Zoekt gij betrouwbaar Personeel? De Hongaarsche eischen Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen NIEUWE FORENSEN BELASTING WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 Een gehuwde zonder kinderen, die in Heemstede of in Bloemendaal woont en in Haarlem werkt, zal met f 3000 inkomen f 7.20, met f6000 f29.20 en met f20.000 f 187.20 meer moeten betalen FAILLISSEMENTEN Vrouwen van standing R. K. Vrouwenbond opent winterseizoen RECIDIVIST VEROORDEELD EÉN UUR MUZIEK Louis van Tulder zingt in het Christelijk Lyceum ZANGKOOR „DE NACHTE GALEN" Uitvoering ten bate der T.B.C.- bestrijding DE TREK NAAR HAARLEM Tegenover vertrek naar de rand gemeenten MOREELp EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING Telegram aan de Koningin Stellen rijwielplaatjes-eigenaars geen prijs op hun gestolen bezit? HET EERSTE JUBILEUM CONCERT DER H.O.V. De H.O.V. in costuum 1813 J. S, Busdienst stopgezet EVANG. LUTH. KERK 200-jarig bestaan Wees- en Oudeliedenhuis JAPANSCHE KUNST Gouden huwelijksfeest Adres zonder waarde over Leiderdorp" Opmerkelijke commentaar van het Haag sche „Vaderland" Gedeeltelijk reeds geplaatst in een deel der vorige oplage) Bijzonderheden betreffende de geëischte volksstemming Een verklaring van Imredy Mexicaansche olie voo* Italië? HET RAADSELACHTIGE LO* VAN MAARSCHALK BLÜCHE HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiliilliiiiiiiiiiliiiiiiliiiiïH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT gniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| STAD uws Zooals reeds gemeld zijn bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal wetsontwerpen in gediend, die ten doel hebben maatregelen te treffen om verbetering te brengen in den fi- nancieelen toestand der gemeenten. Een van die wetsontwerpen beoogt invoering van een forensenbelasting in dien zin, dat met betrekking tot werkforensen de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting ten behoeve van de gemeentelijke opcentenheffing wordt ge splitst in een gedeelte, dat in de woongemeente ten kohiere wordt gebracht en een gedeelte, dat in de werkgemeente ten kohiere wordt gebracht. Elk der twee gemeenten neeft dan een hoofdsomgedeelte, waarop zij uitsluitend op centen heft. Zoodra de hoofdsom meer dan 27,be draagt (hetgeen overeenkomt mét een belast baar inkomen van 1800,wordt het surplus in tweeën gedeeld tusschen woon- en werk gemeente, waarop ieder der twee gemeenten haar eigen opcenten heft. In gewoon Hollandsch beteekent dit alles, dat zij, die in Haarlem werken, doch in Heem stede of Bloemendaal wonen, voortaan èn in Heemstede (of Bloemendaal) èn in Haarlem belasting zullen moeten betalen. Alléén wan neer zij minder dan ongeveer 1800,verdie nen worden zij alléén in hun woongemeente aangeslagen. Met drie voorbeelden willen wij even het verschil aangeven. Wij nemen daarvoor een gehuwde zonder kinderen, die in Haarlem werkt en in Heemstede (of Bloemendaal) woont en een inkomen heeft A. van 3000, B. van 6000,C. van 20.000. Geval A.: Voor 3000,is verschuldigd een hoofdsom van 63,Hierop betaalt de belastingplich tige thans in Heemstede of Bloemendaal 35 opcenten dat is 22.05. Wordt het wetsontwerp wet, dan zal hij hebben te betalen: 35 opcenten van 27,is 9,45. 35 opcenten van 18,(de helft van 63 27) 6,30, 75 opcenten van 18,(de helft van 6327) 13,50. Totaal alzoo 29,25 of 7,20 meer dan nu. Geval B.: Voor 6000,is verschuldigd een hoofdsom van 173,Hierop betaalt de belasting plichtige thans in Heemstede of Bloemen daal 35 opcenten. Dat is 60,55. Als het wetsontwerp wet wordt, zal hij heb ben te betalen: 35 opcenten van 27,is 9,45. 35 opcenten van 73,(de helft van 173 27) 25.55, 75 opcenten van 73,(de helft van 173 27) 54,75. Totaal alzoo 89,75 of 29,20 meer dan nu. Geval C.: Voor 20.000 is verschuldigd een hoofdsom van 963,—. Hierop betaalt de belastingplich tige in Heemstede of Bloemendaal 35 opcenten, dat is 337.05. Dat zou worden: 35 opcenten van 27,is ƒ9,45, 35 opcenten van 468,(de helft van 963 27) 163,80, 75 opcenten van 468,(de helft van 963 27) 351,—. Totaal alzoo 524,25 of 187,20 meer dan nu. Hieruit blijkt, lo. dat de forensen in Heem stede en Bloemendaal meer zullen moeten gaan betalen, 2o. dat Haarlem meer belasting gaat ontvangen en 3o. dat de gemeenten Heemstede en Bloemendaal minder belasting gaan ontvangen. Hoeveel Haarlem meer en Heemstede en Bloemendaal minder ontvangen hangt natuur lijk af van het aantal personen, dat in Haar lem werkt en in een dier twee genoemde ge meenten woont, alsook van hun inkomen. Hoe hoog dat is, is nu nog niet te zeggen, maar de wethouder van financiën in Haarlem, de heer v. d. Wall veronderstelt, dat dit een aanzienlijk bedrag zal zijn. Er zijn in Haarlem ook menschen, die in Amsterdam werken en daarvan zal Amster dam vermoedelijk belasting gaan heffen. Haar lem verliest dan dat bedrag, maar de Amster dammers, die hier wonen, hebben in den regel geen hoog inkomen en'zooals hierboven is aan gegeven, mag de woongemeente tot ongeveer 1800,de opcenten voor zich alleen houden. Veel Amsterdammers uit Haarlem zullen dus niet in Amsterdam betalen. De Haarlemmers, die in de randgemeenten wonen, hebben echter bijna allen hoogere in komens dan 1800, Als het bedrag, dat Heemstede en Bloemen daal moeten missen, hoog is, zou daarvan wel eens het gevolg kunneri zijn, dat ook die ge meenten meer belasting moeten gaan heffen. Wie voorstander is van nivelleering van be lastingen, ziet met dit wetsontwerp zijn ideaal alweer wat naderen. Vrij van forensenbelasting zijn natuurlijk de bewoners van Heemstede en Bloemendaal, die niet in een andere gemeente werken. Er is ook een wetsontwerp ingediend, dat aan noodlijdende gemeenten het recht geeft, on der goedkeuring van de regeering, nog een eigen inkomstenbelasting te heffen. Haarlem zal van deze bevoegdheid wel geen gebruik maken le omdat elke belastingverhooging voor Haarlem fnuikend zou zijn; 2e. omdat Haar lem niet behoort tot wat men noemt noodlij dende gemeenten. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage.) De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 25 October 1938: Willem Joore, schipper en bloembollenhande laar, wonende te Aalsmeer, Weteringstraat 28. Curator mr. B. E. van Tijn te Haarlem. B. de Lang, handelaar in ijzerwaren en sani tair, wonende te Haarlem, Pleiadenstraat 18. Cu- ratrice mej. mr. C. H. Deknatel te Haarlem. Rechter-commissaris in beide faillissementen mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: J. V. E. Hoorns, kapper, wonende te Bever wijk. Curator mr. F. van der Goot te Haarlem. W. Lijnzaad, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, Lange Lakenstraat 24. Curator mr. J. Deenk te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van: W. Vermey, bouwondernemer, wonende te Hillegom. Curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. Gisterenavond werd in een der zalen van restaurant Brinkmann, het seizoen 1938'39 van de afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Vrouwenbond grandioos ingezet. Niet alleen, dat deze openingsavond zeer druk was bezocht, ook door belangstellenden, die geen lid waren, althans nog niet, doch daar naast door de gelukkige omstandigheid, dat pater A. P. Louwe O.F.M. van de Kleverpark- parochie bereid werd gevonden een lezing te houden over de taak van de vrouw in dezen tijd. Een nieuwe periode geeft nieuwe belang stelling, zeide mej. Th. Teppema, de presi dente, in haar openingswoord. En dit ge zegde bleek ongetwijfeld waarheid te bevatten. Zij spoorde de leden aan zooveel mogelijk propaganda voor den R.K, Vrou wenbond te maken vooral onder de jongere dames en haalde tenslotte de woorden van Z.H. Exc. den Bisschop aan, die gezegd heeft: De plaats van iedere R.K. vrouw uit eiken stand en van eiken leeftijd is in den R.K. Vrouwenbond. Dan was het woord aan pater A. P. Louwe O.F.M.die een inleiding hield getiteld: Vrou wen van standing. Spr. schetste eerst in korte trekken de ver warring der tegenwoordige menschheid, die haar oorzaak vindt in fundamenteele beginsel- fouten. De wereldtoestand is als een vulkaan, die dreigt te barsten en een kokenden lava stroom van godloosheid, broederhaat en egoïs me over de wereld te storten. En in deze maatschappij leven ook wij. En men vraagt zich af, hoe het mogelijk is na 2000 jaren Christendom zulk een maatschappij, Wat doet het katholicisme van vandaag voor de maatschappij en wat beteekent daarin de vrouw, de R.K. Vrouwenbond? De katholieke kloostervrouwen zijn van on berekenbaar nut voor de samenleving. Zij zijn vrouwen van de hoogste standing. Doch ook de vrouw-echtgenoote is een mach tige steun voor Kerk en Maatschappij. De welvaart rust voor een zeer belangrijk deel in handen van de huismoeder. Spr. verheerlijkte in bloemrijke zinnen het huwelijk, waarin de vrouw de zoo mooie taak heeft het leven te veraangenamen, om het juk van het dagelijksch bestaan door liefde en zorg zaamheid te verlichten. En dan het kind. Blijvende zorg moet aan het kind gewijd worden. En dan de moeder is wel de eerst aangewezene om het jonge leven te verzorgen. De arbeid der vrouw binnenshuis, haar spaar zaamheid, haar zorgzaamheid, deze eigenschap pen bouwen het huis van de maatschappij. En de maatschappij van thans pleegt een aanslag op die welvaart; er zijn er talloozen, die geen onverbreekbaren huwelijksband willen, die de vrouw willen „bevrijden" van het juk van het gezin en het juk van het moederschap. Wij vreezen voor deze mentaliteit. Dan juist wordt de vrouw slavin als zij de speelbal wordt van ieders driften. Mochten de vrouwen toch begrijpen, dat zij op die ma nier gedegradeerd worden. Spr. wees op de verderfelijke manier, waar op in tijdschriften, films, verhalen de vrouw wordt voorgesteld. Wij, katholieken, mogen wel trotsch gaan op ons geloof, dat strijdt voor de eer der vrouw. Doch van groot belang is ook, dat zij kennis heeft van de sociale nooden. Vrome vrouwen zullen het beste de sociale nooden kunnen aanvoelen. De godsdienstige kennis houdt gelijken tred met de sociale. Wil len wij een sociaal werk gaan doen, dan moe ten wij eerst ons eigen geestelijk leven verdie pen. In de vrouw culmineert de liefde. En als de liefde de kern is voor de oplossing van de huidige misstanden, dan is het toch op de eerste plaats de vrouw, die, gehuwd of onge huwd, hier een grootsche taak, als medever- losseres van de wereld, te vervullen heeft. De wereld, de vrouw heeft machtig veel te danken aan het Christendom. Spr. toonde dit aan met voorbeelden uit de oude geschiedenis. Christus richtte haar op uit de vernedering. Door Hem is de ziele-adel van de vrouw naar voren gekomen, werd zij „vrouw van stan ding." Het waar begrip van die „vrouw van stan ding" leeft echter niet zoo meer onder de menschheid van thans. De meening van de vrouw, zooals de heidenen die hadden, wordt weer alom verkondigd. Doch is dit niet ook de schuld van de vrouw zelf? Als het meisje om niets geeft dan om mooi te zijn, om mooie klee- Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde een recidivist, die reeds meer dan twintig jaar van zijn leven in de gevangenis heeft doorge bracht, wegens diefstal met braak, gepleegd in een houtwarenfabriek te Wormerveer, tot zes maanden gevangenisstraf. De man had een schrijfmachine gestolen. Geld was in de brandkasten, die voorzien wa ren van een mededeeling, waarop stond dat inbrekers zich geen moeite moesten geven, om dat er slechts boeken in geborgen waren, niet aanwezig. Dë rechtbank had verdachte tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, doch het Hof hield er rekening mede, dat hij ook voor andere feiten nog zware straffen moet ondergaan. ren te hebben, om oppervlakkige vermakelijk heden, dan heeft zij dit toch ook aan zichzelf te wijten. De vrouw moet zijn een gezellin voor den man om hem te helpen, een hulpe in vroom heid, in huiselijkheid, in zachtheid. Was er geen Christus, de vrouw van thans ware nog een minderwaardig wezen, door Christus kan zij zijn een „vrouw van standing", werd zij verheven tot middelares in alle noo den der wereld. In God is de vrouw rijk en groot. Dat wij zoo mogen leven voor Hem en voor elkaar als leden van den R.K. Vrouwenbond. In de pauze werd een retraiteclub opge richt, waardoor 5 leden gratis op retraite zullen kunnen gaan. In een onzer nummers van de vorige week hebben de lezers reeds kennis kunnen nemen van de hervatting der z.g. Schoolconcerten, wel ke onder auspiciën staan van den heer Franz Aufrecht en zich in de groeiende belangstelling van de verschillende schoolbesturen mogen ver heugen. Gistermiddag te vier uur woonden we weder om zulk een schoolconcert bij, dat nu eens niet van instrumentale orde was, doch van vocale orde. De beroemde Nederlandsche tenor, Louis van Tulder, zong in het Christelijk Lyceum voor de hoogere klassen en gaf daarbij de noo- dige toelichting. Met liederen, aria's en recita tieven uit de verschillende perioden van de muziek-beoefening, van het begin der 17e tot het begin der 20e eeuw, gaf hij een globaal in zicht van de verschillende vormen, welke het lied achtereenvolgens door de voornaamste com ponisten verkreeg. Van het bekende, uit de door Valerius verzamelde liederen, „Gelukkig is het land", tot aan een compositie van Debussy. Van Bach, Haydn, Schubert, Schumann, Hugo Wolf en Charles Widor werd telkens een der meest markante composities ten gehoore ge bracht, voorafgegaan door een korte levens- of karakterschets, door een aardige muzikale anec dote of door een nadere omschrijving van het gezongene. Natuurlijk moest Louis van Tulder zich hier tot het allervoornaamste beperken en verder moest de glansrijke voordracht van het gekozen lied zelf bij de leerlingen den noodigen indruk wekken. Dat zulks ook zeker het geval was, bleek wel uit het geestdriftig applaus dat het optreden van den zanger, die begeleid werd door Herman Kruyt, telkens beloonde. Wij stellen ons voor, een dezer dagen nog eens op deze muziekuitvoeringen terug te komen. J. S. Het zangkoor „De Nachtegalen" geeft Maan dagavond 31 Oct. om half acht zijn vierde jaar- lijksche uitvoering in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw, weer ten bate der T.B.C.-be- strijding. Opgevoerd wordt Een vroolijke reis in drie uren, met zang, tooneel enz., het geheel onder leiding van mej. F. Kampmeyer. Gezien het succes van de vorige uitvoeringen en het goede doel belooft het een avond te worden, die wel in ieders smaak zal vallen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie, welke voorkomt in dit nummer. De statistische gegevens over de maanden Januari tot en met September 1938 geven het volgende beeld der vestiging in Haarlem van ingezetenen van andere gemeenten en van het vertrek der Haarlemsche ingezetenen naar an dere gemeenten: Gemiddeld vestigden zich per maand 142 Am sterdammers in Haarlem. In 1937 was dat eveneens gemiddeld 132. Over hetzelfde tijd perk vertrokken er gemiddeld 112 Haarlem mers naar de hoofdstad, terwijl dat aantal in 1937 gemiddeld 107 bedroeg. Gemiddeld vertrokken er 6 Haarlemmers per maand naar Bennebroek, terwijl er gemiddeld 2 Bennebroekers per maand hun tenten in Haarlem opsloegen. Per maand vertrokken er 37 Bloemendalers naar onze Bloemenstad. Dat was in 1937 ge middeld 38. 'Daarentegen togen 55 Haarlem mers per maand naar Bloemendaal, een getal dat in 1937 gemiddeld 62 bedroeg. Van Haarlemmerliede kwamen gemiddeld per maand 9 personen naar Haarlem in 1937, dit getal daalde in 1938 tot 5. Naar Haarlemmer liede vertrokken verleden jaar gemiddeld 8 per sonen per maand. In 1938 slechts 5. Ook Heemstede oefende een groote aantrek kingskracht op de Haarlemmers uit. Niet min der dan 42 personen verhuisden naar zuide lijker streken, echter tegen 60 personen over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Maar ook Haarlem oefent op de Heemstede naren grooten invloed uit. 43 Heemsteedsche in woners weken gemiddeld per maand naar Haar lem uit. In 1937 was dit aantal 40. Van Velsen kwamen in 1937 gemiddeld 34 per sonen per maand. Dit aantal steeg in 1938 tot 36 personen. Twee en dertig Haarlemmers gin gen in 1938 tot nu toe per maand naar Velsen In 1937 was dit 41. Van andere gemeenten kwamen in totaal 4776 personen tegen 4407 in het vorige jaar. In 1937 vertrokken er 3569 Haarlemmers naar diverse andere gemeenten. Dit jaar was dit aantal 4102. Op 22 dezer werd door elf personen, verte genwoordigers van verschillende takken van onderwijs in Haarlem en omgeving, het vol gende telegram aan Hare Majesteit gezonden: Met groote instemming namen wij kennis van het Woord, dat Uwe Majesteit tot het Nederlandsche Volk gericht heeft betreffende het belang van geestelijke herbewapening. Ondergeteekenden, vertegenwoordigers van verschillende takken van Onderwijs in Haar lem en Omstreken, geven Uwe Majesteit de eerbiedige verzekering, dat zij van ganschei harte willen medewerken om eerlijkheid, ver trouwen en liefde in hun eigen leven en in hun werkkring uit te dragen. Als antword werd d.d. 24 Oct. het volgende telegram ontvangen: De Koningin draagt mij op, U en Uw mede- onderteekenaars Hoogstderzelver dank over te brengen voor Uw telegram van instemming met de moreele en geestelijke herbewapening en waardeert Uw bereidverklaring daaraan mede te werken. PHAFF, Adjudant van Dienst. Verleden week meldden wy reeds dat de Haarlemsche politie een man had gearresteerd, De Gemeentelijke Concertzaal was gisteravond dicht bezet met een aantal genoodigden en belangstellenden, gekomen om het eerste jubi leumconcert by te wonen onzer Haarlemsche Orkestvereeniging. Onder de aanwezigen merk ten wij op den burgemeester van Haarlem, eere voorzitter der Orkestvereeniging, mevrouw Röell, echtgenoote van den Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de burgemeesters van Bloemendaal en Heemstede, eenlge wethou ders van de gemeente Haarlem en een aantal autoriteiten van gemeente en provincie, bene vens tal van leden van het eere-comité. Het tooneel was in den Hout herschapen, door licht struikgewas en groen voorgesteld, in het midden waarvan 'n primitieve muziektent was op geslagen, waarop straks het oorspronkelijke H.O.V.-orkest in den vorm van de Haarlem sche Schutterij een plaats zou vinden. Doch alvorens met het eigenlijke historische concert een aanvang werd gemaakt, betrad de voorzitter der H.O.V., mr. Beets, het podium, zich verontschuldigend, dat hij voor een leeg podium het woord ging voeren. Hij vreesde echter, in zijn plunje van 1938 te veel te zullen afsteken, en was daarom maar zonder achter grond verschenen. Hij riep een harteiyk woord van welkom toe aan mevrouw Röell, aan den burgemeester vsth Haarlem in diens kwaliteit èn van burgervader van de bloemenstad èn van eere-voorzitter der vereeniging. Voorts dankte hij den burgemeester van Bloemendaal voor de medewerking en steun steeds ondervonden, terwyi hij zeer geestig spe culeerde op de sympathie van Heemstede's bur gemeester, die, zooals gezegd, eveneens aanwe zig was. In korte woorden schetste hij het belang van het Haarlemsche Orkest, niet alleen voor de stad zelve, maar ook voor de provincie en zelfs voor heel Nederland. Immers, zoo zeide hij: waar zouden anders onze groote Nederlandsche orkesten hun dirigenten vandaan halen? (Ap plaus). Hij wekte voorts de belangstellende be zoekers op tot propaganda voor de vereeniging en tot trouw in de toekomst en verzocht dan de aanwezigen zich in den geest te verplaatsen naar den zomer van 1813, op den avond een heerlijk zoelen avond waarop het eerste con cert voor de burgerij door de muziek der Schut terij werd gegeven. Toen verdween hij onder applaus en kwamen inderdaad de Haarlem sche burgers en burgeressen van 1813 den Hout binnengewandeld voor het bywonen van het concert. Het was een amusant gezicht, de dames in lichte, kleurige toiletjes en de eveneens kleurig gerokte heeren over het tooneel te zien para deeren, in afwachting van de komst der Schut terij. De regie van een en ander was in handen van Tilly Sylon, die een aantal leden van haar gezelschap tot welwillende medewerking op dezen avond bereid gevonden had. De blazers van het H.O.V.-orkest fungeerden als schutters, gestoken in de fleurige blauw-roode uniform van ai£ dagen. Marinus Adam voerde zijn mannen aan, die openden met 't Wien Neerlandsch Bloed, het volkslied in 1813, door tal van aanwezigen staande meegezongen. Dan volgde het eigenlijke concert, bestaande uit muziek van dien tijd, Marschmuziek van Bartholomeus Ruloffs, van A. van Tellingen, van J. C. Bertelman, van F. Wijkman, alle namen, welke nu vergeten zijn, en wier muziek nog slechts in de archieven te vinden is. Met enkele marschen, een polonaise en een Ecossaise van L. van Beethoven werd het concert besloten, dat door het geestige acteeren van Tilly Sylon's dansgroep een alleraardigst verloop had. In de tweede concerthelft zou het historische concert uit de Camera Obscura, zooals men weet een werk dat juist 100 jaar geleden het licht zag, ten tooneele en ten gehoore worden ge bracht, met medewerking van het ballet van Tilly Sylon. De hiervoor gekozen muziek, hoewel door Hildebrand in zijn Camera niet met name genoemd, behoorde nochtans geheel tot de om streeks dien tijd gecomponeerde werken. We kregen een alleraardigst tooneeltje te zien, waarbij we ons alleen de concertzaal uit die dagen eenigszins anders hadden voor te stellen. Men moet zich overigens het 7e hoofdstuk van de familie Kegge uit Beet's Camera even voor den geest roepen, om zich voor te kunnen stel len, hoe een en ander ook op dit imitatie-concert is geweest. De heer en mevrouw Kegge, met de onvolprezen pianiste Henriette, den fatterigen Van der Hoogen, en het verdere charmante ge zelschap, ze waren allen uitstekend in hun rol en ze hebben de zaal doen schateren van het lachen. De drie deelen van de Symphonie van Ver hulst, bleken zoowaar nog zeer genietbaar, al was de inleiding misschien iets te lang, en al viel het Verhulst blijkbaar vaak moeilijk om het einde-stretto af te maken. Een vaderlandsch talent was hy zeer zeker, en de uitvoering door het orkest verkreeg dan ook hartelijk applaus. Dan trad de hoorn-virtuoos Wassilor Karpoff voor het voetlicht, met een hoorn-solo van M. Carl, Aus der Jugendzeit. We weten niet of de zenuwen den Russischen hoornist parten speel den, maar we moeten maar denken dat het er zoo bij hoorde dat ook deze ventielhoorn niet al te zuiver intoneerde. Daarna viel het optreden van Henriette Kegge als piano-soliste, bijgestaan door den fat Van der Hoogen, wat opnieuw een vermakelijk too neeltje opleverde. Dan werd deze eerste (tweede) concerthelft besloten met het 4e deel van de Symphonie van Verhulst, waarna men gelegenheid kreeg om even van gedachten te wisselen over de opge dane indrukken. Jac van Kempen, wien het groen als beau jeune homme nog kranig stond, vergastte de aanwezigen daarna op een Standchen van Schu bert en de bekende romance Plaisir d'amour van Martini, en behaalde hiermee veel succes. Tenslotte maakte de Jubel-Ouverture van Weber aan dezen allergezelligsten avond een passend slot, waaraan zeer velen zeker nog met groot genoegen zullen terugdenken. Een uitstekend geslaagde propaganda voor ons Haarlemsche jubileerende orkest was het tevens. Mogen ook de volgende uitvoeringen van klas sieke en moderne muziek even goed worden be zocht. Dit hopen wy van harte! die bekende, rijwielmerken te hebben ont vreemd van een rijwiel, dat in de Groote Hout straat voor een schoenenwinkel stond en van een fiets, die op een der dagen van de regee- ringsjubileumweek tegen een kermistent op het Leidscheplein stond. Geen der eigenaars heeft zich tot nu toe aan het politiebureau afdeeling recherche ge meld. Zij worden verzocht, dit alsnog te doen. Gisterenmiddag omstreeks half vier werd de busdienst tusschen Haarlem en Amsterdam, die onderhouden werd door de „Onbekende" N.V., die eindelijk den sluier der onbekendheid heeft laten vallen en zich ontpopte als N. V „Reverti", officieel stopgezet; voorloopig al thans. Volgens ministerieele beschikking is aan de politie door het geheele land opgedragen de in kort geding veroordeelde wilde busdien sten te beletten. minste of geringste waarde meer bezat tegen over de Regeering, stelde nu zoetsappig voor niet te stemmen en het adres zoo aan te nemen. Het College keek waarachtig nog verheugd ook toen de Raad op deze suggestie inging, welke den dood in hoon voor het adres heeft be- teekend. Het Wees- en Oudeliedenhuis der Evang. Luth. Gemeente alhier zal begin November zijn 200-jarig bestaan herdenken. Het College van Regenten en Regentessen zal ter gelegenheid van dit belangrijke feit een gebedenboek uitge ven, dat door mej. dr. G. H. Kurtz is samen gesteld. Wij hopen dit gebedenboek binnenkort nader te kunnen bespreken en beperken ons thans tot het vermelden van de wijze, waarop het jubileum herdacht zal worden. Zondag 30 October te 10.30 uur wordt in de Luthersche Kerk, Witte Heerenstraat, een her denkingsdienst gehouden tot bijwoning waarvan autoriteiten en bevriende corporaties zullen v/orden uitgenoodigd. Voorganger is ds. C. H. Brandt. 3 November, 's morgens te 10.30 uur, wordt in het Wees- en Oudeliedenhuis een herden kingsdienst gehouden voor de inwonenden, waarbij ds. G. J. Duyvendak zal voorgaan. 4 November is er een feestavond voor de in wonenden. 5 November zal het College van Regenten en Regentessen in het Wees- en Oudeliedenhuis, Westerhoutpark 36, recipieeren van 1517 uur. 6 November wordt aan de inwonenden een feestmaaltijd aangeboden. Naar wij vernemen zal het gebouw gedurende de feestweek worden verlicht. Hedenavond zal de heer E. J. Modderman een rondleiding door de tentoonstelling van Japan- sche teekeningen en schetsen in het Frans Hals Museum houden. Aanvang omstreeks half negen. Op 31 October a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer en mevrouw Alleman-Duin, Nachtegaalstraat 1 B, in den echt werden ver bonden. De redactie van „Het Vaderland" te 's Gra- venhage geeft op het adres van den Haagschen gemeenteraad inzake Leiderdorp den volgenden opmerkelijken commentaar: Het verwondert ons, dat de burgemeester niet, na de rede van het raadslid De Vries, het voorstel inzake het zenden van een adres aan de Regeering, waarin op een centrale lucht haven bij Leiderdorp wordt aangedrongen, heeft ingetrokken. Dat zou o.i. beter zijn ge weest, dan de discussie te laten voortgaan, het zelf te verdedigen en het dan op de wijze als geschied is te laten goedkeuren. Zoogenaamd eenstemmig, maar wie de discussie heeft ge lezen, zal van die eenstemmigheid niets terug vinden, integendeel, groote oneenstemmigheid constateeren en de Regeering die dat onge twijfeld eveneens zal doen, zal daardoor weten welke waarde ze aan dit op d,eze wijze verzon den adres moet hechten, welke waarde, naar wij vermoeden, met nihil niet te laag geschat zal - zijn. De argumenten der tegenstanders dekten volkomen die, welke ons blad steeds heeft aan gevoerd en het zou vervelend worden ze in den treure te herhalen. Het is nu eenmaal een feit, dat langs den nieuwen autoweg Schiphol maar 35 a 40 minuten van Den Haag ligt en dat de afstand tot Leiderdorp niet zóóveel korter is, dat dit voor een Hagenaar die een vliegreis gaat ondernemen, van beteekenis is. Trouwens, de cijfers, welke dienaangaande be treffende de groote buitenlandsche stations zijn aangevoerd, komen met dezen auto-afstand vol komen overeen. Het is ons niet recht duidelijk waarom Den Haag zich per sé moest mengen in den strijd welken Rotterdam en Amsterdam elk om zyn eigen haven voeren tegen de Regeering en waarin, als de voorteekenen niet bedriegen, de hoofdstad, nadat eerst het tegenovergestelde gedreigd had, overwinnaar is gebleven. Is het omdat we op een onzaligen dag besloten had den met Rotterdam samen een vliegveld Hol land aan te leggen, waarvan we opgelucht zijn. dat het er niet gekomen *s? Of omdat we besloten samen te doen in een vliegveld Over- schie, waarvan we al even opgelucht zijn dat we er op het laatst van buiten konden blijven? Waarom moesten we beide zustersteden zoo ontstemmen, nog daargelaten de erger ont stemming, waaraan we ons jegens Amsterdam hebben schuldig gemaakt door den op eigen houtje geschreven brief van het College? Zoo'n brief eigenmachtig opstellen en verzenden zal het College waarschijnlijk niet ten tweeden male doen na hetgeen het daar over te hooren heeft gekregen en dat terecht verdiend; was. Toen er al besloten was tot stemming over het adres, kreeg de heer Vliegen een denkbeeld, dat oogenschijnlijk strookte met de opvatting van den burgemeester, dat een dergelijk stuk met algemeene stemmen dient te worden goed gekeurd en in elk geval met een groote meer derheid, maar dat in werkelijkheid er een per siflage op geweest is. Want deze felle bestrijder die, oude politieke rot, natuurlijk volkomen begreep, dat het adres na de discussie niet da BOEDAPEST, 24 Oct. (Havas). Het Hon gaarsche telegraafagentschap deelt mede, dat de nota die vanmiddag te Praag is overhan digd een gedetailleerd antwoord geeft op de recente Tsjecho-Slowaaksche voorstellen. D® Hongaarsche regeering constateert: 1. Ten opzichte van een deel der Hongaar sche eischen bestaat overeenstemming tusschen beide regeeringen. Bijgevolg stelt Boedapest voor, dat Hongaarsche troepen binnen een be paalden termyn het nietomstreden gebied kun nen bezetten. De Hongaarsche regeering zou een nieuwe verdaging als in het geheel niet gemotiveerd beschouwen. 2. Er bestaan nog steeds essentiëele verschil len van opvatting tusschen beide regeeringen over het belang van het gebied dat uitgezon derd wordt van den terugkeer naar HongarÜ8 en over de steden, die in 1918 bewoond werden door een in hoofdzaak Hongaarsche bevolking, met uitzondering van Bratislava. Het is dui delijk, dat Hongarije geen afstand zou kunnen doen van die steden. In overeenstemming met den geest van het accoord van München stelt de Hongaarsche regeering, opnieuw blijk ge vende van haar ruimen geest van verzoening, voor dat een volksstemming gehouden zal wor den in de gebieden, die gelegen zijn tusschen de ethnographische afbakeningslijnen, zooais die door de Hongaarsche regeering wordt voor gesteld en de afbakeningslijn, die kortelings door de Tsjecho-Slowaaksche regeering werd aangeboden. Het plebisciet zou worden gehouden voor 30 November. Aan de volksstemming zou alleen worden deelgenomen door personen, die in deze gebieden geboren zijn of daaruit afkomstig waren op 1 October 1918. De gebieden zouden verdeeld worden in acht streken, waarin afzon derlijke stemmingen zouden worden gehouden. De Tsjecho-Slowaaksche troepen zouden voor den eersten November deze gebieden ontruimen, terwijl het bestuur zou worden toevertrouwd aan een internationale autoriteit. Voorts wijst de Hongaarsche nota er op, dat Hongarije alleen dan een garantie op zich zoü kunnen nemen voor de grenzen van het nieuwe Tsjecho-Slowakije wanneer alle nationaliteiten, in het byzonder de Roethenen, een beslissing hebben genomen over hun lot in een plebisciet onder internationale controle. Wanneer de nieuwe Hongaarsche voorstellen niet worden aanvaard, stelt Boedapest arbitral® voor ten aanzien van alle omstreden gebieden en wel voor het Westelijke gedeelte arbitrage van Italië en Duitschland en voor het Ooste lijke gedeelte arbitrage van Italië, Duitschland en Polen. 't Hongaarsche Correspondentiebureau meldt: Minister-president Imredy heeft tijdens een persontvangst een verklaring afgelegd in verband met de in Praag overhandigd® Hongaarsche antwoordnota. Hy zeide o.m. het volgende: Hongarije geeft de hoop niet op, dat het toch zal gelukken de kwestie langs vreed' zamen weg te regelen op grond van de in Mün chen vastgelegde beginselen. Mocht het Hon garije echter niet gelukken, dat de vredeli®' vende Hongaarsche voorstellen worden aang®' nomen, dan is de Hongaarsche regeering vaS besloten haar rechtvaardige zaak door te zetten met alle de natie ten dienste staande midd®' 'en' n Van Tsjecho-Slowaaksche zijde wordt ten aanzien van de heden overhandigde HongaaV sche nota officieel verklaard: De Tsjecho-Sl°' waaksche regeering heeft van den aanvang a haar goeden wil getoond om ook dit proble®"_ in goede harmonie op te lossen en in een dus- danigen geest, dat de grondslag voor duurzah^ goede betrekkingen tusschen beide staten 3® vormd zouden worden. - De onderhandelingen zullen des te spoedig beëindigd worden, hoe georganiseerder a' - optreden. Alleen de regeering, die over all® inlichtingen en bevoegdheden beschikt, kan b® slissen. Jn NEW YORK, 24 Oct. (Reuter). Volgens „New York Times" gelooft men in breed^.g kring, dat Mexico een overeenkomst met Ita geteekend heeft of zal teekenen, waarbij paald wordt, dat Italiaansche onderneming s zullen voorzien in de geheele Mexicaans® behoefte aan kunstzijden, garens in ruil v r Petroleum. Het Mexicaansche invoerrecht v kunstzijden garens is plotseling verhoogd liiKt MOSKOU, 25 Oct. (Havas). Het waarschynlijk, dat maarschalk Blücher, dl® heel verdwenen is, in ongenade is geva. 0d Voorbarig echter schijnen de in het buiten-* verspreide geruchten, volgens welke Wy®*'oCfl-< de procureur-generaal, zou werken aan de bereiding van een proces tegen Blücher, chef van het protocol Barkof, den chet eJit de Westelijke afdeeling op het depart®1 van Buitenlandsche Zaken Veinberg en procureur van Leningrad Pozern. Het is ge niet duidelyk, welke relatie er zou moetei staan tusschen Blücher en de andere sen^ipë personen, die een geheel anderen werk hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4