Kopenhagen deed onze reputatie geen eer aan Een gelijk spel tegen de Denen STERK IN HET BEGIN, DAARNA BEDUIDEND ZWAKKER DrH.Dushkind BLIJF KALM Niet het poovere resultaat, maar de wijze waarop dit tot stand kwam, was de grootste desillusie DE ELFTALLEN EINDSTAND 2-2 neem een DrDUSHKIND Spel en spelers MAANDAG 24 OCTOBER 1938 De beslissende gelijkmaker In de kleedkamers Genoeglijke rustige stemming Nederlandsche voorhoede faalde volkomen De wedstrijd Oranje leidt Voorsprong teniet gedaan en heroverd Na de pauze Reeds na enkele minuten had Van Leur ons land de leiding gegeven Van de Veen scoorde den tweeden goal Voorhoede was machteloos „Winning will" ontbrak Scheidsrechter Nordboe deel de in de misère AMERICAN CIGARETTES Olivieri in actie bij den wedstrijd van het Continentale elftal te Amsterdam AMERICAN CICARETTE QHH? Dumortier speelde 'n behoorlijken wed strijd, maar onder vond te weinig steun om productief te zijn Vlak voor de hervatting liet de Deensche ko ning zich aan alle spelers voorstellen. In het eerste kwartier van de tweede helft speelde Denemarken uitstekend. Deze ploeg had nog nimmer samen geoefend. Men kent de gezamenlijke training niet, zooals wij dat in Den Haag doen. Geen wonder, dat, toen in de tweede helft de spelers meer aan elkaar ge wend waren, het in de ploeg onzer tegenstan ders meer en meer ging vlotten. Bij het snelle aanvallen, over beide vleugels en ook over het midden geleid, werd de Nederlandsche verde diging zwaar op de proef gesteld. Enkele scho ten werden gelost, eenmaal trad Weber als redder op, een tweeden keer stompte van Male een schot van Hansen tot hoekschop. Na een half uur Denemarken had inmid dels den tienden hoekschop genomen kwam Christensen onverwacht alleen voor van Male te staan. In zijn verbouwereerdheid schoot de midvoornaast. Ook Nederland kreeg een hoekschop te ne men door de Harder. Thielsen wist echter al spoedig een elfde corner voor zijn land er aan toe te voegen. Vijf minuten voor tijd kwam de gelijk maker. Weber onderbrak een snellen aan val van den linkervleugel, hij zag evenwel geen kans om den bal behoorlijk weg te werken, Caldenhove trachtte in te grijpen, doch ook hij wist den bal niet op te ruimen. Daar kreeg de Deensche midvoor plotseling zijn kans. Van vrij verren afstand loste hij een kogel, mooi in den rechterbovenhoek, buiten het bereik van de lange armen van Van Male (22). Een schitterend doelpunt. Even reageerde Nederland fel, doch aan den anderen kant zat men ook niet stil. Een twaalf de en dertiende hoekschop werden nog geno men op het Nederlandsche doel, doch zonder resultaat, zoodat het einde kwam met een puntenverdeeling. Van Male heeft zijn doel goed verdedigd. Hij liep by enkele hoekschoppen o. i. te weinig uit, terwyi hy door zyn lengte toch een groot voordeel bij het onderbreken had kunnen heb ben. Weber was goed, zonder meer. Er zat echter te weinig tempo in zyn spel, hetgeen wij ook by Caldenhove constateerden. Beiden vatten het te licht op. zy speelden zonder innerlijke spanning, alsof het hier de jongste oefenparty tegen York City betrof. Vooral het wegwerken duurde van beiden te lang. Bovendien was het aangeven verre van zuiver. Paauwe is dit seizoen in Feyenoord nog niet op dreef. Vooral in de eerste helft van dezen wed strijd kwam dit duidelijk tot uiting. Hy had groote moeite met den snellen Deenschen links buiten. In de tweede helft ging het wat beter. Wim Anderiesen heeft een prachtigen wed strijd gespeeld. Hij zwoegde van begin tot het einde, verrichtte zijn destructief werk weer naar behooren. En al kwam er van goed plaatsen niet veel terecht, van de drie spelers der midden linie was hij toch ook op dit onderdeel, boven dien niet zijn sterkste zijde, de beste. Van Heel speelde zijn gewone spel, doch kwam nimmer boven het middelmatige uit. Over de voorhoedespelers hebben wij reeds het noodige gezegd. Bij Denemarken vonden wij spil Joergensen, rechtsbinnen Hansen en linksbuiten Thielsen de besten. De laatste was pas uit het ziekenhuis ontslagen, zoodat zijn medespelen tot kort voor den wedstrijd niet zeker mocht worden ge noemd. Niettemin heeft hij zeer verdiensteiyk werk gedaan. Kaj Hansen is een ervaren bin- nenspeler. Christensen, de jeugdige midvoor, zoo uit de provincie naar Kopenhagen gekomen, heeft nog veel te leeren. Zijn doelpunt mocht er zijn. De Vroet en van de Veen, onze actieve binnenspelers, hebben hun zwoegen maar zeer zelden beloond gezien. Van de Veen scoorde het tweede Nederland sche doelpunt In de Nederlandsche en Deensche kleed kamers heerschte na^ afloop een gemoedelijke, rustige stemming. Beide partijen waren tevre den met het resultaat. De voorzitter van de keuze-commissie, de heer H. W. H. Herberts, vertelde ons nog. dat hij het zeker geen goeden wedstrijd heeft ge vonden. Hy was het heelemaal niet met de be slissingen van den scheidsrechter eens. „Mijn opvatting was," aldus de heer Her berts, „om den strijd in het eerste kwartier te forceeren. Toen zijn ook onze beide doel punten gemaakt, hetgeen den debutanten het noodige vertrouwen heeft gegeven. De achter hoede heeft het o. i. iets te licht opgevat. Wat Dumortier betreft, hij bevestigde mijn indruk, dat hij er nog lang niet is. De Vroet en Van de Veen hebben zeer hard gewerkt en zij waren dan ook volkomen uit gespeeld, toen zij in de kleedkamer kwamen." De heer Otto de Vries, voorzitter van de technische commissie, vond het ook geen mooien wedstrijd. „Het lijkt mij vooral voor de toeschouwers heel erg," aldus de heer De Vries, „het is matig geweest aan alle zijden." Over het Nederlandsch elftal, was hy tevre den, zonder meer. Er zal echter nog buiten gewoon veel werk moeten worden gedaan, om met een elftal, dat een behoorlijke kans op winnen tegen Duitschlana heeft, in December a.s. op het veld te komen. Van de spelers van Denemarken zijn hem vooral het spel van Joergensen en van den rechtsbinnen Kaj Hansen bevallen. Spelmoment uit den wedstrijd Dene markenN ederland schikt. Het was zijn eerste internationale ont moeting enmisschien is het zijn laatste wel geweest. Deze mijnheer Nordboe is er in ge slaagd, de ontmoeting „stuk" te fluiten, deze man speelde het klaar de mèest opvallende fi guur uit den geheelen wedstrijd te zijn. Voor ieder duwtje floot hij af, gaf een vrijen trap, ook al was er niets aan de hand. „Fair char ging" kent hij waarschijnlijk niet. Groote, zware spelers als Dumortier, Anderiesen en anderen hebben daar groot nadeel van. Eerst hadden wij den induk, dat hij streng zou be ginnen in het eerste kwartier, om den spelers te toonen, dat hij de leiding in handen had, een opvatting, welke misschien nog te billijken zou zyn geweest. Maar geen moment is er van forsch spel in dezen wedstrijd sprake geweest, een botsing, een duwtje en dergelijke ontstonden door te groot enthousiasme, snel inloopen, maar al die duwtjes waren nog geenszins straf baar. Gelukkig heeft de heer Nordboe zijn foutieve beslissingen over de beide partijen gelijkelijk verdeeld en op het uiteindelijk resultaat heeft het dan ook geen invloed gehad. Maar indien spelers bemerken dat er voor elk wissewasje gefloten wordt, gaan zij met een zekere reserve spelen, geven zich niet meer geheel, het werkt ontmoedigend en ook dit moge een verklaring van het matige spel geven, dat aan beide zij den vertoond werd. In het gemoedeiyke sportpark van Kopen hagen vond deze ontmoeting plaats; zeker 30.000 toeschouwers woonden den wedstrijd by. Het veld was uitstekend, de weersomstandig heden minder goed, want -er stond een vrij sterke, koude wind over de lengte van het veld. Vlak voor den aanvang arriveerde de Deen sche koning. Gemoedelijk liep hij het veld over, geëscor teerd door den voorzitter van den K. N. V. B„ ar. D. van Prooye en zijn ambtgenoot van den Deenschen Voetbalbond. Vlak bij de lijn was een plaatsje gereserveerd en niet op de hooge eeretribune. Beide ploegen werden hartelijk ontvangen, het oranjeteam met het „Wien Neerlandsch bloed", de Denen met hun zangerig volkslied. Joergensen won den toss en koos den wind mee. Het begin was veelbelovend. Een vrije trap, een van de vele, welke nog zouden volgen, werd door Paauwe voor doel geplaatst. Joer gensen kopte het leder weg, Anderiesen zorgde er echter voor, dat de bal weer voor het Deen sche doel terug kwam. Even een misverstand in de Deensche verdediging, enkele Denen en Nederlanders stonden vlak voor elkaar, maar van dit moment van aarzelen profiteerde van Leur, die heelemaal naar binnen gekomen was en hij trapte den bal keurig in het net. (0—1). Ondanks het feit, dat onze tegenstanders den wind mee hadden, kwamen ze er eerst langzaam in. In dat eerste kwartier domineer de het oranjeteam sterk, waarbij men niet dient te vergeten, dat de spelers het consigne hadden meegekregen, in die eerste vijftien mi nuten volledig op den aanval te spelen. Goede kansen dm den stand te verhoogen deden zich voorloopig echter niet meer voor. De Deensche voorhoede trachtte met kort spel, waarin alle spelers betrokken werden, de Nederlandsche Denemarken Nielsen P. Hansen Glumer Jensen Jorgensen Soerensen Soebirk R. Hansen Christensen Eldahler Thielsen O De Harder De Vroet Dumortier Van der Veen Van Leur v. Heel Anderiesen Paauwe Caldenhove Weber v. Male Nederland achterhoede voorby te komen, doch gemakke- ïyk ging dit niet. Na 20 minuten zette Caldenhove den rechts buiten Soebirk stevig, doch fair opzij. Natuur- ïyk floot de heer Nordboe. De vrije trap, hai- verwegen de cornervlag genomen, werd keurig voor doel geplaatst. Van Male vergat uit te loopen en Uldahler werkte den bal keurig in het Nederlandsche doel, (I1). Dit doelpunt prikkelde het Nederlandsche elftal dermate, dat enkele snelle aanvallen werden opgezet. Uit een daarvan belandde de bal bij Du mortier. Zwaar gehinderd door Joergensen, die hem volkomen schaduwde, zag de Utrechtenaar nog kans den bal met een tikje naar den vrijstaanden van der Veen te geven, die van wel 20 meter afstand on middellijk inschoot. Het goed gerichte schot trof doel. (12). Nederland bleef in den aanval en van Leur mocht den lsten hoekschop nemen, welke door hem achter werd geplaatst. De laatste 20 min voor de rust waren geheel voor de Denen. Het begon met een schitterend schot van Kaj Han sen, prachtig door van Male gestopt. De snelle linksbuiten Thielsen trachtte na een van zijn rennen zelf te scoren, doch zijn schot ging over. Ook Denemarken kreeg nu den eersten hoek schop te nemen, maar zonder resultaat. In deze periode viel het op, hoe zwak het wegwer ken van de Nederlandsche achterhoede en middenlinie was, waardoor de Denen telken male op gemakkelijke wijze aan den bal kwa men. De heer Nordboe had inmiddels zijn vorm gevonden. Hij floot voor de onmogelijkste wis sewasjes, waardoor het spel veel te veel onder broken werd. Een tweede hoekschop voor Dene marken volgde, zelfs een derde, waaruit Ul dahler fraai inkopte. Maar nu had van Male het gevaar gezien en met zijn lange armen greep hij het leder uit den hoek. Zoowel van rechts als van links dreigde nu gevaar en uit een gemeenschappelijken aanval wist de Deensche debutant, de midvoor Chris tensen, keurig in den hoek te koppen. Op zeer gelukkige wijze sloeg van Male den bal uit zijn doel tot hoekschop. De vierde al. Ook deze le verde geen resultaat op, een vijfde volgde, zelfs een zesde, maar tot de rust kon Nederland den 21 voorsprong behouden. Met een groote kans op een over winning in Kopenhagen hebben wij Vorige week het Nederlandsche elftal uitgeleide gedaan. Wanneer wij het Weer op vaderlandschen bodem ver welkomen, is het na een wedstrijd, Waarin de Oranjetruien ons bitter te leur hebben gesteld. Niet omdat tegen de heusch niet al te sterke Denen geen duidelijke overmacht kon worden getoond, niet omdat het internationale seizoen niet niet een zege kon worden ingezet, maar alleen vanwege het feit, dat onze vertegenwoordigers in Kopen hagen een van hun slechtste wedstrij den hebben gespeeld en met het ge lijke spel dubbel en dwars tevreden mogen zijn. Immers Denemarken speelde, met uitzondering van het eerste kwartirr Van den wedstrijd, beter en aantrek kelijker voetbal, was over het alge meen iets meer in den aanval en kreeg ook veel meer scoringskansen dan de Nederlandsche voorhoede, maar aan het afwerken van de aan vallen ontbrak veel, zeer veel zelfs. Wij zijn geen uitgesproken voorstanders van ftet systeem om uit het aantal hoekschoppen Onze buitenspelers v. Leur en de Har der speelden een onvoldoenden wed strijd, al slaagde de Utrechtenaar er dan ook in na twee minuten de score te openen voor en tegen de conclusie te trekken, dat de eene partij veel sterker en gevaariyker ge weest moet zijn dan de andere. Ditmaal wil len wy echter een uitzondering maken: de cornerverhouding was vandaag 132 ten gun ste van Denemarken, cijfers, die spreken van een duidelijke veldmeerderheid der gastheeren. Het Nederlandsch elftal heeft niet aan de verwachtingen voldaan. De voorhoede is sterk tegengevallen, wy zullen dadeiyk uiteenzetten waarom. De middenlinie was nog het beste deel van het team. De achterhoede, voorname lijk de beide backs, was goed, maar speelde met te weinig overtuiging. Er was geen heilig wil len, geen moeten, er was misschien wel een, overigens begrijpeiyke, onderschatting van de tegenstanders, omdat het Deensche elftal van te voren niet bepaald als een sterk elftal be kend stond. Het wegwerken was slordig, zoo dat het leder in de meeste gevallen by een Deen terecht kwam en alle energie voor niets was gebruikt. Het verband tusschen de linies was er niet en dat bij de oranjeploeg, die meestal haar meest glorieuze overwinningen behaalt door homogeniteit! Elke linie, iedere speler, wist, wat hij te doen had, wat er van hem verwacht werd. In dit elftal was geen eenheid, er be stond geen samenwerking tusschen de' .spelers, sommigen speelden zeer zeker buitengewoon ijverig, maar een sterke ploeg bewust van haar kracht, van haar mogelijkheden, was het niet Teleurstelling wekt dit, indien men dit ont dekt bij spelers, die jarenlang in het Neder landsche elftal hebben gespeeld, in het bijzon der bedoelen wij hier de spelers van achter hoede en middenlinie. Dat de voorhoede niet aan de verwach tingen voldaan heeft, is veel meer begrij pelijk. Immers, hier stond een vijftal, dat practisch debuteerde in internationaal voet bal. Deze spelers hadden tegenover zich een systeem, het drieback-spel, hetwelk door de Denen tot in de puntjes werd uit gevoerd. Met hun weinige ervaring liepen onze aanvalsspelers op dit systeem dood. Joergensen, de Deensche aanvoerder en spil, vertolkte een uitstekende stopperspil-party. Hij had Dumortier voortdurend volkomen in zyn macht. De beide backs dekten de Nederlandsche vleu gelspelers en dit deden zij zóó consequent, dat Van Leur en De Harder geen moment bewe gingsvrijheid genoten. Van snelle rennen langs de lijn hébben wij dezen middag niets kunnen ontdekken. Men heeft bij de verkiezing van Van Leur er op gewezen, dat Dumortier en hij zoo goed met elkaar in het veld overweg kun nen. Menigmaal ontstonden in de competitie doelpunten door samenwerking van die twee. Welnu, men kon nu alweer constateeren, dat goed clubvoetbal spelen nog niet beteekent, dat de betrokkene ryp is voor internationaal spel. Wij hebben speciaal gelet op de verrichtingen van dit tweetal en wy hebben kunnen consta teeren, dat het samenspel tusschen hen niet vlotte. Duidelijker gezegd, zij kregen totaal geen gelegenheid om ook maar één poging in die richting te ondernemen. En verder was De Harder er aan den anderen kant hopeloos uit, zyn spel was absoluut onvoldoende. Achter dit drietal stonden De Vroet en Van der Veen, die, het zü vooropgesteld, zeer hard J gewerkt hebben. Beiden waren evenwel niet bij machte om op het juiste moment ook voor het Deensche doel te zijn om eventueele scorings kansen te benutten. Zij hebben de zwervers capaciteiten van Smit niet, maar wat niet is, kan wellicht nog komen. Het feit was nu een maal zoo en daarom was het o.i. beter geweest, indien zoowel Van der Veen als De Vroet op dracht hadden gekregen om meer in de voor hoede op de iyn van Dumortier en de vleugel spelers te opereeren en minder in het ge bied, waar de middenlinie haar domein heeft. Bovendien hadden de aanvallen een gevaar lijker karakter gekregen, had het aantal sco ringskansen grooter geweest. En wat nog be langrijker zou zijn, dat in bovengenoemden zin gewijzigde tactiek het verdedigingssysteem der Denen wellicht gebroken zou hebben. Het merkwaardige was, dat de Deensche voorhoede ook met teruggetrokken binnenspe lers aanviel, maar toch niet in dien uitgespro ken vorm als by het Nederlandsche elftal. Het gevolg was, dat, in het Hollandsche doelgebied gekomen, de vijf Deensche aanvallers daar al tijd gezamenijk te vinden waren. Uit dit bovenstaande moge blijken, dat het Deensche elftal qua spelopvatting een beteren weg had gekozen dan het Nederlandsche team. Technisch was niet veel verschil merkbaar. Aan beide kanten werd goed gekopt, vele spe lers hadden een magnifique balcontröle, waren handig, doch het aantal schoten, op het doel van Van Male en op dat van Nielsen gelost, was geenszins groot. Het is zoo de gewoonte geworden, dat aan 't slot van 'n lang verslag ook eenige regels ge wijd worden aan den scheidsrechter. Wij moeten ditmaal een uitzondering maken en hem nu reeds voor het voetlicht brengen. Deze scheids rechter, de heer Nordboe uit Noorwegen, moge in Oslosche voetbalkringen een goed leider zijn, voor internationaal voetbal is hij niet ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9