De overwinning van Japan Nederlanders Wij M wei rers! wmmm m Wêmmmmmmm Ik. VIS'S* DE SPOORWEG- PENSIOENEN mm Buitenlandsch overzicht CH1NEESCH MOREEL GESCHOKT? Tokio heeft groote kansen In prijzen vanaf f89.- m ■arm LAATSTE WEEK „ZOi\AESTRAAL"-LAADHEIS-LOTERLJ EEN VERKLARING VAN KARD. 1NNITZER Kou in 't Hoofd MAANDAG 24 OCTOBER 1938 n»yy DobLelmarvn.lekker,man! HERDENKING PRINS HENDRIK Een heldhaftig priester Strekt thans Uw tochten uit over alle oceanen en continenten! Brengt Uzelf in contact met de tallooze overzeesche radio-stations, die de kortegolf zoo interessant maken! Het Philips toestel 650 A biedt U voor bescheiden prijs een ontvangst over drie golfbanden... inclusief sublieme kortegolf ontvangst- met behoud van 'de oorspronkelijke warmte en nuance! Hoort dit toestel! TIEN ARABIEREN GEDOOD BIJ EMMAUS Type 650 A Uitrusting met Silentode lamp die achter gr ondgeruisch onder- drukt. Kathodestraal-afstemin- dicator. Nieuwe stationsschaal met uiterst fijne verdeeling voor de kortegolf en parallaxvrijen lichtstreepwijzer. Luidspreker met klankverstrooier. Drie golf banden. PRIJS F. 127.50 Therese Neumann Sleepboot in tweeën De kantoormachine en haar nut De financieele gang van zaken bij de Nederlandsche Spoorwegen blijft allerminst voorspoedig, alle reor ganisaties en verbeteringen ten spijt. Het verleden draagt hiervan de schuld, en die schuld is te groot om door het heden gedelgd te kunnen worden. Een zaak, die ondanks alle moeiten, die men zich geeft, en ondanks alle verstandige maatregelen, die men neemt, enorme te korten blijft opleveren, kan zich niet veroorloven groote financieele offers te brengen ten bate van het personeel Slechts bij een uitermate zuinig beheer en een ingrijpende vernieuwing van de bedrijfspolitiek, ^elke geheel aangepast dient te worden aan de behoeften en de eischen des tijds, kunnen misschien de bedrijfsuitkomsten zoodanig verbete ren, dat ook het personeel daarvan kan profiteeren. Voorloopig is dat nog niet het geval, en daarom heeft de minister van Waterstaat inzake de handhaving van de pensioen korting voet bij stuk gehouden tegen den eisch van de meer derheid der Kamer in. Minister van Buu- ren heeft daarvoor een mooie pluim op den hoed gekregenvan de Tele graaf. Wij gunnen den minister deze pluim evenals wij den spoorwegmannen een onverkort pensioen gunnen, maar de minister heeft o.i. de pluim, die hij gekregen heeft, niet zoo ten volle ver diend als de plichtgetrouwe spoorweg mannen het ongekort pensioen, dat zij niet zullen krijgen. De redeneering, dat een niet rendeerend bedrijf ook van het personeel offers mag vragen om het in aller belang in stand te kunnen hou den, gaat slechts tot zekere hoogte op. Een bedrijf, dat slechts in stand zou te houden zijn door het betalen van hon- gerloonen, dient als een sociaal euvel en een schreeuwende onrechtvaardig heid eenvoudig te verdwijnen. Zulk een bedrijf zijn de semi-officieele Neder landsche Spoorwegen niet, ook al be talen zij minder pensioen dan de volle dige overheidsbedrijven. Een pensioen korting, hoezeer ook schijnbaar gemo tiveerd door den gang in het bedrijf, is een ernstige zaak, die zooveel mogelijk vermeden dient te worden. Het pensioen geldt immers als uitgesteld loon, waar op de arbeider, die de beste jaren van zijn leven aan een bedrijf heeft gegeven, een recht heeft, dat zooveel mogelijk gesauveerd dient te worden. Waar de gang van een bedrijf, en zeker van een bedrijf als de Nederlandsche Spoorwe gen, afhankelijk is van tal van invloe den, en risico's, .die ook de beheerraad niet in handen heeft, is het in principe verkeerd de. pensioenregeling en het recht van de arbeiders, aan wie de slechte gang van zaken nóg minder te wijten is dan aan het beheer, aan dien gang van zaken te binden. De Neder landsche Staat heeft wel de belangen van de obligatiehouders der Nederland sche Spoorwegen veilig gesteld, maar niet de pensioenrechten van de arbei ders. Wij achten dat niet juist, omdat wie zijn geld leent, minder praesteert, dan wie zijn werkkracht en zich zelf geeft. De pensioenregeling dient zöo spoedig mogelijk losgemaakt te worden van den gang van zaken in het spoor wegbedrijf, en ondergebracht te wor den in een verzekeringssysteem, dat de grootst mogelijke zekerheid biedt in dit onzekere ondermaansche. Dit is te meer dwingend, waar aan het spoorwegperso neel sinds de spoorwegstaking in 1903 zeer terecht in het algemeene staats belang het stakingsrecht is ontnomen, zoodat het zich beroofd ziet van het uiterste middel om aan gerechtvaardigde eischen kracht bij te zetten. Gebeurt dat niet, dan zullen de spoorwegman nen voor hun ouden dag risico's blijven loopen, die zij niet verdienen en die voorkomen hadden kunnen en moeten worden. \A3aar een mil Is, Is een voeg. JVlen mag dit nooit uit het oog oerllezen. \Gllslcracht en geest kracht doen oaak de juiste uitkomst uinden. JVlaar in elk geoal is noodlg, dat het lichaam fit is. c3£et gebruik oan "Draisma oan Valkenburg's leoertraan kan IX hierbij tot steun zijn. BELGISCHE GEZANT ZAL BREDA BEZOEKEN Naar wij vernemen, zal de Belgische gezant te Den Haag, baron J. Herry, Woensdag as. een bezoek brengen aan Breda en de gast zijn van den Belgischen consul, aldaar, den heer Ch. Smits. De gezant zal vergezeld worden van de hee- ren baron Ruzette, gezantschapsattaché, luite- lant-kolonel Diepenrykx, militair attaché, en R. Baert, handelsattaché, J. van Haute, con- sel-generaal van België te Amsterdam, terwijl ook vertegenwoordigd zullen zijn de heeren Dony, Van de Pitte ep Tlebackx, resp. consuls te 's-Hertogenbosch, Rotterdam en Roosen daal. De gezant zal te kwart voor elf uur op het stadhuis te Breda door den burgemeester wor den ontvangen. Na het bezoek aan het stad huis, zal de Groote Kerk bezichtigd worden. In den namiddag zullen bezoeken worden gebracht aan de Kwatta-fabrieken en de bier brouwerij „De drie Hoefijzers". R.K. Universiteit NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen Nederlandsche taal en letterkunde de heer K. C. J. W. de Vries, te Venlo. IBISshag aB BW WAAIT NIET UIT 0E PUP K»H Looden koker met oorkonde in Zeevaartschool ingemetseld In den gevel van de Zeevaartschool, de „De Ruyterschool", te Vlissingen, is dezer dagen bo ven het gedenkteeken van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, Prins der Nederlanden, beschermheer van de school, de looden koker ingemetseld, be vattende de oorkonde, behoorende bij de ont hulling en de lijsten met namen van de leden van het eere-comité, van het huldigingscomité ter nagedachtenis van Z.K.H. Prins Hendrik, de officieele genoodigden, die bij de onthulling van het gedenkteeken door H. M. de Koningin op 2 Mei 1938 tegenwoordig waren en van hen, die hun bijdrage er toe hebben ingezonden. Bij de inmetseling waren tegenwoordig de directeur van de „De Ruyterschool" en de voor zitter van het werk-comité. Groot is de overwinning, die de Japanners met de verovering van Kanton op de Chineezen be haalden; de gevolgen ervan kunnen nog groo- ter zijn. Tegenover den snellen Japanschen op- marsch bleken de Chineezen practisch geen weerstand te willen of kunnen bieden. Hechtte men in Hankau zoo weinig waarde aan het be zit van een belangrijke haven de laatste! - of verwachtte men aan die zijde geen aanval? De improvisaties, waarmee men op het laatste oogenblik aan den Japanschen opmarsch weer stand trachtte te bieden, leiden tot de veron derstelling, dat het laatste het geval was, het geen dan een ernstig verzuim beteekent van de Chineesche militaire leiders: deze konden toch weten, dat Japan reeds aan het einde van het vorig jaar een dergelijke actie overwoog en die toen slechts om internationale redenen naliet. Anderzijds moge men bedenken, dat niet alleen de Japanners te kampen hebben met de onme telijke uitgestrektheid van het Chineesche ge bied, en dat de verdediging van Hankau, waar toe nu eenmaal besloten is, Tsjang Kal Sjek noopt tot concentratie van al zijn militaire krachten. Naar Hankau vluchten dan ook de K Wan toeng-troepen, waar zij noodig zijn: de hoofdstad van China wordt thans ernstig be dreigd. De Japansche opmarsch, die daar vast- geloopen scheen, gaat nu, langzaam maar on verbiddelijk, voort; reeds zeggen de Japanners met hun gemotoriseerde voorhoeden tot in de voorsteden te zijn doorgedrongen. Het geduchte scheepsgeschut der oorlogsschepen, dat zoozeei tot de verovering van andere steden heeft bij gedragen, ligt thans nog slechts op 70 K.M. van de stad. In het Zuiden komen de aanvallen dichterbij, Hankau afsluitend ook aan deze zijde, zoodat de stad nog slechts via het binnenland te bereiken is, óók voor de wapenleveranciers Zooveel tegenslag moet de verdedigers van de stad wel ontmoedigen. De vraag is thans aan de orde, of niet ook het moreel van het Chineesche volk, dat tot 'dusver vrijwel in zijn geheel de zijde van Tsjang Kai Sjek gekozen had, geschokt is. De popu laire maarschalk had zijn volk wakker geschud uit zijn indolentie en was begonnen met een organisatie van den uiteengevallen overouden staat, toen Japan zich erin mengde: Tsjang Kai Sjek had teveel Westersche ideeën en sym pathieën om Tokio welgevallig te zijn, dat af gunstig toezag, hoe de Europeèsche imperiale mogendheden de Chineesche zijde sponnen. Toen het met geweld ging trachten China te ver overen, was het wederom de maarschalk, die de pas opgewekte nationale kraohten om zich vereenigde, teneinde aan den aanvaller weer stand te bieden. Hoe gebrekkig die weerstand ook was, de tegenslagen der Chineezen hielpen de Japanners Weinig; het scheen, of de Chinee zen zich aan hun steden, van hoeveel strate gische waarde ook, weinig gelegen lieten liggen Daarbij hadden zij in zekeren zin gelijk, want hun verzet berustte niet op de gebruikelijke strategie, en de guerilla in het veroverde ach terland deed den Japanners evenveel afbreuk als zij met de bezetting der groote steden suc ces oogstten. Thans evenwel meende Tsjang Kai Sjek te kunnen overgaan tot de meer mo derne methode van de verdediging, en hij be sloot Hankau niet uit te leveren. Daardoor ech ter krijgt de val van Kanton wel degelijk een groote beteekenis, omdat deze den val van Han kau met zich schijnt te zullen brengen, een val, die het Chineesche zelfvertrouwen wei moei schokken. Zelfs naaste medewerkers van den Chineeschen opperbevelhebber, onder wie vooral Wang Tsjang Wei, zien dit gevaar in, en achten een niet al te ongunstigen vrede beter dan een volledige nederlaag. Beseft Tokio, hoe groot de kansen zijn, die hier liggen? Er zijn zeker gematigde kringen, die de mo gelijkheden thans inzien. In het begin stelde Tokio na elke verovering van een min of meer belangrijke stad eischen, die alle redelijkheid te boven gingen; thans, nu een zoo belangrijke overwinning behaald werd, en een nog grootere voor de deur schijnt te staan, is het verlang lijstje, dat in Tokio getoond wordt, aanmerke lijk bescheidener. Ontdaan van alle roemruch tigheden blijft van de Japansche eischen slechts de samenwerking van China met Japan over; de overige punten bevatten slechts de daartoe nood zakelijke voorwaarden. En de belangrijkste daar van is het verdwijnen van Tsjang Kai Sjek. Tsjang Kai Sjek is de belichaming van een idee, waartegen Japan in China te velde ge trokken is. Deze idee is niet een communistische of zelfs een democratische, maar die van het Westen, waartegen Tokio zich verzet. Daarom kon het zich bij Rome en Berlijn aansluiten, omdat het penetratie van die zijde in het Verre Oosten voorloopig niet te vreezen heeft, En omgekeerd juichen Rome en Berlijn de overwin ning van Japan toe, omdat zij er niets bij ver liezen en zelf aan prestige winnen. Parijs en Londen evenwel zien de Japansche macht steeds dichter naderen tot den Indischen Oceaan, waar hun belangen liggen, beseffende, dat waar Ja panners heerschen voor hen geen plaats is. Met den val van Tsjang Kai Sjek vallen hun belan gen: de gebeurtenissen te Sjanghai en Nanking hebben het bewezen. Doch' beide hebben hun handen te vol, om den Chineeschen maarschalk daadwerkelijke hulp te bieden. De eenige staat, die dit zou kunnen doen, zijn de V. S.; doch hier wacht men op een Britsch initiatief. En zoo ligt het in de handen van Tokio zelf, zijn kansen uit te buiten of te bederven. Voor de militairen is een voortzetting van den strijd een verlokking, en zij zijn op het oogenblik de machtigen. Krijgen echter de gematigde poli tici de overhand, dan bestaat zeer zeker de mogelijkheid, dat in het Chineesche kamp een verdeeldheid gaat heerschen, die Tsjang Kai Sjek tot een provincialen generaal doet degra- deeren, terwijl het belangrijkste deel van China zich aansluit bij Japan. De komende dagen zul len daarvoor beslissend zijn. Hij dient het H. Doopsel toe aan een man, terwijl beiden met den dood worstelen Kort geleden heeft een priester tijdens een ontzettend noodweer het H. Doopsel toegediend aan een man, terwijl beiden moesten vechten voor hun leven. Pater John. Mc.ConneluitPaw- tucket (Ver. Staten) reed in een auto, toen de orkaan die de kust van den Noord-Atlantl- schen Oceaan onlangs op vreeselijke wijze teis terde den auto opnam en in een meer wierp. Alvorens zichzelf op het droge te brengen, trachtte pater Connell nog een anderen man te redden, die eveneens door den wind In het water was geraakt. De man zeide tot den pries ter, dat hij bang was om te sterven. Bent u katholiek? vroeg pater Mc Connell. Neen, antwoordde hij. Wenscht gij als katholiek te sterven? Terwijl beiden worstelden met de hoogop slaande golven, gaf de priester hem op zijn bevestigend antwoord snel enkele instructies en doopte hem met het water, dat wellicht hun graf zou worden. Belden konden echter op het laatste oogen blik gered worden. De la Mar PHILIPS j, .dial" i i~ :*r'~ ii 1 I i l 'n i 1 f'n\ „r - i ril ij it i:llsVZ* JERUZALEM, 22 Oct. (Reuter). Vanmiddag zijn tien opstandelingen gedood tijdens optre den van de Britsche luchtmacht nabij Quebibe het bijbelsche Emmaus, ten Noordwesten van Jeruzalem. Geruchten over haar dood tegengesproken Z. H. Exc. Mgr. Michael Buchberger heeft aan het katholiek Engelsche weekblad „Uni verse" medegedeeld, dat de in omloop zijnde geruchten, volgens welke Therese Neumann zou zijn overleden, niet op waarheid berusten. De geruchten zouden ontstaan zijn tengevolge van het feit, dat Therese Neumann onlangs In de kerk bewusteloos geraakte. Zulk een toe stand van bewusteloosheid heeft zich echter wel meer bij haar voorgedaan en zij herstelt daarvan altijd spoedig. BOULOGNE SUR MER, 23 Oct. (Havas) Het Engelsche s.s. Matra heeft de sleepboot Morinie in tweeën gevaren, tengevolge waar van dit vaartuig vrijwel onmiddellijk zonk. Da stoker van de Morinie is hierbij om het lever, gekomen. Verder zijn vier man naar het zie kenhuis overgebracht; daar zij langen tijd onder water hebben gelegen, baart hun toe stand zorg. 200.000 Loten a 1 kwartje. TREKKING MAANDAG A.S. Postgiro 800 Goedgekeurd Min. besluit 23-2-'38, No. 1222. NOG ENKELE LOTEN VERKRIJGBAAR Stadhouderskade 153 Efficiency-tentoonstelling te Amsterdam geopend door dr. ir. M. H. Damme Onder groote belangstelling Is vandaag in de Apollohal te Amsterdam de „Efficien- cy"-tentoonstelling van administratieve hulpmiddelen voor fabrieks- en kantooror ganisatie geopend door dr. Ir. H. M. Damme, directeur-generaal der P.T.T., die namens het uitvoerend comité der Efficiency-ten toonstelling, dw.z. namens het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Importeurs, en Pabrikanten van kantoormachines, door de voorzitter, den heer M. E. Boas, welkom werd geheeten. Deze begroette ook de vele andere autoritei ten drs. Gispen, vertegenwoordiger van den Mi nister van Economische Zaken, Wethouder van Meurs als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van Amsterdam, Overste Boswijk, gar nizoenscommandant van Amsterdam, Mr. Alingh Prins, voorz. van den Octroolraad, den heer Al- bert Spanjaard en Mr. Gledhill, voorzitter der Internationale Union of Office Appliance Tra des Associations en eenige andere vooraanstaan de persoonlijkheden uit de branche in Duitsch- land en Engeland. In zijn openingsrede zeide dr. Ir. M. H. Dam me, dat het geen verwondering hoeft te wek ken, dat zij, die geroepen zijn om groote be drijven te leiden, welke belangrijke diensten aan de gemeenschap bewijzen, groote belangstelling hebben voor de voortschrijding van de tech niek ten aanzien van de kantoormachines. Spr. is zich bewust, dat in een tijd als die, waarin wij thans leven en die onze regeering, zoowel als die van andere landen, voor het probleem der werkloosheid stelt, de gedachte aan ver grooting van efficiency niet kan worden uitge sproken, zonder dat dit uitlokt, dat men tracht er tegenover te stellen, dat het de mechani seering van den arbeid is, die oorzaak werd van wat men de structureele werkloosheid pleegt te noemen. Spr. is echter van meening, dat slechts een voortschrijden op den weg, die leidt tot goedkoopere productie en mede daar door tot verhooging van de afzetmogelijkheid In binnen- en buitenland, de uitkomst uit deze sociale moeilijkheid zal geven. Bovendien is het spr.'s oordeel maar daar op wil hij te dezer plaatse niet verder ingaan dat de werkloosheid en met name de structureele —niet haar voornaamste oorzaak vindt in de voortschrijding en verdoelmatiging der techniek, maar in andere factoren op an der gebied. Ten aanzien van de gewenschtheid van het gebruik van kantoormachines gelden echter andere factoren dan die, welke het streven naar groote zuinigheid in de voortbrenging in engeren zin, behereschen. Hier treedt naar vo ren de omstandigheid, dat, naarmate de be drijven groeien im omvang en beteekenis en vooral in samengesteldheid, aan de administra tie steeds zwaardere eischen worden gesteld. De moderne bedrijfsverhoudingen en de huidige tijd stellen zoodanig hooge eischen aan de ad ministratie, dat daaraan niet voldaan zou kun nen worden zonder de snelwerkende kantoor machines, zonder de vergrooting der accuratesse en de mogelijkheid van verbetering der contró- le, die bij een doelmatige organisatie van den kantoorarbeid met machines mogelijk is. Ook is het onmogelijk voor den leider, in groote bedrijven regelmatig voor oogen te hebben het beeld van den stand van zaken, van loopende verplichtingen en aanvaarde ri sico's, van de verwachtingen, die men had bij het treffen van maatregelen en van de uit komsten daarvan, anders dan doordat hem daartoe speciaal oordeelkundig opgestelde over zichten en rapporten worden voorgelegd. Zon der een administratie, die In snel tempo be trouwbare cijferopstellingen weet te producee- ren is dat echter niet mogelijk. Heeft de kantoormachine beteekenis in ver band met de eischen te stellen aan de admini stratie van groote bedrijven, spr. is zich ook be wust van haar nut voor bedrijven van gerin- geren omvang, de z.g. middelgroote bedrijven. Het probleem van snel omstellen van de richt lijnen van het beleid onder den druk van ver andering van verhoudingen kent men ook hier en aan de eischen, die dientengevolge aan de administratie in den huidigen tijd gesteld moe ten worden, kan niet, of nauwelijks worden voldaan, wanneer het tempo niet door de ma chine wordt verhoogd. Daarom is het toe te juichen, dat ook het kleinere machinetype in de laatste jaren geperfectionneerd is en dus voor de kleinere zaken de mogelijkheid ge opend wordt van een betere administratie; veelal een rationalisatie zonder offers aan menschelijke arbeidskracht. De tentoonstelling zal ons als gebruikelijk in de veelheid van kantoormachinetypen nieuwe toepassingen en nieuwe vindingen bren- ken. Een veelheid, die, overstelpend als ze is, de keuze niet vergemakkelijkt, maar die te loven is, juist omdat ze mogelijk maakt, dat voor elk soort werk de meest daartoe geëigende machine kan worden gevonden. Natuurlijk schept ook dat weer nieuwe pro blemen, omdat om der kosten wille elke aangeschafte machine tot haar gebruiksopti- mum benut moet worden en men zich derhalve in de aanpassing van de machine aan de eischen van den arbeid een tot zekere hoogte gaande beperking moet opleggen. In den wensch, dat wat thans op deze ten toonstelling wordt geboden voor velen ook in de kleinere bedrijven de mogelijkheid opent tot meer rationeele administratie en der halve bevorderlijk is voor verdoelmatiging van bedrijfsbeleid in vele ondernemingen, verklaart spr. deze tentoonstelling voor geopend. Aanwezigen De opening werd o.m. bijgewoond door drs. J. H. Gispen, Adjunct-chef van de Afdeeling Nijverheid van het Departement van Econo mische Zaken, als vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken; den voor zitter van den Octrooi-raad. mr. J. Alingh Prins; den wethouder voor Maatschappelijken Steun, den heer F. van Meurs, den Hoofdcommissaris van Politie, den heer H. J. VerSTee^; en den Garnizoenscommandant, luitenant-kolonel w. A. Boswijk, „Ik wijs het verwijt af, dat ik mij opzettelijk tegen Hitier en het volk kant" De Weensche correspondent van de „Times" meldt, dat Zondag in ale kerken van Weenen van den kansel de volgende boodschap vaB kardinaal Innitzer werd voorgelezen. Het Duitsche nieuwsagentschap heeft op 22 October den eisch gepubliceerd, dat ik mün opvatting uiteen zou zetten. Ik verklaar hierbij: le. De bekende verklaringen van de Oostep' rjjksche bisschoppen op 18 Maart werden afge* legd met de beste bedoeling om te komen tot een vreedzame overeenkomst met de than5 heerschende autoriteiten in dit land. De lo°P der gebertenissen leidde tot betreurenswa»1'' dige maatregelen, welke het katholieke volk met geweld zijn opgelegd, zooals reeds in freV't Innering is gebracht in den herderlijken bric- van de Oostenrijksche bisschoppen op 4 Sep' tember. 2e. Ik viel Hitler in mijn preek tot de katho lieke jeugd in de kathedraal op 7 October mec Smelt wat VapoRub in kokend water en adem de dampen in. Ook een weinig van deze zalf in de neus doen en opsnuiven. Dat verwijdert het slijm, verzacht de prikkeling en vergemakke- lijkt de ademhaling. geen enkel woord aan, noch stookte ik op haat tegen hem, den staat of de partij. De °e' monstratje van de katholieke jeugd na deze' dienst was noch voorzien, noch beoogd. Het ook onwaar, dat de jeugd bij die gelegenhel politieke liederen zong. 3e. Mij zijn de woorden in den mond geleg^j „Ik heb besloten te strijden en ik ben bef®', de leiding te nemen." Ik heb deze woorden n* op de conferentie der bisschoppen noch eenige vergadering van priesters gesproken. 4e. Het verbod aan de priesters om deel nemen aan de „organisatie voor den kerkelijk vrede" ging niet van mij alleen uit, maar het eenstemmig besluit van de conferentie v bisschoppen. Het werd niet om politieke r „w, nen genomen, maar om redenen van kerkelU discipline. 5e. Ik heb nooit nagelaten de historische langrijkheid te waardeeren van het uur, t°®^ mijn geboorteland (het Sudeten-Duitsche bied) tot het groote Duitsche vaderland teTÜf keerde. Tezamen met andere Duitsche kar nalen heb ik den Führer den dank van de S9" sche Ostmark uitgesproken en de klokken luiden. Ik wijs het beleedigend verwijt af. ik mij opzettelijk kant tegen Hitier en bet Iftteb dat \ó»-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2