Daladiqr's rede Scherp antwoord van Boedapest Neto-Yorksche Bears De jongste Senaatsverkiezingen in Frankrijk AANVULLING VAN HET BRITSCHE KABINET EEN SLECHTE ZONDAG VOOR DE MARXISTEN VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 De toestand der financiën (Vervolg) Te veel propaganda Een vrij land Instemming te Berlijn Haifa wordt gezuiverd van terroristen Geheel stadsgedeelte zal worden afgebroken Salazar houdt Hitier aan zijn woord Geen afstand van Portugeesche koloniën Hongaren houden vast aan hun eisch tot ontruiming van het betrokken gebied Communiqué van Praag VON R1BBENTROP TE ROME Stanhope Eerste Lord der admira liteit; Delawarr minister van Opvoeding Telegram van Engelsch episcopaat Dankbaarheid voor het werk van Chamberlain Dreigende staking van 900.000 treinarbeiders AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 27 October Hoogere openingskoersen, later volgde reactie GEEN VOORRANG VERLEEND Motorrijder verongelukt Er valt een vrij belangrijke op schuiving naar het Centrum te constateeren Rad.-Socialisten hebben aan prestige ingeboet WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN Katholieke economische hoogeschool Examen kraamverpleging De minister-president behandelde vervolgens den financieelen toestand. Hij constateerde, dat de lasten voor de schatkist in 1939 geraamd zijn op 102 milliard aan uitgaven en 66 milliard aan inkomsten, dus een tekort. Het nationale inkomen wordt geraamd op 220 milliard. Spr wees erop, dat dit niet kan voortduren. Frank rijk is op weg naar het failliet, waardoor de onafhankelijkheid van het land te gronde kan gaan. Het evenwicht in de begrooting moet dus hersteld. Alle maatregelen blijven evenwei vruchteloos, wanneer binnen- en buitenland- sche orde niet gehandhaafd blijven. De minister-president wees op de noodzake lijkheid van een verhooging van het nationale inkomen en dus op de noodzakelijkheid van opvoeren der productie, waaraan alle Fran schen, werkgevers zoowel als werknemers, moe ren medewerken. In verband hiermede herin nerde de minister-president aan de heftige aanvallen, waaraan hij in den afgeloopen zomer heeft blootgestaan na zijn oproep tot arbeiden. Na ernstige studie is spreker evenwel tot de slotsom gekomen, dat de crisis in Frankrijk de vermindering van de productie tot oorzaak heeft. Van 1929 tot 1937 is de productie in Duitschland, Engeland en Scandinavië toegenomen, terwijl deze in Frankrijk in dezen tijd is afgenomen. Dit kan niet doorgaan. Frankrijk, dat zichzelf te gronde richt, is een prooi van binnenlandsche onlusten en aanvallen van buiten af. Het is geen verraad den vrede te bewaren voor de arbei dersklasse. Ook hier dreigt de communistische partij door haar felheid het land naar een dramatisch lot te voeren. Spreker vroeg of het geen nationale plicht was meer te produceeren. Men hoort zeggen: Frankrijk moet sterker wor den, het moet zijn wil op kunnen leggen door geweld van wapenen. Dezelfde stemmen roepen evenwel „werkt niet meer dan veertig uur". Verder wees Daladier er op, dat hij krachtige pogingen eischt van alle Franschen, niet alleen van de arbeiders. Hij is een voorstander van behoud van loon tijdens de vacantie, arbitrage, strijd tegen de werkloosheid door scholing voor een nieuw beroep. De minister-president verklaarde vervolgens, dat te veel propaganda wordt gevoerd. Te dik wijls worden onder den dekmantel van theorieën buitenlandsche belangen of ambities aan de Franschen voorgelegd. Frankrijk is het land der vrijheid. Ieder heeft hier het recht te zeggen, wat hij denkt en te verdedigen, wat hem de waarheid schijnt. Frankrijk mag evenwel geen strijdperk worden van alle tegenstrijdige mee rlingen, welke de moderne wereld verscheuren. Eet zal niet dulden, dat buitenlandsche krach ten, welke zij ook zijn, aan de Franschen ko men vertellen, welke hun belangen zijn en het zal niet dulden, dat Franschen deze propaganda voeren. Frankrijk zal een toevlucht blijven bieden aan vluchtelingen, doch het zal eischen, dat zij, die het ontvangt, de wetten der gastvrijheid eer biedigen, d.w.z. dat men zich niet zal mengen ij} de zaken van het huis, waarin men wordt opgenomen. Degene, die zich hieraan niet on derwerpt, wordt buiten de deur gesloten. Het nationaal-socialistische Duitschland, het fascistische Italië en het communistische Rus land dulden op hun gebied geen democratische propaganda. Dit is hun goed recht, doch de Fransche Republiek, welker geduld misschien grooter is geweest, zal er in het vervolg voor waken, dat geen onderneming meer ontstaat, welke niet gesproten is uit Franschen bodem. Op alle gebied zal het republikeinsch bewind worden verdedigd. Vervolgens wees de minister-president erop, dat Frankrijk geen redder noodig heeft, noch een man, door hat lot aangewezen, doch werkers. Het land zal gered worden, doch het zal zijn heil niet te danken hebben aan de plotselinge komst van 'n onverwachten redder. Het zal zich zelf redden door de kracht van zijn kinderen. Zijn grootste'kracht is zijn vrijheid. Alles is aan de Franschen mogelijk omdat zij vrije mannen zijn. Frankrijk is een land van boeren, die de natuurlijke vertraging in elk menschenwerk kennen. Zij weten, dat om te oogsten het noodig is geweest te arbeiden en te zaaien. „Laten wij vandaag werken en morgen zaaien," zoo riep de minister-president tenslotte uit. „Laten wij onze velden verdedigen tegen de wisselvalligheden van de jaargetijden en tegen de vernielende stormen. Spoedig zal dan de oogst komen." De rede van den minister-president werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Van officieuze zijde te Berlijn wordt gemeld, dat de rede, welke de Fransche minister-presi dent te Marseille heeft gehouden, in Duitsch land gunstig is ontvangen. In politieke kringen is men vooral zeer tevreden over de bereidwil ligheid met Duitschland tot een overeenstem ming te komen, welke blijkt uit de rede. HAIFA, 27 Oct. (Havas) De zuiveringsactie in Noord Palestina wordt actief voortgezet, met name te Haifa, waar troepen op overeenkom stige wijze als in het oude Jeruzalem optreden. In de geheele stad worden strenge huiszoekin gen verricht, in het bijzonder in de buurt der souks, die aan verdachte elementen een toe vlucht bieden en waar deze onmogelijk kunnen worden gecontroleerd. Dit stadsdeel zal worden afgebroken. Overigens duurt het terrorisme voort. In de buurt van Tel Aviv heeft „de kolonie Ness Ziona een nieuwen aanval te verduren gehad, waarbij de administrateur werd gedood. Een Britsch legerofficier en nog twee mili tairen zijn gewond, toen een landmijn tot ont ploffing kwam onder een militairen vrachtauto op een landweg in de vlakte van Sharon. Ook een burger werd gewond. LISSABON, 27 Oct. (Reuter). In welingelich te kringen is men van meening, dat de Portu geesche regeering, anders dan in het buiten land gemeld is, niet met Pirow zal spreken over het vraagstuk van geheele of gedeeltelijke restitutie der vroegere Duitsche koloniën. Deze meening berust er op, dat Salazar besloten heeft niet deel te nemen aan besprekingen van dien aard, omdat Portugal zijn Airikaan- sche bezittingen niet van Duitschland of een ander land heeft gekregen. Salazar heeft te kennen gegeven, dat hij Hitier aan zijn woora zal houden: Hitier heeft immers verklaard, dat Duitschland geen belangstelling heeft voor de koloniën, die het niet vóór den oorlog bezat. De „Daily Telegraph" meldt uit Lissabon, dat Pirow, de minister van Landsverdediging van Zuid Afrika, heden een langdurig gesprek met den Fortugeeschen minister-president heeft gevoerd. BOEDAPEST, 27 Oct. (Reuter). Naar verluidt heeft de Hongaarsche regeering een in scherpe bewoordingen gestelde nota gezonden als antwoord op de nieuwe Tsje- cho-Slowaaksche voorstellen. Deze nota is opgesteld in een bijeenkomst van het kabi net, welke twee uur heeft geduurd. De nota zal vanavond te Praag worden over handigd. Naar verder verluidt wordt hierin ge vraagd dat de hangende vraagstukken tusschen beide landen volledig zullen worden opgelost, overeenkomstig de lijnen, welke zijn aangege ven in de vorige Hongaarsche nota. Hoewel nog geen bijzonderheden bekend zijn, schijnt het dat Hongarije vasthoudt aan den eisch, dat de Tsjechische troepen binnen de ko mende vier of vijf dagen zich terug zullen trek ken uit de tienduizend vierkante kilometer welke Praag zich bereid heeft verklaard af te staan. Verder schijnt Hongarije zich er tegen te verzetten, dat Roemenië tezamen met Italië, Duitschland en Polen zal optreden als scheids rechter inzake Roethenië. In haar antwoord zou de Hongaarsche re geering er wel in hebben toegestemd de arbi trage van Duitschland en Italië te aanvaarden voor het vaststellen van de grenzen tusschen Slowakije en Hongarije. Vanavond is te Praag het volgende officieele communiqué gepubliceerd: ,,De Hongaarsche gezant te Praag heeft van avond te half zeven een bezoek gebracht aan minister Chvalkovsky en hem het antwoord van de Hongaarsche regeering op de nota van Tsjecho-Slowakije van 26 October j.l. over handigd. De Hongaarsche regeering protesteert in haar antwoord tegen het feit, dat de regeering van Tsjecho-Slowakije in haar nota van gis teren niet inging op 't denkbeeld van 'n volks stemming onder de Slowaaksche en Roetheen- sche minderheden, een volksstemming, welke deze minderheden zouden verlangen. Verder verlangt de Hongaarsche regeering, dat de gebieden, welke bewoond worden door een onbetwistbaar Hongaarsche meerderheid, zullen worden uitgesloten van arbitrage. De Hongaarsche regeering neemt evenwel met vol doening kennis van het feit, dat de regeering van Tsjecho-Slowakije bezield is van hetzelf de verlangen als de Hongaarsche regeering om te komen tot een snelle en volledige oplos sing. De Hongaarsche regeering doet vervolgens eenige voorstellen inzake de voorgestelde ar bitrage. Om het antwoord van de Tsjecho-Slowaak- sche regeering op te stellen, zal een nieuwe bijeenkomst van het kabinet noodig zijn." ROME, 27 Oct. (Havas) Men verklaart, dat het bezoek van Von Ribbentrop aan Rome van strikt particulieren aard is. Von Ribbentrop zal slechts twee dagen blijven en Vrijdag en Zaterdag besprekingen met Mussolini en Ciano hebben, waarna hij onmiddellijk den Fuehrer verslag zal uitbrengen. LONDEN, 27 Oct. (Reuter) Lord Stanhope is benoemd tot Eersten Lord der admiraliteit. Lord Delawarr zal hem opvolgen als minister van Opvoeding. De wijzigingen in de regeering, waarbij lord Delawarr overgaat naar het ministerie van Onderwijs, laten den post van Lord Privy Seal vacant, evenals den post van minister der Do minions. De minister van Koloniën, MacDonald, heeft reeds eenigen tijd ook het ministerie van Dominions waargenomen en zal dit blijven doen. Lord Stanhope heeft reeds ondervinding op gedaan in het ministerie van Marine, hij is eenigen tijd Junior Lord van de admiraliteit geweest, terwijl Lord Delawarr de functie van onderstaatssecretaris van het ministerie van Onderwijs heeft bekleed. Gezien van het standpunt der partijen heeft de regeering geen wijziging ondergaan. LONDEN, 27 Oct. Na een bijeenkomst van het Katholieke episcopaat van Engeland en Wales werd de volgende boodschap naar den heer Chamberlain getelegrafeerd: De Katho lieke aartsbisschoppen en bisschoppen bieden hun innige wenschen van dankbaarheid aan den minister-president aan voor diens succes rijke pogingen voor de zaak van den vrede, ge ven uiting aan hun verknochtheid en beloven te zullen bidden. WASHINGTON, 27 Oct. (A. N. P.) President Roosevelt heeft zijn „Fact Finding Board" nog 48 uur den tijd gegeven om een rapport op te stellen, dat als grondslag kan dienen tot het afwenden van de dreigende staking van 900.000 spoorwegarbeiders. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Philips Aku Anaconda Curtiss Wright South. Railway U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Packard Motor New York Central Balt. en Ohio Pref. Balt. en Ohio North. Am. Aviation Illinois Central 234 42—4214 30 1/16—29% 5 14V4 50—49l/2 511/8-51% 15%—15l/8 45/s 15 7/1615% 6 7/16 7 15/16 11%—11% Van 4.305 uur Kon. Olie Anaconda South. Railway U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel New York Central 332—332 J4 29%—29 9/16 14)4—14 49% 51—51 3/16 15 3/16 155/8—15% NEW YORK, 27 Oct. (Part.) De betere stem ming, die zich gisteren in de tweede beurs- helft manifesteerde, bleef heden bij opening der New Yorksche beurs gehandhaafd en de markt had aanvankelijk een opgewekt voor komen. De belangstelling van de zijde van het publiek bleek weer te zijn toegenomen en in het algemeen was de vraag overheerschend hetgeen resulteerde in meerendeels hoogere openingskoersen, el bleven de winsten in hoofd zaak tot fracties van een dollar beperkt. Hoe wei er geen speciale berichten waren, die hiervoor aansprakelijk konden worden gesteld, was het nieuws uit het bedrijfsleven over het algemeen weer van gunstige strekking, al open de dat geen nieuwe gezichtspunten. In elk geval had het optimisme heden weer de overhand gekregen en was de vrees voor een scherpe correctieve beweging, die de laatste dagen docvr velen werd gekoesterd, grootendeels verdwenen, betgeen de markt over haar jongste weifelende houding heen hielp. De handel gaf tegenover de laatste uren van gisteren weer eenige uit breiding te zien, doch de omzetten waren heden meer gelijk over de verschillende rubrieken verdeeld. Slechts enkele fondsen waren er die door den omvang der omzetten opvielen. Sporen werden aanvankelijk eenigszins gedrukt door het uitstel van de beslissing der Railway Fac Finding Board omtrent de loonsverlagingen tot Zaterdag, omdat dit terecht of ten onrechte bij velen de meening heeft doen postvatten, dat in de Board geen eenstemmigheid heerscht of dat men de consequenties van zijn eigen be slissing, n.l. de mogelijkheid van een staking, niet aandurfde. Toen de markt na opening echter vrijwel- algemeen verder verbeterde, overwonnen ook sporen hun aarzeling en gaven die meerendeels eveneens een stijging te zien. Zeer vast waren echter de staalwaarden, die de leiding hadden bij de stijging, die gedurende het eerste uur plaats had. U. S. Steel stegen ruim 1 dollar en Bethlehem Steel bijna 1% dollar. Daarnaast liepen ook automobielfondsen en koperwaarden aanzienlijk op. De omzet be- droeg in het' eerste uur 540.000 shares. In het tweede uur werd de markt kalmer en hoewe' de ondertoon vast bleef, trad toch voor de meeste soorten een reactie in als gevolg van winstnemingen. Een deel der koerswinsten kon echter worden behouden. Een van de weinige uitzonderingen vormde de groep der public Utilities, die reeds bij de opening gedrukt lagen en zich daarna op hetzelfde peil bleven be wegen. Vliegtuigwaarden daarentegen bleven vast, evenals aandeelen van fabrieken van landbouwwérktuigen Nadat de noteeringen in het verdere verloop weer even een klein herstel te zien hadden gegeven, volgde onder leiding van de staal waarden weer een reactie. Voor U. S. Steels kwam de noteering 1% punt lager af, terwijl Bethlehem Steel punt lager kwamen te lig gen. Chrysler zakten ruim 1% punt in en At chison Topeka ruim 1% punt. De overige fond sen gaven wat kleiner nadeelige verschillen te zien. Later in den middag en meer in het bij zonder in het laatste uur volgde weer een her stel, waardoor de verliezen op een enkele uit zondering na weer bijna of geheel teniet wer den gedaan. Bijzondere berichten voor dit af wisselend koersverloop waren niet aanwezig. Van de staalwaarden waren U. S. Steel en Bethlehem Steel resp. 1/8 en K punt beter, evenals National Steel, terwijl Youngstown J dollar monteerden. Een uitzondering vormden echtér Republic Steel, die fractioneel lager af kwamen. Ook automobielwaarden maakten nog al wat schommelingen mee, waarbij de slot- koersen kleine winsten te zien gaven. Van spo ren bestond goede belangstelling voor Union Pacific en South. Rails, die resp. 2 3/8 en 1 1/8 punt monteerden. Zeer vast waren van de can- ningshares American Can, die 21/, punt hooge Donderdagavond om kwart over zeven is op den hoek MauritskadeDenneweg te 's-Gra- venhage een motorrijder, de 24-jarige J. A. O., wonende te Moerkapelle, door een personen auto aangereden. Het slachtoffer is door den G. G. D. naar het R.K. ziekenhuis overge bracht, doch kort na aankomst aldaar aan de bekomen verwondingen bezweken. (Van onzen Parijschen correspondent) De resultaten van de Zondag j.l. gehouden Senaatsverkiezingen versterken het conservatief karakter van Frankrijks Hooge Vergadering. Dit conservatief karakter noemden de marxisten „reactionnair", voornamelijk wijl de Senaat zeer critisch stond tegenover het wetgevende werk van de Volksfront-Kamer, hierin menig maal geducht het snoeimes zette en vooral maar weinig wilde wëten van de beide Volksfront ministeries, die onder leiding van Léon Blum zijn opgetreden. Vandaar dat de S.F.I.O. in April j.l„ nadat het tweede ministerie-Blum ten val gebracht was, tegen de Hooge Vergade ring een felle campagne ontketende, waarvoor zij echter buiten haar eigen rijen weinig bijval vond en die dan ook geleidelijk aan verbloedde tot de senaatsverkiezingen in zicht kwamen en de campagne werd hervat, o.a. door tegenover den radicalen candidaat een eigen socialisti- schen concurrent te stellen in al die departe menten, waar deze radicale candidaat een af tredend senator was, die in April j.l. tegen de door Blum gevraagde volmachten had gestemd. Het resultaat der Zondag gehouden ver kiezingen is nu wel het tegendeel van het door de socialisten nagestreefde doel. Er heeft een niet geheel onaanzienlijke opschui ving naar het Centrum plaats gehad, waar bij de gematigden 9 zetels winnen, welke hoofdzakelijk ten goede komen aan 5le geestverwanten van Louis Marini, in den Senaat gegroepeerd in de Republikeinsche en Democratische Unie. Tegen deze opschuiving, in, volgens de mar xisten, reactionnaire richting, weegt de winst van één zetel, welke de S.F.I.O. heeft weten te boeken, en waardoor hun totaal aantal in de Hooge Vergadering op 15 komt, allerminst op. De S.F.I.O. kan er niet eens den troost uit put ten van een aanwijzing, dat haar aanhang in het land zich gehandhaafd heeft op het niveau van het voorjaar 1936, toen zij bij de Kamerver kiezingen het grootste aandeel uit den verkie zingsbuit van het Volksfront in de wacht wist te sleepen en de in getal sterkste partij van het land werd. Eerder zal het tegendeel het geval blijken. En voegt men hieraan toe, dat de com munisten, bij deze verkiezingen voor een derde der Senaatszetels, er niet in geslaagd zijn ook maar op' een der betwiste 97 zetels beslag te leggen, zoodat hun totale vertegenwoordiging in den Senaat op, zegge en schrijve, twee Mos- kovieten blijft staan, dan komt men, aangaande deze verkiezingen tot de eerste, verblijdende, gevolgtrekking, n.l. dat zij, voor het marxisme in het algemeen, slechte verkiezingen geweest zijn. In zetels uitgedrukt zijn het niettemin de radicalen geweest, die het grootste deel van de opschuiving naar het centrum hebben moeten betalen. De Gauche Démocratique (Democrati sche Linkerzijde) verliest per saldo de 9 zetels, welke het centrum heeft gewonnen, en van deze 9 zetels der Gauche Démocratique waren er 6 door radicaal-socialisten bezet. Het moge paradoxaal klinken, maar in dit radicale verkiezingsverlies ziet men ten deele een overwinning van Daladier, inzooverre althans als Daladier's naam verbonden is aan het bui- tenlandsch beleid, dat de Fransche regeering in het Sudetenvraagstuk heeft gevolgd. Dit beleid vond namelijk den duidelijksten bijval in de kringen van het centrum en van rechtsch. Voor de rest beschouwt men het radicale ver lies ten voordeele van de „gematigden" als een duidelijke aanwijzing, dat ook de radicalen aan prestige hebben ingeboet tengevolge van hun aandeel in het gevoerde volksfrontbewind, dat het land zooveel onheil heeft berokkend waarnaast, wij haasten ons het te zeggen, ook menige in zich zeer toejuichenswaardige her vorming staat. Het is inderdaad zeer teekenend, dat van de aftredende radicale senatoren, die zich herkiesbaar hebben gesteld, degenen, die in April j.l. vóór de volmachten verleening aan het ministerie-Blum hebben gestemd, in de meeste gevallen verslagen zijn. Ofwel door een ande ren radicalen candidaat, wiens afkeerigheid van het Volksfront bekend was, ófwel door een can didaat van „gematigde" richting. Maar, zooals wij reeds schreven, men moet de beteekenis van senaatsverkiezingen, als afspie geling van het volksgevoelen, niet overschatten. Het volk drukt zich hierbij slechts zeer indirect uit en dan tengevolge van het ingewikkelde en weinig logische Fransche kiesstelsel nog op een wijze, welke de toch reeds zeer betrekkelijke aanwijzende waarde der verkregen resultaten nog eens verzwakt. In een kiesstelsel, waarbij, zooals is voorgekomen, een bepaald departement naar de Kamer overwegend roode afgevaardig den zendt, en naar den Senaat uitsluitend con servatieve senatoren, klopt iets niet. Van de 97 senatoren, die Zondag j.l. gekozen zijn, werden 64 herkozen; 331 zijn nieuwelingen. Tot de herkozenen behooren de beide ministers Sarraut en Qeuielle. Onder de aftredenden, die zich opnieuw candidaat hadden gesteld, maar verslagen werden, komt o.a. de oud-minister Violette voor, wiens beleid inzake Noord-Afrika in het eerste ministerie-Blum indertijd stor men van critiek ontketend heeft en die door velen verantwoordelijk werd geacht voor de ern stige onlusten, welke onder het Volksfrontbe wind in Tunis en Algiers herhaaldelijk bloed hebben doen vloeien. Vermelden wij tenslotte nog de bijzonderheid, dat het nieuwe, senatoriale mandaat eerst in gaat in 1939, met het nieuwe wetgevende jaar. In de beslissingen, welke de Senaat gedurende de a.s. buitengewone herfstzitting geroepen zal worden te nemen, en welke zeer belangrijk be loven te worden, zullen dus de „verslagenen" van Zondag j.l., wier mandaat tot het einde van dit jaar loopt, hun woordje nog kunnen mee spreken. Zij zullen dat nu eens onder waarlijk ideale omstandigheden, namelijk in alle vrij heid, kunnen doenl de markt verlieten. Ook General Electric ont moetten goede vraag, hetgeen resulteerde in een winst van 1% dollar. Equipmentshares, kunstzijde-fondsen en aandeelen in telegraaf- maatschappijen betoonden zich prijshoudend, terwijl mijnen, koperwaardén, luchtvaartfond sen en public-utilities verdeeld in de markt lagen, evenals oliewaarden. Door de Tidewater Ass. Oil is op een nieuw veld een bron aan geboord met een dagelijksche productie van 1100 barrels. Warenhuisfondsen, rubbers, tabak ken en amusementswaarden verlieten de markt in een lustelooze houding, terwijl van de che mische fondsen Allied Chemical 1 punt van hun koers moesten afstaan. De omzetten bedroegen in totaal 2.020.000 shares. Slotkoersen Oct. 27 Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Amer. Rolling Mills Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 534 Young Deleware Huds. Douglas Aircra't Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pret. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wooiworth Building ex dividend. nieuwe aandeelen Gedaan en laten, f 26 25 188 189 191 104 101% 104 29% 29% 30 20% 20% 55 55% 55% 148% 148% 149 89% 893/i 90% 15% 143/4 l4 3/i 38% 393/8 40% 39% 39% 39-% 83/8 8% 83/g 68% 67% 67% 6% 63/8 63/4 93 93 93 32% 32% 32% 353/4 35% 36 3/4 3/4 833/4 83% 84 8% 8% 9 34% 34 337/s 28% 29% 29% 32 22% 23Vs 263/8 26% 26% 20% 20% 20 69 68% 67% 147 147 148% 180 181 182% 143/s 14 13% 47 45% 463/s 50% 503/g 51 326/8 33 333/4 93/8 9% 9 15% 15 14% 63 63% 63 Va 56% 55% 563/4 10 9% 1(7% 473/8 47% 493/s 1 1% 1% 2 51.% 513/8 52% 25 25% 25 14% 14% 14% 20% 19% 20% 253/8 25% 25 187% 190 191 21% 21% 22% 39% 39% 391/s 58% 58% 58 34% 33% 34% 83/4 8-% 8 3/8 76 76% 77% 153/s 153/, 15% 13% 14 14 19% 19% 20 19% 183/1 18 7% 73/s 7% 53 53 53% 13 13 13 94% 92% 94% 36% 363/8 35% 4% 4% 4 6% 6% 52 53% 54% 653/8 65% 653/s 27% 27% 28% 121 118 1203/4 50% 50 3^ 51 ex coupon. bieden. NEW YORK, 27 Oct. Slotkoersen Oct. 27 26 25 Brussel. 16 91% 16 93% 16.91 Rome. 5.261/4 5.26% 5 26% Bern. 22.70% 22.72 22.71 Madrid. Oslo. 23.95 24.02 2396 A'dam. 5441 54.44 54.44 Londen. 4-76 4 774! 4.76% Parijs. 2 66w 2 673/s 2.667/8 Berlijn. 40.07 40.08 40 07 27 Oct. Suiker Juli Sept. 2.122 10 Nov. 2.06-207 2 04-05 Dec. 2 06-207 2 04-05 Katoen Jan. 8.49-— 8 48-49 Oct. 8 398.40 Dec. 8 378 38- Koffie (Rio - Nieuw contract) Dec. 4.38-- Mrt. 4 46-- Mei 4 53-- Juli 4 57-- Dec. 4 61-- Sept. Rubber Standaard Oct. 16.75-f Dec. 16.93-— 16 95 Jan. 16 85-f 17.00-* Mrt. 16 96 16.99 - Tin Loco 46 37 46 25 NEW YORK, 27 pet. 26 Oct. 27 Oct. 26 Oct. Jan. 10-11 2.07-09 Mrt. 2.12-14 2.09-11 Mei 215-16 212-14 Sept. Mrt. 8,21 8.23 Mei 8 07 811-12 Juli 7 83 7 88 (Santos) 4 40 Dec. 679- 6 79-- 4.49- Mrt. 6 90 6 .0 454- Mei 6 96 6.96- 4.58- Juli 6 98-99 698- 462 Dec. 7.00 7 00 Sept. Mel 16 98-+ 17.02-- Juli 16 98-+ 17-00 - Sept. 17 01 17-03-- 27 Oct. 26 Oct. Tarwe Dec. 65% 65%-% Mel 671/4-% 67%-Va Juli 67 67 Maïs Dec. 45%-— 46%- Mel 49'A 49% Juli 50/850%- Reuzel Oct. 7,25 7.321/2 Dec. 740 7 371/2 46 371/a 46 25 CHICAGO, 27 Oct. 27 Oct. 26 Oct. Haver Dec. 25 Vs 25% Mcl 261/4 261/4 Juli 251/2 Rogge Dec. 43 -— 43 - Mei 44% 44 Juli 45 - Jan. 7.50 Mrt. 7 871/a 7.45 7 85 27 Oct. 26 Oct. Tarwe Oct. 59 •- 59 Dec. 58 Va 58%. Mei 61% 623/s WINNIPEG, 27 Oct. 27 Oct. 26 Oct. Gerst Oct. 35%- 36 V8 Dec. 35%353/8 Mei 36%36% Lijnzaad Oct. 133 133 Dec. 129 129 Mei 130%-— 130 Rogge Oct. 393/4401/2- Dec. 391/2393/4 Mei 411/4 413/4 Haver Mei 273/4.— 273/4-— Dec. 28%-— 283/8 Oct. 27%27% gedaan en laten t bieden nominaal BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 26 Oct.: Towa, La Plata. Vertrokken 26 Oct.: J. Pz. Coerr, m.s., Java: Ceres, s., Hamburg; Deucalion, s., idem; Pluto, Kopenhagen; Rhein, s., Hamburg; Trito, s., Bel fast via R'dam; Merel, s., Londen. Aangekomen 27 Oct.: Hilda, m.s, Brugge; Fun- marö. s., Vesteras (voor Velsen). Vertrokken 27 Oct.: Biruta, s., Windau. Aangekomen 27 Oct.: Vechtstroom, s„ Hull; Polyphemus, s., Bremen. Vertrokken 27 Oct.: Heidelberg, s., Hamburg: Pygmalion, m.s.. Tanger via R'd'am; Rijnstroom', m.s.. Bristol; Wolfsburg, s., Port Said. AMSTERDAM. Aangekomen 26 Oct.: Tubo, de Lemmer, ledig, Fosfaatfabriek, d'Arnaud Co.; Eriksborg, Stugsund, hout, Houthaven. J. Sydaes Co.; Towa, La Plata, graan, Boeien Silo, v. Uden. Aangekomen 27 Oct.: Hastings, Eng. Politie- vaartuig, Nordfield, De Ruyterkade, Steiger P.: Hild'a, Brugge, ledig, Borneokade, Scheepv. Bedr. Gruno; Gerdina, Demmln, inklaren. Steiger H.A.L.. idem; Vechtstroom, Hul!, stukgoed, Han delskade, Ho'll. Stoornb. Mij.; Polyphemus, Bremen, stukgoed, Borneokade, Meyer Co.'s Scheepv. Mij MIJ. OCEAAN ALCINOUS, Amst. n. Java, pass. 26 Oct. Gi braltar. MELAMPUS, 26 Oct. van Amst. te Batavia. MYRMIDON, 27 Oct. van Padang n. Batavia. POLYPHEMUS, 27 Oct. van Bremen te Amst. ROTTEHDAM-Z. AMERIKA LIJN AI.WAKI, 26 Oct. van B.-Aires te R'dam. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN BENGALEN, 25 Oct. van Manilla n. Pac. Kust. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN JAARSTROOM, 26 Oct. van W.-Afrika te A'dam. ROTT. LLOYD SOEKABOEMI, uitreis, pass. 26 Oct. Sagres. SITOEBONDO, 26 Oct. van R'd'am via Londen naar Java. KERTOSONO, thuisreis, 26 Oct. van Port Soudan. KOTA TJANDI, thuisreis, pass. 27 Oct. Oues- sant. TJIKEMBANG, thuisreis, 27 Oct. van Belawan. HALCYON LIJN STAD HAARLEM, 25 Oct. van R'dam te Pepel. ROZENBURG, Antwerpen naar Bordeaux, pass. 27 Oct. Vlissingen. STAD VLAARDINGEN, was 26 Oct. 8 U. v.rrJ- op 47 gr. 55 min. N.B. en 47 gr. 43 min. W.L., gesleept door de sleepboot Thames. KON. NED. STOOMB. MM. VULCANUS, Middl. Zee naar Amst., pass. 26 Oct. n.m. Gibraltar. CERES, 26 Oct. van Amst. n. Hamburg. DEUCALION, 26 Oct. van Amst. n. Hamburg. PLUTO, 26 Oct. van Amst. n. Kopenhagen. NERE.US, 27 Oct. van Gothenburg n. Aarhuus. PYGMALION, 27 Oct. van Amst. via Rotterdam naar Tunis. COLOMBIA, uitreis, pass. 27 Oct. 7 uur v.m'. Flores. TRAJANUS, 26 Oct. van Tel Aviv naar Haifa. SIMON BOLIVAR, 26 Oct. van Barbados naar Amsterdam. IRENE, 27 Oct. van R'dam' te Lissabon. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND, uitreis, 27 Oct. v.m. 6 uur te Santos. EEMLAND, 27 Oct, van Rio Janeiro naar Pa- vanagua. SALLAND. thuisreis, 26 Oct. n.m. li uur van Bahia. MIJ. NEDERLAND MARN1X VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis. 27 Oct. van Algiers. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, 26 Oct, n.m. 3 uur van Beira naar Mozambique. BLOEMFONTEIN, 26 Oct. n.m. 3 uur 30 van R'dam naar Hamburg. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN ARENDSKERK, uitreis, 26 Oct. te Bombay AAGTEKERK,thuisreis, 27 Oct. te Londen'. HOLLAND-O. AZIE LMN MEERKERK, uitreis, 26 Oct. van Colombo. SEROOSKERK, 26 Oct. van Hamburg te R'dam, GAASTERKERK, thuisreis, 26 Oct. van Yoko- hama. DIVERSE SCHEPEN WILLY, 27 Oct. van Sundsval te Hudiksvall. BERTA, 27 Oct. van Holbaek n. Kramfors. 1JSSEL, 26 Oct. van R'dam' te Susak. FRIESLAND, 27 Oct. van Gdynia n. R'dam. WESTLAND, 27 Oct. van R'dam te Leith. MIDSLAND, 26 Oct. van Swansea n. Amst. PRINS FREDERIK HENDRIK, 27 Oct. te Ant werpen. RANDWIJK, Antwerpen n. Philadelphia, pass. 27 Oct. Vlissingen. THEANO, 26 Oct. van Belfast n. Fowey. ï?£MISTO' 26 0c1:' van Swansea n. Montreal. TARA, Rio Janeiro naar Havre, pass. 26 Oct. St. Vincent. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 26 Oct.: A. Visser, laatst manufacturier, thans van beroep werkman, Papendrecht, Nanengat 18. R.c. mr. J. Bentfort van Valkenburg. Cur. mï. G. Philipse, Dordrecht. Jan Kuijs, koopman, Den Bosch, Lange Put straat 22. R.c. mr. J. M. Huizinga. Cur. mr. C. Verhoeven, Waalwijk. J. de Vries, koopman, Den Bosch, Postelstr. 15, R.c. mr. J. M. Huizinga. Cur. mei. mr. Bella Imkamp, Den Bosch. Emile Wijnbergen, Eindhoven, Dommelhoef- straat 1. R.c. J. M. Huizinga. Cur. mr. A. F. M- van der Meeren, Eindhoven. Arnoud Cornells Brok, koopman, Waalwijk, Stationsstraat 71. R.c. mr. J. M. Huizinga. Cur. mr. M. Ad'elmeijer, Den Bosch. Ir. J. E. Stork. Zeist, Bethaniëplein 9. R.c- mr. A. D. van Regteren Altena. Cur. mr. H. B van Rhyn, Zeist. M. Booye, Zeist, winkelier. R.c. mr. A. D- van Regteren Alten-a, Cur. mr. H. B. van Rhiln, Zeist. J. J. Hallebeek, reiziger, Utrecht, Stations dwarsstraat 21. R.c. mr. A. D. van Regteren Al tena. Cur. mr. C. L. Eidering, Utrecht. 27 Oc.: M. P. j. Wijtenburg, koopman in che mische producten, Amsterdam, Overtoom' 303 (in wonend). R.c. mr. J. Sprey. Cur. mr. J. H. P- Boudewijnse, J. W. Brouwersplein 19b, A'dam. A. J. de Boer, vertegenwoordiger, Bussum. Brinklaan 142. R.c. mr. H. D. Feenstra. Cur. mr. M. M. G. Th. de Kort, Damrak 44, Amsterdam. N.V. Plaza Theaterbedrijf N.V., Amsterdam. Plantage Middenlaan 24. R.c. mr. H. D. Feen stra. Cur. mr. R. Heeg, Vondelstr. 45, Amsterdam- N.V. Penners Snellenbergs Houthandel, gevestigd te Amsterdam, aldaar kant-oor hou dende Houthaven 25. R.c. mr. H. D. Veenstra. C-ur. O. M. A. Geerling. Heeren-gracht 420, A'dam. S. de Raay, handelaar in electro- en radio- technische artikelen Amsterdam, Tilanusstraat 26, R.c. mr. H. D. Feenstra. Cur. mr. H. F. Blaisse. Heerengracht 224, Amsterdam. J. W. A. Verhoeven, Naarden. Prins Willem van Oranjelaan 21. R.c. mr. J. Sprey. Cur. mr. J J. Caron, Vossiusstr. 3, A'dam. Geëindigd door homologatie van het aange boden accoord: 25 Oct.: J. F. Kramer. Assen Uitk. 100 pCt. Opgeheven weg. gebr. aan actief de faill. van H- Wouters van Corven, Tilburg; H. J. Jager, Vriezen- veen; H. J. Hoogardie. Eindhoven: Rechtspersoon lijkheid Bezittende Stichting Eindli. Woningbouw Thuis Best, Eindhoven; Job van Ling, Utrecht- TILBURG. Geslaagd voor het candidaats- examen in de economische wetenschappen 9e heer H. P. Krouwels, Haarlem (met lof). 1 In de Wühelminaschool (kweekschool vool vroedvrouwen) te Heerlen is 26 October het examen gehouden voor de aanteekening kraam verpleging. Geslaagd de dames A. Bosma te Wychel (Fr.)i H. Buisman te Rotterdam, C. Cavalje te Zwol le, H, Grob te Nijmegen, H. Huizinga te Win terswijk, N. de Jonge te Arnhem, W. Kuinders- ma te Drachten, B. Rijke te Zutfen en T.Wuest- man te Enschede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2