Het Lagerhuis bespreekt Chamberlain's beleid ■- Allerzielen Nieuwe Japansche troepenlanding Nieuwe boodschap van vrede Nieuwe Fransche ministers mM DE PREMIER ERKENT DE FOUTEN VAN MUENCHEN Onze koloniën m m Het nieuws van heden DE BAROMETER HEERKENS THIJSSEN Co. 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21460 I I ;*W ffcéf m Ontscheping tusschèn Sjanghai en Hongkong bedreigt belang rijk gebied Chineezen verliezen vijftigduizend man De oproep van Tsjang Kai Sjek In een Japansch communiqué wordt beweerd, dat een op de Tsjentsoen, een zijrivier van de Faarlrivier, liggende Chineesche torpedoboot tot driemaal toe op Japansche vliegtuigen heeft Het Weer „ALL RISKS" VERZEKERING I Poolsch-Tsjechische grenskwestie wordt definitief geregeld Een regeeringsmotie betreffende het accoord met Rome werd ingediend Afstraffing voor de Labour-opposïtïe llf*» Te Akka in Palestina hebben de Engelschen een concentratiekamp aangelegd, waar de opstandige Arabieren worden ondergebracht Attlee opent de debatten Chamberlain antwoordt AUTO MET ARBEIDERS IN RAVIJN GESTORT DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Goede werken De brand te Marseille Aantal slachtoffers tot 74 gestegen De anti-kerkelijke actie in Oostenrijk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iVdvertentleprlJzen: Per lossen regel SO ct Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor éo kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het jaar sterft. De storm heeft de boomen geschud en de dorre bladeren in wilde jacht over de natte velden gedreven. De grijze luchten hangen laag, het licht breekt moeilijk door, alles in de natuur wacht den winter, die nabij is. Het is of alle levensbeweging langzamer en lang zamer gaat; een polsslag die niet meer wil. Op deze aarde komt alles op sterven uit, zoo schreef Thomas a Kempis. In 't bijzonder den ken wij daar aan op den 2en November, den dag van Allerzielen. Wij herdenken onze dier bare dooden. En wij herdenken de zielen in het Vagevuur, de zielen in den zuiveringstoe stand, zich voorbereidend op het eeuwig heil en de gelukzalige aanschouwing van God. Meer dan ooit beijvert zich op dezen dag de Kerk, om door krachtige gebeden de zielen te hulp te komen, die in de louteringsplaats ver blijven. Kennende de pijn die zij lijden in de verwijdering van het Eeuwig Licht, maant de Kerk de levenden aan om den hemel geweld aan te doen. Die zielen zijn reeds rustend in Christus, zij zijn in staat van genade en voor eeuwig gered, zij zullen geraken tot de aan schouwing van God. Maar zij zijn nog geboeid in hun schuld, in de tijdelijke straffen der zonde. Waarom lijden zij? Vooral hierom, wijl zij God beminnen en niemand anders meer dan God, doch Hem nog niet bezitten mogen. Berouw en geween, zij helpen nu niet meer. Zij moeten boeten, onmachtig zelf iets te verrichten om hun lijdenstij d te bekorten Doch met zorgende en daadwerkelijke lief de komt de Kerk de arme zielen te hulp. Met gebeden en met het Offer der heilige Mis. edere priester draagt vandaag driemaal de H. Mis op, en in onze verbeelding zien we als het ware een reinigenden stroom van genade neerstorten van de altaarsteenen. Ook de ge- Ioovigen kunnen deelnemen aan dit werk vol liefde, zij kunnen de verdienste van hun ge bed op de geloovige zielen toepassen, de Hei lige Sacramenten ontvangen tot intentie van de afgestorvenen. Het is een ware reddingscampagne, die de strjdende Kerk onderneemt, om de lijdende Kerk ter hulp te komen en tot de zaligheid .j: te vqyen. Deze reddingscampagne duurt langer dan vandaag, want de heele maand November is Alle zielenmaand. Zal de «ver echter niet spoedig verflauwen bij ons geloovigen, die zoo vaak na een kort gebed in den ochtendstond met haast aan ons dagelijksch werk gaan? Het is nu eenmaal zoo; wat uit onze oogen is, wat niet meer spreekt tot onze zinnen, wordt dikwijls maar al te spoedig vergeten. Men moet komen in een huis, waar pas iemand is gestorven, om te ervaren hoe sterk de liefde de menschen aan elkander bindt. Een man kan om een vrouw, een vrouw om een man, ouders om een kind en een kind om zijn ouders klagen, dat het hart er bij breekt. Het is of er geen toekomst meer bestaat na het verscheiden en ieder woord van troost, dat men zou willen spreken, is eigenlijk te veel. Oogen die van zinneloosheid schijnen te getuigen, kij ken u aan. Er schijnt geen toekomst meer voor de nabestaanden. En als de kist het huis wordt uitgedragen, als zij met een doffen plof in de aarde valt, breekt de smart nog eens in volle hevigheid uit. Menschen kunnen ontzaglijk veel van men schen houden. Het scheiden valt zwaar, de we tenschap valt zwaar, dat men eenzaam zal zfin, zonder het contact met het verwante. Dat men nooit meer den stap, de stem, den lach van het geliefde wezen zal hooren, nooit meer ge dachten zal uitwisselen en liefkoozingen zal ondervinden. Maar dan gaat over het verlies de tijd heen, die troost en heelt, doch ook vergetelheid kweekt. Het leven gaat verder, zoo noemt men dat, het leven neemt zijn rechten. En hoe vaak worden zij vergeten, om wie wij zoo bitter ge weend hebben, achter wier dood de toekomst één groot, zwart gat scheen! Och, het is eigenlijk geen ontrouw. We be doelen het zoo niet. Het is onze begeerte tot leven, tot steeds nieuw leven, die ons lang zaam aan onverschilliger maakt. Maar het is wél een gebrekkig gevoel voor het bovenzin nelijke, dat ons de dooden doet vergeten. Nu hun lichaam, hun aardsche vorm, het leemen bedrog, niet meer voor ons staat, nu verdie pen wij ons niet meer in hun wezen. Nu den ken wij niet meer aan hun onsterfelijkheid en vergeten zelfs dat wij hen, later, als wij zelf zullen zijn opgegaan in Gods kosmos, weer zullen ontmoeten. Het is de wijze paedagogie van de Kerk, dat Zij ons vandaag deze vergeetachtigheid, deze wreedheid en hardvochtigheid voorhoudt. Zi) „viert" onze dooden, op de allerbeste wijze waarop Zij dat kan doen: door te werken voor £un eeuwig heil. De katholieke doodencultus is de hoogste, die denkbaar is. Wij, de levenden, kunnen onze be minden in het hiernamaals helpen, om dichter bjj God te komen, om hun verlangen om te zetten in bezit. Is er verhevener dienst denkbaar, met be trekking tot het doodsgeheim, dan juist deze? Maken wij daarom vandaag het voornemen minder, veel minder dan in het verleden te vergeten degenen die ons zijn voorgegaan. En denken wij dan ook aan de meest ver laten zielen, om wie geen schepsel zich meer bekommerd heeft, nadat zjj stierven in een zaamheid. De Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes te Haarlem herdacht Dinsdag haar 100-jarig bestaan. Een joto tijdens de officieele herdenking. Minister Steenberghe speldt den directeur, den heer H. J. M- Bekkers, het onderscheidings- teeken op de borst wegens zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Links de heer A. J. Beynes en Hong- ne troe omen en nes- nedienst SJANGHAI, 1 Nov. (Reuter) Volgens berichten uit gemeenlijk goed ingelichte 'bron zijn te Foetsing, 50 K.M.j^'cn Zuiden van Foetsjau, halverwege Sjan kong, door 32 oorlogsschepen Jaj] pen aan land "'—.ct. Volgens Foetsjau is het verkeer in de hal in de war. Alle banken en de bureaux zijn ontruimd, en de doil is gestaakt. Volgens berichten van het front heeft de Ja pansche afdeeling, die reeds tot voorbij Hankau gevorderd is, zich vereenigd met de troepen, die langs den straatweg HankauTeianfoe operee- ren. De vereenigde troepenmacht bereidt den verderen opmarsch naar het Westen voor. Zij zal oprukken langs verscheidene straatwe gen, die midden door het gebergte tusschen de rivieren Han en Jangtse leiden. In deze streek zouden reeds vrij sterke Chi- neesche troepenafdeelingen nieuwe stellingen betrokken hebben. In verband met de nieuwe Japansche krijgsverrichtingen zijn de steden aan den bovenloop van den Jangtse reeds door een groot deel der bevolking ontruimd. Dit is bij voorbeeld het geval te Annoefoe en te Itsjang. Een stroom van vluchtelingen beweegt zich naar het Westen. De woordvoerder van het departement van Oorlog heeft verklaard, dat omstreeks 50.000 man Chineesche communistische troepen, die onder bevel stonden van de generaals Tsjautoen, Yang Tsjeng Woe en anderen, in den pan zijn gehakt door 'n Ja- pansch expeditiecorps bij Woetaisjan, een der vier Boeddhistische heilige bergen in China, waar zij de basis gevestigd hadden van hun guerilla. Volgens de Nitsji Sjimboen is hier mede een der beide bases van de guerilla in Noord-China opgeheven. De tweede, in de Fransche concessie te Tientsin, bestaat nog. TSJOENGKING 1 Nov. Naar het Chinee sche Persbureau meldt, heeft het Chineesche volk den oproep van maarschalk Tsjang Kai Sjek met groote verlichting ontvangen. De op roep is door de ochtendbladen in alle streken van China gepubliceerd, ook in de door de Japan ners bezette districten. De Chineesche pers juicht de verklaringen van den generalissimus toe en legt er den na druk op, dat de oproep de geruchten over vre desonderhandelingen duidelijk tegenspreekt. In den oproep van Tsjang Kai Sjek wordt nog gezegd: „Reeds lang geleden had men een uitbreiding van het gevechtsterrein verwacht. China heeft een uitgestrekt gebied, een reus achtige bevolking en rijke hulpbronnen, en hoe grooter het slagveld zal zijn, des te meer zal de Japansche gevechtskracht verdeeld zijn. De vijand moet worden gedwongen tot een strijd wijze, die bij de Chineesche strategie past." De Japansche marine deelt mede, dat aan het Zuid-Chineesche front een gevecht is geleverd tusschen twee Chineesche kanonneerbooten en een Japansche batterij bij Samsjoei. Daarbij werd een der booten tot zinken gebracht. Ja pansche oorlogsschepen hebben verder een jonk buit gemaakt, waarop veertig mijnen geladen wa ren. De Japanners hebben te Kwangnan een scheepswerf bezet, waar groote hoeveelheden kruit van Britsch fabricaat gevonden werden. Bij een gevecht te Janjoen zijn 200 Chineezen ge sneuveld. Te Kanton is thans een militaire telefoon dienst geopend. Het telefoon- en telegraafver- keer zal binnenkort hersteld zijn. Er zal een commissie tot handhaving van orde en vrede ingesteld worden. gevuurd, en dat zij, toen zij door de vliegtuigen '"werd aangevallen, de witte Britsche vlag heesch. Het incident heeft zich, naar verklaard wordt, (Dinsdag jJL voorgedaan. Verwachting; Matige tot krachtigen, S Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, enkele regenbuien, kouder. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk weer regen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind Maandagnamiddag te 17.30 uur aan alle posten; „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede." Hilliiiiiilllllilillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiillllliilllilllilllliiiiiiiiiiiiiiiiii UlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllU ASSUR V rEEEZORGERS VAN SCHILDERIJEN, JUWEELEN BONTWERKEN DAMRAK «0 AMSTERDAM TeL 45014 15016 Hllllilllllllllllllllll 'IlllllllllllilliillltllllliiililllllliillllMllllillllilllilllliv PRAAG, 1 Nov. (Havas). Vol gens een vanavond gepubliceerd of ficieel communiqué hebben Chval- kovsky en de gezant van Polen te Praag vandaag nota's gewisseld, waarbij de PoolschTsjecho-Slo- waaksche grenskwestie definitief wordt geregeld. Gemengde grenscommissies zullen de nieuwe grenslijn aangeven. De werkzaamheden der commissies moeten in Silezië voor 15 Novem ber en in Slowakije voor 30 November geëin digd zijn, waarna de nieuwe grenzen direct door troepen zullen worden bezet. PARIJS, 1 Nov. (Havas.) Na afloop van den kabinetsraad van hedenavond werd vernomen, dat Marchandeau de portefeuille van Financiën verwisselt tegen die van Jus titie en dat Paul Reynaud hem opvolgt als minister van Financiën. LONDEN, 1 Nov. (Reuter) In het La gerhuis heeft Chamberlain hedenmiddag aangekondigd dat hij hedenavond een motie van den volgenden inhoud zal indienen: „Het Lagerhuis juicht het voornemen der regeering toe om het EngclschItaliaansohe accoord van kracht te doen worden." Deze mededeeling werd met toejuichingen van de regeeringsbanken ontvangen. Men hoorde den communist Gallacher schreeu wen: „Nooit". Chamberlain voegde aan zijn mededeeling toe, dat het de bedoeling der regeering is het En- gelschItaliaansche accoord zoo spoedig moge lijk van kracht te doen worden. In overeenstem ming met de verklaring, die hij op 11 Juli heeft afgelegd, en volgens welke het Lagerhuis de gelegenheid zou hebben over dit onderwerp te debatteeren, stelde de premier voor, hedenavond de bovengenoemde motie ter tafel te brengen, waarover het Huis dan morgen zal kunnen de batteeren. Op de vraag van Attlee of de voorwaarden verkregen waren voor het van kracht doen wor den der overeenkomst, merkte Chamberlain op, dat dit natuurlijk het onderwerp zou zijn van de debatten van morgen. De zitting van het Lagerhuis is hedenmiddag om kwart voor drie bijeengekomen. Op de vraag of er geregelde infanteriebatail- lons waren, die niet beschikten over een volledig aantal Bren-geweren, antwoordde minister Hore Belisha, dat, hoewel het niet in het openbaar belang is om nauwkeurige bijzonderheden mede te deelen omtrent de uitrusting der troepen, het de Lagerhuisleden verheugen zou te vernemen, dat de productie der Bren-geweren thans in een maximaal tempo geschiedt. In antwoord op vragen betreffende de landsverdediging heeft Chamberlain in het Lagerhuis verklaard, dat het in het voorne men ligt een volledige verklaring af te leggen over de defensie bij de eerste ge schikte gelegenheid tijdens de nieuwe zitting van het Parlement. De premier verzocht der halve den Lagerhuisleden deze verklaring af te wachten, welke op omvattende wijze de stappen zal behandelen, die de regeering heeft genomen en nog neemt om de defensie maatregelen in het algemeen te behandelen. In antwoord op verschillende vragen betref fende den toestand in Palestina heeft minister MacDonald verklaard, dat de regeering thans het rapport van de Palestijnsche deelingscom- missie heeft ontvangen en hej zorgvuldig bestu- De regeering heeft, naar zij aan de Tweede Kamer heeft medege deeld, geen enkele reden om aan te nemen, dat geruchten nopens een internationale conferentie tot herverdeeling van koloniaal gebied, waarbij ook Nederland zou worden betrokken, eenigen grond van waarheid hebben. Het standpunt der regeering ten aanzien van zoo danige conferentie zou zijn, dat Nederland, niet belast zijnde met het beheer van eenige voormalige Duitsche kolonie, geen reden zou hebben aan een conferentie als hier bedoeld deel te nemen. deert. Spr. hoopte, dat het mogelijk zou zijn het rapport te zamen met een verklaring om trent de voornemens der regeering te publiceeren kort na de opening van de nieuwe zitting van het parlement. Verder heeft in antwoord op een desbetref fende vraag de minister van P.T.T. geantwoord, dat men zich voorstelde de huidige nieuwsuit zendingen in het Fransch, Duitsch en Italiaansch voort te zetten. Deze aankondiging werd met ge juich op de ministerbanken ontvangen. De mi nister deelde verder mede, dat sinds eenige maanden nieuwsuitzendingen in het Spaansch en Portugeesch voor Zuid-Amerika waren ge geven, en ook in het Arabisch. Voor het oogen- blik ligt het niet in het voornemen hier nog andere talen aan toe te voegen. De leider der arbeidersoppositie, Attlee, heeft In het Lagerhuis de debatten over de buiten- landsche politiek geopend met een rede, waarin hij zeide niet het voornemen te hebben over het verleden te spreken, doch zich te willen bepalen tol. het heden en de toekomst, indachtig aan de lessen van het verleden, Ten aanzien van de nieuwe Tsjecho-Slowaak- sche grenzen handhaafde Attlee de meening, dat deze nog slechter zijn dan die, welke in. de eischen van Godesberg waren gedefinieerd en zelfs nog meer geven dan Hitier geëischt heeft. „Daarom hebben wij het recht te weten, wat gedaan is, wanneer al iets is gedaan, door de Britsche vertegenwoordigers in de internationale commissie." Minister-president Chamberlain, die met een warm applaus van de regeeiingsbanken werd ontvangen, zeide, dat Attlee in zijn rede twee wegen had gevolgd, waarvan de laatste, naar het hem voorkwam, weinig verband met den internationalen toestand hield en meer ge schikt was voor een verkiezingsvergadering. Hij zou daarom niet antwoorden op dat gedeelte van de rede, waarop de minister van Handei mi.sschien zou kunnen terugkomen. Chamberlain zeide, dat hij het met een aan tal opmerkingen van Attlee over de gevolgen van de overeenkomst van München eens was, doch hij moest voor zijn beweTing een uitzondering maken, n.l. voor de bewering, dat München een groote nederlaag voor Engeland, Frankrijk en de zaak van recht en orde was. Als Attlee dat werkelijk gelooft, aldus Cham berlain, betreur ik het nog, dat hij het in het openbaar zegt. Het is geen karaktertrek van de totalitaire staten dat zij hun eigen nest bezoedelen. Ik heb de strengste afkeuring voor alle verklaringen, afgelegd aoor menschen op verantwoordelijke of zelfs op niet verantwoor delijke posten, die van de gelegenheid gebruik maken om de wereld te verkondigen, dat hun eigen land in staat van verval is. (Toejuichin gen bij de ministers). De communist Gallacher kreeg een waar schuwing van den speaker, dat hij de zaal zou moeten verlaten, indien hij bleef interrum- peeren. Ik beschouw de overeenkomst van München, aldus vervolgde Chamberlain, niet als een ne derlaag voor de democratie of voor de zaak van recht en orde. integendeel: de overeen komst was een poging om door bespreking tus schen twee vertegenwoordigers der autocrati sche en twee der democratische staten een op lossing te vinden voor een probleem, dat an ders, naar het ons toescheen, slechts door ge weld zou zjjn opgelost. In piaats van op ge welddadige wijze is de overeenkomst op orde lijke wijze ten uitvoer gelegd. Het is waar, dat er vele dingen ge beurd zijn, die niemand van ons goed keurt. Ik verzoek u echter, zooals ook de minister van Buitenlandsche Za ken reeds gedaan heeft, in aanmer king te nemen, dat wij tusschen kwa de dingen moesten kiezen en, als ge het niet eens zijt met de oplossing, die in practijk is gebracht, moogt ge niet vergeten, wat het alternatief was (toejuichingen bij de ministers) en welke gevolgen dat alternatief voor Tsjecho-Slowakije zelf gehad zou hebben. Chamberlain juichte verder met Attlee het initiatief toe van den Lord Mayor van Londen een oproep te doen voor hulpverleening aan vluchtelingen, en de regeering geeft den Lord Mayor en diens vertegenwoordigers te Fraag alle hulp, welke haar mogelijk is te geven Na herinnerd te hebben aan de tien millioen pond, welke de regeering ter beschikking heeft ge steld van de regeering te Praag om het hoofd te bieden aan dringende behoeften, in het bij zonder van de vluchtelingen uit de afgestane gebieden en hun mogelijke verplaatsing naar elders, zeide Chamberlain, dat de kwestie der gewaarborgde leening, waarop deze tien mil lioen een voorschot zijn, een zaak van het Par lement is. Wat het nieuwe vraagstuk betreft van het steeds grooter aantal personen, die staatloos zijn en verdreven zijn uit het land, waar zij gevestigd waren, zeide Chamberlain, dat de in terdepartementale commissie, welke onder lei ding staat van den kanselier van het hertog dom Lancaster, tot taak heeft deze kwesties te behandelen. NAPELS, 1 Nov. (Havas). Te Spinazzola, ge meente Bari, is een vrachtauto, die 10 arbei ders en een lading steenen vervoerde, in een ravijn gestort. Vier der arbeiders werden ge# dood en vüf gewond. VOOR DE POOLSCH TSJECHISCHE GRENSKWESTIE WERD EEN OPLOS SING BEREIKT. De Engelsche regeering diende in het Lagerhuis een motie over het accoord met Rome in. De Japanners ontscheepten troepen tus schen Sjanghai en Hongkong. In Palestina begonnen de Arabieren een algemeene staking. In het Fransche kabinet vonden enkeie mutaties plaats. Memorie van Antwoord op de alge meene beschouwingen van de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting. Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de belegging van gelden. Maatregelen zullen genomen worden, om te zwaren belastingdruk te voorkomen. Vrachtauto op onbewaakten overweg on der Avenhorn door trein gegrepen; de chauffeur gedood. Spoorbaan bij Weesp verzakt. De Rotterdamsche rechtbink heeft den eisch der Ned. Spoorwegen tot stopzet ting van wilde busdiensten verworpen. Motorschoener nabij den Engelschen Hoek in nood geraakt. New Yorksche beurs: verdeelde stem ming; meerendeels lagere koersen. Goede werken vergezellen ons. Goe de werken verlaten ons niet bij den dood zooals geld en aardsche goede ren. Goede werken zijn onze voor sprekers bij God. Doet daarom veel goed. Ge kunt er zooveel mede berei ken. Ge kunt over den drempel van het hiernamaals ermede de zielen in het vagevuur helpen verlossen. Ge kunt, door uw evennaasten bij te staan, u zelf genade bij God verwer ven. Laat daarom nooit af goede wer ken te doen. Juist in deze dagen van de gedachtenis der geloovige zielen dienen we de goede werken te be trachten zooveel als in ons vermogen is. MARSEILLE, 1 Nov. (Havas) Daar nog enkele late aangiften van vermissing zijn bin nengekomen. bedraagt het aantal slachtoffers van den brand te Marseille, voorzoover dit thans bekend is, reeds 74. De correspondent van de Times te Weenen meldt; Openbare demonstraties tegen de R.K Kerk worden niet meer toegestaan, maar de offi cieele actie duurt voort. Zondag werd voor het eerst sinds 10 jaren geen H. Mis over de radio uitgezonden, maar wel een Evangelische dienst. Dit geschiedde voor het eerst. Het is niet bekend of de uitzending van H.H. Missen hervat zal worden. Er zijn zes en drie kwart millioen Roomsch-KatholieKen in Oostenrijk en slechts 300.000 Evangelischen. vl 1 vv\u\uniiiiii)Ul j A//0 Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 756.7 Vorige stand: 759.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1