Deugd der liefdadigheid LAATSTE NIEUW! Euwe verliest Capablanca D Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Plaats dan een „Omroeper voor 90.000 gezinnen P.T.T.-begrooting aangenomen 4 Si! Hd O H Hï BIJZONDER GOUDEN JUBILEUM schajd Vg V3lt, öns Hh Hi WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 Feestdag voor vele stille armen en voor de ondersteunden van „Weldadigheid naar Vermogen" Roemrijke geschiedenis Vormen van steun U itkeeringen Huisvesting Deugd der Liefdadigheid Geschenk voor stille armen Feestgave voor de onder steunden FAILLISSEMENTEN JOSEF SCHMIDT Felix Hupka, piano STEDEBOUWKUNDIG BUREAU Nieuwe functie aan den Provin cialen Waterstaat Grondverkoop Japansche tentoonstelling Aantal werkloozen stijgt Thans 5691 ingeschrevenen HAARLEMS SYMPHONIE- ORKEST EUTERPE LIEDERENAVOND INSTITUUT VOOR ZANGKUNST LUCHTBESCHERMING De inspectie bij Binnenlandsche Zaken Voor het recht op verdraag zaamheid TWEEDE KAMER Een groot aantal leden bracht wenschen en verlangens naar voren Postbegrooting 4 Het spionnageproc^ in New York HANQpLSVERDRAG WOR DONDERDAG ONDER TEEKEND KONING KAREL TE LONP^ De overige partijen aUe in remise geëindigd Keres en Botwinnik staan gunstig Ht Vloc| Hs V li c eig SctaR Wctj Hw si ene is in öe- ^lec >1 ^Uro ^ve v, bctg in ^n ee sn He: He etc el ^ïïi k °Uv |inilllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||l!lllllll|||||||||||||l!lll!l||||||||||||||||||||||||||||||lllllll!lllllll!llll!llllllii!lg siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïH NIEUWE HAARIEMSCHE COU IIIIIIIIIIIIIIIIIMlIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllinll1111' 1l ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH11" STAD uws De herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het gouden jubileum van de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" werd gisteren middag gehouden in de groots trouwzaal ten stadhuize. Op bijzonder fraaie wijze was deze zaal met groen versierd, eenige mooie herhtbou quetten gaven kleur aan het geheel, terwijl het kaarslicht in de zware koperen kronen voor de aanvulling der waardige, deftige sfeer zorgde. De bijeenkomst werd o.a. bezocht door den eere-voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, den vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin, Mr. A. J. Backer, de wethouders W. J. B. v. Liemt, E. v. a. Wall en A. G. Boes. den gemeente-secretaris mr. Th. Wesstra, den voorzitter van den Armenraad, mr. dr. W. P. Vis, de heeren P. J. v. Kessel en mr. dr. A. Schreurs namens de St. Vincentius- vereeniging, den heer de Haas van Dorsser, di recteur van Maatschappelijk Hulpbetoon, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, m.r dr. E(. A. Bij voet, bestuursleden van armbesturen van Kerk genootschappen, der Haarlemsche T. B. C.-be- strjjding etc. Om 3 uur sprak d,e voorzitter der vereeniging, de heer J. van Reigersberg Versluys een her denkingsrede uit. Hij heette de verschillende genoodigden hartelijk welkom en dankte spe ciaal den burgemeester voor zijn aanbod de bij eenkomst in het stadhuis te doen plaa*s vin den. Het was in den herfst van het jaar 1888, al dus spr., dat de heeren jhr. P. Teding van Bark hout en A. de Clercq het initiatief namen tot de oprichting van Weldadigheid naar Vermo gen, waarbij zich aanstonds aansloten de hee ren jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, F. M. Baron van Lijnden en mr. A. A. v. d. Mersch. Op 15 November van dat zelfde jaar had de bijeen komst plaats, waarin de vereeniging werd ge constitueerd en de statuten werden vastgelegd, terwijl de genoemde heeren aangewezen werden om het dagelijksch bestuur te vormen: de heet Rethaan Macaré was de eerste voorzitter, de heer De Clercq de eerste secretaris en de heer Teding van Berkhout de eerste penningmeester. Naast dit dagelijksch bestuur- werden in de zelfde bijeenkomst nog als bestuurders gekozen de heeren: W. R. Blankenberg, G. J. van Die ren Bijvoet, mr. A. G. Cnoop Koopmans, mr. M. G. P. del Court van Krimpen, mr. H. J. D. D. Enschedé, P. Loosjes, S. K. A. van der Meu- len, J. J. van Minden, dr. I. van Praag en dr. L. C. Proot. Van deze oprichters zijn thans nog in leven de heeren Teding van Berkhout, dr. L. C. Proot en mr. Enschedé. Speciaal de heer Berkhout heeft zich wel uitermate verdienstelijk gemaakt jegens de vereeniging en daarom werd hij in 1927 tot eere-bestuurder benoemd. Spreker bracht den heer Berkhout een eere-saluut voor al hetgeen hij in de afgeloopen vijftig jaar voor de vereeniging gedaan heeft. In dezelfde vergadering van 15 November 1888 werd de toenmalige burgemeester van Haarlem, mr. E A. Jordens, tot eere-voorzitter benoemd. Sedert dien is het traditie geworden, dat de eerste burger van Haarlem het eere voorzitterschap van de vereeniging bekleedt. Het doel der vereeniging was in de statuten omschreven als: voorkoming, bestrijding en le niging der armoede. Dat dit doel een gunstig onthaal had bij de Haarlemsche ingezetenen, moge blijken uit het feit, dat op den eersten oproep niet minder dan zeventig dames en heeren zich aanmeldden bij de commissie voor huisbezoek en f 2619 aan lidmaatschappen, f 1039 van donateurs en f 1843 aan giften, totaal dus ruim f 5500, werd ontvangen. Behalve door het verstrekken van directen steun in den vorm van bijdragen in geld, het verstrekken van levensmiddelen, brandstoffen en kleeren, heeft de vereeniging in den loop der jaren ook op andere wijze gepoogd aan haar doel te beantwoorden, pogingen, die helaas niet altijd het daarvan verwachte succes hebben op geleverd. Zoo werd in 1893 een begin gemaakt met het verleenen van rentelooze voorschotten. De weinig gunstige ervaringen daarbij opge daan en de onvoldoende geldmiddelen zijn oor zaak geweest, dat men na eenige jaren is op gehouden met het verstrekken van dergelijke voorschotten. Daarnaast heeft de vereeniging zich ook begeven op het terrein van de werk verschaffing, door het opsporen van werkob- jecten om daardoor werklooze leden uit gezin nen aan werk te helpen. Zoo zijn b.v. in den winter van 1924 12 man gedurende 6 weken Werkzaam geweest in den Haarlemmerhout en werd voor werkverrichtingen in de gemeente Bloemendaal f 20 bijgedragen. Gezien de gun stige resultaten, die deze wijze van steun op leverde, werd in den volgenden winter voor dit doel f 600 beschikbaar gesteld. Tenslotte vragen de belangen van de z.g. „nieuwe armen" sinds 1920 de voortdurende zorg. Op het oogenblik behartigt de vereeniging een veertiental dergelijke gevallen, welk aantal ongetwijfeld belangrijk grooter zou zijn, Indien men „achter de schermen" kon kijken. Welke bedragen heeft de vereeniging in de afgeloopen vijftig jaar aan steun in al lerlei vorm uitgekeerd? Aan we&eljjkschc ondersteuning en giften werd uitgegeven f 385.608, aan levensmiddelen f 10G.571, aan brandstoffen f 14.389 en aan kleeding en beddegoed f 20.060. Uit deze cijfers mag niet geconcludeerd worden, dat men hulp kon bieden overal waar dat noodzakelijk en ge- wenscht was. Zelfs gaf de financieele toestand eenige ma len aanleiding tot de vraag of men niet beter deed het bijltje er bij neer te leggen. Zoo bijv. in 1896, echter bleek er toen gelukkig een meer derheid in het bestuur, die er anders over dacht en binnen zeer korten termijn pl.m. f 5200 bij elkaar bracht, waardoor het voortbestaan van de vereeniging verzekerd werd. Van contribuanten, donateurs en aan giften kwam een bedrag binnen ad f 585.928. Spreker bracht hulde aan den penningmeester, den heer S. Crommelin, die dit werk thans reeds gedu rende drie-en-dertig jaar op voorbeeldige wijze verricht. Een legaat van wijlen dr. Wijnhoff, overleden in 1902, groot f 5000, werd onder den naam van Dr. Wijnhoff-fonds bestemd voor kinderen van ondersteunde gezinnen. Dan is er het G. S.-fonds, etc. Eenige malen ontving de vereeniging een gift var, het Koninklijk Huis. Ook maakte spreker met erkentelijkheid melding van de jaarlijk- sche gift van den Bisschop van Haarlem, te verdeelen onder niet-R.-K. gezinnen. Het eerste tehuis der vereeniging was in de Stadsdoelen in de Gasthuisstraat, daarna in October 1899 kreeg men de beschikking over eenige lokalen in het Proveniershuis. In 1932 verhuisde de vereeniging naar de Janskerk in de Jansstraat. In Februari 1936 moest dit ge bouw weer verlaten worden en betrok men een lokaal in de Pandpoort, doch het verblijf al daar was eveneens van zeer korten duur en reeds in December 1937 ging men weer verhui zen. thans naar een vrijgekomen schoolgebouw in de Sophiastraat. Het leden-aantal van de vereeniging heeft tijdens de crisisjaren zeer belangrijk geleden. De in November 1936 ingevoerde nieuwe pro paganda heeft daarin gelukkig verbetering ge bracht, zoodat het ledenaantal en giften zich van dien tijd af in opgaande lijn bewegen. Ech ter is een aantal van pl.m. 1450 leden voor een stad als Haarlem volkomen onbevredigend. Spreker deed dan ok zeer dringend en ernstig beroep op allen om nieuwe leden voor de ver eeniging te winnen. De burgemeester verklaarde niet als eere voorzitter der vereeniging maar als burgerva der, dus namens de geheele Haarlemsche ge meenschap, te spreken. Van Uw 50 jaren, aldus spr., heb ik er slechts één kunnen gadeslaan, maar ik heb daardoor toch reeds groot respect voor Uw arbeid gekregen. Bij de oprichters tref ik namen aan van menschen, die onder de bur gerij nog een bijzondere plaats innemen. Naast de particuliere liefdadigheid is de amb telijke dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon steeds meer uitgebreid en toegenomen. Men moet in deze twee vormen van ondersteuning aan behoeftigen echter geen tegenstelling zoe ken en zoo heeft de gemeente hooge waardee ring voor Uw werk. Hoewel U terecht veel meer leden vraagt, moet mij toch van het hart, dat Haarlem in het land een bijzonder goeden naam heeft op het gebied der liefdadigheid. U hebt een dubbel zware taak: U moet de eindjes financieel aan elkaar knoopen en U moet controle uitoefenen, opdat de gelden goed besteed worden. Namens de burgerij huldigde en dankte spr. het bestuur en hij besloot zijn toespraak met een vers van Boutens op de Deugd der Liefdadigheid. Mr. Backer sprak namens den commissaris der Koningin en verklaarde, dat deze hem op dracht had gegeven de bijzondere waardeering te uiten voor de wijze, waarop de vereeniging 50 jaar nooden lenigde. Hij sprak de hoop uit, dat het bestuur in de toekomst eenzelfde en thousiasme zou behouden en dat de samenwer king met de overheid even prettig zou mogen blijven. Mr. dr. W. P. Vis wees er in zijn toespraak op, dat de Armenraad 25 jaar geleden zooveel steun ondervond door het Inlichtingenregister van „Weldadigheid naar Vermogen". De Ar menraad komt dan ook vol dankbaarheid zijn gelukwenschen aanbieden. Jhr. Teding van Berkhout, zoon van een der oprichters, bood vervolgens namens een comité van ingezetenen van Haarlem en aangrenzende gemeenten een bedrag van ruim f 1500 aan, speciaal te besteden voor de stille armen. Het comité bestond uit de heeren A. G. Boes, mr. dr. F. A. Bijvoet, B. F. Enschedé, J. L. Tadema, H. Franken Jr. en jhr. Teding van Berkhout. De heer A. J. M'endes da Costa bracht de ge lukwenschen over van de vereeniging „Liefda digheid naar Vermogen" te Amsterdam. De voorzitter deelde na zijn dankwoord tot de verschillende sprekers, mede, dat alle door de. vereeniging ondersteunden als feestgave twee weken extra uitkeering krijgen. Spr. huldigde speciaal den gemeente-secreta ris, die voor zoo'n prachtige ontvangst zorgde en mevrouw D. M. van Weerden—Sloof, die haar koperen jubileum als administratrice vierde. Tenslotte las de voorzitter nog eenige tele grammen voor o.a. van de Ned. Ver. voor Ar menzorg en Weldadigheid. In de kleine trouwzaal werden daarna ver- verschingen aangeboden. De arrondissements-rechtbank te Haarlem beeft geen faillissementen uitgesproken op Dinsdag 15 November 1938. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: M. P. Zwaaneveld, kioskhouder, wonende te Overveen, gemeente Bloemendaal, Dompvloeds- laan 31. Curator mr. E. van Tuinen te Driehuis, ge meente Velsen. A. Visser, lid der firma Sporthuis Visser, vroeger wonende te Haarlem, thans te Zand- voort, Hoogeweg 69 rood. Curator mr. L. V. Hoog te Haarlem. A. F. W. Husemeier, slager, wonende te Hillegom, Hoofdstraat 140. Curator mr. J. G. Bettink te Haarlem C. de Haan, koopman in ongeregelde goede ren, wonende te Haarlem, Jan Haringstraat 34 Curator mr. J. O. Baron te Beverwijk Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: J. Groot Tzn. timmerman en aannemer, wo nende te Velsen. Curator mr. G. J Paré te Haarlem. Mevr. Jelgersma, zonder beroep, wonende te Haarlem. Curator mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Hoogstens een paar honderd biljetten waren er bij den ingang gecontroleerd. En dat voor een concert van den „wereld-vermaarden film tenor-' Josef Schmidt. Zou het publiek zoo langzamerhand gaan be grijpen, dat men talrijke radio-, film- en gra mofoonsterren nooit in een concertzaal moet hooren? Dat, al hoort men b.v. een zanger door de radio mooi, vol forte zingen, men op dit punt in de nuchtere werkelijkheid bedrogen uitkomt? Door de radio kan de zang gemakktlijk ver sterkt worden, in een concertzaal moet een zanger van pianissimo tot fortissimo op een welluidende manier kunnen zingen. Drie jaren geleden kwamen we reeds tot de conclusie: Josef Schmidt's stem is in hooge ligging bij forte-zang absoluut onwelluidend, soms zelfs ietwat rauw en schor. Slechts en kele malen hoorde men ook thans een tamelijk glanzenden hoogen toon. Zijn stem en ook zijn manier van zingen voldoet het best bij pianis- simo-zang en lyrische gezangen. Al wordt het dan nog wel eens gauw te week (en tevens overgevoelig) dan is er tenminste iets te ge nieten. Maar voor al het overige kunnen we weinig waardeering hebben. Zelfs eenvoudige Schu- bertliederen in meer bariton- dan tenorligging deden het niet, doordat de stem door overdre ven borstrésonans te kunstmatig klonk (Nacht und Traume) en bij forte meestal kleurloos wordt (Frühlingsglaube). Een gezang als de aria: „Una furtiva lagrima' uit Donizetti's Elixir d'amore, lyrisch breed ge schreven is voor Schmidt zeer geschikt. Dit nummer maakte dan ook eenigen indruk op ons, totdat bij het slot de totaalindruk bedieri door een technisch zeer slecht gezongen triller Technisch hapert er trouwens dikwijls wat. De kleine coloratuur-passages in „Alleluja" van Mozart werden hoogst slordig uitgevoerd. Menig Oratorium-korist zingt zulke tamelijk eenvou dige coloratuur (b.v. in de koren van Handel) veel beter. En wat beteekenen toch die pose en die geste bij zoo'n nummer, dat alleen uit het woord „Alleluja" bestaat? Bij opera-fragmenten doet eenige actie het wel, in de concertzaal is dan actie volstrekt niet overbodig, mits men niet overdrijft. Soms deed Josef Schmidt het ook niet (Donizetti's en Cilea's aria), doch in een nummer als „Nun me secta" van Tagliaferri was het: overdrijving schaadt. Men kon zijn zingen af en toe wel betitelen met: jammeren en huilen. Het eenige nummer, dat ons in zijn geheel voldeed, was de aria uit „Die tote Stadt" van Krugold, omdat het behoorlijk technisch ge zongen en muzikaal aangevoeld werd. Dit wat de programma-nummers betreft. Er kwam één toegift: „Ik hou van Holland", dat geheel uit het kader viel. Maar want het publiek vroeg niet om meer. Van enthousiasme kan men slechts enkele malen spreken, het best na de aria uit Tosca. Een aparte vermelding verdient het steeds verdienstelijke spel van den pianist Felix Hupka. O. K. Ged. Staten van Noordholland schrijven aan Prov. Staten: De Vaste Commissie voor Uitbreidingsplan nen heeft, sedert hare oprichting in 1926, de aan haar opgedragen werkzaamheden belang rijk in omvang zien groeien Een enkel cijfer moge dit illustreeren. Terwijl in de eerste drie jaren het aantal der door haar behandelde uit breidingsplannen en aanverwante aangelegen heden nog beneden 60 bleef, is dit aantal daar na voortdurend gestegen en wel tot 140 in het laatste jaar. Ook ten aanzien van den aard van den door de Commissie te verrichten arbeid valt eene ontwikkeling in stijgende lijn waar te nemen, niet het minst doordat de behoefte om de ontwikkelingsmogelijkheden in de provincie ia haar onderlingen samenhang te bestudeeren, steeds grooter wordt. Naast de onderzoekingen cmtrent de te verwachten bevolkingstoeneming en de middelen van bestaan der ingezetenen in bepaalde gemeenten of groepen van gemeen ten, vraagt ook het z.g. gewestelijk onderzoe kingswerk steeds meer hare aandacht. Dat door een en ander ook de taak van de secretaresse der Vaste Commissie in omvang en belangrijkheid is toegenomen, behoeft geen nader betoog. Wij meenen dan ook, dat de rang, welke thans door haar wordt bekleed, namelijk die van Ingenieur Prov. Waterstaat, niet in overeenstemming is met het tegen woordige karakter van hare functie, noch met de verantwoordelijkheid, welke in deze betrek king op haar rust. Ons College acht het daarom gewenscht, dat in het Salarisreglement wordt opgenomen een nieuwe rang, genaamd „Hoofd van het stedebouwkundig bureau van den Provincialen Waterstaat", aan welken rang de bezoldigings- grens van Referendaris ware te verbinden. B. en W. stellen voor te verkoopen aan F. Hop, alhier, 225 M2 grond a 17.per M2, gelegen aan de Noordzijde van de Gonnet- straat; aan L. v. d. Schaar te Amsterdam 4 M2 grond a 10.50 per M2, gelegen aan de Lod. Mulderstraat: aan „Vondelkwartier" alhier, 70o M2 grond k 10.50 per M2, gelegen aan de Noordzijde van den Muiderslotweg. De Japansche Tentoonstelling, die in het Frans Halsmuseum gehouden is, werd door 450 belangstellenden bezocht. Bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn thans ingeschreven 5691 werkloozen; ait is 33 meer dan de vorige week. Het gunstige verschil met de overeenkom stige week in 1937 bedraagt 282 en met die in 1936 nog 938. Gisterenavond gaf Haarlems Symphonie-or- kest Euterpe in de tooneelzaal van hotel de Leeuwerik een concert, ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan. De voorzitter, de heer A. H. de Bruijn Sr., heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Hij schetste met goed gekozen woorden het ontstaan van Euterpe. De directeur, de heer A. J. Meng, werd bij deze gelegenheid door den voorzitter gehuldigd. Als blijk van erken telijkheid werd hem een bureau-lamp aange boden. Tevens werden de twee oudste leden van de vereeniging, de heeren G. Heemskerk en J. Mos gehuldigd. Hierna sprak de heer J. T. Tadema tot direc teur en leden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) In het kortelings opgerichte Instituut voor Zangkunst aan den Schotersingel, waarvan de heer Lucas Louman, de bekende oratorium zanger, directeur werd, luisterden we gister avond naar een liederen-avond, gegeven door Hélène Ludolphe en Annie Hermes, met be geleiding van Felix de Nobel, gedrieën als leeraren aan het instituut verbonden. We hoorden er zingen in vijf talen: composi ties van Engelschen oorsprong wisselden af met liederen in de moedertaal, in Duitsch of Fransch, en tot zelfs in 't Tschechisch. De keuze der liederen, voor de helft waren het duetten, was een zeer gevarieerde. En zoo wa ren ook, althans voor wat de zuiver geestelijke interpretatie betreft, onze impressies, vooral van het liederenprogramma voor de pauze. De beide duetten van Purcell deden het al onmiddellijk uitstekend, al dreigde voor de alt hier en daar het gevaar van wat ie laag te intoneeren. De drie Schubertliederen, door Annie Her mes gezongen, misten nog iets van dat spran kelende, geestige, dat verdiept ernstige, hetwelk van deze composities de charme uitmaakt. De technische beheersching deed hier en daar aan de expressie niet het volle recht weder varen, en vooral in „Aus Heliopolis" b'eef het sentiment wat aan de oppervlakte. Veel beter was Annie Hermes in de drie Fransche liederen van Gabriël Fauré. Hier was de interpretatie warmer en gevoelvoller, al was ook in het Clair de lune de sfeer nog niet in al haar omvang en diepte aanwezig. Waarmee we ech ter niets te kort zouden willen doen aan de uitstekende prestaties van deze mooie alt, die we altijd steeds bewonderd hebben om haar fraai getimbreerd, warm en diep geluid. Haar oudere kunstzuster, Hélène Ludolph, liet ons genieten en zong ons drie composities van Brahms voor; zij was hier al aanstonds beter op dreef en beeldde den tekst veel plas- tischer uit. Ook de Nederlandsche liederen waren over het algemeen fraai van voordracht, met het innige, in archaïschen toonaard gehouden werkje van Hendrik Andriessen „O liefste Jesu zoet" op den prachtigen tekst van Gezelie, als het meest treffende, moment van den avond, althans voor ons, voor wat den solozang be treft. De duetten kregen alle zonder uitzondering een vlotte interpretatie. We hadden ook hier, vooral in de geestige composities van Schumann, wat sterker expressiviteit verwacht, maar tech nisch klonk alles beheerscht en schoon van klank. Doch terwijl het Brahms-duet „Wir Schwestern" gqed werd geïnterpreteerd, kreeg diens „Weg der Liebe" al in den opzet een teveel aan kracht, welke niet in staat was de zekerheid en stelligheid der alles overwinnende liefde te suggereeren. De beide duetten van Franck klonken frisch en monter met die ge makkelijkheid en zoetvloeiendheid den „maitre angélique" waardig. De drie zeer fraaie en expressieve composities van Ant. Dvorak vorm den een uitstekend slot voor dezen liederen- avond. De beide zangeressen, door Felix de Nobel als steeds vaardig en vlot was het slotaccoord van het liedje van Anny Mesritz— Van Velthuysen niet wat eigenmachtig? be geleid, hadden herhaaldelijk applaus in ont vangst te nemen en aan het slot werden alle drie de optredenden met bloemen vereerd als dank voor het veelzijdig geschonken kunstgenot. J. S. Naar wij vernemen zal binnenkort de inspec tie voor de luchtbescherming als afdeeiing lucht bescherming in de organisatie van het departe ment van Binnenlandsche Zaken woraen opge nomen. De inspecteur van de luchtbescherming zal tevens met de leiding der nieuwe afdeeiing worden belast. Men schrijft ons: Daar het anti-semitisme weer feller dan ooit het hoofd opsteekt, achten ondergeteekenden het op den weg te liggen juist van niet-Jood- sche Nederlanders, voor de rechten dier andere groepen in de bres te springen, en er in een adres aan de regeering op aan te dringen de wettige totstandkoming van de noodzakelijke afweermiddelen zoo veel mogelijk te bespoedi gen en voor een snelle en doeltreffende toepas sing ervan zorg te dragen. Voor zulk een adres vragen de ondergeteekenden de medewerking van alle Nederlanders niet-Joden die zich met deze gedachte willen vereenigen. Zij verzoeken daartoe betuigingen van adhae- sie te willen sturen per adres postbox no. 340, hoofdpostkantoor, Amsterdam. (w.g.): Willem Andriessen, mej. A. M. Basset, ds. J. P. van Bruggen, dr. E. H. Buchner, mr. D. A. Delprat, dr. C. P. Gunning, prof. dr. G. C. Heringa, dr. Jane de Iongh. P. Klijnveld, prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, ir. J. Straub en Sj. Straub-Schmidt, Aan de orde zijn de volgende wetsontwerpen: 1. Onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor en ten behoeve van het uitbreiden van de bu reelruimten der Provinciale Griffie van Zeeland en van de gelegenheid tot bewaring van archi valia in het rijksarchiefdepöt in Zeeland, te Mid delburg. 2. Wijziging van verschillende wetten tot wij ziging van gemeentegrenzen of tot vereeniging van gemeenten. De heer MES (R.K.) acht de oplossing, welke de regeering voor de uitbreiding der prov. griffie heeft gezocht, voorbarig. Spr. kan met het plan der regeering niet meegaan. De heer VAN SLEEN (S.D.) heeft in het voor- loopig verslag gezien, dat de stemming voor het ontwerp niet gunstig is. De regeering had het moeten terugnemen of met nieuwe argumenten komen. Voor den minister is blijkbaar de vraag: op welke wijze komt de Abdij in het bezit van de regeering? Spr. kan zich aan dezen indruk niet onttrekken. Spr. geeft andere oplossingen in overweging, b.v. aaneensluiting van het vendu huis, reeds in het bezit van het Rijk, met de hotel-dependance, welke gemakkelijk te krijgen is. De heer KRIJGER (C.H.) zegt, dat wie weet, wat de Abdij voor Middelburg beteekent, be grijpt, hoe er beweging tegen het wetsontwerp is ontstaan. Ook spr. zou zijn stem aan het ont werp onthouden, als de omgeving der Abdij er schade door zou lijden, doch die vrees deelt spr. niet. De regeering heeft deskundigen geraad pleegd en is er volkomen in geslaagd, de supe rioriteit van haar plan aan te toonen. Vermin dering van het vreemdelingenverkeer is niet te duchten, is althans niet voldoende gegrond om tegenstemmen te motiveeren. 'Er is maar één oordeel: dat het voorgestel de de eenige oplossing is, ook al zijn er be zwaren aan verbonden. Over het wetsontwerp wordt gestemd Don derdag bij den aanvang der vergadering. Het sub 2 genoemde wetsontwerp wordt zon der debat en z h. st. aangenomen Aan de orde is de begrooting van 't Staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1939. De heer FABER (S. D.) constateert, dat er een gedrukte stemming bestaat onder het per soneel, wegens de dienstvoorwaarden en de loonen. Dit moest bij een bedrijf als de P. T. T. niet noodig zijn. Spr. critiseert een rede van mej. Voogd over het Franco-bewind in Spanje, voor den K.R.O. gehouden, doch redevoeringen van anderen over Spanje heeft de Radio-controlecommissie geweigerd. De heer KRIJGER (C. H.) brengt hulde aan de bedrijfsleiding der P. T. T. Een bedrijfs winst van 8.5 millioen behoort echter geen regel te blijven. Spr. bepleit verlaging der te lefoontarieven. De heer VAN BRAAMBEEK (S. D.) zegt, dat het t a. v. de personeelsaangelegenheden bij dit bedrijf niet in orde is. Deze treden trouwens ook in de Kamer de laatste jaren meer naar voren. Daarbij is de verkeerde verhouding tus- schen vast personeel en dat in lossen dienst de hoofdzaak. Bij de P. T. T. zijn wel 12000 menschen in lossen dienst tegen 18000 personen in vasten dienst. De heer AMELINK (A. R.) is van oordeel dat een bedrijfswinst van S]/ millioen geen regel behoort te zijn. Spr. dankt den minister voor de wederinstel ling van den rang van hoofdcommies en voor andere personeelsmaatregelen, o.m. wat betreft den arbeidsduur. Hij komt op tegen 's ministers houding in zake de uitbreiding der aanstelling van arbeidscontractanten. De heer POSTHUMA (Christ.-Dem.) zegt, dat de winst van millioen blijk geeft van een voor velen bewonderenswaardige commer- cieele leiding, maar spr. heeft daar geen be wondering voor, daar het personeel tekort wordt gedaan. Op het platteland zijn er te weinig postbe stellingen; vooral de handel op het platteland ondervindt dit. De heer SWEENS (R. K.) bepleit particu liere belangen bij de radiodistributie. De No- zema beperkte zich zooveel mogelijk tot haar eigenlijke taak. De heer COHEN (V. D.) constateert groeien de ontevredenheid bij verschillende groepen van personeel. De heer HILGENGA (S. D.) is erkentelijk voor wat de minister heeft gedaan ter verbe tering van den plattelandspostdienst. De mi nister ga op dezen weg voort. De heer WENDELAAR (Lib.) wil overal, waar één bestelling is, die doen geschieden in de ochtenduren. Spr. wil een betere wijze van controleering der gevoerde gesprekken, b.v. als in België. De heer KROL (C. H.) bepleit verschillen de personeelsbelangen. De heer WEITKAMP (C. H.) wil afschaf fing van het bestelloon van expresse-brieven ten plattelande. De heer IJSSELMUIDEN (R. K.) vraagt meer controle op hetgeen per post verzonden wordt. De heer DE VISSER (Comm.) meent, dat dt winst van Sy, millioen een gevolg is hoofd zakelijk van de slechte arbeidsvoorwaarden, de rationalisatie en de mechanisatie. De heer WAGENAAR (A. R.) meent, dat de winst eigenlijk als een afzonderlijke bijdrage aan het staatsbudget moest worden beschouwd, waarop is gerekend. Juister ware een winst te noemen van 2 y2 millioen, en dat is geen bedrag om allerlei wissels cp te trekken. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer VAN BOEI JEN, zal vele van de gemaak te opmerkingen naderhand nog eens rustig overwegen Budgetair kan het bedrijf niet wor den ingericht, zooals de heer Wagenaar het wel zou willen. Een winst van 814 millioen op een omzet van een nutsbedrijf met 90 millioen is niet zoo groot, ook niet als men let op de verliezen, die de staat vroeger moestbijdragen pn, op de gebleven risico's bij dit conjunctuur- gevoelig bedrijf. We kunnen die winst 's Rijks schatkist niet missen. Over het personeelsvraagstuk zijn ver' lende klanken gehoord, ook van erkentelijk voor hetgeen er voor het personeel geda»t. De critiek van de vakbonden over het 8eS de beleid is minimaal en dus valt het mede. Daarbij bedenke men, dat 60 pet. hetgeen in dit bedrijf wordt uitgegeven, Pe' neelsuitgaven zijn. Dit bedrijf moet van de nieuwe tcch»'s, hulpmiddelen gebruik maken. Doch met tionalisatie en mechanisatie valt, het mede. Meer dan voorheen woreft materiaal i» derland zelf vervaardigd, wat in korte», 300 Nederlandsche werklieden meer maakte. T. a. v. de telefoon e.d. kan het platte niet geheel gelijk staan met de stad. Ee» ker verband tusschen kosten en rendal», kan er het hoofd worden gezien; dit geld wel voor een tweede bestelling als voor lefoon. Verschillende tariefverlagingen zijn noê probeerd. Neemt men het geheele comple* telefoontarieven in verband met die buitenland in oogenschouw, dan blijken cale tarieven hier te lande de laagste va» schillende landen. Internationaal mogelijk onze tarieven aan den hoogen kant en da^ zal eventueel dan ook in de eerste plaats ten worden gedacht. De radio-contrólecommissie doet werk respect verdient. Spr. handhaafd zijn punt in zake den vrijdenkers-radio-omrocPj, Spr. wil het geheele probleem der art^' contractanten nog eens met den directed neraal bezien. De P. T. T.-begrooting wordt z. b s' a angenomen. Evenzoo en zonder debat die van het gemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor l9 De vergadering wordt om één uur vefd tot heden 13 uur. NEW YORK, 15 Nov. (Havas) Het V^ van Johanna Hoffman is gisteren voor't' De vroegere kapster van de Europa" besc^ digde den voormaligen „G-man" Turrou haar honderd dollar te hebben gegeven, zij voor de commissie, belast met het oflde^ in de spionnagezaak haar mond zou h0]>. Zij ontkende ook maar iets af te weten vA; door Hurrou verkregen schriftelijke verkl* waarin zij erkende, op de hoogte te zij» de werkzaamheden van Schlüter. LONDEN, 15 Nov. (Reuter). In welbij te kringen te Londen wordt verklaard, d» f Britsch-Amerikaansche handelsverdrag etlj Canadeesch-Amerikaansche handelsvc1,; Donderdag a.s. te Washington zullen enderteekend. Reuter meent te weten, dat de moeilijk»! waarop men een maand geleden stuitte. concessies van beide zijden uit den geruimd. LONDEN, 15 Nov. (Reuter). Aan boord f den Britschen torpedobootjager „Sikh" J Koning KaTel van Roemenië en Kroo»L Michael te 14.15 uur van Boulogne te aangekomen. Na aankomst te Londen werden zij a»»,j Victoria Station verwelkomd door den den hertog van Gloucester, Chamberlai»f.;; vele andere hooggeplaatste persoonlijk»/; Onderweg naar Buckingham Palace werde p koninklijke bezoekers geestdriftig door »e volking toegejuicht. 4C .j I De uitslagen van de partijen gespee»^, de 7de ronde van het A.V.R.O.-tomooi den: FineKeres afgebroken in gunstige 5 ling voor Keres; BotwinnikAljechin afgebroken i» betere stelling voor Botwinnik; ReshevskyFlohr afgebroken in ee» tere stelling voor Reshevsky; CapablancaEuwe 10. De stand luidt: 1. Fine 4 */3 pnt. en twee afgebroken py 2. Capablanca 3 pnt. en één afgeP partij; A 3. en 4. Keres en Aljechin ieder 2'/, V drie afgebroken partijen; 5. Botwinnik 2y pnt. en twee afgeP partijen; 6. Euwe 2 pnt. en één afgebroken par1" f 7. Flohr 1 y2 pnt. en twee afgebroke» tijen; f 8. Reshevsky y, pnt. en vier afgebroke* tijen. „jjl. De afgebroken partijen uit de vierde, f) zesde en zevende ronde worden heden f sterdam verder gespeeld, namelijk vaw en des avonds yan 8—12 uur, I bet He. 1 öc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4