Om het lot van Roethenië PTT MIST IN DE POLITIEK FI.3500.- Het standpunt van de Hongaren Studentencorps St. Olof ftosktnexse „Wilde" busdienst blijft rijden EEN VOLKSSTEMMING VERLANGD Kerkelijk leven Nieuw missiegebied DONDERDAG 27 OCTOBER 1938 Aguïrre tot president van Chili gekozen AAN BELONINGEN Ti VRAAGT UW WINKE LIER EEN FORMULIER Consentverleening aan importeurs Installatie van beroepscommissie MET DE FEESTDAGEN OP ZEE Een vreemd geval Was advertentie voor leerling verkoopsters misleidend? HULP AAN VLUCHTELINGEN In Tsjecho-Slowakije Zorg voor kinderen uit het bezette gebied 10 cigarillos voor 25 cent De leerlingenschaal Wat wordt daaronder verstaan? Inauguratie der nieuwe leden ,,Wat doen wij zelf?" Principe-film van Visie voor Mefapro Haagsche rechtbank-president weigert gevraagde stopzetting Ontploffing op de ,,Siberoet" Drie opvarenden licht gewond Positie van het wrak van de ,,Chryssi" Scheepvaart op den Nieuwen Waterweg hervat HULDIGING DEN DRÉ UIT ULVENHOUT Voor de Fathers van Mill Hill Wij kennen in ons land sinds jaar en dag een regen- en windma ker, die dank zij zijn velen, niet altijd even geslaagden proeven zich een zekere vermaardheid heeft verworven. Maar mistmakers hadden wij tot voor kort nog niet. Deze allerminst aanvulling behoevende leemte is echter van regee- ringswege althans in de politieke atmos feer aangevuld. Uit de ondoorzichtige Troonrede en de aschgrauwe Millioenen- nota is een zoo dikke mist opgewalmd, dat elk hoopvol uitzicht afgesloten was en een algemeene neerslachtigheid zich van ons toch al zoo zwaar gedeprimeerde Volk begon meester te maken. De R. K. Staatspartij en haar voormannen hebben Zich uitgesloofd om de goegemeente er van te overtuigen, dat de met zeldzaam gebrek aan psychologisch inzicht ver wekte mist slechts een kunstmatig rook gordijn was, waarachter de positief - Christelijke regeering met vier katho lieke ministers van de bovenste plank der Staatspartij in al te groote beschei denheid hoogstwaardeerbare plannen smeedde voor de naaste toekomst. Zelfs Werd een aantal katholieke Kamerleden den boer op gezonden om met de mist lamp van hun eloquente intelligentie of intelligente eloquentie den door Troon rede en Millioenennota verspreiden mist te doorlichten en de pessimisten, die hun laatste gevoel van zekerheid dreigden te verliezen, te troosten met een: „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" en meer ver trouwen te prediken dan de beide wel haast berucht geworden staatsstukken schenen te rechtvaardigen. Het succes van deze voor- of liever doorlichters Was maar zeer betrekkelijk, want terecht namen velen geen genoegen met een slechts op korten, ja te korten afstand doorlichten van den dikken mist, zij Wenschten, dat de mist zelve geheel zou worden weggevaagd door den krachtigen en weldadigen, frisschen wind, dien de regeering zelve bij den aanvang van het tweede jaar harer werkzaamheid diende te laten waaien. Het is te waardeeren, dat thans het departement van Sociale Zaken zich begint te ontdoen van den dichten nevel, die het omhulde en die door velen beschouwd werd als een lijk wade voor de definitief gestorven ge waande illusies der tot werkloosheid ge- doemden. Na het eerste bericht over het inrichten van een specialen crisisdienst onder leiding van den heer G. W. F. van Hoeven, welke dienst een grootere en meer systematische activiteit ten aanzien van de jeugdwerkloozenzong belooft, is thans een tweede bericht af- gekomen over het reeds bij voorbaat vermaarde, maar tot nu toe nog steeds zeer geheimzinnig gehouden plan- Westhoff, dat een maatschappij tot uitvoering van groote werken wil op richten, waardoor aan de sterk uit te breiden werkverschaffing zooveel 'moge lijk het karakter en de sfeer van het vrije bedrijfsleven zouden worden gege ven, gelijk dat reeds bij het Werkfonds het geval is. In een uitvoerig en rijk ge documenteerd boekwerk is thans het plan-Westhoff verschenen, zoodat het tot in details bestudeerd zal kunnen Worden en de mérites ervan zullen kun nen worden vastgesteld. In verband met de verwezenlijking van dit plan zijn aan het departement van Sociale Zaken verschillende belangrijke inwendige voorzieningen en taakverdeelingen tot stand gekomen, zoodat het ambtelijk apparaat op dit plan is ingesteld. Door dit alles is de mist rondom Sociale Za ken en de werkloosheidsbestrijding nog wel niet geheel en al opgetrokken, maar is een en ander toch heel wat doorzich tiger geworden. Of straks ook de zon zal kunnen doorbreken, zal in groote mate afhangen van den minister van Financiën, die den grauwen mist meer dan de in het water schijnende zon bij onzen vaderlandschen aard passend schijnt te vinden. SANTIAGO DE CHILE, 27 Oct. Bij de gehouden verkiezing voor het president schap der republiek Chili is de candidaat der linksche partijen, Pedro Aguirre, met een kleine meerderheid gekozen. In een rede, gehouden in de radicale club, zeide Aguirre: „Wij moeten in het uur van de overwinning onze kalmte en eensgezindheid bewaren. De regeering van het Volksfront zal voor niemand een bedreiging beteekenen." De verkiezingen hadden aanvankelijk een kalm verloop, maar later op den dag maakten de linkschen in verschillende steden gebruik Van traangas bij botsingen met hun politieke tegenstanders. Er zijn twee dooden te betreu ren. Overal kon de orde echter spoedig door politie en troepen hersteld worden. SANTIAGO, 27 Oct. (Havas) De verkie zing van Aguirre als president der Chileensche republiek beteekent geen overwinning van een Volksfront, zooals men in Europa kent. Het Communisme heeft in Chili niet veel invloed; de meerderheid wordt gevormd door een bur gerij, die min of meer socialistisch getint is. Aguirre zal twee jaar lang moeten regeeren biet de tegenwoordige Kamers, die een recht- sche meerderheid hebben, in rechtsché kringen is men van meening, dat het succes der linker zijde noodzaakt tot een groote krachtsinspan- hing en een gemeenschappelijke actie. Men verzekert, dat in de regeering van Aguirre geen socialisten en communisten zit ting zullen hebben. De nieuwe president is voor nemens een kabinet te vormen, dat berust op een breeden nationalen grondslages vppra&n- etaande pe^spnea Het vlot niet tusschen Praag en Boedapest, wanneer men althans de resultaten, die op de besprekingen bereikt werden, vergelijkt met de snelheid, waarmee Praag kwesties met zijn andere buren w'ist op te lossen. Het schijnt even- Wel, dat de beide standpunten ten aanzien van de Magyaarsche minderheid in Slowakije el kaar naderen. Doch Boedapest stelt verder gaande eischen dan deze alleen: het Hongaar- sche revisionisme richt zich sedert jaren op een herstel van de grenzen, die alle landen omvat ten, welke eenmaal deel uitmaakten van het rijk van de St. Stephanuskroon. Daaronder behoort Roethenië, en terecht of ten onrechte meent Boedapest thans zijn kansen schoon te zien om dit gebied bij het Hongaarsche te voe gen, gesteund als het zich voelt door het be vriende Polen en door Italië. Zijn de eischen, die de Hongaren stellen, rechtvaardig? Deze vraag is zeer omstreden; van zeer bevoegde Hongaarsche zijde zendt men ons daaromtrent een uiteenzetting, die zeker waard is aanhoord te worden. Roethenië, zoo schrijft men ons, of, naar het in het Roetheensch genoemd wordt: Podkar- patska Rus, omvat een gebied van pl.m. 12.000 vierkante K.M. met ongeveer 6—700.000 inwo ners, en vormt den uitersten Oostelijken hoek van het tegenwoordige Tsjecho-Slowakije. Het wordt door de Karpathen begrensd en ligt bijna 1000 kilometer van Praag. Zijn gebied is be grensd in het Noorden door den romp, resp. waterscheiding der Karpathen met Polen, ter wijl een gedeelte van zijn Zuidelijke gebieden aansluit bij dat van het groote Hongaarsche platteland, de „Aiföld", in welke richting ook zijn rivieren zich een weg banen. Roethenië behoorde duizend jaar lang aan Hongarije. Door minder gunstige bodemgesteld heid is de bevolking arm; in den tijd, dat zij bij Hongarije behoorden, trokken de Roethenen in den oogsttijd naar de rijke korenvelden van Hongarije, om te helpen bij het binnenhalen van den oogst; op houten vlotten zakten ze de rivieren af naar alle deelen van Hongarije. Van nationaliteiten-standpunt bezien zijn de Roethenen zgn. klein-Russen; hun taal toont de meeste verwantschap met de Oekraïnische taal, die weliswaar een Slavische, echter geen SloWaaksche, noch Tsjechische noch Poolsche taal is en eerder als een soort Russisch be schouwd kan worden, hoewel ze zich geheel zelf standig ontwikkelde. De bevolking van Roethe nië bestaat meerendeels uit Roethenen zelf, ver der uit een zeer aanzienlijke Hongaarsche groep, een groot aantal Joden en een kleine Roemeen- sche minderheid. Slowaken zijn er niet geves tigd, aangezien bij de stichting van den Tsje- cho-Slowaakschen staat de grens tusschen Roe thenië en Slowakije zoo werd bepaald, dat eer der een groep Roethenen aan Slowakije werden toebedeeld. Het grootste gedeelte der Roethe nen belijdt den Grieksch-Orthodoxen gods dienst, evenals bijvoorbeeld de Russen en Bul garen, terwijl een kleine groep geünieerd Grieksch-Katholiek is. Het geünieerd Grieksch- Katholicisme heeft speciaal in Hongarije wortel gevat, en wel ih de 18e eeuw, toen sommige Grieksch-Orthodoxen zich met de Roomsch- Katholieke Kerk vereenigden met behoud van eigen ritus. Ook onder de Hongaarsche bevol king in Roethenië bevinden zich Grieksch- Katholieken; meerendeels zijn zij echter Roomsch-Katholiek of Calvinistisch. Van Tsjechische zijde maakt men aanspraak op dit gebied, naar men zegt op grond van eth- nografische overwegingen; met evenveel recht zouden echter bijvoorbeeld de Polen ofRus sen het land kunnen opeischen. Noch de taal, noch de godsdienst is aan die der Tsjechen ver want, en er blijft naar de Hongaarsche opvat ting dus alleen de geografische en de econo mische overweging over, welke voor het bestaan van de bevolking van doorslaggevende beteeké- nis is. De feiten wijzen uit, dat Roethenië geo grafisch en economisch het meest met Hongarije verbonden is: naar Tsjecho-Slowakije lefden alleen moeilijke bergwegen, terwijl zijn Zuidelijke plattelanden met die van Noord- Hongarije een geheel vormen. De vroeger door de Tsjechen gedane belofte, om aan de Roethenen in het kader van den Tsjechischen staat autonomie te verleenen, werd nooit nagekomen; eerst in den laatsten tijd werd hun dit, onder den druk van de om standigheden aangeboden. Men kan thans misschien beter het verlangen van de Hongaren, om via Roethenië een ge meenschappelijke grens met Polen te krijgen, begrijpen en waardeeren. Hongarije wil minstens een klein gedeelte van zijn bij het vredesver drag van Trianon gerooide natuurlijke rijk dommen, van zijn bosschen en mijnen terug krijgen. Volgens de Hongaren is het ook de wensen van de overgroote meerderheid der Roethenen naar de duizendjarige Hongaarsche gemeen schap terug te keeren. Waarom zou men ten minste voor het eerst in dit geval het zelfbe schikkingsrecht niet ih de praktijk doorvoeren en op het gebied der Roethenen een volksstem ming houden? Ziehier voluit het Hongaarsche betoog; voor dit standpunt is, als voor ieder standpunt, iets te zeggen. Doch het zijn niet de standpunten, die wijziging brengen in historische grenzen, maar de politieke machtsverhoudingen. Niet het Hongaarsche betoog zal uiteindelijk beslissen qjpj. hst 4gé. vaaa Reeébqnig, doch de wil mn DE POETHÊENSCHE KWESTIE (SUB-KARPATISCH RUSLAND) RUSLAND EK PAINE SLOWAKIJE HONGAARSCHE MINDERHEDEN «BOEOAPEST zevenburgen; HONGARIJE/{TRANSSYLVANiË) R O E M ;e N I E den staat, die dien wil aan de volken in zijn omgeving kan opleggen: Duitschland. En daar tegen vormen, dunkt ons, Polen en Italië een tegenwicht, dat Weinig kansen heeft den door slag te geven. De Minister van Economische Zaken, Mr Steenberghe, heeft heden de beroepscommissie in zake consentverleening aan importeurs ge ïnstalleerd, met een rede, waaraan het volgende is ontleend: Tijdens het mondelinge overleg met de han delspolitieke commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter gelegenheid van de laatste wijziging der Crisis-invoerwet heeft spr. de instelling toegezegd van commissies van be roep inzake geweigerde consentaanvragen. Spreker heeft een open oog voor de moeilijk heden, waartoe de verdeeling der invoerver gunningen over de verschillende belanghebben den in de practijk aanleiding kan geven. Verschillende waarborgen zijn hierin gelegen, dat naast de uitvoerende organen, aan wie de uitvoering der op grond van de Crisisinvoerwet getroffen maatregelen is opgedragen en voor wier voortreffelijk werk spreker gaarne zijn waardeering betuigt, thans de commissie wordt ingeschakeld. De hoogte der contingenten zelf zal steeds als een gegeven grootheid moeten worden be schouwd, aangezien deze contingenten veelal langs handelspolitieken weg, met inachtneming van alle daarbij betrokken belangen, worden vastgesteld. Van de commissie wordt nu verwacht een oordeel over de vraag, of binnen het kader der aldus vastgestelde landencontingenten aan de rechtmatige belangen van een bepaalden importeur voldoende recht is wedervaren. Daartoe zal het vaak noodig zijn, dat kennis wordt genomen van- alle feitelijke omstandighe den, welke zich ten aanzien van het artikel in kwestie en van dien specialen importeur doen gelden. Somtijds zal het onvermijdelijk zijn, dat de commissie in een nadere beoordeeling treedt van de vraag, of de bestaande wijze van ver deeling van een bepaald contingent in naar ge heel mag worden geacht de meest juiste te zijn, en daarbij eventueel komt met voorstellen tot wijziging van het gevolgde verdeelingssys- teem. Bij het uitgebreide samenstel van contingen- teeringsmaatregelen is het duidelijk, dat de taak der commissie een veelzijdige zal zijn. Spreker heeft de commissie daarom gedacht als kerncommissie van een aantal sub-commis sies voor de belangrijkste bedrijfstakken, ten behoeve waarvan de Crisisinvoerwet is toege past. Met opzet heeft hij zich er van onthouden voor de commissie in dit stadium verdere richt lijnen vast te stellen. De voorzitter der commissie, ir. A. Plate, die de rede van den minister beantwoordde, sprak het vertrouwen uit, dat de arbeid der Commis sie zal beantwoorden aan hetgeen van haar wordt verwacht. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren tracht het alg. Ned. comité „Onze Marine" gironummer 42883, Den Helder, te bereiken, dat aan de opvarenden van Hr. Ms. Schepen van Oorlog, die met St. Nicolaas, Kerstmis en Oudejaars-avond op zee zijn, pakketten kunnen worden gezonden. Door dit sympathieke werk, dat aller mede werking verdient, was het 't vorig jaar moge lijk aan ruim 1100 marinemannen, de daadwer kelijke belangstelling van het Nederlandsche volk tijdens deze feestdagen te toonen. Ook dit jaar zullen wederom vele schepen buitengaats moeten zijn en zullen de opva renden deze echt huiselijke feesten niet in den familiekring kunnen doorbrengen. Het comité ,,Onze Marine" vertrouwt, dat velen hun steun en medewerking zullen verlee nen, waardoor op zoo ècht-hartelijke wijze het medeleven tot uiting komt van den burger aan den wal met de marinemannen op zee. Bijdragen worden gaarne aanvaard per giro 42883 of per postwissel, Comité „Onze Marine" Den Helder. Voor verzendingen van goederen in natura wordt men verzocht, zich vooraf te verstaan met genoemd comité. Hoe gevaarlijk het is onmiddellijk op aanbie dingen in advertenties over te gaan, hoewel de verleiding daarbij dikwijls zeer groot is als mooie voorspiegelingen worden gemaakt, is Woensdagmiddag weer eens in Utrecht geble ken. Naar aanleiding van een advertentie, die in de dagbladen had gestaan, vervoegden zich eenige meisjes op het aangewezen adres, een hotel, waar zou worden nagegaan of zij geschikt wa ren te worden aangenomen als leerling-verkoop sters voor een aan de Maliebaan te vestigen filaaal van een mode-zaak. De bedoeling was, dat een arts haar zou onderzoeken. De vader van een der meisjes vertrouwde het zaakje niet en wendde zich om inlichtingen tot de politie. De naam van den ondernemer was daar niet bekend en na de mededeelingen van bedoelden persoon achtte de politie 't raad zaam op onderzoek uit te gaan. Twee recher cheurs gingen ook naar het hotel, waar zich een aantal meisjes bevond, van wie er reeds eeni- gen tegen salarissen van ongeveer f 50.per maand waren aangenomen. Der politie bleek, dat deze meisjes echter eerst naar Hilversum moesten gaan, waar ze zoogenaamd zouden worden opgeleid. Een arts was in het hotel niet aanwezig. De politie heeft den ondernemer, van wien vermoed werd, dat hij met minder goede be doelingen de meisjes lokte, gearresteerd. Een nader onderzoek wordt ingesteld. De gearresteerde was iemand uit Amersfoort en zooals de politie ons later meedeelde, waren in totaal acht meisjes opgeroepen. De sollici tanten moesten bij haar brief een foto inslui ten. Zondag 23 October 1938 werd in alle gemeen ten in Tsjecho-Slowakije een inzameling gehou den van voedsel, kleeren, ondergoederen en schoenen ten behoeve van de vluchtelingen uit de bezette gebieden. De inzamelingen werden georganiseerd door het Roode Kruis en de Vereeniging Tsjechisch Hart te Praag en uitgevoerd door de Comité's voor hulp aan vluchtelingen, welke zijn verbon den aan de district-bureaux in Bohemen en Moravië. Het resultaat dezer inzameling is zeer bevredigend en de verzamelde voorwerpen wor den thans verdeeld door het Roode Kruis en de Vereeniging Tsjechisch Hart. De kinderen van het kindertehuis in het be zette Moravska Trebova werden overgebracht naar het Tsjechisch gebleven Kunstat. Al deze kinderen werden opgenomen door inwoners van Olesnice. Zooals in het district van Kunstat hebben zich ook in alle andere steden vele fa milies bereid verklaard kinderen uit het bezette gebied op te nemen. Wat is dat toch met die leerlingenschaal? Telkens duiken er in de dagbladen berichten op over de leerlingenschaal. Wat wordt daar mee nu eigenlijk bedoeld? Het is iets, wat de scholen aangaat, iedere school krijgt een aantal onderwijzers(essen) betaald door het Rijk volgens het aantal leer lingen, dat er op die school is Er is b.v. gezegd: Als er op een school maar 40 leerlingen zijn, dan betaalt het Rijk maar 1 onderwijzer (het hoofd). Zijn er tusschen de 40 en 80 leerlin gen, dan betaalt het Rijk 2 leerkrachten. Zijn er scholen met een aantal leerlingen tusschen de 80 en 130, dan betaalt het Rijk 3 leerkrach ten in totaal en zoo gaat dat verder volgens in de wet vastgelegde getallen. En die getal len noemen we de schaal, de leerlingenschaal. Volledigheidshalve volgt hier een overzicht tot en met een school voor 7 leerkrachten van de thans geldende leerlingenschaal. Van 8 t.m. 40 leerlingen 1 onderwijzer van 41 t.m. 80 leerlingen 2 leerkrachten van 81 t.m. 130 leerlingen 3 leerkrachten van 131 t.m. 185 leerlingen 4 leerkrachten van 186 t.m. 235 leerlingen 5 leerkrachten van 236 t.m. 285 leerlingen 6 leerkrachten van 286 t.m. 335 leerlingen 7 leerkrachten Iedere lagere school heeft normaal 7 leer jaren van de eerste tot en met de zevende klas. Heel gewoon zou zijn, aat een gemiddelde van het totale aantal leerlingen per onder wijzer kwam. Tenminste, dat zou zoo een buitenstaander kunnen denken. Maar dat is niet zoo, omdat zulks eenvoudig niet gaat Neem een school van 280 leerlingen. Dat is al een „groote" school. Die krijgt 6 leerkrach- t(eo. - Vooraf wordt hier opgemerkt, dat één onderwijzer dan toch 2 klassen zal hebben, of verschillende onderwijzers ieder bij hun eigen klas nog een stuk van een andere klas Immers er zijn 7 leerjaren. Men voelt de moei lijkheden al daarbij. Die 6 leerkrachten met totaal 280 leerlingen hebben „gemiddeld" 46 leerlingen. Pas op, want dat gemiddelde is heel mooi, maar spot met de practijk. Hetis zoo goed als zeker, dat niet iedere klas precies of bijna precies hetzelfde aantal kinderen heeft. Welnu, dan volgt daaruit, dat er een ongelijke verdeeling moet zijn, dat de klasse-bezetting verschillend is. En nu is het geen zeldzaamheid, dat er aan een school als boven van 280 leerlingen een toestand is als b.v.: Ie leerjaar 58 leerlingen 2e leerjaar 52 leerlingen 3e leerjaar 41 leerlingen 4e leerjaar 38 leerlingen 5e leerjaar 40 leerlingen 6e leerjaar 31 leerlingen 7e leerjaar 20 leerlingen Daar er slechts 6 leerkrachten beschikbaar zijn en er 7 klassen zijn, vragen we maar aan stonds: Waar zullen we de leerlingen van het 7e leerjaar onderbrengen? Bij het 6e leerjaar. Dus dan 51 samen voor één onderwijzer. Of anders dat 7e leerjaar maar in twee gedeelten nemen en ieder stuk bij een ander leerjaar voegen. Dat brengt groote moeilijkheden. Dan komen er overbelaste klassen. Nu is ons voorbeeld nog een mooi voorbeeld. In de practijk zijn veel ingewikkelder combinaties en komen veel groo- ter moeilijkheden voor. Waar komt dan al dat lastige vandaan? De oorzaak is, dat er feitelijk te weinig leer krachten aan die school zijn en dat komt dan weer door de getallen van de leerlingenschaal. Iedere school lijdt onder de te groote getallen van de tegenwoordige leerlingenschaal. Woensdagmiddag heeft het Tilburgsche Stu dentencorps Sint Olof een buitengewone bij eenkomst gehouden om de nieuwe leden van dit corps te inaugureeren. Bij de opening van deze bijeenkomst heeft de praeses van den Senaat, de heer J. Aarden, een korte inleiding gehouden, waarin hij sprak over de opleiding van den student en over de rol, die de vereeniging daarbij vervult. Na het voorlezen van eenige berichten van verhindering en van eenige gelukwenschen. werden een vrouwelijke en ruim veertig man nelijke nieuwe leden geïnstalleerd. Vervolgens hield de heer drs. L. C. Michels een voordracht, welke tot titel droeg;: In den ban van het woord. Hoewel het gezegde luidt, dat men zijn lot in eigen hand moet nemen, al dus spr., kan men niet ontkennen, dat de lots bestemming van den mensch in hooge mate af hankelijk is van omstandigheden buiten zijn wil. Spr. wenschte den nieuwen leden geluk met het feit, dat zij thans opgenomen zijn in de ge meenschap van deze hoogeschool. Hij herin nerde hierbij aan de woorden van den minis ter van O., K. en W., gesproken bij het lustrum der R. K. Universiteit. De wetenschap kan zich niet losmaken van haar verhouding tot God; zij vraagt niet alleen de kennis van objectieve feiten, maar zij wil daarnaast ook de verant woording in diepere beteekenis van deze feiten weten. De geest immers is geen registreerma- chine, maar hij moet oordeelen. De weten schap kan daarnaast geen genoegen nemen met onverschilligheid. Bevrediging van den drang naar waarheid is wat anders dan het aanleg gen van een kartotheek met fiches; het is be stendige en op een doel gerichte arbeid. Het herplaatsen der wetenschap in haar wijs- geerig verband is een taak, die moeilijkheden meebrengt. Het toetsen van de feiten aan de beginselen baat weinig, als de beginselen niet deugen, en het is vaak moeilijk onkruid en tarwe te onderscheiden. Het doel van slinger en weegschaal is tegengesteld, deze laatste vraagt evenwicht; een evenwicht, dat de mensch moeilijk bereikt, hoewel zijn weten schap hiernaar moet streven en hoewel de Kerk den mensch het midden voorhoudt, waar hij zelf soms wil streven naar de uitersten, die in de slingerbeweging worden gesymboli seerd. De Kerk, die onder goddelijke leiding staat, blijft jong; zij is wijs en begrijpt, dat natuurlijke verschillen geen eenheid uitsluiten; zij brengt harmonie in de natuurlijke tegen stellingen. Deze hoogeschool is nog jong, maar zij staat daarbij toch in den stroom van de traditie. Maar de vorming van den geest is zeer moeilijk en kan niet goed geschieden in eenzaamheid en isolement. Het is nu geen tijd van algemeen welbehagen, maar aan het ka tholieke levensgevoel is versagen vreemd Al leen maar studeeren is niet het ideaal; ook de verzorging van het cultureele leven is noodig en daarnaast het maatschappelijk werk. Het ver beteren van de wereld moet bij ons zelf be ginnen, anders maken wij ons schuldig aan verbalisme, de hoofdzonde van dezen tijd. Inkeer en stilstand zijn noodig om de kunst van het nadenken te leeren en haar dan in practijk te brengen. Het is noodig, dat wij stre ven naar die kracht, die ons ertoe brengt van tijd tot tijd in verzet te komen tegen datgene, wat ons verstandelijk denkvermogen beleedigt! Het woord, de leus, de slagzin biologeeren de wereld en daartegen moet de wetenschappelijk gevormde man in verzet komen. Want ook wij zijn vaak te weinig weerbare slachtoffers van een atmosfeer. Het zou aangenamer leven zijn, als we den ban der woorden zouden kunnen verbreken. Tenslotte beval spr. deze overwe ging in de aandacht der studenten aan. Denkt na en gij zult niet in den ban der woorden zijn, maar zelf de woorden beheerschen. Dit zal ook voeren tot goede daden. Na deze rede werd de inauguratie-bijeen komst gesloten. Een rijjool door de straten van Tilburg volgde, benevens eenige feestelijkheden tinnen de muren om de waardigheid van de zen dag volkomen tot haar recht te doen ko men. V-oor genoodigden, onder wie fabrikanten uit alle deelen des lands, ging Woensdag te Utrecht in het Jaarbeursgebouw de première van de principe-film ,.Wat doen wij zelf?", vervaardigd door Max de Haas („Visie" Ned. Film-Associa tie) in opdracht van het Instituut Mefapro (voorheen Ned. Fabrikatenhuis) te Utrecht. De directeur van laatstgenoemd instituut, de heer J.P. J. Born, sprak een kort welkomstwoord en gaf doel en beteekems van de te vertoonen film aan. In ons land, aldus spr., heerseht de volks kwaal, dat te weinig of zelfs in het geheel niet acht geslagen wordt op het eerste vereischte van ieder artikel: goede kwaliteit. Men mag het publiek echter niet dom noemen, omdat het geen verstand heeft van al die duizenden arti kelen, die de industrie vervaardigt. Het publiek moet goede voorlichting hebben en die kan slechts gegeven worden door fabri kanten, die niets te verbergen hebben en kwa liteitsproducten vervaardigen. Deze voorlichting is ook een groote steun voor den bonafiden winkelier. De propaganda' van Mefapro voor kwaliteit loopt nu één jaar. Toen men vroeger den na druk legde op Nederlandsch Fabrikaat, kon ieder fabrikant meedoen. Nu echter gaat het om de kwaliteit en daar zit voor de meeste men- schen aan vast, dat dit woord synoniem is aan „duur". Er is geen land waar zooveel rommel wordt verkocht als Nederland en nergens wordt zoo veel ten onrechte gesproken over kwaliteit, al dus spr. Nu is de eerste film over kwaliteit ge reed gekomen: niets is echter zoo moeilijk ge bleken als de verfilming van een princiep. Zij is echter geslaagd en heeft de onschatbare ver dienste, dat zij geen explicatie noodig heeft, meende spr. Het is een stomme film, zóó dui delijk van tekst voorzien, dat niemand naar het gesproken woord verlangt. Hierna volgde de vertooning van de film „Wat doen wij zelf?" Men kan dit experiment als een der eerste pogingen vrij goed geslaagd noemen. Met zeer geringe middelen heeft Max de Haas een geheel weten te vervaardigen, dat pakt en daardoor zeker propagandistische waarde heeft. Filmisch brengt dit product, be halve den opzet, niet zoo heel veel nieuws, doch de mogelijkheden, die, ondanks de gedwongen beperking, bleven bestaan, zijn, ofschoon niet steeds even royaal, benut. De muzikale begeleiding was echter een vol komen mislukking, 't Is toch wel wat al te een voudig om bij iedere verandering van stemming op het witte doek een nieuwe plaat op de gra- mofoon te ^tten_en de voijge p.lotseUng af te, De president van de Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, deed be den uitspraak in het kort geding van de Ned. Spoorwegen en de Haag sche Tramweg Maatschappij tegen de N.V. Reisbureau Stoop te 's Graven- hage, één van de z.g. „wilde bus"- ondernemingen. De president heeft de door de Ned. Spoorwegen en de Haagsche Tram weg gevraagde voorziening om auto busdiensten van Stoop onmiddellijk step te zetten met een dwangsom van f 250 voor eiken rit, gewei gerd. In zijn vonnis overwoog de president om., dat de zeer ruime redactie van artikel 2 R.A.P. geen grond voor onrechtmatigheid van de han deling van gedaagde (Stoop) oplevert, dat ook niet geageerd kan worden uit de wet openbare middelen van vervoer, omdat de machtigings wet, waarop het R.A.P. steunt, deze wet ter zijde heeft gesteld. MUNTOK, 27 Oct. (Aneta) Gisteren heeft zich aan boord van het s.s. „Siberoet" van de Kon. Paketvaart Mij., op weg van Palembang naar Tandjong-Priok, een ont ploffing in de stoomleiding voorgedaan. Drie opvarenden werden hierbij lichtgewond. De scheepvaart op den Nijuwen Waterweg, welke bij Poortershaven tengevolge van het zinken van het Grieksche s.s. „Chryssi" was gestremd, kon Woensdagmiddag omstreeks één uur worden herVat, ofschoon het passeeren van het wrak nogal moeilijkheden met zich mede brengt. Alleen bij helder weer is het mogelijk de gevaarlijke plek voorbij te varen. De bergingsvaartuigen „Meermin" en ,3ruin- visch" van Van der Tak's bergingsbedrijf be vinden zich nog ter plaatse om de mogelijkheid van het aanbrengen van een bekisting onder oogen te zien. Heden zal het besluit vallen of het schip zal worden leeggepompt of door mid del van dynamiet zal worden Opgeblazen. Het zeer drukke scheepvaartverkeer eischt, dat het wrak zoo spoedig mogelijk uit den weg wordt geruimd. Woensdagavond is gebleken, dat de ruimen van de „Chryssi" reeds gedeeltelijk zijn open geslagen, zulks als gevolg van den sterken stroom, zoodat de steenkolen uit het schip weg vloeien. In de onmiddellijke nabijheid van het wrak is het water dientengevolge zwart ge kleurd. Het geredde vee, bestaande uit zeven lammeren, twee biggen en twee vaarzen, is door de „Bruinvisch" te Maassluis aan wal gebracht en door een plaatselyken veehouder met goed keuring van de autoriteiten opgekocht. Het wrak is op de gebruikelijke wijze van boeien en verlichting voorzien. Zooals indertijd gemeld, herdenkt de popu laire Brabantsche schrijver „Dré" (A. A. L. Graumans) dit jaar zijn 25-.iarige schrijvers loopbaan. Om dit feit niet onopgemerkt voorbij te doen gaan, heeft een aantal personen in Ne derland besloten, den Dré te huldigen. Onder deze groep belangstellenden bevinden zich o. a. dr. H. Moller te Tilburg, dr. P. H. Ritter Jr., Felix Timmermans, Anton Coolen, E. Cohen. Mevrouw J. Sloos—Dorré, Konings laan 18 te Bussum (Gem Giro D 3403) heeft zich bereid verklaard penningmeesteresss te zijn. Bij besluit van de H. Congregatie de Propa ganda Fide is de onafhankelijke missie van Kodok (Fasjoda) in Anglo-Egyptisch Soedan tot Apostolische Prefectuur verheven en toever trouwd aan de Fathers van Mill Hill. Father J. A. Wall van de St. Joseph's Con gregatie van Mill Hill is benoemd tot eersten Apostolischen Prefect van Kodok. Het nieuwe missiegebied heeft 'n oppervlakte van ongeveer 200.000 vierkante KM. (zesmaal Nederland) en telt ruim een half miUioen in woners, van wie ongeveer 2000 katholiek zijn. De nieuwe missie wordt bereikt via Port Soe dan aan de Roode Zee, vervolgens 24 uur per spoor tot chartoem en daarna per boot langs den Nijl tot Kodok. ruim 700 KM. ten zuiden van Chartoem. De nieuwe Apostolische Prefect is reeds met ö£- eessfce vier Fathqi» naar Kodok ver-wokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9