Engeland debatteert over tempo Stukgoederenvervoer in nieuwe banen Waarschuwende woorden van Eden Crisis van de Britsche eenheid UNIEKE UITVINDING VAN DE N.S. O? Buitenlandsch Overzicht Kerkelijk leven ZATERDAG 12 NOVEMBER 1938 mirf n '*i Gn, veel 'u. Hevige zeebevingen in den Stillen Oceaan Paul-Reynaud werkt aan de decreten Vluchtelingen uit Oostenrijk ,,Het is de schuld van Churchill" Het vervoer van huis tot huis door middel van autolaadkisten gedemonstreerd Hooge verwachtingen V erschooningsrecht voor journalisten Is daarvoor geen plaats in ons rechtssysteem De voordeelen Weldadigheidszegels „Voor het Kind" Van 1 December tot S Januari verkrijgbaar Als Koning Leopold te Roosendaal aankomt Militair eerbetoon en een geschenk der burgerij VERKOOP VAN DUINGROND Natuurschoon moet ongerept bewaard blijven Chocolaad De verkeerspuzzle Ruim 650 oplossingen DE AUTOBUSSENSTRIJD Druk bezochte demonstratie- vergadering te Den Haag Mariano Stabile naar Amsterdam De uitslag Sterke aardbeving waargenomen De oorsprong waarschijnlijk in of bij Alaska OFFICIEELE MUTATIES UITBREIDING VAN DE NIROM Beëedigingen voor den Hoogen Raad Voor de Ariënskerk te Enschede Zuster Gerardinio t °bde mannen zeggen, wat zij gedaan hebben; mannen, wat zij willen doen. Men moet de lezing der verslagen over de jongste de kten in het Britsche Lagerhuis onwillekeurig G dit oude spreekwoord denken. Chamberlain, e Srijze premier van Engeland, schijnt zijn ez°ek aan de „hoofdstad der Bew'eging" maar ®t te kunnen vergeten; telkens weer moet hp 'halen, dat wat hij daar deed, juist was, zich er°epend op ,je duizenden brieven, die hij bij gelegenheid ontvangen heeft, en die allengs eer gaan vergelen, als bladeren in den killen hei «st. hij draagt men hem naar de toekomst, dan houdt 11 een loflied op de „saturnia regna" de h'Üdi htü, e tijden van beter begrijpen, die thans na "bnchen zijn ingezet. Hoe hij zich die toenade- G evenwel concreet voorstelt, is voor velen 6tri raadsal, en voor hemzelf misschien niet Gder. Nu hij het Foreign Office min of meer Geschakeld heeft dit instituut is bij de ^Qservatieve meerderheid van het Britsche Gement in een zéér kwaden reuk gekomen 20,1 hij mogelijk den Parijschen technici om hulp G vragen bij de uitvoering van zijn plannen. Niettemin juicht de meerderheid in West- Gster Hall den premier nog toe wanneer hij vati, V00) ^ei 4e: toenaderingsplannen ontvouwt. De conser ven, die nog enkele dagen geleden hoog ven van de waardige houding, die het Derde aannam tegenover de scherpe critiek, die 'ral uit Amerika loskwam, werden intusschen zwaar gestraft voor hun lichtzinnige woor- h: de, laten wij beleefdheidshalve aannemen ^'et-georganiseerde, pogroms, die thans in "itschland woeden, wekken een storm van et°ntwaardiging tot in de meest Duitsch-ge- '"de Engelsche pers. De welwillende afgevaar- *kden kunnen zich thans zelfs niet eens be- b^e®eh op den Berlijnschen geest, „der stets feint", aangezien deze zich min of meer verj "frgesteld uitliet over de eerste resultaten van „spontane" Jodenjacht, meenend, dat, 'eer hij het had mogen organiseeren, er betere resultaten geboekt hadden kunnen 'rden. Toch overschatte men de gevolgen van 4ezg verachtelijke daden niet: het wereldgewe- f Werkt met schokken, doch is maar al te zeer ^beigd weer in zijn oude lethargie te verval- 11 Sir Kingsley Wood, de minister van Lucht en - liet woorden hooren, die den „oorlogs- y bitsers" aangenamer in de ooren klonken, relaas over de uitwerking der Britsche cbtvaartplannen sloeg in: „Verdubbeling van k §ritsche luchtmacht" kondigde de Voelkischer ^6°bachter met een vette headline over vele ®'°himen aan; en het officieuze nazi-orgaan is tl goede barometer voor de atmosfeer, die plannen scheppen. Niettemin was de op- y tle ontevreden. De minister liet zich aan het van zijn redevoering een zin ontvallen. sche minister Pirow komt met geheimzinnige voorstellen naar Londen; weliswaar is de be wering, dat de Unie zich bij een conflict afzij dig zal houden, officieel tegengesproken, doch kort daarop officieus bevestigd. Wat Palestina betreft: er is thans een krampachtige poging gedaan om orde te scheppen, doch de leiders van het Arabische bureau te Berlijn zullen ook hierna zich verkneukelend de woorden van Hitier herinneren over de verrassende snelheid, waarmee men verwacht dat Londen deze zaak in het reine zal brengen. In Mexico en China w'orden papieren gebaren gemaakt; kan men nog- zeggen, dat Engeland „gróót" is? Men ont komt niet aan den indruk, dat het Engeland ontbreekt aan leiders, waarin het vertrouwen heeft. Of daarin spoedig voorzien zal worden? Welingelichte bladen meenen, dat nieuwe ver kiezingen zéér aanstaande zijn: in Januari of Februari. Of daarmee het herstel gebracht zal worden, dat de Britsche eenheid zoozeer van noode heeft, die vraag moei men, helaas, we derom beantwoorden met het reeds zoo vaak uitgesproken: afwachten. LONDEN, 11 Nov. (Reuter) De groote aard beving, welke is waargenomen in het Kew-ob- servatorium en op verscheidene andere plaat sen, had haar epicentrum d.i. de plaats van maximale sterkte aan de aardoppervlakte in den Stille Oceaan ten Zuiden van Alaska. Volgens het observatorium van Kew bevond zich deze plaats op 5.000 mijl afstand in N.N.W. richting. Een hevige zeebeving, waarvan het epicen trum tusschen de Aleoeten en Hawai lag, heeft aan de kust van de Hawai-eilanden een spring vloed veroorzaakt, welke eerst zes uur na het einde van de zeebeving terugtrok. De spring vloed heeft evenwel slechts geringe schade ver oorzaakt. PARIJS, 11 Nov. (Havas) Den geheelen dag hebben Paul-Reynaud en zijn medewerkers ge arbeid aan de decreten. Een deel van den nacht zal nog hieraan worden gewijd. Vermoedelijk zullen 32 decreten worden uitgevaardigd. Het grondbeginsel hiervan zal zijn „opvoeren van de productie". De maatregelen zullen liggen op economisch, financieel en sociaal gebied. Alle klassen der bevolking worden ingeschakeld. De industrie zal faciliteiten krijgen onder den vorm van credieten, of anderszins tot ontwikkeling van haar activiteit. Op financieel gebied zullen bezuinigingen worden doorgevoerd, terwijl op sociaal terrein faciliteiten zullen worden inge voerd, zonder evenwel te raken aan het beginsel van de werkweek van veertig uur. t.*! De nieuwe autolaadkisten, welke de Spoor wegen spoedig in gebruik zullen nemen. Boven: de kist wordt van het spoorweg- onderstel op den oplegger overgeladen. Daaronder: de kist wordt door uitgelegde goten van den auto op den beganen grond gebracht 4k aanduidde, op hoe wankele basis al die be- ffhingsplannen gebouwd zijn; wlij bewapenen, Ge hij, geen oogenblik vergetend, dat wij elk fblik een ontwapeningspact willen sluiten, ^fileer men met zulk een vredelievenden bezield is, valt het bewapenen zwaar, en appositie, waaronder zich lieden bevinden, die ^^t kunnen worden zeer goed op de hoogte Vs n' verweten de regeering dan ook, dat zij 'sWaar zegt te bewapenen anders zou zij niet één slag impopulair maken doch z'j het in werkelijkheid met die bewapening zoo ernstig meent: wie gelooft aan een fy Gchg te bereiken ontw'apenings-accoord, gaat «ét nutteloos kostbaar geld voor oorlogstuig Geven. S aar komt bij, dat men in sommige kringen en is op den premier, omdat hij geen alge- 4it ri°n dienstplicht wil invoeren. De Britten, i e®Uwen lang het oude Europa van hun ivoren w 1 mt Londen becritiseeren, zich veilig voe- 4ee ^hter de zee, die door hun schepen be- Sj. Scht wordt, beseffen nog lang niet, dat de G'e inmiddels duchtig gewijzigd is, dat r ^n obstakel van nog maar betrekkelijke vormt, en dat het voor een land, dat tyjj een gewapend optreden ernstig rekening houden, noodzakelijk is te kunnen beschik- 41ti over een geoefend landleger. Daartoe is de met Frankrijk, dat zeker over een q- rst Perfect leger beschikt, niet meer vol- 0^ G Duff Cooper fulmineerde nog dezer 4^ 611 in een geharnast artikel tegen deze hou- hotf Van Chamberlain en de zijnen; en al be dilt; 1,1611 niet direct met hem van meening te ve*en 'n Engeland zich, wanneer het e^e uur slaat, aan hun plicht zullen ont- <j6 eh, men vraagt zich toch af wat de waar- oh ah zijn van een leger goed-willenden, doch °éfenden. ^Ulh°ny Eden bracht het debat op een meer 6lPeen plan, door van eiken Britschen burger lje6lSchen, dat hij zijn plicht zal doen nü reeds. ^'uocratie, zoo zeide hij, zal op elk terrein, 0tuisch of militair, elke uitdaging moeten Cstaan' en daartoe zal zij het tempo van de q. htsinspanning, die van haar gevergd wordt, opvoeren: een omwenteling in het Brit- 'even. Wfj glijden af van de helling, waar- hij, en Engeland zal gróót zijn, of het ^et zijn. G 2'et men de toestanden in het inwendige het Britsche rijk, dan blijkt maar al te dui- hoezeer Eden's waarschuwing op goede Coht n gevestigd was. Ternauwernood was de st<>]"eientie van Miinchen voorbij, of De Valera (■J p zÜn vérgaande eischen van vlakbij. King qQ ,,ïe gaat naar Canada, doch dit getrouwe Nf]'li0n laat nu reeds weten, dat het bij een héfc Ct zlcl1 23,1 moeten richten naar de poli- Ci6r Vereenigde Staten. De Zuid-Afrikaan- BOEKAREST, 11 Nov. (Reuter.) Vierduizend Oostenrijksche vluchtelingen komen vandaag in de Roemeensche haven Galatz aan, vanwaar zij naar het Oosten zullen vertrekken, op zoek naar een nieuw bestaan. Zondag waren reeds 500 Oostenrijksche uitgewekenen te Galatz ge arriveerd. LONDEN, 12 November (HAVAS). Een arti kel van de „Angriff" beschuldigt Churchill en eenige zijner collega's ervan, verantwoordelijk te zijn voor den moord op Von Rath. In Britsche diplomatieke kringen acht men het niet onmogelijk, dat tegen deze beweringen door Londen te Berlijn zal worden geprotes teerd. Men wijst er echter op, dat te dien aan zien tot dusver geen Engelsche démarche heeft plaats gehad. 9 Voor het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, dat Vrijdag in den Haagschen Dierentuin in vergadering bijeenkwam, heeft de heer J. Ente, hoofdambtenaar bij de Ned. Spoorwegen, een uiteenzetting gegeven van het streven dezer instelling om het vervoer geleidelijk zoo te or ganiseeren, dat de spoor de hoofdstations en eventueel de secundaire stations bedient, terwijl de regionale belangen worden behartigd door tramwegen en A.T.O. Deze reorganisatie heeft in 5 gebieden in Ne derland reeds haar beslag gekregen, o.m. in Groningen, in den Achterhoek en Limburg. Daarna gaf dezelfde spreker een uiteenzetting van de reeds gedeeltelijk verwezenlijkte plannen der spoorwegen, die ten doel hebben het vracht vervoer van huis tot huis voor alle plaatsen van ons land mogelijk te maken zelfs voor de grootste partijen; daarbij geldt dan tevens het devies: heden afgehaald, 's nachts vervoerd, morgen besteld. In deze richting hadden de spoorwegen reeds proeven genomen met z.g. containers (Iaadkis ten), waarbij echter steeds bijzondere hefwerk tuigen noodig waren; in kleinere stations waren zulke instrumenten evenwel niet steeds aan wezig. De N.S. hebben gezocht naar een oplossing waarbij deze en andere nadeelen konden worden weggenomen. Na zorgvuldige proefnemingen is men daarin geslaagd mede dank zij het ver nuft van Nederlandsche technici en het ver mogen van de Nederlandsche industrie. De Nederlandsche Spoorwegen zullen daartoe in Op proefschrift over de Japannerwet is dezer dagen gepromoveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid mr. H. A. F. Lijnkamp te Hilversum. Een van de stellingen, die de promovendus eventueel te verdedigen zou hebben, luidde: ,,In ons rechtssysteem is geen plaats voor een verschooningsrecht van journalisten''. Deze stelling is echter niet in openbare bespreking gekomen. Om de belangrijkheid evenwel en de actuali teit wegens het bekende geval-Hansen, meen den wij den nieuwen doctor te moeten vragen naar diens inzicht. Wat bedoelt u met; „Er is geen plaats?" Past een verschooningsrecht van journalisten niet in ons huidige rechtssysteem; of acht u het persoonlijk niet gewenscht, dat verschoo ningsrecht in de wet op te nemen? Dr. mr. Lijnkamp verwees ons naar het rechtsbeginsel, zooals dat is neergelegd in ar tikel 218 jo. 284 strafverordening. Daar vallen onder, zonder dat ze met name genoemd wor den: de geestelijke, de advocaat, de medicus. Heeft deze categorie het verschoonings recht, omdat de genoemde personen anders hun, beroep niet kunnen uitoefenen?, infor meerden wij. Dr. Lijnkamp gaf toe, dat deze personen zon der beroepsgeheim hun taak niet naar behooren zouden kunnen vervullen. Maar dat dit de reden zou zijn voor de wetsbepaling, waagde hij te betwijfelen. Geestelijke, medicus en advocaat hebben tot taak de menschheid, die in geestelijke en stof felijke nooden verkeert, te helpen. De mensch heid moet vol vertrouwen tot hen kunnen gaan, teneinde door hen geholpen te kunnen worden Geheimen worden hun toevertrouwd in het be lang van de zegslieden zelf. Dat is een groot al gemeen belang. Hiertegenover staat de journa list, »die geheime mededeelingen ontvangt, om hem, den journalist in zijn beroep te helpen, opdat hij zijn beroep zal kunnen uitoefenen, althans niet in het belang van zijn zegslieden. De journalist wordt dus niet gerekend on der de reeds genoemde categorie van personen en staat dus gelijk aan ieder ander, die ge heime mededeelingen ontvangt? Inderdaad, zeide ons de heer Lijnkamp; en hij beriep zich öp het beginsel der persvrijheid, neergelegd in art. 7 van de Grondwet en dat twee hoofdregels bevat: a. Niemand heeft voorafgaand verlof noodig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens b. ieders verantwoordelijkheid volgens de wet. De schrijver zelf is verantwoordelijk, aldus mr. Lijnkamp. Uitgever, redacteur en drukker zul len soms vervolgbaar zijn, hetzij als mede dader, hetzij als medeplichtige. Uitgever en drukker bezitten een privilege, hun verleend om den schuldige te kunnen treffen. Men zie hiervoor de verschillende bepalingen in het Wetboek van strafrecht. En de geheimhouding aan journalisten opgelegd? Het beroep van den journalist vereischt. geen geheimhouding, zijn taak is: te publi- ceeren. Wordt hem een geheim geopenbaard dan zal hij dat dienen te bewaren; immers hij staat gelijk met ieder ander. (De leer van het toevertrouwde geheim!) De zegsman weet want hij wordt geacht de wet te kennen dat de journalist een spreekplicht heeft; dus zaj die voor den rechter moeten spreken, zoo be sloot de heer Lijnkamp. Voor de stelling, dat de journalist geen ver schooningsrecht bezit, had de heer Lijnkamp nóg enkele argumenten. Hij meende echter met de boven-genoemde te kunnen volstaan Nog slechts wilde hij zich beroepen op zijn oud-leeraar mr, dr. J. Beuns S. J. wiens ar tikel in „Studiën" (April 1938 blz. 352—367) het hier besproken onderwerp naar zijn in zicht helder en klaar heeft behandeld. bedrijf stellen de z.g.n. autolaadkist, den laad- kistwagen en den laadkist-oplegger met tractor. De autolaadkist welke binnenwerks 3 M. lang, 2 M. breed en 1.98 M. hoog is (inhoud 12 M3.) heeft aan twee zijden openslaande deuren en is van ventilatieopepingen voorzien. De laadkist is van plaatijzer met de noodige versterkingen en gelaschte verbindingen gebouwd. Voor ver plaatsing zijn vier rolwielen aangebracht. Het laadvermogen bedraagt 5 ton. Het vervoer op den spoorweg d.w.z. van het station van vertrek naar dat van aankomst geschiedt met de zeer snelle goederentreinen als regel gedurende den nacht. De autolaadkisten worden tot een totaal van drie stuks (15 ton) vervoerd op een platten spoorwagen een laadkistwagen geheeten. Het vervoer van de laadkist langs den weg ge schiedt door middel van den autolaadkistoplegger welke afzetbaar verbonden is met een tractor. De inrichting van dezen oplegger is zoodanig, dat door middel van den tractormotor (ben zine) in enkele minuten de autolaadkist van den spoorwagen op den oplegger kan worden gebracht en omgekeerd. Daartoe wordt door den tractormotor eerst vanuit den oplegger met twee gootrails een overbrugging tusschen spoorwegwagen en op legger tot stand gebracht. Vervolgens trekt de motor de laadkist van den wagen op den oplegger of omgekeerd duwt de motor de kist van den oplegger op den wagen. Bovendien is het nog mogelijk met de toe gepaste constructie het gewicht van de laad kist met of zonder inhoud te bepalen. Alsdan kan overbelasting worden voorkomen. De uit gebrachte verbindingsgoten worden door den motor in- en uitgetrokken. Indien het nu noodig is de laadkist op den beganen grond te zetten, wordt eveneens door den motor, nadat de even genoemde goten zijn uitgebracht de kist met de goten in een hel lenden stand gebracht totdat de uiteinden van de goten den bodem raken en daarop steunen Vervolgens drukt de motor de ledige of beladen laadkist langs de hellende goten, totdat deze op den grond staat of omgekeerd haalt de motor de op den grond staande laadkist ledig of beladen tot 5 ton op den oplegger, ïndjen noodig kan de oplegger met of zonder kist worden afgezet, waarna de tractor ook voor andere doeleinden bruikbaar is. Zelfs kan de laadkist in stortstand worden gezet, in welk geval men de lading waar men wenscht, kan uitstorten. De door de Nederlandsche Spoorwegen in bedrijf te stellen auto-laadkisten en de wijze waarop deze kunnen worden gebruikt, mede ge zien het feit, dat de kisten zonder eenige moeite op den beganen grond kunnen worden afgezet o.d.s. daarvan kunnen worden opgeno men, vereenigen zich in tal van groote voordeelen welke in het kort zijn samen te vatten als volgt: le. de lading kan 5 ton of minder zijn, zoo dat men geen enkelen wagen noodig heeft. Bij b v. 10 ton kan men 2, bij 15 ton: 3 kisten ge bruiken. 2e. de kist kan geladen en gelost worden door eigen personeel onder toezicht van den verzender of den ontvanger. Het stuwen kan geschieden op de wijze als de verzender zulks voor zijn artikel wenscht, terwijl geen of wei nig verpakkingsmiddelen noodig zijn. 3e. de kist kan afgesloten, desgewenscht met hangslot, dan wel verzegeld worden. 4e. de kist wordt even snel door het land vervoerd als het stukgoed en de wagenladingen en wel op vlugge-betrouwbare en veilige wijze. 5e. het vervoer geschiedt als een ondeelbaar transport, dus geen overladingen van de goe deren. 6e. de laadkist kan gebracht, neergezet en afgehaald worden waar belanghebbende zulks wenscht. Verschillende firma's welke bij wijze van proef met dit nieuwe type laadkist vervoerden, zijn dan ook vol lof over deze transportwijze. Zonder twijfel heeft dit transportmiddel - zoover bekend nergens elders in de heele wereld toegepast (Nederlandsch Octrooi) een zeer groote toekomst. Hierbij denke men slechts aan de mogelijkheid inplaats van gesloten kisten, andere vormen als open kisten, platte bodems met of zonder opzetranden enz., toe te kunnen passen. Thans worden dan ook meerdere Iaadkisten, laadkistenwagens en opleggers met tractor voor de Ned. Spoorwegen gebouwd, om aldus aan het klimmend aantal aanvragen te kunnen vol doen. Het vervoer van de Iaadkisten langs den weg geschiedt door de zorgen van de A.T.O. Na de uiteenzetting hebben de N.S. de nieuwe vinding aan het Staatsspoor te Den Haag voor de ingenieurs gedemonstreerd. De weldadigheidspostzegels „Voor het Kind" zullen dit jaar wederom verschijnen in de waarden ly, cent (met bijslag van V/2 cent), 3 cent (plus 2 cent), 4 cent (plus 2 cent), 5 cent (plus 3 cent) en 12cent (plus 3'A cent» en ver krijgbaar worden gesteld van 1 December tot en met 5 Januari. De netto opbrengst boven de frankeerwaarde komt ten bate van het bescher ming en steun behoevende kind. De zegels heeft de jonge kunstenaar Pam G. Rueter, te Sloterdijk, ontworpen. De voorstel ling is voor alle waarden dezelfde: een knaapje, dat te midden van bloemen, in zijn fluitspel verzonken, visch en vogel tot luisteren lokt, een beeld van vertrouwelijkheid tusschen kind en natuur. De kleur der zegels is resp. bruin-zwart, paars-rood (purper), groen, roodbruin en blauw. De zegels zijn vervaardigd in rotogravure. De afmetingen van het beeldvlak zijn 18 x 27 m.m. de geldigheidsduur loopt tot 31 Decem ber 1943. Omtrent de eerste officieele begroeting en ontvangst van Z. M. Koning' Leopold, ter gele genheid van zijn bezoek aan ons land, bij het bereiken op Maandag 21 November a.s. van den Nederlandschen bodem op het station Roo sendaal, vernemen wij nog nader, dat op het perron een militaire eere- en vaandelwacht zullen zijn opgesteld, die door den koning wor den geïnspecteerd. Dit militair eerbetoon, waarbij o. a. tegen woordig zullen zijn de bevelhebber van de 3e afdeeling, generaal v. Nijnatten, alsmede de garnizoenscommandanten van Bergen op Zoom en Roosendaal en 'n aantal subalterne officie ren, wordt opgeluisterd door de stafmuziek van het 6e Reg. Inf. te Breda. Eveneens zullen op het perron, dat over zijn geheele lengte wordt versierd, zijn opgesteld eenige honderdtallen schoolkinderen en depu taties van allerlei burger-organisaties met ver- eenigings-vaandels en -vlaggen. Na de voorstelling aan den koning van de ter ontvangst aanwezige autoriteiten door den Belgischen gezant, baron J. Herry, zal de heei mr. Cl. Prinsen, burgemeester van Roosendaal, Z.M. den Koning van België namens de ge meente Roosendaal een geschenk aanbieden, bestaande uit een speciaal voor deze gelegen heid ontworpen en vervaardigden wandschotei van Delftsch aardewerk, in cassette, met sym bolische emblemen en versieringen, en met op de achterzijde een inscriptie van opdracht. Naar wij voorts vernemen, ligt het in de be doeling ook publiek op de perrons welke ge lijk men weet, te Roosendaal bij een lengte van enkele honderden meters enorm veel ruimte bieden toe te laten en zullen er o. a. ook groepen van in West-Brabant woonachtige Belgen en Belgische oud-strijdërs worden op gesteld. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Noordwijk van duingrond benoorden den vuur toren te Noordwijk aan Zee verklaarden ver scheidene leden den verkoop van bijna 8 hec tare ongerepten duingrond ten behoeve van het doortrekken van den Noord-boulevard te Noordwijk aan Zee en het bouwen van villa's en hotels zeer te betreuren. De boulevards in onze badplaatsen verkrijgen langzamerhand de kenmerken van lintbebouwing, welk euvel het rijk zelf, voor zoover het verkeerswegen betreft, door hanteering van de daarop betrek king hebbende wet zooveel mogélljk wil tegen gaan. De aaneengerijde Belgische badplaatsen vormen hier een waarschuwend voorbeeld. In het algemeen waren deze leden van oordeel, dat slechts bij uitzondering gedeelten van on ze duinen mogen worden afgegraven of be bouwd, zulks op grond van motieven van wa terbouwkundigen, hygiënischen, wetenschap- pelijken en cultureelen aard. De Staat dient huns inziens voor te gaan in het ongerept be waren van het natuurschoon, vooral daar, waar dit zooals hij de duinen het geval is door zijn schaarschte bijzondere waarde heeft. c Overheerlijke zacht smeltende puur en melk k? j OOOSJES v.a. 25 CT. TROMMELS f. 1.50, Het werk, aan de verkeerspuzzle van de K.N.A.C. besteed, is niet vergeefsch geweest. De belangstelling van onze jeugdige lezers voor de prijsvraag bleek zeer groot. In den loop van de week bereikten ruim 650 oplossingen onze re dactie. De meeste inzenders bijna allen kun nen we wel zeggen hadden geen foutje gemaakt. Doch er is nu eenmaal niet voor iedereen een prijs weggelegd. Na loting viel de beslissing in Bloemendaal, waar Henri Fischer, Bloemendaalscheweg 15, zich den prijs zag toegewezen. Te 's Gravenhage heeft het Comité van Actie van het Nederlandsche touringcarbedrijf een openbare vergadering gehouden, waar verschil lende sprekers de kwestie van het autobussen- vervoer hebben behandeld. Er was groote belangstelling voor deze bijeen komst. De groote zaal van „Amicitia" was tot de laatste plaats bezet en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Aan den ingang was gelegenheid tot het tee kenen van een petitionnement aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tegen negenen was de toevloed van belang stellenden zoo groot, dat men de deuren moest sluiten. Na een begroetingswoord van den voorzitter, den heer J. Stoop, heeft de heer F. de Mos, te 's Gravenhage, het woord gevoerd over „Onze volksvrijheid en de autobussenstrijd". Hierna voerde mr. G. F. J. Jongbloed het woord over: „Het vergunningsstelsel in de nieuwe wet". Vervolgens voerden nog eenige sprekers uit de vergadering het woord. In de voorstellingen van Mozart's „Le Nozze di Figaro" door de Wagnervereeniging. op 17 en 19 November a.s. in den Stadsschouwburg te Amsterdam, zal de titelrol vervuld worden door Mariano Stabile. Sinds de opvoeringen van „Falstaffonder lei- oing van Pierre Monteux in November 1932, zal dit de eerste maal zijn, dat de groote kun stenaar wederom in het kader van de Wagner vereeniging optreedt. Het versje, dat moest Worden samengesteld, luidt als volgt: „Het is plicht dat ied're jongen".... Zegt het Vaderlandsche lied; 't Geldt voor jongens én voor meisjes Op modem verkeersgebied. Het is plicht, dat alle burgers, Oud of jong of groot of klein Hun verkeersplicht goed vervullen. Goede weg-gebruikers zijn. 'tls een wétenschap geworden, 't Is een héél belangrijk vak, Waarvoor je een „10" moet hebben. Complimenten van de KNAC. CLINGE DOORENBOS Donderdagavond werd aan het Meteoro- logisoh Instituut te De Bilt een ouitenge- woon sterke aardbeving geregistreerd, zoo als sedert 2 Maart 1933 (Sanriku-aardbe- ving bij noordoost Japan) niet werd opge- teekend. De registreering begon om 20 uur 30 minuten 8 sec. tijd van Greenwich, de afstand van den oorsprong bedraagt onge veer 7500 K.M. De richting ligt waarschijn lijk tusschen noord- en noordnoordwest, de oorsprong nabij of in Alaska. BUITENZORG, 11 Nov. (Aneta) Op ver zoek is eervol ontslag verleend met ingang van 15 Februari 1939 aan het hoofd van de alge- meene politig, den heer H. P. Smits, onder dankbetuiging voor de diensten aan den lan de bewezen. Met ingang van 20 December 1938 is ontslag verleend, eveneens onder dankbetuiging vooi de bewezen diensten, aan mr. G. A. van Schou wen, lid van den Raad van Justitie te Sema- rang. Het Nws. meldt, dat de Nirom plannen heeft ontworpen ter verdere ontwikkeling, verbete ring en uitbreiding van den omroep. In den loop van 1939 za.l het omroep-orkest wederom beduidend uitgebreid worden, terwijl bovendien een tweede dirigent toegevoegd zal worden; reeds in de eerste helft van het vol gend jaar hoopt de Nirom dit orkest van zijn tegenwoordige sterkte van 18 man te brengen op 25 man. De nieuwe musici zullen uitsluitend Neder landers zijn en in Nederland worden geënga geerd. Voorts bestaat het plan, tegen het einde van het volgend jaar of in het begin van 1940 een groote concertzaal te bouwen, waar voor het publiek toegankelijke symphonische concerten van het omroep-orkest, hoorspelen, cabarets, e.d. gehouden zullen worden. Er kan geen twijfel bestaan of vooral het laatste zal het Batavia- sche publiek zeer waardeeren. Dan staat er nog voor het volgend seizoen een uitbreiding der ochtenduitzending op het program en bovendien een uitbreiding en ver betering van den Oosterschen omroep. Voor den Hoogen Raad is beëedigd als eerste raad in de pachtkamer van het gerechtshof te Arnhem prof. dr. ir. G. Minderhoud. Als advocaat en procureur is beëedigd mr. E. Droogleever Fortuyn. Aan giften is thans ontvangen 1499.85. Men kan zijn bijdrage storten op giro-nummer 30745 ten name van mej. Fé Haije, te Am sterdam. Vrijdagavond is in het St. Barbara-Z'.eken- !ruis te Culemborg overleden de eerw. zuste) or. Marie Gerardinio (in de wereld mej. Brou wer) religieuse der Congregatie van het Gez. J.M.J., geboren te Limmen (N.H.) 17 Mei 1886. Tijdens haar kloosterleven is zij voorna melijk werkzaam geweest in het St. Ignatius- gesticht, Postelstraat te Den Bosch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9