Men schlfft om: M Laatste Nieuws t Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Haarlem, 27 Oct. MIVA krachtig MISSIE Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen LACHEND EEN NIEUW LEVEN IN Samenwerking POORT DER TRANEN DONDERDAG 27 OCTOBER 1938 Op den bruidsdag naar de bioscoop Melk was slecht Keuringsdienst verrichtte goed werk GESLIPT IN RAILS EXAMENS GEMEENTERAAD Benoemingen P.V., De Spaarnevogels BRIDGE Haarlemsche Bridgeclub HENGELSPORT Hengelaarsvereeniging „Tusschen het riet" In het bollenbedrijf BLOEMEND AAL HILLEGOM VELSEN-NOORD VELSEN V DE WERKLOOSHEID BURGERLIJKE STAND Ellis-Eiland «HïS Ellis-eüand, het quarantaine-station der Vereenigde Staten I OBLIG. E.E. ZUSTERS CARMELITESSEN TE SITTARD Inkoop van obligaties HET SPOORWEGONGELUK IN AMSTERDAM-OOST AGENDA Bioscopen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Een luchtvloot van 7000 toestellen Amerika bouwt de sterkste lucht macht ter wereld Wilde autobussen Actie van ondernemers bij Ministers en Kamerleden N.B.L.T.O. en R.A.P' iiiitiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HJiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiifMiiiiiiiis Ej S iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STAD Haarlem heeft gisteren zijn oogen niet kunnen gelooven. Daar stapte aan het einde der middagvoorstelling een snoezig bruidje in het wit, gesluierd en met een langen sleep, aan den arm van een jongen bruidegom, en gevolgd door een twee dozijn in gala gekleede familieleden, uit het Luxor- theater. Zij hadden hun huwelijksreis al achter den rug. Ze waren met den Fox-operateur in Tsjecho-Slowaküe geweest en met Stan en Oli ver in Zwitserland en zij hadden 't zien stor men in San Francisco en zij wisten te vertellen van stoute staaltjes op het gebied van zeilen, die de bewoners van de Kanarische eilanden uithaalden. Doch die huwelijksreis, zij het een met de oogen, was niet het doel van hun bezoek aan de bioscoop geweest. Ook niet het feit, dat zij de wereld in deze sombere dagen wilden toonen, dat er twee jonge menschen waren, die vroolijk en blij en met gevoel voor humor een nieuw leven gingen be ginnen. O, zij hadden wel gelachen om het duo Laurel en Hardy. Doch de oorzaak van hun bioscoopbezoek was een andere. En waren geen diepere motieven. Het was de gewoonte in de familie, dat bij een bruiloft met alle familieleden een tour docr de omgeving werd gemaakt. Zwagers en ooms en nichten van een vorige generatie hadden dat in open landauers gedaan, het gezelschap van gisteren was des morgens in een aantal auto's gestapt. Het was toen koud, doch helder en zelfs zonnig. Maar tegen tweeën tikten de eerste regendruppels op de autodaken en vdjf minuten daarna goot het. En omdat het op den duur vervelend werd in den regen door stad en land te rijden, werd een besluit genomen, dat eenig is in de geschiedenis. En Cor Hogervorst uit Noordwijkerhout en Annie Stokman uit Nieuw-Vennep heb ben op den eersten dag van hun trouwen een landelijke bekendheid verkregen. Er waren fotografen, er was politie om het verkeer te regelen, er was bovenal veel publiek. De directie van het Luxor-theater presenteerde bonbons, bruiloftsgasten liepen rond met kisten sigaren. En dank zij het origineele idee heeft het bruidspaar van vandaag, naar wy vernemen, nu al twee kaartjes voor een gratis voorstel ling op hun zilveren bruiloft. Dat zy er van mogen profiteeren. Voor den Haarlemschen kantonrechter te gisterenmiddag weer eens gebleken welk prach tig werk door den Keuringsdienst wordt ver richt. Naast en juist door de overtredingen van de Warenwet, die door dezen dienst bemerkt worden, gaat van hem een groote preventieve werking uit. Dr. S. Simons, keuringsveearts bij den Keu ringsdienst van waren voor Haarlem en om streken had geconstateerd, dat een Haarlem- sche veehouder melk voorradig had, die niec voldeed aan de eischen, die door de Warenwet gesteld worden. De man levert melk aan slijters. En in Juli bleek, dat een deel van deze voor levering ge bruikte melk streptococeenbacillen bevatte, hetgeen er op wees, dat een of meerdere koeien aan een uierziekte leden. De melk krijgt door deze ziekte een opval lend gele kleur, terwijl er kleine stukjes in drijven, zoodat ook een leek deze melk reeds van goede kan onderscheiden. Verdachte ontkende. Er was toen één koe ly- dende aan uierziekte, doch haar melk werd niet afgeleverd. Dr. Simons stelde tegenover deze verklaring de Volgende feiten: buiten deze ernstig door de ziekte aangetaste koe, waren er nog twee wier melk reeds niet goed meer was. Bovendien is de ziekte besmetteiyk en stond de aangetaste koe tusschen andere in den stal. De verdediger, mr. dr. A. F. H. Schreurs, vroeg of de ziekte misschien plotseling kon zyn opgekomen, doch dit achtte de deskundige on- mogeiyk. Het betroffen hier chronische ziek- teverschynselen. Voor den consument is de melk niet erg ge- vaariyk, maar voor de zuigelingen kan het drinken ervan ernstige gevolgen hebben, daal de bacillen darmstoringen veroorzaken. Bo vendien bevatte de melk stukjes etter uit den zieken uier. De Ambtenaar van het O. M. eischte een geldboete van ƒ80, te vervangen door 30 dagen hechtenis. De verdediger wees er op, dat verd. geen knoeier van professie was en dat het hier een onachtzaamheid betrof. Tenslotte werd de veehouder veroordeeld tot een boete van ƒ30, te vervangen door 15 da gen hechtenis. Door den motregen, die gisterenmiddag viel, slipte in de Gierstraat omstreeks 2 uur een meisje in de tramrails, zy brak haar rechter arm. De Ongevailendienst verleende in een winkel, waar het meisje was binnengedragen, de eerste hulp, waarna het slachtoffer per zie kenauto naar het Diakonessenhuis is vervoerd. By de op 26 October te Amsterdam gehou den examens der Federatie voor Stenografie „Groote" zijn de navolgende leerlingen van H. W. Fris. de Ctercosfcraat 146 te Haarlem, ge slaagd voor kantoostenograaf Nederlandsch 130: de dames J. Bergsma, D. van Zon en de heeren J. Vasen en J. de Wit. Dictaatstenograaf Nederlandsch 130: de heer Th. C. J. van Tongeren. Machineschrijven: Mejuffrouw R. K. C. Schouten en de heeren J. Bierenbroodspot, B. Dinkla, J. H. v. d. Erf, L. J. Luiten, J. C. Kol, J. Rusman en C. v. d. Schalie. Nadat de raad geruimen tijd in geheime ver gadering was geweest, werden de benoemingen aan de orde gesteld. Tot tijdelijk ieerares in de handwerken aan de Middelbare School voor meisjes, met 5-jarigen cursus, werd benoemd mej. M. Voorneveld te Haarlem. Tot onderwijzeres aan de „Buitenrusf'-sehool werden benoemd de dames A. M. J. Taselaar te Purmerend en J. J. C. Vellenga te Zaandam. De benoeming van een onderwijzeres aan school 17' werd aangehouden. Tot onderwijzeres aan school 13 (Botermarkt) werd benoemd mej. C. H. Zwart te Haarlem. Tot onderwijzeres aan de school Ternatestraat werd benoemd mej. E. M. Houtzager te Haar lem. De voorgestelde overplaatsingen werden goed gekeurd. De vergadering werd daarna gesloten. Wedvlucht vanaf Zutphen 109,49 K.M.: J. de Vendt 1-2-5-7-9-10; J. Somers 3; H. Gras 4; C. van Rijn 6. Wedvlucht vanaf Oldenzaal 156.590 K.M.: H. Gras 1-3; J. de Vendt 2-4-5-6. Kampioenschappen 1938 Oude Duiven: Kampioen: -postvluchten 1 en 2 J. van Duin en J. Staphorst, beiden 70 punten; 3. C. de Waard, 59 punten; 4. J. de Vendt, 58 punten. Kam pioen Zuidvruchten: 1. J. Staphorst 165 pun ten; 2. C. de Waard 155 punten; 3. J. Somers 128 punten. Kampioen Jonge duiven: 1. P. Korsten, 95 punten; 2. J. Staphorst, 94 punten; 3. C. de Waard, 71 punten; 4. J. van Duin Sr., 67 pun ten. Kampioen Generaal: 1. J. Staphorst, 329 pun ten; 2. C. de Waard, 285 punten; 3. J. Somers, 238 punten; 4. P. Korsten, 234 punten; 5. J. van Duin, 202 punten. Kampioen Navlucht: 1. J. de Vendt; 2. H. Gras. De Haarlemsche Bridge-club (H.B.C.) hield haar maandelijksche drive in de sociëteit „Ver- eeniging". De wedstrijd stond onder leiding van den heer C. Kluit en had een prettig en vlot verloop. Gespeeld werd volgens Mittchel-systeem In één groote groep, waarbij als prijswinnaars te voorschijn kwamen: A in de N-Z lijn: Mej. Rieze en de heer A. Beens 136 m.p.; de heeren Rooies en Kroskinsky 119j/ m.p.; de heeren Arpeau en Proosdy 117 m.p.; de dames de JongEndenburg 110 m.p. B in de O-W lijn; Mevr. van Gooi en de heer Bakker 125 m.p.; de heer en mevr. Verbruggen 123 m.p.; de heer en mevr. Geerling 120 m.p.; mej. Proper en de heer Tabbers 111 m.p. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar laatsten onderlingen wedstrijd op snoek in de Leidschevaart (Groenerak). Vijftig leden namen hieraan deel. Vijf snoe ken werden gevangen op drie kilometer water. De prijsuitreiking zal geschieden op 1 Novem ber in het gebouw „Het Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 20. In den loop der jaren hebben wij herhaalde- ïyk gewezen op het gebrek aan de noodige sa menwerking en op het gewenschte contact in het bloembollenvak, een vak, dat juist aan saamhoorigheid en eensgezind optreden in het buitenland zoo'n groote behoefte heeft. De wijze, waarop b.v. verschillende firma's elkander door middel van hun handelsreizigers beconcurreerden, was dikwijls een blamage voor den Hollandschen handelsnaam en de nog on langs naar buiten gebleken oneenigheid over de maatregelen tot saneering van het bedrijf lichtelijk belachelijk. Wij geven maar eenige voorbeelden en zouden die kunnen aanvullen met te wijzen op een tekort aan algemeene onpersoonlijke reclame voor het vak, op de wenschelijkheid van min der expeditiekosten door meer te streven naar uniformiteit op dit gebied enzoovoorts. Het bloembollenvak is een luxe-vak en het best te vergelijken met het diamantbedrijf. De hechtste samenwerking geeft daar de beste re sultaten. Zooals wij hebben gemeld, gaat het in het bollenvak den goeden 'kant uit. Eenigen tijd geleden is er een „contactcom missie" samengesteld, waarin vertegenwoordi gers van alle bekende ondernemersorganisa ties vertegenwoordigd waren en deze commis sie is met een ontwerp-regeling gereed geko men, waarin gestreefd wordt naar de hierboven bedoelde samenwerking. Als wij ons niet vergissen, zal die samenwer king zich voorloopig beperken tot het uitvoe ren van „crisismaatregelen". Meer zal de Minister bij den huidigen stand vijn de wetgeving aan de organisaties ook niet kunnen opdragen. Maar het zou ons spijten als de samenwer king daartoe beperkt bleef en dus na de crisis weer verdwijnen zou. Het bloembollenvak zou de crisisellende mo gen zegenen als deze aanleiding werd tot een meer blijvend contact. En dat is mogelijk. Zijn wij wel ingelicht dan is binnenkort de indiening van een Landbouwordeningswet te wachten, waarbij de Minister de bevoegdheid zal krijgen om regelingen betreffende het vak aan de betrokken organisaties over te laten. Indien het bollenvak een der eerste zal zijn, die van de wettelijke mogelijkheden, welke de Landbouwordeningswet zal kunnen aanbieden, gebruik maakt, zou dat pionierswerk van de goede soort zijn. Eer het echter zoo ver is, zal er nog wel heel wat gepraat moeten worden in de vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur! over: TRANSFORMATIEHUIS HOUT PLEIN Eenige dagen geleden gebeurde er weer een ongeluk by de gevaarlijke kruising Hout pleinWagenwegDreef. Nogmaals kwam hierdoor ten zeerste uit, de onhoudbare toestand voor automobilisten, mo torrijders enz. komende van den Wagenweg. Het geheele uitzicht wordt hier nog steeds ontnomen door het gewraakte transformator huis. Meerdere ongelukken vonden in dit onding reeds hun oorzaak, en nog meerdere zullen er ongetwijfeld volgen als niet zonder uitstel wordt overgegaan met verplaatsen. De bezwaren i.e. de kosten zijn iedereen be kend, maar dienen menschenlevens hiervoor ten offer gebracht te worden? Het vertrouwen is en blijft gesteld op de uit stekende verkeerspolitie in Haarlem. Met dank voor plaatsing, EEN WAGENWEG-BEWONER Burgerlijke Stand. Geboren: G. G. E. H. Jager-Rijkeboer; D. J. Vader van Groningen; C. M. Roos-Polak. Ondertrouwd: J. W. de Munk en M. Botting; J. J. Valks en C. Stuurman; C. Hobo en N, van der Ploeg. Getrouwd; J. H. Bouwman en M. C. de Vos; W. A. van Beeck Calkoen en E. D. van Hasselt: G. h] Vonfelde en Th. Nauta; Th. H. J. Blans en M. Glatz. Overleden: J. H. van Kampen, 72 jaar; A. M. E. Schoenmakers, wed. van P. Engel, 85 jaar; H. A. I. Peters, 88 jaar, overleden te Haarlem; J C. Strebe, 67 jaar. Duurdere melk De melkprijs is hier weder met 1 cent per L. verhoogd en bedraagt thans 13 ct. Bloembollencultuur De afd. Hillegom der Alg. Vereeniging houdt Donderdag een zeer be langrijke ledenvergadering; o.m. wordt regle- mentswijzigng voorgesteld om de mogelijkheid te openen, dat de voorzitter steeds herkies baar is. R. K. Fabrieksarbeiders. Vrijdag 28 Octo ber des avonds om kwart voor acht ledenver gadering in het R. K. Vereenigangsgebouw. Op deze vergadering zal de heer Waterlander het onderwerp behandelen: „Vakorganisatie brengt vrede voor den mensch, gezin en maat schappij". Geslaagd. Onze plaatsgenooten, de heeren H. A. Wulling en Nic. Brakenhoff slaagden voor het examen handelskennis en vakbekwaamheid in het kruideniersbedrijf, wat te Alkmaar ge houden werd. By de gemeentelijke arbeidsbeurs stonden de vorige week 1949 werkzoekenden ingeschreven, waarbij 264 gedeeltelijk werkloos en 84 werkend waren. In de overeenkomstige week van 1937 bedroeg het aantal werkloozen 1864 (1936: 2492). Geboren: J. W. E. JoppeGroeneveld, d.; N. G. G. van DijkeWanrooy, z.; N. A. Rijkeboer Graaff, z.; M. van der WellePlug, d.; M. Anepoolde Vries, z.; J. Groen Prinsse, d.; G. Kamerbeekde Jong, d.; E. KuiterSchol, z.; Z. Blokvan Mels, d. Overleden: M. J. Spies, 58 jaren, echtgenoote van S. Piso, Velserduinweg 193, IJmuiden; G. Otter, 78 jaren, weduwe van A. Steenbeek, Meeuwenlaan 48, IJmuiden. Ondertrouwd: R. J. Hulst en A. E. M. Bon- gers; A. Drost en A. de Bock; A. W. Hofmann en J. M. Blaauw; J. H. van der Wel en D. E. Meerkerk; C. Verbon en A. Zwaaij; P. Harten dorp en M. Blok; S. Kistemaker en M. van der Linde; J. J. Langereis en G. Belgraver; K. A. W. Jung en H. M. C. de Bruin; S. Plugge en P. W. van Ravestijn. Getrouwd: K. Timmermeister en R. Olden burg; C. H. ten Broeke en S. A. J. Alink; J. Roos en H. Demmers; I. Klinkenberg en N. v. d. Grift; H. Koster en G. Kistemaker. eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. Men schrijft ons: De geschiedenis van Amerika is feitelijk niets anders dan de geschiedenis van eenfiliaal. Dat klinkt weliswaar een beetje minachtend en kleineerend, maar Colum bus en de Hooge Heeren Conquistadores, die de „Nieuwe Wereld" in bezit namen in naam van Zijne Allerchristelijkste Majesteit den Ko ning van Spanje en zij. die later hetzelfde de den in naam der Koningen van Frankrijk en Engeland, alsmede de naarstige kooplieden der West-Indische Compagnie.... zij allen zagen in het eindelooze land der Indianen niets anders dan gebiedsuitbreiding, dochteronderneming, dépendance. En zij achtten het zaak, dat zoo veel mogelijk kolonisten naar het nieuwe grond gebied togen, opdat daar véél blanke onderda nen van Zijne Majesteit de roode broeders zou den kunnen overheerschen. Het land was een wereld zonder grenzen, mijl na mijl strekte zich uit, de einders verloren zich in elkanderHet idee van onmetelijkheid, niet en nimmer te verkwisten, eindeloosheid in ieder opzicht, een wereld, die voor eeuwig alle behoeften stillen zoudit idee beving allen. Europa is daar met wilde gretigheid op aan gevallen. De schepen, ofschoon klein van stuk. waren overtalrijk. Zij zaten opgepropt met emi granten, die een nieuw leven wilden aanvan gen in een nieuwe wereld, die zulk een over vloed te bieden had. Er werd roofbouw ge pleegd met een domme, nuttelooze en schande lijke verkwisting, met een gevoel van „nimmer zal dit eindigen, het kan niet op".... Eeuwenlang is dat goed gegaan. Amerika bleef het land der vruchtbaarheid, der voorra den, het nieuwe thuis, voor wie maar wilde emigreeren. Er was plaats voor allen en méér. Er was welvaart voor wie wou werken. Maar één verschijnsel deed zich voor, één verande ring voltrok zich, één feit werd als het Mene Mene Thekel Upharsin, voor wie kon lezen, één waarschuwing werd inderdaad gegeven: de ko loniën maakten zich vrij. Zij vochten zich vrij. Zuid Amerika werd bevrijd van 't Spaan- sche juk, door Simon Bolivar. In het Noorden werd de Onafhankelijkheidsoorlog gevoerd, Nieuw Engeland ging verloren, de latere U. S. A. ontstonden. Dit beduèooe aiete. en aieès andeia dan een ernstig symptoom van verzadiging. Maar dat werd nog immer niet gelezen, men ging voort op den ouden voet: roofbouw, zorgeloosheid, on verschilligheid voor de goede gaven, welke de Natuur hier zóó royaal ten toon spreidde. De armen uit alle Europeesche steden en boven dien: de arbeidsschuwen, de oplichters, de dag dieven, de parasieten trokken achter de pioniers aan en kwamen naar Amerika, bereid om hun deel te nemen, zonder er voor te werken. Men liet in zorgeloosheid wouden of prairiën ver branden, veestapels uitsterven, goeden grond verwilderen. Het kwam er niet op aan, er was en bleef genoeg En middelerwijl bouwde men een nieuwe we reld op, verrezen steden in Noord en Zuid, in West en OostAmerika vormde zichzelf, verkreeg structuur, een eigen geest, een eigen levensbestemming, een eigen gemeenschap en eigen levensvoorwaarden. De overvloed minder de, het eeuwig onuitputtelijke pakhuis liet zien, dat het niet onbegrensd was. Dit was: Amerika en niet: Luilekkerland. Terstond werd de emigratie belemmerd. Wet ten en bepalingen sloegen overal hun nijdigen dwarsboom en met het klimmen van de jaren nam ook het aantal belemmeringen en beletse len alleen maar toe. Het kon niet anders, of voor die dagelijks groeiende bevolking werd de kost voortdurend schraler en werd het moeilij ker, de deur open te houden voor nieuwkomers met hongerige magen en ongestilde begeerig- heid. Zoo is ten laatste de toestand ontstaan, waar bij practisch geen vreemdelingen meer worden toegelaten; ér zijn nog steeds immigratie-bu- reaux en zij laten nog wel onder zeer bepaal de voorwaarden enkelen passeeren, maar de Nieuwe Wereld poogt niettemin met man en macht tegen te gaan, dat anderen hun overtol lige bevolking over den Oceaan zenden. Het feest is uit. In de haven van New York ligt een klein eiland als een nijdige barrière: Ellis- Eiland, waar iedereen moet halt houden en zijn papieren toonen en het oordeel afwachten, dat in zoo héél veel gevallen zoo genadeloos afwij zend luidt: retour naar van waar gij gekomen zijt! Ongewenscht voor dit land van onbegrens de mogelijkheden en nooit gedroomde din gen! Ditzelfde Ellis-Eiland, dit nietig plekje grond, deze poort der tranen van teleurgestelden, ont goochelden, van alle hoop beroofden, is tevens de basis voor het groote, karakteristieke, enorme standbeeld, dat Amerika symboliseert, het ge schenk van Frankrijk voor de Amerikaansche zuster-republiek, de Godin der Vrijheid, die hoog haar fakkel heft en een lichtend pad wijst. En het oude Europa, dat mét den dag on vrijer wordt, ondraagiyker voor zoo heel veel harer bewoners, dwingt dezen in tal van om standigheden tot emigratie, uitwijken naar lan den, waar nog vrijheid heerscht, de ademhaling onbelemmerd blijft Welk een contrast bieden nu dit nietig kleine eiland: die trotsche godin, die Vrijheid en De mocratie in haar banier geschreven heeft en de hulpelooze bannelingen, die komen aange- zwalkt, die hun hoop bouwen op dit land en die niet binnen kunnen, die moeten terugkee- ren, wanhopig en geslagen. Hierin ligt het dra ma der onvermijdelijkheid. Het is niet anders mogelijk, de dingen zijn vanzelf zoo gegroeid, het in 's werelds loop, het zijn de zuivere ge volgen der zuivere oorzaken. Ellis-Eilandgeen dramaturg, die tot dusver de mogelijkheden van dit treurspel on derzocht heeft, totdat nu eindelijk een der groote Amerikaansche filmconcems (de 20th Century-Fox) deze stof aangreep en er een filmwerk van maakte. Wij willen die film hier op dit oogenblik laten voor wat zy is en ons er toe bepalen, de namen te noemen van de twee hoofdrolvertólkers: de nieuwelinge Arleen Whe- lan en de jeune premier Don Ameche. Maar wél was het wenschelijk het thema toe te lichten, iets te zeggen over die poort der tranen, dat stramme beletsel op den toegangsweg, de wach ter in de wereldhaven: Ellis-Eiland. Als u tóch iets moet verliezen ■ffia En u hebt 't voor 't kiezen liever dan een uur Dan uw verd ren levensduur! De Maatschappij voor Trust- en Administra tiezaken deelt aan houders van 1 pCt. obligaties ten laste van het Algemeen Moederhuis der Eerwaarde Zusters Carmelitessen van het God delijk Hart (D.C.J.), te Sittard het volgende mede Tengevolge van het met crediteuren getrof fen accoord kon worden overgegaan tot het uit geven van 1 pCt. obligaties, deel uitmakende van eene obligatie-leening, groot nominaal 2.141.650. Op heden is het uitstaande bedrag der lee ning groot 2.044.950. De niet uitgereikte obli gaties zijn onder onze berusting en worden ook verder ter beschikking van schuldeischers gehou den, voor zoover deze daarop rechten kunnen doen geiden. Ingevolge de bepaling van art. 18 van de Trustovereenkomst wérd een „Rente- en Schuld verminderingsfonds", onder ons beheer staan de, gevormd. Behalve de kasmiddelen, welke in den loop van de Surséance door Bewindvoerders waren geïnd en welke ingevolge sub A van dit art. 18, na aftrek van de kosten van het doorvoeren van het accoord, te onzer beschikking werden gesteld, werden door ons ontvangen de toegezegde sub sidies van de Amerikaansche Huizen, alsmede de rente- en aflossingsbedragen op de ten be hoeve van obligatiehouders gecedeerde vorde ringen van het Moederhuis op verschillende onderhoorige Europeesche kloosters. Het „Rente- en Schuldverminderingsfonds" werd belast met den te betalen coupon per 1 Ja nuari 1938 der 1 pCt. obligatie-leening, welke coupon, zooals bekend, liep over den termijl; van 9 April 1937 tot 1 Januari 1938, vermeer derd met couponbelasting. Verder bleek het noodzakelijk met enkele preferente crediteuren, die voor hunne vorde ringen zich zekerheid hadden verschaft, rege lingen te treffen. Het „Rente- en Schuldverminderingsfonds" beschikt over een saldo groot 70.700.14. Ter berekening van het bedrag, hetwelk voor inkoop van obligaties ter beschikking staat dient dit saldo te worden verminderd met de per 1 Januari 1939 vervallende rente, vermeer derd met couponbelasting en uitbetalingsprovi sie, ten bedrage van 21.898.37. Ter bevordering van een goeden gang var. zaken en ter bestrijding van eventueele onkos ten in -1938 en 1939 reserveeren wij verder een bedrag van 9.801.77. Voor inkoop van obligaties staat dan ter beschikking een bedrag groot: 39.000. Voor obligatiehouders staat de gelegenheid open om vóór 15 November 1938 des namiddags 4 uur, kenbaar te maken of zij bereid zijn, en zoo ja tegen Welken koers, hunne obligaties te verkoopen aan het „Rente- en Schuldverminde ringsfonds". De toewijzing geschiedt tot zoodanigen koers van inschrijving', waartegen alle aanbiedingen tegen dien koers of daar beneden, tot den ge kozen koers ten volle bevredigd kunnen worden uit het voor inkoop ter beschikking gestelde bedrag. De verrekening der toegewezen obligaties tegen den vastgestelden koers, te vermeerderen met den coupon per 1 Januari 1939 vervallende zal vanaf dezen datum geschieden door de be- taalkantoren der leening, zijnde de Nederland- sche Landbouwbank N.V., te Amsterdam en hare bükantoren, alsmede de Firma Lentjes Dros- saerts te 's-Hertogenbosch. Ter illustratie vaii het te volgen inkoopsysteem diene het volgende geheel willekeurige voor beeld: Gesteld, dat de volgende aanbiedingen bin nenkomen 30/1000 tegen een koers van 20 pCt. 30.000 nom.; 60/500 tegen een koers van 21 pCt. 30.000 nom.; 48/1000, 16/500 tegen een koers van 22 pCt. 56.000 nom.; 38/1000, 10/100 tegen een koers van 23 pCt. 39.000 nom.; 12/1000, 14/500, 20/100 tegen een koers van 24 pCt. 21.000 nom.; 25/1000 tegen een koers van 25 pCt. 25.000 nom.; 20/1000 tegen een koers van 30 pCt. 20.000 nom.; 28/1000 tegen een koers van 40 pCt. 28.000 nom. Tegen den koers van 23 pCt. of lager zijn nu aangeboden in totaal 155.000 nom. obligaties Afgerekend tegen 23 pCt. zou voor inkoop dezer stukken noodig zijn: 35.650. Er zou dus geld overblijven. Tegen den koers van 24 pCt. of lager zijn aan geboden in totaal 176.000 nom. obligaties. Af gerekend tegen den koers van 24 pCt. zou voor inkoop deze stukken noodig zyn 42.240. Tegen den koers van 24 pCt. kunnen voor het beschikbare bedrag van 39.000 ingkocht worden nom. 162.500. Door uitloting wordt nu uitge maakt, welke stukken voor toewijzing in aan merking komen. Misschien ten overvloede zij nog eens her haald, dat het voorbeeld geheel willekeurig is genomen en dat alle mogelijke andere combi naties en koersen denkbaar zijn. In aansluiting' op het bericht betreffende de ontsporing' in Oost kunnen wij nog melden, dat omstreeks middernacht het opruimingswerk in vollen gang was. Hiervoor waren twee ongeval lenwagens, resp. van de Rietlanden en het Cen- traal-Station, naar de plaats van het ongeval gedirigeerd, terwijl ook een groote kraan wagen uit Utrecht was gekomen, om den gekantelden wagen weer in de rails te hijschen. Wat de aangerichte schade betreft, kan wor den medegedeeld, dat één zandwagen totaal is vernield, terwijl de andere zes wagens ernstige beschadigingen hebben gekregen aan planken en trekwerk. Men hoopte vannacht nog met het opruimingswerk gereed te komen. Eerst werd het zand uit de wagens geschept, waarna met snijapparaten de over elkaar geschoven deelen worden losgesneden. Daarna worden de wagens, die nog kunnen rijden, in de rails gezet om ze weg te sleepen. Dé wagens, waarvan het on derstel ernstig was beschadigd, zouden voor loopig aan den kant van den spoorweg worden gezet. De rails van het hoofdspoor en van de zij lijn waren op geen enkele plaats beschadigd. Alleen waren hier en daar enkele dwarsliggers door het wringen van de uit de rails geloopen wagens ontzet en opzijgeschoven. Om vijf uur vannacht zouden de twee hoofd- poren weer vrij zyn. Om het opruimingswerk niet te bemoeilijken, worden de goederentreinen vannacht van Utrecht via Hilversum naar Am sterdam geleid, Gebouw St. Bavo: Filmavond R. K. Volks bond, 8 uur; R. K. Grafische Bond, 8 uur; R. Bevolkingsbureau, 8 uur. Groote Kerk: Orgelconcert, 34 uur. Gem. Concertzaal: Nationale Revue „Lach iëderen Dag", 20.15 uur. Gem. Concertzaal: Film over Zwitserland, 20.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. Frans Hals: „Wildzangi", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Jezabel" en „Bulldog Drum mond neemt revanche", 2 en 8.15 uur. Rembrandt-theater: „Een bijzondere Vrouw', 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-theater: „IJscotouristen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogramma. NEW YORK, 26 Oct. (Reuter). De „New York Herald Tribune" meldt, dat de Ameri kaansche regeering het vaste voornemen heeft een luchtmacht te bouwen, die even sterk als of sterker dan die van welk ander land ook zal zyn. Het zou de bedoeling zijn. een vloot van op zijn minst 7000 toestellen te vormen. Dit getal is volgens het blad officieel beves tigd. Gisteren tijdens een persconferentie heeft president Roosevelt het besluit, de luchtmacht aanzienlijk te versterken, bekend gemaakt. Het blad voegt aan het bericht toe, dat Vereenigde Staten overeenkomstig de po'1* tiek, die herhaaldelijk door Roosevelt en H® is toegelicht, zullen streven naar vrede, eer biediging van het internationale recht en zien- afzijdig zullen houden van oorlog; de regeering wenscht echter de fouten te vermijden, die door andere democratieën zijn gemaakt, en wil nie door bedreiging met geweld gedwongen worden zich te onderwerpen aan eischen van vreemd mogendheden. De exploitanten van wilde autobusdiensten zt)h Woensdag in Krasnapolsky te A'dam bij elkaa gekomen om te beraadslagen over hetgeen than gedaan kan en moet worden, nu blijkbaar krach tens een door den minister van Justitie verzon den circulaire door alle plaatselijke hoofden der politie krachtig wordt opgetreden tegen het onderhouden van busdiensten op trajecten, waaromtrent in kort geding vonnis is gewezen. Na zeer breedvoerige discussies werd besloten den strijd met alle geoorloofde middelen voor te zetten. Het actie-comité, dat dien strijd za voeren en dat daartoe door alle belanghebben den financieel in de gelegenheid werd gesteld» heeft om te beginnen een audiëntie aange' vraagd by den minister van Justitie met he doel den minister te verzoeken zyn opdrach^ aan de politie-autoriteiten in zooverre te wijzi gen, dat alleen wordt opgetreden tegen de bus diensten, waaromtrent een vonnis is gewezen Bovendien werd besloten een audiëntie aan te vragen bij den minister van Waterstaat, me^ het doel den minister te bewegen een „wapen stilstand" te sluiten tot 15 Februari a.s., den datum waarop het R.A.P. afloopt. Met hetzelfde doel zal een audiëntie worden aangevraagd nu de directie der Spoorwegen. Voorts zal een schrijven worden gericht tot d ministers van Defensie en Financiën, terwijl een uitvoerig gedocumenteerd adres zal worden g®' zonden aan de leden van de Eerste en Tweed Kamer. Bovendien zal door het houden van openbare vergaderingen, door het verspreide van pamfletten en door het laten eireuleere van inteekenlijsten het oordeel worden gevraag van het publiek, dat van de busdiensten gebrU' maakt. Tijdens de vergadering' werd nog medege deeld, dat de in Den Haag wonende werknemer®, welke bij de exploitanten der wilde autobusse in dienst zijn, een audiëntie bij den minist® van Waterstaat hebben aangevraagd. E>eZ_ audiëntie is hun voor Donderdagmorgen ver leend. In een vergadering van de afdeeling Amster dam van den N.B.L.T.O., gehouden op 25 Oc tober, is het ontwerp van wet Autovervoer P®r|! sonen, dat per 15 Februari 1939 het Rcgle®el1^ Autovervoer Personen zal vervangen, behan deld. Unaniem was men van meening, dat voorzoo ver het huurautobedrijf betreft, de in het oh werp voorgestelde regeling niet voldoet aan 0 eischen, die men aan een goede regeling 111 stellen. In het bijzonder achtte men het een bezwaa dat ook thans weder aan het College van gemeester en Wethouders het stellen van y°° waarden, welke aan de bedrijfsvergunning voor de uitoefening van het huurautobedrijf zU len worden verbonden, is overgelaten. Dit systeem, dat ook bij het R.A.P. werd B volgd, heeft in de praktijk bewezen niet te v. doen, aangezien er op die wijze geen unifQ1 teit in voorwaarden is, noch zal worden v® kregen, waardoor er groote ongelijkheid is °n staan in de verplichtingen waaraan de onderI\ mers in de verschillende gemeenten moeten v doen. .j Aan het hoofdbestuur van den N.B.L.T.O- worden verzocht bij de Tweede Kamer der S ten-Generaal aan te dringen op verwerP1 van het wetsontwerp zooals het thans lui"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4