j^JÜDVADis1 We luisteren Het Coördinatie- ontwerp ZONNESTRAAL"-LAN»HUIS-LOTEItIJ ALLE LOTEN ZIJN UITVERKOCHT! FINANCIEN Slaap Uw verkoudheid weg met Dampo Dagfilm DONDERDAG 27 OCTOBER 1938 Adres aan de Tweede Kamer van het Centraal Bureau voor de Rijn en Binnenvaart De Arnoud-kwestie Directeur thans tot geldboeten veroordeeld NED. JAPONNEN CONVENTIE Verlenging van de algemeen verbindendverklaring Doodelijk auto-ongeluk bij Veghel Personenauto reed op stilstaanden vrachtwagen in DE DOODELIJKE AANRIJDING BIJ NIJKERK Geldboete tegen verdachte geëischt DIAKENWIJDING SOCIËTEIT AFRIKAANSCHE MISSIËN MINISTER VAN BUUREN NAAR HENGELO De les van den Heiligen Franciscus DE WEGEN ROND DE RESIDENTIE Eenige belangrijke verbeteringen Vrijdag 28 October Wiskunde L. O. Praktijkexamens Boekhouden en Talen Staatsexamen diploma B Apothekers-assistent Machinisten-examen Diploma gestichtsopvoeding Staatsinrichting M.O. IJSHOCKEY DEN HAAG SPEELT GELIJK TEGEN DÜSSELDORF Mooi spel van De Jong en Ever wijn ZWEMMEN VIJFDE NEDERLAND—INDIË- ONTMOETING Zondag 20 November in Den Haag WIELRENNEN Officieuze kampioenschappen werden officieel Hollandsche renners te Parijs Het Centraal Bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart heeft zich, als organisatie van beroeps- goederenvervoerders op de Nederlandsche bin nenwateren en op den Rijn, tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht met een adres betreffende het zgn. Coördinatie-ontwerp. Wij ontleenen hieraan het volgende: Op de binnenwateren kennen wij als twee hoofdvormen van beroepsgoederenvervoer de beurtvaart en' de wilde binnenvaart. Deze laatste verzorgt het massale transport, in tegenstelling tot de beurtvaart, welke van oudsher het colli- vervoer en het partij- en stukgoederenvervoer als het voor haar geëigende deel van het ver voer had. De wilde binnenvaart neemt naar omvang der transporten op de binnenwateren de leidende plaats in. De toestand in onze wilde binnenvaart is momenteel niet slecht. Bij de beurtvaart kan in tegenstelling tot de wilde binnenvaart van een aanzienlijke verbetering van den algemeenen toestand niet worden gesproken. Dit verschil in feitelijke situatie moet leiden tot de conclusie, dat het huidig probleem der beurtvaart anders dan dat der wilde binnenvaart niet een vraag stuk van conjunctuur is. Op dit gebied werken blijkbaar andere invloeden. De beurtvaart zou in verband met den aard van haar vervoer heden ten dage minder groote moeilijkheden doorma ken, indien inmiddels de vrachtauto niet een groote vlucht had genomen en de spoorwegen nog de eenige concurrenten zouden zijn. Naar de Memorie van Toelichting zou het er bij de coördinatie om gaan alle verkeersmiddelen hun geëigende plaats te doen innemen en voorts om aan de overmatige concurrentie een einde te maken. Volgens deze doelstelling wordt blijkbaar uit gegaan van de overweging, dat de verschillende verkeersmiddelen thans niet hun geëigende plaats innemen en voorts, dat alle verkeersmid delen in hun bestaan door overmatige onderlin ge concurrentie bedreigd worden. Het Centraal Bureau heeft zich in tegenstel ling met de Memorie van Toelichting de moei te gegeven met betrekking tot zijn terrein, het vervoer te water, in de Inleiding in algemee nen zin de feitelijke verhoudingen op den voor grond te stellen, opdat uitsluitend de feiten mogen spreken. De wilde binnenvaart behoort buiten de co ördinatie te blijven. Dit wil echter niet zeg gen, dat voor Overheidsbemoeiing op dit ter rein nimmer plaats zou zijn. De conjunctuur is in dit opzicht beslissend, ook ten aanzien van de maatregelen, waarom het in concreto zou moe ten gaan. Het Ontwerp stelt in zijn huidigen tekst het railvervoer vrij van heffingen. Deze vrijstelling kan slechts ongerijmd worden genoemd. De op zet is toch, dat spoor en tram te zamen met vrachtauto en beurtschip de zegeningen der be oogde coördinatie deelachtig zullen worden. Volgens de Memorie van Toelichting zou de coördinatie een gezond economisch vervoerappa- raat moeten brengen in het algemeen belang. Deze uitspraak zal allerwegen als juist worden begroet. Verschil van inzicht kan slechts rijzen, wanneer het gaat om het middel. Het middel zou voor het beroepsgoederenver voer zijn een vergunningsstelsel over de gehee- le lijn, gecombineerd met voorwaarden, welke voor een doeltreffende coördinatie van het ver voer van goederen worden vereischt. In het be treffende artikel van het Ontwerp worden enuntiatief een serie voorwaarden met name genoemd, waaronder die betreffende de tarie ven, de dienstregeling, den te volgen weg en de te bezigen vervoermiddelen en hun lading. De vraag is hierbij te stellen, welke taak nog voor den betroken bedrijfsman in zelfstandig beieid overblijft, indien zijn initiatief zal zijn gebonden aan voorschriften als de bovenaange haalde, voorschriften welk te zamen en stuk voor stuk de essentialia van zijn commercieel beleid raken. Andere organisaties hebben hetzelfde reeds in hare woorden gezegd. Onzerzijds behoeft daar om aan de vorengaande algemeene beschouwin gen niet veel meer te worden toegevoegd. Als het ernstigste moment zien wij dat der tarieven. De Minister heeft in verband met deze ta rieven nog aansluiting toegezegd bij de resul taten, voortkomende uit het gaande zijnde over leg tusschen de verschillende in aanmerking ko mende vervoerstakken. #Iet is echter, naar in de betrokken kringen uitdrukkelijk is erkend, tot nu toe aan betreffende commissie niet mogelijk gebleken in de materie der z.g. tariefstel ling tot overeenstemming te geraken. In het kader der tariefstelling mag de con currentie van het buitenland niet over het hoofd worden gezien. Deze mededinging is een punt, dat in het bij zonder zwaar weegt voor de Nederlandsche ha- venbelangen. Ten opzichte van het vraagstuk der tarief stelling nemen de spoorwegen een bijzondere positie in. Wanneer de spoorwegen immers bepaalde pro jecten, die wellicht belangrijke perspectieven in zich houden, ter hand willen nemen, behoeven zij zich in veel mindere mate dan hun mede dingers ongerust te maken over mogelijke ern stige tegenvallers. Want het tekort zal ieder jaar door den Staat worden aangezuiverd. Bij deze bedrijfseconomische en juridische constellatie behoort het railvervoer in den concurrentie strijd, waarin zijn mededingers op eigen krach ten moeten drijven, slechts op de meest omzich tige wijze te ageeren. Gegeven de ervaring in de achter ons liggen de jaren met de ordening van het bedrijfsleven opgedaan, ni. dat zeker niet gezegd kan wor den dat de ordening de soepelheid in de be drijven heeft bevorderd, is het ons moeilijk te begrijpen, dat de Regeering van de onderhavige ordening geen gevaren door verstarring ducht, doch integendeel volgens de Memorie van Toe lichting de soepelheid voldoende verzekerd acht. Het zal de Regeering niet licht vallen dit ver trouwen aan de hand van de tot dusver op an der terrein opgedane ervaring waar te maken. Waar ons Bureau hier het middel erger oor deelt dan de kwaal, moeten wij een coördinatie in den vorm van het Ontwerp van Wet als ver werpelijk van de hand wijzen. Volgens het Bureau zal de coördinatie zich dienen te bepalen tot het in het leven roepen van een vergunningsstelsel, hoogstens aan te vullen met voorwaarden, betrekking hebbend op veiligheid en problemen van socialen aard, alles Het fruit, dat uitgeschoten wordt als I ondeugdelijk of niet versch. wordt ..vernietigd". Alleen zóó blijft de I- boomgaard frisch en rijkdragend. zóó voorkomt men. dat de bloesem afvalt - en vertrapt wordt, of dat de takken Ien twijgen breken. Doch wat het voor naamste is: zóó blijft de plukker sterk j en gezond, zóó behoudt hij zijn levens- I vreugde en arbeidsdrang: zóó blijft Z hij tevreden en zal het leven blijven liefhebben. - Bldx. 17 110! W.C Sleten uiteraard in de toepassing met inachtneming van het algemeen belang, meer in het bijzonder van den technisch-economischen vooruitgang (vgl. de Memorie van Toelichting blz. 2). Langs dezen weg zullen tot voordeel van het ge heel uitwassen van den bestaanden toestand kunnen worden weggenomen. Er zal een groo- tere mate van orde intreden. En daarmede zal naar ons inzicht het uiterste zijn bereikt van hetgeen de Overheid door haar tusschenkomst dit bedrijf zal kunnen brengen. De afschaffing der evenredige vrachtverdee- ïing worde niet op de lange baan geschoven. Het komt ons verder voor, dat de formulee ring van art. 7 lid 2 (het belang van handel of nijverheid, dan wel een redelijke behartiging van het belang van vervoerders) het weliswaar mogelijk maakt, dat alle gerechtvaardigde ver langens op dit stuk worden ingewilligd, maar anderzijds het gevaar niet uitsluit, dat de prac- tijk bijkans op het tegendeel zou neerkomen. In ieder geval zou het ons intusschen gewenscht schijnen naast het belang van handel en nijver heid ook dat van den landbouw te vermelden. Voorts zouden wij de hoop willen uitspreken, dat de formaliteiten, verbonden aan het ver krijgen van de ontheffingen in kwestie, tot een minimum zullen worden beperkt. Wij zeggen dit voornamelijk, omdat er bijzonder vervoer be staat dat feitelijk als groep zou kunnen worden vrijgesteld. Wij denken hierbij aan vletwerk in havencomplexen, aan het vervoer met dek schuiten in Amsterdam, en niet in 't minst aan het „verlengde zee-vervoer" tusschen onze twee groote havensteden. Hetzelfde zou gelden voor de tankvaart, indien deze althans niet geheel uit de onderhavige regeling zou kunnen worden gelicht. Tot onze voldoening heeft de Regeering in verband met de toekomstige opheffing der even redige vrachtverdeeling in de Memorie van Toe lichting een passage ingevoegd over afschrijving op de binnenvloot ter bevordering van de sanee- ring daarvan. Dat is een middel, dat o.i. aange wezen is om voor de toekomst verbetering te brengen in de toestanden in de binnenscheep vaart, welke inderdaad ten deele nog het tegen deel van rooskleurig moeten worden genoemd. Gezien de groote belangen, welke aan een op heffing van het vrachtverdeelingssysteem zijn verbonden, komt het ons dringend noodig voor, dat niet langer worde gedraald met het nemen van stappen tot vermindering van de in de bin nenscheepvaart aanwezige laadruimte. Het beste middel daartoe is een opleggings systeem. De omstandigheden voor doorvoering zijn gunstig. Het overmatige aanbod van laad ruimte is nog slechts in kleinere tonnageklas sen aanwezig. Oplegging van een aantal klei nere vaartuigen mag daarom naar ons gevoelen niet langer achterwege blijven. De Memorie van Toelichting verwacht, dat door toepassing van de beoogde regelingen het algemeen vervoerbelang zal kunnen worden ge diend. Wij willen toegeven, dat eenig toezicht op de tusschenpersonen, b.v. ter voorkoming van euvelen gelijk de zgn. kroegbevrachting, ge wenscht kan zijn. Maar wij zouden er op willen aandringen, dat de Overheidsbemoeienis in deze tot het noodzakelijke worde beperkt. Wat de Rijnvaart betreft: Nederland kan zich toch als Rijnvarende mogendheid van de -eer ste grootte ten opzichte van het stelsel van de vrije vaart op den Rijn niet zorgvuldig genoeg gedragen. Waar sedert 14 November 1936 door Duitsch- land de gedragslijn is gevolgd practisch niets te doen wat in het feitelijk bestaande Rijnvaart régime verandering zou brengen, kan het slechts op Nederlands weg liggen dat voorbeeld van onze Oosterburen in al zijn consequenties te volgen, zulks nog geheel afgezien van onze volkenrechtelijke verplichtingen tegenover de andere landen, welke bij het vaststellen van het Rijnvaartstatuut partij waren. Het beginsel der vxije vaart op den Rijn dient onverzwakt te worden gehandhaafd. Hedenmorgen heeft de Haarlemsche Recht bank uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen den heer A. H. Parön van Hardenbroek van Am- merstol, directeur der Kalkzandsteenfabrieken te Hillegom, die nu bijna een jaar geleden voor den kantonrechter wegens overtreding van de Ar beidswet terecht stond. Nadat de Hooge Raad het beroep op art. 83, lid 6 niet ontvankelijk verklaarde, werd de kwestie veertien dagen geleden weer onder oogen gezien. De Rechtbank heeft hedenmorgen den direc teur der ,,Amoud"-fabrieken veroordeeld tot drie geldboeten van f 0.50. Dit geschiedde op de volgende gronden: Daar de Hooge Raad beroep op artikel 83, lid 6 niet ontvankelijk achtte, is verd. aan sprakelijk als hoofd of bestuurder van een onder neming, voor den arbeid, die in strijd met wet telijk voorschrift op die onderneming wordt verricht. Ook het twee weken geleden aangevoerde be roep op artikel 42 Wetboek van Strafrecht, werd verworpen. De ministerieele missive van 23 De cember 1929 houdt in, dat aan verd. wordt toe gestaan tot 1 Januari 1932 met de 1055 week te werken. Een aansporing tot reorganisatie naar 't twee- ploegenstelsel, is, zoo overwoog de rechtbank, geenszins het opleggen van een verplichting, noch het verleenen van de bevoegdheid om met het tweeploegenstelsel te werken. De ministerieele brief was ook geen wettelijk voor schrift. Wat betreft het beroep op artikel 40, het beroep op den noodtoestand, was de rechtbank van meening, dat ook dit moet falen, omdat hier de omstandigheden geen onmiddellijk ge vaar opleverden. En het was ook geen dwang, waaraan geen weerstand kon of mochc worden verleend. Tenslotte veroordeelde de rechtbank verd. tot drie geldboeten, elk van f 0.50. Naar de raadsman van den verdachte, mr. F. van der Goot, mededeelde, zal hij nader overwegen of de heer Van Hardenbroek in cas satie gaat. De fabriek blijft inmiddels gewoon doorwerken. Naar wij vernemen, zal de minister van Eco nomische Zaken een dezer dagen de Nederland sche Japonnen Conventie opnieuw voor den tijd van een jaar algemeen verbindend verklaren. Deze overeenkomst, welke wordt gesteund door het belangrijkste deel van de betrokken fabrikanten, heeft ten doel door de handha ving van uniforme verkoopsvoorwaarden een aantal ongewenschte concurrentiemethoden in het japonnenconfectiebedrijf te bestrijden. De voornaamste bepalingen in de conventie bevatten een regeling ten aanzien van de cre- diettermijnen, de kortingen, de leveringstermij nen, de reclames, enz. In het uitvoerende orgaan der conventie, de Algemeene Japonnencommissie, zullen naast vertegenwoordigers van de deelnemers aan de conventie, vertegenwoordigers van de buiten staanders en van de afnemers zitting hebben. Voorts zal opnieuw een vertegenwoordiger van den minister er voor waken, dat bij de uitvoe ring het algemeen belang niet zal worden ge schaad. 99 Goedgek. Min. besl. 23-2-'38, No. 1222 TREKKING A.S. MAANDAG IN BEI.LEVUE TE AMSTERDAM Vanaf 3 November trekkingslijsten a 7 ct. verkrijgbaar bij de Amsterdamse, Rotterdamse, Haagse en Haarlemse kiosken Op den weg langs de Zuid-Willemsvaart tus schen Veghel en Dinthèr is vanochtend een personenauto op een stilstaanden vrachtwagen ingereden, waardoor de bestuurder van eerstge noemd voertuig vrijwel onmiddellijk is gedood. Op den weg, die verbreed wordt, stonden twee stoomwalsen aan den rechterkant. Aan den linkerkant stond een vrachtauto, welke geladen was met steenen, bestemd voor de wegverbree- Ging. Uit de richting Den Bosch naderde een personenauto, bestuurd door den 43-jarigen C. Hendriks, uit Veghel. De bestuurder, die alleen in den wagen zat, reed met groote snelheid op den vrachtauto in. De botsing was zoo hevig, dat hij uit den wagen werd geslingerd en vrijwel onmiddellijk dood was. De auto werd totaal ver nield. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis in Veghel overgebracht. Heden diende voor de Zwolsche -Rechtbank de zaak tegen A. P. handelsreiziger te Utrecht, wien ten laste was gelegd, dat hij 20 Augustus onder Nijkerk door verregaande roekeloosheid links van den weg was geraakt en een aanrij ding had veroorzaakt waardoor de matroos P. van Munster, uit Hilversum, vrijwel op slag werd gedood. De Officier van Justitie vorderde f 75 boete subsidiair een maand hechtenis. De verdediger, mr Emmerich achtte schuld niet bewezen en meende, dat vrijspraak zou moeten volgen. Uitspraak over 14 dagen. Zondag zal in de kapel van het Groot-Semi narie van de Sociëteit van de Afrikaansche Mis siën, Ove Place, Hastings (Eng.) Z. H. Exc. Mgr. William F. Brown, Bisschop van Pella, Coadjutor van Z. H. Exc. Mgr. dr. Petrus Amigo, Aartsbisschop van Southwark, de H. wijding van het diaconaat toedienen aan de volgende ecrw. heeren J. Bergervoet, A. Bickerton, P. Giebels, J. Heemskerk, A. Helwegen, C. Klaver, C. van Oers, W. Reckmann, Th. de Rooy en C. Tukker. Morgen zal de minister van Waterstaat, mr. dr ir. J. A. M. van Buuren, vergezeld van den raadsadviseur bij het departement van Water staat, mr. N. C. Couvee, een bezoek brengen aan de Kon. Ned. Zoutindustrie te Hengeloo. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God schrijft ons Moest het ooit in den hemel beslist zijn dat een heilige zou terugkomen en men sloeg raad over de keuze, dan kon, dunkt ons, geen geschikter worden aangewezen dan de heilige Poverello. Deze moderne wereld kan geen apostolaat beter gebruiken dan het zijne, omdat zij geen woord beteif vergeten en smadelijker in de wind heeft geslagen dan zijn „broe der" en „zuster", zijn zonnelied en zijn les van armoe. Gerard Walschap. Dezer dagen publiceerden wij een mededee- ling van de K. N. A. C., waarin wfj een over zicht gaven van de wegverbeteringen, welke in Zuidholland waren te wachten. Daaronder be vinden er zich enkele, die voor Den Haag'van groot gewicht moeten worden geacht, temeer omdat het Rijk, blijkens de begrooting van Waterstaat zich voor eenige wegen bijzonder interesseert. Zoo is het algemeen bekend, dat het ver lengde van den Benoordenhoutscheweg, het tracé Den HaagDen Deijl, zwaar belast is Weliswaar kan een gedeelte achter Marlot om over den Bezuidenhoutschen weg worden afge voerd, maar dat neemt niet weg, dat er toch nog behoefte wordt gevoeld aan een nieuwe verkeersader. Het Rijk heeft de gelegenheid aangegrepen om den weg, die van Provinciewege van Sche- veningen via Katwijk naar Noordwijk wordt aangelegd of verbeterd, breeder te doen maken dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Daar voor is een subsidie uitgetrokken ten bedrage van 3 ton. Deze weg zal aansluiten op den Waalsdorperweg en in den weg bij Rijksdorp eindigen. Het traject door de duinen zal binnen af- zienbaren tijd worden geprojecteerd, waarna spoedig de aanbesteding kan geschieden. Op die manier wordt het verkeer van Sche- veningen, dat vooral in de zomermaanden bij zonder groot is, voor een' deel opgevangen en naar net noorden geleid. Ook de verbetering van de Hoornbrug dien de met spoed ter hand te worden genomen. Met vreugde kunnen wij constateeren, dat in middels met de werkzaamheden een aanvang is gemaakt. Voor deze verbetering met bij komende werkzaamheden is op de Waterstaats- begrooting 600.000 beschikbaar gesteld. Binnenkort zal ook een begin worden ge maakt met het laatste tracé van den nieuwen, tweeden weg, die Pen Haag met Rotterdam verbindt, t.w. het stuk tusschen Loosduinen en Naaldwijk. Volgend jaar kan dat nieuwe stuk gereed komen, terwijl dan ook de werkzaam heden onder Maassluis him beslag zullen heb ben gekregen. Over de verbetering van den weg naar hef Oosten des lands, speciaal het Haagsche ge deelte schreven wij reeds dezer dagen. 's Avonds aangewend's Morgens reeds opgeknapt. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramoloonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gramoloonmuziek. 4.05 Berichten. Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-Orkest. 6.00 Land- en tuinbouwcauserle. 6.20 KRO-Kamerorkest. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Werkverruiming. 7Ï35 Musica Catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Melodisten en solist. 8.40 Pianoduo Bormioli en Semprlni. 9.00 Vervolg van 8.15. 9.20 Vervolg van 8.40. 9.35 José de Souza Pinto met zijn Portu- geesch orkest. 9.50 Vervolg van 9.00. 10.15 Vervolg van 9.35. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA. 11.00 —12.00 VARA 8.15 Gramofoonmuziek. 8.16 Bterichten. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Vervolg declamatie. 11.15 VARA-orkest. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten 12.30 AVRO-Amusementsorkest. 1.30 Orgelspel. 1.50 Renova-kwintet. 2.40 Kniples. 3.00 Gevarieerd programma, berichten. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Orgelspel. 5.30 Esmeralda. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.30 Literaire causerie. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Berichten ANP. 9.00 Voor schakers. 9.03 Reportage. 9.30 „Sylvia" m. m. v. solist. 10.00 Causerie over Tsjecho-Slowakije. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Jazzmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.40 Planosoll. 12.10 Orgelconcert. 12.35 Billy Bisset's Canadians. 1.35 Maurice Cole-trio. 2.45 Gramofoonmuziek. 4.15 Falkman's Apache-orkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Leslie Bridgewater-kwintet. 7.20 „Hugh the Drover", opera. 10.05 Kneller Hall Band en solisten. 11.15 Jack Harris en zijn Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 9.00, 10.10, 11.20 en 12.35 Gramo foonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Viool en piano. 5.20 Kamermuziek. 6.20 en 7.20 Grajgpfoonmuziek. 8.35 Zang. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 11.20 Schrammelensemble. 12.35 Symphonie-orkest. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Orkest en solisten. 5.35 Strijkkwartet. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Leo Eysoldt's orkest. 8.50 Orkest en soliste. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Wereldconcert uit Canada. 10.20 Otto Fricke's orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Dansorkest. 1.50 en 5.20 Gramofoonmuziek, 6.05 en 6.50 Belgisch vocaal trio en pia- novoordrac^t. 8.20 „Der grosse Name", operette. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50, 5.20 en 6.05 Gramofoonmuziek. 6.38 Salonorkest. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Omroeporkest. 10.30 en 11.05 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Vioolvoordracht. 9.50 Blaaskwartet. 10.20 Deensch-Finsch concert. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren G. Verheul te Nieuwerbrug a. d. Rijn en K. Vos te Arnhem De najaars-praktijk-examens Boekhouden en Talen van „Handelsexamens", Stichting van den Ned. R.K. Middenstandsbond en van de R.K. Vereeniging van Leeraren tot bevordering van het Handelsonderwijs, worden gehouden op 28 en 29 December. De inschrijving sluit op 1 December. In de St Joseph-Stichting te Apeldoorn werd het examen afgenomen voor Diploma B. Geslaagd:' Broeder Florentius (M. J. van der Meijden) en de verpleger J. A. Hoffmans. UTRECHT. Geslaagd de dames M. A. Pon, Amersfoort, D. Hastrich, Amersfoort en C. A. Jacobse, Dordrecht. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B. de heeren P. S. Matzen te Amsterdam, N. L. Norel te De Bilt en G. de Rooij te Schevenin- gen en voor het eerste gedeelte van diploma B. de heeren A. Muller, P. Chr. Harnmeijer en K. Tanis, allen te Dordrecht, en H. F. van Hem men te Rotterdam. VOORHOUT Voor het diploma gestichts opvoeding, uitgaande van de commissie voor opleiding van R. K. gestichts-personeel, zijn geslaagd: de eerw. broeders Simon, Emmanuel, Anastatius, Alexius, Dalmatius, Eufratius, Ewald, Lebuinus, Anselmus, Cosmas en Valen- tinus, allen van de Congregatie der Zeven Smarten van Maria te Voorhout. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heer A. H. J. van de Winkel te Amsterdam. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heer H. G. S. van Daalen te Amsterdam. De H.H.IJ.C.-ploeg heeft het klaar gespeeld om den strijd tegen Düsseldorf, dat het vorig seizoen winnaar van den Lippensbeker werd. met een 44-gelijk spel te eindigen. Het was een mooie, sportieve en gelijk op gaande wedstrijd en het goede resultaat is niet alleen te danken aan het voortreffelijke spel van de Canadeezen Griffin en Begin, doch ook aan het goede samenspel van Felix de Jong en Everwijn, die samen in het tweede spelgedeelte voor twee doelpunten zorgden. Het eerste werd gemaakt door Everwijn, die de puck van De Jong zeer zuiver toegespeeld kreeg, nadat deze een mooien solo-ren had beëindigd; het tweede maakte De Jong, toen Everwijn de Duitsche achterhoede had doorgebroken, doch op het beslissende moment de puck niet goed raakte, waardoor deze in den doelmond bleef liggen. De Jong stormde naar voren en deponeerde de puck in het net. De andere doelpunten maak ten Griffin en Begin. De in het voorjaar uitgestelde jaarlijksche ontmoeting tusschen de Nederlandsche zwem mers (sters) en hen, die voor korteren of lange- ren tijd in Ned.-Indië verblijf hielden, zal thans Zondag 20 November in de zweminrich ting aan de Mauritskade in Den Haag wor den gehouden. Het zal dan tevens de vijfde maal zijn, dat deze ontmoeting wordt georganiseerd. Zooals men weet, zijn dit seizoen de Zwitser- sche wieler-kampioenschappen niet verreden, aangezien er een geschil was in den Zwit- serschen Wielerbond. Dit geschil is dezer dagen bijgelegd en daarom zijn de sluitingswedstrij den op de Oerlikaan-baan te Zurich, die onder den naam „officieuze kampioenschappen" ge organiseerd waren, tot officieele kampioen schappen „bevorderd." De resultaten waren als volgt: Sprint. 1. Dinkelkamp, 2. Kauffman, 3. Wae- gelin, 4. Buhler. 100 K.M. achter den motor: 1. Gilgen, tijd 1 uur 33 min. 18 sec., 2. Suter, 3. Heimann, 4. Vaucher, 5. Speiglinger, 6. Vanzenried. GroenewegenBoeyen zullen aanstaanden Zondag in Parijs rijden in een 100 K.M. koppel- wedstrijd, evenals Jan Pijnenburg, die voor deze gelegenheid gekoppeld is aan den Belg Jan Aerts, wiens heroptreden in Parijs dit na zijn ernstigen val is. Hun voornaamste tegenstan ders zijn: DiotF. Wambst, BuysseBilliet, IgnatLapebie, PelissierFoumier, Clemens Majerus, GuerraRossi, BautzWengler, MithouardJaminet e.a. De beurs te Parijs koestert langzamer hand vertrouwen in het herstel-program der regeering. De wil komt tot uitdrukking, met uitzondering van de socialistisch en communistisch denkende groepen, om door samenwerking van kapitaal en arbeid de productie uit te breiden. Men acht terug keer van het kapitaal uit het buitenland onmisbaar, aangezien de schatkist omvang' rijke eischen aan de kapitaalmarkt zal blij' ven stellen. Voor het volgend jaar wordt een tekort op de gewone en buitengewone begrooting verwacht van jr.. 50 miliard. ■f De centrale banken in Frankrijk hebben van 1 tot 15 October jr. 530 millioen meer ontvangen dan uitbetaald. Voorts heejt de Autonome Kas de uitgifte van de tweeja rige Bons der Nationale Verdediging moe ten staken, wegens de omvangrijke vraag- Men verwacht, met een en ander in ver band, een verlaging van het disconto van- de Bank van Frankrijk, aangezien men een rentevoet van 3 pet. te hoog acht wegen* de groote ruimte op de geldmarkt. De goudprijs te Londen daalde verder met 2 d. tot 145/9. £463.000 werd aan goud omgezet. De uitvoer van Amerïkaansche goederen bedroeg in September $246.36 mill, tegen 230 mill, in Augustus en 256.57 mill. }n September 1937. De invoer beliep respectie velijk 167.65 mill., $165 mill, en 233-1'* mill. Het uitvoer-overschot bedroeg dus in September 78.71 mill, tegen 75 mill, in Augstus en 63.43 mill, in September 1937 In de eerste negen maanden bedroeg de uitvoer van goederen $2295 mill, tegen $2378 mill, in de overeenkomstige periode- van het vorig jaar. De goederen-invoer 1434 mill, tegen 2427 mill. tf In haar antwoord aan het Hoog Ge rechtshof te Washington op de aanklacht van dertien openbaar-nutsbedrijven, werk zaam zijnde in het Tennessee-dal, volgens welke de actie van de Tennessee Vallei! Authorities in strijd met de grondwet wordt genoemd, verklaarde de Amerikaansche regeering, dat zij haar standpunt, dat de electrische stroom geproduceerd door de Tennessee Valley Authorities is te beschou wen als een bijproduct van de werkzaam heden, om overstroomingen tegen te gaan- De regeering beweert, dat de. T.V.A. geext- illegale werkzaamheden verricht waardoor de belangen van de openbaar-nutsbedrij ven worden geschaad en ook niet voorne mens is, dit in de toekomst te doen. In Wallstreet wordt de verwachting le vendiger, dat tusschen de regeering en de openbaar-nutsbedrijven een overeenkomst zal tot stand komen. De aandeelenmark-t wordt hierdoor ten gunste beïnvloed en tevens door de gunstige resultaten van een- aantal dezer bedrijven. De electriciteitsproductie in de Vereen- Staten was in de vorige week slechts 3 Pcf- kleiner dan in dezelfde week van het vorj-B jaar, zijnde de kleinste daling voor eeniffe week ten opzichte van 1937 sedert het be gin van het löopende jaar. - De ruw-olievoorraden in Amerika nemen voortdurend af en de productie van dg raf finaderijen wordt beperkt, waardoor de toe stand op de benzine-markt verbetert. De benzine-voorraden zijn thans 400.000 vaten grooter dan het vorig jaar. Men acht <*e petroleum-situatie tegen het einde van he1 jaar bemoedigend. De automobielproductie in Amerika zal l1l_ 1939, volgens den president van de Genera Motors, met 25 a, 30 pet. ten opzichte van 1938 stijgen. De productie van 1938 voord op 2.4 millioen auto's geraamd, zijnde a kleinste sedert 1933 toen de productie I s mill, wagens bedroeg. De staalproductie in Amerika bedraagj thans 54 pet. der capaciteit, tegen 51 Pch de vorige week, hetgeen in verband word gebracht met de zeer belangrijke verkoO' pen van platen en bandstaai. Men acht a mogelijkheid niet uitgesloten dat in De cember a.s. de hoogste productie zal wor den bereikt, aangezien vele producenten nw in staat zijn, vóór het einde van het jaa alle orders uit te vogren. De export-koperprijs in Amerika van 11.27 tot 11.45 a 11.47V2 dollar-een per lb. De koperschrootprijs in Amerika steeO met 1/8 tot 9% dollard-cent per lb. De koperverkoopen in Amerika bedroe gen Dinsdag 1.57 mill. lb. tegen 1.90 ml lb. Maandag j.l. De Westinghouse Electric Manufacturing behaalde in September een winst van $f-,j millioen tegen 5.39 mill, in September ly en in de eerste negen maanden 6.21 nn1' mill, tegen $16.72 mill, in dezelfde perioa van het vorig jaar. Op de gewone aande len werd tot dusver in het jaar 2.50 u gekeerd, tegen 6.00 het vorig jaar en de preferente aandeelen 3.50 tegen °- De New York Central boekte in Septern ber aan netto-bedrijfsinkomsten $2.24 m tegen $3.16 mill, in September 1937 en- - de eerste negen maanden 5.63 mill. teu A 32.15 mill, in dezelfde periode van n vorig jaar. De Pennsylvania boekte aan netto drijf sinkomsten in September 6.51 "j 7.24 mill.) en in de eerste negen maa den $36.76 mill. ($58.73 mill.). De Atchison Topeka boekte in Septexn.^ aan netto-bedrijf sinkomsten 1.62 ",eJl ($204.000) en in de eerste negen maan-u $11.25 mill. ($14.55 mill.). dM 26 Amerikaansche Spoorwegmtjen hun resultaten over September Pdbiw*t ren, boekten een gezamenlijke netto-w van $31.89 mill, of 8.3 pet. minder aan September 1937. De North American boekte in het per 30 September een nelto-xuinst etl 15.44 mill, of 1.59 per aandeel, tey^ 19.42 mill, of 2.05 per aandeel het v jaar. derd* De Standard Brands boekte in het 0j kwartaal een netto-winst van $1.88 m -q{3 $0.13 per aandeel, tegen $1.91 mill- °J tg.S3 per aandeel in het tweede kwartaal en 9 mill, of $0.16 per aandeel in het kwartaal 1937. In de eerste negen maa 6.15 mill, tegen 8.08 mill, in dezelfde f riode van het vorig jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6