Moeilijke tijden voor den Britschen premier IMPERIALE BANDEN WORDEN LOSSER Belangrijke vinding voor de bioscopen Personeel-beleid der P.T.T. y y y ONBEZOLDIGDE VERKEERSCONTROLE GRIEPWEER! VICKS HOESTBONBONS Het nieuwe program van Eden Buitenlandsch Overzicht NIEUWE GELUIDSFILM. INSTALLATIE k>~-< De autobusstrijd CRITIEK VAN VELE KANTEN Ook Uw steun! WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 Crisiscredietregeling voor den middenstand De algemeene regels gewijzigd Tehuizen voor Joodsche kinderen uit Duitschland 7 DUITSCHE JODENKINDEREN IN ONS LAND Demonstratie met Philips' appa raat in een Utrechtsch theater, dat de primeur heeft Betere lichtbron Eenvoudige bouw - Groote voordeelen Verdere behandeling voor den Hoogen Raad VOSSENJACHT V VAN V* DOE MEE AAN DE PALMOLIVE VOSSENJACHT OVERZICHT TWEEDE KAMER ALG. LANDSDRUKKERIJ Advies gevraagd over maximum capaciteit? ONDERWIJSVERBETERINGEN GEVRAAGD HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw aan het bijdrage Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de be grooting van Waterstaat werd van verschillende zijden gewezen op de ontstellende toename van het aantal verkeersongelukken. Men hoopte dat de invoering van de Wegenverkeerswet met wegenverkeersreglement en -beschik king daarin verbetering zal brengen. Eeze hoop zal alleen dan vervuld kun nen worden, wanneer politietoezicht op de naleving van de verkeersvoorschrif- ten, wat thans vooral op de buitenwe gen nog zeer veel te wenschen over laat, in aanzienlijke mate wordt uitge breid en verbeterd. Terecht werd door vele leden het aantal rijksveldwachters en marechaussees, dat in het bijzonder belast is met de opsporing van verkeers delicten, zeer onvoldoende geacht. Hoe onvoldoende dit is, ervaart iedere weg gebruiker, die meermalen daags kan constateeren, dat er nog vaak op onver antwoordelijke wijze „gesneden" wordt tusschen elkaar tegemoetkomend ver keer, dat stop- en achterlichten van vele auto's niet of onvoldoende functio- reeren, dat menige fietser zijn levens licht waagt door te weinig zorg voor zijn spatbordlicht, dat er tal van ernstige T-erkeersfouten worden gemaakt, waar door ook de goede weggebruikers in le vensgevaar worden gebracht. Een af doende uitDreiding van het verkeerstoe zicht houdende" personeel van de rijks- veldwacht en de marechaussee mag aantrekkelijk zijn uit het oogpunt, van verkeersveiligheid en van werkloosheids- strijding, zij zal wel weer stuiten op het keiharde slagwoord: „Er is geen geld." Indien met dit slagwoord, dat in dit ver band vrijwel neer zou komen op een: „Geen geld, dus je leven", de zoo noodi- ge uitbreiding van de professioneele verkeersinspectie zou worden afgewim peld, zou een andere oplossing van dit vraagstuk van levensbelang kunnen ge zocht worden, een oplossing, waarmee practisch geen geld gemoeid zal zijn. Zulk een oplossing is te vinden en wel in een sterke uitbreiding van het reeds bestaande systeem der onbezoldigde veldwachters. Men zou aan een veel grooter aantal particulie re weggebruikers, door de groote ver- keersorganisaties als K. N. A. C. en A. N. W. B. al of niet in samenwerking met de verkeerspolitie uitgezocht en ge toetst, buiten bezwaar van 's lands kas cie bevoegdheid kunneri verleenen over treders ter plaatse te verbaliseeren. Heeds van de wetenschap, dat in den particulieren auto, dien men snijden wil, of dien men op een vierbaansweg in de derde baan naar links wil inhalen en voorbij vliegen, iemand kan zitten met de bevoegdheid proces-verbaal op te ma ken, z il een preventieve werking uitgaan cp den wilden weggebruiker, die naar de wijze lessen van de overheid en de groote verkeersorganisaties niet luisteren wil en dus maar moet voelen, niet alleen in zijn eigen belang, maar ook in dat van allen, die hij door roekeloosheid of ach teloosheid practisch naar het leven staat. Wij meenen, dat onder de vele beproefde en ervaren weggebruikers, wier leven menigmaal door minder ge wetensvolle en minder beschaafde ver- keersvandalen ernstig werd bedreigd, gemakkelijk een aantal bekwame en be trouwbare particuliere verkeersinspec- teurs zou zijn te vinden, die van de hun verleende politioneele bevoegdheid gaarne ten algemeenen nutte een wel dadig gebruik zouden maken ter ver hooging van de veiligheid op den weg. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer o.a. het volgende medegedeeld: Bij de wet van 14 Juni 1934 werd op de be grooting van financiën voor 1934 een artikel uitgetrokken, strekkende onder meer tot dek king van verliezen, welke voor het rijk voort vloeien uit de zgn. „crisiscredietregeling" voor den middenstand. Eenzelfde artikel kwam ook op de daaropvolgende begrootingen voor. De wenschelijkheid is gebleken de „algemeene regels" hiervoor te herzien. De credietverleening toch op den voet van de geldende regeling be perkt zich tot volwaardige middenstandsbedrij- ven, welke uitsluitend ten gevolge van „crisis omstandigheden" in liquiditeitsmoeiHjkheden zijn geraakt. Het wordt echter steeds moeilijker de financieele moeilijkheden, waarin degenen, die een beroep op deze regeling doen, verkeeren, toe te schrijven aan de reeds verscheidene jaren geleden ingetreden economische crisis. Zonder in het karakter van den maatregel, die naar algemeene erkenning, gunstige resultaten heeft afgeworpen, verandering te brengen, moest de omschrijving der gevallen, welke voor zoodanige hulpverleening in aanmerking komen, worden herzien. De „algemeene regels", volgens welke deze erédieten worden verleend, zijn derhalve gewij zigd in dien zin, dat de credietverleening zal strekken ter tegemoetkoming aan liquiditeits moeilijkheden, waarin overigens volwaardige middenstandsbedrijven, buiten de schuld van den ondernemer, zijn geraakt uit hoofde van in den betrokken bedrijfstak heerschendc omstandig heden, terwijl de eisch, dat het bedrijf moet be staan hebben vóór 1 Januari 1930, is vervangen door den eisch, dat het bedrijf gedurende ten minste vijf jaar heeft bestaan. Ten slotte wordt nog in herinnering gebracht, dat het in het voornemen ligt, om ook, wan neer het indertijd voor den bedoelden steun maatregel gestelde maximum van f 2.000.000 is bereikt, met de credietverleening voort te gaan en derhalve de genoemde grens zoo noodig te overschrijden. Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van De Israëlietische Gezondheidskolonie te Rot terdam heeft haar huizen te Etten (N.-B.) en Ter Heide (Z.-H.) ter beschikking gesteld ter opneming van Duitsche joodsche kinderen. Niet voor zijn genoegen is men minister-pre sident van Engeland, zeker niet heden ten dage. Men moge over het beleid van Chamberlain denken zoo men wil, zijn taak is enorm zwaar, en men gunt hem geen rust. Het Britsche Imperium is nu eenmaal wat men ijoemt een wijdvertakte organisatie, en w<anneer het, zooals thans, op de wereld woelig wordt, moet de re geering, die dit imperium leidt, haar aandacht op over die heele wereld verspreide punten con- centreeren. Er kan weinig gebeuren, of Enge land heeft er mee te maken en er gebeurt véél, in deze dagen. Een halve eeuw geleden zullen weinig Britten vermoed hebben, dat in 1938 een Ier krachtige eischen zou stellen tot de hooge heeren te Lon den; dit eiland had toen nog veel van een on derworpen wingewest, dat slechts zijn bestaans reden had ln het opbrengen van hooge pachten voor de Engelsche landeigenaars. Sedertdien groeide het verzet aan, werd georganiseerd, en de wereldoorlog gaf den Ieren een fraaie gele genheid zich vrij te maken, die zij met beide handen aangrepen. Dat de zes graafschappen van Ulster onder Engelsch bewind bleven, was den Ieren een doorn in het oog, doch zij zagen de kans toen nog niet schoon, om hun eiland van Engelschen invloed te zuiveren. Thans, nu Londen zorgen aan alle kanten heeft, meende de Iersche leider zijn eischen te kunnen stellen, en korten tijd geleden, toen de Britsche premier uit München terugkeerde, begon hij zijn actie, waarop hij tijdens de besprekingen over het Britsch-Iersche handelsaccoord reeds geprelu deerd had. Hij speculeerde op de oorlogsvrees, die Engeland bezielde, en dreigde de Iersche havens te zullen sluiten, Wanneer Brittannië in een conflict geraken zou. Thans, nu de laatste Britsche garnizoenen in Ierland zijn ontruimd gevolg van het geslo ten handelsverdrag liet De Valera zijn stem opnieuw hooren in een interview met een Havas-vertegenwoordiger. Wat hij hierin ver telde, bevatte weinig nieuws; hij argumenteerde slechts zijn eischen met de minderheden-idee, die elders in Europa zulk een succes had. Doch het feit, dat hij zijn stem verhief, zegt reeds genoeg: hij houdt aan, en de aanhouder heeft volgens het spreekwoord een goede kans om te winnen. Men weet, hoe Chamberlain over deze kwes tie-denkt: zoolang Noord-lerland zegt zelf geen aansluiting te willen, gaat Londen op deze eischen niet in. De Valera zal dus moeten wach ten, tot in Ulster de kreet „no surrender", geen overgave, zal verstillen of totdat zich een nieuwe gelegenheid voordoet, die den Ieren gunstig is. Intusschen moet De Valera's woord, dat de democratie een moeilijken tijd doormaakt, voor Chamberlain een bitteren klank hebben. Want ternauwernood was de eene leider van een „allergetrouwst" land van de Britsche Kroon Uitgesproken, of een der voormannen van Zuid- Afrika, dat andere zorgenkind van Londen, nam het Woord. Mysterieus als zijn Europeesehe reis, was ook de rede, die Pirow, de minister van Defensie der Zuid-Afrikaansche Unie, te Londen uitsprak. Twee kwesties roerde hij aan. die voor Groot-Brittannië van belang zijn: den militairen steun, dien de Unie een in een oorlog geraakt moederland eventueel zou verleenen, en het vraagstuk van de overdracht van protecto raten. Hij zeide geheel vervuld te zijn van alle nobele gevoelens, die iemand maar jegens het moederland kon hebben doch ten aanzien van de kwesties, die Londen in hevige mate interesseerden, was hij minder, uitbundig. Zijn woorden geleken bedenkelijk op de rede van Brutus uit Shakespeare's „Julius Caesar" na een gloedvolle betuiging van liefde werd tot 's mans doodvonnis geconcludeerd. Zóó Pirow: Zuid-Afrika behoudt zich de vrijheid voor, al of niet voor Engeland te zullen vech ten: krijgen wij straks misschien te hooren, dat men in de Unie véél sympathie voor het Brit sche volk heeft, doch dat de groote belangen der Unie daarvoor niet in de waagschaal ge steld kunnen worden? Het kan verkeeren.... 's Ministers betoog over de Zuid-Afrikaansche inboorlingen was beslist tendentieus: wat hij over het verleenen van kiesrecht aan inboorling gen zeide, was vrij juist, doch iri zijn geheel klonk het betoog als een pleidooi voor Berlijn waarheen Pirow straks vertrekt. Juist in de huidige omstandigheden moet dit den Britschen premier zeer onaangenaam zijn; de lof, dien hij voor zijn vredesactie in ontvangst had te nemen. kan hem slechts een schrale troost zijn. Van nog dichterbij Wordt „good old Cham berlain" bedreigd: Eden, zijn vroegere vriend en medewerker, ontwikkelt een actie, die bij kans rechtstreeks tegen den premier gericht is Het program, dat de vroegere minister van Buitenlandsche Zaken dezer dagen ontvouwde, vond bij alle partijen diepen Weerklank; het amendement, dat van conservatieve zijde op de troonrede werd voorgesteld, benadert dit program. Éden heeft zijn verlangens inzake buitenlandsche politiek gerugsteund door een nieuw element: verbetering van de levensvoor waarden van het Britsche volk; zoo krijgt zijn programma het karakter van een beginselpro gram als van een partij. Is het den lóyalen tegenstander van Cham berlain daarom te doen? Men weet nog niet, wat Eden ln den zin heeft: stichting van een nieu we partij of groepeering van een deel der con servatieven om .een nieuwe leiding. In zijn kamp bevinden zich bekwame mannen, en de opposi tie is hem en den zijnen zeer genegen. Met gemengde gevoelens moet de Britsche premier dit alles aanzien. Men spreekt over nabije verkiezingen: hoe zal de nog kort gele den zoo toegejuichte premier uit den stembus strijd te voorschijn komen? Zijn kansen, schijnt het, dalen, doch het aantal van hen, die mee nen, dat de belangen van het imperium niet meer nauw aan het lot van Chamberlain ver bonden zijn, is groeiende. Na lang wachten is Dinsdagavond de groep Duitsche Joodsche kinderen met den trein via Utrecht gearriveerd aan het station Naarden- Bussum, waar een aantal belangstellenden, als mede hulpvaardigen, ter begroeting aanwezig was. Nadat de officieele zaken geregeld waren, trokken allen in particuliere wagens, welke wel willend ter beschikking waren gesteld, naar 't weeshuis te Naarden. Onmiddellijk na de aankomst aldaar, welke bui ten het gebouw door een groote menigte werd verbeid, ging men over tot het door de regee ring voorgeschreven geneeskundig onderzoek. Alles was op de slaap- en eetzalen ter ont vangst van de kleinen gereed. Er waren 23 kin deren, in leeftijd varieerende van 6 tot 14 jaar, 6 meisjes en 17 jongens, gekomen, van wie twee reeds vandaag werden uitbesteed bij particulie ren te Amsterdam. De kinderen, zichtbaar van de reis en de doorgestane emoties vermoeid, gevoelden zich blijkbaar spoedig op hun plaats, vooral toen hun de vele lekkernijen en speel goederen werden getoond. Bij het bedienen der kinderen waren allen behulpzaam, zelfs Naardens eerste magistraat zag men aan de pappot staan met den pollepel in de hand. Hierna werden de kinderen naar bed gebracht en het bleek noodig, daar het inmiddels over half twaalf was geworden, voordat allen bed en huiswaarts trokken. Er rees nog een moei lijkheid ten aanzien van het ritueel eten, doch ook hierin hoopt rften spoedig tot overeenstem ming te komen. In het Flora-theater te Utrecht, waar dit nieuwe apparaat ongeveer vijftien maanden heeft „proef gedraaid", werd Dinsdagmorgen voor een aantal bioscoop-directeuren en de pers een demonstratie gegeven met de Philips' Pro jectie- en geluidsfilm-installatie, welke is uitge rust met een nieuwe lichtbron, n.l. de waterge- koelde superhoogedruk kwiklamp. Deze uitvinding van den physicus Bol in sa menwerking met Ir. Hardenberg, waarmee ver schillende bezwaren, die de oude geluidsfilm installaties nog aankleven, zijn ondervangen, zal op cinematografisch gebied ongetwijfeld een om wenteling beteekenen. Tot op heden was de booglamp de aangewe zen projectie-lamp doch ondanks de verschillen de verbeteringen die in den loop der jaren zjjn aangebracht werd nog steeds niet het ideaal be reikt. Nadat de lichtsterkte reeds aanmerkelijk was opgevoerd zocht men verbetering in het toepas sen van de electrische gloeilamp, die evenwel beperkt bleef tot transportabele en smalfilm apparaten. Toen na jarenlange onderzoekingen in liet Philips-laboratorium de super-hoogedruk-kwik- lamp tot ontwikkeling was gekomen, meende men eindelijk de oplossing te hebben gevonden. De groote helderheid van deze lamp en het han dige formaat zij is slechts 3 c.M. lang en heeft een doorsnede van ongeveer een halven centimeter waren twee factoren, die al spoe dig deden besluiten haar voor de cinema-pro jectoren toe te passen. De apparatuur kon met gebruikmaking van deze kleine lamp aanmerkelijk vereenvoudigd worden en zoo ziet men een uiterlijk zeer een voudig toestel, dat zeer compact is gebouwd en bovendien gemakkelijk te bedienen. Het zeer omvangrijke lampenhuis met boog lamp, dat achter de projector was aangebracht, is komen te vervallen en op deze plaats bevin den zich thans de filmtrommels. Het projectie-systeem is op een schijf met een diameter van slechts vijftig centimeter sa mengebracht. Er konden twee projectoren boven elkaar ge bouwd worden waardoor het mogelijk is onon- deroroken voorstellingen te geven, ook in een kleine cabine omdat deze dubbele installatie practisch niet meer ruimte inneemt dan een en kele machine van het vroegere type. De versterkers en bedieningsorganen voor de geluidsweergave zijn in het voetstuk ingebouwd Ook bij deze geluidsapparatuur ging men vol gens geheel nieuwe methoden te werk waardoor de weergave-mogelijkheden volkomen aan de moderne opname-techniek zijn aangepast. In tegenstelling met de booglamp straalt de kwiklamp slechts weinig warmtestralen uit, ter wijl bovendien waterkoeling wordt toegepast. Het gevolg hiervan is, dat de film zelf veel min der thermisch wordt belast, waardoor vanzelf sprekend het brandgevaar zeer miniem is en de levensduur langer wordt. Een levensduur van 100 uur is gegarandeerd, doch men heeft in het Utrechtsche Flora-thea ter, het eerige theater der wereld, waar tot nog toe deze nieuwe installatie is geplaatst, ook al, omdat Philips hier de vinding aan de practijk Wuu toetsen, zelfs 180 uur weten te halen. Het ligt in de bedoeling, dat Philips met de bioscoop-exploitanten een regeling treft omtrent het verhuren van deze lampen. Men begrijpt, dat de fabricage-kosten nog ■■SI steeds zeer hoog zijn, omdat het geen massa product betreft. Een der eerste belangrijke voordeelen van deze nieuwe installatie is wel het verkrijgen van een constante lichtbron, zonder dat een voortduren de controle en bij-regeling noodig is. Daardoor bezit het beeld over het geheele vlak. ook aan de randen, een buitengewoon ge lijkmatige helderheid. Vooral voor kleurenfilms is dit van belang en de vertooning van het gees tige reclame-filmpje in kleuren „Doornroosje" van Philips-radio na een uiteenzettng van Ir. Nelissen, leverde daarvan het bewijs. Het blauwwitte licht geeft verder een zeer plastische beeldinaruk, zooals we zagen, toen een fragment uit de film „Gelukkige landing" vertoond werd. De contróle van het toestel is uiterst gemak- gelijk, doordat de verschillende onderdeelen zeer handig uit elkaar gehaald kunnen worden, zon der dat men vitale deelen raakt. We wezen reeeds op de eenvoudige bediening en de geringe warmte-ontwikkeling, waarbij nog gevoegd moet worden een belangrijk hooger lichtrendement, wat neerkomt op een relatief gering electriciteitsverbruik. Aan een lunch, de na afloop van de demon stratie, in Hotel des Pays Bas werd gehouden, heeft men algemeen den lof over deze nieuwe vinding gezongen waarbij een gerechtvaardigde trots tot uiting kwam, dat het een Nederland- sche industrie is, die haar aan de wereld brengt. De bekende natuurkundige. Prof. dr. L. S. Ornstein, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die mede tot het gezelschap behoorde, sprak er zijn voldoening over uit, dat Philips op haar laboratoria de wetenschap de vrije hand geeft, wat tenslotte aan de techniek ten goede komt. Een der heeren Philips was zelf aanwezig en heeft voor de waardeerende woorden, van ver schillende kanten geuit, zijn dank betuigd. Een hoogintensiteits-lantaarn van een cinema-projector, met ter vergelijking op den voorgrond het geheele nieuwe lamp-systeem voor de Philips super-hooge-drukkwiklamp Naar wij vernemen, zullen volgende week Dinsdag de zaken tegen de acht wilde autobus diensten, waarvan de Amsterdamsche rechtbank Dinsdag de stopzetting heeft gelast, voor den Hoogen Raad worden behandeld. De tot stopzetting veroordeelde de Harde's Tours N.V.' die een wilden autobusdienst van Amsterdam op Apeldoorn onderhoudt, heeft be sloten niettegenstaande dit vonnis haar dienst te handhaven. Dagelijks vertrekken vier bussen dezer N.V. van Apeldoorn naar Amsterdam, op Zaterdag en Zondag veelal zeven a acht. Bij deze N.V. is daarvoor achttien man personeel in dienst. Tieleman's Touringcarbedrijf te Apeldoorn, dat ook een wilden autobusdienst van Apel doorn op Amsterdam exploiteert, doch niet ver boden is, uitte Dinsdag zijn vreugde daarover door de autobussen te versieren. ZILVERVOSSEN Mevr. A. de Jong-Wolthoff, Franeker Mevr. E. Roodschild, den HaagMevr. M. E. A. Enklaar- van Steyn, Delden; Mevr. Wijnobel, Terwinselen; Mevr. J. M. Milders-Zaayer, Heemstede. BURGERS E. N. R. RIJWIELEN Hr. A. J. Mulder, HelmondMej. W. H. Doncker-v. Maren, Zaltbommel; Truus Neijs, Neer; Mevr. S. Terhorst-Vis, Woubrugge; Hr. C. M. Crum, Heelsum. AUTOPEDS Hr. L. de Wilde, Nijmegen; Mevr. W. H. Donker-Derks, AarlerixtelMevr. M. de Graaf, Noord- wijk a. Zee; Mevr. S. H. J. v. d. Woude-Van Dijken, ZuidbroekHr. N. v. d. Burg, BaarnMevr. Pruiksma, MakkumMej, Pethr. Klaasse, SchiedamMevr. J. H. v. Deventcr-Boesveld, BrummenMevr. A. Habers, Deven ter Mevr. K. Boelhouwcr-Swcts, 's GravenhageHr. R. Hillegers, GeleenMevr. E. Hallink-van Hasselt, Enschede Fr. H. W. Lenselink, Oosterhout; Mevr. W. J. Streekstra- Klaarhamer, Dokkum; Mej. Miep Duncker, Amsterdam; Mevr. P. L. Koekkoek-Baars, AlmkerkMevr. J. J. H. S.mccts-Timmermans, Sittard; Mej. M. A. van Gent, LeerdamHr. H. G. Gazenbeek, HillegersbergHr. H. J. G. v. d. Berg, Borne. (Van onzen parlementairen redacteur) Den Haag, 15 November 1938 Als een aardig douceurtje valt de schatkist den laatsten tijd telken jare een verre van onaanzienlijke winst uit het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie in den schoot, een winst, die dit jaar niet minder dan acht-en-een-half millioen bedraagt. De minister van Financiën moge zich over deze hoogst gunstige commercieele resultaten van de P.T.T. de handen wrijven, in de Kamer vragen zich velen niet zonder bezorgdheid af met welke middelen deze door sommigen exorbitant hoog geachte resultaten zij Werden bereikt op een omzet van 90 millioen wer den verkregen. Ging dat niet te zeer ten koste van den verbruiker en misschien nog meer ten koste van het personeel? Dertien sprekers traden hierover met den minister in het krijt. Een fiksche inzet van het seizoen der avondvergaderingen! Onderscheidt men met den heer Amelink (A.R.), die door de sociaal-democraten Fabel en Van Braambeek, door den vrijzinnig-demo craat Cohen, door den katholiek IJsselmuiden en door verschillende anderen werd bijgeval len, onderscheidt men in het personeel der P.T.T. een kern van vaste krachten en daar omheen een zoom van tijdelijk aangenomen arbeidscontractanten, dan neemt men in het personeel-beleid van het bedrijf de tendenz waar de kern steeds kleiner en den zoom steeds grooter te maken. Reeds telt het personeel der P.T.T. volgens de berekeningen van den heer Amelink bijna 7700, volgens die der heeren Faber en Cohen ruim 12.000 arbeidscontractan ten. Voor al deze ambtenaren worden de ar beidsvoorwaarden niet zooals het volgens den heer Amelink hoort publiekrechtelijk, doch privaatrechtelijk vastgelegd. De heer Cohen voegde daarbij een andere klacht: de werk zaamheden van het staatsbedrijf breiden zich voortdurend uit; er worden op de postkantoren belastingen geïnd, er wordt een telex-net be heerd, men bezorgt aangeteekende stukken tegenwoordig aan huis, men neemt verschil lende functies van de betaalmeesters over, het aantal telephoon-aansluitingen groeit gestadig en ondanks dat alles blijven de promotie kansen van het personeel gering. Jongens met 5-jarige H.B.S. loopen er als losse hulpjes bij. Verschillende diensten zijn overbezet met goed koop vrouwelijk personeel. Tal van menschen hebben géén volle dagtaak en kunnen door de versplintering van hun werktijd de niet-bezette uren onmogelijk productief maken. Er worden machines aangeschaft, die steeds weer men schen op straat werken. Kortom het per soneel van de P.T.T. betaalt de winst. En men dringt er bij den minister op aan verandering te brengen in de sociale politiek van dit staats bedrijf en het uitdrukkelijk opdracht te geven meer mee te werken aan de bestrijding van de werkloosheid. Een andere groep leden meende, dat de gebruiker van de diensten der P.T.T. de winst moet opbrengen. De heer Hilgenga (S.D.A.P.) bijvoorbeeld klaagde over de bediening van het platteland, waar de bestellingen te laat komen en de kantoren onvoldoende huisvesting ge nieten. De heer Wendelaar (Lib.) vergeleek het aantal telephoon-aansluitingen in ons land met de cijfers van andere landen Zwitser land en Denemarken hebben per 100 inwoners ongeveer driemaal zooveel toestellen als wij en concludeerde daaruit, dat het Telefoon bedrijf nog steeds geen juiste tarieven-politiek voert. Beide beschuldigingen wees minister Van Boeijen in een zéér zakelijk betoog van de hand. De P.T.T. is geen slecht werkgever en geen uitbuiter van zijn monopolie-positie. Zie naar zijn budgetten: de uitgaven aan personeel nemen daarop een vrijwel constante plaats in. Van de stijging der uitgaven voor het komende jaar komt 60 pCt. aan het per soneel ten goede. Wanneer straks de 48-urige Werkweek algemeen zal zijn doorgevoerd kost dit het staatsbedrijf 150 200.000 gulden, de verbetering van den besteldienst op het plat teland kost 120.000 gulden alleen aan personeel, de betere dienstregeling voor kantoorhouders, de automatiseering van de telephoon, dat alles eischt belangrijke uitgaven aan loon en ten slotte heeft de P.T.T., door in hooger mate dan vroeger haar materialen van Nederlandsche bedrijven te betrekken, werkgelegenheid ge schapen voor naar schatting zeker 300 man Een aansporing tot verruiming van werkgele genheid heeft dus dit staatsbedrijf allerminst noodig. Zie dan naar de tarieven: niet alleen naar de grondtarieven, doch ook naar die voor ieder gesprek. Voor de locale gesprekken staan wij op een lager peil, dan alle ons omringende landen. Duitschland vraagt viermaal zooveei. Zwitserland tweemaal zooveel en Engeland- Frankrijk en België alle beduidend meer voor een locaal gesprek. Het eenige waarin wij duurder zijn is het tarief voor internationale gesprekken en eer de binnenlandsche tarieven, worden verlaagd, zal dus daarin verbetering- moeten komen. Bij het beoordeelen en pro- duceeren van cijfers over de telephoonaanslui- tingen per hoofd van de bevolking in Neder land verlieze men niet uit het oog, dat in ons. land de gezins-sterkte aanzienlijk grooter is, dan in andere landen, dat het verkeer bij ons zeer behoorlijk is, vergeleken bij elders, en tenslotte, dat het aantal aansluitingen elk jaar niet onaanzienlijk met 10,12, soms 13.000 voor uitgaat. De minister heeft zijn begrooting zonder hoofdelijke stemming binnengehaald. Aangehouden werd de stemming over een wetje, waardoor het van algemeen belang werd verklaard het hotel De Abdij te Middelburg ten behoeve van het archief der provinciale griffie in Zeeland te onteigenen. De heeren Mes (R.K.), Van Sleen en Krijger spanden hun krachten in om den minister te overtuigen, dat hij evengoed ergeps anders in Middelburg een nieuw gebouw kon neerzegen voor dit doel. Waarop minister van Boeijen betoogde dat dit niet kon. Ergens anders zou hij niet over voldoende ruimte kunnen beschikken ten zij, dat hij het stedeschoon grondig bedierf en daartoe werkt de stedelijke bouw-verordening uiteraard niet mee. Het verslag van de commissie van rapporteurs inzake de begrooting van het Staatsbedrijf der Algemeene Landsdrukkerij vermeldt, dat som mige leden den indruk hadden, dat de Lands drukkerij voortgaat met het onttrekken van werk aan de particuliere drukkerijen. Zij meenen te weten, dat de minister aan d® commissie van toezicht op de Landsdrukkerij opdracht heeft gegeven hem advies uit te bren gen in zake de maximium-capaciteit, welke aan de Landsdrukkerij behoort te worden gegeven, zoodat eenerzijds deze rijksinrichting doel matig kan werken en anderzijds de belangen van de particuliere bedrijven worden ontzien- Gevraagd werd, of de minister dit advies reeds heeft ontvangen en zoo ja, wat de strekking daarvan is en tot welke maatregelen het den minister aanleiding heeft gegeven. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het met grooten nadruk aandringt op het ne men van maatregelen tot verlaging der leerlin- genschaal en tot wijziging en verbetering van de positie van den kweekeling met acte. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2