QUDYADIS n We luisteren FINANCIEN j~uii Familiedrama te Eenrum MmM m mM m m JU Afl m Ba fyB I De eeuwige onrust. Kerkelijk leven Bestuursacademie te Batavia W ater standen Dagfilm MAANDAG 24 OCTOBER 1938 Vergane logger is thans gelicht Lading van de Sch. 102 aan land gebracht AANHANGWAGEN VERLOREN De chauffeur reed toch nog 18 kilometer door KATH. NED. BOEREN- EN TUINDERSBOND Besprekingen van het dagelijksch bestuur DUIZEND POND PALING UIT EEN KAAR WEGGEHAALD GESLAAGDE PROEFTOCHTEN De visscherij te IJmuiden Waarde in 1937 met ruim f 1.000.000 gestegen De onjuiste belasting aangifte te Delft Advocaat-Generaal van den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping* van het cassatieberoep IN DUSTRIEELE OORLOGS VOORBEREIDING AUTOTOCHT DER KONINGIN Langs mooie plekjes van de Veluwe MOEDER EMMANUELA Algemeen Overste van de Congre gatie der Zusters van Carolus Borromeus EM.-PASTOOR A. H. HAMMER T WELKOM VREEMDELING! Ongewenschte gasten bleken fietsen gestolen te hebben Rouwdienst voor Grootvorst Kyrill Aan de gevolgen van een aanrijding overleden Oude man met scheermes ernstig gewond De Gouverneur-Generaal verrichtte de opening WIELRENNEN VALPARTIJ TE PARIJS Deliege ernstig gewond Dinsdag 25 October -s AUTOMOBILISME Dé Herfstnachtrit van de K.N.A.C. Nuvolari wint den Grooten Prijs van Doningtonpark ZWEMMEN Mislukte aanval op wereldrecord 100 yards Willy den Ouden B. fj MARKTEN ZWANENB ERG De Sch. 102, de logger, die 14 dagen geleden in het gezicht van de haven is vergaan, is in den nacht van Zaterdag op Zondag gelicht door den bok „Kolossus" van Tak's Bergingsmaat- schappij met assistentie van de bergingsvaar- tuigen ..Meermin" en „Bruinvisch". Om kwart voor twee hing het wrak in de takels, waarna de „Hoek van Holland" van Smit's internatio nalen sleepdienst den bek met het wrak naar de haven heeft gesleept. Om kwart voor drie werd tusschen de havenhoofden naar binnen ge varen en om 4 uur lag het geheel gemeerd aan den kant, in de eerste binnenhaven tegen over het havenkantoor. De lading van de Sch. 102 is gelost. Er staan nu 150 vaten haring op den wal, oogenschijn- lijk in goeden staat. Ook een partij netten werd nog aan boord gevonden. Zaterdagavond reed een chauffeur van de Firma L. te Arnhem in de St. Jorisstraat te Nijmegen met een vrachtauto met aanhang wagen naar de Waalbrug. Ter hoogte van het Keizer Lodewijkplein begaf de koppeling tus schen beide wagens het. Het gevolg was, dat de aanhangwagen losschoot en met geweld tegen een boom nabij het tramhuisje in de St. Joris straat botste. De chauffeur bemerkte zijn ver- liès niet en kwam te Arnhem bij de garage aan zonder aanhangwagen. De man is toen maar teruggereden om te zien, waar de aanhang wagen zich bevond. Na achttien kilometer kwam hen er achter. In de laatste, te Wageningen gehouden ver gadering van het dagelijksch bestuur van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond, werden verschillende moeilijkheden, welke zich bij de uitvoering der teeltregeling voor rundvee en vaTkens voordoen, uitvoerig be sproken. Daarbij bleek echter, dat bepaalde te berde gebrachte oplossingen op ander gebied en elders moeilijkheden teweeg zouden brengen. Met groote instemming werd kennis geno men van het onlangs bij de Tweede Kamer in gediende ontwerp-paardenwet, waarin de zelf werkzaamheid van de stamboekvereenigingen positief op den voorgrond wordt gesteld. Tegen de wijze, waarop de regeering blijkens de toe lichting op art. 30 van het ontwerp de subsi dies zal verdeelen, werden bedenkingen ge opperd. Besloten werd deze bedenkingen op de e.v vergadering der drie centrale landbouworgani saties te doen bespreken en zoo mogelijk geza menlijk by de regeering stappen te doen, om een juister verdeeling der subsidies te verkrij gen. In verband met het feit, dat de rijkssubsidie voor de bestrijding van T.B.C. onder het rund vee beperkt is, werd de wenschelijkheid betoogd, om het beschikbare bedrag zooveel mogelijk te gebruiken voor het tuberculineeren van het oudere vee. Indien niet tot tuberculinatie van de kalveren, Jonger dan zes maanden, zou worden overge gaan waartegen op grond van de praktijk weinig bezwaar zou bestaan zou een grooter bedrag voor het tuberculineeren van vee, ouder dan zes maanden, beschikbaar zijn. Besloten werd ook deze aangelegenheid in de centrale landbouworganisaties te doen bespreken. Algemeen heerscht de opvatting, dat de koude-grondbedrijven in den tuinbouw tegen over de intensieve tuinbouwbedrijven t.a.v. den steun in een onevenredig slechte positie ver- keeren. Cijfers hieromtrent zijn echter niet te verkrijgen. De nieuwe pachtwet brengt zoowel voor den pachter als voor den verpachter verschillende verplichtingen en risico's mede. Aangezien het gewenscht is voor -de pachters en verpachters de gelegenheid te openen zich tegen deze risico's te verzekeren, werd op voor stel van de verzekeringscommissie van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond besloten een instelling in het leven te roepen, waarbij, op onderlingen grondslag, deze risico's kunnen worden ondergebracht. Dieven hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag een vischhandelaar uit Broek op Langendijk beroofd van duizend pond pols- aikke paling. De man had zijn vangst ter waarde van 500 in een kaar ondergebracht, teneinde de dieren levend te houden. Deze kaar is leeggehaald. Het bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. voor de Kon. Shell gebouwde tank-motorschip „Clau- sina" heeft op de Noordzee een goed geslaagden proeftocht gehouden. Het schip heeft een draag vermogen van ca. 12.100 ton en is voorzien van een Werkspoor Dieselmotor, met een capaciteit van 3500 AP.K. Het m-s. „Ary Scheffer", gebouwd bij de In- m Zeer terecht wordt dan ook ingezien, dat de beste wijze van werkloosheid- bestrijding is het weer op gang brengen van het normale productie-apparaat Doch ondanks dit zeer juiste inzicht, wordt niets gedaan of vrijwel niets, om dit productie-apparaat weer goed op gang te brengen, terwijl de maat regelen tot werkverschaffing en de daaraan verbonden kosten met den dag worden uitgebreid. LSIdt. 13-14 (7) •IMUMtlMi dustrieele Mij. „De Noord" te Alblasserdam, voor rekening van de Havre Stoomvaart Mij. v/h C. Balguerie Zoon te Rotterdam, heeft eveneens een goed geslaagden proeftocht ge houden. Dit schip heeft een draagvermogen van 525 ton. Reeds gaven wij eenige cijfers omtrent de visscherij te IJmuiden over het afgeloopen jaar. Uit het jaarverslag der IJmuider Visch- handelvereeniging, dat nu is verschenen, blijkt, dat de aanvoer van versche haring niet minder dan ruim 21.000.000 kilogram heeft be dragen, waarvan 99 J4 pet. door Hollandsche v:sschers werd aangevoerd. De Engelsche drifters, die anders elk jaar in grooten getale in de maanden October en November met hun lading versche haring binnenliepen, bleven in 1937 vrijwel weg, als een gevolg van de gun stige prijzen in Engeland. Aan Noordzee-trawlvisch werd in 1937 aan gevoerd rüim 614 millioen gulden (tegen 5J4 millioen in 1936). De beugvisscherij blijkt vrijwel ten doode te zijn opgeschreven. In 1936 bracht deze visscherij nog bijna 46.000 op; in 1937 was de opbrengst ca. 6500. De aanvoer van versche haririg en pekelha ring steeg van 490.000 in 1936 tot 800.000 in 1937. De Barentszee-visscftierij leverde bijna 6.000 op, terwijl de consignatie-zendingen terugliepen van 147.000 in 1936 tot 98.000 in 1937. De Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad, mr, Holsteijn, heeft Maandag jeconcludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep van mr. B. te Delft, die in hooger beroep door het Ge rechtshof te 's-Gravenhage wegens onjuiste be lasting-aangifte is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De Hooge Raad zal op 21 November a.s. ar rest wijzen. FANDOENG, 24 October. (Aneta) Naar Aneta verneemt, stelde de Staatsmobilisatie- raad een hoofdcommissie in voor de industrieele oorlogsvoorbereiding. Voorzitter van deze com missie is kolonel H. L. Maurer. Vergezeld van een hofdame heeft H. M. de Koningin Zondagmiddag een autorit gemaakt. Enkele minuten voor half vier keerde zij weer op het paleis Het Loo terug. De tocht, welke ruim een uur duurde, gings langs enkele der mooiste plekjes van de Veluwe, n.l. den Dassen berg en Hoog-Soeren, waar de bosschen thans volop in herfsttooi prijken. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard maak ten samen een autorit. De Prins heeft Zaterdag in de omgeving van Het Loo gejaagd. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft, ons: „Tegenwoordig lijken voortdurende stuiptrekkingen en revoluties wel haast een levensvoorwaarde. Het kenmerk onzer dagen is ontevreden heid met het overgeleverde, mis noegdheid met het bestaande, geest drift voor het eeuwig wordende de sport van het hervormen en moder- niseeren. A. M. Weisz. In de Zondag gehouden zitting van het geestelijk bestuur is gekozen tot algemeen over ste van de Congregatie der Zusters van Carolus Borromeus te Maastricht, de eerwaarde zuster Emmanuela, een nicht van Z. H. Exc. den Bis schop van Roe mond. De aftredende Generaal-Overste, moeder Ful- gentia, werd gekozen in den Raad der Congre gatie. In het St. Petrus-gesticht te Berkel (ZR.) is in den ouderdom van 86 jaar overleden de zeereerw. heer A. H. Hammer, emeritus-pastoor van Maasland. Adrianus Henricus Hammer werd 29 Novem ber 1851 te Scheveningen geboren. 7 October 1877 werd hij priester gewijd. Achtereenvolgens was hij assistent te Waddinx- veen, kapelaan te Noorden, assistent te Am sterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.), kapelaan te Delft (H. Hippolytus) en kapelaan te Purme- rend. 27 November 1893 werd hy pastoor te Schoorl en 18 Juni 1901 te Maasland. In 1936 verkreeg hij eervol ontslag. Zaterdagavond belde de landbouwer V. T., te Abbenes de politie te Nieuw-Vennep op, dat zich twee onbekende personen verdacht op zijn erf ophielden en hij verzocht assistentie. De agent van politie S. begaf zich onmid dellijk naar de boerderij en vond de onbekende personen alsook twee heerenrijwielen. De man nen bleken buitenlanderste zijn en vermoe dende, dat zij de rijwielen ontvreemd hadden, werden de mannen meegevoerd naar de wo ning van S., waaraan een politielokaal verbon den is. Ten einde de mannen te ondervragen van waar zij kwamen en op welke wijze zij aan de rijwielen kwamen, plaatste de agent voorlcopig één in de keuken, en verhoorde den ander in het kantoor. Van deze gelegenheid maakte de man in de keuken gebruik naar buiten te vluchten. De verhoorde bleek een Tsjech te zijn, die verklaarde uit Duitschland uitgewezen en naar Holland gekomen te zijn. Hij werd naar het politiebureau te Hoofddorp overgebracht. De agent trok er dan op uit en vond den ontvluchte achter een gebouwtje in het woon wagenkamp te Nieuw-Vennep. Deze man bleek een Roemeen te zijn. Ook hij werd naar Hoofd dorp overgebracht. Beiden verklaarden, in Duitschland werkzaam te zijn geweest en als vreemdeling daar uitge wezen te zijn. Ze waren via Aken de grens ge passeerd en hadden van daar tot Haarlemmer meer den afstand afgelegd, deels te voet, deels per vrachtauto en ten slotte per fiets. Tjjdens het laatste gedeelte van hun tocht, zoo vertelden zij, waren zij in aanraking geko men met een Nederlander, die in het bezit was van twee fietsen, waarvan hij de mannen een aanbood voor de somma van f 5. Hun laatste centjes besteedden zij er aan en trokken toen per fiets, in gezelschap van den Nederlander naar de Haarlemmermeer, waar de goede Hollander een oom had wonen, bij wien ze wel konden slapen. Zoo kwamen ze des nachts bij den landbou wer V. T. aan, waar zij in het hooi den nacht doorbrachten. Het spreekt vanzelf, dat dit verhaal de po litie ongeloofwaardig voorkwam en zij infor meerde per politie-radio naar de herkomst van de rijWleien. Nauwelijks was het bericht uitgezonden of de politie te Hoofddorp werd opgebeld, door de politie elders, zoomede ook door particulieren, cat soortgelijke karretjes waren ontvreemd. De politie te Zoetermeer had in den namid dag bezoek gehad van ongewenschte gasten, die daar een rijwiel hadden weggenomen, waar van het signalement overeen kwam met een der rijwielen der vreemdelingen. Fer auto verscheen de politie van deze ge meente, in gezelschap van den benadeelde, die één der rijwielen als zijn eigendom herkende, terwijl de politie van Zevenhuizen Zondag te Hoofddorp verscheen met den eigenaar van het andere in beslag genomen rijwiel. Beide vreemdelingen zijn ter beschikking ge steld van de politie te Zoetermeer. Op initiatief van leden van de Russische kolonie in Nederland is Zondag in de Russische kerk te Den Haag een rouwdienst gecelebreerd voor wijlen Z. K. H. Grootvorst Kyrill van Rus land, hoofd van het Huis Romanow, die dezer dagen te Parijs is overleden. Vader Dionissios, priester van de Russische kerk, leidde den dienst. Vele leden van de Rus sische kolonie, onder wie de heer F. Poustoch- kine, de voormalige zaakgelastigde van Rusland en verschillende Nederlandsche belangstellen den vulden het kerkgebouw. De 69-jarige heer, J. Niemeyer, oud-rector van het gymnasium in Breda, die de vorige week Dinsdag te Princenhage door een auto was aangereden, is in het ziekenhuis aldaar in den afgeloopen nacht aan de opgeloopen ver wondingen overleden. Maandagochtend werd de 70-jarige H. D., in zijn woning te Eenrum tijdens een familie twist met een scheermes ernstig gewond. De familieverhouding in het gezin van D., dat uit den 70-jarigen man, zijn 67-jarige vrouw, een 35-jarigen zoon en een 30-jarige dochter be staat, was al eenigen tijd gespannen. Dinsdag j.l. heeft de zoon in verband hier mede de ouderlijke woning verlaten en sinds dien heeft de familie niets meer van hem vernomen. Hierover ontstond vanochtend ruzie tus schen den man en de beide vrouwen. De dochter greep een scheermes en bracht haar vader zes verwondingen aan hoofd en arm toe waarop de oude man in elkaar zakte. De buren, die op het gegil kwamen toeloopen, waarschuwden direct den veld wachter en een geneesheer. Dokter Posthu mus was spoedig ter plaatse. Nadat het slachtoffer de eerste hulp was verleend, is hij naar het Diakonessenhuis te Groningen overgebracht. Zijn toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Inmiddels was ook. het parket uit Groningen gewaarschuwd, dat een onderzoek ter plaatse instelde. Nadat moeder en dochter op het ge meentehuis van Eenrum een verhoor was afge nomen, is de d chter aangehouden en naar Groningen overgebracht. Zij wordt ter beschik king van den officier van Justitie gesteld. BATAVIA, 24 Oct. (Aneta). In het gebouw van de Rechtshoogeschool te Batavia heeft vandaag de Gouverneur-Generaal op plechtige wijze de Bestuursacademie geopend. Vele autoriteiten woonden deze plechtigheid bij, o.a. ook vertegenwoordigers van de zelfbesturen. Voorts waren aanwezig vele vooraanstaande particulieren, consulaire ambtenaren, vertegen woordigers van de Katholieke en Protestant- sche geestelijkheid, en de eerste 15 studenten bestuursambtenaren. De directeur van het departement van On derwijs, dr. Idenburg, wees in zijn welkomst woord er op, dat de gouverneur-generaal de traditie van zijn voorgangers voortzette door persoonlijk de nieuwe instelling voor hooger onderwijs te openen. Vervolgens was het woord aan R. A. Prof. Dr. Hoesein Djajadiningrat, die de beteekenis van de bestuursacademie schetste. De Gouverneur-Generaal herinnerde in zijn openingsrede o.a. aan de goede resultaten van de samenwerking met den Volksraad. In het Velodrome d'hiver zijn gisteren wieler wedstrijden gehouden. Tijdens den uurwedstrijd deed zich een ernstige valpartij voor, waardoor drie deelnemers naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. De jonge Franschman Gabard raakte met zijn voorwiel de achterzijde van den motor van zijn gangmaker en viel. Achter hem reed Geor ges Paillard met zijn gangmaker Deliege. Zij konden den vallenden Gabard niet meer ont- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-üitzending 8.0O—9.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.05 Berichten, KRO-Kamerorkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 R.K. Kinderkoren „Zang en spel" met piano. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.20 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: Het aanslaan van de ar beidersbeweging". 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 9.00 Interviews. 9.20 Vervolg concert. 10.05 Lajos Veres en ziln Hongaarsch ork. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301.5 M. AVRO-Ultzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Vervolg concert. 12.15 Berichten. 12.30 Orgel en zang. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 1.45 Omroeporkest en solist. 2.45 Kniples. 3.45 Berichten, Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor kinderen. 5.30 Omroeporkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP; Radiojournaal. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Disconieuws. 10.30 Gramofoonplaten 11.00 Berichten ANP. 11,10 AVRO-Dansorkest. 12.20 1.05 1.35 4.15 4.40 5.20 5.40 7.05 8.20 10.55 11.35 11.50 DROITWICH, 1500 M. Gramofoonmuziek. Zang en piano. Gramofoonmuziek Harp-Trio. Serge Krish Septet. Pianovoordracht. Michaeloff en zijn orkest. Zang en quatre-mains. Variété-programma. Leslie Bricjgewater-harpkwintet. Oscar Rabin's Dansorkest. Dansmuziek, RADIO-PARIS, 1648 M. Gramofoonmuz. 8.10, 9.00, 10.10 en 11.20 12.40 Derveaux-orkest. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Concert. 5.30 Giardinó-orkest. 6.20 Zang. 7.20 Gramofoonmuziek. 10.35 Pascal-kwartet en solisten. KEULEN, 456 M. 11.20 Trioconcert. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.30 Vroolljk concert, 3.20 Otto Dobrindt's orkest. 6.20 Populair concert. 7.50 Dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Salonorkest. 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphonle-orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Harp- en cellosoli. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.00 Omroeporkest. 9.50 Pianovoordracht. 10.20 Gramofoonmuziek. wijken en kwamen eveneens te vallen. Alle drie moesten zij naar het ziekenhuis worden over gebracht. Het ergst was gangmaker Deliege er aan toe. Zijn toestand was zeer ernstig. Paillard en Gabard werden slechts licht gewond. De sportcommissie van de KNAC heeft Za terdagnacht een belangrijk succes geboekt Zij ontwierp voor de leden een puzzle, zóó moei lijk en zóó geraffineerd in elkaar gezet, dat geen hunner de gestelde opgave tot een op lossing kon brengen. Zeven uur Zaterdagavond stonden de 148 deelnemers startklaar ergens in Amsterdam- Noord, enkele honderden meters benoorden het IJ. De start had ook dit jaar een zeer vlot ver loop. Om de minuut werden twee deelnemers de Noord-Hollandsche Rimboe" ingestuurd. Langs een voorgeschreven route, verdeeld over drie trajecten, moesten de B-rijders in totaal 475 K.M. afleggen binnen 12 uur, de R-rijders in totaal 420 K.M. eveneens binnen 12 uur. Van de afdeeling A kwam na het eerste tra ject geen enkele auto binnen, welke alle con troleposten in het traject was gepasseerd. In de afdeeling B hadden slechts twee wa gens het eerste traject zonder strafpunten af gelegd. Zij waren dus op dat moment de eeni gen, die nog voor een plaquette in aanmerking kwamen. Het tweede traject, dat wederom Alkmaar als eindpunt had was een getrouwe copie van het eerste, maar nu ergens anders, namelijk in de omgeving van Hoorn en in de Schenner. Weer vielen talrijke slachtoffers. Het' derde en laatste traject had als eind punt. Schiphol. Dit traject was verreweg het gemakkelijkst. De beste prestaties in de afdeeling B wer den bereikt door de heeren E. Haak te Amster dam met Studebaker, mr. J. J. C. R. van der Bilt te Amsterdam met Chevrolet, L. A. L. van der Lande te Deventer met Mercedes Benz, P. Schoenmakers te Hilversum met Chevrolet, C. A. Lindner te Haarlem' met Ford. Al deze rijders legden de route in den vastgestelden tijd af en passeerden daarbij twaalf van de veertien controleposten. 13 rijders in deze afdeeling beëindigden den ril* in den vastgestelden tijd en passeerden elf controleposten. In de afdeeling A werd de beste prestatie ge leverd door de heeren Ch. A. Brugma en G. Rive te 's Gravenhage met Ford die de route binnen den vastgestelden tijd aflegde en daar bij slechts één van de veertien controleposten miste. De op een na beste prestatie in deze afdeeling werd geleverd door den heer M. E. Fuld te Amsterdam met Ford, die twaalf con troleposten passeerde. Acht deelnemers pas seerden elf controleposten en beëindigden den rit binnen den vastgestelden tijd. Het ren-seizoen 1938 is Zaterdag besloten met den wedstrijd om den Grooten Prijs van Doningtonpark. Zooals vrijwel bij alle groote internationale races eindigde ook vandaag weer een Duitsche wagen op de eerste plaats. Het was de Italiaan Tazio Nuvolari, die met zijn Auto Union als eerste binnenkwam. Hij had de 416 K.M. af gelegd in 3 uur, 6 minuten, 22 seconden, d.w.z. met een gemiddelde uursnelheid van 128,784 K.M. Op de volgende plaatsen eindigden de Mercedes Benzrijders Lang en Seaman. Eva Arndt, _de jeugdige Deensche zwemster, ondernam te Aarhus een poging om het we reldrecord op de 100 yards borstcrawl, hetwelk Willy den Ouden op 4 Februari 1934 te Kopen hagen vestigde met een tijd van 59,8 sec., te verbeteren. Ondanks het feit, dat zij door een zwemmer werd „getrokken" slaagde zij hierin niet. Haar tijd bedroeg 1 min. 0,2 sec., zoodat zij het record tot op 0,4 sec. benaderde. MAANDAG 24 Oct. Waar- nemingspunten So O) co S3 o I f N <D <L> ri Oi co Sedert Gisteren Van 1 Januari tot 22 October werd in Ne- derl. Iridië 780.119 tons Javasuiker ver kocht. Van oogst 1937 en vorige oogsten nog 186 tons te verkoopen, terwijl totaal nog 613.683 tons niet verkocht is. De ra ming van oogst 1938 bedraagt 1.393.616 ton! De Simplex Machine- en Rij wielen fabrie ken zijn voornemens, over het afgeloopen boekjaar een onveranderd dividend van 6 pet. uit te keeren. Bij de uitgifte van f2.5 millioen aandee- len ten laste van het Rotterdamsch Be leggingsconsortium werd het aangeboden bedrag vrijwel geheel geplaatst. In den raad van de Internationale Ka mer van Koophandel', te Parijs bijeenge komen ter bestudeering van de mogelijk heid tot herstel van het evenwicht en van een algemeene opleving van het bedrijfs leven en het internationaal ruilverkeer, werd op alle regeeringen, bijzonder op die der groote landen, een beroep gedaan, tot het zoo spoedig mogelijk proclameeren eener politiek van vriendschappelijke sa menwerking op economisch gebied. De staalproductie in het Youngstown-dis- trict wordt aan het begin dezer week oP 61 pet. der capaciteit geraamd, tegen 57 pet- de vorige week en in het Pittsburgh-district op 41 pet. tegen 40 pet. De North American Aviation behaalde in de eerste negen maanden, volgens mede- deeling van het betrokken administratie kantoor, een winst van 1.000.000, tegej1 $300.000 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. In kringen van het Amerikaansche ml~ nisterie van Financiën wordt, naast ande re dekkingsmogelijkheden, een verhoogt^ der inkomstenbelasting overwogen, ter ft" nanciering van Roosevelt's bewapenings- programma. Deze nieuwe belasting zou Pe~ jaar 200 millioen opleveren. Omtrent de valuta-positie heeft de Ame rikaansche minister van financiën Morgen' thau Zich vooral bezig gehouden met df verantwoordelijkheid, ivelke op Amerika rust, uit hoofde van de drievoudige mone taire overeenkomst tusschen Engeland, Frankrijk en de Vereen. Staten, nu kei- Pond Sterling en de Frank tot een zee' laag punt zijn gedaald. In een conferenti met deskundigen kwam Morgenthau tot oe gevolgtrekking, dat aan den monetairen toestand zooals deze thans bestaat, ne hoofd kan worden geboden door het hand haven van de werking dezer drievoudig monetaire overeenkomst. De Amerikaansche pers hoopt dat En geland krachtig het Pond zal verdediga'y Naar de „New York Times" mededeelt' heerscht bij Amerikaansche economen a meening, dat Engeland in staat is, een ver dere koersdaling van het Pond te voorko men. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend op 8.75%—8.771/2 (v. slot S.75/D' de Dollar op 1.83%—1-84 1/8 (1.84); de Frank óp 4.89—4.91 (4.90); de Belga op 31.05--' 31.15 (31.12) en de Zwitsersche Frank w 41.72Vz—41.80 (41.76). O £2 to ^CpCpClOCpCpCpCpCl3<^^CpCpCpCpCpCpCpCp<^<£CpCpCpCpCpCpCl3CpCpCpCp<p<^CpCp<^CpCpCpCpCpCl3(£CpCpCpCp Keulen 6 u. 39.64 37 05 0.07 Lobith 10.25 9.51 0.06 Nijmegen 8.65 7.21 0.08 Kampen 3.62 2 33 0 03 Westervoort 8.60 7 54 0 05 Deventer 1.76 0.14 0.02 St. Andr. W. 9.18 8 07 0.06 Arnhem 3.08 1.95 0.08 Vreesw. 1. w. 0.20 0 18 0.10 Maastr. H.s. 41.65 1) Borgh. 41.30 40.43 0.10 Belfeld 1070 010 Venlo 9.75-. Grave 5.35 2) Sluis 5.70 4.50 0.01 Lith 0 95 0,23 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger té zijn bij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM ROTTERDAM, 24 Oct. Veemarkt. Totaaj aanvoer 2545 stuks, t.w.: 575 vette runderen, 21 vette kalveren, 14 nuchtere kalveren, 896 sch»" pen en lammeren, 844 varkens. Prijzen per kg-^ Vette koeien le kw. 70, 2e kw. 60, 3e kw. 40-' 50; vette ossen le kw. 68, 2e kw. 58, 3e «w- 40—50; vette kalveren le kw. 110, 2e kw. w"' 3e kw. 70—80; varkens (levend gewicht) le K*' 52, 2e kw. 51, 3e kw. 50; schapen le kw. 46, kw. 36, 3e kw. 30; lammeren le kw. 53, 2e K*' 49, 3e kw. 43. Prijzen per stuk: Schapen le k 25, 2e kw. 21, 3e kw. 17; lammeren le kw. 17-" 2e kw. 15, 3e kw. 13. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvo® iets grooter, handel kalm, prijzen mager, Py, ma koeien tot 74 ct„ prima ossen tot 70 <>j vette kalveren: aanvoer als vorige week, ha;n° redelijk, prijzen constant, prima tot 1.20; sch, pen en lammeren: aanvoer iets grooter, hand matig, prijzen schapen onveranderd, lammer iets hooger; varkens: aanvoer veel ruimer,ha del stroef, prijzen mager. Er werden eeWë groote partijen schapen voor export verkocht. ROTTERDAM 24 Oct. Aardappelen- en vl»B markt. Brielsche Eigenheimers 1.50—l-y' Zeeuwsche Eigenheimers 1.40,—1.70, kleine l- 1.40, bonte en blauwe 2.202.40, bintjes 1-4^T 1.70 per H.L., groote zandaardappelen 34, 1 kleine 2.503 per 100 kg. Te weinig aanVO kg- 4iailUCI gLIIW". blauw schoon 68—70, 2000 kg. Groningsch 73, 7500 kg. Hollandsch geel 68—75, 1600 Dauwroot 58—63 ct. per kg. Aanvoer gedeelte!" onverkocht. Handel slepend. Prijzen iets 1»2 Markt kalm gestemd. Kanaalwater 8 u 0 48- AP 12 u 0 47- AP 2 u 0.47— AP Stadswater 8 u 0 48— AP 12 u 0 47— AP 2 u 0 47- AP Amstelwater 8 u 0 48— AP 12 u 0.47- AP 2 u 0 47— AP IJselm. water 8 u 0.06— AP 12 u 0 05— 2 u 0 02— AP AP WATERSTAND OP DEN RIJN 24 Oct. 22 Oct. 24 Oct. 22 Oct. Rheinf 199 1.97 Ems Breisach 0.73 0.81 Daub 1.46 1.48 Kehl 1 97 2.04 Goblenz 1.46 1 52 Maxau 3 45 3.49 rrier 0 02 006 Mannh. 2 33 239 Keulen 1 11 118 Diedesh. Ousseld. 0 50 057 Lohr Ruhrort 0 42 0 53 Mainz 0.18 0.18 Wesel 0 65 0.71 Bingen 1.34 1.39 Emmerik 0.70 0.76 Handel gewoon. Aangevoerd werd: 5400 AMSTERDAM, 24 Oct. Veemarkt. 545 V® koeien: le kwal. 7076, 2e kwal. 6268, 8e 5058 cent per kg. slachtgew. 75 melk- en koeien 180.00270 per stuk. 47 vette kalver 2e kwal. 6068, 3e kwal, 55—58 cent per kg- gg vend gewicht. 57 nuchtere kalveren 6.00—TA jj- schapen 14.0024 per stuk. 392 varkens: vlees varkens, wegende van 90110 kg. 6465, en* gj hooger; zware varkens 6263, vette varkens 62 cent per kg. slachtgew. „jt Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen Denemarken. „Hl- Overzicht. Slachtrunderen ruime aanvoer, 0 lige handel en prijzen vast: melkkoeien VfViga aanvoer, kalme handel; vette kalveren aanvoer, zeer stugge handel en hoogere pro nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge -j\jge 1 del en prijzen constant: schapen zeer w» r. aanvoer, handel niet willig, prijzen Iets !R?etS Varkens matige aanvoer, trage handel en hoogere prijzen. pe AMSTERDAM, 24 Oct. Aardappelmarkt- -g prijzen waren heden: Noordholl. Bevelanders 'jj, i.90, idem Eigenh. 1.802, idem bl. El? gg, 2.102.25, Andijker blauwe en bonte 2.10-T"?j, Duinzand 2.803, Anna Paulowna zand ,e8 2.70, Drentsche zand 2.10—2.40, Friesche B»» 1.902.10, Zeeuwsche bintjes 1.90—2, idem. jd velanders 1.802.10, idem Blauwe 2.502-6oi»U' bonte 2.40—2.00, id. Eigenh. 1.90—2.10, id. ".pe* we Eigenh. 2.102.25, id. Poters 1.501.80, per H.L. Aanvoer 174000 kg. nelef ALKMAAR, 24 Oct. Veemarkt. 102 vette K"g0.00 165.00—270, handel matig. 22 graskalveren °6q0 50 per stuk, 52 nuchtere slachtkalveren are —18, 57 vette schapen 2.00—30, 199 vette varkens 5456 cent per kg. Handel goed. n jjg. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Oct. 30,3<F" Roode kool 1.60—1.90, 2750 kg. Gele kool >-. g0, 1.70, 3100 kg. Deensche Witte kool 1.10~""jrie' 10400 kg. Uien 2.80—3. grove 2.70—2.80, efi llngen 2.10—2.40, nep 5.50—5.90, 11000 kg-jtg- 1.80—2.10, kleine Peen 50—70 cent, 240" ni Bieten 1.701.80, 135000 kg. vroege Witte jjg, 0.90—1, 8500 struik Andy vie 0.80—1.50, 320 Rammenas 22.10. »aP' OUDEWATER, 24 Oct. Kaasmarkt ^rt voer 73 partijen, 3285 stuks, 16.425 kg. le ®^rjc met rijksmerk 2627, 2e soort met rijk® ^ei: ƒ2425, zware met rijksmerk tot 28. S»n matig. )cg- NOORDSCHARWOUDE, 24 Oct.— U-3°"„gO, roode kool 1.202.30; 3500 kg. uien 2.6°""" 'j-g. grove uien 2.80, drieling 2.10—2.40; 13 aardappelen: Souvenir 1.60; 157.700 kg. v witte kool 0.90—91; 10.000 struik andijvie 135 kg. slaboonen 6.80; 15.000 kg. PootaaIi len: Eerstelingen 28/35 A 4.90, 35/55 A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6