Financieele potpourri KOMAAN ROOKERS ONDERVINDT... DAT TRIUMPH 1 CENT VIRGINIA We luisteren naar... WINT! FINANCIEN SCHRETLEN CO; DE BELASTINGPLANNEN HET ONGELUK VAN DE „IJSVOGEL" Dagfilm VRIJDAG 18 NOVEMBER 1938 OVERZICHT TWEEDE KAMER (Ingezonden Mededeeling Kattevellen tegen rheumatische pijnen Het bezoek van Koning Leopold Hoé het militaire eerbetoon geregeld is Aankomst te Amsterdam De taptoe Bij het monument der Belgen De regeling in de Residentie Escorte per motorrijwiel Wiskunde L.O. Apothekers-assistent Handelshoogeschool Machinisten-examen Begrafenis van mevrouw Weyde- mann en van Huut Trieste plechtigheden Mecanicien ter aarde besteld Zaterdag 19 November De autobus-kwesties Ook de Rotterdamsche korte gedingen in hooger beroep Alom waardering in ons land... 1 - i 3j MAG0F AROMA Steunt onze industrie! Geeft Nederlandsche St. Nicolaas- en Kerstgeschenken VAN HET KATHOLIEKE KAMP Reorganisatie R.K. F. De commissie geïnstalleerd ATHLETIEK DuitschlandNederland op 20 Augustus a.s. De koperverkoopen in Amerika bedroeS' Woensdag 990.000 lb., tegen 1.86 mill1 Dinsdag j.l. SAFE-INRICHTING (Van onzen parlementairen redacteur.) DEN HAAG, 17 November 1938 Wat kan een debat over de begrooting van Financiën eigenlijk om het lijf hebben! Waar moet het over loopen? Over de groote lijnen van het budgetair beleid? Die werden bij de Algemeene Beschouwingen breedvoerig ter sprake gebracht. Over de onderdeelen van Mi nister de Wilde's belastingplannen? Die liggen nog niet ter tafel. Resteert alleen wat klein goed, een bundeltje problemen en probleem pjes, dat' slechts losjes saamgehouden wordt door het bloote feit, dat ze in de ambtelijke Structuur van Nederland alle te maken hebben met den dienst van het leelijkste en het meest doolhof-achtige aller ministeries, een finan cieel slaatje, een potpourri. Af en toe hield de een of ander zich een oogenbiik bezig met de beginselen van de belastingwetgeving, met de vraag of de tendenz, om het zwaartepunt der belastingpolitiek steeds meer van de di recte naar de indirecte heffingen te verschui ven, niet al te zeer tot uiting komt in de nieu we plannen van den Minister; of, zooals de heer ter Laan (S.D.A.P.) het in proletarisch jargon uitdrukte, niet Jan Boezeroen, die reeds bont en blauw is geknepen, nog steeds en steeds opnieuw wordt geknepen; of het beeld is voor de rekening van denzelfden heer ter Laan niet al te zeer de kunst wordt be oefend veeren te plukken van een kikker „die reeds vele malen geplukt is" en of niet hier was de heer de Marchant et d'Ansembourg aan het woord het hééle belastingstelsel één groote z'uigpomp is, geheel anders, dan in het heerlijke land aan de overzijde van onze Oost grens. Doch voor het overige bepaalde men zich tot vraagstukken van ondergeschikt belang. Daar werd bijvoorbeeld de vraag gesteld: moet het bankgeheim niet worden opgeheven de heer IJzerman (S.D.A.P.) drong daarop aan opdat ontduiking van de belasting worde voorkomen. Daar heb ik en daar heb ben al mijn voorgangers nooit aan gewild, antwoordde de Minister, maar als de Kamer dat graag heeft, als zij nu ieder jaar daarop blijft terugkomen, wil ik de kwestie wel eens aan den Economischen Raad voorleggen en 4en heeren het volgend jaar meedeelen, wat dit college ervan denkt. Daar werd gesproken over de personeele be lasting. De minister zal de tarieven herzien; met het oog op het scheppen van werkgelegen heid zal hij de eerste dienstbode niet meer be lasten maar dan moet het hem toch van het hart, dat de Nederlandsche burgers met die werkverruimingspolitiek moeten meewer ken door géén Duitsche dienstboden in huis te nemen of aan den anderen kant door als Nederlandsche dienstbode te willen werken. De heeren Bakker (C.H.) en Smeenk meenden den minister te moeten bewegen toch niet te tornen aan den accijns op bier en ge distilleerd. Daar zou het drankgebruik maar door toenemen. Ja, maar ik hef den accijns niet als een middel tot bestrijding van drank misbruik, dat zou accijns-misbruik zijn, repli ceerde minister De Wilde. En hij onder streepte, wat reeds de heer Schilthuis (V.D.) in het midden had gebracht; dat aan de hand having van een te hoogen accijns groote be zwaren voor moraliteit en volksgezondheid vastzitten. Het departement heeft te veel personeel, wierp de heer Bierema den minister voor de voeten. Het heeft dan ook zooveel meer werk gekregen met omzet-belasting en doode-hand- belasting en al dergelijke grapjes, kaatste de heer De Wilde terug. Kunt U bedrijfs-auto's niet onder alle om standigheden vrijlaten, vroeg de heer IJssel- muiden (R.K.), ook wanneer de eigenaar ze af' en toe privé gebruikt? Ik ben geen bewon deraar van het systeem, dat belastingambte naren af en toe posteeren bij de bioscopen, om to kijken of mevrouw soms gebruik maakt van den auto, dien mijnheer als dokter noodig heeft, antwoordde de Minister, en ik zal er over denken zulke auto's geheel vrij te stellen. De heeren Posthuma (CDU) en Stein- Warm zijn zij, maar zij kunnen U hoogstens tijdelijk helpen. Heusch, rheumatiek is niet voor de poes! Want reeds bij de allergeringste tocht of afkoeling zullen de pijnen in al hun felheid weer optreden en dit te eerder, omdat rheumatieklijders door de bij rheumatische aan doeningen optredende storing in de huidfunctie, buitengewoon gevoelig zijn. Roei dan ook de oorzaak van Uw pijnen, die gelegen is in een overmaat van urinezuur in het organisme, uit met wortel en tak. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met het wereldvermaarde middel Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot krachtige, regelmatige werking. Alle onreinheden zullen uit het bloed worden verwijderd en langzaam maar zeker ver dwijnen Uw pijnen en komen nooit meer terug. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). metz (R.K.) kunnen wel aardig critiek uit oefenen op het systeem van rijwielplaatjes, maar geef eens een beter. De Minister heeft eens de onvoorzichtigheid begaan in een inter view te verklaren, dat hij gaarne voor adviezen te dien aanzien openstond. Daarop heeft hij driehonderd brieven gekregen. En hij is tot de slotsom gekomen, dat er geen enkel stelsel is of het heeft zijn bezwaren. Voor de zooveelste maal nam de heer Stum- pel (R.K.) het op tegen het Rijksinkoop- bureau; het Rijk moet bij den middenstand koopen! Heel graag, zei de Minister, ik draag den middenstanders een goed hart toe, maar ik heb er ook mijn ervaringen mee! En daarop zweeg de heer Stumpel wijselijk. En wat dan de eigenlijke belastingplannen betreft: die twee pet. loonbelasting zullen in derdaad óók drukken op het inkomen van Jan Boezeroen alias de „reeds meermalen geplukte kikker" van den heer ter Laan. Maar hoeveel vragen de vakbonden van dienzelfden Jan Boezeroen? Daar is niets tegen. Maar wanneer die menschen aan hun organisaties kunnen bijdragen, kunnen zij dan géén 2 pCt. missen om bij te dragen in de kosten van den Staat, die zóóveel voor hen doet? Zij betalen in elk geval nog niet zóóveel als in het heerlijke land enzoovoort van den heer de Marchaut enzoovoort. Een loonbelasting en een bedrijfsbelasting worden daar geheven, een druk ligt daar op de bevolking en op het bedrijfsleven, waar wij gelukkig geen weet van hebben en waarvan wij, naar minister de Wilde hoopt, ook nooit eenige wee; zullen krijgen. En zoo passeerden de poeliers de revue en de thee, waarop accijnsverlaging komt, en het sigarettenpapier, dat in hetzelfde gelukkige vooruitzicht mag leven en de landarbeiders en de bevordering van het personeel aan den be lastingdienst en tenslotte de criteria der cre- dietverleening aan middenstanders, ten aan zien waarvan de heer Stumpel (R.K.) op soe peler bepalingen aandrong. En toen scheurden de kamerbewaarders de kalenderblaadjes af: Middernacht was voorbij! Over het militaire eerbetoon bij het bezoek van Zijne Majesteit den Koning der Belgen aan Nederland kan het volgende worden mede gedeeld. Bij aankomst van Zijne Majesteit aan het station Roosendaal op Maandag as. met den trein van 13.01 zullen op het station aanwezig zijn de bevelhebber in de 3de militaire af dee ling, generaal-majoor A. A. van Nijnatten, met zijn adjudant en de garnizoenscommandant te Roosendaal, majoor A. G. C. Reyers, met zijn adjudant. Er zal een eerewacht zijn van de Ille devisie (Infanterie) met vaandel en vaan- delwacht van het Ille Regiment infanterie en het muziekcorps van het Vie Regiment Infan terie. Na een oponthoud van tien minuten zal de Koning zijn reis naar Amsterdam voortzetten. Zijne Majesteit wordt Om 15.00 uur in de hoofd stad verwacht! Op het perron van het Centraal Station zullen aanwezig zijn de gouverneur van de hoofdstad, Generaal-Majoor A. R. van den Bent en de Commandant der Marine te Wil lemsoord, Schout bij Nacht H. Jolles, beiden vergezeld van hun adjudanten, verder de Com mandant der Maritieme Middelen te Amster dam, Kapitein ter Zee N. A. Jtost van Tonningen en de garnizoens-commandant te Amsterdam, Luitenant-KOlonel W. A. Boswijk, beiden met hun adjudanten. De eerewacht zal hier uit 100 man van de Koninklijke Marine bestaan, met de staïmuziek der Marine. Tijdens den rit van het station naar het paleis op den Dam zal een eere-escorte van he* Ie Regiment Huzaren dienst doen. De weg van station naar paleis wordt afgezet door troepen van de lie divisie. Bij het paleis staat een eerewacht van troepen van de IVe divisie (Infanterie) met vaandel en vaandelwacht van het Vile Regiment Infanterie en het muziekkorps van het Ve Regiment In fanterie. Bij aankomt van Zijne Majesteit aan het station zal H.M. „Tromp" 21 saluutschoten afgeven. Aan de groote taptoe, die des avonds om tien uur op den Dam wordt gehouden en onder de muzikale leiding staat van den Kapitein dr. C. L. Walther Boer, directeur van de Ko ninklijke Militaire Kapel, nemen deel: de kapel van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Mi litaire Kapel, de muziekkorpsen van het 5e er. 6e regiment infanterie, 20 tamboers en pijpers van het korps mariniers, 12 tamboers van het Regiment Grenadiers, 12 klaroenblazers van het Regiment Jagers, 4 tamboers, tevens hoornblazers van het ie, 5e, 9e, 16e en 18e Regiment Infante rie, in totaal 24 man, 6 trompetters van het le en 3e Halfregiment Huzaren en van het 2e en 6e Regiment Veldartillerie, in totaal 24 man, 8 trompetters van het 2e Regiment Luchtdoel artillerie en 100 fakkeldragers van het lie ba taljon van het Regiment Grenadiers. Het programma bestaat uit de volgende num mers: 1. La Brabangonne; 2. roffel en taptoe 3. „Wilt heden nu treden voor Godt den heere" (uit Valerius' Gedenckclanck, 1626, (1)4. taptoe (genaamd de Russische) met gebed, van D. S. BOrtnjanski; 5. taptoe; 6. „Merck toch hoe Sterck", uit Valerius' Gedenckclanck; 7. taptoe; 8. kbraalfantasie op „Komt dankt nu allen God", van Johan Wagenaar; 9. Defileermarsch van het Koninklijk Belgisch le Regiment Gre nadiers; 10. Defileermarsch van het Neder- landsch Regiment Grenadiers; 11. Defileer- marsch van het Koninklijk Belgisch le Regi ment Gidsen, van V. Bender; 12. huldigings- marsch, van dr. C. L. Walther Boer; 13. Defi leermarsch van het Koninklijk Belgisch 12e Linie-Regiment, van Daudenard; 14. La Bra bangonne en 15. Wilhelmus van Nassauwe. Den volgenden middag omstreeks drie uur wordt de Koning der Belgen bij het mbnument •te Amersfoort verwacht. Daar doet dienst een eerewacht van troepen van de IVe divisie (In fanterie) met vaandel en vaandelwacht van het 21e Regiment Infanterie en het muziekkorps van het le Regiment Infanterie. Ter aanvulling van hetgeen reeds is medege deeld over het militaire eerbetoon in de Re sidentie kan nog worden gemeld, dat bij het vertrek van den Koning op Donderdag 24 No vember om 11.13 uur van het station HOlland- sche Spoor te 's-Gravenhage, op het perron van dat station aanwezig zullen zijn de Gou verneur der Residentie, Luitenant-Generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en de Garnizoenscommandant te 's-Gravenhage, ko lonel R. P. J. van den Berg van Saparoea, beiden met hun adjudanten. Telkens wanneer Zijne Majesteit per auto zal rijden, zal 's Konings auto geëscorteerd worden door twee ritmeesters van het le Regiment Huzaren-motorrijders. Het- zijn de ritmeesters C. C. Hasselman en T. L. A. Steenkamp. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren P. Paar te Rotterdam en W. L Stassen te Epe en mej. F. H. C. Wingelaar te Spijk (Gr.) AMSTERDAM. Geslaagd voor het apothekers assistentsexamen mej. Th. H. Klijn, Haarlem. ROTTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen: de heer G. G. Hardenberg, voor het candidaats-examen economische wetenschappen: mej. T. Zwartsen- berg en de heer G. H. van der Starre. Geslaagd voor voorloopig diploma de hee ren J. H. Sassen te Schiedam; voor aanvul lingsexamen voorloopig diploma: P. de Vries, te Heemskerk. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN VaZ.-D3IIA. Op „Zorgvlied" aan den Amsteldijk te Am sterdam zijn hedenmorgen onder groote belang stelling ter aarde besteld de stoffelijke over schotten van mevrouw H. Weydemann-Mark en den heer W. J. van Huut, die Maandagavond bij de ramp van de „Ijsvogel" om het leven zijn gekomen. Er heerschte 'n triestige en naargeestige sfeer op en om de begraafplaats. Evenals op den avond van het droeve ongeluk, waren gebouwen en boomen omfloerst met een grauwen mist- sluier. Traag drupten dikke droppels van de takken op de paden en op de zerken der graven. Tegen half elf naderde de stoet van auto's, waarmee het stoffelijk overschot van mevrouw H. Weidemann—Mark, die zich als passagiere aan boord van de „Ijsvogel" bevond, naar de laatste rustplaats werd gevoerd. Terwijl de lijkbaar met de kist de aula wer den binnengedragen, speelde het orgel het „offertoire funèbre" van Caesar Frank. Daarna werd de absoute verricht door pastoor F. Dick- mann O.P., die geassisteerd werd door de wel- eerw. paters R. Determeyer OP. en C. van der Ven O.P. Voorafgegaan door de geestelijken met- het kruis werd de baar grafwaarts gedragen, terwijl de klanken van het „Pie Jésu" uit de Requiemmis van Gabriel Fauré recht weg stierven over den .wijden hof. Enkele familie leden en bekenden van den overledene en enkele tientallen belangstellenden volgden de lijkbaar. Langzaam zakte de kist in de geopende groeve. De beaarding werd eveneens door pastoor Dick- mann verricht. Rondom het graf werden kran sen gelegd van de familie en van de K.L.M., welke maatschappij vertegenwoordigd was door de heeren mr. L. H. Slotemaker, algemeen se cretaris der directie en A. L. Thomson, verte genwoordiger der K.L.M. op Schiphol. Aan de geopende groeve werden vijf Onze Vaders en vijf Wees Gegroeten gebeden. Een broer van den overledene dankte met enkele woorden voor de belangstelling. Ruim een half uur later naderde de rouw stoet, welke het stoffelijk overschot van den boordwerktuigkundige van de „Ijsvogel", den heer W. J. van Huut naar de laatste rustplaats bracht. Talrijke vrienden en bekenden van den overledene hadden zich reeds op de begraaf* plaats verzameld om getuige te zijn van de plechtigheid. De K.L.M. werd vertegenwoor digd door de heeren mr. L. H. Slotemaker en G. Spit, chef van den technischen dienst op Schiphol. Namens de K.N.I.L.M. was aanwezig de heer J. van Egmond. Het vli-sgerscorps der K.L.M. had gezagvoerder Blaak afgevaardigd HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Ultzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solisten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Berichten, KRO-orkest. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten. 7.00 Inleiding volgende uitzending. 7.15 ,,Le nozze di Figaro", opera. 7.55 Berichten ANP. 8.50 Meditatie met muzikale omlijsting; inleiding 3e bedrijf. 10.05 Voordracht. 10.15 Berichten ANP, inleiding 4e bedrijf. 11.10 Medische causerie. 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending (8.00—10.00; 10.10—7.30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.30 VARA-orkest en solist. 1.30 De Ramblers. 2.00 Filmkwartiertje. 2.15 Pianovoordracht. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 U. S. O. en soliste. 4.20 Causerie: „Crisisnood en drankver- bruik". 4.40 U. S. O. 5.30 Filmland. 6.00 Orgel en zang. 7.00 Gramofoonmuziek. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Community-Singing. 11.00 Revue-programma. 11.30 Esmeralda. 11.45 Zang en orgel. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orkest en solist. 12.20 Pianovoordracht. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Laurance Turner Strijkkwartet. 2.20 Tl pica-orkest. 2.50 Charles Ernesco's kwintet. 3.20 Zang en piano. 4.20 Variétéprogramma. 5.20 Billy Cotton's Band. 7.05 BBC-orkest. 8.20 Music-Hall-programma. 10.00 BBC-Hanponie-orkest en solist. 11.20 Jack Hylton's Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.05 Conservatorium-orkest. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.05 Andolfi-orkest. 2.40 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 en 5.25 Gramofoonmuziek. 5«5 Zang. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Vlsciano-orkest. 8.35 Zang. 10.10 Variété-programma. 10.25 Symphonieconccrt en soliste. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Jo Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 11.20 Dansorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Amusementsorkest en solisten. 5.30 Schubert-herdenklng. 6.20 Verzoekconcert. 7.30 Amusementsreportages. 9.35 Gevarieerq concert. 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Planovoordracht. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Salonorkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.05 Vervolg concert. 6.20 Kleinorkest en soliste. 8.20 Salonorkest en soliste. 9.05 Cabaretprogramma. 10.35 Populair concert. 11.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Orkest. 1,50 Gramofoonmuziek. 2.00 Cello en piano. 3.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Orkest. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert. 11.00 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Otto Dobrindt's orkest, pianoduo en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.05 Berichten. 10.2011.25 Gramofoonmuziek. en voorts bevonden zich onder de belangstel lenden vele collega's, zoowel werktuigkundigen als telegrafisten. Ook de stewardessen van de K.L.M. waren vertegenwoordigd. Nadat het orgel „Sanft und still schlaft un- ser Freund" van Schubert had gespeeld, werd namens de directie van de K.L.M! gesproken door den heer G. Spit, die enkele woorden wijdde aan de nagedachtenis van Van Huut. Tengevolge van de groote technische kennis, welke hij zich verworven had, werd hij reeds spoedig als boordwerktuigkundige aangesteld en acht en twintig maal heeft hij als zoodanig sedert 1932 de reis naar Indië meegemaakt. Hij behoorde tot die vliegers, die de luchtvaart voor haar opbouw noodig heeft en die zij slechts noode mist. Wij zijn hem- dankbaar voor de trouwe vervulling van zijn taak. De K.L.M. zal zijn nagedachtenis in eere houden. Terwijl het Allegretto uit de zevende Sym- phonie van Beethoven weerklonk, werd de lijkbaar grafwaarts gedragen. Er waren talrijke kransen, o.m. van de lucht vaartmaatschappijen K.L.M., Deutsche Luft hansa en Air France, van de vliegers der K.L.M., de telegrafisten, de werktuigkundigen, de air-hostes en stewards enz. De Nederlandsche Spoorwegen hebben ooK hooger beroep aangéteekend van twee vonnissen in kort geding, gewezen door den president vab de Rotterdamsche rechtbank, waarbij de eisc" der Spoorwegen tot stopzetting van twee auto' busdiensten, de N.V. Van Zetten's Tour Cen trale en de Coöp. Ver. Rotterdamsche Reis' centrale U.A., werd afgewezen. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage wer" heden in beide zaken geconcludeerd en de pleidooien vastgesteld op Woensdag 30 No vember, denzelfden dag waarop de pleidooi®" in de zaken van de Spoorwegen en de Haag' sche Tramweg-Maatschappij tegen de N-»- Stoop zullen worden gehouden. Voor de Spoorwegen treedt op jhr. mr. J. N- de Brauw, voor Van Zetten mr. A. J. Roe5' Crollius voor de Rotterdamsche Reiscentra'6 mr. H. Bogaardt. voor Maggi's Aroma! Hoe kan het ook anders voor een middel dat zo uitstekend voldoet, om uele gerech ten in een oogwenk smakelijker te maken. Een kleine toevoeging is reeds voldoende voor een verrassend resultaat Daardoor is Maggi's Aroma ook' voordelig in iiet .gebruik. Flacon da 0 kost nagwtfö». W(et t«t qp de geeteode etiketten en de fabrieksmerken: denaam en de Korister JL De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" schrijft ons: De tijd van de vele aankoopen staat weer voor de deur. Voor duizenden en duizenden guldens zal in de komende maand aan geschen ken worden uitgegeven. Een groot gedeelte van deze uitgaven zal besteed worden aan Nederlandsche voortbreng selen. Een gedeelte aan artikelen, welke hier in Nederland niet gefabriceerd worden Ook zal echter weer onnoodig veel worden uitgegeven aan producten van buitenlandsche herkomst, welke hier in Nederland even goed worden ver vaardigd. Helaas zal dit geschieden, de ervaring wijst dat uit. Velen, heel velen in ons land zijn nog onachtzaam in dit opzicht. Zij koopen. maar zonder het belang van ons land, dat toch ook hun eigen belang is, voor oogen te houden. Ten tweede kenmerkt een groote groep in ons land zich door een maar te vaak ongegronde, dik wijls bijna ziekelijke voorkeur voor alles, wat buitenlandsch is. Dit alles berokkent onze in dustrie onnoemelijk veel schade. Gaf men zich toch maar eens rekenschap van de geweldige beteekenis, welke onze in dustrie heeft voor de werkgelegenheid en voor de welvaart van ons land! De afzet naar het buitenland wordt steeds moeilijker gemaakt. Het is daarom niet alleen een nationale plicht, doch ook het welbegrepen eigen belang van elk onzer, thans onze bestellingen zooveel mogelijk aan onze eigen industrie te gunnen. Een krachtige en veelzijdige industrie is trou wens ook van het allergrootste belang voor de economische onafhankelijkheid en weerbaarheid van ons land. De beteekenis van deze. zijde van het vraagstuk behoeft, na al hetgeen de laatste maanden om ons heen is voorgevallen, wel niet toegelicht te worden. Gaarne doet de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" dan ook een dringend beroep op ieder, die voor de komende feestdagen inkoopen gaat doen, om een gerande voorkeur te geven aan het Nederlandsch product. „Koopt toch uit den vreemde niet, „Wfft het eigen land U biedt." Woensdag j.l werd in een vergadering te Eind hoven gehouden, de door het R. K. F. Bestuur benoemde reorganisatie-commissie door den voorzitter der Federatie van R. K. Voetbalbon den. Ir. Hopster, geïnstalleerd. De eerste besprekingen welke onmiddellijk na de installatie aanvingen hadden een vlot ver loop en wekken de verwachting, dat de com missie tot een bevredigend resultaat zal komen. Besloten werd gelegenheid te geven klachten over den huidigen vorm der organisaties en de bestaande verhoudingen, alsmede wenschen en wenken inzake 'n eventueelen nieuwen vorm van organisatie schriftelijk bij de commissie in te zenden. Men adresseere deze aan den Secretaris der commissie, Weerdsingel O.Z. 18, Utrecht, waar een en ander voor 1 December a.s. wordt ingewacht. De commissie behoudt zich de vrijheid voor, eventueel personen uit te noodigen voor een persoonlijke toelichting. Het programma der landenwedstrijden in 1939 staat voor de Duitsche - athleten reeds in groote trekken vast. Duitschland heeft een uitnoodiging tot de K.N.A.U. gericht voor een landenwedstrijd Duitschland—Nederland op 20 Augustus ajs welke uitnoodiging is aangenomen. Deze wed strijd is bedoeld als returnwedstrijd van de ont moeting NederlandDuitschland, welke in het kader van den drielandenwedstrjjd Nederland DuitschlandBelgië op 21 Augustus j.l. in het Feyenoordstadion is gehouden. De plaats, waar de wedstrijd op 20 Augustus a.s. zal worden gehouden, is nog niet vastge steld. Op denzelfden dag zal ook de wedstrijd Duitschland-Engeland worden gehouden. AMSTERDAM NIJM®® N.Z. Voorburgwal 326/28 Mariënbuï» Alle effectenzaken Beleggingsadvijj^ii Vraagt gratis toezending van onze BeursbeW Plaatsing of conversie van Kerkelijke leenW^ mede op onderhandsche schuldbekentenis De onderteekening van het Engelsch' Italiaansch verdrag, alsmede van de haf1' delsovereenkomst tusschen Engeland en de Vereen. Staten, en het tot stand komen vdf1 het handelsverdrag tusschen Engeland Canada, schenken de Londensche Ct*> groote voldoening. De goudprijs te Londen daalde in vet' band met het lichte herstel van het Pona. Sterling met 2'/2 d. tot 147/lOYi. 364.000 werd aan goud omgezet De beurs te Parijs vestigt de aandacht oV het feit, dat de herstel-decreten der regee' ring en de belastingverhooging op M groote publiek een sterken indruk maken- Men overweegt dat Paul Reynaud hierof meer is gebaseerd dan op de bezuiniging herstel van den economischen toestand. Dl ontevredenheid is door de installatie vaf een bezuinigingscommissie niet geluwd .De electriciteitsproductie in de VereC Staten bedroeg in de week per 12 NovenW 2.209 mill, kwu., of 1.5 pet. meer dan in dt' zelfde week van het vorig jaar. In de vooC afgaande week bedroeg 'de stijging 0.2 Pc1 De General Cigar keert een kwartel' dividend uit van 0.50 per aandeel. De ivinst van de North American Aviati°'. zou bij de huidige activiteit der fabrieke1 in het laatste kwartaal 1938 600-000 W dragen. De winst in de eerste drie kwartaW bedroeg 1.000.000, zoodat aan het eind van het jaar de totale winst S 0.45 per dd'v deel zou bedragen. De National Steel Corporation wefty thans op volle capaciteit. Vóór het eind. van het jaar verwachten de staalmüe!' groote orders, waarschijnlijk ook van spoorwegen, waarvan de opdrachten 1° dusver nog niet van beteekenis waren. De staalproductie in Amerika is in eerste helft van het vierde kwartaal 15 Pc, hooger geweest, dan in het derde kwartet Indien de hoog ere productie gehandheV', blijft, acht men voor 1939 spoedig een betering van de winstcijfers mogelijk. De staalschrootprijs te Pittsburgh is S 0.25 tot 15.75 gestegen, waarmede ee nieuw record werd bereikt. Op de automobieltentoonstelling in Ainc' rika ontwikkelde zich levendige vraag, hc[, geen tot gevolg heeft gehad, dat de voO' naamste fabrieken hun productie verhoov t den. Thans wordt in deze industrie voor W eerst in het jaar vijf dagen per week 9't werkt. De productie wordt in November °l 375.000 auto's geraamd, tegen een vroe9e raming van 350.000 wagens. De Louis Nashville keert een kwarto dividend uit van 1.50 per aandeel, waO' mede tot dusver in dit jaar het divide'1 2-50 p. a. bedraagt. 92 Amerikaansche eerste klasse spoorüf gen, die hun resultaten over October j kend maakten, boekten een bruto-Wi1jff van 28.91 millioen, hetgeen 6.1 pet. min® is dan in October 1937. it Good Year, Fireston cn Goodrich, die zarnen met 14.000 arbeiders werken, hebV^ de in April j.l- ingevoerde loonsverlagin9c van 10 pet. tot 20 pet. weer ingetrokken De koperprijs te Londen daalde 45.16.3 tot 44.10 en de driemaan® termijnprijs van 46.-'.7 tot 44.14.4. In verband met het besluit van het intfy nationale Rubber Restrictie-Comité, verhooging van het uitvoer-percentage v 45 pet. tot 50 pet., daalde de rubberprijs Londen met 3/16 d. tot 7 15/16 d. per W- Het Pond Sterling bewoog zich nede'1, ochtend te Amsterdam op 8.65'/2 (v. slot 8.65%), de Dollar op 1-83 (1.8315/16), de Frank op 4.84—4.86 de Belga op 31.07y2—31.12/2 (31.11) enZ. Zwitsersche Frank 41.52Vz^41.57'/2 (41" De American Tel and Tel keert een k^®1 taai-dividend uit van 2.25 per aandeel'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6