Japanners trekken Hankau's voorsteden binnen Een jeugddienst ingesteld EEN 60-TAL DAMES EN/OF HEEREN SUNUGHTZEEP-FABRIEKEN TE VLAARDINGEN BLUEBAND MARGARINEFABRIEKEN TE ROTTERDAM Guerilla in het Heilige Land Verkiezingen voor Franschen Senaat EMoiwa mmmm „SINT PETRUS" SS/ «Jl TE DEN HAAG GR00TE VERWOESTING IN KANTON Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 24 OCTOBER 1938 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Tsjang Kai Sjek zou zich bereid verklaard hebben, af te treden in verband met vredes pogingen Japansch manifest tegen Engeland Tsjang Kai-sjek's plannen De toestand te Kanton °p het oogenblik woeden te Kanton ge weldige branden, welke door de Chineezen zijn aangestoken en thans ook naar de grootste gebouwen zijn overgeslagen. De wind, die in de richting van Sjamien Waait, heeft talrijke nieuwe branden doen ontstaan, waardoor de Fransch-Britsche concessie wordt bedreigd. Het Fransche zie kenhuis Doumer, dat eveneens bedreigd wordt, is ontruimd. Japan en Engeland Na 2 Nov. kunnen geen plaatskaarten meer afgeg. worden. Voor de excursie naar de Bluebandfabrieken ie Rotterdam op 3 November is nog een 1 O-lal plaatskaarten beschikbaar a f 2.25 per persoon, te bestellen als boven. Een plan voor SO.OOO nieuwe vliegtuigen I Tie gestrande logger Sch. 102 is door den drijvenden hok „Kolossus" gelicht. Het gevaarte met zijn last in de Scheveningsche haven. Op den voorgrond ton nen met haring van het verongelukte schip Te Jeruzalem kan het gezag weer aan de politie worden overgedragen Arabische terreur jegens andersgezinden Mgr. Th. van Roosmalen C.s.s.R. Het Weer 64e JAARGANG No. 21446 Is 't koud erf nat Holen i/a*i „de Syiaacnestad Minister Romme stelt jeugdwerk- loozenzorg onder veelbelovende leiding DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Interview met Benesj De moord op generaal Pejef Drie milliard voor de Britsche defensie? SNEEUW- EN HAGELSTORMEN MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT TTa* BEZBIDENHOUTSCHEWES 11-13 I[f^ BIJ STAATSSPOOR I Het aangewezen adres voor Uw maaltijden iS. SPECIAAL MENU OP VASTENDAGEN HANKAU, 24 Oct. (Reuter). De Japansche marinestrijdkrachten op den Jangtse zijn he den tot op 40 zeemijlen van Hankau aange komen. De troepen van de Noordelijke groep hebben de grens der provincies Honan en Hoepeh overschreden en vechten aan de spoorlijn PekingHankau en Woetsjeng- kwan, de sleutel van den Woetsjengpas. Alle winkels te Hankau zijn gesloten en er is minder verkeer, daar een groot deel der burger bevolking de stad heeft verlaten. Een Chinee- sche electriciteitscentrale werkt niet meer. De Fransche concessie ontvangt nog steeds stroom van een Eiritsche centrale. Men verwacht, dat de watervoorziening spoe- dg zal worden stopgezet. De United Press meldt aan haar bladen: „Volgens berichten, die te Hong kong van Japansche zijde werden ontvangen, zijn Japansche gemotori seerde eenheden de buitenwijken van Hankau binnengevallen. Zij bezetten Twanfeng, een der voorsteden, vier andere afdeelingen naderen het ge- bied der drie steden Hankau, Woet- sjang en Hanjang. De Japansche oor logsschepen bevinden zich op 70 K.M. van Hankau." De Fransche autoriteiten hebben voorzorgs maatregelen genomen voor de verzekering van de electriciteit met behulp van dynamo's op Fransche kanonneerbooten. De provinciale autoriteiten van Hopei hebben zich naar Tsjang begeven. Het spoorwegverkeer van Hankau naar het Zuiden is met ingang van vandaag gestaakt. Men zegt, dat gisteren bij den luchtaanval niet veel schade is aangericht. De Britsche marine-autoriteiten te Sjanghai hebben geweigerd, te voldoen aan de Japansche verzoeken om de schepen te verwijderen van Hankau en de Paarl-rivier te Kanton. Alle schepen te Hankau worden ter hoogte van de Britsche concessie samengetrokken en die te Kanton blijven liggen ter hoogte van de con cessie Sjamien. Aan de Japanners is dien overeenkomstig bericht gezonden. Wat de onderhandelingen betreft, die in de afgeloopen dagen zijn gevoerd, houdt de corres pondent van United Press, in strijd met an dersluidende berichten, vol, dat Tsjang Kai-sjek tusschen Dinsdag en Donderdag der vorige week te Hongkong is geweest en thans naar Hankau is teruggekeerd; zijn echtgenoote zcu te Hongkong zijn gebleven. Gisteren werd reeds gezegd, dat Tsjang met den Britschen gezant Kerr over vredesonderhandelingen met Japan had gesproken, vandaag verluidde, dat Tsjang Kai-sjek zich bereid zou hebben verklaard af te treden. Als voorwaarde had hij gesteld dat de oud-premier Wang Tsjing-wei zijn opvolger Zou worden. Wang Tsjing-wei en de minister van Buitenlandsche Zaken Wang Tsjoeng-hoci zouden zich nog te Hongkong bevinden. Een der meest vooraanstaande figuren uit het politieke leven in Zuid-China, Eugène Tsjeng, voormalig minister van buitenlandsche Zaken, heeft In scherpe bewoordingen het be leid van Tsjang-Kai-Sjek aangevallen. Tsjeng eischte het aftreden van dbn maar- Schalk en een radicale wijziging in de leiding. Tsjang Kai Sjek, zoo zeide hij, moet den hen aan de Kantonneezen in alle streken der Wereld, die hebben bijgedragen tot de natio nale verdediging. Zij zullen rekening en ver antwoording vragen van hen, die voor de tamp van Kanton verantwoordelijk zijn. zij, öie aansprakelijk zijn, zullen niet kunnen ont snappen door naar het buitenland te vluchten. In de stad blijft het onnatuurlijk kalm, ge- zien de gebeurtenissen van de laatste 24 uur. He Japanners blijven de stad binnenrukken van de Oostzijde. Sommige Japansche een heden, die op de oevers aan de andere zijde van Sjamien stonden, wuifden de belangstel lende toeschouwers in de buitenlandsche con cessie toe. Intusschen trekken in burger ge- kleede Chineezen, die als Japansche agenten optreden, door de stad en dringen er bij de be volking op aan kalm te blijven. De correspondent van Reuter was de eerste burger, die de Japansche officieren, welke hét bevel voerden over de voorhoede-troepen, be groette. Na den Britsehen politiemacht te heb ben begroet, verklaarde een Japansch officier, dat de Japanners de stad en omgeving thans geheel beheerschen en dat het opperbevel van het Japansche expeditieleger waarschijnlijk binnen twee of drie dagen Kanton zou bin nentrekken. In politieke en militaire kringen te Tokio wordt in verband met de afsnijding van Kan ton van Hankau erop gewezen, dat de militaire operaties wellicht niet meer tot stilstand ko men en dat de tijd voor onderhandelingen nog niet is gekomen. De innerlijke zwakte van het z.g.n. Chineesche eenheidsfront is, zoo wordt verklaard, duidelijk geworden en het is noodig, Zuid-China door het aanleggen van nieuwe steunpunten volledig af te snijden. In binnenlandsche-politiek opzicht moet het eenheidsfront tegen Tsjang Kai Sjek door de hechtere aaneensluiting van de natie versterkt worden, hetgeen het beste kan geschieden door de ontbinding der partijen en de vorming van een uniforme „Keizerspartij" onder leiding van prins Konoye. De Britsche ambassadeur in China, Clark Kerr, die via Hongkong op weg is naar Han kau en Tsjoengking, heeft krachtig ontkend, dat Engeland en Duitsehland zouden pogen te bemiddelen in het Japansch-Chineesche con flict. TOKIO, 23 Oct. (Havas). De houding van gematigde kringen, die beoogen een En- gelschJapansch compromis te begunsti gen, wordt heftig becritiseerd in een mani fest van de Nationalistische propaganda- organisatie Sjioenso. Dit manifest is gepu bliceerd in een advertentie over vijf kolom men, opgenomen in het dagblad Yomioeri Sjimboen. Verklaard wordt, dat deze houding der ge matigde kringen het gevaar insluit de dank zij de opofferingen van duizenden loyale sol daten en officieren, behaalde overwinning te niet te doen. „Laat ons een krachtige houding jegens En geland aannemen. Laten wij nieuwe betrekkin gen met de mogendheden voorbereiden". Ter rechtvaardiging van deze houding wordt verklaard 1. Het land beschikt over een kracht, welke eenig op de wereld is. moreele 2. Het leger is het sterkste, ter wereld. 3. De marine staat er precies zoo voor als het leger. 4. De oeconomische situatie is hecht. 5. De mogelijkheden voor ravitailleering zijn onuitputtelijk. word! uiigenoodigd om op Donderdag to Nov. een bezoek ie brengen aan de welbekende of aan de Op een interessante wijze wordt aan de bezoekers getoond hoe de diverse bekende producten gefabriceerd en verpakt worden. Door de directies van de beide bovengenoemde fabrieken wordt den bezoekers een PRIMA KOFFIETAFEL EN THEE MET VERSNAPERING (OF KOFFIE MET GEBAK AANGEBODEN) bij de Sunlight zeep fabrieken ontvangt bovendien elke deelnemer nog een LEUK SOUVENIR. LUXE TOURINGCARS zullen voor het vervoer van en naar Vlaardingen zorg dragen. Deelnemer(sters) en plaatskaarten voor deelname aan één der bovenstaande excursies, naar eigen keuze, kunnen tegen den prijs van 2.25 per persoon per briefkaart besteld worden bij den Heer M. P. A. HAMSTRA, Willem de Zwijgerlaan 126, Amsterdam, Telefoon 85244, waarna toezending volgt. Vertrek uit Haarlem. Tempeliersstraat te half 10 v.m. Gelegenheid tot instappen in alle tusschengelegen plaatsen. Georganiseerd door de A.A.R.V., Postbox 6004, Amsterdam, Telefoon 85244. Voor Vereenigingen kunnen aparte excursies georganiseerd worden, inlicht, bij de A.A.R.V. Daartegenover bezit Engeland wel is waar ta melijke sterke krachten om kleine landen te bevechten, maar deze zijn niet in staat een groote vastberaden natie te bestrijden. Londen, aldus het manifest, is absoluut niet in staat zijn reöhten en belangen in het Oosten, in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan en Australië te verdedigen met zijn tegenwoor dige krachten zonder een vriendschappelijk compromis met Japan. Engeland meent nog. zooals vroeger, dat Japan zal toegeven als het zijn stem verheft. Daarin ligt volgens het ma nifest de seniele decadentie van het Britsche volk en zijn regeering. Indien Engeland een onduldbare houding je gens Japan aanneemt, moet het Japansche volk vastbesloten zijn het te kastijden. In af wachting daarvan eischen wij, dat de lieden, die bang zijn voor Engeland de - eerste linies verlaten om vervangen te worden door hen die niet bang zijn. Verscheinene burgervliegers te Washington hebben, naar Havas meldt, een plan uitgewerkt om te komen tot het bouwen van 50.000 vlieg tuigen teneinde de luchtverdediging te verster ken. Officieele personen van de „National Aeronautic Association" hebben reeds namens deze vliegers hulp gevreagd aan de militaire autoriteiten voor het opleiden van burgervlie gers. Het voornemen is het aantal burgervlieg tuigen in de Vereenigde Staten, dat thans 10.000 bedraagt, te vervijfvoudign en het aantal pilo ten te brengen op 100.000. H. O. V. JUBILEUMFONDS Giften te storten postgiro 4000 Twentsche Bank Haarlem of Penningm. Comité van Actie tot steun a. d. H.O.V. Florapark 5 of Administrateur der H. O. V. Ridderstraat 26a Haarlem JERUZALEM, 23 Oct. (Reuter). De oude stad is thans volledig bezet, met uitzonde ring van de Moskeewijk en eenige verdach te buurten, die nog doorzocht moeten wor den. De Britsche troepen hebben een begin gemaakt met het overdragen van het gezag aan de plaatselijke politie. De Northumberland Fusielliers zijn van middag teruggetrokken en de Gold- stream Guards vertrekken morgen. Of schoon van tijd tot tijd nog schoten wor den gehoord, is het duidelijk, dat de toe stand algemeen verbeterd is. In de oude stad mag men zich overdag weer op straat begeven tusschen des morgens zeven en des middags 5 uur en in de nieuwe stad tus schen 5 uur des morgens en 11 uur des avonds. In de afgeloopen twaalf uur is het nog steeds onrustig geweest. Twee Arabische employé's, in dienst van het Hooge Commissariaat te Haifa, zijn vermoord. Nabij de kolonie Petah Tikvah werd een Joodsche vrouw gewond. Te Jaffa hebben de rebellen opnieuw getracht, de Ottomaansche Bank te plunderen, doch zij slaagden er niet in, de brandkasten te ope nen. Te Nabloes zijn drie arrestaties verricht. Vanmorgen hebben zich op acht punten in Palestina ongeregeldheden voorgedaan. De re bellen schijnen een nieuwe tactiek te hebben aanvaard, welke er in bestaat om 'bij hun terugtocht Joodsche ondernemingen te vernie len en te saboteeren. Nabij Tel Aviv hebben zij 700 met vruchten volgeladen sinaasappel- boomen uit den grond gerukt. Verschillende ge bouwen, eigendommen, van Joden, werden te Jaffa en Hebron in brand gestoken. In Beers- heba werden de belastingkantoren geplunderd. Twee landmijnen zijn vandaag tot ontplof fing gekomen, toen een militaire trolley voor bijreed op de spoorlijn Haifa-Lydda, nabij Toelkarem. Een Britsch soldaat werd licht ge wond. Er is een poging gedaan om het spoorweg station te Jaffa te vernielen door brandstich ting. De vlammen werden echter gedoofd voor dat schade van belang aangericht was. Ten aanzien van den brand, die gisteren is uitgebroken in de Ottomaansche Bank in Jaffa, is thans bekend geworden, dat de brand is aangestoken door gewapende mannen, die na mislukte pogingen om de safe te openen het meubilair in brand staken. Te Hebron is een Palestijnsch agent van po litie doodgeschoten en op den weg achtergelaten, De synagoge en de Joodsche school werden in brand gestoken en liepen schade op. In antwoord op het kortgeleden uitgevaar digde bevel der regeering, dat alle mannelijke inwoners boven de 16 jaar zich, moeten laten in schrijven voor een gratis identiteitskaart, heb ben de Arabische leiders van hun kant bevelen uitgevaardigd, waarin zij een ieder, van wien bekend wordt, dat hij een identiteitskaart ver worven heeft, dreigen onmiddellijk neer te schieten. De oproep der regeering had in de eerste plaats ten doel de loyale elementen onder de Arabische boerenbevolking vast te stellen, wel ke het grootste deel uitmaakt van de geheele Arabische bevolking. De Royal Dragoons, die vandaag te Haifa zijn aangekomen en de Royal Scots Greys, die twee weken geleden gearriveerd zijn, vormen de eer ste Britsche cavalerie-eenheden in het Hei lige Land sedert 1917, toen de beroemde cava lerie van Allenby Gaza en Beersheba veroverde. De beweging voor een Arabisch Palestina ont aardt in een vijandige gezindheid der bevolking jegens de belangrijke Joodsche minderheid te Bagdad. In de afgeloopen week zijn reeds hier en daar aanslagen gepleegd en o.a. zijn twee Israëlieten verdwenen. Vannacht is een bom bij een Joodsche club naar binnen geworpen, waar bij drie personen werden gewond. In de kolo nie heerscht groote opwinding. illllllllllllllllllllllllllülllllllllMllllllllllllB Z. H. Exc. mgr. Th. van Roosmalen C.s.s.R., apostolisch vicaris van Suriname, zal volgend jaar Juli met vacantie naar Nederland komen, naar wy in de „Bossche Courant" lezen. §j VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, tempe- ratuur om het vriespunt des nachts, over- dag iets zachter. ïf Hoogste barometerstand 1031.2 m.b. (773.5 m.m.) te Helsingfors Laagste barometerstand 958.9 m.b. (719.3 m.m.) te Reykjavik EE Zon op 6.42 - onder 4.47 - Licht op 5.17 EE Maan op v.m. 7.58 onder nam. 5.11 =E 31 October E. K. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli TELEFOON 14164 - 13904 (Van onzen parlementairen redacteur). Naar wij vernemen, heeft de mi nister van Sociale Zaken na overleg in den Ministerraad besloten, de zorg voor de jeugdige werkloozen los te maken uit het ressort van de werk verschaffing en tot een zelfstandigen crisisdienst, jeugddiisast. van het de partement te verheffen. Deze dienst zal onder leiding worden gesteld van den referendaris, den heer G. W. F. van Hoeven. Binnen enkele dagen zal de Jeugdraad officieel van dit be sluit in kennis worden gesteld. Op het eerste gezicht mag deze maatregel niets meer inhouden dan een bloote verschui ving binnen de ambtelijke kringen van het de partement, in wezen beteekent zij meer, vormt zij een gunstige aanwijzing omtrent den koers van de jeugdwerkloozenzorg in de naaste toe komst. Degenen, die tot dusverre ten departe- mente de jeugdwerkloozenzorg beheerden, maakten er voor niemand, allerminst voor de pers, een geheim van, dat zij van bepaalde diep ingrijpende maatregelen, verklaarde te genstanders waren. De heer Van Hoeven is dat allerminst. Reeds geruimen tijd voordat door ons en door an deren in de pers en voordat in de Tweede Ka mer de gedachte aan maatregelen in grooten stijl speciaal ten behoeve van de werklooze jeugd ernstig ter sprake werd gebracht, drong deze ambtenaar in verschillende publicaties op zulke maatregelen aan en iedere instemming, die hij daarmee vond, registreerde hij nauw keurig om zoo effectief mogelijk en in zoo breed mogelijken kring de idee te propageeren, dat voor de jeugd maatregelen in grooten stijl mogelijk, wenschelijk en noodzakelijk zijn. Zij, die dit inzicht deelen, kunnen in den ambtelijk internen maatregel van minister Romme reden vinden tot een meer optimisti- schen kijk op de toekomst der jeugdwerkloos- heidsbestrijdlng in ons land, dan deze mogelijke was bij de spaarzame gegevens, tot dusverre omtrent de voornemens der regeering beschik baar. PARIJS, 23 Oct. (Havas). Het ministerie van Binnenlandsche Za ken deelt omtrent de Senaatsverkie zingen de volgende resultaten mede: Republikeinsch Democratische Unie 2 7 zetels, Linksch Republikeinen 1 0, Onafhankelijk Radicalen 9, Radi caal Socialisten 41, Republikeinsche Socialisten 4, Rep. Soc. Unie 2, SFIO (Section Franchise de 1'Inter nationale Ouvrière) 4. De volgende winst- en verlieslijst kan op gemaakt worden ten aanzien van de Senaats verkiezingen: De Republikeinen hebben acht zetels ge wonnen, de Linksch Republikeinen twee, de So cialistische en Republikeinsche Unie twee en de SFIO één. De Onafhankelijk Radicalen hebben zeven zetels verloren, de Onafhankelijk Socialisten twee en de Radicaal Socialisten vier. De uitslag van Guadeloupe in de Senaats verkiezingen luidt: Henri Bérenger, voorzitter der Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken, Radicaal Socialist, is bij eerste verkie zing herkozen. Op de nationale conferentie van afgevaar digden van arbeiders en technici in de vlieg tuigindustrie is een resoiutie aangenomen, welke goedkeurt, dat zoo noodig in de vlieg tuigindustrie 45 uur in plaats van 40 uur per week wordt gewerkt. Kardinaal Innitzer richtte een Boodschap tot de Weensche katholieken. De Japanners bezetten de buitenwijken van Hankau. Hongarije wijst de nieuwe Praagscf.e voorstellen in dezen vorm af en dient tegenvoorstel in. De Fransche Senaatsverkiezingen bren gen winst voor de Republikeinen en verlies voor de Radicalen. De eenige weken geleden vergane Sche veningsche logger „Sch. 102 is thans gelicht. Cijfers over de visscherij te IJmuiden ge durende 1937. De Staatsmobilisatieraaa te Bandoeng heeft een hoofdcommissie ingesteld voor de industrieele oorlogsvoorbereiding. De zorg voor de jeugdwerkloozen zal aan het departement van Sociale Zaken tot zelfstandigen crisisdienst: jeugddienst, worden verheven. Tot algemeen overste van de Congregati® der Zusters van Carolus Borromeus is gekozen de eerw. zuster Err.manuela. Efficiency-tentoonstelling te Amsterdam door dr. ir. M. H. Damme geopend. Teleurstellend gelijk spel van het Neder- landsch elftal in Kopenhagen. Continentaal elftal behaalt in Amster dam tegen onze B-ploeg een kleine zege. o LONDEN, 23 Oct. (Reuter). Een vertegen woordiger van de Sunday Chronicle heeft een interview gehad met Benesj. De oud-president van Tsjecho-Slowakije vefklaarde zeer ver moeid te zijn. Ik moet vrede en rust hebben, zeide hij, en ik hoop beide in Engeland te vin den. Ik moet het verleden vergeten en aan de toekomst denken. Het is mij niet mogelijk, over politieke gebeurtenissen te spreken. Benesj voegde hieraan nog toe, dat hij te Londen geen officieele Ptritsche figuren had ontmoet. Hij bevestigde, dat hij een professoraat te Chicago had aanvaard en verklaarde tenslotte, dat de duur van zijn verblijf in Engeland geheel var zijn gezondheid zou afhangen. SOFIA, 23 Oct. (Havas). In een officieel communiqué over den moord op generaal Pejef wordt verklaard, dat de dader iemand is die niet goed bij het hoofd is en reeds in zijn kinderjaren een misdadigen aanleg heeft getoond. Elnige jaren geleden werd de man veroordeeld wegens het vermoorden van boe ren uit zijn dorp. Het onderzoek duurt voort. LONDEN, 24 Oct. (Haves). Volgens de Daily Express zou het kabinet hebben besloten tot het publiceeren van een witboek over de defensie. Het zou voorstellen, de som van anderhalf mil liard, die is toegestaan voor het herbewape ningsprogramma, te verhoogen to drie milliard pond sterling. Het programma zou dan in drie in plaats van in vijf jaar voltooid moeten zijn. DETROIT, 23 Oct. Een sneeuw- en hagel storm, welke zich verplaatste met een snelheid van 50 tot 70 K.M. per uur, heeft Zaterdag boven Minnesota, Wisconsin en Michigan ge woed en verschillende verbindingen onmogelijk gemaakt. Tal van wegen werden beschadigd, terwijl een groot aantal sportwedstrijden moest worden afgelast. Mén verkeert in het onzekere omtrent het lot van zes personen, die sinds Vrijdag vermist worden. Stand op Maandag 1 uur n.m.: Vorige stand: 766.1 766.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1