Strategische terugtocht der Chineezen' Praag bestudeert de eischen der Hongaren NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 |]fr|g\4#r II k A Jj I T Q PIJ f P fl I I D A IIT I „PROTECTOR" 1 De Franciscanen te Salzburg Het nieuws van heden TSJECHISCH VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN? NOORD HANKAUSTAAT IN VLAMMEN DE MINISTERRAAD BIJEEN GRIEKSCH STOOMSCHIP AANGEVAREN DE BAROMETER I INBRAAK VERZEKERING I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 - OCHTENDBLAD WREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE] VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21449 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voo, |l I I I ff O M M IB I I ifi 11 afi i I. II IJ li All I t—t" morlrLt It c;r DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM tt Zou boven Tsjechisch gebied door Hongaarsche jagers zijn aangevallen Verantwoordelijke kringen te Tokio achten het einde van den oorlog nog niet in zicht Vreugde in Japan De opmarsch langs de Parelrivier De aanval op de Sandpiper Slowaken en Roethenen zouden strikte toepassing van het ethnische beginsel Verlangen „Gebied der Roethenen is onschendbaar" Minister Pirow naar Hitier? Hij zou de koloniale kwestie gaan bespreken Hertog van Kent naar Australië Hij zal Lord Gowrie als Gouver neur-Generaal opvolgen Duitschland en het Memelgebied Moet ook dit worden „bevrijd"? Tegen een volksstemming Het Weer illlllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll^ Het oordeel der Osservatore over de beschuldigingen De „Chryssi" bevindt zich in zinkenden toestand op den Nieuwen Waterweg Hitier onverwacht naar Weenen Henlein majoor in het Duitsche leger BULGARIJE'S BEWAPENING Een blij gebeuren verwacht Aan het Egyptische en aan het Grieksche hof MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT Haarlem 25 cent per week; per kwartaal lil WBÊ 1# 11 mm I ll U U I BiBbI V I 1 I W W I I mededeetlngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent f3.25. Bij Onze Aoenten 17V> Ct Der week Pef regel. Bil contract sterk verlaagde prijzen Voor per KWarraal t o.Oo do kleine annonces „Omroepers" rle de rubriek IÉSB Vierduizend arbeiders werken in Duitschland in de nabijheid van Fallersleben aan den bouw van de fabriek, waar in 1940 iedere 2 minuten een „volksauto" van den loopenden band zal worden afgeleverd PRAAG, 25 Oct. (Reuter). Naar te Praag wordt beweerd, is vanmid dag een Tsjechisch militair vliegtuig door twee Hongaarsche jachtvliegtui gen aangevallen en brandend neer gestort. De bestuurder werd gewond en het toestel, dat vernield werd, is terecht gekomen op een plaats, welke 12 K.M. binnen de Tsjecho-Slowaaksche grens ligt. Dit ernstige incident zou zich heb ben voorgedaan te Velke Meder, een stad welke ten Z. O. van Bratislava is gelegen. TSJOENGKING, 25 Oct. Het Chinee- Sche persbureau bericht, dat de verdediging aan den Jangtse voor het Chineesche leger reeds een succes beteckent, niettegenstaande Hankau tenslotte toch gevallen is. De Chineezen hebben al hun materiaal in heiligheid kunnen brengen en de burgerbevol king van de stad kunnen evacueeren. De terug tocht van de Chineezen was noodzakelijk, aan gezien de Japanners een beslissenden slag wil den. leveren in Woehan. Door dezen terugtocht hebben de Chineezen hun kracht behouden. De woordvoerder van het Chineesche leger kon nog niet mededeelen welke de verdere Wannen van de Chineesche legerleiding waren bit was een militair geheim, wel kon hij zeg den, dat de legerleiding ook verder tegenstand *ai blijven bieden. Een van de redenen, waarom de Chineesche kgers uit het Woehandistrict zijn teruggetrok ken is ook, dat men de buitenlanders, vrouwen ®n kinderen zoo weinig mogelijk gevaar wil b-ten loopen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat *eeds een nieuwe verdedigingslinie is gelegd huiten het Woehangebied, ten einde verder op lakken van den vijand te verhinderen. Intusschen bevestigt een gemeenschappelijk <*>mmuniqué van leger en vloot van Japan, dat öe Japansche troepen Hankau zijn binnenge- hikt. Verder wordt gemeld, dat het Noorden Van Hankau In vlammen staat, terwijl ook branden woeden op verschillende punten Van de Japansche concessie en de vroe gere buitenlandsche concessies. Nader wordt gemeld, dat de Japansche troe len die uit het Noordwesten Hankau naderden, ui del ijk zijn opgehouden, doordat alle bruggen hver de Han vernield waren. Zij konden ech- den Tsjangkoengdijk aan de Westzijde be reiken en vandaar vasten voet in de stad krijgen. De Japansche troepen namen echter een ^"oota voorzichtigheid in acht bij het aan- vailen van de Chineesche troepen binnen de stad, die tot het uiterste zullen vechten. Andere Japansche afdeelingen naderen Woet- sjang aan den anderen oever van den Jangtse In het Zuiden van China rukken de Japan- !che strijdkrachten op langs de Parelrivier peeds hebben zij een derde van den afstand Wsschen Kanton en de forten van Bocca Tigris ®ezuiverd van mijnen en versperringen. Op vier bünten waren in de rivier versperringen gelegd. Hit vliegtuigen, welke boven Kanton hebben gevlogen, werd gemeld, dat de stad kalm scheen. °ch nog drie of vier rookkolommen stegen *an den oever van de Parelrivier omhoog. Zoodra de val van Hankau in Japan officieel bekend werd gemaakt, loeiden in het geheele aUd de waarschuwingssirenes voor luchtaan allen gedurende een minuut. In de hoofdstad al een zeer groot défilé gehouden worden. Er een dag vrij worden gegeven. Terwijl de bevolking met vreugde bet offi cie bericht over den val van Hankau ver- jahi, onthouden politieke, economische en 'bancieele leiders zich van een buitensporig etoon van enthousiasme. Dikwijls hoort men ,b verantwoordelijke kringen: Het is nog niet einde. Dit is in tegenstelling met de hoop ah den gewonen man: Vrede met Kerstmis. ^at ook de vooruitzichten voor den vrede ^ten zijn, de val van Hankau welke sinds lang werd verwacht, doch door den val van Kanton gedeeltelijk op den achtergrond kwam, kwam den leidenden kringen voor als een sig naal voor nieuwe versterkingen. Daar Tsjang Kai Sjek niet gecapituleerd heeft, is het noodig de veroverde gebieden te zuiveren, de door den oorlog geslagen gaten te dichten, de steden in het binnenland van China weer op te bouwen. De waarschijnlijke moeilijkheden voor een politieke reorganisatie van China en de omvang der ten uitvoerlegging van de voorgenomen economische taak leiden er toe de openbare meening op vastberaden wijze voor te bereiden op de gedachte, dat nieuwe opofferingen noodzakelijk zijn om de eindoverwinning te behalen. Politieke kringen voorzien derhalve een al- geheele versterking der nationale discipline en met name: 1. De toepassing voor het einde van dit jaar, der gedeelten van de wet op de nationale mobi lisatie, die nog niet in werking zijn getreden en die neerkomen op volmachten voor de re geering op ieder gebied. 2. Een nieuwe aansporing van de beweging ten gunste van een eenheidsparty. 3. Versterking der economische controle. 4. Schepping van nieuwe hulpbronnen, be stemd voor de oorlogsbegrooting, misschien dooi de verhooging van zekere belastingen. 5. Het voorloopig onder de wapenen houden van alle opgeroepenen 6. Intensiveering van de campagne voor gees telijke mobilisatie. Officieele kringen te Londen deelen mede, dat de Japansche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Horinoetsji, gisteravond een bezoek heeft gebracht aan Sir Robert Craigie, den Britschen ambassadeur en hem hei diepe leedwezen der Japansche regeering heeft betuigd, met betrekking tot het incident met de Sandpiper. De minister bevestigde voorts, dat onverwijld een onderzoek zou worden ingesteld. Dit bezoek geschiedde na een protest van Craigie. PRAAG, 25 Oct. (Havas). Sedert vanmid dag één uur is de ministerraad voltallig bijeen in het Kolovrat-paleis, om de Hon gaarsche nota, welke in den nacht van Zondag op Maandag is ontvangen, te be- studeeren. Alle Slowaaksche en Roetheen- sche ministers zijn aanwezig Wj de bespre kingen. Na een algemeene bespreking met de centrale regeering, zijn de regeeringen van Slowakije en Roethenië afzonderlijk bijeengekomen om de details te bespreken, welke elk land in het bijzonder aangaan. Tot nu toe is nog niets uitgelekt over de besprekingen: Men heeft den indruk, dat de hesprekingen nog een groot deel van den avond in beslag zullen nemen. Het schijnt, dat .de Slowaken en Roethenen verlangen, dat het Ernst Kundt, de vroegere afgevaardigde van de Sudeten-Duitsche partij, is be noemd tot Duitsch-staatssecretaris te Praag. MARSEILLE, 25 Oct. (Reuter). De Zuid-Afri- kaansche minister Pirow heeft aan Reutel medegedeeld, dat het niet onmogelijk is, dat hij een bezoek aan Duitschland zal brengen, om het vraagstuk der vroegere Duitsche kolo niën met Hitier te bespreken. Pirow is, komende van Marseille, op doorreis naar Londen te Lissabon aangekomen. De besprekingen, die Pirow met de Portu- geesche regeering zal voeren, zullen op uiteen- loopende onderwerpen, doch in de eerste plaats op de landsverdediging, betrekking hebben. ethnische beginsel strikt zal worden toegepast, hetgeen niet in overeenstemming is met de Hongaarsche aanspraken op de steden Nitra, Kositz en Uzhorod. In Duitsche politieke kringen te Berlijn wordt opnieuw verklaard, dat het Duitsche standpunt ten aanzien van het Hongaarsch- Tsjecho-Slowaaksche geschil bepaald wordt door overwegingen van ethnischen aard. Het zelfde standpunt, aldus zegt men, is ingeno men bij de afbakening der nieuwe Duitsch- Tsjecho-Slowaaksche grenzen. Duitschland zal het bevriende Hongarije zijn steun niet wei geren om een oplossing mogelijk te maken. De „Danziger Vorposten" die deze meening vertolkt, motiveert haar met het argument, dat Duitschland de nieuwe Tsjecho-Slo waaksche grenzen zal moeten garandeeren en dat niet kan doen, als die grenzen labiel zijn. Het blad protesteert verder tegen de opvatting van zekere Poplsehe bladen, die geschreven hebben, dat Duitschland zich van een „Kar- patho-Oekrainschen" staat zou willen bedie nen als basis van samenwerking met de Oekrai- ne, waardoor niet Rusland, maar de Poolsche Oostelijke grens bedreigd zou worden. Naar uit Uzhorod wordt gemeld, publiceert het orgaan van den minister-president van Subkarpathisch Rusland het volgende: In haar vergadering van 22 dezer, welke gewijd was aan een bespreking der beoogde grenswijzigingen tusschen Roethenië en Hon garije, heeft de regeering van Subkarpathisch Rusland eenstemmig besloten tot de mogend heden welke het accoord van München getee- kend hebben, en tot de regeeringen der aan grenzende landen en van Tsjecho-Slowakije, de volgende verklaring te richten: De regeering en de geheele bevolking van Roethenië spre ken zich uit voor het besluit, genomen dooi den nationalen raad, de afgevaardigden en se natoren van Subkarpathisch Rus:and, dat den mogendheden ter kennis is gebracht. LONDEN, 25 Oct. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Hertog van Kent is benoemd tot Gouverneur-Generaal van Australië, als opvolger van Lord Gowrie. De Hertog van Kent zal in November van het komende jaar naar Australië gaan, om het ambt van Lord Gowrie over te nemen. Naar verluidt zal de Hertogin haar echtge noot vergezellen en zullen zij waarschijnlijk ook hun kinderen met zich meenemen. BERLIJN, 26 Oct. (A.N.P.) De jongste me- dedeeling van Hitier, dat Duitschland geen ter ritoriale eischen meer heeft in Europa, moet volgens een der autoriteiten te Berlijn door de Litausche regeering niet verkeerd worden uit gelegd. Hij verklaarde: „dat de Fiihrer nooit gezegd heeft, dat de Duitsche regeering geen belang stelling meer heeft in het lot van aan de Duit sche grenzen buiten het rijk wonende Duit- schers." Integendeel zal alles worden gedaan om te zien, dat hun leven en bestaan worden ge waarborgd. Officieele en politieke kringen te Berlijn heb ben met voldoening opgemerkt, dat de Litau sche regeering twee wetsontwerpen met betrek king tot de veiligheid van den staat, waartegen de in het Memelland wonende Duitschers be zwaren hadden gemaakt, heeft teruggenomen. De Londensche Daily Herald meldt uit Dan zig, dat de nationaal-socialisten in het Memel- gebied op aanraden van afgezanten van Ber lijn besloten hebben, de Litausche regeering 'n aantal vergaande eischen voor te leggen. Dit besluit is genomen in een te Koningsber gen gehouden bespreking. Het is te vreezen, aldus het blad, dat dit de eerste stap zal zijn van een campagne voor de cessie van het Me melland aap Duitschland. Dit besluit behelsde o.a. dat de territoriale onverdeelbaarheid van Roethenië gegrondvest is op een duizendjarige geschiedenis, op de economische omstandigheden en de traditio- neele samenleving der bewoners. In 1918 heb ben de mogendheden de onschendbaarheid en onverdeelbaarheid van Subkarpathisch Roe thenië erkend, alsmede zijn recht op een ver strekkend zelfbestuur. «Daarom komt de natio nale raad met nadruk op voor de onschend baarheid en onverdeelbaarheid van het gebied gelegen aan de Karpathen van Poprad tot Ti&sa, welks politieke positie en staatsvorm slechts in hun geheel zouden gewijzigd kun nen worden, dus zonder dat het Zuidelijk deel van het Noorden wordt gescheiden, en uitslui tend op grondslag van zelfbeschikking der ge heele autochtone bevolking. Het agentschap Pat voegt hier aan toe, dat de Tsjechische autoriteiten het blad met bo venvermelde verklaring terstond in beslag hebben genomen. Gisteren heeft voor den eersten keer in tegen woordigheid van den minister van het Ver keerswezen Julius Revay en den regeerings- secretaris Mgr. Augustin Volosin een natio nale Oekrainische raad in subkarpathisch Rus land vergaderd. De raad besloot Hongarije ethnografische grenzen te geven, doch zich te verzetten tegen een volksstemming. Verder sprak de raad zich uit voor een federatie in de Tsjecho-Slowaaksche republiek. De Slowaaksche minister-president, Mgr dr Tisso, heeft in een rede te Banska Bystrica gezegd, dat het Slowaaksche leven niet langer op de politieke partijen, maar op een corpo ratief stelsel gebaseerd zal zijn. Het socialisti sche Slowaaksche blad ,,Robotnicke Noviny" protesteert daartegen en. zegt, dat die bedoe ling in strijd is met de overeenkomst van Zilina en het document van Pittsburg, dat in een democratische organisatie van het land voor zag. Het landbouwersorgaan „Slovensky Denik" verklaart, dat de boeren de regeering in ieder geval zullen steunen. Verwachting: Zwakke, veranderlijke jE wind, toenemende bewolking, met plaat- El selijk mistbanken, weinig of geen neer- slag, in het Oosten temperatuur om het vriespunt des nachts en zelfde tempera- tuur overdag, in het Westen iets zachter des nachts, overdag iets kouder. Verdere vooruitzichten: Toenemende regenkans. illlllllllilllllllllllllllüllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIli MllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIHIIIIIIIII ONDERL. VERZEKERING-MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. E Telel. 45014 en 45016 E Directie: H P. HEERKENS THIJSSEN E Uitsluitend voor: Kerken. Pastorieën. Kloosters en Kerkelijke Instellingen ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimT Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 25 October: De „Osservatore Romano" van hedenavond ci teert het verslag van het „Salzburger Volksblatt" van het proces te Salzburg tegen een aantal Franciscanen, die beschuldigd waren van het feit, dat zij voorwerpen uit het klooster hadden geworpen, om het volk tegen de nationaal-socia listen op te zetten. Volgens den verdediger gaven de beschuldigde Franciscanen het feit toe, dat zij eenige waarde- looze voorwerpen op de binnenplaats hadden ge worpen, omdat zij haast moesten maken met de verhuizing, waartoe zij aanzegging hadden ge kregen. De rechtbank veroordeelde hen tot een maand, drie weken, veertien dagen en een week hechtenis. De „Osservatore Romano" heeft ech ter direct van een ooggetuige de informatie ont vangen, dat de Franciscanen inderdaad enkele waardelooze voorwerpen en boeken op de bin nenplaats hadden geworpen, maar dat de kloos terlingen den volgenden dag tot hun grootste verbazing ook nog voorwerpen van groote waar de daartusschen zagen. Toen later foto's werden gepubliceerd, begreep men waar deze voorwer pen vandaan kwamen. T. a. v. de jongste gebeurtenissen in Oostenrijk, 325 gevallen van apostasie en een rede van ze keren heer Springenschmidt, waarin deze zeide slechts één God te kennen, n.l. Die, welke Adolf Hitler leidt en beschermt, betoogt de hoofdredac teur van de „Osservatore" nogmaals, dat het po litiek katholicisme slechts een voorwendsel is om de religie zelf te treffen. Wanneer de Kerk pro testeert tegen maatregelen van den staat, zegt de laatste immer dat de Kerk aan politiek doet. Dinsdagavond is het Grieksche s.s. „Chryssi" op den Nieuwen Waterweg nabij Poortershaven in aanvaring gekomen met een nog onbekend schip. De „Chryssi" be vindt zich in zinkenden toestand. Men zou trachten het schip aan den grond te zetten. De „Chryssi" behoort toe aan de reederij der Erven P. J. Goulandris te Andros en heeft een bruto-inhoud van 5367 ton. Zij is in 1913 te Triëst gebouwd. De „Chryssi" was van Rotterdam op weg naar zee. WEENEN, 25 Oct. (D.N.B.). Na zijn bezoek aan Engerau heeft Hitier vanmiddag een on verwacht bezoek gebracht aan Weenen. Als een loopend vuur deed het bericht van het bezoek te Weenen de ronde en overal werd de Führer op zijn tocht door de straten levendig toege juicht. Hij bezocht het kunst-historische mu seum en en Hofburg. REICHENBERG, 25 Oct. (D.N.B.). De opper bevelhebber van het Duitsche leger, generaal von Brauchitsch, heeft den rijkscommissaris voor het Sudeten-Duitsche gebied, Konrad Hen lein, medegedeeld, dat hij hem wegens zijn ver dienste bewezen tijdens de bevrijding van het Sudeten-Duitsche gebied met ingang van 1 No vember a.s. heeft benoemd tot reserve-majoor van een infanterie-regiment. SOFIA, 25 Oct. (Reuter) De Nationale Vêrgadering heeft met algemeene stemmen haar goedkeuring gehecht aan een crediet van 9 millioen pond sterling voor het ministerie van Oorlog, ter versterking van de bewapening. De Hertog van Kent benoemd tot Gou verneur-Generaal van Australië. Strategische terugtocht der Chineezen uit Hankau. Hitier brengt een onverwacht bezoek aan Weenen. Praag bestudeert met de Slowaaksche en Roetheensche ministers de eischen der Hongaren. Von Ribbentrop zal Donderdag een kort bezoek brengen aan Rome. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Defensiebegrooting. Oudheidkundige vondsten bij Gemert. De bij Kijkduin op het strand geloopen Scheveningsche kotter Sch. 12 is vlot- gesleept. Gezagvoerder Smirnoff heeft veertig 4ndië-vluchten achter den rug. Grieksch stoomschip op den Nieuwen Waterweg aangevaren Oude heer te Leiden tusschen trein en perron bekneld geraakt en gedood. Beurs van New-York: stemming prijs houdend, slot onregelmatig. o Tachtig jaar Tachtig! Véle jaren en toch zoo'n kort tijdsverloop. Gelukkig degeen die er in alle gerustheid op terug mag zien, en een kring dankbaren rondom zich vereenigd weet wier belangstel ling alleen uitgaat naar de sympa thieke feestelinge, wier voorbeeld het allerbeste was dat ze in haar vrien delijk bestaan aan anderen schonk- We hébben zulk een vrouwe ontmoet en erkennen haar invloed grooter en sterker dan van véle groote maat schappelijke figuren. Want ze wist de ziel van allen tot zich te trekken. Ze wist iedereen het zijne en het hare te geven, „preekte" niet en „preste" nooitmaar haar woord-juist-op-tijd had daarom de grootere kracht en wat is onweerstaanbaarder dan het levende voorbeeld, de daadwerkelijke getuigenis dat hetgeen met de lippen icordt. beleden door heel het eigen-ik in praktijk wordt gebracht. Zulke personen verrijken 'ons leven en heel de maatschappij, hoezeer zij zich ook in 't verübrgen houden De 17-jarige Koningin van Egypte, Farida, die in Januari j.L gehuwd is met koning Faroek, is vertrokken naar het paleis Ras-El-Tin, alwaar zij over ongeveer twee weken eei blijde gebeur tenis tegemoet ziet. Behalve een bekende in Alexandrië werkende Italiaansche vrouwenarts, zijn drie Egyptische doctoren aangewezen om de Koningin bij te staan. Ook de 21-jarige prinses Frederika, kroonprin- -os van Griekenland, verwacht een blijde ge beurtenis. Haar ouders, de hertog en hertogin van Brunswijk, zijn daartoe reeds in Athene aan gekomen, alsmede rijf Duitsche verpleegsters en een Duitsche vrouwenarts. Indien een zoon ge boren wordt, zullen 101 en indien een dochter 20 schoten gelost worden. De prinses is in Ja nuari j.l. gehuwd met kroonprins Paul. PARIJS, 25 Oct. (D.N.B.). Een militair vlieg tuig van het vliegveld Etampes is vanmiddag omlaag gestort boven het vliegveld Gray. De piloot, een hoofdofficier, is om het leven ge komen. Stand op Woensdag 1 uur vjn. 758.3 Vorige stand 760.2 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1