f Roethenië blijft haard van onrust Na de tragedie te Marseille Nieuwe Britsche kabinetsleden Staatslieden uit den Balkan bijeen Zuiveringsactie door Japanners Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE. NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27Vi d. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DINSDAG 1 NOVEMBER 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21459 Te Praag vinden 50.000 vluchte lingen in 6000 spoorwagons een toevlucht Poolsche pers acht arbitrage onvoldoende De Hongaarsche eischen Opstandig Palestina De verliezenlijst der laatste maanden Het Weer In de chapelle ardente rust thans het stoffelijk overschot van 31 slachtoffers Thans 244.000 pond voor Tsjecho-Slowakije Braziliaansche vlieg tuigen neergestort Runciman benoemd tot Lord President van den Raad Wat de veranderingen beteekenen De premiers van Bulgarije en Joego-Slavië confer eer en te Nisj Gebiedsafstand aan Bulgarije? Polen overweegt tegen maatregelen Tot nu toe werden 10.000 Joden uitgezet Von Papen bij den Koning van Zweden Sudetenland tot gouw verheven Spoorwegconferentie te Sofia Regeeringsbeleid in Portugal bevestigd MUSSOLINI OPENT GROOT EN KORTEGOLFZENDER Japansche politiek richt zich op „Azië voor de Aziaten Een mededeeling van Tsjang Kai Sjek Arita's plannen Vele slachtoffers van Spaansche bommen Fransche kabinetsraad De python is terug Wegens het feest van Allerhei ligen zal'dit blad hedenavond met verschijnen. DE DIRECTIE G emeenschap Om het bestaan der wilde busdiensten Comité keurt verzet tegen de politie af JONGEMAN GESTRUIKELD EN OVERLEDEN kWWWWWWlll II IIIII71177 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et Ingez. mededeetlngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel BI] contract sterk verlaagde prijzen Voor d« kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Een officieel communiqué van Ceteka, afkomstig uit Uzhorod noemt alle door den radiozender van Warschau verspreide be richten volgens welke te Uzhorod een be tooging zou hebben plaats gehad ten gun ste van de inlijving van Roethenië bij Hon garije, waarbij honderd dooden en honder den gewonden zouden zijn gevallen, van aHen grond ontbloot. Een speciale correspondent van de Daily Te legraph and Morning Post heeft een bezoek gebracht aan Ilava, waar 330 Hongaren, vooi het meerendeel dienstdoende officieren en sol daten van het Hongaarscha leger gevangen zitten. Zij waren naar Roethenië gezonden om te< trachten een opstand te wekken onder de boeren. Deze Hongaren waren aangekomen in burgerkleedfj, voorzien van geweren, handgra naten en mitrailleurs. Uit gesprekken met de gevangenen bleek den correspondent, dat den uitgezonden militairen verklaard was, dat het Tsjecho-Slowaaksche leger Roethenië had ont ruimd en zij hun wapens noodig hadden tegen Bolsjewisten en Joden, die als eenigen tegen stand tegen hen zouden bieden. PRAAG, 31 October. (Havas). Vandaag wer den de spoorwegverbindingen tusschen Praag en Berlijn hervat. Dagelijks zal in beide richtin gen een sneltrein rijden. Volgens Vercemi Cesko Slovo zou het aan tal Tsjechische vluchtelingen, afkomstig uii Sudetenland, 50.000 bedragen. De directie der spoorwegen heeft 6000 wagons ter beschikking der vluchtelingen gesteld om tot woonruimte te dienen. BRATISLAVA, 31 Oct. (D. N. B.) De Hongaarsche en Tsjecho-Slowaaksche mi litaire deskundigen zijn heden alhier bij eengekomen, teneinde de modaliteiten te bespreken van de ontruiming der waar schijnlijk a&n Hongarije komende grens gebieden. De Poolsche regeeringspers acht Duitsch-Ita- liaansche arbitrage in de Tsjechische kwestie niet voldoende. Er is hier, zoo verklaart de Gazeta Polska, sprake van een nieuwe poging om een voor- loopigen toestand te scheppen. Arbitrage door de regeeringen te Rome en Berlijn kan slechts tot een gedeeltelijke oplossing leiden. Het regeeringsblad Express Poranny ver klaart, dat de Duitsch-Italiaansche arbitrage het Tsjecho-Slowaaksche abces niet zal weg nemen, en dat het zal bijdragen tot het hand haven van den staat van beleg in midden- Europa. In de „Deutsche Diplomatisch-politische Korrespondenz" wordt ten aandien van de ar bitrage door Duitschland en Italië in de kwes tie der grenzen tusschen Tsjecho-Slowakije en Hongarije o.m. geschreven; Duitschland heeft bij de regeling der Sude- tenduitsche kwestie getoond, dat het zich zelf aan het grondbeginsel gehouden heeft, welks veronachtzaming het sedert Versailles heeft bestreden; het primaat van het. „Volkstum". Het voorbeeld, Hat Duitschland bij deze gele genheid heeft gegeven en nog geeft, nJ. het afstand doen van extensieve interpretatie van „volkstumsmassige" en daarbij duidelijk niet ongerechtvaardigde doelstellingen,, geeft aan bet Duitsche rijk het recht ook bij de con- fligeerende partijen een gelijk begrip te ver onderstellen. JERUZALEM, 31 Oct. (Reuter) Te Jaffa hebben tot dusver de Britsche autoriteiten geen einde kunnen maken aan de daden van terreur, welke juist daar zoo veelvuldig zijn voorgekomen. De tekst van het rapport der commissie- Woodhead is aan de Palestijnsche regeering overhandigd. De datum, waarop het rapport zal worden gepubliceerd, is nog niet vastge steld. Men verwacht de publicatie echter in November. De „Palestine Post" meldt, dat volgens een niet-officieele schatting in de maand October 520 personen in Palestina om het leven geko men zijn, onder wie 376 Arabische opstandelin gen, 58 Joden en 14 Engelschen. Verder werden 240 menschen gewond, onder wie 66 Engelschen en 61 Joden. In de laatste vier maanden zijn 1357 men schen om het leven gekomen en 1162 gewond. Tot de gewonden behooren 138 Engelschen en 454 Joden, terwijl 42 Engelschen en 219 Joden omgekomen zijn. De Britsche militairen hebben vanochtend te Jaffa een krachtige „zuiveringsactie" inge zet. De stad is geheel van de rest van het land geïsoleerd. De telefoon- en telegraafverbindin gen worden door de militairen gecontroleerd, terwijl patroüilles toezicht houden op het ver keer, met name tusschen Jaffa en Ramleh. Uit andere districten wordt melding gemaakt van verscheiden incidenten. Drie Arabieren werden gedood. Op verscheidene plaatsen zijn branden uitgebroken, waarbij Joodsche bezit tingen en regeeringsgebouwen werden bescha digd. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllith VERWACHTING: Matige tot krachtigen, later tijdelijk stormachtige, Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be- trokken, aanvankelijk weinig of geen re- gen, later toenemende regenkans, weinig verandering in temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Kouder. 1 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind Maandagavond te 20.05 uur aan E alle posten: „Weest op uw hoede". fniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ MARSEILLE, 31 Oct. (Havas). Uit de puin- hoopen van de „Nouvelles Galeries" heeft men het 27e lijk geborgen. Het is dat eener vrouw en men beschikt slechts over een stuk zwarte stof met een knoop eraan, om haar te identi- ficeeren. Men is nog steeds bezig met het opruimings- werk, waarmede men waarschijnlijk pas over twee dagen gereed zal zijn. Met snijbranders moet men zich door den warwinkel van ver bogen ijzer een weg banen. In de chapelle ardente is thans het stoffe lijk overschot van 31 slachtoffèrs van den brand op baren geplaatst. Bovendien heeft men in de puinhoopen zeer vele verminkte lichaams- deelen gevonden. LONDEN, 31 Oct. (A. N. P.) Het steunfonds voor Tsjecho-Slowaaksche vluchtelingen be- Iraagt thans 244.000 pond. Het wordt 8 No vember gesloten. RIO DE JANEIRO, 31 Oct. (D.N.B.) Vandaag rijn tijdens «én rondvlucht om Rio de Janeiro twee vliegtuigen neergestort. De rondvlucht maakte een onderdeel uit van vliegwedstrijden der Braziliaansche vliegweek. De inzittenden van een der beide toestellen kwamen er met den schrik af, de bestuurders van het tweede toestel, dat zestig meter van het strand af in zee viel, verdronken. a Regelmatig Jceeren groepen Italiaansche vrijwilligers uit Spanje in Italië terug. De terugkomst van een groep Mïlaneezen LONDEN, 31 Oct. (Reuter.) Officieel wordt medegedeeld, dat Sir John Anderson benoemd is tot Lord Grootzegelbewaarder. Runciman is Lord President van den Raad als opvolger van Hailsbam. MacDonald is voortaan minister van de Dominions zoowel als van Koloniën. Onder voorzitterschap van Chamberlain is het kabinet vanmiddag om drie uur bijeenge komen. Aangezien op de agenda van de Lagerhuis zitting van Dinsdag ruim honderd punten voor komen, is het waarschijnlijk, dat Attlee geen algemeene debatten over de buitenlandsche po litiek zal inzetten voor des middags vier uur. Lord Hailsham heeft Chamberlain een schrij ven doen toekomen, waarin hij ontslag vraagt en verklaart, dat dit niet geweten moet worden aan verschil van meening omtrent de politiek der regeering, maar aan het feit, dat de nood zakelijkheid van het vervullen van twee vacatu res in het kabinet het wenschelijk lijkt te ma- Op 2 November geeft de Lord Mayor van Londen een groot banket, waarop schildpadsoep wordt geserveerd. Ter bereiding van deze soep zijn eenige West-Indische schildpadden te Londen aangevoerd SOFIA, 31 Oct. (Keiden.) De Bulgaarsche minister-president Kiosseivanof vertrok vanmorgen naar de Joego-Slavische grens voor een ontmoeting met den Joego-SIavi- schen premier Stajodinowitsj, ten einde den Europeeschen toestand en in het bijzonder de Balkan-problemen te bespreken Later werd bekend, dat de Bulgaarsche minister president, die in gezelschap van den Zuid- Slavischen gezant te Sofia was, onmiddellijk na zijn aankomst te Nisj een onderhoud van een uur met Stojadinowitsj heeft ge had. Na een bezoek een tabaksfabriek werd een tweede onderhoud gevoerd, dat langer dan een uur duurde. Na afloop van deze tweede bespreking ver klaarde de Bulgaarsche premier tegenover persvertegenwoordigers voldaan te zijn, dat hij zijn ouden vriend Stojadinowitsj had kunrïen ontmoeten. Hij zeide, dat de besprekingen in verband met het verdrag van eeuwige vriend schap tusschen Bulgarije en, Zuid-Slavië gestaan hadden. Stojadinowitsj verklaarde deze woorden vol ledig te kunnen onderschrijven. De ontmoeting was welsprekender dan alle woorden geweest Vanavond vertrekt Kiosseivanof weer naar Sofia. Te Belgrado waren van de bevoegde instan ties geen mededeelingen te bekomen over den inhoud der besprekingen tusschen de minis ter-presidenten van Zuid-Slavië en Bulgarije. In politieke kringen acht men het waarschijn lijk, dat gesproken is over den afstand van verschillende zuiver-Bülgaarsche streken van Zuid-Slavië en een strook van ongeveer 2 kilo meter breed langs de grens van Bulgarije. Daar tegenover zou Bulgarije de Oostgrens van Zuid- Slavië garandeeren. Natuurlijk, aldus wordt verder gezegd,zujlen de staatslieden ook de gelegenheid voor een algemeene gedachtenwisseling hebben Het is niet uitgesloten, dat men aan de voorbereiding van een nieuw verdrag werkt, want de bestaan de „eeuwige vriendschapsbond" bevat geen uit drukkelijke niet-aanvalsverplichting, geen con sultatie-overeenkomst en geen bijstandsverplich ting. Dan, aldus wordt verder gezegd, bestaan er nog verschillende economische vraagstuk ken, hoewel men voorioopig zal afzien van een ,tolumie. ken, dat de minister-president de beschikking heeft over een post, welke nist het beheer van eer ig groot departement inhoudt, zoodat het kabinet op breedere basis versterkt kan worden. De liberalen van de groep-Simon bezetten thans vijf posten in het kabinet, terwijl het aantal zetels van de Nationale Arbeiderspartij twee is gebleven. De overige posten worden door conservatieven bezet. Het aantal kabinetzetels is met'één verminderd door de dubbele functie van MacDonald. Het belangrijkst is de benoeming van Ander son. Vermoedelijk zal hij zich bezig houden met de verdediging van het moederlanden in het bijzonder met de voorzorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen. LONDEN, 31 Oct. (A.NP.) Omtrent de te genmaatregelen, die van Poolsche zijde be raamd werden in verband met de deportatie van Poolsche Joden uit Duitschland verneemt de correspondent van de Daily Telegraph te War schau, dat de door de Poolsche autoriteiten on dernomen stappen bestaan hebben in het op stellen van lijsten met de hamen van Duitschers, die uit Pölen zouden worden gezet in geval van verdere deportaties uit Duitschland. Joodsche leidende personen deelen mede, dat tot dusverre ongeveer 6.000 Poolsche Joden, die door Duitschland naar de grens waren gebracht, in Polen toegelaten zijn. Omstreeks 44.000 an deren, wier papieren niet in orde waren, bevin den zich nog in het „niemandsland" tusschen Duitsche en Poolsche grensstations. Poolsche en Joodsche liefdadigheidsorganisa ties hebben maatregelen genomen om dezen per sonen hulp te brengen. STOCKHOLM, 31 Oct. (D.N.B.) Von Pa pen, die op uitnoodiging van Zweedscbe vrien den eenige dagen in Zweden vertoeft voor de jacht op elanden, is hedenmiddag door Koning Gustaaf aan het dejeuner ontvangen. BERLIJN, 31 Oct. (D. N. B.) De Führer heeft, bjj decreet bepaald, dat met ingang van van daag de Gouw Sudetenland der N. S. D. A. P. wordt ingesteld met als zetel Reichenberg. Gouwleider zal zijn Konrad Henlein, terwijl tot plaatsvervangend gouwleider Karl Hermann Frank is benoemd. Tot opvolger van generaal Beek als chef van den generalen staf van het leger heeft de Führer den generaal der artillerie, Haider, be noemd. SOFIA, 31 Oct. (D.N.B.) De internationale spoorwegconferentie, waaraan alle Europeesche lapden, met uitzondering van Turkije en Span je, deelnemen, is heden alhier geopend. De con ferentie heeft ten doel de dienstregelingen vooi tie goederentreinen vast te stellen. LISSABON, 31 Oct. (D.N.B.) Bericht wordt, dat bij de verkiezingen voor de Nationale Ver gadering 83.6 pCt. der stemmen voor de lijst der Nationale Partij is uitgebracht- 'vr ROME, 31 Oct. (Stefani.) Vanmiddag heeft Mussolini te Prato Smeraldo, op 20 kilometer van Rome, een nieuwen kortegolfzënder ge opend, die de machtigste ter w®reld is. Het station, dat technisch geperfectionneerd is, heeft vier zenders van 50 en vier van 100 kilo watt. Verscheidene der antennetorens zijn hon derd meter hoog. TOKIO, 31 Oct. (Domei) Aan het Zuid-Chineesche front is het gebied ten Noorden van de Parelrivier gezuiverd van de overblijfselen der Chineesche troepen, naar gemeld wordt door een hedenmiddag om half twee uitgegeven communiqué, dat hieraan toevoegt, dat de Japansche troepen de zui veringscampagne in het gebied ten Oosten van Kanton sedert 27 October voerden. De Japansche strijdkrachten, die de Parelrivier opgevaren zijn, hebben Kanton bereikt, en ook Patsjan aan de spoorlijn Kanton— Samsjoei, op 29 October. De Chinee zen bereiden een tegenoffensief te gen Kanton voor. Te Tsingjoean, 80 kilometer ten Noorden van Kanton zijn sterke afdeelingen Chineesche keurtroepen aangekomen. Japansche vliegtuigen hebben gisteren een aanval op Joengjoen gedaan, ten gevolge waar van zeventig burgers gedood of gewond zijn. Omtrent de leidende beginselen van den Ja- panschen wederopbouw van het nieuwe Oost- Azië, waarover een verklaring door de regeering zal worden uitgegeven op 3 November a.s., schrijft de Hotsji Sjimboen o.m., dat de theorie „Oost-Azië voor de Oost-Aziaten" naar voren gebracht zal worden. Het regime van Tsjang Kai Sjek moet worden verpletterd. Japan wil samenwerken tot opbouw van een nieuw China volgens de richtlijnen van zelfbe schikking van het ras, om te komen tot een nieuw land uit het oude China, dat tot dusverre gemaakt was tot een halve kolonie door het economische imperialisme der Westersche mo gendheden. De doelstellingen van den nieuwen minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, worden door de dagbladen ongeveer als volgt samengevat; instelling van een nieuwe centrale regeering in China, opbouw van een nieuw Oost-Azië, op de basis van het Anti-Komintempact, onderzoek van het Negenmogendhedenverdrag en van de internationale overeenkomsten betreffende de exterritorialiteit, opheldering der betrekkingen van Japan met Engeland. Tegenover Moskou zou Japan zich beperken tot de opheldering van enkele problemen. Principieele vraagstukken zouden, door het huidige nauwe contact van Moskou met Tsjang Kai Sjek, niet ter sprake kunnen worden gebracht. Ten aanzien van de voortdurend dreigende Sowjet-Russische bewa peningen moet Mandsjoekwo sterk gemaakt en de Anti-Kominternspil versterkt worden, ten einde aldus een definitieve breuk der diploma tieke betrekkingen met Rusland te voorkomen. In een mededeeling aan het Chineesche volk, aldus meldt het Chineesche Persbureau, ver klaart maarschalk Tsjang Kai Sjek vastbesloten te zijn, het verzet tegen Japan voort te zetten en vraagt hij vertrouwen te hebben in het be halen van de eindoverwinning. Zelfs wanneer de leveranties van oorlogsma teriaal onmogelijk geworden zijn, zelfs wanneer de blokkade ter zee voortduurt en alle interna tionale verbindingen afgesneden zijn, zal China den strijd voortzetten tot de overwinning be haald is. Dq, toestand, aldus Tsjang Kai Sjek, is zoo, dat lang geleden voorraden zijn opgeslagen, die voldoende zijn voor een voortgezet verzet, en dat door den arbeid van jaren de verbindin gen in het achterland verzekerd zijn. MADRID, 31 Oct. (Reuter.) In de algeloopen 24 uur hebben de opstandelingen een reeks luchtaanvallen aan de Oostkust gedaan, ten gevolge waarvan 70 menschen om het leven zijn gekomen en 200 gewond. Het hevigst was de aanval op Alcira, waar een trein, die het sta tion verliet, door bommen werd getroffen. Daar bij werden 21 menschen gedood en 80 gewond. PARIJS, 31 October (Havas) De kabinets raad is om acht uur vanavond geëindigd. Hij was geheel gewijd aan een volledige en gede tailleerde uiteenzetting van den financieelen toestand. Marchandeau heeft de maatregelen bekend gemaakt, welke hij noodig acht voor de hand having van het evenwicht op de begrooting. Het onderzoek dezer maatregelen zal worden voortgezet in een nieuwe kabinetsbespreking, welke is vastgesteld op morgenmiddag vijf uur. Om half negen verliet Marchandeau het ka binet van den minister-president, met wien hij, na afloop van den kabinetsraad, nog eenigen tijd had gesproken. Bonnet is nog twintig mi nuten bij Daladier gebleven met wien hij ge sproken heeft over het vraagstuk der buiten landsche politiek. LONDEN, 31 Oct. (Havas) De python, die Vrijdagavond uit het huis van Conan Doyle was ontsnapt, werd dezen middag slapende teruggevonden onder het dek van een fauteuil Het dier was blijkbaar eerst in den schoorsteen gekropen, maar is door den honger gedreven daaruit weer te voorschijn gekomen. De open plaatsen in het Britsche kabinet werden aangevuld. De premiers van Bulgarije en Joego-Sla vië hielden belangrijke besprekingen. Nieuwe deviezenbepaling voor het Sude- tengebied. Vragen van het Tweede Kamerlid Van der Weijden over vaste lasten van den tuinbouw beantwoord. Beurs van New York: Opening gedrukt, slot brengt eenige verbetering. Wij bidden tot alle vrienden Gods om hun voorspraak en bijstand zoo als wij zelf met onze gebeden, goede werken en aalmoezen de zielen in het vagevuur helpen. Nooit demonstreert de gemeenschap van lijdende, strij dende en zegenpralende kerk zich glorieuzer en treffender dan in deze dagen van Allerheiligen en Allerzielen. Voor ons is die eenheid geen ijdele klank. Ze is een basis voor ons leven. We hopen op Gods barmhartigheid en roepen de voorspraak van zijn bevoor rechten in. En we zijn gelukkig te we ten, dat we nog iets, nog ontzettend veel voor onze geliefden kunnen doen die van ons zijn heengegaan. Hun afscheid was geen afscheid voor im mer en hun leed kunnen we nog ver zachten, hun verdriet kunnen we nog veranderen in heerlijkheid door ons gebed, door onze goede werken, door onze aalmoezen. We moeten, ons goed van de ge meenschap der heiligen bewust wor den want daarin ligt zoo'n groote troost, zoo'n blijde hoop, zoo'n ster kende bemoediging. Het dagelijksch bestuur van het comité van actie van het Nederlandsche touring car-bedrijf deelt mede naar aanleiding van de politiemaatregelen; welke op last van den minister van Justitie zijn genomen te gen diverse zoogenaamde wilde busdien sten, dat dit comité zich voorstelt, zijn actie te voeren uitsluitend met gebruik making van wettige middelen. Getracht zal derhalve woiden door overleg met de autoriteiten, door inschakeling van de publieke opinie, door perscommuniqués en ver spreiding van geschriften het voortbestaan van het touringcarbedrijf mogelijk te maken. Ook zullen de Eerste- en Tweede Kamerleden mid dels adressen uitvoerig worden ingelicht door het comité. Uitdrukkelijk verklaart het co mité, zich niet te kunnen lereenigen met en zijn afkeuring uit te spreken over elk verzet tegen politiemaatregelen en dat zij bij voort during de aangesloten ondernemers daarop zal wijzen. In het uiterste geval zal zelfs tot uit sluiting uit het comité worden overgegaan. Naar aanleiding van het verzoek om In audiëntie te worden toegelaten bij den minis ter van Justitie hebben de voorzitter, de heer J. Stoop en de heer J. F. A. du Mee, secreta ris van het bestuur, Maandagmiddag een on derhoud gehad met den procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten. Maandagmorgen is de 19-jarige Houba nabij zijn ouderlijke woning, nog voordat de taxi, waarmede hij huiswaarts werd gebracht, stil stond, uit den wagen gesprongen. H. kwam te struikelen en liep daarbij een dubbele schedel breuk op. Hij werd naar het R. K. Ziekenhuis te Tegelen overgebracht, waar hij in den avond i: overleden. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 759.8 Vorige stand: 760.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1