^."oÜbVADIS^ We luisteren naar... V er keer sf onds Schepen gestrand Lever Brothers en Unilever U krijgt VERJCHE BROODJES!..' FINANCIER SCHRETLEN Cf FI.3500.- m VRIJDAG 11 NOVEMBER 1938 I Zaterdag 12 November Interim-dividend van 3 °/o (onv.) DE GETROUWEN Arbeidsdienstplicht in Indië? Dagfilm Fai Tweede Kamerleden brengen velerlei wenschen naar voren Het spoorwegbedrijf Goederenvervoer Onbewaakte overwegen AAN BELONINGEN VRAAGT UW WINKE LIER EEN FORMULIER JONGETJE DOODGEREDEN Het ventje had geen richting aangegeven VAN DE TRAP GEVALLEN Vrouw aan de gevolgen overleden MGR. J. DE HAAS IN NEDERLAND MISTIGE NACHT EN BEWOL KING OVERDAG Dichte mist was er de oorzaak van Ook een logger NOORD- EN ZUID-HOLL. REDDING MIJ. Toekomstplannen en onder scheidingen BELEEDIGING VAN DE KONINGIN Deventer arbeider voor de rechtbank DE KONINGIN VOOR KORT BEZOEK IN DEN HAAG Weinig kans op invoering SANEERING IN SLAGERS- BEDRIJF Arrest van het Gerechtshof te Amsterdam WIELRENNEN NIEUW WERELDRECORD OVER 60 K.M. BOKSEN Tony Galento daagt Joe Louis uit SAFE-INRICHTING Aan het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer inzake de Verkeersfondsbegrooting voor 1939 wordt het volgende ontleend: Sommige leden vestigden wederom de aan dacht op de zware lasten, welke op het motor- verkeer drukken, waardoor de ontwikkeling van dit verkeer wordt belemmerd. In het bijzonder hadden zij bezwaar tegen de hooge benzine belasting. Andere leden gaven daarentegen in over weging, de benzine zwaarder te belasten met gelijktijdige afschaffing van de motorrijtuigen belasting. Weer andere leden verzetten zich tegen de ze denkbeelden en wenschten den bestaanden toestand gehandhaafd te zien. Eenige leden merkten op, dat de gemeente besturen vrijwel overal gratis publieke stand plaatsen voor de „wilde" bussen ter beschik king stellen. Het is in Amsterdam b.v. zoo, dat de geconcessionneerde busdiensten aan den rand van de stad moeten blijven en de wilde dien sten standplaats mogen nemen, waar ze dit verkiezen. Gevraagd werd, of de minister wilde bevorderen, dat aan dit onbillijk verschil in be handeling een einde komt. Met voldoening hadden verscheidene leden gezien, dat het bedrag ter dekking van het tekort van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen, dat in de begrooting van het Verkeersfonds voor 1938 op f 31 millioen werd gesteld, thans geraamd wordt op f 22 millioen. Vele leden merkten op, dat de vermin dering' van het spoorwegtekort niet zal mogen worden gezocht in middelen, die het aantal werkloozen doen toenemen. Zij zou den het onjuist vinden, indien de werk tijden van het personeel werden verlengd. Opgemerkt werd, dat, hoewel bij de reor ganisatie van het spoorwegbedrijf, welke op 1 Januari j.l. is ingegaan, de kapitaal-lasten van dit bedrijf aanzienlijk zijn verlaagd, na melijk met de rente en de aflossing van f 140 millioen, een kapitaallast is overgebleven van f 240 millioen. Dit kwam velen leden nog veel te hoog voor. Verscheidene leden meenden te weten, dat de N. V. Nederlandsche Spoorwegen al dan niet in samenwerking met de N.V. A.T.O. herhaaldelijk beneden den kostprijs vracht vervoer aanneemt, althans haar tarieven zoo stelt, dat aan de scheepvaart en het autover voer het voortbestaan in vele gevallen onmoge lijk wordt gemaakt. Zij keuren deze politiek af, die schippers en chauffeurs tot armoede brengt en het spoor wegtekort vergroot. Verscheidene leden merkten met bezorgd heid op, dat het tekort in het pensioenfonds van de Ned. Spoorwegen op 31 December a.s. rond f 350 millioen zal bedragen en verder snel zal blijven oploopen. Zij drongen er op aan, dat het Rijk ten spoedigste zijn stortin gen zal hervatten en wel met hoogere bedra gen dan f 9 millioen per jaar. Gevraagd werd, of het niet mogelijk is, de sodienstregeling zoo in te richten, dat de ver trektijden met eenige soepelheid kunnen wor den toegepast: het moet toch mogelijk zijn, den eenen trein op den anderen, als die eenige minuten te laat is, te doen wachten. Voorts werd gevraagd of niet in ernstige over weging kan worden genomen op het traject LeeuwardenVlissingen de Diesel-electrische tractie in te voeren. Wellicht zou in aansluiting daaraan ook een betere verbinding van Utrecht met het zuiden van ons land en met Beigië mo gelijk worden. Verscheidene leden wezen er op, dat het aantal ongevallen bij onbewaakte overwegen hand over hand toeneemt. Er is dus voor den minister en de spoor wegdirectie alle reden, dit vraagstuk opnieuw in den brëede te bezien. De opvatting, dat het belang van den spoorweg bij kruisingen met een rijweg altijd en in alle opzichten voorgaat, achtten deze leden onder de gewijzigde omstandigheden niet langer te verdedigen. Er moet, aldus deze leden, een af doende oplossing voor het overwegen-vraagstuk gevonden worden. Wederom drong men aan op het vervangen van een aantal spoorwegovergangen a niveau door tunnels of bruggen. Vooral in Leiden, Am sterdam en Eindhoven bestaat hieraan behoefte. Deze dringend noodzakelijke werken zijn tevens goede objecten voor de verruiming van de werk gelegenheid. De opzet van de alfabetische plaatsenlijst, die aan den officieelen reisgids der Ned. Spoor wegen is toegevoegd, werd onjuist geacht. Gevraagd werd, of niet kan worden uitgege ven een tabellen-dienstregeling van alle treinen, interlocale trams en autobussen in Nederland. Zedenkwetsende lectuur Vele leden drongen er op aan, dat de mi nister bevorderd, dat veel scherper dan thans toezicht zal worden gehouden op de „Quo Vadis Waarheen gaat Europa, waarheen heel de wereld? Waarheen, in-a dien de leiders der menschheid geen kans Z zouden zien de wereld tot duurzame wel- I vaart te brengen, indien de eene depressie I de andere zou volgen, de wereld tot steeds I Z dieper ellende en armoede zou vervallen Ien de oorlogsdreiging van dag tot dag I grooter zou worden Het antwoord op deze vraag is niet moeilijk, - In.l. dan kan dit alles niet anders eindigen I dan methetzij belangrijke uitbreiding in vele landen van de volkomen diet at uur met Ialle excessen daaraan verbonden, of gelijk Frankrijk ons tot droevig voorbeeld strekt, I Z met de excessen van het stelsel, dat slechts Z Iop numerieke meerderheid berustn.t. het I zoo geprezen democratische regeerings-1 Z stelsel en deze laatste excessen slechts als Z I overgang tot den volgenden staphet m bolsjewisme. I I- En wat de oorlogsdreiging aangaat, ook hier is geen twijfel mogelijk. Daar waar armoede en honger heerscht, gepaard mei I- tri wat de oorlogsdreiging aangaat, ook - hier is geen twijfel mogelijk. Daar waar I armoede en honger heerscht, gepaard met haat en afgunst, daar gist en broeit het I tot het oogenblik komt van groote I -spanning of oververhitting, waarna, ook - I zonder dat wij het witten, een explosie'of de I zelfontbranding volgt. Bid*, sv diui. s, (22) wv,. atckest LwMMMIianuiMIMtlMiuJ W. C. Sickcsz j 7»i De dokter zei: „Borstvoeding en daarna in den spoorwegboekhandel aangeboden lec tuur. Verschillende aldaar verkrijgbare tijd schriften geven aanstoot en doen het schaamtegevoel van de jeugd afstompen. De overheid behoort hiertegen krachtdadiger stelling te nemen. Gaarne zou men vernemen, of een reorgani satie van het bedrijf der Rotterdamsche Tram wegen in voorbereiding is. Ook werd gevraagd of de minister met de hem ten dienste staande middelen de nakoming van de concessioneele verplichtingen van de R.T.M. wil bevorderen. Aangedrongen werd op kanalisatie van den Gelderschen IJssel, die voor een groot deel van het jaar onbevaarbaar is. AmsterdamBovenrijn Wat de verbinding AmsterdamBoven-Rijn betreft, werd opgemerkt, dat de werkzaamheden tot verbreeding van het Merwedekanaal zeer weinig voortgang hebben. Vooral nu de nieuwe sluis te Vreeswijk in gebruik is genomen, achtte men het voor de scheepvaart van groot belang, dat dit werk spoedig tot een einde wordt ge bracht. Gewezen werd op de groote schade, ontstaan voor de neringdoenden aan de Koninginnesluis te Vreeswijk, na de opening van de Prinses Beatrix-sluis aldaar. Gevraagd werd of er hier geen bijzondere reden is om dezen zeer zwaar ge troffen middenstanders tegemoet te komen. Eenige leden merkten op, dat de Nederland sche schippers, die in België varen, aldaar pa tent-belasting moeten betalen. Gevraagd werd, of de regeering aandrang wil uitoefenen, dat de Nederlandsche schippers van deze belasting worden vrijgesteld. Wegenverbetering Vele leden spraken hun voldoening uit over de activiteit der regeering ten aanzien van den aanleg en de verbetering van ver keerswegen. Wat in Nederland op dit gebied geschiedt, kan, naar hun meening, den toets van vergelijking met het buitenland door staan. Verscheidene andere leden, hoewel eveneens van oordeel, dat in ons land op het gebied van den wegenbouw belangrijke werken tot stand zijn gekomen, meenden toch, dat in dit opzicht, mede in verband met de groote werkloosheid, nog niet genoeg wordt gedaan. Vanmorgen is te Hoogkeppel een ongeluk ge beurd met doodelijken afloop. De achtjarige E. Minkhorst uit Hoogkeppel wilde per fiets den rijksstraatweg oversteken, zonder richting aan te geven. Op dat oogenblik werd hij gegrepen door een hem achterop rij denden auto. De jongen was op slag dood. Het lijkje is voorloopig in beslag genomen en tijdelijk naar het gemeentehuis overgebracht. Woensdagavond had de 39-jarige mej. M. van Steenpaal, wonende aan de Grensstraat te Nis- Pen (gem. Roosendaal) een bezoek georacht bij haar gehuwde zuster, die in hetzelfde perceel de bovenverdieping bewoont, terwijl zij zelf met haar bejaarden vader de benedenvertrek ken bewoont. Omstreeks 8 uur verliet zij haar zuster en ging zij de trap af, toen zij daarbij plotseling uitgleed en van de trap viel. Zij kwam zoo leelijk terecht, dat zij met een zware hersenschudding en schedelbreuk werd opge nomen. Zonder tot het bewustzijn te zijn te ruggekeerd is het slachtoffer Donderdag aan de gevolgen van den val overleden. Hedenochtend is in Rotterdam met de „Al- hena" aangekomen Z. H. Exc. Mgr. Josephus de Haas O.P.M., Bisschop van Arassuahy (Bra zilië), om eenigen tijd uit te rusten van den zwaren arbeid, welken Z. H. Exc. in zijn uitge strekt en aan Priesters zoo arme bisdom te ver richten heeft. Aan de boot werd Z. H. Exc. verwelkomd door den Prov. Del., den Hoogeerw. Pater Honoratus Caminada O.F.M. en anderen. Het weer zal in onze omgeving nog weinig veranderen. Na opklaring in den middag zal zich in den nacht weer mist vormen. Morgen overdag zal de bewolking waarschijnlijk zwaar der zijn dan heden. De wind blijft uit zuidoost met matige kracht. Na een kouden nacht wordt het morgen overdag weer zacht. Nabij Castricum is hedenmorgen vroeg het Zweedsche stoomschip „Venersborg", waarschijnlijk tengevolge van den dichten mist, gestrand. Het schip behoort aan de Svea-lijn te Stockholm, en onderhoudt een geregelden weekdienst op Amsterdam. Het was ditmaal op weg van Huil naar IJmuiden om daar ijzer te laden bij de Hoog ovens, terwijl het een kleine hoeveelheid stuk goederen voor Amsterdam aan boord had. Het schip lag vanmorgen in 2J4 vaam water en twee sleepbooten van Wijsmuller zijn uit IJmuiden uitgevaren om te trachten het schip vanmiddag tegen vijf uur bij hoog water vlot te sleepen. Tusschen Katwijk en Noordwijk is hedenmor gen tengevolge van den mist een Schevening- sche logger gestrand. Gezien 't gunstige weer, is er geen reddings boot ter assistentie uitgevaren. Bij hoog water zal het schip waarschijnlijk op eigen kracht weer vlot komen. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij bestaat vandaag honderd veertien jaar. Meer dan zesduizend menschen hebben hun leven te danken aan de dappere bemannin gen van de reddingbooten de N.- en Z.-H. R. M. In 1938 zijn 48 zeelieden van een wissen dood gered. Nog versch in het geheugen ligt de red ding van negen opvarenden van een logger, die gestrand was op het Noorder Havenhoofd te Scheveningen. Deze dramatische redding door de „Zeemanshoop" heeft diepen indruk gemaakt op het Nederlandsche volk, foto's toonden aan, hoe moeilijk het werk was en met hoeveel ge vaar het gepaard ging. De reactie bleef niet uit: de N.- en Z.-H.R.M. ontving binnen enkele dagen 80 giften en 30 contribuanten traden toe. De N.Z.H.R.M. ontvangt van overheidswege geen subsidie, integendeel, er moet nog steeds een belangrijk bedrag worden betaald aan z.g.n. doodehandbelasting. Het bestuur koestert de hoop, dat bij de a.s. herziening van de wet de Noord- en Zuid-Hollandsche hiervan zal wor den vrijgesteld. Ieder jaar op 11 November (reddingbootdag) verzendt de reddingmaatschappij een fraai uitgevoerd kalendertje aan duizenden in den lande, een stille en bescheiden wenk om haar werk met een gift of een jaarlijksche bijdrage te steunen. Over de toekomst vertelde de secretaris, de heer H. Th. de Booy ons het volgende: De technische adviseur van de N.Z.H.R.M., prof. Vossnack te Delft, is bezig met het ont werp van een nieuwe motorstrandreddingboot van 9'/j M. lang. Er zullen twee booten van het nieuwe type worden gebouwd. De eerste de A BAYERI VERWEK* GEEN KRAMP Bij apothekers en drogisten in verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. President Steyn een geschenk van dr. Hen drik Muller te Hen Haag, is bestemd voor Eg- mond aan Zee, t-r vervanging van de daar ge- stationneerde roeireddingboot. De tweede eer) geschenk van de Nederlandsche schooljeugd wordt te Scheveningen gestationneerd. In beide plaatsen wordt een nieuw bootenhuis gebouwd en voor de motorreddingboot te Scheveningen wordt een nieuwe waterdichte motortractor, die den fieren naam van „Zeeleeuw" zal dragen, gekocht. De stations De Krim en Cocksdorp worden samengevoegd, waardoor de roeiredding boot van de Krim kan worden afgevoerd. Voor het nieuwe station zijn een motortractor en een reddingbootwagen noodig. De regeering zal op Texel in werkverschaffing een weg doen aan leggen van het nieuwe bootenhuis naar de west kust van Texel. De 21 jaar oude motorreddnigboot C. A. Den Tex te Harlingen vraagt dringend om vervan ging. Dit is wat betreft het programma tot 1940. Daarna zullen nieuwe bootenhuizen voor Kat wijk aan Zee, Noordwijk, Zandvoort, Wijk aan Zee, de Koog, Oosterend (Terschelling), Nes (Ameland) en Schiermonnikoog worden gebouwd. Met deze vernieuwingen is een bedrag van 400.000 gemoeid. Wij hopen, aldus de heer De Booy, in staat te zijn deze plannen voor 1945 te kunnen verwezenlijken. Onderscheidingen Vandaag, op haar verjaardag, heeft de N.Z.H.R.M. onderscheidingen aan redders uit gereikt. Te Scheveningen, voor de befaamde redding van de opvarenden van de Sch. 102 op 9 Octo ber j.l. kreeg de schipper van de „Zeemans hoop" M. J. de Bruin, de groote gouaen me daille van de N.Z.H.R.M. Aan A. P. Kramer, motordrijver van de „Zeemanshoop" is de kleine gouden medaille uitgereikt. De zilveren medaille ontvingen Dijkhuizen, A. Toet, O. M. Klaasen, C. Grootveld en G. Croen. Allen ontvingen een getuigschrift in lijst. Te Ameland zijn uitgereikt de zilveren gesp op de zilveren medaille (met getuigschrift) aan Botte Ney„ L. Kanger en S. de Jong en de bron zen medaille aan G. Lap, J. de Jong, G. Bruins en D. Borsch voor de reddingen op 4 en 8 October (resp. „Johanna", „Hoop op Behoud" en „Sperwer"). Voor de rechtbank te Zutphen had zich he den P. B., los arbeider te Deventer, te verant woorden wegens het verspreiden van pamflet ten, welke beleedigingen bevatten aan het adres van de Koningin. De Officier, die den in houd van de paffletten zoo beleedigend voor het Koninklijk Huis noemde, als zelden was voorgekomen, eischte drie maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. Van Urk, vroeg vrijspraak. Uitsipraak 18 November. H. M. de Koningin is hedenochtend per auto van het Loo in de residentie aangekomen voor een kort bezoek aan de paleizen Noordeinde en Huis ten Bosch. In den middag is H. M. naar Het Loo terug gekeerd. Biggenmerken Van 24 tot 29 October zijn 50.623 (v.j. 43.083) biggenmerken aangebracht. Van de toekenning 1938 zijn tot 29 October 1.1. gebruikt 1.710.752 merken, tegenover 1.509.729 merken van de toekenning 1937 op het over eenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Van 1 Januari tot genoemden datum zijn in totaal 1.973.481 (v.j. 1.659.868) biggen gemerkt. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzendlng 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12,00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Berichten R.K. Damessextet „Con Amore 4.15 Gramofoonmuziek. 4.45 KRO-Orkest. 5.30 Esperantonleuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek, 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over tuberculosebestrijding. 7.35 Actueele aethcrflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 8.35 Gevarieerd concert. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue, 10.55 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA-Uitzending (8.00—10.00; 10 20—7.30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Uitzending voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 2 00 Causerie: „In de stilte van het bosch". 2.20 Orgelspel. 3.00 Reportage. 3.30 Utrechtsch Sted. Orkest, „De Stem des Volks" en solisten. 5.00 Esperanto-uitzendlng. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.30 Filmland. 6.00 Zang, orgel en piano. 6.30 Friesche uitzending. 7.00 Gramofoohmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Filmmuziek. 8.45 „Esmeralda" m. m. V. solist. 9 15 „En nuOké!". 10.30 Berichten ANP. 10.35 VARA-Orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.35 De Ramblers. DROITYVICH. 1500 M. 11 20 BBC-Schotsch orkest. 12.20 Pianovoordracht. 12.50 Gramofoonmuziek. I.20 Bobby Howell's Band. 2.35 Falkman's Apache-orkest. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Orgelspel. 4.20 BBC-Midland-orkest m. m. v. solist. 5.20 Jack Harris' Band, 7.05 Viool en plano. 8.20 Variétéprogramma. 10.00 Pianovoordracht. 10.20 Revue-programma. II.05 Jack Jackson's Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 10.00, J1.20 en 12.30 Gramofoonmuz. 1.05 Orkestconcert, 2.40 Vioolvoordracht. 3.30, 4.40 en 5.25 Gramofoonmuziek. 5.35 Cellovoordracht. 5,50 Zang. 7.20 Blareau-orkest. 8.35 Planovoordracht. 8.50 Oratorium-uitzending. 10.50 en 11.30 Gramofoonmuziek. 11.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Luchtvaartorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Kleinorkest en solisten. 6.20 Concert. 7.30 Koor en kleinorkest en solisten. 9.35 Orkest en solisten. 11.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 José Guédarlana-orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Accordeonsoli. 2.35 Gramofoonmuziek. 2.50 Vervolg accordeonsoli. 3 20 Gramofoonmulzek. 4.20 Piano en zang. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.20 José Schnyders' orkest, soliste. 8.20 „Katharina de Groote". operette. 10.30 Gramofoonmuziek 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Salonorkest. 1.50, 2.55 en 3.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.55 Pianovoordracht. 6.35 Salonorkest en solist, 8.20 Gramofoonmuziek 8.25 Radiotooneel. 8.50 Symphonle-orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.50 Pianovoordracht. 10.20 Kleinorkest m. m. V. soliste. In de te 's Gravenhage gehouden verga dering van den Raad van Beheer van Lever Brothers en Unilever N.V. is besloten op de gewone aandeelen der vennootschap een in terim-dividend uit te keeren van 3 pCt., betaalbaar op 1 December a.s. In 1937 heeft de Unilever eveneens een in terim-dividend uitgekeerd van 3 pCt. In totaa! bedroeg het vorig jaar het dividend 754 pCt. De Engelsche Maatschappij, de Lever Brothers and Unilever Ltd. kondigt een interim-dividend aan van 4 pCt. (onv.). DE ROMAN ONZER BEVRIJDING Jo van Ammers-Küller 1790~1813 Een boeiende familie-roman uit den tyd der Fransche overheer- sching en de terugkomst der Oranjes. 500 bldz. Bil Uw boekhandel verkrijgbaar. Het Nws. schrijft: De vraag, wat er ten behoeve van de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid kan worden ge daan, heeft de blijvende aandacht van de be trokken instanties. Het spreekt welhaast van zelf, dat hierbij ook, zij het voorloopig in niet-officieelen vorm, de vraag ter sprake is gebracht, of men in Indië niet een soort arbeidsdienstplicht ter bestrij ding van de jeugdwerkloosheid zou moeten en kunnen invoeren. Men weet, dat deze zaak ook in Nederland aan de orde is. Onder de adviseurs der regeering bestaan te dezen aanzien twee tegenovergestelde stroomin gen. Er is een strooming voor de invoering, waar bij dan gedacht wordt aan het, verplicht, te werk stellen van jeugdwerkloozen in de werk- centrales. Aan den anderen kant voelt men daar echter niets voor, en wij hebben reden om aan te ne men, dat laatstgenoemde strooming, althans voor zoover thans te overzien valt, de overhand zal hebben, zoodat van de invoering van een arbeidsdienstplicht voor jeugdwerkloozen geen sprake zal zijn. Daarmede is men uiteraard niet af van de vraag in welke richting dan de bestaande voor zieningen op dit gebied mogelijk zullen kunnen worden verbeterd. Hierbij zou gedacht kunnen worden aan het op eenigszins groote schaal openstellen van de mogelijkheid voor jeugdwerkloozen, om in de werkcentrales vrijwillig te werk gesteld te worden, hetgeen dan zou moeten geschieden op de basis van voorwaarden, welke een zekere aanlokkelijkheid kunnen bezitten. Hier spelen echter de financieële consequen ties weer een rol van beteekenis. Dat saneering van het slagersbedrijf op pri vaatrechtelijken grondslag niet altijd even ge makkelijk is, ondervond tot voor kort de Utrechtsche Saneerings-Commissie in hetsla gers- en vleeschgrossiersbedrijf. Tot driemaal toe zag deze commissie zich verplicht een over treder van de door haar genomen besluiten en reglementen in kort geding te dagvaarden voor den president der rechtbank te Utrecht. Tot driemaal toe ook ontzegde genoemde president aan de eischers hun vordering. Van de laatst- gegeven beslissing evenwel ging de Utrechtsche Saneeringscommissie in appèl bij het Gerechts hof te Amsterdam, bijgestaan door mr. van den Heuvel, advocaat en procureur te 's Hertogen bosch. Van d2 vernemen we nu, dat bü arrest van het Ge rechtshof d.d. 3 November jj. het Amsterdam- sche Gerechtshof het in eerste instantie gewe zen vonnis heeft vernietigd, den overtreder heeft 'bevolen zijn bij inleidende dagvaarding om schreven handelingen onmiddellijk te staken, met de bepaling dat hij bij iedere overtreding van 'sHofs bevel ten behoeve van appellanten een boete van 300 zal verbeuren. Het arrest is tevens bjj voorraad uitvoerbaar verklaard. De Fransche wielrenner Berthy trachtte van daag op de Vigorellibaan te Milaan het we reldrecord over 100 K.M. zonder gangniaking, hetwelk de Italiaan Saponetti precies een week geleóen op dezelfde baan met een tijd van 2 uur 23 min. 36 sec. op zijn naam bracht, te ver beteren. Berthy deed er echter vijf minuten langer over. Niettemin veroverde hij toch een wereldrecord, n.l. dat over 60 K.M. met een tjjd van 1 uur 25 min. 47 sec. Het oude record was in het bezit van zijn landgenoot Richard met een tijd van 1 uur 26 min. 45 sec. Tony Galento, door de N.B.A. aangewezen als eerste challenger van den wereldkampioen Joe Louis, heeft dezen uitgedaagd voor een match om het wereldkampioenschap zwaargewicht. VERVOLG OP PAGINA 5 0 Het „Amsterdamsch Effectenblad" neemt, dat de vraag naar Nymagaren5 de laatste maanden iets meer is toe9e, men, al blijven de prijzen gedrukt, wei' de scherpe concurrentie- Hoewel de cieele resultaten over 1938 bij die van'' vorig jaar zullen achterstaan, zijn deze K tot dusverre van dien aarddat aan a deelhouders waarschijnlijk een vrijwel veranderde uitkeering mogelijk zal Over het jaar 1937 werd 7 pCt. uitbetaal Het resultaat van de inschrijving op ij potheekbrieven van de Residentie potheekbank voor Nederland, waaf1/ f 150.000 beschikbaar is gesteld, is van "j ctard geweest, dat alle inschrijvingen bef den den koers van 8754 pCt. zijn aange',\ men, terwijl die tegen een toewijzingsKi van 8714 PCt. pondspondsgewijze 211 worden gereduceerd. Het suikerverbruik in Nederl.-lndiè t»°[ voor 1938 circa 10.000 ton lager gerant als gevolg van de gevoelige verminde'/, van het inkomen in de Buitengewesten, geen op zijn beurt het gevolg is van drastische verscherping van de rttWl restrictie van 55 pCt. Op de wisselmarkt te Londen waren lars gevraagd als gevolg van den unK der Amerikaansche verkiezingen voor Congres, waarbij de Republikeinen aanV' kelijke winsten hebben behaald. De ov making van Europeesch kapitaal Amerika schijnt plaats te vinden, met doel, dit in Wallstreet te beleggen, aan, zien men een nieuw herstel in de eerst gende weken verwacht. Het Pond Sterling blijft te Londen Z' In verband hiermede steeg de gouai met 2/2 d. tot 146/5Vz- 1-32 millioen aan goud omgezet. Op de beurs te Parijs koestert de ben handel als het publiek weer vertrouwen^ cle toekomstige Fransche industrieels drijvigheid. De cijfers van Frankrijks tenlandschen handel gedurende de e> tien maanden wijzen er op, dat de uit'1 zich krachtiger heeft ontwikkeld invoeri Het Crédit Foncier de France boektt de eerste negen maanden een netto-Pj van fr. 68.65 millioen tegen fr. 74.67 in dezelfde periode van het vorig jadt-^ September j.l. bedroeg de netto-winst ft- millioen tegen fr. 8.05- millioen in Sept.1 De New York Shipbuilding boekte in derde kwartaal een winst van 244.21* gen een verlies van 30.827 in het tP>' kwartaal en een verlies van 276.959 IP derde kwartaal van het vorig jaar. De Spiegel Inc. boekte aan verkoopen^ October een bedrag van 6.15 millioen gen 4.85 mill, in September en 7.49 K in October 1937. In de eerste tien maan 38.58 millioen tegen 43 millioen üe overeenkomstige periode van het jaar. Eastman Kodak keert op de gewone deelen een onveranderd kwartaal-divV' uit van 1.50 per aandeel. C: De V. S. Steel Corporation boekte iP.J tober aan afleveringen 663.000 ton 578.000 ton in September en 792.000 t°h October 1937. In de eerste tien maan- 5.252.000 ton tegen 11.749.000 in de °j\ eenkomstige periode van het vorig jad'y October j.l. waren de afleveringen f. grootst voor een maand gedurende loopende jaar- De staalproductie in Amerika Pjfji thans op 61 pCt. der capaciteit geraarnPj gen 57 pCt. de vorige week, welke stVLi in hoofdzaak 't gevolg is van de toenemfy vraag naar staal door de automo industrie en voor de bouwnijverheid. ij De staalschrootprijzen te Pittsburgh met 0.25 per ton verhoogd en hierna j nog 0.50 per ton tot 17 a 17.50y staalproductie te Pittsburgh bedraagt t'J 49 pCt. der capaciteit tegen 47 r Maandag j.l. Curties Wright keert op de aandeel^ een dividend uit van 1, nadat in DecJ ber 1937 voor het laatst een dividend betaald van 0.50 per aandeel. J De Lever Brothers en Unilever 7V.V-, ien een onveranderd interim-dividendJ van 3 pet. De Lever Brothers and Unf j Ltd declareer en een onveranderd int&j) dividend van 4 pet. Over 1927 bedroef p slotdividend van de Nederlandsche en a aelsche Mij. respectievelijk 4Vz pet. en o d Het Pond Sterling bewoog zich he/\ ochtend te Amsterdam op 8.73Vz3.74 ij sl. 8.74'A); de Dollar op 1.841.84% i^'t, 1.84); de Frank op 4.884.90 (v. sl. 4-°* de Belga op 31.09—31.14 (v. sl. 31.11) #4 Zwitsersche Frank op 41.67V.j (vorig slot 41.71). 'Ai De Nivas verkocht 1360 ton supef1J suiker en 101 ton bruine suiker voor "J sumptie. Voorts 7010 ton superieur en J ton bruine suiker voor export. Zij verho de limites voor den verkoop ten Oosten Suez met 10 cent- AMSTERDAM NIJM®^ N.Z. Voorburgwal 326/28 Mariënbt» Alle effectenzaken Icleggingsin^V Vraagt gratis toezending van onze Beursber' j Plaatsing of conversie van Kerkelilke leen' mede op onderhandsche schuldb eken ten' vorige week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6