m 1 Aanklacht tegen ex-premier Brody Kanton nog steeds in vlammen Daladier en de Communisten HET „NIEMANDSLAND DER SOVJETS m DIJKSTRA'S FABRIKAAT SPAARDE 65 - TEL. 14850 Het nieuws van heden DE BAROMETER SCHOENEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIS NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO ^2884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27XA ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21454 Hij zou geld van een naburige mogendheid aanvaard hebben Een verklaring van Mgr. Volosin Het Hongaarsche antwoord „Sperwer" bij landing beschadigd Het zicht boven Schiphol werd vannacht plotseling veel slechter Een voetballer voor 6000 pd. st. Het Weer Tokio vierde gisteren feest wegens de verovering van Hankau 7$ 't Uoud nac fiolen f/cut „de Syiaacneotad Politieke compensatie aan bondgenooten Het spionnageproces te New York Verdwenen bewijsstukken weer terecht M isisiig wmSÊÊÈ IS AIET TE IMITEEREN Zonder verplichting kunt U de toonzalen bezichtigen. Een nationale eenheid rond om het Volksfront zou wenschelijk zijn" Bijval in binnen- en buitenland Ook Rome is tevreden Zware fabrieksbrand te Utrecht De bestrijding van het vuur verliep niet zonder moeilijkheden DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN VOOR ƒ4. Belgische koloniën niet bedreigd Pirow handelt geheel op eigen gezag Duitsche proeven met Tsjechische forten Het betere merk NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et Iroet. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek PRAAG', 28 Oct. (Havas) Tegen Bro dy, den afgetreden premier van Rocthenië, wien de parlementaire commissie de par lementaire immuniteit heeft ontnomen, is een civiele aanklacht ingediend. Men kan thans de arrestatie van Brody venvachten. Volgens de Times zou hij reeds gearresteerd zijn en in de gevangenis te Praag verblijven; dit wordt echter niet bevestigd. De aanklacht luidt dat hij geld van een naburig land zou hebben aanvaard. De nieuwe ministerpresident van Karpa- then-Rusland, Mgr. Volosin, heeft heden te genover een specialen verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau o.a. verklaard, dat zijn regeering in de eerste plaats zal streven naar een definitieve grensregeling, waarbij zooveel mogelijk rekening is gehouden met de ethno- graphische situatie in den zin der besluiten van München, die de regeering als rechtvaar dig en voor de toekomstige ontwikkeling van midden-Europa als baanbrekend beschouwt Het Oekrainsche volk staat in dit opzicht ge sloten achter de regeering. De regeering wehscht vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden met de Slowaken en Tsjechen en met de nabuurstaten. In den heden gehouden ministerraad is besloten, alle partijen te ont binden. BOEDAPEST, 27 Oct. (D.N.B.) Het Hong. Tel. Ag. meldt nog omtrent het antwoord aan Tsjecho-Slowakije, dat de Hongaarsche regee ring haar standpunt handhaaft ten aanzien van den eisch eener volksstemming. Zij brengt de Tsjecho-Slowaaksche regeering in herinne ring, dat Hongarije iedere verantwoordelijk heid afwijst voor de gevolgen, die uit een op de lange baan schuiven der onderhandelingen zouden kunnen ontstaan. De Slowaaksche regeering heeft regeerings- commissarissen aangesteld bij een reeks druk kerijen en dagbladen, die in hun houding niet in overeenstemming geacht werden met het belang van den nieuwen Slowaakschen staat. In hoofdzaak betreft het hier ondernemin gen van Joodsche of Tsjechische eigenaren en bedrijven der vroegere Hodzapartij. Het nachtpostvliegtuig der Kl.M. de „Sper wer", komende van Keulen, is hedennacht te 3.38 uur bij de landing op Schiphol beschadigd. De Sperwer had geen passagiers aan boord. De bemanning, bestaande uit gezagvoerder Noo- men, radio-telegrafist Slinger en boordwerk tuigkundige E. Veenendaal, heeft eenige ontvel lingen opgeloopen. De post, alsmede de goede ren, welke de Sperwer meevoerde, konden nor maal worden afgeleverd. Omtrent de oorzaak van het ongeval kan worden medegedeeld, dat toen de Sperwer boven Schiphol kwam er nog goed zicht was, maar gedurende den tijd, noodig voor de landing, werd het zicht snel slechter, waar door de afvanghoogte niet voldoende nauw keurig kon worden bepaald. De motor en het onderstel zijn beschadigd. Omtrent de onfortuinlijke landing kan nog worden gemeld, dat het zicht tot kort voor de landing heel goed was. De landing zou dan ook normaal zijn uitgevoerd, ware het niet, dat zich tijdens de daling plotseling een dichte mistwolk laag boven den grond vormde, waar door den gezagvoerder elke oriëntatie onmoge lijk was geworden. Wel werden onmiddellijk de groote en sterke kwiklampen ontstoken, doch ook deze maatregel gaf den bestuurder onvol doende zicht om het toestel op het juiste mo ment af te vangen. Hij merkte den grond te laat op, het vliegtuig maakte een z.g. „handwiellan- ding", tengevolge waarvan het onderstel knikte. Op zijn buik gleed de „Sperwer" nog een eindje verder. Het vliegtuig bleef liggen op het gras vlak achter het platform. Door den schok sloegen de drie inzittenden naar voren, waardoor zij op enkele plaatsen van het lichaam lichte schaafwonden kre gen. Nadat dr. Slotboom deze had verbon den, zijn de leden van de bemanning op eigen gelegenheid naar huis gegaan. De schade aan het vliegtuig beperkt zich tot de motoren en het onderstel; de cabine is ge heel intact gebleven. In den loop van den mor gen is de „Sperwer" weggehaald en in een der montageloodsen gebracht. De „Daily Herald" meldt, dat de Underland Football Club na twee maanden zoeken geslaagd is in de bezetting van de middenvoorplaats. Derby County zal den internationalen speler Dai Astley, een Welshman, afstaan voor 6000 pond sterling. !j VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke tot Westelijke rich- ES tingen, mistig en betrokken tot zwaar be- wolkt weer met later kans op eenigen lichten regen, weinig verandering in tem- pcratuur. Hoogste barometerstand 765.8 te Valentla jj| Laagste barometerstand 741.3 te Isafjord Zon op 6.49 - onder 4.38 - Licht op 5.08 Maan op v.m. 11.43 onder nam. 8.16 31 October E. K. 1 TELEFOON 14164 - 13994 ft WASHINGTON, 28 Oct. Omtrent de Rus sische „Maginot-linie" langs de Westgrens der Sovjet-Unie seint Reuter uit Washing ton nadere bijzonderheden. De bedoeling is een grensverdediging aan te leggen als eerste versterking tegen Duitschland. De Sovjet-Unie zou zich willen terugtrekken binnen een gordel van woeste gronden. De Unie die de mislukking ziet van haar po gingen een internationale barricade ten Oosten van Duitschland t? vormen, heeft volgens de inlichtingen alle andere maatregelen ter be scherming van de graan- en kolenvelden van de Oekraine tegen een invasie opgegeven. Gemeld wordt, dat een program van zes pun ten is opgesteld, dat beoogt den opmarsch van een naderend leger te vertragen, en tenslotte tot staan te brengen, daarbij zoowel van de natuurlijke hindernissen als van het gebrek aan verbindingswegen gebruik makende. Het is de bedoeling te komen tot le. Ontbossching van een gebied over een breedte, varieerende van enkele K.M. tot 150 K.M. tusschen de Sovjet-Unie en haar buren Roemenië, Polen, Letland en Estland. 2. Ontvolking van deze zone en in sommige gevallen vestiging in de ontruimde steden en hoeven van betrouwbare mannen van het roode leger en vrouwen, die voor den schijn boeren en arbeiders zouden zijn, doch die de grenzen zouden bewaken. 3. Vernieling of ondermijning van groote ver keerswegen, met inbegrip van bruggen, wegen en spoorwegen, die door dit „buffergebied" loo- pen. 4. Aanleg van een geweldige „Maginot"-linie langs de oostelijke grens van deze zone, waar reserve-opslagplaatsen met spoed worden inge richt en versterkingen worden aangelegd. 5. Versnelling van den aanleg van spoorwe gen en groote verkeerswegen achter deze linie, om het vervoer van legerbehoeften en troepen te vergemakkelijken. 6. Ontwikkeling achter dit gebied van groote centra voor militaire concentraties, zoomede een versterking en aanleg van vliegtuigbases. Dit zou de Russische luchtpolitie grooten steun geven. Er zijn reeds berichten ontvangen, dat ook aan de grenzen van Finland, Perzië en Afgha nistan dergelijke zones zullen worden ingericht. KANTON( 27 Oct, (Reuter.) Nog steeds worden te Kanton gebouwen en andere eigendommen stelselmatig in brand gesto ken. Japansche schildwachten nemen de patrouillediensten in het gebied langs den rivieroever over en helpen eveneens de bui- landsche patrouilles om de eigendommen te beschermen. De meeste straten van Kanton zijn verlaten en er zijn geen teekenen, die wijzen op een terugkeer der "bevolking. Te Tokio geleek* het voor het keizerlijk paleis gelegen plein den geheelen avond een zee van lampions. De menigte zong vaderlandsche lie deren, o. a. „Het daagt in het Oosten" en „Wij verpletteren de onrechtvaardigheid", welke lie deren sedert het begin der vijandelijkheden veel gezongen worden. Des middags hingen in delucht talrijke bal lons, waaraan reusachtige doeken waren beves tigd met opschriften, waarin de overwinning van Hankau werd verheerlijkt. De woordvoerder van het Japansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken heeft medege deeld, dat de ambassadeur te Parijs bij de Fran sche regeering geprotesteerd heeft tegen het voortdurende vervoer van wapens naar China door Indo-China. Volgens de Japansche bladen overweegt de regeering een „politieke compensatie" toe te staan aan Duitschland en Italië uit erkente lijkheid voor de welwillende houding, welk/ deze landen jegens Japan hebben, aangenomen. Men zegt hier, dat Duitschland en Italië zich reeds bereid verklaard hebben de Japansche regeering te volgen> als die een „nieuwe cen trale regeering" in China zou erkennen. NEW YORK, 28 Oct. (Havas). De rechtbank heeft gisteren in 't spionnageproces de vrouw van een der beklaagden, Gudenberg, die ge vlucht is voor den aanvang van het proces, ge hoord. Aan het slot van de zitting van vandaag bracht de federale procureur, Hardy, een dossier ter tafel, dat de fotografische copieën bevatte, welker verdwijning in den aanvang der zitting een zekere sensatie had gewekt. Hardy weigerde echter eenigerlei uitleg van de tijdelijke ver dwijning te geven. ■■■II WlBl De "burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, die Donderdag met een aantal gemeentelijke autoriteiten een bezoek bracht aan de luchtbeschermingsteri- toonstelling aan den Hofweg in de Residentie, gezeten in een schuïlloopgraaf in gezelschap van dr. Sanders. Op den vooravond van den 129sten geboortedag van Petrus Donders werd Don derdagavond een krans gelegd aan den voet van het monument te Tilburg MARSEILLE, 28 Oct. (Havas) De ver klaringen, die Daladier in zijn rede heeft afgelegd en die neerkomen op een open lijke breuk met de Communistische Partij, worden door de meeste leden van de Ra dicaal-Socialistische Partij goedgekeurd. Niettemin hebben zij eenige beweging ver oorzaakt, vooral bij afgevaardigden en se natoren, die bezorgd zijn over de gevolgen, welke Daladier's woorden kunnen hebben; als Kamer en Senaat weer bijeenkomen. Daladier werd gisteravond uitgenoodigd een nadere uiteenzetting te verstrekken voor de commissie voor de algemeene politiek, die in besloten zitting bijeen kwam. Personen, die deze zitting hebben bijgewoond, deelen mede, dat Daladier ontkend heeft het initiatief te hebben genomen tot het veroorzaken van een breuk met de Communistische Partij. Hij her innerde er aan, dat het officieele orgaan dezer partij den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken iederen ochtend den naam geeft van „knechten van het kapitalis me" en „Hitler-knechten". Hij legde den na druk op de „huichelachtigheid" der manoeu vres, waarvan hij in zijn rede melding had ge maakt en voerde als nieuw bewijs voor zijn stelling een manifest aan, dat gericht is tegen de overuren in de vliegtuigenfabrieken en door den bond van vakvereenigingen in het metaalbedrijf is uitgereikt aan den ingang van de congreszaal. Reeds tijdens de Volksfrontregeeringen on der socialistische leiding, aldus vervolgde Da ladier, heeft het ministerie van Defensie moe ten vaststellen, dat de Fransche productie on voldoende was, zonder dat het daarin verbete ring kon brengen. De omstandigheden zijn thans te ernstig dan dat men zich zou kunnen bezig houden met politieke bondgenootschap pen. Een nationale eenheid rondom het Volks front zou wenschlijk zijn. Van alle Franschen zal een offer gevraagd worden, hoewel van de vermogens een groo- tere bijdrage gevergd zal worden dan van de opbrengst van den arbeid. Indien de regeering deze herstelpoging niet zou overleven, zou het volk zich door nieuwe verkiezingen moeten uitspreken. MARSEILLE, 28 Oct. (Havas). Toen Daladier gisterenavond naar zijn hotel aan de Canebière ging, bracht een groote menigte hem een ge weldige ovatie. Nadat de premier zijn aparte- menten had betreden, juichte het publiek nog door, zoodat Daladier op het balkon moest ver schijnen. Ruim een uur bleven nieuwsgierigen bulten wachten, in de hoop den premier het hotel nog te zien verlaten. Te Rome heeft de redcoering van Daladier levendige belangstelling gewekt. Men is van mee ning, dat hij moedig gesproken heeft. Met vol doening heeft men kennis genomen van de worden van Daladier ten opzichte van Duitsch land en Italië en de houding van Frankrijk je gens die beide landen. Ten slotte stelt men de verklaringen van den premier over de houding der communisten in het licht als kenmerkend voor de binnenlandsche ontwikkeling van Frank rijk. In een fabrieksgebouw aan de Helling, toe- behoorend aan de N. V. Bergsche Houtwaren- fabriek te Utrecht, in welk gebouw vroeger een tegelindustrie gevestigd was heeft in den afgeioopen nacht een zware brand gewoed. Het gebouw grenst aan het water van den Vaartschen Rijn en aan de Helling, waar „Rots- oord" begint. Even nadat omstreeks een uur de brand was entdekt, was de brandweer reeds ter plaatse. De bestrijding van het vuur leverde nogal moeilijkheden op, omdat het pand, door de geringe breedte van de straat aan den kant van „Rotsoord" moeilijk te bereiken was. Van af de Helling werd het vuur aangepakt coor een motorspuit. Hoofdzakelijk bleek het vuur tê woeden op de zolderverdieping. Reeds spoedig sloegen de vlammen uit het dak. Latei maakten dikke rookwolken het noodig van gas maskers gebruik te maken. Ten einde het vuur ook binnen het pand te kunnen bestrijden, moesten eenige luiken wor den opengehakt. Commandant Vleming liet ten slotte het vuur van alle kanten uit bestrijden, waarbij het wegje langs de fabriek, aan den kant van Rotsoord", geheel door slangenmateriaal over dekt was. Toen omstreeks half twee opnieuw een vuur gloed doorbrak, nadat de hevigheid van den brand reeds lets was gaan minderen, werd nog een aantal ladders in gebruik genomen en op nieuw werd een hevige strijd aangebonden te gen het woedende element. Het was ongeveer 2 uur, toen men kon zeg gen, dat het vuur bedwongen was. Er was toen echter heel wat vernield, het geen zich laat begrijpen, als men bedenkt, dat de groote voorraad hout een dankbaar object was voor het vuur. Hoe de brand is uitgebroken, heeft men niet kunnen achterhalen. Tegen den Roetheenschen ex-premier Brody is een aanklacht ingediend. Het vliegtuig de „Sperwer" is bij lan ding op Schiphol beschadigd. Tot vice-voorzitter van den Raad van Ned.-Indië is benoemd mr. H. J. Spit. Zware fabrieksbrand te Utrecht. De burgemeester van 's Gravenhage heeft den Nieuw-Malthusiaanschen Bond toestemming geweigerd tot het organi- seeren van een tentoonstelling. Het Ward-Instituut zal zijn tien-jarig be staan met een herdenkingsbijeenkomst te Haarlem vieren. behangt de behangcentrale in de Gierstraat een HEELE KAMER van 10 rol, met inbe grip van het behang en rand! Huiseigenaren korting. BEHANGCENTRALE - GIERSTRAAT 6 3 TELEFOON 18401 - HAARLEM BRUSSEL, 27 Oct. (A.N.P.) Het „Laatste Nieuws" meldt uit Londen: In verband met zekere persinlichtingen betreffende de koloniale kwestie en de bedrijvigheid ten deze van minis ter Pirow, verklaart men in gezaghebbende Lon- densche kringen dat de Britsche regeering vol strekt niets afweet van een aan Pirow toege schreven „koloniaal plan" en dat dit lid van de Zuid-Afrikaansche regeering in elk geval han delt in volle onafhankelijkheid. Het statuut van Westminster staat deze onafhankelijkheid trou wens toe aan al de kroondominions. In dezelfde Londensche kringen wordt ver klaard, dat geen enkel Britsch staatsman een regeling van het koloniale vraagstuk aanvaar den kan, welke ten nadeele van België zou kun nen uitvallen, welk land hoog in aanzien staat door het voorbeeldige beheer van zijn kolonie. In een hoofdartikel in het „Laatste Nieuws" gewijd aan de koloniale kwestie, wordt ver klaard; „Men mag getuigen, dat België op eco nomisch gebied, door de wijze, waarop het zijn kolonie beheert, de belangen van alle Europee- sche naties dient. België heeft het niet noodig geoordeeld, de ko lonie voor het ruilverkeer met andere naties af te sluiten. Wat kan Europa er bü winnen, indien nieuwe koloniale gebieden op eenzijdige wijze moeten aansluiten bij het een of ander economisch im perialisme?" De Times berichtte op Donderdag: In de buurt van Pilsen wordt met Duitsche kanonnen van allerlei kaliber op de Tsjechische vestingwerken geschoten, en vliegtuigen laten er bommen op vallen om uit te maken, welke uitwerking dit op de fortificaties heeft. Volgens berichten in Tsjechische kranten was de uit werking gering. Deze proeven zijn voor Duitschland uiterst be langrijk, daar de Tsjechische forten aangelegd waren volgens het model van de Fransche Ma ginot-linie. De Duitsche legerautoriteiten heb ben ook allerlei materiaal uit de fortenlinie naar Berlijn laten overbrengen, waar er proeven mee genomen worden. £YaN<ï Stand op Vrijdag 1 unr n.m.: J58.S Vorige stand: 758.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1