NIEUWE MIS VAN HENDRIK ANDRIESSEN HEEMAF ST°™GERS f QO - Halifax spreekt tot Amerika VUIBOB® DONDERDAG 27 OCTOBER 1938 Een „door-gecomponeerd" werk Hendrik Andriessen UIT DEN OMTREK BEVERWIJK De Missieweek Optocht der H. Kindsheid M issiefilm-avond MAANDAGMIDDAGSLUITING VOOR KAPPERSZAKEN UITSLAG VERLOTING MISSIEWEEK De hoofdprijs gevallen op 467 HEEMSTEDE SANTPOORT VELSER JEUGDLUCHT- VAARTCLUB Geslaagde propaganda-avond GUNSTIGE HARINGPRIJZEN Dank zij export naar Duitschland VELSEN Hinderwet IJMUIDEN Commissaris verzoekt inlichtingen Missie-avond A CONTANT PRIJZEN De Kleedingverkoopcentrale SCHAGCHELSTRAAT 19 C ZANDVOORT SCHIETEN De eerste Engelsche haringdrifter Natuurkundeclub „St. Franciscus" HENGELO één model, één prijs m W' c '- ft Politie-schietver. „Willem Teil" KEGELEN ,Geen vrede, zoolang het geweld en niet het recht de wereld regeert" Roosevelt's invloed Tsjechisch vliegtuig toch aangevallen? MARKT NIEUW S ■onder God geen gezag. Belgische Bank verlaagt disconto Academische examens RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Op den feestdag van Christus' Koningschap, Zondag 30 October as., zal in de Kathedrale Kerk te Utrecht een nieuwe Proprium-Mis van Hendrik Andriessen (organist van de Kathe draal) worden uitgevoerd. De vaste gezangen worden genomen uit Andriessen's „Missa Spon- sa Christi", welke van 1932 dateert. Deze „Mis sa Sponsa Christi" is, gelijk men weet, 'n door- gecomponeerde Mis. (De wisselende gezangen in de gedrukte uitgave hebben betrekking op het Peest van Kerkwijding). Hendrik Andries sen heeft in zjjn kerkmuzikale composities reeds meermalen blijk gegeven van de behoefte, zich te inspireeren op de wisselende gezangen van een bepaalden dag van het Kerkelijk Jaar. Zjjn Missa in Honorem Sacratissimi Cordis" (1918) en „Missa Assumptionis Beatae Mariae Virginis" (1926) zijn beide eveneens plenarium- missen. Ook de Utrechtsche koordirecteur An ton Ponten, die indertijd in zijn kerk, den St. Willibrordus, de eerste uitvoering in ons land gegeven heeft van een doorgecomponeerde mis van den Oostenrijkschen componist Max Sprin ger, heeft op dit gebied baanbrekend werk ver richt. Het verschijnsel, om aan de wisselende ge zangen in de kerkmuzikale composities meer dere aandacht te besteden, is ongetwijfeld een resultaat van de liturgische verdieping, welke sinds de publicatie van het Motu Proprio aller wegen te bespeuren viel. Eeuwen lang (eigenlijk reeds sinds de z.g. Ars Nova) is het algemeen gebruik geweest, alleen het ordinaxium (Kyrië, Gloria etc.) meerstemmig te componeeren, en hoewel op dit gebied talrijke mees terwerken geschreven zijn, heeft deze eenzijdige keuze wel eenigszins aanleiding gegeven tot een zekere verstarring. De componisten sche nen vergeten te hebben, dat, historisch gezien, de wisselende gezangen eerder in aanmerking komen om voor het zangkoor gecomponeerd te worden dan de vaste gezangen, die oor spronkelijk voor het volk bestemd waren. Dr. W. Kerssemakers schreef indertijd in het St. Gregorius-blad terecht, dat „de rijke verschei denheid van de diepzinnige en heerlijke Pro- prium-teksten voor onze kerkelijke toonkun stenaars een onuitputtelijke bron zijn voor ware liturgisch-kerkmuzikale inspiratie". De compositie van de wisselende gezangen (hetzij in een plenarium-mis, hetzij in een Proprium- mis) dwingt den scheppenden kerkmusicus, zich te bezinnen op het meest wezenlijke bestanddeel der liturgie. Dit streven vindt in de St. Gregorius-vereeniging, de leidende in stantie van de kerkmuziek in ons land, den laatsten tijd sterken weerklank. Op de St. Gre- gorius-dagen is dit meermalen tot uiting ge komen. Op den tweeden Paaschdag van het vorige jaar werd te Eindhoven door het zang koor een Froprium-mis gezongen (in opdracht gecomponeerd door Hendrik Andriessen), ter wijl de vaste gezangen waren toevertrouwd aan het volk en de schola. Op het Feest van Maria Geboorte van het vorige jaar werd te Alkmaar op een St. Gregoriusdag deze zelfde verdeeling gevolgd; ook toen had men Andriessen een Proprium-Mis gevraagd, voor driestemmig koor met orgelbegeleiding. Een lofwaardige terugkeer tot de zuivere liturgisch-muzikale verhoudingen Het componeeren van een Plenarium- of Pro- prium-mis heeft natuurlijk dit „nadeel", dat deze wisselende gezangen aan één datum van het kerkelijk jaar gebonden zijn. terwijl een ordinarium-mis practisch iederen Zondag te gebruiken is. Doch daartegenover bedenke men, dat kerkmuziek nimmer terwille van de exploi tatie gecomponeerd wordt! Zij kan haar die nende taak immers het meest volledig verrich ten, wanneer zij zich ondergeschikt maakt aan de gedachten, welke op dien éénen dag van het kerkelijk Jaar rondom de viering van de hoogheilige geheimen door de Kerk zelve zijn uitgedrukt. Uit de wisselende gezangen kan de componist voortdurend nieuwe inspiratie put ten; zy binden zijn muzikale ideeën aan den rin# der heilige tijden en feestdagen en doen hem durend medeleven met den geest der li turgische teksten. Bovendien staat (wanneer men praktische overwegingen wil doen gelden) toch altijd de mogelijkheid open, van een door-gecompo neerde Mis de wisselende deelen door andere te vervangen. Dit heeft Andriessen thans ge daan met zijn „Missa Sponsa Christi" en hij heeft op deze wijze een nieuwe eenheid ge schapen. De „Missa Sponsa Christi" is geschre ven voor drie gelijke stemmen met orgelbege leiding. De vaste deelen blijven in deze zetting gehandhaafd, doch aan de wisselende gezangen heeft de componist een geheel andere bezetting gegeven. Deze zijn n.l. geschreven voor twee koren. Het eerste is vierstemmig (sopraan, alt, tenor en bas), het tweede driestemmig (tenor, bariton, bas). Om deze dubbelkorige structuur volledig tot haar recht te brengen, wordt het gemengd koor op het doxaal vóór in de kerk geplaatst; het tweede koor staat op de gewone koorruimte achter in de kerk. Deze geheele Proprium-mis, welke in den homophonen stijl geschreven is, wordt met orgelbegeleiding uitgevoerd; De componist heeft van de mogelijkheid tot wis selwerking tusschen beide koren een sober, doch zeer werkzaam profijt getrokken. De Introïtus („Waardig is het Lam, dat ge slacht is, macht en goedheid en wijsheid en sterkte en eer te ontvangen") is tot aan de Psalm in een verheugd-plechtigen toon voor het eerste koor geschreven. Men herkent hier reeds dadelijk den typischen Andriessen-stijl: een eenvoudige, bezielde melodie en een har monie, welke zich binnen het tonaal verband (in dit geval aeolisch b-B) markante altera ties veroorlooft, welke echter de harmonische «vastheid" niet ondermijnen. De Psalm is aan het mannenkoor gegeven, waarna de sopranen het „Gloria Patri" decla matorisch inzetten en in een rustige melodie voortzetten. In het „Dignus est" ontstaat de wisselzang; de begin-gedachten keeren terug en bereiken door de tegenstelling der belde ko ren een verhoogde expressie. In het Graduale komen wederom passages voor, welke men onmiddellijk herkent als het onvervreemdbaar eigendom van den kerk-com- ponist Andriessen: de dalende reine kwint in het .Alleluja", de parallelle drieklanken in de episode voor vierstemmig a cappella-koor (even eens in de orgelbegeleiding), doch het is tee kenend voor de inspiratie van den componist, dat hij bij herhaalde gebruikmaking van de zelfde eigenaardigheden in de schrijfwijze, steeds weer een gloednieuwe uitdrukkings kracht te bereiken weet. In het laatste .Alle luja" grijpen de partijen van beide koren in elkander, waarna door vereeniging der koren een indrukwekkende slotcadens ontstaat. In het Offertorium is wel het sterkst gebruik gemaakt van de stimuleerende mogelijkheden der dubbelkorige structuur. Dit deel is een zui- ver-afgeronde curve, een boeiende, rijk-gescha keerde wisselzang. In de Communio vindt men een variant van het Introïtus-motief in de orgelbegeleiding terug, waardoor de eenheid van gedachten (welke ook ten opzichte van de reeds voorhanden vaste gezangen is betracht) zeer duidelijk tot uiting komt. Op het „Rex in aeternum" wordt een bezielde climax bereikt, waarna in den slotzin („Domine benedicet po pulo suo in pace") een ontroerende verstilling intreedt. De eerste uitvoering van deze Mis zal in breeden kring met belangstelling worden tege moet gezien, niet zoozeer om het eenigszins „experimenteel" karakter van deze uitvoering, dan wel omdat hier een stap nader gedaan wordt tot verdieping en verlevendiging van het muzikaal-Iiturgisch besef. De koren wor den geleid door Dr. A. C. Ramselaar en Sjef v. d. Eerden; de componist bespeelt het orgeL WOUTER PAAP In het kader van de Missieweek is gistermid dag een optocht van de H. Kindsheid georga niseerd, waaraan een 200-tal kinderen heeft deelgenomen. Om 3 uur vertrok van het plein der H. Hart- school aan den Galgenweg een bonte en kleu rige stoet, waarin men de bewoners van alle missielanden kon terugvinden, mitsgaders kleine missionarissen en zustertjes, blanke en zwarte en voorts nog verschillende „hoogere" functio narissen, waaronder een bisschop, die, zoo klein als hij was, met veel parmantie zijn souverein gewaad droeg! Helaas ontbrak het zonnetje om aan het ge heel luister bij te zetten. Een flinke regenbui noodzaakte zelfs om er den pas in te zetten, maar aan de goede stemming deed het geen afbreuk. De optocht trok naar de St. Agathakerk. waar de hoogeerw. heer deken P. J. Simons de kinderen heeft toegesproken over den goeden geest, welke de leden van de H. Kindsheid moet bezielen. Nadat de kinderzegen was gegeven, trok de stoet weer naar de H. Hartschool. De kinderen trokken in hun aardige cos- tuumpjes onderweg veel bekijks. De Misiefilmavond, heden in het K.S.A.- gebouw, zal worden verzorgd door den eerw. pater Zoetmulder. Bij een van organisatiewege onder de kap perspatroons gehouden enquête is gebleken, dat de overgroote meerderheid vóór algeheele slui ting der kapperszaken op Maandagmiddag is. Alvorens nu aan B. en W. zal worden verzocht een desbetreffende verordening in het leven te roepen, zullen inlichtingen ingewonnen wor den omtrent de resultaten van een dergelijke actie in de omgeving. De uitslag der groote verloting, ten bate van de Missieweek in het Dekenaat Beverwijk is als volgt: le prijs Dames- of heerenrijwiel op no. 467; verder in volgorde: No. 731, 309, 1086, 1197, 695, 1369, 808, 1187, 545, 1256, 1174, 694, 562, 1006, 582, 295, 675, 148, 284, 543, 751, 770, 820, 460, 557, 292, 315, 1380, 1305, 297, 249, 1327, 970, 1137, 344, 136, 654, 302, 544, 1000, 1424, 1289, 769, 773, 515, 1285, 122, 701, 1371, 221, 765, 825, 125, 655, 823, 607, 565, 203, 228, 157, 271, 373, 653, 189, 578, 913, 839. De prijzen kunnen worden afgehaald bij den concierge van het R. K. Vereenigingsgebouw aan de Mahusstraat, IJmuiden. Recollectie oud-retraitanten. Morgen (Vrijdagavond) half acht zal er in de parochie kerk van den H. Bavo aan den Heerenweg een recollectie worden gehouden voor oud-retrai tanten. Allen, zoowel dames als heeren, uit beide parochies, die al eens een retraite hebben meegemaakt worden dringend uitgenoodigd hierbij aanwezig te zijn. „Santpoorts Bloei" De vereeniging „Sant- poorts Bloei" V.V.V. houdt haar halfjaarlijksche ledenvergadering op Vrijdag 28 Oct. 's avonds 8.30 uur, in de zaal van het Badhuis, aan de Wiistelaan. De agenda vermeldt o.a.: verslag inzake be moeiingen tot behoud van „De Sandhaes"; be handeling van het voorstel-Van Hall tot sub- sidieering van alle kleuterscholen te Santpoort. Woensdagavond hield de Velser jeugdlucht- vaartclub in het Ned. Herv. Vereenigingsge bouw aan de Kalverstraat een propaganda- avond, welke zich in een groote belangstelling mocht verheugen. Na opening door den voorzitter, den heer A. W. Fournier, was het woord aan den secretaris van de Centrale Jeugdcommissie, den heer H. J. van Hagelen, die een propagandarede hield. Spr. memoreerde allereerst de woorden van H. M. de Koningin, om de ontwikkeling en uit breiding van het vliegwezen onder de Neder- landsche jeugd te stimuleeren, gezien het groo te nut der aviatiek. Spr. hoopte voorts, dat spoedig samenwerking zal bestaan tusschen de zweefvliegerij en onze K. L. M. Het verheugde spreker, dat vele katholieke clubs zich bij de Ned. Jeugdvaartclub hebben aangesloten, als mede van de padvindersbeweging. Uitvoerig be handelde spr. het doel en streven dezer orga nisatie en wees daarbij ook op het eigenbelang der leden. Met een opwekking, om tijdens de pauze, de door de leden zelf vervaardigde mo dellen te bekijken, besloot hij zijn propaganda- speech. In een uitgebreide serie lantaarnplaatjes be treffende diverse modellen, kijkjes in de kam pen en wedstrijden, memoreerde spr. zijn dank baarheid tegenover B. en W. van Velsen voor het beschikbaar stellen van een lokaal in school B voor deze afdeeling. Voor de pauze werden nog enkele komische films vertoond. Tot slot werd de hoofdfilm „Luchtvaartop leiding in Nederland" vertoond die op voortref felijke wijze het leven weergaf tusschen 't ma ken van modellen en de uiteindelijke promotie als piloot in een motorvliegtuig. Deze zeer geslaagde propaganda-avond zal voor de afdeeling ongetwijfeld vruchten afwer pen. Dat de haring onze kust steeds naderbij komt bleek gisteren. Tal van loggers kwamen in den loop van den dag met versche haring binnen. Dank zjj den export naar Duitschland bleven de prijzen gunstig. De Duitsche trawlharingvloot is goeddeels „afgesneden" en is het te verwachten, dat de Duitsche regeering nog meer gelegenheid zal verstrekken om Hollandsche haring te mogen importeeren. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek van de N.V, Garnalen- drogerij „IJmuiden", te IJmuiden, om ver gunning tot het oprichten van een garnalen- drogerij, waarin een stoomketel van 13.7 atm. druk, 2 stoommachines, resp. van 40 en 25 P.K., 3 ovens met exhausters en 2 pompen, in/op het perceel Middenhavenstraat no. 54 IJmuiden. Op Maandag den 7en November des voormid dags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake inge komen schrifturen. De commissaris van politie te IJmuiden ver zoekt inlichtingen omtrent vermoedelijk ge pleegde ontoelaatbare handelingen met een jong meisje op een weiland nabij den speeltuin In veilige Haven" en de volkstuintjes, hetwelk Zondagmiddag j.l. omstreeks kwart voor vier is gepleegd. Zij die eenige inlichtingen kunnen verstrekken worden verzocht zich bij het hoofd bureau aan te melden. Onder groote belangstelling der zijde van de parochianen van IJmuiden werd Dinsdagavond in het Vereenigingsgebouw aan de Mahusstraat een Missieavond gehouden. In zijn inleidings woord memoreerde de weleerw. heer R I. M. v. Ginkel als voorzitter van het Algemeen Mis sie-Comité het doel en streven van de Missie actie zooals deze heden in ons dekenaat wordt gehouden en waarvan Beverwijk het centrum vormt. Met een opwekkingswoord de Missie tentoonstelling te Beverwijk te willen bezoeken en deze Missieweek zooveel mogelijk te doen slagen, gaf hij vervolgens het woord aan den eerw. pater Dr. Bern. Zuure van de orde der Witte Paters uit Boxtel, die een lange reeks van jaren in het Missiegebied van Oeroendi (hartje van Afrika) gewerkt heeft. Met zeer veel belangstelling vernamen de aanwezigen allerlei omtrent het leven en wer ken dezer merischen. Met ontroering vertelde hij treffende staaltjes van de offervaardigheid der missionarissen en de Witte Zusters en het was hem een waar genoegen het Missiegebied te zien bloeien hetwelk met lichtbeelden werd verduidelijkt. Een dankbaar applaus mocht de missionaris in ontvangst nemen voor het gebodene. en t'och vanaf 1.- p. week. Dat vindt U alléén bij naast Slager's Verfhandel TBLEF, 17273 dagen gedemonstreerd. De tientoonstelling is geopend Zaterdag van 410 uur en Zondag van 11.4510 uur. De toegang is geheel vrij, ter wijl ieder een aardige attractie wacht. Telefooncel in gebruik. Gister is de nieuwe telefooncel op het Stationsplein in gebruik ge steld, hetgeen voor de omwonenden een groot gerief is. Dit bleek al direct daar reeds enkele gesprekken werden gevoerd. De publieke tele fooncel in de hal van het stationsgebouw is hier door vervallen. Nieuw sportterrein wordt geopend Zon dagmiddag te half twee zal het nieuwe sport terrein van de gemeente officieel worden ge opend. Tevens zal het nieuwe kleedlokaal dat tot de outillage behoort in gebruik genomen wor den. De gemeente heeft dit sportterrein ver huurd aan de Zandvoortsche hockeyclub. Verloting ten bate van het R. K. Jeugdwerk Deze verloting had tot resultaat, dat de eerste prijs viel op nummer 314 (eetservies); de tweede prijs viel op nummer 274 (petroleum kachel) en de derde prijs op nummer 155 (étui met vorken, lepels en messen). De prijzen zijn af te halen bij den heer Geusebroek, Hoogeweg 63 zwart alhier. Jubileumavonden. Het comité, samenge steld uit afgevaardigden van diverse plaatse lijke vereenigingen, heeft het volgende defini tieve programma vastgesteld voor de drie feest avonden op Donderdag 27, Vrijdag 28 en Zater dag 29 October in hotel „Groot Badhuis" ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Hel luidt als volgt: Donderdag 27 October: 1. Excelsior; 2. Em manuel; 3. St. Caecilia en 4. Opvoering van „Geen dubbeltje in z'n zak!' door Henk Bakker en J. W. van der Heiden, te spelen door „Op Hoop van Zegen". Vrijdag 28 October: 1. Zandvoortsche Muziek kapel; 2. Kunst na Arbeid; 3. Onderling Hulp- betoon's Mannenkoor en 4. Opvoering van „De Kribbebijter" in drie bedrijven door Ons Too- neel. Zaterdag 29 October; 1. Zandvoortsche Mu ziekkapel; 2. Oefening staalt Spieren"; 3. Arti et Religion! en 4. Opvoering van „Geen dubbel tje in z'n zak!" door Op Hoop van Zegen. De dansmuziek wordt door de Caranova- band verzorgd, terwijl het Bal onder leiding staat van den heer J. Stol Jr. Medegedeeld wordt nog, dat de feestavonden precies om acht uur zullen aanvangen. Kaartverkoop vanaf heden bij W. Hildering, Kerkstraat 23 en P. Keur, Spoorstraat 43. Voor het eerst in dit seizoen was gisteren een z.g. Engelsche koppel aan den afslag met 280 manden haring. Dank zij de gunstige prijzen besomde zij f 1160. In hun Clubhuis aan den Willemsbeekweg 88 zal de Natuurkunde-club „St. Franciscus Zaterdag 29 en Zondag 30 October een ten toonstelling houden van aquaria, zeeschelpen en cactuskweek. Reeds eerder waren wij in de gelegenheid het werk van deze club in oogenschouw te ne men. Als onderafdeelïng der Kruisvaart is het doel door natuurkennis de jongens van 1317 jaar godsdienstig te verdiepen. De practische beoefening berust geheel op de werkzaamheid der leden. Men treft er een mooie verzameling schelpen aan, zoowel van eigen strand als uit andere landen. Hoe dit alles is opgesteld en in stand gehou den, wordt door de jeugdige leden op genoemde Woensdagmiddag had te Anna-Paulowna een dubbele plechtigheid plaats: n.l. de opening van het nieuwe raadhuis door oud-burgemeester Lovink en de installatie van den nieuwen burgemeester mr. M. Th. Mijnlieff. Op de foto biedt de bur gemeester van Den Helder, de heer G. Ritmeester (staande links) namens zijn gemeente de verlichting van de nieuwe raadzaal aan De leden van de Politieschietvereeniging Willem Tell, onderafdeeling van den Algemee- nen Nederlandschen Politiebond, waarbij aan gesloten het personeel van de politie te Heem stede, Bennebroek, Hillegom on Znndvoort hielden een schietwedstrijd in de duinen te Zandvoort. In aansluiting op dezen wedstrijd, werd des avonds een feestavond georganiseerd, waar de prijzen zouden worden uitgereikt. De leden kwamen om 8 uur met hun dames bijeen in Hotel-Restaurant „De Oude Beuk" te Heemstede. Nadat de muziek van „The Stradivari baud", onder leiding van den heer J. v. d. Braak, uit Heemstede, den avond met eenige pittige num mers had ingezet, werd het feest geopend door den voorzitter, die een woord van dank richtte tot de winkeliers, die spontaan een aantal prij zen beschikbaar hadden gesteld. Vervolgens was het woord'aan den humorist, den heer Gude, uit Haarlem, die, begeleid door den pianist, den heer Gart, met moppen en vroolijke liedjes stemming wist te brengen. Met een toepasselijk woord reikte de voor zitter de prijzen uit. Door het groote aantal prijzen kon ieder tevreden worden gesteld. Een verloting om een groot aantal prijzen, werd voor de vereeniging een succes. Ook in het tweede deel van den avond, wis ten de heeren Gude en Gast de gezellige stem ming op peil te houden, waarna deze geani meerde avond werd besloten met een bal, on der leiding van den heer Gude en met mede werking van de band. De vereeniging „Willem Teil" kan met vol doening terugzien op een uitstekend geslaag den schietwedstrijd en op een niet minder ge slaagden feestavond. Gedeeltelijk reeds geplaatst in een deel der vorige oplage) Zondag j.l. hebben de aangekondigde kegel- wedstrijden plaats gehad in het Kegelgebouw aan de Tempeliersstraat. Er was groote belang stelling voor de wedstrijden en er is met veel animo geworpen. In het bijzonder heeft de drietallenwedstrijd een zeer spannend verloop gehad. De uitslag der wedstrijden was als volgt: Drietallen-wedstrijd: 1. H. Frantzen, C. J Landman, H. van der Kaa 546 houten. 2. H. B. Denkers Sr., A. Veninga, A. M. Benraadt 545 houten; 3. W. Lubbers, L. Stroucken, G. F Heidendaal 527 houten; 4. W. Brakel, P. Prins, Chr. van Maris 525 houten. Vrije baan, gewone telling: 1. J. A. van Kes- sel 4543; 2. N. P. Visser 4541, 3. A. Veninga 44—42 4. G. Schouten 4442; 5. C. J. Land man 44. Vrije baan, Hamburger telling: 1. H. P. Spoor 120—6x114; 2. N. P. Visser 120—5x114; 3. H Frantzen 114; 4. H. Loerakker 100; C. van Vree den 96. Attractiebaan1. A. Veninga 65; 2. H. P. Spoor 55; 3. E. E. Stoel 5339; 4. H. van Rig- teren 5328. Propagandabaan: 1. F. Droog 39, 2. J. van SteUn 36; 3. J. J. M. Gloudemans 31; 4. A. J. Schravendijk 30. LONDEN, 27 Oct. (Reuter) De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Halifax heeft vannacht een radiorede tot de Ver- eenigde Staten gehouden. Hij begon met te zeggen, dat Roosevelt's bijdrage tijdens de jongste crisis van ontzaglijk veel nut was geweest. Zij was, aldus Halifax, even waar devol als welkom. Met betrekking tot de houding van Amerika ■egenover de internationale - aangelegenheden, zeide Halifax: Wij trekken niet de motieven in twijfel, die aan uw neutraliteitswetten ten grondslag liggen, en niemand hier verwacht dat gij iets zult doen, waarvan wij weten, dat het onmogelijk is, doch tegelijkertijd is het ons niet ontgaan, dat gij met diepe belangstelling en - bezorgdheid den loop der gebeurtenissen in Europa hebt gadegeslagen. Wij weten, dat gij met uw eigen diepgewortel de geloof in de vrijheid met een bezorgdheid, die niet geringer was dan de onze, den invloed hebt gadegeslagen, dien deze gebeurtenissen zou den kunnen uitoefenen op de rechten der men- schen, die zoowel gij als wij baseeren op de hoogste eeuwige waarde van de individueele levens. In al deze zi .en kan ik, daar ben ik zeker van, een verwantschap vaststellen tusschen het Amerikaansche en het Britsche volk. Na een opsomming te hebben gegeven van de verschillende overwegingen, welke geleid heb ben tot de besluiten, die de regeering tijdens de jongste crisis heeft genomen, ging Halifax voort: Gij zult zeggen, ja, maar waar zal dit alles eindigen? Waarop ik dan zou willen antwoor-» den: Wij zijn ons niet minder dan gü bewust van het feit, dat geen ware vrede kan bestaan, zoolang de naties het er niet over eens zijn, dat het recht en niet het geweld de wereld moet regeeren. De eenige grondslag voor zulk een vrede is onderling begrip, en de eerste etappe op dezen weg is, dat -de naties, die dezelfde idealen koesteren, bereid zijn samen te denken. Op landen zooals het uwe en het mijne, die in het verleden zoo begunstigd zijn door de ge schiedenis en de omstandigheden, aldus besloot Halifax, rust de zware verantwoordelijkheid, al onze energie te gebruiken om onze mede- menschen naar een toekomst, die ons allen kan dienen, te leiden. PRAAG, 26 Oct. (Havas). In bevoegde krin gen wordt verklaard, dat het onderzoek, dat gisteren geopend is door de diensten van den Tsjecho-Slowaakschen generalen staf naar den aanval gisteravond boven Slowaaksch gebied op een Tsjecho-Slowaakseh toestel door twee vliegtuigen, die uit Hongarije gekomen waren, de volgende resultaten heeft opgeleverd volgens de verklaringen van den bestuurder van het Tsjecho-Slowaaksche toestel en ooggetuigen: Het aanvallende vliegtuig droeg geen enkel kenmerk. Het opende het vuur met brandko gels. De korporaal-waarnemer, Setola, werd tij dens de vlucht gedood. De sergeant-piloot Kellota werd gewond. Het toestel vloog in brand- De aanval geschiedde in twee keer. eerst op een hoogte van 600 meter en vervolgens op een hoogte van 200 meter. Het aanvallende vlieg tuig verdween vervolgens in de richting van Gyor in Hongarije. Een tweede vliegtuig kruiste tijdens den aanval boven het aanvallende vlieg tuig. Een leege patroonhuls is gevonden in de nabijheid van den aanval. Deze wordt thans onderzocht door de bevoegde diensten. HAARLEM, 26 Oct. Groentenmarkt. Witlof 16 27, Tomaten 1224, Heerenboonen 1223, Snijboonen 1526 cent per kg. Andijvie 1035, Sla 2090, Postelein 25—65, Spinazie 1575, Gele kool 2075, Groene kool 2060, Boeren kool 3065, Uien 80100, Winterwortelen 60 110 cent per kist. Bloemkool 613, Roode kool 46.5, Savoye kool 46 cent per stuk. Wortelen 612, Selderie 15, Prei 2—10, Peterselie 16. Radils 23 cent per bos. Spruiten 0.601.50. Koolrapen 6090 cent per zak. BRUSSEL, 26 Oct. (Havas) De Belgi sche Bank heeft het disconto verlaagd van 3 tot 2% procent. LEIDEN. Candidaatsexamen rechten: de heeren X. A. Schuit, Rotterdam en D. F. "W- Aberson, Gorinchem. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld-' „Eenige aanteekeningen over den Indische11 stadsgemeenteburgemeester in vergelijking met den burgemeester in Nederland", mr. Ch. J- A. van Rooy, geboren te Rotterdam. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heet T. J. van Santé (Zaandam) en geslaagd vooi het artsexamen eerste gedeelte de heeren C van Norren (Hilversum), J. E. Bloemendal (Winschoten), M. Plooy (Leiden), A. Rossy (Amsterdam) en H. Kollis (Alkmaar), men rechten de dames T. F. v. d. Feen, D®11 LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexa- Haag; A. A. Labberton, Den Haag; B J. Boot, Den Haag en A. M. van Twisk, Epe en de heer Th. G. L. O. van Kretschmar, De" Haag. IJMUIDEN, 27 Oct. Versche visch Tarbot 60— 90 cent, Tong 0.60—1, Heilbot 0.62—1.10 per Griet 11.00—24. groote Schol 22.50, middel Sen"1 19.50, Zetschol 18.00—19, kleine Schol 5.40— Bot 13.0017, Schar 2.309, Tongschar t5.00 23, Poontjes 5.406.30. groote Schelvisch 21» 24. middel Schelvisch 18.00—22, kleine mldRn Schelvisch 1219.50, kleine Schelvisch 6 groote Gullen 8—13.50, kleine Gullen 5.50—8-D. Wijting 0.856.10. Makreel 3.8011, versche Ij® ring 3.10—4.90, kleine middel Heek 16.00. klem« Heek 9.5013 per 50 kg. Kabeljauw 25.00— per 125 kg Vleet 1—1.65, Leng 1—1.20. Koolvlsc 2565 cent, per stuk. Rog 14.00 per koop. Zoute Haring 2.20 per mand. van de heden aangekomen TRAWLERS Cornells IJm. 15 700 manden 2780—, B?r?|o IJm. 16 700 manden 2450.—, Knikker IJm. 4 manden 1520.Bloemendaal IJm. 71 300 m den 2520.—, Amstelstroom IJm 91 110 man 950.—, Caroline IJm. 26 750 manden 273U. Jacq. Clasine IJm. 10 505 manden 2460.—, J» f ria Elisabeth IJm. 114 110 manden 1190.—J*\rj IJm. 432 100 manden 1270.—, Bruinvisch IJm- 135 manden 1120.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2