Droefheid en vreugde rond de Weensche beslissing Critiek op minister Slotemaker I Japan verovert vier steden Was Engeland onvoorbereid? Belgische Kamer over koloniën vereenigde katholieke pers AANKLACHT TEGEN BRODY INGEDIEND Het nieuws van heden DE BAROMETER BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27Vi d. per week per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VRIJDAG 4 NOVEMBER 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21464 Chineezen melden eerste overwin ning na den val van Hankau Chineesche stem over Japansche verklaring Chineesche berichten Osservatore Romano tegen Angriff Veel Germaansch geschreeuw, maar weinig wol ,JfT% De beteugeling der Arabische rebellen in Palestina gaat met groote moeilijkheden gepaard. De Britsehe autoriteiten hebben op vele plaatsen versterkingen moeten aanleggen ln het afgestane gebied vormen Hongaren 57 procent der bevolking ^ansch vliegtuig neergestort Poolsche pers maar weinig voldaan Poolsch commentaar Nederlandsch legatie gebouw getroffen Bij het jongste bombardement op Madrid Nieuwe Poolsche grens vastgesteld De aanval op de Cantabria GRIEKSCHE KROONPRINS VERLEENT AMNESTIE Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii| Debatten in het Lagerhuis over de bescherming der burgers In Palestina is het vrij rustig ITALIAANSCH GEZANT TE PARIJS ERKEND Verklaringen van Spaak en Carton de Wiart over den Congo Marchandeau spreekt Communisten leggen verklaring tegen de Fransche regeering af Toenemende ontstemming in de Tweede Kamer over zijn beleid AUTO-ONGELUK EISCHT ZES DOODEN NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et.. Inget. <nededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen Voor «la kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Tokio, 3 Nov. (Beuter) De Japan sche troepen, die opereeren in het gebied van Hankau, hebben vier Chineesche ste den. ingenomen, n.l. Poetsji, aan den spoor weg HankauKanton, Kiakoe aan den Vangtse, Sjauling op 15 mijl ten Zuid oosten van Sienning en Taifensji op 12 Mijl ten Noordoosten van Toengsjan. T'e Sjanghai is men sterk getroffen door de Passage in de verklaring van het Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat Ja pan niet tegen samenwerking met den Kwomin- Mng zal zijn, wanneer deze zijn procommu- Mstische en anti-Japansche houding zal hebben 'aten varen. Men legt dit uit als een poging om verdeeld heid in den Kwomintang te zaaien, nadat het niet gelukt na den val van Kanton tot on- derhandeling te komen. Een compromis zou Mogelijk zijn, nadat Tsjang Kai Sjek van het °°neel verdwenen is. Naar aanleiding van de Japansche verklaring heeft de officieele woordvoerder der Chineesche regeering gezegd: „Deze verklaring is een arnstige beleediging voor de menschelijke in- aiügentie. Zij zet het Chineesche volk nog tot jNootere vastberadenheid aan en vernietigt de d°°P, dat er weldra een einde zou komen aan het verwoestende conflict. De nationale regee- Mg blijft het centrale gezag in China uit- "Menen. De zeehavens mogen verloren gaan, e verbindingen verbroken worden: de Chi- aesche tegenstand zal voortduren tot de Ja- Pensche actie door uitputting ineenstort." Japanners hebben een mislukte landings hoging gedaan te Foetsing, ten Zuiden van ^oetsjau. Een deel dei- gelande troepen werd v®rnietigd, de rest vluchtte naar de schepen terhg. Intusschen duurt de evacuatie der bur gerbevolking te Foetsjau voort. Naar het Chineesche Persbureau meldt, heb- r®h de Chineesche troepen in het Zuiden van Noepeh hun eerste overwinning na den val atl Hankau behaald. Zij hebben te Sjauling geheel Japansch regiment op de vlucht Bedreven. Dinsdag was een Japansche aanval P de stad afgeslagen en gisteren gingen de v-nineezen tot den tegenaanval over. Zij sloten j n vijand aan drie zijden in. Vijftienhonderd JaPanners sneuvelden: de rest vluchtte in wan- "rde. Het was de bedoeling van den vijand op rukken naar Toengsjan, dat een der sterk- steunpunten in Hoepeh is. De Japansche PMarsch in deze richting is voorloopig ern- 'S belemmerd. Generaal-majoor Tanihoetsji heeft bij een herdenkingsplechtigheid voor de dooden te Mfen in Zuid-Sjansi te kennen gegeven, dat an den Jangtse alleen 340.000 Japanners den ood hebben gevonden. Tot de gesneuvelden ehoorden een luitenant-generaal, zes gene- aal-majoors en 103 andere hooge officieren, anihoetsji deelde volgens het Chineesch Pers- Ureau verder mede, dat de strijd tegen de Ï^Mjl'atroepen in Zuid-Sjansi den Japanners 00 dooden heeft gekost. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. November tEn°°als wij reeds eenigen tijd geleden bericht- din de rede, die de H. Vader naar aanlei- cheni Van het internationaal congres van ar- soci °8en hield, voor het Duitsche nationaal- geve 1Stische blad ''Der Angriff" aanleiding ge- teg n tot het lanceeren van een woedend artikel Vat'1 2- H. den Paus. Hierop komt nu de Osser- ald re terug met een eenvoudige vraag. Waarom, Q6n "et blad, heeft de Angriff, die de rede van wijzp Vader behandelde op de bekende „fraaie" Vac| voor zijn lezers niet de rede van den H. antw ge°iteerd? De schrijver van het artikel (je SCK°r?t zelf op deze vraag. De reden is, aldus Besch^t^61"' dat de Angriff met zijn kwaadwillig V£rkonrieUW de waarheid, die aan de wereld is vootSd' heeft willen overschreeuwen, rede h wordt in de Osservatore Romano de m s "handeld, die Gauleiter Raimer onlangs strem hield. In deze rede kondigde Raimer zen vse straffen aan voor hen, die den religieu- js r®de wilden verstoren. Op dezelfde manier doem 111 boenen een autoriteit opgetreden (be- Met ,Wordt Buerckel, red.). Ook deze dreigde autor t 6nee straffen voor rustverstoorders. Deze lofte ^am, zag enheeft weer zijn be- ware niet gehouden. Immers de rustverstoorders de ne^ ln dit geval niet de katholieken al werd geworl0ele aanklacht verdraaid en toch op hen Op Pen. GaulPitPr Rflimpr heeft. aanppdrnrippn Gauleiter Raimer heeft aangedrongen -■«ist tiBdheid ten opzichte van den gods- toleran,°0lc bier werd door het aandringen op ^6ranT' WGiU VAVVVA HUilUililgCli VJlJ keer,, u eisenlijk betoogd, dat de Kerk ver- Kotu eedaan. mtio 01ielccn hebben rantie Met Poodig. de vermaning van tole- de la^R^o^^' 3 Nov. (Havas) Te Loupiac stort. De v"ls vanmiddag een vliegtuig neerge- zijn gekomen inzittenden z°uden om het leven °Pgeluk tWor<3t gemeld, dat bij het vliegtuig en n**. LouPiac de la Reole zes menschen «ngekomen. PRAAG, 3 Nov. (D.N.B.) Naar de „Nowa Swoboda", het orgaan van den Roetheen- schen minister-president, meldt, is de oud premier Brody wegens hoogverraad veroor deeld. Hij werd er van beschuldigd gedu rende twintig jaar door het buitenland be taald te zijn en in dien tijd voor buitenland sche belangen gewerkt te hebben. Verder, wordt gemeld, dat minister-president Volosin bevel heeft gegeven tot inbeslagneming van Brody's vermogen. Verder wordt medegedeeld, dat voorloopig bij ie regeering te Praag nog geen staatssecretariaat voor Duitschers in Bohemen en Moravië zal worden gevestigd. Voor den Praagschen zender is gisteren om trent de scheidsrechterlijke uitspraak van Wee- nen o.m. verklaard: „De beslissing van Weenen is voor ons zeer wreed en smartelijk. Maar ook deze slag zal onzen wil niet breken. De Tsjechen, Slowaken en Karpatho-Oekrainers zijn vastbesloten een nieu wen, levenskrachtigen federatieven staat op te bouwen. Na de afkondignig van de scheidsrechterlijke uitspraak hebben de Slowaaksche premier en de premier van de Karpathische Oekraine, Mgr. Volosin, uitdrukking aan hun vasten wil en vast beslotenheid gegeven om in gemeenschappelij- ken arbeid en in den strijd om een waardige toe komst der natie voort te gaan." De pers publiceert met groote opschriften het communiqué van Weenen. De Narodni Politiki schrijft: Wij moeten aan Hongarije de vruchtbaarste gebieden van Slo wakije en de Karpathische Oekraine afstaan. De A Zet spreekt van de wreede teleurstelling over de grenzen met Hongarije, de Poledni List van het toppunt der nationale tragedie. Volgens de Express heeft de arbitrage te Wee nen aan Hongarije een gebied van 12.000 vierk. K.M. en bijna een millioen inwoners toegewe zen. In Slowakije verkregen de Hongaren 10.000 vierkante K.M. met 800.000 inwoners, t.w. 450.000 Hongaren en 350.000 Slowaken en Tsjechen. In de Karpathische Oekraine verkregen zij 1700 vierk. K.M. met 135.000 inwoners, t.w. 85.000 Hongaren en 50.000 Slowaken. Het Hongaarsche element vormt dus ruim 57 procent der bevol king. De Poolsche pers constateert eensgezind, dat de eerste étappe der Hongaarsche eischen door de scheidsrechterlijKfe uitspraak van Weenen is verwerkelijkt. Het Roetheensche-Subkarpathi- sche probleem is echter niet definitief geregeld en blijft open. Op den langen duur is de tegen woordige status quo van dit land onhoudbaar. De „Kurjer Poranny", het regeeringsorgaan, schrijft dat de arbitrage niet den toestand uit sluit, waarin de bevolking der niet afgestane deelen van Subkarpathisch Roethenië zich vrije lijk zal kunnen uitspreken over een toekomstigen status quo. Door allen wordt gerekend op een dergelijke mogelijkheid. Het is niet mogelijk, dat de smalle strook van Roethenië, welke nauwelijks 40 tot 60 K.M. breed is, bestaan kan onder de economische en verkeersmoeilijkheden, die door de uitspraak van Weenen ontstaan. Dit bizarre product is tenslotte tot ondergang gedoemd. De „Gazeta Polska" is van meening, dat de nieuwe toestand van Subkarpathisch Roethenië onhoudbaar is. Het protocol van Weenen garan deert de nieuwe grenzen niet. De „Express Poranny" spreekt over „een stuk komkommer, waaruit van alle kanten stukken zijn weggesneden." De conservatieve „Czas" wijst er, evenals an dere bladen, met klem op, dat de arbitrage slechts de ethnographische Hongaarsche eischen heeft geregeld, maar dat de Roetheensche kwes tie open blijft. Politieke Poolsche kringen achten het resul taat der Weensche arbitrage positief, aangezien de Italiaansche en Duitsche regeeringen op ver zoek van Hongarije en Tsjecho-Slowakije het geschil slechts moesten oplossen ten opzichte van de ethnographisch Hongaarsche gebieden. Geen standpunt werd bepaald ten aanzien van de andere Roetheensche gebieden. Bijgevolg is het probleem niet geheel tot oplossing gebracht. Het feit, dat de kwestie van garanties voor de rest van het Tsjecho-slowaaksche gebied niet ter sprake is gekomen, bewijst, dat de arbitrale mogendheden dit probleem als open staande be schouwen en dat zij zich niet hebben verzet te gen een vrije wilsuitdrukking der Subkarpathi- sche bevolking over het lot van dit land. MADRID, 3 Nov. (Reuter). Thans is bekend, dat vijftien personen gedood en vier en der tig gewond zijn tijdens het bombardement van gisteravond. Twee granaten hebben ernstige, schade toegebracht aan de ambassade der Ver eenigde Staten. Voorts heeft een granaat de Nederlandsche legatie getroffen. Een zware granaat kwam neer in de eetzaal van het ge bouw der Internationale Roode Hulp, waar ze ven personen gedood en verscheidene anderen gewond werden, terwijl zij aan den maaltijd waren. Het bombardement, dat om negen uur des avonds begon, duurde, bijna twee uur. In verband met het bericht uit Madrid be treffende het bombardemen waarbij ook het gebouw der Nederlandsche legatie is getrof fen, vestigt men er de aandacht op, dat Ne derland in Madrid drie huizen heeft, alle huur huizen, welke thans niet in gebruik zijn bij onze legatie. Het bombardement kan voor Neder land ook geen materieele fceteekenis hebben, aangezien de archieven en het personeel der legatie zich thans in Valencia bevinden. Naar van welingelichte Poolsche zijde te Praag wordt medegedeeld, is de PoolschTsjecho-Slo- waaksohe grens vandaag definitief vastgesteld. Nadat men het reeds eenige dagen geleden in beginsel eens was geworden, moesten nog slechts eenige kleine correcties worden aangebracht. In het Jaworinagebied zijn nog eenige gemeenten op ethnografisehe gronden aan Polen toege wezen. Op 5 November zal een gemengde Poolsch Tsjecho-Slowaaksche commissie een begin ma ken met het uitzetten der nieuwe grenslijn. Op 30 November moet dit werk voltooid zijn. LONDEN, 3 Nov. (Reuter). In het Lager huis heeft Geoffrey Shakespeare verklaard, dat bij den aanval op de Cantabria de Brit sehe territoriale wateren niet zijn geschonden. Zooals wij reeds meldden werd dit Spaan- sche stoomschip door een hulpkruiser van Franco in den grond geboord voor de kus: van Norfolk. De eerste berichten (in een deel onzer bladen geplaatst) vermeldden echter per abuis, dat het ging om den aanval van een Spaansch regeeringssehip op de „Carthagena". ATHENE, 3 Nov. (Reuter) In zijn kwaliteit van regent heeft de kroonprins een amnestie- decreet uitgevaardigd, waarbij kwijtschelding van alle straffen voor gewone misdrijven tot een jaar gevangenisstraf verleend wordt. De helft van de straf wordt kwijtgescholden aan 130 per sonen, die veroordeeld waren in verband met den opstand op Kreta. Voorts mogen 400 door de politie gedeporteerden terugkeeren. 1 VERWACHTING: Matige, in het Westen later wellicht krimpende Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot be- Ej trokken, aanvankelijk weinig of geen re- gen, weinig verandering in temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Toene- mende kans op regen. 1 STORM WAARSCHUWINGSDIENST Geseind Donderdag om 17.15 uur aan alle EE posten: „Attcntiescin neer". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii LONDEN, 3 Nov. (Reuter). In het Lager huis is vanmiddag gedebatteerd over een door de Labour-oppositie ingediende motie van afkeuring, waarin zü er haar ernstige be zorgdheid over uitspreekt dat, toen het land aan den rand van oorlog stond, het niet ge reed was de burgerbevolking te beschermen, zooals intusschen is toegegeven. Hoare zeide, dat ter verdediging van het be staande systeem met al zijn tekortkomingen veel te zeggen was. Er was bijv. een stelsel van loop graven, welke ruimte gaven voor een millioen menschen. Er zullen ongeveer een half millioen mannen en vrouwen noodig zijn voor voorzorgs maatregelen in oorlogstijd. In vredestijd moeten deze menschen worden ingeschreven. In antwoord op de desbetreffende in het La gerhuis gestelde vraag heeft minister Simon ge zegd, dat de speciale maatregelen, welke geno men zijn, met het oog op de jongste internatio nale crisis, voor zoover de schatkist betreft, naar schatting vijf en een half millioen pond sterling hebben gekost, waarbij komt een crediet van 10 millioen pond voor Tsjecho-Slowakije. Ten aanzien van Britsehe leeningen aan Tur kije, Zuid-SIavië, Bulgarije en Roemenië zeide Simon, na gerefereerd te hebben aan de En- gelsch-Turksche garantie-overeenkomst en de credietovereenkomst voor bewapeningsdoeleinden van 27 Mei: Ik ben mij niet bewust van andere door dit land aan de genoemde landen verstrek te credieten. De Moefti van Jeruzalem, Haf Amin el Husseini, de man die waarschijnlijk de sleutels van het Palestijnsche probleem in handen houdt, bevindt zich als balling in het Libanon-gebergte, nabij Beiroet in Syrië. Dit is de eerste foto, die van den 43-jarigen leider der Muzelmannen genomen werd sinds zijn verbanningVan zijn schuilplaats uit leidt hij de terreur der Arabieren in Palestina JERUSALEM, 3 Nov. (Reuter). Naar van daag bekend is geworden, heeft een afdeeling Britsehe troepen gisteren in het gebied van de Haifa-baai in een gevecht met gewapende ben den, die op Joodsche nederzettingen vuurden, zes rebellen gedood. De algemeene staking duurt voort, doch hel eenige incident, dat gemeld wordt, was een weinig beteekenende betooging in het dorp Sa makh aan de oevers van het meer van Galilea. waar onmiddellijk een voor den geheelen dag geldend verbod om zich buitenshuis te begeven, is afgekondigd. PARIJS, 3 Nov. (Havas)De Franscne re peering heeft vanavond haar agreement vei ieend voor de benoeming van Quariglia als am bassadeur van Italië te Parijs. BRUSSEL, 3 Nov. (Belgai. In de Kamer heeft graaf Carton de Wiart, minister van Staat, verklaard, dat België van het man daat in Afrika slechts kan afzien in over leg met degenen, die het mandaat hebben toevertrouwd. Wat den Belgischen Congo betreft, aldus zeide de minister onder toe juichingen, zelfs van afstand van een deel daarvan kan geen sprake zijn. Onze correspondent te Brussel seinde gisteren avond Tijdens de openbare kamerzitting van Don derdagmiddag heeft eerste minister Spaak nog verschillende interessante verklaringen afgelegd over de buitenlandsche politiek van België Deze verklaringen kwamen grootendeels neer op hetgeen hij reeds in de commissies van Ka mer en Senaat had gezegd. Hij verklaarde o.m.. dat hij zeer gerust was over de Belgische positie tegenover het accooro van München. België en ook de eerste minister hadden in dit opzicht niet de minste verant woordelijkheid te dragen. België voert een po Iitiek van oprechte handhaving van zijn zelf standigheid. Enkele jaren doet de regeering zulks al op krachtdadige wijze. Tijdens de jong ste gebeurtenissen heeft België er reeds de vruchten van kunnen plukken. Persoonijk, aldus de eerste minister, ben ik er van overtuigd, dat, ingeval een oorlog was uitgebroken, het grondgebied van België geëer biedigd zou zijn, zoowel door Duitschland als door Frankrijk. Ik heb steeds vertrouwen ge- bad in het woord van beide staten. Op geen enkel oogenblik heeft Duitschland troepen sa mengetrokken aan de Oostgrens van België Frankrijk trof weliswaar militaire maatregelen langs de Zuidgrens, doch ik geloof de Fran- sche regeering- toen zij zeide, dat zulks uit sluitend werd gedaan met het oog op haai eigen veiligheid. Wij hebben noch tegen Duitsch land, noch tegen Frankrijk, noch tegen welk land dan ook gemobiliseerd. Verder heeft Spaak, antwoordende op de sprekers uit de debatten over de begin Octobe: door de regeering afgelegde verklaring, daarbij ten aanzien van het koloniale vraagstuk gezegd: „Wanneer men zeker is van zijn recht, dis cuteert men er niet alle dagen over. Het is onnuttig herhaaldelijk garanties te vragen aan den Quai d'Orsay, in de Wilhelmstrasse of op het Foreign Office." De heer Spaak heeft vervolgens herinnerd aan de tegenover den Belgischen gezant te Berlijn afgelegde verklaring, nu een jaar ge leden, kort na het bezoek van Lord Halifax Hij heeft voorts herinnerd aan de door Eden in het Lagerhuis afgelegde verklaring. „De regeering, aldus de premier, verliest niet de verdediging van onze kolonie uit het Oog Daarvoor zijn, van de 50 millioen der buiten gewone begrooting, elf millioen bestemd voor de organisatie der verdediging van onze ko lonie." Toegejuicht door de kamer, eindigde de heer Spaak: „De Congo is van ons. Onze rechten op den Congo zijn onbetwistbaar cn wij zullen alle krachten in het werk stellen voor de verdedi ging onzer kolonie." CHALONS SUR MARNE, 3 Nov. (Havas) - Dc .minister van Justitie, Marchandeau, heeft hier een redevoering uitgesproken, waarin hij naar aanleiding van de recente crisis in de buitenlandsche politiek o.m. zeide: „De schrik is voorbij, maar kunnen wij na laten er de les uit te trekken? Aangezien helaas de oorlog dreigend blijft, aangezien de menschelijke geest er niet in slaagt den oorlog af te leggen als een overwonnen geesel, kunnen de vredelievende volkeren daaraan slechts ontkomen, wanneer zij op zijn minst gelijk staan met de krijgszuchtige naties. Om sterk te zijn moet er de een heid ziin. Om sterk te zijn, moet men vrije lijk dezelfde discipline aanvaarden in de uit voering van alle plichten en van alle taken. De kracht van den Staat moet blijken in het gezag van de regeering. De democratie is niet meer levensvatbaar, wanneer de uitvoerende macht niet alle wettige middelen in de hand heeft om een einde te maken aan wanorde lijke bewegingen, die evenzeer van buiten als van binnen, tegen den wil der meerderheid der burgers, verwarring komen brengen in de vrije functionneering onzer instellingen." t Het politiek bureau der Communistische Par tij is vanmorgen bijeengekomen. Het keerde zich krachtig „tegen iedere nieuwe daad van onder werping aan de eischen van Hitier, protesteerde tegen iederen afstand van Fransche koloniën aan Hitier en tegen iedere beperking in de ver dedigingsmiddelen van Frankrijk, welke Hitier of Mussolini zouden willen opleggen. Het bureau besloot zjjn campagne voort te zetten en de te rugtrekking van de Italiaansche en Duitsche troepen uit het Spaansche gebied te eischen, op dat Spanje aan de Spanjaarden blijve." Wat de binnenlandsche politiek betreft zegt het verslag der vergadering: „Het is thans dui delijk, dat de anti-communistische aanvallen, die Daladier te Marseille heeft ondernomen, ten doel hadden den ernst te bemantelen van den door Frankrijk te München geleden neder laag." Minister Spaak legde in de Belgische Kamer een verklaring over de Belgische koloniën af. Tegen ex-premier Brody werd een aan klacht wegens hoogverraad ingediend. Ernstige critiek van de Tweede Kamer op het beleid van minister Slotemaker de Bruine. Proces-verbaal is opgemaakt tegen het bestuur der Haagsche afdeeling van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond. Op den Wegverkeersdag is een motie aangenomen betreffende beveiliging van onbewaakte overwegen. Adres van leerarenvereenigingen aan den Ministerraad, waarin maatregelen bepleit worden tot bestrijding der werk loosheid onder de leeraren. Zaak van oud-Rijkstuinbouwconsulent in behandeling voor den Centralen Raad van Beroep. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig. Onder den mantel der liefde Onder den mantel der liefde moeten we veel verbergen. Laat een domheid, een onhandigheid, een misslag van medearbeiders, van broeders en zus ters, van genooten, niet worden tot opspraak van den evennaaste. Bedekt veel met den mantel der liefde. En in dien ge aarzelt om iets te publiceeren: onthoud u in zulk geval bij aarzeling. Maar de mantel der liefde mag nooit een vrijbrief zijn van kwaad. Soms is het misdadig met den z.g. mantel der liefde mislagen te bedekken die heel ernstige gevolgen voor anderen in de toekomst kunnen na zich sleepen. Soms is het gebrek aan verantwoor delijkheidsbesef met den zoogenaam- den mantel der liefde te willen bedek ken iets, wat voor anderen uiterst ge vaarlijk kan wezen. Indien men niet, in noodzakelijke gevallen, ingrijpt om erger te voorkomen, stelt men zich zelf bloot aan vreemde zonden daarom dient „de mantel der liefde" met groot oordeel des onderscheids gebruikt te worden. Blijkens het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, is van vele zijden uiting gegeven aan de toenemende ontstemming over het beleid van minister Slotemaker de Bruine, die, naar men meen de, te weinig opbouwend werk verricht. Voor zeer vele leden was de voornaamste grief tegen 's ministers beleid, dat hij de leerlingenschalen ongewijzigd laat. Pijnlijker dan elders doet zich hier gevoelen, dat aan het hoofd van dit departement een minister staat, van wien geen krachtige leiding uit gaat. In ons avondblad komen wij uitvoerig op dit Voorloopig Verslag, dat critiek op velerlei zaken bevat, terug. CARCASSONNE, 3 Nov. (Havas). Tusschen Carcassonne en Albi is een autobus omgeslagen, doordat een wiel afliep. De benzinetank ont plofte, waardoor de wagen in brand vloog. Zes inzittenden zijn in de vlammen omgekomen, zes gewonden moesten naar het ziekenhuis wor den gebracht. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 758.8 Vorige stand: 759.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1