3 J£éoc££ea RADIO? Haarlem, 24 Oct. MAANDAG 24 OCTOBER 1938 De door "-tastende fiscus Schoolmelkouverture COMITÉ VAN KATH. ACTIE FILMAVOND R.K. VOLKSBOND FEESTAVOND „HERWONNEN LEVENSKRACHT" DE DOODENHERDENKING „GROMP1E" VOOR GELOOF EN WETENSCHAP OPDRACHT Tentoonstelling van Japansche kunst BENOEMING PACHTKASSIER MOORDENAARS TE VEEL De autoriteiten en het comité der missie tentoonstelling te Beverwijk tijdens de - -- - - - pfficieele ope ningsplechtigheid over Uw ONZE TECHNISCHE DIENST HELPT VLU G •VAKKUNDIG VOORKOMEND VOORDEELZG Off. Service Station Telefunken - Philips GOLDSCHMEDING GROOTE MARKT 8 Inspectie GRATIS! AGENDA Bioscopen 25 October Bioscopen VOOR DE MISSIE CABARET-AVOND GRUNO f 2130 VOOR SIMAVI Examens kruideniers STAD Uit Bandoeng komt het bericht, dat daar de belastingautoriteiten in de wolken zijn over ten Engelschman, die er zeshonderd gulden achterstallige belastingschuld betaa'd heeft. Hie brave en exceptioneele belastingbetaler was ten jaar of twintig geleden in Indië woon achtig en werkzaam en bij het nazien van zijn Papieren thuis bleek hem, dat hij den fiscus onopzettelijk benadeeld had. Nederig vroeg hij °f hij nog meer belastingschuld had en met klaarblijkelijke voldoening hebben de belas tingautoriteiten aan de krantenmenschen ver teld, dat zij den accuraten burger beleefd heb ben bedankt.' Onze lezers zullen toegeven, dat zooiets „in de krant" mocht: Maar wat te zeggen van den Haarlemschen fiscus, die nu al een veertig duizend aanslagen in de Rijksinkomstenbelas ting en Gemeentefonds belasting heeft uitge mikt aan de Haarlemmers, waarin 75 opcenten op de Gemeentefondsbelasting worden bere kend, terwijl het Haarlemsche gemeentebestuur, blijkens de msdedeelingen in ons blad van gis teren, nog altijd met den Minister in onder handeling is over de vraag of het niet wat blinder kan? „Wij kunnen met het uitreiken van de bil jetten niet wachten op den afloop van die on derhandelingen" antwoordde de fiscus en wij gelooven dat graag. Zij duren ongeloofelijk tang. Maar van den anderen kant is het de vraag of, nu reeds zooveel biljetten zijn uitge reikt, een verandering in het te heffen aan tal opcenten nog wel mogelijk is. Als zulks zou gebeuren, zou dat zoo'n admi- histratie geven, dat ongetwijfeld speciale maat regelen zouden moeten worden genomen om dat in orde te brengen. Alleen reeds uit dien hoofde schijnt er voor de Haarlemmers weinig kans op minder dan 75 opcenten op de Ge- toeentefondsbelasting te zijn. De Haarlemsche fiscus houdt van „door" tas ten in de letterlijke en figuurlijke beteekenis van het woord en zal wel niet verwachten, dat er onder de Haarlemsche belastingbetalers een zelfde vriendelijke stemming heerscht als Waarvan blijkbaar de Bandoengsche Engelsch man bezield was. En infusschen blijft onze wethouder van fi nanciën nog vol goeden moed! vember op het R. K. Kerkhof St. Barbara ge schieden. Voorbereidende besprekingen zijn in vollen gang. Het is de bedoeling als het weer het eenigszins toelaat de predikatie op het kerk hof te doen houden. Evenals vorig jaar zal er ook nu weer een zielenvespers in de parochie kerk van de H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat aan voorafgaan. De commis sie rekent op een massale opkomst van de le den. Binnen enkele weken zullen nadere gege vens bekend gemaakt worden. In de gangen van 33 openbare en 16 bijzondere lagere scholen stonden vanmorgen zoo tegen het vrije kwartiertje gele kistjes. Morgen zullen zij er weer staan en voortaan viermaal per Week. En het zal wel niet zoo erg lang duren of de gele kistjes zullen evenmin opvallen, als be platen, die aanschouwelijk voorstellen hoe de kinderen wel en niet een weg moeten oversteken of die een doorsnede van een korenmolen laten zien. Het was ongeveer kwart over tien, dat wij den openingsdronk van de jongen der hoogste klasse van de St. Antoniusschool aan de Zijl- Vest bijwoonden. De werkzaamheden waren keurig verdeeld. De oen distribueerde, haalde de kistjes uit de Sang, gaf iederen jongen, die zijn vin ger omhoog hield een fleschje, mees ter telde de rietjes en de melkdrinkers staken met een potlood een bescheiden gaatje in het capsule van hun fleschje. Het is iets 'heel bijzonders om melk met een tietje te drinken. Het feit trouwens, dat je ge- Woon in de klas en massa een fleschje melk le digt, bleek wat opwindend te zijn. Er werd gigiechel, er was een, die er bij ging staan en een ander, die niet durfde te beginnen. Maar toch was binnen het tijdsverloop van enkele minuten het kwartlitertje gepasteuriseerde melk Van plaats verwisseld. En zoo zal het voortaan iederen Maandag, Ulnsdag, Donderdag en Vrijdag gaan. 8.30 uur: Conversatie-avond Esperantisten- vereeniging „Abbé Richardson" in het Hof van Holland, ingang Jansstraat. 8.30 uur: Bestuursvergadering R. K. Reclas- seeringsvereeniging in het bureau der vereeni- ging, Bakenessergracht 26 zwart. 8.45 uur: Oranje-avond K.J.M.V. St. Augus- tinus, bij Brinkmann. VRIJDAG 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie van de Kleuterafdeeling R. K. Sportverceniging „Hercules Winfried" in de R. K. School, Wes tergracht. noek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie jongensafdee ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Westergracht. 8 uur: Repetitie rederijkerskamer „Alberdingk Thjjm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Lezing voor de leden van de R.K. Vrouwenvereeniging in de zaal van de R. K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG 5.30: Gymnastiek-repetitie kleuterafdeeling van de ^Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. ZONDAG: 1.20 uur: Bezoek aan het Museum van den Arbeid te Amsterdam van leden van de Reisvereeniging voor Katholieken. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen bij het uitschreven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Centraal R. K. Pensionbureau Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG: 5.307 °uur: Repetitie Tum club „Leonidas" voor meisjes van 613 jaar in be Jongensschool, Timorstraat 17, H.-N. 78.15 uur: Repetitie Tumclub „Leonidas" voor meisjes van 1316 jaar, in de Jongens- School, Timorstraat 17, H.-N. 8.3010.15 uur: Repetitie Tumclub „Leoni das" voor dames, in de Jongensschool, Timor straat 17, H.-N. DINSDAG: 10.3012 u.: spreekuur vandeR.K. Iteclasseerings-vereeniging in het bureau der fcreeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. ^larthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8 uur: Openingsavond v. d. R.K. Vrouwen bond bij Brinkmann, Groote Markt. 8 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „De Spaarnespelers" in het „Hof van Holland", Gr. ktarkt. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E. Paters van de Vrande en Strijbosch, in be St. Elisabeths-vereeniging, Jansstraat 49. WOENSDAG 2.30 uur: Repetitie jongensafd. gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal Eemstraat, Haarlem-Noord. 45 uur: Repetitie Tumclub Leonidas voor 'beisjes van 69 jaar in het Gymnastieklokaal, Eemstraat, H.N. 5—6.15 uur: Repetitie Turnclub Leonidas vOor meisjes van 913 jaar in het Gymnastiek lokaal, Eemstraat, H.N. 5 uur: Repetitie gymnastiek jongensafdeeling H.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in be school aan het Zandvoorterpad, Overveen. 8.15 uur: Clubavond van de R.K. Bridgeclub •■Haarlem" bij Brinkmann. DONDERDAGi 10.30—12 uur: Spreekuur van be r.k. Reclasseeringsvereeniging in het bu- leau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zw. 4.30 uur Repetitie gymnastiek meisjesafdee- !'hg r. k. Sportvereeniging „Hercules Winfried" 'h de school aan de Tempeliersstraat 1. 6 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdeeling B.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in be Aloysiusschool, Overveen. 7 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried", afdeeling gymnastiek voor groote teeisjes in „De Doelen." 88.30 uur: Spreekuur R. K. Reclasseerings- Vereeniging in het bureau der vereeniging Ba kenessergracht 26 zwart. 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw het Bagünhof. 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Ge- boegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg, Haar lem-Noord. 8.3o uur: Repetitie R.K. Gemengd Tooneel -Thalia" in het clublokaal, Spekstraat 8. Clotilde en Alexander Sakharoff, de beroemde „Dichters van den Dans" zul len Woensdag 9 November om 8.15 uur in den Stadsschouwburg een gala voorstelling geven 'met medewerking van Ady Leyvastre (piano). Op deze foto ziet men Clotilde. In gebouw St. Bavo wordt Donderdag 27 October een groote filmavond gegeven, waar op naast komische films ook films over de in stellingen van het R. K. Werkliedenverbond zullen worden vertoond. De film van het vijftigjarig bestaan van den R. K. Volksbond in het Bisdom Haarlem zal eveneens op het witte doek gebracht worden. De avond begint om 8 uur. Op Woensdag 26 October zal in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat een feestavond wor den gegeven voor hen die medegewerkt hebben aan den speldjesdag van .Herwonnen Levens kracht" op Zondag 17 Juli j.l. Op dezen avond zal het bekende duo Busch aan de piano begeleid door den heer Boeree, de ijverige collectanten en collectrices op hun kwinkslagen onthalen Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door den heer G. Elsnerus. Deze feestavond zal tijdig eindigen, zoodat de dames op tijd thuis kunnen zijn. Van verschillende zijden ontvangt de Com missie voor Geestelijke Belangen van den R.K. Volksbond vragen over de a.s. Doodenherden- king. De doodenherdenking zal op Zondag 13 No- Bijzondere omstandigheden zijn oorzaak ge weest, dat een uitvoerig verslag van den too- neelavond, dien de vereeniging Geloof en We tenschap haar leden in den Stadsschouwburg aanbood, tot nog toe achterwege is gebleven. Maar al gold de uitvoering een oud stuk, dat reeds meermalen in Haarlem werd vertoond en al werd het dus meermalen gerecenseerd, het heeft thans weer velen honderden een avond van uitnemend genot verschaft en dat is reden genoeg om de jongste voorstelling alsnog eenigs zins uitvoerig te vermelden. Het was dezen keer het Gezelschap Saalborn Parser, dat Grompie van H. Hodge en Wigney Percival voor het voetlicht bracht en dat daar bij het voordeel had van een volle zaal met een ten deele wel critisch want G. en W. zorgt in het algemeen voor voortreffelijke tooneel- avonden maar toch ook welwillend, gul waardeerend en goedlachsch publiek. Louis Saal born als vertolker van de hoofdrol had hierbij tot taak hèn te bevredigen, die de herinnering aan andere Grompies, zooals van Max Pallen- berg, Royaards en niet het minst van Cor Ruys, hebben bewaard. Hij is daarin geslaagd, omdat hij als karakterspeler van groote kracht zijn rol volkomen beheerschte en daardoor een Grompie te zien gaf, wiens goede hart duidelijk door de uiterlijke grofheid heen dringt. Het aardig®, ouderwetsche verhaal, dat den inhoud van het nog altijd aanvaardbare stuk vormt, zou wellicht nog beter tot zijn recht zijn gekomen, indien Saalborn niet als een ware ster zijn veel zwakkere medespelers vrijwel in het donker had gelaten. Het gaat ook zoo, ze ker, en het spel van Carla de Raet, Julia Cuy- pers, Bob van Leersum en Perd. Sterneberg kon op verschillende momenten best voldoen, al werd een gaaf geheel niet verkregen. Toch boeide ook het aardige geval van den ouden brommerigen advocaat, die voor Sher lock Holmes gaat spelen om den dief van een kostbaren diamant en den belager van zijn kleindochter te ontmaskeren wat hij er tot ieders genoegen prachtig afbrengt. De honder den aanwezigen hebben van het gezellige stuk volop genoten en zij gaven hiervan enthousiast •olijk, vooral jegens Saalborn, die met volle overgave den kostelijken Grompie uitschilder- de. Voor Geloof en Wetenschap was het een avond, waaraan de leden nog lang met genoe gen zullen terugdenken. Door den architect Bern. Ooms is aan de Firma H. J. v. d. Aardweg eni Zoon opgedragen het bouwen van twee benéden- en bovenwonin gen en een atelier aan het Klein Heiligland te Haarlem. De elftallen van de districten Haarlem en Noordholland, vóór den missiewedstrijd welke gisteren in het kader van de Missieweek te Beverwijk werd gespeeld Zaterdagmiddag is in de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem de tentoonstelling geopend van Japansche kunst, waarvoor vrij veel belangstelling bestond. De voorzitter van de Vereeniging voor Japan sche graphiek en kleinkunst gaf, alvorens tot de opening over te gaan, het woord aan den heer B. Modderpian, die tezamen met zijn zoon de expositie had ingericht. De heer Modderman gaf eenige explicaties, hoodzakelijk voor het juiste begrip van hetgeen geëxposeerd was. ,.De«e mededeelingen zijn te meer noodzakelijk", aldus spr., ,;daar dit tevens de allereerste keer is dat Japansche schetsen en teekeningen van dezen aard in Nederland in grooten getale in het openbaar worden vertoond. Het is te ver wachten dat het groote publiek over het alge meen tegenover deze met het penseel geschreven kunst min of meer vreemd zal staan, tevens echter zal een groote bewondering dezer bladen zonder twijfel bij nadere beschouwing onver mijdelijk zijn. De Japanner teekent met het penseel en heeft vóór de kennismaking met Europeesche werk wijzen nimmer een andere methode gekend. Hij teekent echter niet alleen met het penseel, hij schrijft er ook mee. Daar de kunst van het neerschrijven der gecompliceerde Chineesche waarmede de Japanner de kwaliteit der pen seelstreken als het ware in elk onderdeel nagaat voor ons moeilijk te begrijpen. Wij zullen daarom, bij het bewonderen van Ja pansche teekeningen goed doen, ook dit punt niet uit het oog te verliezen. De Ja pansche kunstenaar kan door eigenschap pen van het papier niets in zijn werk cor- rigeeren of uitwisschen. De lijn, die hij in een vluugen haal heeft neergeschreven, ver liest alle natuurlijke kracht zoodra hij die wil verbeteren. Alleen door det niet volkomen geslaagde lijnen met dun papier te over- plakken en daarop die lijnen opnieuw te teekenen, zijn verbeteringen mogelijk. Bij de teekeningen op de tentoonstelling zijn vele dergelijke correcties te vinden. Voor een groot deel zijn de geëxposeerde tee keningen schetsen, soms in uiterst vlug tempo neergeschreven. Zij zijn eensdeels te beschou wen als vlugge notities, anderdeels als compo sitie-proeven voor teekeningen, die in zorgvul diger vorm moeten worden uitgewerkt. Zeer vele ervan zijn bestemd voor houtsneden als eindresultaat. Voor de liefhebbers der prentkunst zijn daar om deze bladen in hooge mate leerrijk. Schetsen van den aard als het meerendeel der hier tentoongestelde zijn betrekkelijk zeer zeldzaam. In den loop der tijden gingen in Ja- Met ingang van 1 November zijn benoemd in de pachtkamer van het kantongerecht te Haar lem: a. tot eerste lid: li Biesheuvel A.z. te Spaarndam (gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude) b. tot plaatsvervanger van het eerste lid: I. N. Passchier te Beverwijk; II. G. Kamper te Haarlemmermeer; ni. A. Buurman te Heemstede; IV. Th. W. C. Jonkheer C.z. te Hillegom; c. tot tweede lid: C. M. Reinder.s Folmer te Heemstede; d. tot plaatsvervanger van het tweede lid; I. J. J. van Schie te Haarlem; II. J. C. E. graaf van Lynden te Lisse; III. J. L. Prins te Bloemendaal; IV. A. J. van Splunter te Velsen. karakters reeds zeer vroeg als een noodzakelijke Pan met zijn tallooze rampen door vulkanische oorzaken en door de vele felle en uitgebreide branden, die vaak heele steden of groote stads gedeelte verwoestte^ kunstschatten in niet te overziene hoeveelheden teloor. Zoo werden b.v. van Hokusai bij een brand, die de buurt waarin hij woonde geheel in de asch legde, al zijn be zittingen, waaronder 10.000 teekeningen en schetsen, verdelgd, en heeft de laatste groote aardbeving, waarbij tallooze menschen zijn om gekomen, óok onder de kunstschatten, waarbij o. m. een groote verzameling teekeningen van Hiroshige, onherstelbaar huisgehouden. Het is zeker ten deele aan zulke catastrophes te wijten, dat van zoovele meesters nauwelijks meer iets te vinden is. Slechts van enkele kun stenaars als Hokusai, Kuniyoshi, Kiosai en eenige anderen is veel bewaard gebleven. Een compleet beeld kan daarom deze tentoon stelling allerminst geven. In het kleine bestek, waaraan wij ons noodgedwongen moesten hou den, is het zelfs duidelijk merkbaar dat er niet te overbruggen gapingen bestaan, gapin gen, onvermijdelijk, omdat zij correspondeeren met de verhoudingen die bij het nog bewaarde kunstbezit bestaan. Wat in een aantal der schetsen voor de hout snede bijzonder opvalt, is, dat de teekenwijze die, nog niet gebonden, door de strenge school- eischen en de beperkingen der houtsnee-tech niek, den meester de volledige vrijheid liet zijn lijnen ongedwongen te laten gaan, zooals fantasie en speelschheid die aangaven. Bij een der bladen van Kuniyoshi, waarbij de daarbij behoorende kleurendruk kon worden gelegd, is het opvallend hoe bij den druk de lijnen als getemd verschijnen, zelfs niettegenstaande de wild bewogen, bijna woeste stemming die de situatie beheerscht, vooral ook omdat deze prent door de bijna zwakke behandeling der bijfigu ren 'n dualistisch karakter heeft verkregen, dat in de schetsteekening niet aanwezig is. en algemeene behoefte werd erkend en de schoonheid van het handschrift een der ele menten was, waarmede de beschaving en ont wikkeling der menschen werd gemeten, werd bij de opvoeding der kinderen aan de practijk van het schrijven zeer hooge waarde gehecht. De kinderen leerden daardoor reeds zeer vroeg al de mogelijkheden kennen, die het perfseel biedt, en verkregen tegelijkertijd een zekerheid van hand, die ons bijna ongelooflijk toeschijnt. Deze zekerheid hangt samen met de wijze waarop het penseel werd gebruikt. Zittend op den grond en met een blad papier voor zich, werd het loodrecht gehouden penseel met volkomen vrije hand, dus zonder ondersteuning over het pa pier bewogen, ter neerschrijving der lijnen. Schrijven en teekenen hangen door de vol- komen gelijke wijze waarop het penseel ge voerd wordt, ten allernauwste samen. Calligrafie wordt dientengevolge even hoog geacht als tee kenen, en is een kunst die zoowel in artistieken zin als om de technische kwaliteiten eener su perieure lijnvorming wordt gewaardeerd. De calligrafische oorsprong der lijnen is in bijna alle Japansche teekeningen duidelijk her kenbaar, en vormt inderdaad een der bijzondere kwaliteiten ervan. Gewoon als wij zijn in een teekening of andere voorstelling het compleet beeld met den blik te omvatten, en op den zoo ver kregen indruk in eerste instantie ons oor deel te vestigen, is de nauwkeurige zorg, „Ik heb den graaf vermoord", van Alec Coppel, door het Residentie Tooneel vertoond in den Stads schouwburg. Liefdesgeschiedenissen hebben we al vele ge had op het tooneel het thema is zoo dikwijls behandeld, dat men verbaasd is over de varia ties, welke er toch nog op gevonden kunnen worden; in het genre probleemstukken en poli tieke blijspelen is reeds een en ander gebracht, en een detectivestuk is ook niet bepaald iets nieuws. De schrijvers van de laatste soort zor gen altijd voor flink wat spanning anders brengt hun product het trouwens niet tot het tooneel en doen steeds veel moeite omdever- rassing-van-den-echten-dader tot het laatst te bewaren, doch in den loop de jaren is dat ook al weer een oud recept geworden. Ons compli ment daarom aan Alec Coppel, die volgens nieuwe methode werkt en daarmede een uiter mate verrassend resultaat behaalt. De politie in zijn stuk vindt den dader gauw genoeg: de man bekent, omdat er te sterke bewijzen tegen hem zijn, doch als er dan nog het een en ander opgehelderd moet worden, verschijnt de tweede verdachte.... die den moord eveneens bekent. Nummer drie blijft niet uit, en dan is de ware schuldige nog niet eens gevonden! Geen wonder dat de politiemenschen hun haren in de war brengen over dat ingewikkelde geval en het nog niet zoo'n rare oplossing vinden, wanneer eindelijk niemand vervolgd zal worden; het pu bliek is daarmee ook in z'n schik, want de vier verdachten zijn allemaal erg aardige menschen en tenslotte is een ongelukikge samenloop van omstandigheden nog heel wat anders dan een moord. Inderdaad, Alec Coppel heeft een spannend en verrassend spel geschreven, dat ondanks de lengte der drie bedrijven voortdurend boeit en amuseert, en een groepje van het Residentie Tooneel geeft er onder regie van Joh. de Meester geen vertooning van, welke den avond maakt tot een voorbeeld van prettige en on derhoudende vermaakskunst, zooals alleen het tooneel die kan geven. Het is plezierig te kun nen vaststellen, dat de regisseur de beide fac toren: spanning en humor, nauwkeurig heeft afgewogen en er een harmonieus geheel van heeft gemaakt; het gevaar, dat de aandacht verslapt onder de voortdurende verhooren, werd daardoor afgewend, de voorstelling was inte gendeel rijk aan pittige afwisseling, waarvoor een mooi bezette stadsschouwburg ruime waar deering toonde. De bezetting had vrijwel geen zwakke plek; Mimi Boesnach had veel succes als wiegelende revue-artiste, ofschoon zij van een dankbare rol een der ondankbaarste maakte; Joeki Broe- delet verhief haar bij-rol als het sloovende kamermeisje tot een creatie, terwijl Adolphe Engers met Paul Steenbergen een span detec tives vormde, dat tot voorbeeld voor schrijvers en spelers moge dienen. Piet Bron, Joh. de Meester, Mieke Flink-Verstraete, Henk v. Buu ren, Evèrt Burema, allen waren in houding en dictie wat zij moesten zijn, eenvoudig en echt. De manager van Alex Pola was een plezier om te zien in zijn zenuwachtigheid en vrees voor opschudding, en Jan C. de Vos maakte een heer lijk type van Samuel Diamond („Samuel Diamond N.V.") een ongewone rol voor dezen acteur; hij moge er echter meer in dit genre brengen. Conclusie: de leden van het Residentie Too neel zullen plezier aan dit even ongewone als vermakelijke en spannende detectivespel bele ven, en volwassen bezoekers ook. H. A. De tentoonstelling met al haar verschei denheid, zoowel in onderwerpen, in uitvoe ringswijze als in de uiteindelijke doelstel ling der bladen, vermag een nieuw en wel sprekend inzicht te geven in dit deel der Japansche kunst. De genialiteit van Kuniyoshi spreekt als een openbaring van de werkelijke waarde van deze meester- kunst. Zij geven een inzicht dat men niet licht verkrijgt door de beschouwing zijner prenten, zelfs niet van de machtigste en allerbeste alleen. Zij leeren ons tevens, hoe veel deze kunstenaar voor de schooltradities en zeker ook voor zijn koopend publiek heeft moeten opofferen, en ook hoe hij zijn naam schade heeft gedaan door toe te geven aan het waanzinnig scheppingstempo, waartoe de late meesters allen gedwongen werden en dat hem noodzaakte voortdurend hulp te zoeken bij assisteerende krachten, die lang niet altijd voldoende geschoold waren om des meesters scheppingen met behoud van een totaal aan kwaliteit te verwerken. Het is voor mij een verheugenis, dat ik samen met mijn zoon er aan heb kunnen medewerken deze eerste tentoonstelling der ver eeniging tot stand te doen komen. De nog zeer jonge vereeniging, die uiteraard nog niet ge acht kan worden tot groote daden in staat te zijn, geeft met deze daad toch duidelijk te kennen dat zij haar arbeid ernstig opvat. Haar doel is aan een belangstellend publiek de schoonheid, die in al de talrijke facetten der Japansche grafische en kleinkunst schittert, zoo goed mogelijk te demonstreeren. Haar doel daarnevens is deze kunst, die zonder twijfel niet gemakkelijk te verstaan is, te verklaren en te onderzoeken. Hun, die intuïtief de waarde dezer kunst aanvoelen, doch opzien tegen de moeite dieper in haar door te dringen, wil zij wegen wijzen en hulp verleenen; zij wil met kunst beschouwingen, studiebijeenkomsten, lezingen en tentoonstellingen voortdurend trachten belang te doen stellen en onkunde te verminderen. Dat'haar werk, gering als het thans nog is. in het eene jaar van haar bestaan blijkbaar reeds waardeering vond, geeft zeker reden tot groote voldoening." De voorzitter der vereeniging, de heer Krie- ger, bracht vervolgens allen medewerkers van harte dank, vooral den heer Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, die op zoo'n on baatzuchtige wijze zijn algeheele medewerking had verleend. Ook den inzenders van de Japan sche kunstwerken betuigde hij zijn gevoelens van erkentelijkheid. Met den wensch, dat de waardeering voor ue schoonheid van de Japansche kunst in breede kringen van het publiek ingang mocht vinden, opende de voorzitter de tentoonstelling. Gebouw St. Bavo: Haarl. Zanggenot, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie schilderijen en teekeningen, 95 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie van 95 uur. De Kerkuil: Expositie werken M. E. van Reg- terer. Altena, 9—5 uur. Frans Hals: „Wildzang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Jezabel" en „Bulldog Drum mond neemt revanche", 2 en 8.15 uur. Rembrandt-theater: „Een bijzondere Vrouw", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-theater: „IJscotouristen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: Doorloopend uurfilmprogramma. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Onderl. Belang 8 uur; R. K. Rechtskundig Bureau 8 uur; St. Caecilia 8 uur; Gec. Besturen Kiper makers 8 uur; Bestuur Graf. Bond 8 uur; Jaar feest R. K. Volksbond 8 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie schilderijen en Teekeningen 9—5 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. De Kerkuil: Expositie werken van M. E. van RegterenAltena 95 uur. Gem. Concertzaal: Historisch Concert H.O.V. 8.15 uur. Kleverpark-kerk: Lezing Pater Wijnand Sluys, conferenties voor niet-Katholieken en Katholieken. Brinkmann: Gr. Markt: R. K. Vrouwenbond 8 uur. Stadsschouwburg: Menschen in het Plantsoen 8.15 uur. Frans Halsmuseum: 105 uur. Frans Halsmuseum: 105 uur. Frans Hals: „Wildzang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace» „Jezabel" en „Bulldog Drum mond neemt revanche", 2 en 8.15 uur. Rembrandt-theater: „Een bijzondere Vrouw", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-theater: „IJscotouristen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogramma. In het clubgebouw aan de Raadhuisstraat in Haarlem Noord hield de missie-naaikrans van de St. Liduina-paroche een tentoonstelling van de in het afgeloopen jaar vervaardigde werk stukken. De expositie gaf een duidelijk beeld van het werk, dat de dames in het afgeloopen tijdperk hebben verricht. Naast de gebruikelijke hoeveelheid misgewa den waaronder zeer fraai bewerkte kazui fels, geborduurde stola"s en koorkappen wa ren er ondergoed voor missionarissen, kleeding voor mannelijke en vrouwelijke bekeerlingetjes en altaar- en kelkbekleedingen tentoongesteld. In verband met het doel, waarvoor de stuk ken vervaardigd waren, bestonden zij allemaal uit zeer licht materiaal. Als speciale attracties waren een bescheiden verloting en een tweetal prijsvragen aan deze tentoonstelling verbonden. Zaterdagavond hield de Groninger Vereeni ging „Gruno", die dit seizoen haar 25-jarig be staan herdenkt, een Cabaret-avond in de too- neelzaal van Hotel ,,de Leeuwerik". De zaai, die met planten en groen versierd was en waar aan de zijwanden de schilden ren de prov. Groningen en van verschillende Ge meenten in de provincie waren opgehangen, bood met den, bü het tooneel opgestelden Mar tinitoren, een gezelligen aanblik. Een. kleine 200 leden en incroducé's woonden de voorstelling bij en gaven door herhaald ap plaus, hun waardeering voor het gebodene te kennen. Van het programma vermelden wij o.a, het optreden .van de bekende jonge Hollandsche danseres Yoma Sasburg, een zeer geslaagde ..Schlager-Potpourri 19141939", door 2 leden van „Gruno" en ook nog een één-actertje. De op Zaterdag j.l. gehouden speldjesdag voor SIMAVI heeft een onverwacht mooi resultaat gehad. Niet minder dan f 2130 hebben de speld jes opgebracht, tegen f 1613 in het vorige jaar. In Heemstede was ook een gunstig verschil met de opbrengst van 1937. Een bedrag van f 306 was ingezameld tegen f 229 het vorige jaar. Het is zeer waarschijnlijk, dat dit succes te danken is aan de mooie en suggestieve reclame, die SIMAVI dit keer heeft gemaakt. In de week van 24 tot 28 October wordt in het geheele land het eerste examen afgenomen voor kruideniers, in verband met de Vestigings wet. Er hebben zich ruim 2800 candidaten aange meld welke in 19 plaatsen zijn opgeroepen om het examen af te leggen. Het Vakexamen wordt afgenomen door keurmeesters bij de Keurings diensten. Hier uit Haarlem zijn daarvoor aan gewezen de heeren A. Hoefnagel en W. F. v. d. Broek die resp. in Den Haag en Alkmaar in de examencommissie zitting hebben. Dit examen staat verder onder toezicht van diverse Rijks- gecommiteerden aangewezen door den Minister van Economische Zaken. Het schriftelijk ge deelte is reeds afgenomen in September.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5