een De weerstoestand Rotterdam bepleit zijn Rrug tusschen noord, en naast elkaar WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 Gemeente-secretaris staat terecht Knoeierij of administratieve onjuistheid? VERGADERING EERSTE KAMER Op Woensdag 2 November BELANGEN Audiëntie bij den minister van Waterstaat ZUID-BEVELAND Werkfonds zal kapitaal verstrekken OSSCHE MARECHAUSSEE IN HOOGER BEROEP Op 17 November behandeling ^*>or Centralen Raad van Beroep ZWITSERLAND BESTOLEN Koffer bleek uit den trein verdwenen Macht over het stuur kwijtgeraakt Autobestuurder tegen boomen gereden en ernstig gewond Van rijdenden trein gesprongen Bekneld geraakt en gedood Dood door schuld? JONGETJE DOOR AUTO GEDOOD GESTRAND BRITSCH SCHIP VLOT Sch. 12 vlot gesleept Het schip heeft bijna geen schade opgeloopen DUITSCHE MISSIESCHOLEN IN HOLLAND GETROFFEN BUFFELHOORNS GEVONDEN BIJ GEMERT Wetenschappelijk onderzoek STAATSBLADEN HET WRAK VAN DE SCH. 102 Opvang- en verkoopprijzen van haring Contingenteeringen verlengd Smirnoff jubileert Veertig Indië-vluchten achter den rug Man doodgereden Bij het oversteken door een auto gegrepen Waarnemend advocaat-fiscaal beëedigd Machinisten-examen ONKOSTENDECLARATIES TE HOOG OPGEGEVEN Voorwaardelijke straf tegen rijks ambtenaar gevorderd WATERPERIKELEN Een bange soldaat en een luitenant in roeicostuum Het hof zal later uitspraak doen. WATERVERSCHIJNSELEN De vroege vorst behoeft ons nog niet te verontrusten Academische examens Technische Hoogeschool Apothekers-assistent Wiskunde L. O. Examen radio-amateur UIT DE STAATSCOURANT Onbezoldigd deurwaarder Hoofd comm ie s Eervol onslag WIELRENNEN Poging van Slaats mislukt Na dertig ronden opgegeven AUTOMOBILISME De sterrit naar Monte Carlo DAMMEN RAICHENBACH OP TOURNÉE Vierkamp in Rotterdam VOETBAL DE SLAG BIJ AUSTERLITZ! De historie herhaalde zich bij een voetbalwedstrijd PAARDENSPORT „Smike" wint vlakke baan-race te Krefeld BOEK EN BLAD KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 73e jaargang - no. 4 Dinsdagmorgen stond voor de Rotterdamsche 'echtbank terecht de 35-jarige L. G. L. L., die 2lrh had te verantwoorden wegens valschheid in geschrifte en poging tot oplichting in zijn func tie als gemeente-secretaris van Den Bommel. Het O.M., waargenomen door mr. J. Hoeffel- toan, had tien getuigen gedagvaard, terwijl de ^erdedigers van verdachte, mr. A. Blom en mr. J. E. G. Vonkenberg, zeven getuigen hadden doen verschijnen. In Juni 1935 had verdachte •ds gemeente-secretaris twee kamers van zijn huis, dat eigendom is van de gemeente, laten Schilderen. De schilder Landheer, die ook voor de gemeente werk verrichtte, was hiervoor aan gezocht. Een kamer van 45.zou voor reke ning van L. geschilderd worden, terwijl de ge beente de kamer van 35.zou bekostigen. L. hu zou gepoogd hebben Landheer te bewegen de 45.— op de gemeente-rekening te plaatsen door allerlei andere posten van de gemeente- sekening betreffende een dokterswoning en werk ltl het tuindorp te verhoogen. Deze beschuldi ging werd kracht bijgezet, toen bleek dat L. doyendien met de administratie geknoeid had en het door den schilder Landheer geteekende bandaat had verscheurd, om het te vervangen door een ander. Hem was verder ten laste gelegd dat hij de Jblsche kwitantie als echt aan den rechercheur had getoona. Als eerste en tevens als kroongetuige werd landheer gehoord, die verklaarde hoe alles in «in werk gegaan was. Getuige zeide, dat hij in den waan was, dat de gemeente de twee kamers Spu betalen. Get. vertelde verder, hoe hij een 'entje voorschot mocht declareeren op de ge beente-rekening. De president vond dit niet cor net. Verd. noemde dit een administratieve fout en zeide, dat hij een aparte nota voor die tien gulden had moeten indienen. Verd. zou een re kening van 35.70 veranderd hebben in ƒ45.70 ®n zou aan getuige verzocht hebben de overige Posten wat aan te dikken. Verd. ontkende de «eheele affaire ten stelligste. Nadat als getuige nog gehoord was de ge beente-opzichter Mosselman, werd de zitting ^schorst tot den middag. De Eerste Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 2 November des biddags te 2 uur, in welke' vergadering mede deling zal worden gedaan van het besluit der dentrale afdeeling over het voorstel van den dorzitter om onmiddellijk na deze vergadering dn aantal wetsontwerpen in de-afdeeiingen te hoen onderzoeken, o.a. die tot wijziging van de bariefmachtigingswet, tot instelling van een Hjdelijk defensie-uitvoerrecht en tot wijziging Van het defensie-uitvoerrecht. Minister van Buuren heeft Dinsdag, in ver end met de vliegveld-kwestie, een Rotterdam- kche delegatie in audiëntie ontvangen. De burgemeester van de Maasstad, mr. P. J. °Ud, was vergezeld van de wethouders De Zeeuw eU Brautigam, van den voorzitter der Kamer t'an Koophandel en Fabrieken, mr. v. d. Man uele en vertegenwoordigers van het Rotterdam se vliegveldcomité, By de besprekingen, welke ongeveer vijf kwartier duurden, hebben de heeren gelegen heid gehad om de belangen van Rotterdam bij eigen vliegveld met internationale verbin- Ubigen te bepleiten. Ged. Staten van Zeeland hebben van het Werkfonds bericht ontvangen, dat het bereid is h®t kapitaal, noodig voor den bouw van een rUg tusschen Noord- en Zuid-Beveland, en dat up 1.165.000 wordt geraamd, tegen nadere v°orwaarden te verstrekken. ..Hierdoor, aldus het Handelsblad, is practisch het laatste beletsel, dat de tot standkoming van he brug over de Zandkreek nog in den weg 'end, komen te vervallen. De overplaatsing van de brigade der mare- Uaussee uit Oss, waartegen de manschappen eeds eerder bij het Ambtenarengerecht be daar aanvoerden, zal thans op 17 November ,chandeld worden voor den Centralen Raad ah Beroep. (.^an een reiziger, die met zijn vrouw, op 17 ctober j.l., naar Italië reisde, vernamen wij vC' volgende staaltje van treinroof. Hij vertrok Z^t den trein te 18.39 van Utrecht. Tusschen jt-Goldau en Airoio begaf hij zich, na zijn ^Uipartiment afgesloten te hebben, met zijn ouw naar den restauratiewagen. Bij zijn te- ghgkeer in den coupé viel hem niet op dat een hr koffers was verdwenen, doch bij de Itali- kUsche visitatie bleek een koffer te mankee- h. Bij hun terugkeer, eenige dagen later, ver- (j Uien zij van een slaapwagenconducteur, dat v?gel'jke diefstallen in den laatsten tijd meer y °l'kwamen, eens zelfs waren op een trein. er reizigers hiervan de dupe. Het spreekt van zelf dat ter bevoegder plaatse werd kennisge geven. Dat men ook in Zwitserland, waar de zorg voor het vreemdelingenverkeer overigens op hoog peil staat, tracht te profiteeren van de onkunde der reizigers in valutazaken, bleek on zen zegsman in Chiasso, waar hij aan het sta tion voor tien gulden Hollandsch geld, 24 Mark ontving en denzelfden dag in Bazel 30 Mark. Dinsdagmiddag geraakte de heer J. Hees uit Helpman, vertegenwoordiger der Barbarossa- brouwerij te Groningen, toen hij met zijn auto uit de richting Klazienaveen kwam, en met groo- te snelheid door de vrij scherpe bocht aan het begin van den Angelsloërdijk nabij Emmen reed, de macht over zijn stuur kwijt. De wagen botste achtereenvolgens tegen twee boomen aan den linkerkant van den weg en zwenkte vervolgens weder den weg over om aan de rechterzijde tegen een derden boom geheel vernield tot stilstand te komen. Tijdens deze manoeuvre van den auto werd de bestuurder uit den wagen geslingerd. Hij bleef bewusteloos op den weg liggen. De geneesheeren Van Zanten en Van Heerde, chirurg van het Diaconessenhuis te Emmen, wa ren spoedig ter plaatse. Zij lieten het slacht offer, nadat het verbonden was, naar het Dia conessenhuis overbrengen. De man had een been breuk, een ernstige hoofdwonde en een hersen schudding opgeloopen. Zijn toestand is hoogst ernstig. Dinsdagmiddag is op het station te Lei den een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 73-jarige heer H. van der P. uit 's-Graven- hage op tragische wijze om het leven is ge komen. Met zijn echtgenoote was de heer v. d. P. op familiebezoek geweest te Leiden en wilde naar de Residentie terugkeeren. Hij stapte echter in den trein naar Amsterdam en bemerkte zijn ver gissing eerst op het laatste oogenblik. Zijn echt genoote zag nog kans op' het perron te stappen, voordat de trein zich in beweging zette. Den heer Van der P. gelukte dit niet meer. Hij sprong mis en geraakte bekneld tusschen den trein en het perron, waardoor zijn hoofd verbrijzeld werd en de ongelukkige op slag werd gedood. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. Met enkele minuten vertraging verliet de trein het station. Het stoffelijk overschot van den heer H. de Wit, die in de vischrookerij van den heer H. te Enkhuizen door electrischen stroom is ge dood, is Dinsdag in beslag genomen. Er wordt vermoed, dat dood door schuld is veroorzaakt, aangezien de leiding niet aan de gestelde eischen bleek te voldoen. De begrafenis is uit gesteld tot heden, terwijl dr. Hulst uit Leiden de sectie zal verrichten. Tegen den heer H. is een strafvervolging ingesteld. In het gehucht Vortum, nabij Vierlingsbeek, is Dinsdagmiddag het zevenjarig zoontje van den landbouwer Rutten bij het oversteken van den rijweg door een vrachtauto gegrepen. Het ventje werd in bedenkelijken toestand opee nomen en naar het ziekenhuis te Boxmeer ver voerd. Den chauffeur treft geen schuld. Het Engelsche stoomschip „Sutherland", dat in den nacht van Maandag op Dinsdag tus schen Vlaardingen en Maassluis aan den grond is gevaren, is Dinsdagmiddag bij rijzend water door de sleepboot „Indus" vlot gebracht. De trawlkotter Sch. 12, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag wegens zwaren mist op het strand tusschen Monster en Kijkduin was geloopen, is Dinsdagmiddag door den mo torschokker Sch. 2, schipper A. C. de Graaf, met twee kabels van het strand gesleept. Ter assistentie waren in zee nog aanwezig een sleepboot uit Hoek van Holland en het ber gingsvaartuig „Meermin". Deze behoefden ech ter geen dienst te doen. Toen de kotter vlot was, zette hij koers naar de Scheveningsche haven, waar het schip op eigen kracht naar de helling stoomde om te worden nagezien. Het schip heeft evenwel hoegenaamd geen schade opgeloopen, omdat het niet op een golfbreker maar op het zachte strand is terecht gekomen Naar de K. W. P. verneemt, heeft het Rijks ministerie van Opvoeding aan de Duitsche Mis siescholen in het buitenland het „Oeffentlich- keitsrecht" ontnomen, zoodat zij niet meer in staat zijn voor Duitschland geldige examens af te nemen. Door deze verordening worden ook gymnasia van Duitsche congregaties getroffen, die zich in Nederland bevinden. Een der door dezen maat- 'egel getroffen scholen is het gymnasium van .et Missiegezelschap van de Paters van Steyl. Tijdens werkzaamheden der normalisatie van de Aa onder Gemert heeft men verschillende hoorns gevonden, welke afkomstig zijn van buf fels uit lang vervlogen tijd. Ook vond men ge weien van herten van bijzondere grootte. Prof. dr. I. M. van der Vlerk van het Rijks museum, afdeeling Geologie te Legden, zal zich a.s. Zaterdag naar Gemert begeve'n, ten einde deze vondsten te onderzoeken. Dinsdag zijn uitgegeven de Staatsbladen: no. 38. Besluit van 15 October 1938, bepa lende de bekendmaking in het Staatsblad van de tusschen den Nederlandschen gezant te Pa rijs en den Franschen minister van Buitenland- sche Zaken d.d. 15 Juli 1938 gewisselde nota's, houdende een overeenkomst tusschen Neder land en Frankrijk betreffende de luchtverbin- ding tusschen Batavia en Saigon. No. 39. Besluit van 15 October 1938, bepa lende de bekendmaking in het Staatsblad van de op 23 Mei 1938 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten regeling over de in schakeling van het Nederlandsch-Oostenrijksch economisch verkeer in het Nederlandsch-Duit- sche handelsverdragssysteem. Het wrak van de Sch 102, die eenige weken geleden bij de haven van Scheveningen is ver gaan, is dezer dagen vanwege Waterstaat ge licht en de haven binnengesleept. De Sch 102 zal nu publiek worden verkocht en daarbij ver moedelijk eenige duizenden guldens opbrengen. Van dit geld kunnen dan de onkosten, bij de berging gemaakt, worden bestreden. De prijszettingscommissie van de reedersver- eeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft voor het tijdvak 26 October tot en met 1 November dezelfde opvangprijzen vastgesteld als de vorige week. Voor volle haring zand en steurharing zand zijn voorloopig de verkoopprijzen bepaald gelijk aan den opvangprijs verhoogd met ƒ0.60 per kantje. Binnenkort is de afkondiging te verwachten van eenige Kon. E.esluiten betreffende de voortzetting per 1 November .1938 van contin genteeringen van gelaschte en naadlooze bui zen, schoeisel, leestklaar schoenwerk, tricol- goederen, dweilen, paarden, slachtpaarden, brood en deeg. Toen het Indië-vliegtuig „Valk" na een voorspoedige reis Dinsdagmiddag op Schiphol neerstreek, beëindigde de gezagvoerder I. Smir noff daarmede tevens zijn veertigste Indië- v lucht. Vele vrienden van den zoo populairen vlie ger waren bij de aankomst aanwezig om hem een kleine, maar daarom zeker niet minder hartelijke hulde te brengen. Namens de vereeniging van verkeersvliegers hing de heer van Abspoel zijn collega een krans om den hals. De heer Thomson, havenmeester van Schip hol, wenschte den vlieger geluk namens de K. L. M., terwijl hij hem een tuil bloemen aan bood, bestemd voor zijn zieke echtgenoote. Dinsdagavond om acht uur is de vijftig-jarige gehuwde smid K* Mulder uit Sappemeer bij het oversteken van den rijweg in de Slochter- straat aldaar door een auto aangereden. De man sloeg tegen den grond en was op slag dood. De politie heeft het stoffelijk overschot in beslag genomen. Het slachtoffer was vader van twee kinderen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's Gravenhage is als waarnemend advocaat fiscaal bij dit college beëedigd en geïnstalleerd, mr. J. V. Polman, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B de heeren M. J. H. Heijkoop te Rotterdam en J- F. Jansen te 's Gravenhage en voor het eerste gedeelte van diploma B: G. Koningstem te IJmuiden, F. Nutters te 's Gravenhage en J P. Rollfs of Roelofs te Dordrecht. Een auto, die bezig is een voor hem rijdende auto in te haien mag niet worden voorbij gereden: bij 't inhalen dus géén 3 (rijden de) auto's naast elkaar, dat is verboden! Wegens het te hoog opgeven van onkosten- declaraties moest zich een bouwkundige amb tenaar bij den Rijksgebouwendienst voor de Haagsche rechtbank, gepresideerd door mr. Bommezijn, verantwoorden. Hem was ten laste gelegd, dat hij op zijn declaraties verschillen de dienstreizen heeft vermeld en daar reiskos ten voor in rekening heeft gebracht, zonder dat hij in werkelijkheid die reizen had ge maakt. Hij moest terecht staan wegens poging tot oplichting en valschheid in geschrifte. Als eerste getuigg werd gehoord een rijks bouwmeester, onder wien verdachte gewerkt heeft. Deze verklaarde, dat hem ter oore was gekomen, dat verdachte onjuiste declaraties indiende en toen verdachte opnieuw met een declaratie kwam, onderhield de rijksbouw meester hem daarover, waarbij verdachte tor- een bekentenis kwam. De chef van het adviesbureau van den Rijks gebouwendienst, als tweede getuige gehoord, verklaarde, dat hij in het eind van 1937 tot de ontdekking kwam, dat verdachte hem opge dragen dienstreizen niet uitgevoerd had. Toen verdachte met de declaraties kwam, werd hem op de onjuistheid daarvan gewezen en werd betaling geweigerd. Bij ondervraging van den verdachte bleek, dat het hier ging om een bedrag van 110, waarvan een gedeelte ten onrechte op de de claraties voor kwam. Verdachte bekende volledig, doch deelde mede, dat hij van plan is geweest de reize:. in zijn vrijen tijd in te halen. Een psychiatrisch rapport achtte hem ver minderd toerekeningsvatbaar. De officier meen de, dat verdachte schuldig was aan poging tot oplichting en valschheid in geschrifte en vor derde een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd. Mr J. H. Rolandus Hagedoorn, de verdediging voe rend, zeide, dat hij alles in het werk heeft ge steld een strafvervolging te voorkomen, toen bleek in welken geestestoestand verdachte verkeerde. Temeer had pleiter dit verwacht, omdat uit het verslag van de Algemeene Rekenkamer ge bleken is, dat de Rijksgebouwendienst zeer coulant is tegenover ambtenaren, die een fout hebben gemaakt. Verdachte had een zeer verantwoordelijke taak en men beschouwde hem als een betrouw baar ambtenaar. Pleiter was van meening, dat men verdach te er op ergerlijke manier heeft laten inloopen om een strafvervolging tegen hem te krijgen. Een disciplinaire behandeling van de zaak achtte pleiter in dit geval ruim voldoende. Hij verzocht de rechtbank de omstandighe den, waarin verdachte gehandeld heeft, in haar vonnis tot uiting te laten' komen. Uitspraak 8 November. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gra- venhage stond in hooger beroep terecht de 21- jarige G. A. K., gewoon dienstplichtig soldaat bij het 2e regiment huzaren te Breda, die we gens opzettelijke ongehoorzaamheid veroordeeld was tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week. K. had geweigerd op bevel van een luitenant het water in te gaan, omdat, zoo zeide hij, het wel, dat de soldaat watervrees had, omdat hij water zoo vies was; de werkelijkheid was even- in zijn jeugd eens bijna verdronken is. Hij durfde dat evenwel niet bekennen, omdat hij zich voor zijn kameraden geneerde. Door den krijgsraad tot een voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, berustte hij in dat vonnis. De auditair-militair teekende evenwel hooger beroep aan, omdat hem een leger-order van 1933 ter kennis kwam, waarbij, met het oog op eventueel voorkomend gevaar voor de ziekte van Weil, militairen niet mochten worden ver plicht tot baden of zwemmen in zgn. „open" badzweminrichtingen, waarvan het water niet regelmatig wordt gechloreerd of op andere wijze ontsmet. De bedoelde zwem-inrichting behoorde daar niet toe. De advocaat-fiscaal, mr. L. B. J. Vermeulen, meende, dat beklaagde op grond van deze leger-order niet strafbaar is en vorderde ver nietiging van het vonnis van den Krijgsraad en vrijspraak voor den beklaagde. Hierna moest voor het hof terecht staan de 28-jarige F. Th. A. C., eerste luitenant van het regiment wielrijders te 's-Hertogenbosch, die in denzelfden zomer in een wherry op de Dieze in de gemeente Engelen (N.B.) geroeid had Hierbij droeg hij, naar hij verklaarde, een „ouderwetsch" badcostuum, en bovendien nog een korte padvindersbroek, hetgeen een offi cieel roeicostuum was. Een veldwachter meende, dat de luitenant in badcostuum in de wherry zat, hetgeen van den openbaren weg af te zien was, zoodat hij wegens overtreding van de politie-verordening van En gelen, welke dit strafbaar stelt, proces-verbaal opmaakte. De krijgsraad sprak den luitenant vrij, maar de auditeur-militair teekende appèl aan. De advocaat-fiskaal was echter van meening, dat beklaagde niet strafbaar was. Spr. vorderde dan ook bevestiging van het vrijsprekend vonnis van den krijgsraad. miiHiiimmiiimtiimmmiimtniiMiMiitiiimiinttmimiiiimmmiiiii» Onze weerkundige medewerker schrijft: Heel in het begin van de maand October kan de thermometer des nachts een klein beetje onder het vriespunt dalen. Dit gebeurt in wol- kenlooze, windstille nachten als overigens de meteorologische omstandigheden ook gunstig zijn en over het algemeen de temperatuur laag is. Des morgens vinden wij dan over weilanden en akkers een wit kleed van des nachts ge vormd ijs, dat zich op de planten heeft afge zet en als wij den uitstralingsthermometer, die vlak boven den grond is opgesteld, raadplegen, zien wij, dat deze een laagste temperatuur van eenige graden onder nul aanwijst. Dit verschijnsel heeft zich nu voor de eerste maal 'in den nacht van Zondag op Maandag voorgedaan. Bijzonder vroeg voor den tijd van het jaar is dit niet en het feit zou dus nauwe lijks vermelding waard zijn wanneer de alge meene meteorologische omstandigheden, die hierbij een rol hebben gespeeld, niet van groote beteekenis waren. Wij hebben nj. reeds sedert den 17den van deze maand een voortdurende daling van de temperatuur kunnen constateeren, niet alleen, in ons land, maar ook ovpr een groot gebied, dat zich in Noordoostelijke richting uitstrekt tot in Finland en West-Rusland en misschien ook verder. De afkoeling is dus niet van plaat selijken aard en alleen het gevolg van de wol- kenlooze nachten, maar wij hebben te doen met het intreden van een winterweerstoestand over een in Midden-Europa gelegen gebied van grooten omvang. De afkoeling heeft het zwaar tepunt in Oost-Europa, waar zich gaandeweg een gebied van hoogen druk heeft ontwikkeld, zoo krachtig en stabiel, dat de depressies, welke uit het Westen opkomen, niet naar Midden- Europa kunnen doordringen. Een en ander heeft bij ons en in de omge ving een groote verandering in de weersgesteld heid teweeg gebracht. Het stormseizoen is er door geëindigd en een echte winterweerstoe stand is er voor in de plaats gekomen, die tot sterke vorst zou leiden, indien het Januari of Februari was. De thans over en rondom de Oostzee heerschende Oostelijke luchtstrooming voert koude lucht naar het Westen en zoo wer ken twee oorzaken, de aanvoer van koude lucht en de sterke nachtelijke afkoeling, samen om den thermometer beneden nul te doen dalen. Daar wij eigenlijk nog niet aan den winter toe zijn, behoeft deze vroege vorst ons niet te verontrusten, maar het zal toch goed zijn de verdere ontwikkeling van den algemeenen weerstoestand in het oog te houden. Het blijkt n.l. uit de verschijnselen, dat oorzaken aan het werk zijn, die een luchtdrukverdeeling in het leven hebben geroepen, welke zeer gunstig is voor een algemeene luchtstrooming van Oost naar West in Midden-Europa en voor den aan voer van koude lucht uit het Oosten. Overigens heeft dit geleid tot zeer mooi herfstweer, dat waarschijnlijk eenigen tijd zal aanhouden. (Nadruk verboden.) LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechten: mej. N. de Lange, Bergen. DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur P. M. de Graaf, Rotterdam. AMSTERDAM. Geslaagd de heer W, A. Stumm te Vhssingen. LEIDEN. Geslaagd de dames C. J. Overhagen, Rotterdam; A. Römer, Rotterdam; N. M. Cur- tie, Den Haag. UTRECHT. Geslaagd de heeren J. H. Denee, Utrecht en J. K. van der Zee, Zeist. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren C. J. G. van de Linde te Krimpen a.d. Lek en L. Smit te Zuidbroek. 's GRAVENHAGE. Voor het examen ter ver krijging van een amateur-radiozendmachtiging, gehouden van 7 tot en met 22 October, zijn geslaagd: H. H. H. Beunen, Amsterdam; G. P. Bloem. Monnikendam; G. den Boon, Lekkerkerk; H. F. Dammers Jr., Amsterdam; A. van Dijk, Eind hoven; H. A. Fugers, Soest; P. H. den Hartog Gz., Willige Langerak; F. Hoeksma, Augusti- nusga; C. M. A. Insje, Voorburg; G. A. Meer hof, Apeldoorn; E. Petzinger, Sappemeer; H. J. Proeskie, Amsterdam; C. Roelofs, Apeldoorn; M. Roos, Dordrecht; D. J. Rijks, Winterswijk; W. N. Slaman, Monster; W. Steensma, Alk maar; W. A. Steenweg Voorburg (Z.H.); G. B. C. Streefkerk, Eindhoven; J. A. Verhoef, Delft; A. Visser, Vlissingen; P. de Vlaam Hzn., Rot terdam; J. A. Vredeveld, Amsterdam. Een verklaring van bevoegdheid tot het be dienen van een radio-electrische zendinrichting werd verworven door H. Onnes, 's Gravenhage. Benoemd is tot onbezoldigd deurwaarder bij het kantongerecht te Hoorn, ter standplaats Hoorn: J. M. van Schoten, waarnemend deur waarder bij voormeld gerecht. Bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot hoofdcom mies mr. A. M. Kiers, te 's-Gravenhage. Aan dr. J. H. W. Verzijl is, op zijn verzoek, eer-,'Ol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Aan H. G. Berghuis van Woortman is op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1938 eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsvervangend lid van de Kamer van toe zicht over de notarissen en candidaat-notaris- sen te Maastricht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur heeft de Nederlandsche wielrenner Slaats te Milaan een poging ondernomen om het werelduurrecord, dat op naam staat van den Franschman Ar- chambaud, te verbeteren. De poging is mis lukt. Nadat hij dertig ronden had gereden, heeft Slaats opgegeven. De inschrijving voo; den sterrit naar Monte Carlo, het jaarlijksch evenement op automobi- listisch gebied, welke het vorig jaar door de Nederlandsche équipe BakkerSchut met Ford gewonnen werd, is reeds weer opengesteld. Tot 2 December a.s. kan men bericht van deelneming sturen. De rijders, die uit Palermo vertrekken, zullen het eerst op weg gaan naar het centrum van het spinneweb, Monte Carlo. Op 27 Januari, des middags om 1.23 uur, zullen zij uit Palermo starten. Ook ditmaal is Amsterdam weer de stad, van welke uit hét laatst vertrokken wordt. Op 20 Januari des morgens om 7.25 uur zal de eerste wagen voor het Amstelhotel naar het warme Zuiden vertrekken. Reeds den volgenden dag, den 21sten Januari, moeten alle deelnemers hun wagens in het gesloten wagenpark hebben bin nengeloodst. De bekende rallyerijder Cornelius heeft reeds ingeschreven. Hij zal met zijn D.K.W. uit Athene vertrekken. Naar wij van den wereldkampioen, den heer M. Raichenbach vernemen, ligt het in zijn be doeling nog een dag of tien in Nederland te blijven. Hij zal van deze gelegenheid gebruik maken om eenige simultaanséances te geven en speelt voorts in Rotterdam een vierkamp, waaraan deelnemen de heeren Ph. J. Ham, de Rotter damsche kampioen, Cohen, de bord-één-spe ler van Constant, de vereeniging, die dezen wedstrijd organiseert en P. Idzerda, de huidige kampioen van Zuid-Holland. Er wordt gespeeld in Coomans op 30 en 31 October as. In Amsterdam speelt Raichenbach simultaan bjj „Gezellig Samenzijn", café „Atlantic", o*- Donderdagavond a.s.., aanvang acht uur Bij den Zondag gehouden voetbalwedstrijd Austerlitz IMaarssen I, waarbij het zeer ruw toeging, heeft de Austerlitz-ploeg het klaar gespeeld de spelers van de Maarssen-ploeg als volgt toe te takelen: Vijf Maarssen-spelers werden zwaar ge kwetst, zoodat drie van hen Maandag hun ar beid niet konden hervatten. Alle vijf staan on der medische behandeling. De rest van het elftal loopt mank, zoodat, toen de Maarssen- ploeg Zondag j.l. van Austerlitz terugkwam, een waar invaliden-gezelschap naar huis te rugkeerde. Na eenige tweede en derde prijzen te hebben gewonnen, heeft de stal van E. Graaf van By- landt gisteren weer een fraaie overwinning ge boekt. De vijf-jarige .Smike" won den prijs van Waldniel, een vlakkebaan-race over 2000 meter. Allerzielen nadert en dit nieuwe nummer geeft er duidelijk blijk van, zooals het een ka tholiek familieblad past. Frans Lammers geeft een treffende aquarel: „Zijn ziel ruste in vrede", en bij mooie foto's van kerkhofbezoek in Mid den-Europa wordt geschreven over de diepere beteekenis van de doodenherdenking. Wat de postduif in oorlogstijd presteert vertellen ons twee pagina's, waarna we worden uitgenoodigd voor een gezellig tochtje door Zuid-Holland. Exclusieve foto's uit China geven nog weer eens een kijk op den strijd in het Verre Oosten en H. de Greeve pr. preekt over afgunst en liefde. Van het jubileerende Dekkerswald wordt met fraaie afbeeldingen een overzicht gegeven, en dan welk een variatie! kijken we op eenmaal naar prachtige groepen wilde paar den. Als Reinaert verslag heeft gegeven van avonturenfilms en het nieuws van de week is gerapporteerd, waarbij de sport niet werd ver geten, is het woord aan en voor de dames met allerlei onderwerpen, die den goeden smaak en de vaardigheid bevorderen. Een welgeslaagde reproductie naar een schilderij van Herman Moerkerk fleurt dit gedeelte nog meer op. Ook in de vertellingen schuilt veel afwisse ling. Godfried Bomans haalt een leuke oude historie op met ,,De pastoor van Keutelaar" Rolf Bormani verhaalt uit den vreemde in zijn ,.De Vader", en Jan Nieuwenhuis brengt een fijne schets: „De ondergang van de Penja Ca- barga". Daarnaast houden de beide romans de spanning er in. Bekijken we dan nog de twee bijlagen, De Narrenkap en Okki, met hun rijken inhoud, die zoo smakelijk wordt opgediend, dan mogen we van de K. I. van deze week weer zeggen, dat zij in de huiskamer met vreugde ontvangen wordt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3