VICTOR HUGO Sneeuwwitje als product van teekenkunst ALBERT HEIJNKAAS r i cent ■Bi SANOSTOL ER !S VERSCHIL MR. DE RIJKE ER GLAD NAAST DE DWERGEN EN DE DIEREN SUBLIEM sill DONDERDAG 17 NOVEMBER 1938 Luchtbeschermingscomité Vak VI DISTRIBUTIE GEBAKKEN VISCH 900 schelvisschen verkocht A CONTANT PRIJZEN De Kleedingverkoopcentrale SCHAGCHELSTRAAT 19 C PROVINCIAAL ZIEKENHUIS Zusterhuis aanbesteed Ongeval BURGERLIJKE STAND De petitie voor de Duitsche Joden NIET ALLEEN HET DEKBLAD 't Eenvoudige, simpele verhaaltje wordt een openbaring,f W td tmmm 1 UIT DEN OMTREK AARDENHOUT MARKTNIEUWS BEVERWIJK Aansluiting bij het Borgstellingsfonds Middenstandscentrale wenscht een plaatselijke instelling Jubileum HEEMSTEDE HILLEGOM „Het lekkere levertraan-product!" IJMUIDEN HAL D NADERT HAAR VOLTOOIING Urker botter geramd Diverse inbraken opgehelderd BALM SINDS 1861 REMBRANDT-THEATER „Ervaringen op mijn reis naar Nederl. Oost-Indië per Douglas". STAD Het N. S. B.-Eerste Kamerlid De Rijke heeft aan den Minister van Justitie vragen gesteld in verband met de rede voering, welke de oud-burgemeester van Ant werpen en Minister van Staat van België. Frans van Cauwelaert, voor de Haarlemsche Ver- teniging Geloof en Wetenschap heeft gehou den over „de persoonlijkheid", een redevoe ring, waarbij o.m. nationaal-socialistische leer stellingen ter sprake kwamen. Staat de regeering nog op het standpunt, rtoeg mr. De Rijke, dat de Vereeniging „Ge loof en Wetenschap" in Haarlem géén politieke vereeniging is, dat zij zich niet met politiek bemoeit en dat er dus ook geen politieke rede voeringen worden gehouden? G. en W. beweegt zich op godsdienstig, cul tureel en wetenschappelijk terrein, vooral op wetenschappelijk terrein, dat ook tot het ge bied van den godsdienst behoort en laat daar over de beste deskundigen uit binnen- en bui tenland het woord voeren. Ook in het geval van Cauwelaert is dat niet anders geweest en de heer de Rijke is ontwikkeld genoeg om te weten, dat het hier ging om een wijsgeerige uiteenzetting van levensbeschouwingen zonder dat de politiek er ook maar één oogenblik bij te pas is gekomen. Dat daarbij op de noodlotti ge consequenties van de nationaal-socialisti sche leer is gewezen, op het verlies van de persoonlijkheid, op de „psychologische kloven", welke de leer van 't bloed en het ras veroorza ken, op de persoonsverheerlijking van den dic tator, doet aan de wetenschappelijkheid van 't betoog niets af en stempelt het niet tot een politieke redevoering of politieke bijeenkomst. Eenzelfde analyse had ten aanzien van het Protestantisme, het Mohammedanisme, het communisme gehouden kunnen zijn zonder dat bü iemand de gedachte zou zijn opgekomen daar een politiek karakter aan toe te kennen. Maar de heer de Rijke wijst ook op de pro test-resolutie, welke in deze bijeenkomst van G. en w. werd aangenomen tegen de „schen ding der Christelijke rechten van het volk in Duitschland" en meent daarmede de politieke gezindheid der bijeenkomst aan te toonen. Het is heel jammer voor den Haarlemschen staatsman, dat hij politiek en geloofszaken niet beter uit elkaar weet te houden. Het protest van G. en W. ging alleen tegen de geloofs vervolging in Duitschland en zij bleef daar mede volkomen op haar terrein. Protesteeeren tegen een geloofsvervolging is nog niet hetzelf de als zich mengen in de politiek van een land. Volgens den heer de Rijke zou de heer van Cauwelaert o.m. het volgende gezegd hebben: „In den Führer is de ziel van het volk beli chaamd, hij is het volk zelf en alle godsdien stige opvattingen moeten voor deze leer opzij worden gezet; het is duidelijk, dat deze we reldbeschouwing in strijd is met de R.K. ge loofsleer en wijsbegeerte; dergelijke opvattin gen, die reeds twee derden van Europa in den greep van hun macht hebben, beteekenen voor de R.K. Kerk het grootste gevaar". Op el- ken R.K. intellectueel zoowel als arbeider, rust de plicht de bekommernis om de persoonlijk heid naar voren te halen; dan moet op den duur de eindoverwinning volgen in den strijd tegen totaliteitsbegrip en rassenleer." Is de Minister, zoo vraagt naar aanleiding van deze uitlatingen de heer de Rijke, niet van mee ning, dat zoodanig optreden tegen buitenland- sche mogendheden in 's lands belang voorko men moeten worden? Met den besten wil van de wereld vermogen wü in de aangehaalde citaten den aanval op buitenlandscne mogendheden niet te onder kennen, Wil men er een aanval in zien op een wijsgeerige opvatting, goed, maar wij zijn hier rog niet zoover als in sommige andere landen, waar men godsdienst en wijsbegeerte niet van politiek weet te onderscheiden en beide din gen hopeloos door elkaar mengt, zoodat de Staat zich daar aanmatigt over zuiver gods dienstige aangelegenheden te richten. De heer De Rijke moge dan al nationaal-so- cialist zijn, hij zal het moeten ondergaan, dat in ons vrije Holland zijn onzuivere opvattingen over Kerk en Staat niet gedeeld en niet ge duld werden. Het in de' gisteravond gehouden luchtbescher mingsvergadering gevormde comité voor Vak VI is als volgt samengesteld: A. J. Schalekamp, voorzitter, verder A. C. Hengeveld, dir. Ambachtsschool; H. Schindeler; A. W. Koetemann; C. van der Winden; A. Koonings; M. de Braai; P. Out; E. J. C. van Dijken; P. Schuurman; mevr. Blanke voort; mevr. Krijn; A. G. M. de Bont; J. F. C. Bau- ling; W. Estarippa, Het aldus samengestelde comité vergadert Dinsdag 22 November a.s. in „Het Bolwerk" aan het Kennemerplein. Woensdagmorgen J.L werd in het gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat, alhier, door den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon, voor het eerst, bij wijze van proef, gebakken schel- visch gedistribueerd, ten behoeve van werkloo- zen en armlastigen. De verkoop geschiedde op vertoon van de bo- en toch vanaf 1.- p. week. Dat vindt U alléén bij terkaart aan de georganiseerden en van de le- gitimatiekaart aan de ongeorganiseerden, tegen den prijs van vijf cents per visch (6 stuks per K.G.) Per gezinslid kon ten hoogste één schelvisch worden betrokken. De toeloop van gegadigden was grooter dan waarop was gerekend, zoodat de bestelde hoe veelheid spoedig was uitverkocht. Telefonisch was inmiddels reeds aan de bak kerij te IJmuiden om aanvulling verzocht, zoo dat de verkoop vrijwel ongestoord kon worden voortgezet. Verkocht werden ruim 900 stuks schelvisch. De volgende week Woensdag wordt de proef herhaald, doch dan zal de verstrekking voor alle ondersteunden slechts plaats vinden op vertoon van de boterkaart. De aangevoerde visch zag er zeer smakelijk uit en de beschikbaarstelling daarvan door het gemeentebestuur zal ongetwijfeld door velen worden gewaardeerd. Hedenmorgen is aanbesteed den bouw van een zusterhuis bij het Provinciaal ziekenhuis te Santpoort. Ingekomen waren 60 biljetten. Laagste in schrijver was A. van Varik te Haarlem voor 127.449.—. Gisteravond reden op den Jansweg in de richting station een 17-jarige kantoorbediende en een 15-jarigen jongen uit Spaarndam. Plotseling coupeerde de kantoorbediende den jeudigen Spaarndammer, die daardoor met zijn jas haakte aan het stuur van een derden fiet ser. Ten gevolge hiervan kwamen beiden te vallen. De 15-jarige Spaarndammer bekwam een hersenschudding en werd, na door den On- gevallendienst verbonden te zijn, naar het ziekenhuis „St. Johannes de Deo" vervoerd. Ondertrouwd: 17 Nov.: E. N. F. Drees en G. P. van Vliet; P. J. Arnoldt en P. J. C. Wervers; J. J. Bode en C. M. M. Meuwese. Getrouwd: 17 Nov.: J. A, Souverein en H. W. van Walen; M. Griffioen en P. J. van Deelen; J. Wijnands en E. M. E. Senftleben. Geboren, 14 Nov.: E. M. MüllerHampel z; 16 Nov.: P. H. M. ChristiaansTiessing z, 16 Nov. J. B. L. BrandPieters z; 16 Nov.: T. L. G. GoedemansDriessen z; 15 Nov. H. J Bijster Molenaar d; 17 Nov. H. W. OorBliim z; 15 Nov. F. C. van TongerenSuman d; 15 Nov. P. H. M. SwolfsBies z. Overleden: 15 Nov. E. J. Rijnders, 67 j., Haze- paterslaan; 16 Nov. M., 2 mnd., d. van B. Kamp- kes, Bastiaanstraat. In verband met de petitie, welke een aantal hoogleeraren en andere vooraanstaande intel- lectueelen tot den minister van Justitie heeft gericht, waarin wordt verzocht asylrecht te ver- leenen aan de Duitsche vluchtelingen, mochten de onderteekenaars meer dan 50.000 adhaesie- betuigingen ontvangen. Ook het binnengoed van ons nieuwe merk SUBLIEM is iets zeer bijzon ders, want evenals bij de mensch komt het tenslotte toch op het „binnen' goed" aan. Walt Disney is er in geslaagd Grimm's sprookje uit onze jeugd om te tooveren in een fiimgebeurtenis met behoud van de naïeviteit èn met aanwinst van charme. Dat zijn wonderlijke film ook volwassenen kan boeien van het begin tot het einde is op de eerste plaats te danken aan de bekoorlijkheid van den vorm waarin het overbekende motief v/erd gegeven. Het is alsof we iets nieuws te zien krijgen en 't eenvoudige, simpele verhaaltje wordt een openbaring. Wat is er al niet mogelijk in het land van Disney's verbeelding! Hij schept een menschensoort met een eigen anatomie, laat hen bewegen, lachen, niezen zooals zij dat maar alleen kunnen en toch blijft zijn „menschensoort" logisch, want geen oogénblik verbazen wij ons over de afwijkingen. Integendeel: we verwach ten die. Zoodra Disney de realiteit wil geven (zooals in de bewegingen van den prins en Sneeuw witje) dan overwint hij de moeilijkheden niet en in het zuiver naturalistische bereikt hij bij lange de hoogte niet van zijn karikaturale fi guren. Zijn eigen scheppingen of liever hér- scheppingen van reeën, hermelijnen, konijnen, raven en eekhoorns in hun gechargeerde vormen zijn meesterlijk van expressie en vooral zoo be wonderenswaardig omdat de weergave niet 'oij een teekening blijft. Een teekenaar bepaalt zich tot het weer geven van een fragment uit een reeks van bewegingen, rust óf beweging; een filmtee- kenaar heeft daarbij nog een andere moei lijkheid op te lossen: de beweging zelf. En waar Disney die geeft aan de figuren van zijn eigen vinding; dieren en dwergen, daar heeft hij een tot nu toe onovertroffen mees terschap bereikt. In zou zijn film willen noemen „De dieren, en de dwergen van Sneeuwwitje", zóó domi- necren ze in dit werk. Disney heeft begrepen, dat een teekenfilm niast en niet tot de andere speelfilms behoort. De gevallen zijn van een andere wereld, de sfeer wordt anders geboren, alles helt over naar het karikaturale. Bloemen worden „meer bloem", boomen „meer boom", vogels „meer vogels". Datzelfde gebeurt met de begeleidende muziek, de zang- en spreekstemmen: Uiterst fijn aan gevoeld, perfect begrepen, naar den juisten toon en de juiste waarde geschat en dan verscherpt, aangepunt, overdreven als men wil en gechar geerd, den een of anderen kant uit, maar nooit naar het midden, want zoodra er sprake is van middelmaat wordt deze zelf op haar beurt tot karikatuur gemaakt. Vorm, kleur en beweging zijn hevig gespan nen. rijk aan vondsten en karakteruitdrukking. Er is misschien moeilijk een film te noemen, die een grooteren rijkdom van uitbeelding heeft. De theatrale vlucht van „Sneeuwwitje" door liet tooverbosch en de achtervolging der „heks" zijn er een bewijs voor. En dan: Disney's dièrenwereld. Een-en-al charme. Dat is een gepinkel van oogjes en ge- kwispel van staartjes, dat we er heel het sprook je haast bij vergeten. Ontelbaar zijn de kleine anecdoten onder de palmen, op de takken en in de stoffige hoe ken. Ontroerend soms door den treffenden een- mud, waarmee alles geteekend is. We kunnen hier natuurlijk niet spreken van „spontaan" en „in-eens-raak" 't werk is er te langdurig voor en door te veel handen gemaakt. Maar is het geen groote verdienste, dat het niet stuk getee kend is na drie jaren arbeid door tientallen srtisten? Een klein voorvalletje moeten we toch even belichten 't kan in de vaart en in de veelheid voor menigeen verloren gaan. Als „Sneeuwwitje" de bedjes der dwergen voor 't eerst ziet, vraagt ze aan de dieren, waaron der een ree met haar jong, of er geen moeder in het huisje woont. Allen schudden hun kopjes „Nee, geen moeder. „Zijn ze weezen?" vraagt Sneeuwwitje dan. Allen kniken.... ja..,. Maar het reetje likt op dat oogenblik medelijdend haar jong. Men moet de film met groote aandacht vol gen, want zij zit vol van zulke trouvailles, de een al geestiger dan de ander. De dieren doorleven allerlei phazen van ge lik, verbazing, vreugde en overijling. Ze dwar relen en loopen elkaar in den weg, ieder op zijn eigen manier, maar ze kómen weer steeds te recht waar ae zijn moeten. Ze zijn trillend, ner veus en uitgelaten, maar oneindig goed en zorg zaam. Misschien overtreffen ze zelfs de helden van het sprookje: „de dwergen", niet alleen door dié zorgzaamheid, maar ook door de meesterlijke teekening. Doe, de zelfgenoegzame; Grumpy, de vrouwenhater; Happy, de glimlachende op timist; Bashful, de verlegene; Sneezy, de eeuwig-niezende; Sleepy, de droomer en Dopey, de miskende, dat zijn de mannekes, die 't heele spel beheerschen en wier karaktereigenschappen worden volgehouden tot in de kleinste reagee- rende gebaren, oogopslagen, antwoorden en uit roepen. Als Sneeuwwitje met haar prins er niet wa ren, dan zouden we al genoeg hebben aan het merkwaardige leventje van deze kereltjes alleen. Wat 'n kostelijke vondst, dat „wasschen" vóór 't „aan-tafel-gaan". En de manier waarop iedere dwerg zijn vuile handen laat zien. Grum py, de pessimist weigert en Sneezy zegt als bij „wasschen" moet: 't Is toch geen Nieuw jaar! En als aan 't slot bij de doodsbaar op onna volgbare wijze bloemen zijn gelegd en de droef heid bij dwergen en dieren algemeen is, komt de verlossende zoen van den prins. Sneeuwwitje herleeft en 't geratel begint, een fascineerende vroolijkheid, die als een „hoera" aan 't eind van 't sprookje opstijgt en misschien een goed klinkend slot zou zijn geweest. Maar, als in een film van „levend materiaal sterft 't verhaal dan weg in een sentimenteele apotheose van 'n gelukkig paar. We doen een greep en nemen de dieren en dwergen mee in onze herinnering en we hopen, dat Disney altijd, maar ook uitsluitend, karika turist zal blijven. HERMAN MOERKERK De zeevisscherij is vrij, doch de verkoop trekken er op gunstige dagen op uit, om in het zwin voor de kust. Dezer dagen is de garnalen niet voor, eigen gebruik mogen de steuntrekkers geen garnalen ambtenaar der steunverleening noteert van zeevisch niet. Vele Zandvoorters met een „Kro" garnalen te verschalken een steuntrekkende er op betrapt., dat hij bestemde, doch verkocht. Sindsdien meer vangen. Op onze foto: een den naam van een der. visschers Een fantast Eenige dagen geleden ver voegde zich op een avond ongeveer acht uur aan den politiepost te Aerdenhout een chauf feur van een bestel-auto en vertelde aan den dienstdoenden agent, dat hp bij een bouwwerk in het Rijnegompark eenige stukken had moe ten bezorgen; toen hij deze daar gelost had, kwamen er twee gemaskerde personen op hem af, waarvan de eene hem vastgreep, terwijl de andere dezen toeriep: „gap zijn portemonnaie!" De chauffeur was echter ook niet mis en gaf zijn aanvaller een flinken klap, waarna hij naar zijn auto vluchtte. Hierbij bad hij het ge luk dat de motor nog draaide, zoodat hij spoe dig wegreed. De politie stelde per auto een onderzoek in, hetgeen geen resultaat opleverde. Bij het voortgezet onderzoek der politie bleek, dat de man het verhaal aan zijn patroon nog wat aangedikt had. Dat gaf de politie aanlei ding om den chauffeur eens flink aan den tand te voelen; ten slotte bekende hij het ver haal verzonnen te hebben. Als motief hiervan gaf hij op, dat hij te laat met zijn werk was geweest; de fantast, de 18-jarige H. S., wonende te Haarlem, kreeg wegens het doen van valsche aangifte proces-verbaal. HAARLEM, 16 Nov. Groentenmarkt. Witlof 12 25. Tomaten 1426, Heerenboonen 2840, Snijboonen 3050 cent per kg. Andijvie 5—40, Sla 1580, Spinazie 2590, Gele kool 2570, Groene kool 1550, Boerenkool 15'45, Uien 80 110, Winterwortelen 4090 cent per kist. Bloem kool 410, Roode kool 38, Savoye kool 47 ct. per stuk. Wortelen 18, Selderie 27, Prei 2— 10, Peterselie 1—7, Radijs 2—5 cent per bos. Spruiten 0.402, Koolrapeii 6090 cent per zak. Zooals bekend, is te Haarlem gevestigd het Borgstellingsfonds voor Kennemerland, bestemd om hulp te verleenen aan middenstanders, die onder den druk der tijdsomstandigheden dreigen te bezwijken. De aangesloten gemeenten betalen een bijdrage aan het fonds, welke gesteld is op Vk cent per inwoner. Reeds in 1936 is overwogen, of tot aansluiting moest worden overgegaan. De Beverwijksche Middenstandscentrale, destijds om advies ge vraagd. gaf toen als haar meéning te kennen, dat het noodzakelijk was, dat ook in deze ge meente een borgstellingfonds zou aanwezig zijn, doch dat het niet gewenscht was aansluiting te zoeken bij het te Haarlem gevestigde fonds. De voorkeur ware volgens haar meening te geven aan stichting van een plaatselijk fonds, daar op deze wijze hulpverleening beter en sneller zou kunnen geschieden. In Februari 1937 hebben B. en W. zich daar op tot den Minister van Handel en Nijverheid gewend, met het verzoek te willen toestaan dat een plaatselijk fonds zou worden gesticht. Dit verzoek bleek evenwel niet voor inwilliging vatbaar. Het college heeft zich daarom opnieuw tot de Middenstandscentrale gericht met de vraag, of aansluiting bij het Haarlemsche fonds dan toch niet wenschelijk zou zijn, doch de centrale bleef op haar standpunt staan. Daarop Is de zaak blijven rusten. Het wil B. en W. thans evenwel voorkomen, dat er in dezen iets moest worden gedaan. Velen zijn er, die worstelen met den ondergang, en die nog gered kunnen worden, wanneer hun de behulpzame hand wordt geboden. Meerdere ma len bereiken B. en W. verzoeken van midden standers om hulp, hetzij in den vorm van han- delsgeld, hetzij in den vorm van bijsteun. Het is B. en W. echter, hoewel zij overtuigd zijn, dat hulp noodig is, niet mogelijk hieraan gevolg te geven, daar dït hun bevoegdheid te buiten zou gaan. Op grond hiervan meent het college, dat thans zij het voorloopig bij wijze van proef over gegaan dient te worden tot aansluiting bij het Haarlemsche Borgstellingsfonds. Het bezwaar van de verwijderde ligging van deze gemeente ten opzichte van de plaats van vestiging van het fonds, kan min of meer worden onder vangen door de instelling van een plaatselijke adviescommissie. B. en W. stellenden raad dan ook voor tot aansluiting over te gaan en de benoodigde gel den op de begrooting voor 1939 te voteeren. i Gisteren heeft de heer J. Lubbers, besteller bij P.T.T., onder veel belangstelling zjjn zilveren dienstjubileum gevierd. In den loop van den dag kwamen zijn col lega's hem complimenteeren, waarbij geschen ken, in den vorm van een rooktafel en een schemerlamp, werden aangeboden. Ook van vele andere zijden bereikten den jubilaris geluk- wenschen, waarvan sommige vergezeld gingen van een fraai bloemstuk. IJsvereeniging „De Volharding". Woens dagavond hield „De Volharding" een ledenver gadering in café-restaurant „Hof van Heemste de". Bij den aanvang deelde de voorzitter mede, dat een verzoek gericht was tot het bestuur van de Heemsteedsche sportparken, om den leden bij een eventueele zwakke vorst, als de ijsbaan hiet en de tennisbanen in Groenendaal wel te berijden zijn, tegen verlaagden prijs toegang te verleenen. Dit met het oog op den slechten financieelen toestand Van de kas die een bij drage als vorig jaar niet toelaat. Om dezelfde reden konden de plannen voor een nieuwe ver lichting op de eigen baan geen doorgang vinden. Tevens werd medegedeeld dat bij een even tueele jjsperiode niet-leden eerst dan toegang hebben als de leden eerst 2 dagen gereden zou den hebben. Vervolgens had de behandeling der begrooting plaats. Deze bleek er niet erg rooskleurig uit te zien. Algemeen was men van meening dat een ter- reinhuur van 500 per jaar voor een stukje weiland van 2 H.A., waarvan door onderhuur slechts 140 terug kwam, veel te hoOg is. Voor de vereeniging ware het te wenschen, dat er eens een goede jjsperiode kwam. De be grooting werd aangenomen. Aan het bestuur van den K.N.S.B. zal voor dit jaar weer gevraagd worden het kampioenschap schoonrijden in Heemstede te doen plaats heb ben. De heer J. J. de Boer zegde toe, omdat dit jaar om financieele redenen geen afgevaardig den naar de bondsvergadering gestuurd zullen worden, als hoofdbestuurslid de afdeeling te vertegenwoordigen. In de controlecommissie werd in de vacature Zijlmans benoemd de heer Fokke. Vervolgens werd nog medegedeeld dat bij een eventueele jjsperiode 4 wedstrjjden op de baan zullen plaats hebben, n.l. één om de burge meester v. Doorn-schaats, een om het kampioen schap schoonrijden heeren, een om den eigen beker voor leden 165 M. en een om een door den heer S. A. Botbijl geschonken beker voor schoonrijden heeren. Na rondvraag volgde sluiting. Winkeliersvergadering Dinsdagavond is een vergadering gehouden van winkeliers, die door de Hillegomsche Middenstands Centrale daartoe waren opgeroepen. De leiding berustte in handen van den heer H. G. B. Kroon, die de beweegredenen voor het uitschrijven der bijeen komst uiteen zette. Toespraken zijn gehouden door de heeren J. SchoOnderbeek en A. van Zonneveld. De eerste sprak over de middenstandsorganisatie in het algemeen en de tweede over reclame, in het bijzonder collectieve reclame, zooals deze in de laatste jaren gevoerd werd. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen of het voeren van debat, is door een drie tal der aanwezigen gebruik gemaakt, waarop de voorzitter en de beide sprekers hebben ge antwoord. De heer J. Schoonderbeek heeft medegedeeld, dat de onlangs gehouden etalage-wedstrijd wat het aantal betreft een schitterend figuur heeft gemaakt. De voorzitter sloot de vergadering met dank aan de sprekers en voor de belangstelling, die talrijker had kunnen zijn. Vreemdelingenverkeer Onder voorzitter schap van den heer C. J. Bakker is een be stuursvergadering van de Vereeniging voor .Vreemdelingenverkeer gehouden. Pe Kamer En moeder zegt niet „neen", als ze 'n lekker lepeltje Sanostol vragen! Want Sanostol is noodig voor hen in den zomer, doch onontbeerlijk in het zon-arme getij! Een natuurlijk, zuiver levertraan product, maar nog verrijkt en smakelijk gemaakt met het sap van door de zon gerijpte sinaasappelen! En neem het zelf ook! Daarom brengen wij, behalve de gewone flacon a f. 1.40, dit jaar de „familieverpakking", die 2'A X zooveel bevat en slechts f. 2.75 kost. BROCADES STHEEMAN 8. PHARMACIA van Koophandel te Haarlem heeft weer e® subsidie voor het komende jaar toegekend. is geconfereerd met het bestuur der afdeed1^ van Bloemenbollencultuur in verband met b a.s. 60-jarig bestaan dezer afdeeling. Fe bijeenkomst van Haarlems Bloei voor streekverband is bijgewoond door den secretar en den burgemeester dezer gemeente. De voo jaarsplannen zijn met den burgemeester be" sproken alsmede de uitgave van een gids- Het blijkt, dat de bouw van de nieuwe viscb' hal D., waarmede betrekkelijk korten tijd S'- den werd begonnen, langer duurt dan waai'® men oorspronkelijk gerekend had. Het gedee» aansluitende op Hal C is nagenoeg gereed e men heeft dit reeds bij groote aanvoeren v® schillende malen gebruikt. Algemeen is van oordeel dat men dank zij de ligging d«f et ramen een gunstiger en beter effect van 11 daglicht heeft dan nu met de drie andere ha' len het geval is. Daar wordt nog veel gebi'U gemaakt van de z.g. zonlichtlampen, doch nig vischhandelaar heeft moeten ervaren d» hij door dit „valsche licht" zich in> de kwali*6 dikwijls vergiste. Ongetwijfeld is dit bij dez® nieuwbouw een belangrijke verbetering. Een der „zorgenkind", de vloerbedekking", heeft dank zij diversen proefnemingen èveneens 6°*L weten op te lossen. De gladde tegels waarrn®0. men in hal C een proef heeft genomen, war^ wel gemakkelijk te vervangen en te repareer®®, doch menigeen heeft aan deze glibberige vlo®*, bedekking minder aangename herinnering®' Ook de tallooze vischknechten hadden er grootste moeite om met hun belader, steekW"^ gens te kunnen „starten". Deze nuttige erv'® ringen heeft men in de nieuwe hal vrijwel a' weten te benutten. Ook kunnen tal van h^15 wa* i delaren een geriefelijk kantoor krijgen, vrijwel permanent gebrek aan geweest Het is dan ook van de Directie van het Sta»®* visschershavenbedrijf juist gezien, deze v moeilijkheden op te lossen met den aanbo11 van dezen grandiozen vleugel. In de Visschershaven heeft door het slecb'f zicht een aanvaring plaats gehad tusschen Scheveninger logger en een Urker botter, di* T V.44 VC1J, MVVlAri, juist zijn vischvangst aan den Afslag had bracht. De Sch. 19 ramde aan bakboordzijde Uk. 80, waardoor het dek geheel werd ontz® Door de arrestatie van een tweetal jonge"". c!en j.l. Zondagnacht zijn eenige diefstal'® met inbraak opgelost. u Zij blijken zich in ieder geval te hebben scbd' dig gemaakt aan een inbraak op Zondag j.l- Santpoort, een poging tot inbraak in DriehJ/'j op denzelfden avond en een inbraak in Dfl° huis op Zondag 5 November j.l Bij de eerstbedoelde inbraak waren o.m- e' eb .e® gouden horloge, een gouden dameshorloge 1111 armband, eenige andere sieraden en ongev®^ 10 gestolen. Deze buit is vrijwel geheel opS! spoord. De eene visch is de andere niet. Er is verschil van smaak, soort, grootte, behandeling, enz. véél meer dan wij U in het korte bestek van deze adver tentie kunnen vertellen. Eén ding kunnen wij U wel zeggen: neem de proef dan zult U weten, dat er verschil is en dan kunt U er mee instemmen Balm's visch, de fijnste die er is. Voor deze proefneming bie den wij U een groote keus. NDAAL Zondagochtend half twaalf Een voordracht door Jhr. Dr. J. C. MOLLERUS en toege licht met eigen fotomateriaal. TOEGANG ELKEN LEEFTIJD Prüzcn: 25 - 50 - 75 cent

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10