Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Addertje in rijwielstalling Laatste Nieuws Indische begrooting 1939 Nieuw gymnasiuiï te Heeswijk Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen OPENBAAR EN BIJZONDER ONDERWIJS TEKORT GERAAMD OP F 43.326.194 Kloosterschool der Abdij Beme ingezegend voetbM giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| DONDERDAG 17 NOVEMBER 1938 GEMEENTERAAD Commissie van Toezicht op 't L.O. opgeheven; het gemeente bestuur en de autobus sen der N.Z.H.T.M. Geheime zitting en benoemingen Gemeentefondsbelasting Rijwielstalling Commissie van Toezicht L.O. Z and-speelplaats Rijwielstalling Jacobijnestraat De autobussen Benoemingen LUCHTBESCHERMINGS AVOND Organisatie in vak VI PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND Eén, die haar vak verstaat P.T.T.-JUBILARISSEN GEHULDIGD Radio-centrale SINTERKLAAS REEDS GEARRIVEERD CRICKET IN ZU1D-AFRIKA Gedeeltelijk gecorrigeerd) Geen proces tegen Schuschnigg Pirow naar Berlijn Weer wordt geworsteld met te korten, al zijn ze niet zoo catastrophaal als eenige jaren geleden Salarisaanpassing vergt 50 pet. meer Een tegenvaller Gewone ontvangsten Schuldenlast vertwaalfvou- digd sedert den oorlog Versterking leger Vooraanstaande gasten aanwezig V', Utrecht—Zwaluwen Een 63-overwinning van Stichtenaren fimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii; STAD EIJWS In de gisterenmiddag voortgezette verga dering van den Haarlemschen gemeente raad beantwoordde wethouder v. d. WALL (C.H.) nog op eenige opmerkingen betref fende de le suppletoir-begrooting 1938. Er was gesproken over de nieuwe belas tingheffing, die de Minister zou willen toe staan voor noodlijdende gemeenten en eenige leden vreesden, dat het leed nu ook voor Haarlem weer verergeren zou. De wethouder merkte op, dat Haarlem nog niet in den strikten zin .noodlijdend" is en dat afgewacht moet worden, hoe die extra belasting er uit moet zien. Pro testeeren bij voorbaat is minder ge- wenscht. „Waarschijnlijk is het zeer onwaarschijn lijk", aldus de wethouder, „dat het Rijk geen extra bijdrage zal verleenen in de tekorten van 1936 en 1937". De suppl. begrooting werd daarna goedge keurd. Bij het voorstel om de opcenten op de ge meentefondsbelasting van 55 op 75 te brengen, bracht de heer WESTERVELD (S.D.) hulde aan B. en W. voor de wijze waarop zij kramp achtig zijn blijven protesteeren. Het antwoord van den Minister wijst er op, dat deze bewinds man de positie van Haarlem niet wil begrijpen De heer WOLZAK (A.R.) meende, dat de Mi nister gelijk heeft. Men gaat zich niet in Bloe- mendaal of Heemstede vestigen terwille van de lagere belastingen, maar omdat men er ruimer kan wonen. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.): Dat is ten eenenmale onjuist. Waarom blijft ons Zuiderhoutpark onbebouwd en gaat men aan de Heemsteedsche Dreef rustig door? Wethouder v. d. WALL (C.H.)de huren in Haarlem zijn lager, de personeele belasting is door andere klassificatie ook niet belangrijker hooger. Het onderwijs is hier ook goedkooper. Het voorstel werd daarna aangenomen. Mede op verzoek van Ged. Staten stellen B. en W. voor, voor het stallen der rijwielen aan gemeentelijke onderwijsinrichtingen, waar bij een rijwielbergplaats aanwezig is, van de leerlingen de volgende vergoeding te heffen: a. voor de gemeentelijke inrichtingen voor dag-onderwijs: voor een half cursusjaar of minder f 0.75; voor een cursusjaar f 1. b. voor de gemeentelijke Avondscholen voor Handels- en Nijverheidsonderwijs: voor een cursusjaar respectievelijk f 0.75 en f 0.50. De heffing gaat in 1 September 1939. De heer WESTERVELD (S.D.) vroeg de on dercommissie der U.L.O.-scholen aanhouding van dit voorstel. De heer CASTRICUM (R.K.) vroeg of re ductie voor gezinshoofden, die meer kinderen op de scholen hebben, mogelijk is. Wethouder BOES (V.D.)wij wilden geen uit zondering maken en hebben daarom een alge- meene regeling getroffen voor alle scholen Aanhouding is overbodig. De heer v. DAM (V.D.)Ik zou eerst willen weten of de bijzondere scholen ook een heffing hebben of zullen invoeren. Er mag geen onder scheid zijn. De heer WEUSTINK (R.K.): Dergelijke op merkingen kunnen beteT niet beantwoord wor den. Ze hebben een propagandistisch karakter. De heer NOORDHOFF (S.D.)Er is toch een finantieele gelijkstelling. Wethouder BOES: Voor het onderwijs, maar niet voor de fietsen! Ik zie geen bezwaar. De heer v. KESSEL (R.K.) wees er op, dat da rijwielstallingen der openbare middelbare scho len door de belastingbetalers worden betaald, die der bijzondere Middelbare Scholen door eigen contribuanten. De heer v. DAM (V.D.)Maar dit gaat niet op voor de U.L.O.-scholen. De heer BIJVOET (R.K.) wenschte de aan vulling, dat in bepaalde gevallen ontneffing kan worden verleend. Kan er van retributie ge waagd worden? Dit zullen B. en W. nader onderzoeken. De heer NOORDHOFF (S.D.) diende een amendement in om de U.L.O.-scholen te laten vervallen, waarmede de raad zich vereenigde. Het voorstel werd daarna goedgekeurd. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Ja nuari 1939 op te heffen de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs, daar zij geen reden van bestaan meer heeft. Daardoor wordt op de begrooting een klein bedrag bezuinigd. De minderheid in het college is tegen dit oorstel. De heer PEPER (C.P.) pleitte voor behoud, temeer, daar de kosten niet noemenswaard zijn De heer DRILSMA (S.D.) verklaarde, dat zijn fractie de volle sympathie met het voorstel heeft. Door haar samenstelling had de com missie niet veel waarde. Hier is nu 'n goede be zuiniging mogelijk. De groote organisaties heb ben geen enkel bezwaar. De heer v. DAM (V.D.) betreurde het voor stel. Aan de ouders wordt elke advies-mogelijk heid ontnomen. Wordt de commissie opgehe ven, dan zou spr. wenschen, dat ook aan den Centralen Ouderraad, Volksonderwijs etc. ad viezen werden gevraagd. Ook de liberalen bleken tegen opheffing te zijn. De VOORZITTER wees er op, dat er een overmatig aantal instanties gehoord moest wor den. Daaruit volgt, dat de weg teveel verkeers borden telt. Spr. heeft alle waardeering voor het zittende bestuur, maar dit neemt toch niet weg, dat de commissie verdwijnen kan. Er blijlt op ruime schaal gelegenheid cm B. en W. van advies te dienen. Wethouder BOES (V.D.) bleek de minderheid in het college te zijn en wenschte behoud der commissie. Ouders en onderwijzers van zeer verschillende richting komen hier samen, een niet te onderschatten voordeel en unikum. Het voorstel werd aangenomen met 28 tegen 10 stemmen. De toestand van het aan de Jan Pietersz. Coenschool grenzend terrein is zoodanig, dat het niet als speelplaats voor de leerlingen te gebruiken is, terwijl de omwonenden klagen over het verstuivende zand. B. en W. stellen voor hierin verbetering te brengen door bete geling van een gedeelte van het terrein. Da kosten bedragen plm. 6100. Aldus besloten. B. en W. stellen voor het maken van een rij wielstalling voor het Gymnasium in het leeg gekomen perceel aan de Jacobijnestraat no. 26, voor het maken van een rijwielbergplaats ten behoeve van den Incasso-, Stortings- en Op haaldienst in den achtertuin van het bureau van Openbare Werken en voor het uitvoeren van diverse werkzaamheden in laatstgenoemd bureau (wegens de rioleeringswerken) ter be schikking te stellen een bedrag van f 10.994. Aldus besloten. B. en W. stellen voor in beroep te gaan tegen de beschikking van de R.A.P.-commissie, waar bij aan de N.Z.H.T.M. vergunning is verleend tot de uitoefening van vijf autobusdiensten, waarvan er vier ten deele binnen de gemeente Haarlem zullen worden uitgeoefend. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) vroeg of de commissie voor Openbare Vervoermidde len nog bestaat? Ze wordt niet meer gehoord. De heer v. KESSEL (R.K.) vroeg of B. en W. niet bepaalde bedenkingen hebben gemaakt te gen de route van bus C. De VOORZITTER antwoordde, dat B. en W. een principieele beslissing willen uitlokken. Er is een formeel en wellicht geen practisch be zwaar. Het gemeentebestuur is bij de verlee ning der vergunning volkomen als een quan- tité négligable beschouwt. Er moet een halt worden toegeroepen, om geen onaangenaamhe den in de toekomst te krijgen. De commissie voor Vervoermiddelen valt bui ten deze formeele aangelegenheden. De raad aanvaardde het voorstel en ging daarna in besloten zitting, die zeer lang duurde Na heropening der openbare vergadering kwamen de benoemingen aan de orde: Tot leden der plaatselijke commissie van toe zicht op het M. O. werden benoemd de heeren J. G. Hogenbirk, F. Vliegen en H. G. Canne- gieter; tot tijdelijk leeraar aan de H.B.S. a L. Alles; tot tijdelijk leerares Middelbare Meisjes school mej. J. Hofkes; tot leeraar aan de ge meentelijke avondschool voor handelsonderwijs L. v. d. M'eulen, A. J. Hekkelman, J. W. Schot man, J. L. Nanninga en W. Barneveld; tot tij delijk leeraar aan die school J. van Ravens- waay, L. Alles, J. M. Thierry, J. Kal en B. Veurman; tot leeraar aan de gemeentelijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs W. B Groeneveld en tot tijdelijk leeraar aan die school P. H. Salwegter en G. de Boer; tot on derwijzeres aan de centrale school voor gewoon L. O. mej. N. H. Blaak te Kriqjnen a. d. IJsel; tot onderwijzer aan school 16 J de Snayer te Aalsmeer; tot onderwij^res aan school 17 mei. Kingma; tot onderwijzeres aan de dr. Huet- school mej. M. Drijver te Amsterdam. Na herstemming werd in de vacature Bou- man tot lid der commissie van bijstand voor Maatschappelijk Hulpbetoon benoemd het raadslid van Engelen (K.D.P.). De vergadering werd daarna gesloten. In het Wijkgebouw aan de Molenaerstraat werd gisterenavond een luchtbeschermingsver gadering gehouden, om te komen tot de orga nisatie van luchtafweer in vak VI, dat be grensd wordt door Kloppersingel, Schotersin gel, Verspronckweg, Brederodestraat, Klever parkweg. Kleverlaan, Kloosterstraat, Hertzog straat en den Spaarndammerweg. De heer ir. J. C. Wolterbeek, voorzitter van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming, heette de aan wezigen van harte welkom. Hoewel de opkomst niet zoo groot was, als verwacht werd, was het zaaltje van het wijkgebouw goed bezet. De heer Wolterbeek gaf een kort overzicht van wat luchtbescherming eigenlijk is en iyat er vooi noodig is. Hij spoorde de aanwezigen aan, spon taan hun medewerking aan het werk der lucht bescherming te verleenen en gaf daarna het woord aan den commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck, die op dezen avond een lezing over de luchtbescherming zou houden. Men moet inzien, aldus de commissaris, dat men zoo paraat mogelijk behoort te zijn, omdat het gevaar vanuit de lucht veelzijdig is. De commissaris besprak de verschillende bomsoor- ten, hun samenstelling en hun uitwerking en ging daarna over tot een uiteenzetting van het doel der luchtbescherming en van de middelen om tot dat doel te geraken. Allereerst nam spr. de organisatie in Haarlem onder de.loupe. Haarlem is verdeeld in 10 vak ken, waarover een vakhoofd is aangesteld. De vakken te zamen zijn weer verdeeld in 22 wij ken, waarover een wijkhoofd den scepter zwaait. In tijden van gevaar zullen bovendien nog blokken worden gevormd. Voorts besprak spr. de verschillende hulp diensten, die zijn ingesteld. Veel vrijwilligers zijn er noodig. Zij zullen worden bekwaamd door deskundigen. In oorlogstijd behoort ieder gezin afzonderlijk maatregelen te nemen. Achtereenvolgens liet spr. de maatregelen tegen lichtuitstraling brand- en gasgevaar de revue passeeren. Er is veel te bereiken met een voudige middelen, die niet veel kosten. Hij hoopte en drong nogmaals aan op de mede werking van de burgerij. De voorzitter dankte den heer Tenckink voor het duidelijke overzicht, dat deze van de lucht bescherming had gegeven. In de pauze was er gelegenheid zich op te geven als lid van de afdeeling Haarlem van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Velen maak ten van de geboden gelegenheid gebruik. In het gedeelte van den avond, dat na de pauze volgde, werd de kern voor een vak-comité ge vormd. Het laat geen twijfel of de bewoners van vak VI zullen de hun gegeven lessen zeker ter harte nemen. Een adspirant gediplomeerd verplegende op arbeidsovereenkomst bij het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort is sedert den dag, waarop zij in 1933 als leerling-verplegende in dienst trad, belast met het geven van lessen in gymnastiek aan patiënten (krankzinnigen). Reeds betrekkelijk spoedig kon haar de volle dige leiding van de lichamelijke oefening der vrouwelijke patiënten worden opgedragen, welk onderdeel van de actieve therapie een zeer be langrijk deel van de verpleging vormt en bui tengewoon gunstige resultaten afwerpt, vooral met betrekking tot de oefeningen van opvoed kundigen «ird, die verricht worden door de moeilijkste patiënten. Aan deze verpleegster werd nimmer een scherp omlijnde opdracht verstrekt. Zij heeft zich in dit moeilijke en aan vankelijk grootendeels onbekende gebied haar eigen weg gebaand. Voor het door haar gegeven onderwijs, dat een apart karakter draagt, werd van verschillende zijden groote belangstelling getoond. Zij was bij haar indiensttreding in het bezit van de acte M.O. lichamelijke oefening en heeft er thans ook nog het diploma heilgym nastiek en massage bij gehaald. Ged. Staten van Noordholland opperen nu het voorstel om voor het ziekenhuis te Sant poort de nieuwe functie van „leidster licha melijke oefeningen" in te stellen. Gisteren vierden twee ambtenaren bij het Haarlemsche Hoofdpostkantoor van de P.T.T. hun jubileum. De heer Leenders, chef der af deeling geldartikelen, was 40 jaar in dienst van het bedrijf en de heer P. Ruifrok, adjunct commies, 25 jaar. De heer J. H. Leenders werd gistermorgen ten zijnen huize, aan den Rijksstraatweg, toe gesproken door den directeur van het Haarlem sche Postkantoor, den heer J. H. Th. Pfaff, die den jubilaris schetste als een uitmuntend amb tenaar, die vele diensten aan het Rijk bewezen had. De directeur bood een fraaien bloemen mand aan. Namens het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Ambtenaren en Commiezen bij P.T.T., waarvan de heer Leenders voorzitter is, sprak de heer H. C. Pasman, districts-ambtenaar acquisitie P.T.T. Als voorzitter van de afd. Haarlem van dien Bond sprak de heer Knot, beheerder van het bijpostkantoor in Heemstede. De heer Germes bood namens de ambtenaren van de afdeeling geldzaken zijn jubileerenden chef een vulpenhouder aan. Er waren zeer veel bloemstukken binnen gekomen. Ook de heer P. Ruifrok mocht zich in zijn woning aan de Saenredamstraat 120 in een groote belangstelling verheugen. Ook hij werd door zijn directeur in waardeerende woorden toegesproken en van velen zijner collega's en mede-ambtenaren had hij felicitaties in ont vangst te nemen. Zijn collega's deden hun feli citaties vergezeld gaan van een tweetal cadeaux, n.l. een rooktafel en een lamp. De heer Pfaff sprak den jubilaris voorzitter van het Pos taal Mannenkoor tevens toe in zijn functie van eere-voorzitter van dat koor. Beide feestelingen brachten het verdere ge deelte van den dag in huiselijken kring door. DONDERDAG 17 NOVEMBER Programma l: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: Keulen 8.00; Pauze 9.50; Parijs Radio 10.00; Diversen 10.50; Parijs Radio 11.20; Ned. Brussel 12.30; Danmarks Radio 2.20; Ra dio P.T.T. Nord 2.40; Keulen 3.20; London Re gional. 3.50; Keulen 4.50; Fransch Brussel 5.20; Deutschlandsender of diversen 5.50; Keulen 6.20; Straatsburg 9.30; Keulen 10.50; Mün- chen 11.20. Programma 4: Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20; London Regional 10.35; Droitwich 12.05; London Regional 1.35; Diversen of pauze 3.20; Droitwich 3.35; London Regional 5.05; Droit wich 5.20; Fransch Brussel 6.40; Droitwich 7.20. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 eigen graivofoonplatenconcert. Gevarieerd pro gramma. 1. El Oaucho; 2. Bayerische Volkstan- Be; 3. Weaner Madlen; 4. My girl is a rhythm fan;2 5. Rheinlanderpotpourri; 6. Ho! Ho!; 7. Ouverture Dichter und Bauer; 8. Standchen v. Heykens; 9. White flowers of the Island; 10. Ajoen Ajoen en Ja Hoera; 11. El Turia; 12. Heart of gold; 13. Climbing up; 14. Tanz-Im- provisationen; 8.0012.00 Diversen. Wel wat erg vroeg heeft St. Nicolaas dit jaar Haarlem met een bezoek vereerd. We denken nog niet aan warme chocolademelk des avonds en aan gevoerde handschoenen en rondom-de- kachel-uurtjes. We hebben nog slechts ter loops over surprises geprakkizeerd en nog hee- lemaal niet over pittige puntdichten. Eigenlijk gezega lag de feestdag van den Sint in een nog te verre toekomst om reeds aan Hem te den ken. En toch is Hij er al, troonde Hij gisteren op den voor hem gereserveerden zetel van café Munniks aan de Groote Markt en verdrongen zich tientallen kinderen voor de ruiten om een glimpje van zijn staf op te vangen of van zijn purperen mantel. Ligt het aan het weer, aan ops of aan den Sint zelf, dat Zijn bezoek wat erg vroeg in het seizoen schijnt? Dinsdag wonnen de Engelsche te.stcricketers hun tweeden wedstrijd van den tour van Western Province te Kaapstad. De Engelschen voerden hun totaal van 198-6 op tot 276. D? linksche Sussex-amateur Bartlett die dezen zo mer reeds als snelscorend batsman op den voorgrond trad, bleef met een fraaie 91 not out. Goddard als laatste man zag geen kans Bartlett zooveel steun te verleenen dat hij zijn century vol kon komen. De 2de innings der Zuid-Afrikanen leverde slechts 169 runs. K. Farnes, dien wij ook in ons land in actiè hebben kunnen zien, bowlde buitengewoon snel en met 'n perfecte lengte, waarop de gastheeren weinig of niets vermochten te doen. De Essex- fastbowler nam 7 wickets voor ruim 5 runs per stuk. De M. C. C. sloeg de benoodigde 68 runs voor het verlies van de wickets van Hutton (0) en Valentine, die ditmaal de innings openden, bijeen. Edrich, no. 3 ingaand, bracht met Bartlett samen het totaal van 39 op 69-2. De M. C. C. won met 8 wickets. WEENEN, 16 Nov. (Reuter). Een officieel woordvoerder heeft vandaag den correspondent van Reuter medegedeeld, dat vermoedelijk geen proces zal worden gevoerd tegen oud-kanselier Schuschnigg. Hij voegde hieraan toe, dat tot nu toe nog geen maatregelen zijn genomen voor een dergelijk proces; de geruchten, dat de jury reeds zou zijn gekozen, worden met kracht te gengesproken. Ook is geen aanklacht voorbe reid, noch is Schuschnigg aan een verhoor onderworpen. Op de vraag, wat er dan met Schuschnigg zou geschieden, gaf de woordvoerder als zijn persoonlijke meening te kennen, dat de oud kanselier vermoedelijk over enkele maanden zal worden vrijgelaten. Waarschijnlijk zal hem even wel niet worden toegestaan Duitschland te ver laten. In welingelichte kringen veronderstelt men, dat deze beslissing te danken is aan de inter ventie van de Italiaansche diplomatie te Berlijn. LONDEN, 16 Nov. (Havas). De minister van Landsverdediging van Zuid-Afrika Pirow is vanavond uit Londen naar Berlijn vertrokken. Hij is door Hitier uitgenoodigd. Aan de Memorie van Toelichting van de Twee de Kamer tot de begrooting van Ned.-Indië voor 1939 ontleenen wij het volgende: De onderscheidene begrootingsafdeelingen heeft de gouverneur-generaal vastgesteld bij be sluiten van 9 September 1938. Tot goedkeuring Vfin deze gouvernementsbesluiten worden 28 wetsontwerpen aangeboden. De hoofdbegrooting vertoont als eindcijfers voor den geheelen dienst voor de uitgaven f 621.761.376 en voor de middelen f 578.435.182 Het graamde tekort bedraagt dus f 43.326.194 In de vorenstaande cijfers zijn de in de Indi sche financieele nota ter gedeeltelijke dekking van het tekort op den gewonen dienst opge somde. nog niet in de oorspronkelijke midde lenraming tot uitdrukking gebrachte, belasting verzwaringen verwerkt. De scherpe terugslag, welke op de kort stondige hoogconjunctuur van 1936/1937 ge volgd is, heeft een plotseling einde ge maakt aan de sterke stijging van de ont vangsten sedert den ommekeer van 1936, terwijl de uitgaven een toenemend accres vertoonen, zoodat na het in alle opzichten voorspoedige jaar 1937 opnieuw geworsteld moet worden met begrootingstekorten, welke nochtans in omvang gunstig afsteken bij de catastrophale tekorten der jaren 1930/35. De beperking van het tekort voor 1939 tot rond f 21.7 millioen is intusschen alleen moge lijk gebleken door de na September 1936 inge voerde belastingverlagingen grootendeels onge daan te maken, zonder dezen maatregel zou het tekort f 17.7 millioen hooger geweest ziin. Ondanks de grootst mogelijke terughouding is het niet mogen gelukken het accres der uit gaven tot staan te brengen. De oorzaken zijn- 1. Versterking van de weermacht; 2. prijsstijging en haar gevolgen ten aanzien van salarissen en loonen en van de materieels uitgaven; 3. voorziening in nieuwe behoeften, welke gezien het stadium van groei en ontwikkeling, waarin een jong land als Indië verkeert zich met onweerstaanbare kracht naar voren drin gen. Voor de kosten van de salarisherziening kan., zij het onder eenige reserve in verband met het nog niet volledig beschikbaar zijn van de noo- dige gegevens, een bedrag van rond f 19 mil lioen opgegeven worden, zijnde f 6 millioen meer dan in een vroeger stadium aanvaardbaar werd geacht. Als gevolg van het ontbreken van een be hoorlijke ambtenarenstatistiek, in welke leemte thans zal worden voorzien, blijkt een ernstige misrekening te zijn gemaakt bij de raming var. de financieele gevolgen van de tot de nieuwe salarisregeling geleid hebbende voorstellen Hoezeer het moet worden betreurd, dat deze gevolgen niet tijdig in hun waren omvang zijn onderkend, omdat een overschrijding met bijna 50 pet. van het voor de aanpassing der sala rissen aangenomen bedrag van f 13 millioen dan al dadelijk bij de Indische regeering ern stige bedenking zou hebben ontmoet, meent de minister van Koloniën met den gouverneur- generaal, dat voor het oogenblik in dezen te genvaller moet worden berust. Het totaal accres der zuivere gewone uitga ven 1936 op 1939 bedraagt f 95.5 millioen. Terwijl derhalve de weermachtuitgaven In drie jaar tijds gestegen zijn met niet minder dan 74 pet., beperkt het accres ten aanzien van de civiele departementen zich tot 36 pet. Na uitschakeling van den invloed der salarisher ziening worden die cijfers 66 en 28 pet. De op basis van den huidigen belastingdruk aanvankelijk opgestelde raming van de op brengst der belastingen vertoonde met een be drag van f 273.500.000 een daling ten opzichte van 1937 van ruim f 11 millioen en ten op zichte van de verwachtingen voor 1938 van f 9.5 millioen, waarbij moet worden bedacht, dat de belastingdruk ten vorigen jare hooger was dan thans. Onder het tekort op den buitengewonen dienst van rond 21.7 millioen is begrepen een bedrag van 9 millioen aan door Nederland terug te betalen aanbouwkosten van marine- materieel, zoodat ten laste van Indië blijft om streeks 12.7 millioen. De Indische schuld bedroeg" in millioenen gul dens per 1 Januari 1914 104.8 1924 1303.8, 1929 1007.2, 1934 1511, 1935 1505.9, 'l936 1494.5, 1937 1424.8, 1938 1381.8 en uit. Sept. 1938 (schatting) 1351. Weliswaar is de schuldpositie na 1933 niet onbelangrijk verbeterd, zoowel door daling van het totaalcijfer met 160 millioen als door ren teverlaging, doch deze lichtpunten worden overschaduwd door het feit, dat sedert het uitbreken van den grooten oorlog de schulden last meer dan verwaalfvoudigd is en wat bedenkelijk is dat deze stijging met ruim 1.200.000.000 voor niet minder dan rond 550.000.000 veroorzaakt is door tekorten op den gewonen dienst. In dezen onbevredigenden toestand zou alleen door versterkte schuldaflossing ge leidelijk verbetering kunnen worden ge bracht. Daartoe laat de begrooting in de huidige omstandigheden echter in het ge heel geen ruimte, maar dit niet alleen, zelfs de gewone schuldaflossing moet thans grootendeels ongedekt blijven. Afgescheiden hiervan, mag intusschen als winst worden geboekt, dat door opvoering van de verplichte jaarlijksche schuldaflossing van gemiddeld ƒ21 millioen in de jaren 1934 t/m 1937 tot 36.3 millioen in dit jaar en 37.7 millioen in 1939, volgens globale berekening, de juiste verhouding tusschen aflossing en waardevermindering van de uit de leeningen bekostigde kapitaal-goederen van het land practisch weder is hersteld, zij het dan, dat de in de evengenoemde vier jaren gekweekte achterstand is blijven bestaan. Niet mag uit het oog verloren worden, dat de opnieuw ingetreden financieele moeilijkhe den in eerste instantie veroorzaakt zijn door den omslag in de wereldconjunctuur, welke in tusschen als de duidelijke voorteekenen niet bedriegen haar dieptepunt reeds heeft over schreden. Met de jongste ervaring voor oogen, bestaat zeker geen reden om aan te nemen, dat deze conjunctuur zich binnen afzienbaren tijd niet zal herstellen. De versterking van het leger zal in 1939 wor den voortgezet. Nieuwe maatregelen op materieel gebied, wel ke noodzakelijk worden geacht en waarvoor credieten zijn opgebracht, zijn: a. De aanschaffing van vechtwagens; b. de aanleg van eenige verdedigingswerken; c. de uitbreiding van het aantal automati sche wapenen, in het bijzonder ten behoeve van de troepen in de buitengewesten en van de uitrusting van den troep met stalen helmen; d. de vermeerdering van oorlogsvoorraden. Bij wijze van proef zal een aanvang worden gemaakt met de aanwerving, voor het leger, van vrijwilligers met kort verband, die zich ver plichten tot het doorloopen van herhalings oefeningen. Aan den afbouw van het vlootplan, omvat tende 3 kruisers, 2 flottieljeleiders, 12 jagers, 18 onderzeebooten en (voorloopig) 72 groote zeevliegtuigen, wordt met voortvarendheid ge werkt. Een uitgelezen aantal hoogwaardigheids- bekleeders der Norbertijnenorde was Dins dag aanwezig in de abdij Berne te Heeswijk, waar de prelaat, den Hoogeerw. heer B- Stöcker, het nieuwe gebouw van net gym nasium heeft ingezegend. Behalve de prelaat der abdij Beme, waren nog drie gemijterd® abten aanwezig en wel de prelaat J. Ver- steylen van de abdij Park, prelaat H. Ben- nebroek van de abdij Postel en prelaat O- Franken van de abdij Bois Seigneur Isaac, terwijl twee abten, die zelf verhinderd waren, de priores van hun klooster hadden afgevaardigd, zoodat bij de inzegening noê tegenwoordig waren prior L. Wendelen van de abdij Tongerloo en prior H. v. Heesch van de abdij Grimbergen. Behalve deze Norbertijner monniken war® voorts nog aanwezig de hoogeerw. pater P®", vinciaal der Carmelieten, de hoogeerw. heef® dekens N. Wouters, van Heusden en F. Frans®, van Veghel, de burgemeester van Heeswijk, ®®i groot aantal leden van de abdij, die werkzak zijn in de parochies en eenige genoodigden. Des morgens om half tien werden de non®" gezongen, waarna de hoogeerw. heer H. StöcK® een pontificale hoogmis opdroeg. Hierbij fll)' geerden als: Presbyter Assistens, de zeeree® lieer drs. H. v. d. Kamp, rector van het Gy1®', nasium; als eerste troondiaken, de weieerw. h®- Th. v. d. Broek; als tweede troondiaken, weieerw. heer A. te Molder; als diaken van Mis, de weieerw. _heer L. Brandenburg; als sU®' diaken van de Mis, de weieerw. heer A. v. d. V®® allen leeraren aan het Gymnasium. De lag®®j uncties werden waargenomen door de fraW-v en broeders van de abdij. Ceremoniarius was weieerw. heer A. Koeken, leeraar aan het G)'1" nasium. Na de H. Mis begaf het gansche convent naar het nieuwe gymnasium, waar de Hoogee® heer prelaat H. Stöcker de inwijdingsple®® tigheid verrichtte. Daarna volgde de receptie, waarbij alleree®^ door een der studenten een altaar in de kaP® werd aangeboden. Dit altaar is vervaardigd v'^ kostbaar skyros-marmer, waarvoor de gel o'oor de studenten van het schooljaar 1937 1938 en hun ouders werden bijeengebracht, n is vervaardigd naar het ontwerp van den k®y stenaar Jos. ten Horn te Arnhem, die ook ontwerp maakte voor de verdere versiering e van, n.J. Christus-monogram op de tombe kandelaars, welke echter nog niet werden u' gevoerd. Van de twee gebrandschilderde ramen op hall, die daarna werden aangeboden, is rechtsehe geschonken door den architect, heer H. M. de Graaf uit Den Bosch, de aan®1 mer, de firma Gebr. Struycken uit Tilburg, mede door de firma's Merx en Boerboom Nijmegen, die de centrale verwarming, de fi®Jvl Ras, die de bouwmaterialen leverde, de fifj Thust en Graff te 's-Bosch, die het electri®^ licht heeft aangelegd, en de firma Stapp®' hoef, die het gebouw schilderde. Het werd d®j den architect aangeboden, mede als blijk de prettige samenwerking, die er van begin q einde van den bouw heeft geheerscht tusscl® architect, aannemer en onderaannemers. Aan de linkerzijde der hall staat als pend0^ een raam, geschonken door de gemeente, parochie en de sociale en katholieke vereeniS0,, gen van Heeswijk. Vandaar de samenstel"0, die aan den eenen kant onder de wapens van P®Jj vmcie en gemeente den band aangeeft, die v0 y het begin van haar bestaan de Abdij van B®1 aan de gemeente Heeswijk heeft verbonden. mers de eerste Abt van Berne, Everard (d®' vak) stichtte reeds omtrent het midden twaalfde eeuw den uithof „Bemehese onde® gemeente Heeswijk, dien men afgebeeld ziet het vierde vak Het handwerk der monniken vy Beme, ook hier uitgeoefend, gaf aanleiding de keuze van den ondertekst: „Labor impr°y, omnia vincit Gestage arbeid overwint all®y genomen uit het eerste boek van de Georë J(, van Virgilius, dat over den akkerbouw hand De ramen zijn ontworpen en vervaardigd d den kunstenaar Willem Mengelberg te Zeist' Door den burgemeester van Heeswijk, heer J. v. d. Veerdonk werd ook nog aang«b°Dj< een huldeblijk der oud-studenten van het GY nasium, bestaande uit een mozaïek, voorstel' de den H. Gerlachus (heilige der Orde en y troon van den stichter en eersten rector school den bekenden „pater" v. d. Eisen) v vaardigd door den bekenden kunstenaar les Eyck en eveneens geplaatst in de g® hall. j,jl Een ander geschenk, het kruisbeeld van altaar, werd vervaardigd door den beeld®1 wer C. Stauthamer te Amsterdam. Het brons gegoten. Na deze receptie bezichtigden de aanwerity het nieuwe gebouw, dat met behoud van eenvoud en soberheid, welke past bij een Kl°y> terschool, toch voldoet aan alle eischen, die 0 aan een modern gebouw mag stellen. In namiddag door de Hoogw. heer prelaat Stöcker zijn gasten een maaltijd aan in abdij. Voor ruim 5.000 toeschouwers is Weedy,,; te Utrecht een lichtwedstrijd gespeeld tussc^ een Utrechtsch elftal en een Zwaluwen®"^, Na een goeden wedstrijd wonnen de Utre®" naren met 63, nadat de stand bü de ,e nog gelijk was geweest, n.l. 22. De nati°®^ - midvoor, Dumortier, maakte vijf van de doelpunten. De Zwaluwen namen door mi*"' De Boer een 2—0 voorsprong, maar Durn01^ zorgde er voor, dat de stand bü de rust "e was. Na de hervatting bracht Dumortie® y. stand op 42, waarna Pino er 5—2 van ma0 y De Boer verkleinde den achterstand toen 5—3, maar nog voor het einde bracht tier den uitslag op 6—3,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4