N.Z.H.T.M. De nieuwe financieele wetsontwerpen Haarlem, 27 Oct. HOE WIJ VERDUISTERDEN MORGEN, VRIJDAG, BARKER'S VISCHHANDEL BIER MET EEN STAART DONDERDAG 27 OCTOBER 1938 Belangrijke tariefswijziging met vele voordeelen Schoten - Bloemendaal- Heemstede voor ÏO ct. Gemeentefonds belasting Opcenten verhoogd Coiffeursonderscheidingen Rapport van het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst geeft talrijke bijzon derheden Sirenenalarm het slechtste BIJ HET ROLSCHAATSEN GEVALLEN „OP HOOP VAN ZEGELS" DE VISCHDAG IN 'T BIJZONDER, MOET U LATEN VERZORGEN DOOR Deze week speciale aanbieding Heilbot, Tong, Zuiderzeebot. Zijn onvoldoende om de nood lijdende gemeenten te hel pen, omdat zij uitgaan van een verkeerd standpunt Armenzorg de clou! Drie glazen gerstenat annex vier overtredingen H.A.F.V. DANTE ALIGHIERI Voordracht prof. Augusto Stefanelli HERWONNEN LEVENS KRACHT Programma Radio-Centrale Geen spreekuur AGENDA 28 October Bioscopen SCHOENEN VAN SMIT Vrouw met broodmes te lijf gegaan Zes maanden gevangenis straf geëischt AUTO CONTRA MOTOR BRIGADE BUSREIZIGERS PROTES TEEREN BURGERLIJKE STAND STAD UWS Verleden week kondigden wij een belangrijke tariefswijziging voor de trams en bussen der N.Z.H.T.M. aan. Thans zijn wij in de gelegen heid gesteld de veranderingen, die Zondag 6 No vember ingaan, bekend te maken. De thans bestaande „.stadslijnen" zijn: Heem stedeSoendaplein (tram), Bloemendaal— Heemstede, Groote MarktZeeweg en Station Hamplaan, alle buslijnen en Amsterdamsche huurtLeidsehevaart (tram). De laatste lijn ^'ordt, wat de tariefsindeeling betreft, verlengd tot Aerdenhout. Op al deze lijnen kan men voor één ^dubbeltje oen rit maken, met bovendien het recht om bin- hen drie kwartier over te stappen op een der Aansluitende trams of bussen. Practisch komt deze wijziging dus hierop heer, dat men o.a. voortaan van Schoten naar Heemstede, van Amsterdamsche kwartier naar Aerdenhout en van Bloemendaal naar Hem stede voor 10 cent kan rijden. Wie echter b.v. Van het A'damsche kwartier naar Ramplaan h'ii, moet een dubbel kaartje koopen, want hier is geen ansluiting. Wie per tram uit Heem stede komt en naar den Zeeweg wil kan er mis schien gebruik van maken. Hij stapt op de Groote Markt over op bus B. als hij dat ten- hiinste binnen 3 kwartier klaar speelt. Het pasje van 15 cent blijft bestaan op de Oude trajecten (één lijn). Eveneens blijft de tes-rittenkaart van 50 cent op dezelfde wijze Van kracht. Het dagabonnement van dertig cent (met stamkaart en portret) wordt afgeschaft. Men kan nu een dagabonnement van 30 cent vra gen zonder stamkaart en daarop tien ritten haar keuze maken. Elke rit kost dan dus 3 cent. Het pasje HeemstedeKoninginneweg (bus 15 cent) zal voortaan geldig zijn tot Aan den Schouwburg aan het Wilsonplein, De abonnementstarieven worden verlaagd en sijn als volgt vastgesteld: 1 lijn f 4.50 (5); 2 lijnen f 5.25 (5.50); 3 lij hen (bestond nu niet) f 5.75; alle lijnen f 6.25 (6.50). Voor jongelieden 1 lijn f 3— (3.30) 2 lijnen 3.50 (4) 3 lijnen (nieuw) f 4, alle lijnen f 4.50 (4.80) Naar wij vernemen, is thans bij B. en W. bericht van den minister ingekomen, dat de gemeente Haarlem verplicht is voor het be lastingjaar 19381939 de opcenten op de ge- hieentefondsbelasting te verhoogen van 55 op 75. Zoo is dus de laatste hoop, dat Haarlem nog Aan deze belastingverhooging zou kunnen ont komen vervlogen en zullen de aanslagen in de Rijksinkomsten- en Gemeentefondsbelasting, daarin met deze verhooging reeds rekening ge houden was, rustig verder uitgereikt kunnen Worden; geen ambtenaren zullen er aan te pas behoeven te komen om de restitutie, waarvan velen allicht reeds droomden, te berekenen! Tot op het laatste moment heeft onze wet houder van financiën nog eenige verwachting ten goede gekoesterd, gezien den gang der on derhandelingen met den minister, onder handelingen, welke erg lang duurden, doch een Voor Haarlem gun.stigen afloop niet uitsloten. De laatste weken schijnen nieuwe finan- cieele zorgen de regeering vooral in verband hlet de schatten gelds eischende defensie- hiaatregelen tengevolge van den precairen in ternationalen toestand steeds beslister tot het hemen van de thans gevallen beslissing genoopt te hebben. Nu zal de gemeenteraad binnenkort weder- °Oi een verordening vast te stellen krijgen op onafwijsbaar commando van Den Haag, Wellicht zal er wéér eenig protest klinken, maar daarbij zal 't weer blijven. Het blijft te betreuren, dat de minister zich door de, vanwege het Haarlemsch gemeente bestuur op den voorgrond gebrachte, bezwaren, hiet heeft laten weerhouden de verhooging van het aantal opcenten tot 75 op te leggen. In de memorie van toelichting op de dezer dagen ingediende wet tot steun aan noodlij dende gemeenten geven de ministers van Bin- henlandsche Zaken en Financiën te kennen, dat zij zooveel prijs stellen op het behoud of het terugverkrijgen van de gemeentelijke zelf standigheid. Zoo ergens voor, dan geldt die Zelfstandigheid zeker voor het inzicht van een Üerheentebestuur t.a.v. de bronnen van wei- Vaart, welke een gemeente tot bloei kunnen brengen. Welnu, het Haarlemsche gemeentebestuur is van meening, dat onze stad, een luxe woon plaats bij uitstek, het best gediend is met lage belastingen. Het is daarom onbegrijpelijk, dat deze zelfde ministers dit inzicht van het zelf standige Haarlemsche gemeentebestuur niet fespecteeren en zich van de Haarlemsche waar- Schuwingen niets aantrekken. In diezelfde memorie van toelichting schre ven zij nog: „Ondergeteekenden ontveinzen zich eVenwel niet, dat belastingverhooging het ver bek van draagkrachtige ingezetenen uit de hoodlijdende gemeenten in de hand zal wer den en de vestiging van zoodanige ingezetenen Zal tegenhouden, waardoor het tegendeel (van Verbetering der financiën) zal worden bereikt." Een troost blijft den Haarlemschen belasting betaler: hij zit met zijn hoofd tegen het pla- f°nd, de belastingen kunnen niet hooger meer V'orden opgevoerd. Immers over een eigen in komstenbelasting, al zou die wet tot stand komen, zal het Haarlemsche gemeentebestuur birnmer denken. Naar wij nader vernemen zal Haarlem ten gevolge van de thans nieuw opgelegd opcenten- Verhooging ongeveer f 12.500,méér moeten opbrengen. Op het groot nationaal jubileum-kapconcours, «bhouden in de zalen van den Dierentuin te Den Haag, werden door enkele stadgenooten verschillende onderscheidingen behaald. De heer C. B. Bos verwierf den tweeden prijs concours ijzerondulatie, den 4en prijs concours postiche coiffure en den 4en prijs concours wa tergolf, daarna omwerking tot bruidscoiffure. Tevens behaalde hij den extra eereprijs, be schikbaar gesteld door den burgemeester van Den Haag. De heer P. L. van Dam kreeg een tweeden prijs in de afd. haarknippen voor heeren. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, de heer E. H. Tenckinck, heeft een verslag uit gebracht over de eerste algeheele verduisterings proef, die op 18 October van 21 tot 22 uur te Haarlem werd gehouden. De weersgesteldheid was als volgt: donkere maan, helder weer, weinig wind uit Zuid-Wes telijke richting. Nadat de voorbereidende maatregelen in het rapport zijn opgesomd en de medewerking is genoemd van de politie, de Vrijw'illige Burger wacht en den Ongevallendienst, worden de vol gende belangrijke conclusies vastgesteld: Met de geplaatste sirenen kon de geheele be volking niet worden gealarmeerd. Het geluid was in sommige gedeelten van de stad nauwelijks of in het geheel niet te hooren; zelfs niet op straat, zoodat sirenen moeten worden bijge plaatst en nieuwe proeven moeten worden ge nomen, teneinde het alarm overal en ook duidelijk in de huizen te kunnen laten door dringen. De plaatsen waar het sirenen-geloet niet of slecht hoorbaar was, zijn bij een afzon derlijk rapport vastgelegd. Het luiden der kerkklokken was vrijwel overal goed hoorbaar. Het dooven van de openbare verlichting vor derde nog al wat tijd, vooral van de gasver lichting, waarvan bovendien verschillende lan taarns bleven branden, die dus zoo mogelijk apart gedoofd moesten worden. Het experiment met de speciaal afgescherm de richtlampen kan als geslaagd worden be schouwd. Deze richtlampen waren van hooge punten af, noch van de vliegmachine uit zicht baar. Het verkeer kon zich goed op deze lampen richten. Hoewel het rijden met gedoofde verlichting voor het betrekkelijk geringe verkeer gedurende dit uur wel was vol te houden, zal het bezigen van een afgeschermde verlichting in de toe komst toch aanbeveling verdienen. Verkeersongevallen deden zich niet voor. De trams reden met verduisterde (blauwe) verlichting. Bij de waarneming uit de lucht had de Kapitein Van Riesen de trams van de lijn SoendapleinHeemstede v.v. niet opgemerkt, doch de tramtreinen der interlocale lijn Am sterdamHaarlemZandvoort v.v. had hij op hun weg door Haarlem duidelijk kunnen vol gen door het blauwe licht, dat zij op het weg dek uitstraalden. Een vrij groot aantal ingezetenen was, hetzij uit onwetendheid, hetzij uit laksheid, in gebreke geblijven tijdig de noodige voorzieningen te treffen. Opvallend was verder, dat er, evenals elders, velen waren, die aan de voorkant van hun huis op afdoende wijze liehtuit- straling hadden voorkomen doeh aan de achterzijde van de woning of op den zolder geen enkelen of een absoluut onvoldoenden maatregel hadden genomen. Verscheidene malen werd geconstateerd, dat in keukens, slaapkamers en W.C.'s het licht korten tijd brandde. Hieraan dient men dan ook voortaan bijzon dere aandacht te schenken. De houding der bevolking tegenover de con troleurs was in het algemeen goed. Betreffende enkele gevallen van Weigering tot het treffen van de gewenschte maatregelen is ditmaal nog geen proces-verbaal opgemaakt. Bij een volgende oefening zullen de onwllligen echter zeker met den Strafrechter in aanraking komen. Vele menschen zijn verder niet voldoende doordrongen van den ernst van deze oefeningen. De nieuwsgierigheid van het publiek, vooral van de zijde van opgeschoten jongens en meis jes, was veel te groot. Het resultaat van deze eerste verduisterings proef was niet onbevredigend. Er dient echter nog veel verbeterd te worden. Rest nog een woord van dank aan allen, die medewerking hebben verleend om de oefening zoo goed mogelijk te doen slagen. Dat ook rolschaatsen gevaarlijk kan zijn, bleek gisterenmiddag toen een jongen uit de Slachthuisstraat op het Nagtzaamplein kwam te vallen en zijn linkerarm brak. Na door den ongevallendienst te zijn behan deld, werd hij per ziekenauto naar huis ver voerd. De Nederlandsche Philatelistische Vereeni- ging „Op hoop van Zegels" houdt op Vrijdag 28 October 1938 in Sociëteit „Vereeniging", Zijl- weg 1, des avonds om kwart over 8 haar alge- meene ledenvergadering. De heer J. D. van Brink uit Arnhem, hoofd redacteur van het Nederlandsche maandblad voor Philatelie, zal op deze bijeenkomst een le zing met lichtbeelden houden over de postver binding NederlandOost-Indië in den loop der tijden. CORNELISSTEEG 5 b/cl Gr. Houtstr. - TEL. 17951 - HAARLEM „De zorgwekkende budgetaire omstandig heden van een groot deel der gemeenten noopten de ondergeteekenden ernstig de vraag onder de oogen te zien, welke maat regelen zouden kunnen worden genomen om tot verbetering van den financieelen toe stand dier gemeenten te geraken. Dat zoo danige verbetering dringend noodig is zal geen betoog behoeven". Zoo leiden de Ministers van Financiën en Binnenlandsche zaken hun wetsontwerp tot verbetering van den steun aan noodlijdende gemeenten in. De middelen, welke zij tot ver betering van den slechten toestand dier ge meenten willen geven, zijn: le. de bevoegdheid van werkforensen belasting te heffen; 2e. de bevoegdheid voor de gemeenten, zoo noodig en onder goedkeuring van de Regeering, een eigen inkomstenbelasting te heffen. Van het eerste zal Haarlem wel eenig voor deel kunnen hebben, van het tweede middel zal het geen gebruik kunnen maken, omdat het bij nóg hoogere belasting alle belastingbetalers uit Haarlem verjagen zou. De door de Regeering aangeboden medicijnen zijn derhalve niet in staat den ongezonden financieelen toestand van Haarlem te cureeren. En zooals het voor Haarlem staat, zal het ook wel met andere groote steden het geval zijn. Volgens de ministers van Financiën en Bin nenlandsche zaken kan de situatie, zooals deze zich ten aanzien van de financiën van de ge meenten, mede in verhouding tot de financieele positie van het Rijk in de periode van econo mische depressie, welke ons land doormaakt, heeft ontwikkeld, in korte trekken als volgt worden geschetst. „Bij het intreden van bedoelde periode konden de financieele omstandigheden van de gemeen ten in het algemeen normaal genoemd worden. Omtrent dien tijd was de financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten onderling op een nieuwen grondslag opgetrokken en het belastinggebied van de gemeenten herzien, bij welke gelegenheid belangrijke belastingbronnen met een stabiele opbrengst van het Rijk aan de gemeenten waren overgedragen. Dat in die pe riode, zoo zeggen de ministers, de financieele positie van de gemeenten normaal was, kan blijken uit het feit, dat 't den gemeenten schier zonder uitzondering gelukte het budget in even wicht te houden, in vele gevallen zelfs reeds bij een bescheiden gebruik van de gemeentelijke belastingbevoegdheid. Voor een juist begrip van de situatie, zooals deze in de jaren, waarin de depressie het budget van Rijk en gemeenten zoo ernstig verstoorde, ontstond, is het wen- schelijk hieraan bijzondere aandacht te wijden". Met alle respect voor de meening van de be trokken ministers kan men ook de stelling poneeren, dat juist de crisis, door de fouten van de regeling abnormaal te vergrooten, heeft aan getoond, dat de eerste regeling van de finan cieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten niet volmaakt was. Een aanzienlijke wijziging b.v. moest reeds in den loop van de crisis overgebracht worden door de werkloozen-uit- keering aan de gemeenten met veel werkloozen te verhoogen en een nog juistere verhouding tusschen Rijk en gemeenten zou verkregen kunnen worden als ook ten opzichte van Ar menzorg het Rijk eenzelfde standpunt ging aannemen als het nu heeft ten aanzien van de zorg voor werkloozen. Want wat is de oorzaak van de ontwrichting der Haarlemsche gemeente-financiën? Niet uitsluitend de daling van de Haarlem sche belastingopbrengsten gedurende de crisis jaren met ongeveer één millioen gulden en de lagere winsten uit de Haarlemsche gemeente bedrijven tot een bedrag van ruim een half millioen. Deze konden ruim worden gedekt door de drastische bezuinigingen op schier alle ge meentelijke uitgaven, welke het gemeentebestuur wist aan te brengen en die een bedrag be spaarden van bijna één millioen en zeven ton gouds. Maar de nekslag voor Haarlem waren de hoogere uitgaven voor armenzorg van bijna één millioen gulden, terwijl de steun aan werkloozen voor de gemeente maar een kleine twee ton hoo ger werd. Wanneer het Rijk voor armenzorg een even juiste en royale financieele tegemoet koming aan de gemeente Haarlem had ge geven als voor den steun aan werkloozen het geval is, dan zou Haarlem en dan zou den tal van groote gemeenten momenteel op fluweel zitten. De ontwrichting van de gemeentelijke finan ciën is in hoofdzaak ontstaan door de uitgaven voor armenzorg. Zoo is het voor de meeste in financieelen nood verkeerende gemeenten, en een minister, die speurt naar de oorzaken van débacle van vele gemeentelijke financi&i om naar aanleiding daarvan het voor de hand liggende geneesmiddel toe te dienen, kan niet anders dan een betere regeling van de armenzorg overwegen tusschen Rijk en Gemeenten. In plaats daarvan wenscht de Regeering aan ~7~ Zooals wij reeds in ons blad meldden, heeft het NoordwijJcerhoutsche bruidspaar, Cor Hogervorst—Annie Stokman, op hypermoderne wijze den middag doorgebracht. Tezamen met een vierentwintigtal bruilofstgasten werd een bezoek gebracht aan het Luxortheater. Mevrouw Hartman, directrice, bood den feestvierenden een tractatie aan Het begon met een héél bescheiden bac chanaaltje. Héél bescheiden! Slechts drie glazen bier hadden er het leven bij inge schoten en bijna een motorrijder, die on schuldig op den Rijksstraatweg reed in de richting Haarlem-Centrum. Het was een autobestuurder van middel baren leeftijd, die zich aan deze, zoo niet origineele, dan toch ernstige wetsovertre ding had schuldig gemaakt, want of hy in staat was geweest, een „vierwielig motor rijtuig" zooals de auto door Vrouwe Justitia officieel wordt genoemd goed te besturen, werd nog een groote vraag ge acht. Enfin, of verdachte al dan niet dron ken was geweest deed eigenlijk niets ter zake. In ieder geval was het verkeer door zijn wijze van rijden op een zeer ernstige manier in gevaar gebracht. Bovendien zag de man door zijn drie glaasjes gerste nat reeds dubbel? brandde slechts één van zijn koplampen. Het was lang goed gegaan. Vanaf Beverwijk tot Haarlem was er niets gebeurd; zelfs op de ponten hadden zich geen incidenten voorge daan. Op de brug over de Jan Gijzenvaart reed de motorrijder, die door bliksemsnel naar rechts te zwenken zijn leven én da; van zijn duo-pas- sagiere in veiligheid bracht. De auto zig-zagde verder. Op den hoek Kle verlaanSchoterweg stond een dienaar van Hermandad, die op het zien van derare ma noeuvres van den autobestuurder, dezen on middellijk met lichtseinen een halt toeriep. Maar er gebeurde niets.... Ongestoord ging de autobestuurder-onder-den-invloed door. Een en ander ging echter niet onop gemerkt. Een bestuurder van een achterrij- dende luxe auto nam den agent mee en toen begon de jacht van Justitia op Bacchus. En daarbij bemerkte' de agent, dat ook verdachte's nummerplaat niet ver licht was. De wedren eindigde op den Jans- weg, waar het den agent gelukte den auto tot stoppen te dwingen. En zijn vermoeden met een dronken man te doen te hebben bleek juist te zijn. En zoo werd tegen dezen man proces-verbaal opgemaakt en hem het vriendelijk bedoelde verzoek gedaan, met den agent, die inmiddels assistentie gekregen had, naar het politie-bu- reau te wandelen. De man bleek echter zoo'n avondwandelingetje aan den sterken arm hee- lemaal niet op prijs te stellen en verzette zich duchtig. Hij werd uit zijn wagen getrokken en gedwongen mee te gaan. De laatste acte van dit drama speelde voor den Kantonrechter, die de verschillende getui gen hoorde. De Ambtenaar van het O. M. achtte het wet tig en overtuigend bewijs geleverd en eischte 14 dagen hechtenis en 1 jaar intrekking van het rijbewijs. Voor het rijden met een koplamp, onverlicht nummerbord en het verzet plegen tegenover de politie vroeg hij resp. f 5.f 4.en f 3. resp. subs. 3 en 2 maal 2 dagen. Verdachte voerde tot zijn verdediging aan, dat hij al 20 jaar auto reed en dat hij nog nooit voor een dergelijk feit terecht had moeten staan. De Kantonrechter veroordeelde tot een geld boete van f 50.te vervangen door 20 dagen hechtenis. Voor de kleine overtredingen legde hij 3 maal 3.elke boete eventueel te ver vangen door 3 dagen hechtenis op. Het rijbe wijs werd echter niet ingetrokken, de gemeenten, die nog te hooge uitgaven heb ben bevoegdheid te geven een eigen, een nieuwe inkomstenbelasting te heffen. Gesteld eens er wordt echter niet aan ge dacht dat Haarlem om zijn hooge uitgaven voor armenzorg te bestrijden over zou gaan tot het heffen van een eigen inkomstenbelas ting, dan zouden de Haarlemsche belastingbe talers extra belast worden, omdat er toevallig in hun gemeente, en niet in Heemstede of Bloemendaal, veel armlastigen wonen. De on billijkheid van zoo'n toestand springt direct in het oog. In vroeger tijden kon men op het standpunt staan, dat de armen in een bepaalde gemeente tot die gemeenschap behoorden en dat die ge meenschap daarvoor te zorgen had. Tegenwoor dig gaat die stelling niet meer op, omdat de verkeersmiddelen van dien aard zijn geworden, dat de menschen niet meer aan bepaalde ge meenschappen gebonden zijn. Het gemak, waar mede armen van de eene gemeente naar de andere verhuizen, is daarvan het bewijs. De kos ten van armenverzorging dienen daarom in hoofdzaak gedragen te worden door het Rijk, wijl de armen tegenwoordig moeten geacht wor den te behooren tot de Rijksgemeenschap. De hulp, welke de ministers van Binnenland sche Zaken en van Financiën aan de nood lijdende gemeenten wenschen te geven, zal voor Haarlem niet afdoende zijn. Het wachten is op een inderdaad betere fi nancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Deze wordt echter door de inge diende wetsontwerpen niet bereikt. Zij laten de gemeenten zelf voor de moeilijkheden op draaien. Op den werkavond van Donderdag 27 Octo ber a.s. der Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeniging zal de cursus „Portretten" worden besloten. Dien avond zullen de negatieven op genomen op de beide vorige werkavonden wor den ontwikkeld, het resultaat door de com missie voor de werkavonden worden beoordeeld en middelen worden aangegeven om fouten, in dien zij zijn gemaakt, in de toekomst te ver mijden. Deze avond, welke te precies 8.15 uur een aanvang neemt, is gratis toegankelijk voor be langstellende amateur-fotografen wonende te Haarlem en omgeving. Het lokaal der vereeni ging is gevestigd: Gedempte Oude Gracht 104 Er was groote belangstelling voor de herope ning van het Italiaansche seizoen der Dante Alighieri in Haarlem. Reden daartoe zal wel ge weest zijn dat Prof. Augusto Stefanelli, een ge boren Napolitaan, kwam spreken over Napels en omgeving. In een welkomswoord van de presidente, mevr. L. Vandervelden—Vijgh, die met nadruk wees op de gebleken onverflauwde belangstelling voor de Italiaansche taalstudie en cultuur er waren immers vele nieuwe leden toegetreden nam Prof. Stefanelli ons mee op de vleugelen der verbeelding naar de droomstad, de konin gin der Middellandsche Zee: Napels. De ligging dezer stad lijkt een sprookje. De omgeving is wereldberoemd, zij is vol van histo rische herinneringen, en roemrijke plaatsen en eilanden, bedolven alleen onder een fantastisch rijke flora, die schittert in het hel blauwe ka der van hemel en zee. Vanuit het nieuw aan gelegde „parco della rimembrenza" heeft men het mooiste zicht over Napels en omgeving. Van daaruit ontdekt men de omliggende eilanden aan den turkooizen einder. Capri en dichterbij het heerlijke Ischia. Ook den machtigen Vesu vius die verwoesting en welvaart tevens aan de omgeving bracht. Prachtige lichtbeelden voerden het gespro kene op tot rijke plastische aanschouwelijkheid. Wat een genot te reizen, aan de hand van zulk een ervaren gids als prof. Stefanelli, en op zoo een aangename wijze in de smaakvolle omge ving van „de Kerkuil", die ditmaal bijna te klein was voor de talrijk opgekomen belangstellen den. Warm applaus vertolkte den dank van allen voor den zeldzaam genotvolleii avond. De groote zaal van Gebouw St. Bavo was gisterenavond geheel gevuld met een groot aan tal opgewekte ex-colleetrices van de collecte, die „Herwonnen Levenskracht" op Zondag 17 Juli j.l. gehouden heeft. De voorzitter, de heer B. Reijnders, verwel komde de groote schare en zette de bedoeling van dit feestavondje uiteen. „Herwonnen Levenskracht" bestond dezen zo mer 25 jaar. De feestgave zou bestaan uit 20.000 nieuwe stuiversleden. Helaas, men heeft dit aantal niet kunnen bereiken. Hij drong er op aan, dat eenieder in eigen kring nog eens zijn best zou doen voor het winnen van een be hoorlijk aantal nieuwe leden. Ook voor de Na tionale Loterij vroeg spr. medewerking, opdat de loten spoedig uitverkocht zouden zijn en de trekking op 14 December zal kunnen plaats hebben. De heer G. Elsenerus verzorgde de muziek en dat de eenacters en vroolijke liedjes van het bekende duo Busch uit Amsterdam in den 6maak vielen, behoeft geen betoog. Alles bij el kaar was dit een prettige feestavond, die de aanwezigen zeker opgewekt zal hebben, ook het volgend jaar aan de collecte mede te werken. VRIJDAG 28 OCTOBER Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.20—10.05 Pauze; 10.05 Parijs Radio; 11.20 Keulen; 12.20 Ned. Brussel; 2.20 Radio P.T.T. Nord; 3.05 Parijs Radio; 3.20 Keulen; 4.20 Droitwich; 5.20 Ned. Brussel; 6.05 Fransch Brussel; 6.20 Keulen; 7.208.20 Diver sen cf Gramofoonmuziek; 8.20 London Regio nal; 8.50 Keulen; 9.35 Fransch Brussel; 10.20 Ned. Brussel; 10.30 Leipzig; 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.2010.35 Diver sen; 10.35 London Regional; 12.10 Droitwich; 1 35 London Regional; 5.20 Droitwich; 7.05 Lon don Regional; 7.20 Droitwich; 10.55 London Regional; 11.15 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen ramofoonplaten-concert, Elck wat wils: 1. Diddle-dum-dee; 2. Verschiedene Schweizer Joa'ler; 3. Heebie Je-ebies; 4. Slavische dansen 1 en 2-; 5. Horsey Horsey; 6. Alte Kameraden; 7. Wiener Volksmusik; 8. Bei uns Dachauer; 9. Tout prés de toi; 10. At the close of a long day; 11. Es war einmal ein Baby; 12. Piano Medley nr. 17; 13. My future just gandy pas sed; 14. The broken record; 15. I like mountain music; 16. The great little army; 8.0012.00 Diversen. De wethouder van Openbare Werken, de heer M. A. Reinalda, is morgen verhinderd zijn gewone spreekuur te houden. Gebouw St. Bavo: Filmavond R. K. Volks bond, 8 uur; R. K. Grafische Bond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Groote Kerk: Orgelconcert, 34 uur. Gem. Concertzaal: Nationale Revue „Lach iederen Dag", 20.15 uur. Gem. Concertzaal: Film over Zwitserland, 20.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. Gebouw St. Bavo: Haarl. Gemengd koor 8 uur; Schaakclub St. Bavo 8 uur; R.K. Bevol kingsbureau 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie van 95 uur. Café-restaurant Brinkmann Gr. Markt: Alg. ledenverg. H.O.V. Gem. Concertzaal: Bob Peters Nationale Re vue „Lach iederen dag" 8.15 uur. R.K. Leeszaal Nwe. Gracht 70: R.K. Orato rium Ver (lezing) 8.15 uur. Tooneelzaal hotel „De Leeuwrik": Film Kon. Ver. Oost en West, 8.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. „Het Badhuis", Wiistelaan, Santpoort: „Sant- poorts Bloei", 8.30 uur. Rembrandt: „Robin Hood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De macht van het goud". Luxor: „Rosalie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Levensspiegel", 2.30, 7 en 9.15 uur. HEBBEN GOEDE PASVORM EN SNIT NASSAUSTRAAT 1. hoek Kruisstraat. Haarlem Telefoon 13490 De Haarlemsche Rechtbank behandelde hedenmorgen de zaak tegen een 25-jarigen werklooze uit Beverwijk, thans gedetineerd te Haarlem, wien ten laste was gelegd poging tot doodslag, subsidiair zware mis handeling. Op 21 April van dit jaar had de man een vrouw, met wie hjj een verhouding had, willen steken met een scherp geslepen broodmes. Hij zou geroepen hebben: „Ik zal je doodsteken" en was op haar toegeloopen met de bedoeling haar in het bovenlijf te steken. De vrouw had echter afwerende bewegingen gemaakt, waardoor zij gelukkig slechts aan haar vingers gewond werd. Huilende vertelde de vrouw hedenmorgen in welken drifttoestand de man was geweest, hoe hij toen naar het mes greep en op haar toeliep. Verdachte erkende het mes gegrepen te heb ben. „Doch ik deed het in mijn drift, ik zat vol met zenuwen op dat oogenblik." President: U mag van geluk spreken, dat het nog zoo goed is afgeloopen. De verdediger, mr. van Löben Seis, -vroeg de vrouw waarom de man in zulk een driftbui was geraakt. Had zij hem misschien toege voegd dat hij te lui was om te werken? Getuige: Hij werd kwaad, omdat ik heelemaal niets zei. Ik heb het gesprek doodgezwegen. Officier tot verd.: Was u zoo boos, dat u meende, dat de vrouw maar opgeruimd moest worden? Verd.: Neen. Officier: Het is dan toch wel een zeer onge wone maatregel om met een broodmes te dreigen. Tevergeefs probeerde de Officier bewijsgron den voor de poging tot doodslag te verzamelen. President: Zijn jullie daarna weer goed met elkaar geworden? Getuige beaamde dit. De Officier vroeg in zijn requisitoir vrijspraak van het ten laste gelegde ten aanzien van de poging tot doodslag. Daar verd. nochtans wei nig ernst voor het leven schijnt te hebben en volgens het reclasseeringsrapport een weinig gunstige reputatie heeft, eischte hij tenslotte een gevangenisstraf van zes maanden. Uitspraak 11 November. Hedenmorgen om half tien reed achter een bus en eenige meters voor een motorbrigade een wielrijder op het stukje van den weg tus schen de meest rechtsche rails en het trottoir van de Langebrug. Plotseling zwenkte hij enkele meters naar links. De motorbrigade trachtte door eveneens snel het stuur naar links om te gooien een aan rijding met den wielrijder te voorkomen, het geen dan ook gelukte. Maar door deze manoeuvre geraakte de mo tor in botsing met een van de tegenovergestel de zijde komenden auto. De motorbestuurder werd uit zijn zadel geslingerd, doeh bleef onge deerd, evenals de agent in het zijspan. De motor zelf werd echter ernstig beschadigd, terwijl van den auto een band sprong. De wielrijder, die de oorzaak van dit alles is, was inmiddels verdwenen.... Naar wij vernemen hebben reeds 600 busreizi gers geprotesteerd tegen de stopzetting van den autobusdienst der N.V. Reverti op Amsterdam door hun handteekening te plaatsen op de inteekenlijsten, die op het kantoortje van de N.V. aan den Kruisweg ter teekening gereed liggen. Ondertrouwd: 26 Oct. 1938 G. M. Braams en M. J. de Peer; 27 Oct. 1938 P. Spek en G. Buur man; A. A. Stook en J. H. Verhaar. Getrouwd: 27 Oct. 1938 L. A. v. Kessel en G. F. Meiland; J. Bachman en T. J. de Jong; W. H. Cal jouw en H. H. Berg; F. R. Aschhoff en H. W. Meeuweszen. Geboren: 25 Oct. A. Brinkde Haan z.; 27 Oct. C. Jansende Jong d. Overleden: 25 Oct, N. H. Roozen, 81 j„ Mrt. v. Heemskerkstraat; 25 Oct. M. Schabbing Jongbloed, 87 j., Hagestraat; 25 Oct. A. Hop man—Cool, 82 j., Bakenessergracht; 25 Oct. H". Snoek—Miseri, 78 j„ Harmenjansweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5