Tsj echo-Slowakije wordt gereorganiseerd Kou irt Hoofd? Bukhistoè, HET El VAN DE N.S.B. ZOODRA ZE GEREED ZUN Een democratische Statenbond De oplichtersaffaire te Arnhem V erduisteringen te Weesp UW BRIEVEN Buitenlandsch Overzicht Mgr. Volosjin niet op het appèl VlCKS Va-tro-nol HOOFDDADERS THANS IN ARREST PIERRELERMITE 75 JAAR Kerkelijk leven VRIJDAG 18 NOVEMBER 1938 Nieuwe Gemeenschap Belangrijke initiatief-vergadering van Katholiek Nederland DE JONGSTE MILITAIRE MAATREGELEN Waardeering voor het beleid van de regeering WAARSCHUWING Tegen neutrale Esperanto- cursussen Ziekte van Weil te Beusichem Drie leden van het complot, twee mannen en een vrouw, werden te Nice opgespoord Knap recherchewerk V00RDEELIGER EN BETER Kas- en controle-commissie nam geen verantwoordelijkheid Één bestuurslid was ingelicht Nationaal-socialisme en N. S. B. Felle critiek van oud-minister T. J. Verschuur DE DIEF-RECHERCHEUR Uit het leven van den Franschen priester en schrijver DE NOOD DER DUITSCHE JODEN Hulpactie van beeldende kunstenaars Kosten van bureau voor het vluchtelingenvraagstuk Geen audiëntie De Leider van de N.S.B. heeft blij kens het Nationale Dagblad een oplossing „in opbouwenden zin" voor het zoo nijpende Jodenvraagstuk gevonden. In zijn rede te Amsterdam op 22 Oct. j.l. voor de werkers zijner Bewe ging gehouden, heeft hij, volgens het Nationale Dagblad, n.l. gezegd: „Zoo lang er geen Joodsch tehuis is, groot genoeg, vruchtbaar genoeg, om het ge- heele Joodsche volk daar te herbergen, zoo lang heeft ieder ander volk den ze delijken plicht, om een deel van het Joodsche volk te herbergen, wanneer de Joden zelf dit niet onmogelijk ma ken. Ook de Joden hebben recht op een bestaan." Zie, deze „oplossing in opbouwenden Zin" is van een even verrassenden een voud als het sinds eeuwen versch geble ven ei van Columbus. Het is alleen maar Merkwaardig, dat de N.S.B. Duitschland er nimmer een verwijt van heeft durven blaken, dat het in dezen zijn zedelijken Dücht erbarmelijk verwaarloost, en wel de landen, die dezen zedelijken plicht Vervullen, daarover wrange verwijten blaakt. Nog verwonderlijker in verband biet deze opbouwende oplossing, welke door Mussert aan de hand wordt ge daan, is, dat Mussert's Tweede Kamer- Zendbode graaf De Marchant et d'An- sembourg aan de ministers van Alge- bieene Zaken, Buitenlandsche Zaken en Justitie gevraagd heeft, of de regeering biaatregelen wil voorbereiden om de Joden, die zich na 1 Augustus 1914 hier te lande gevestigd hebben, te doen ver trekken naareen Joodsch tehuis, dat nog niet bestaat, maar op een in ternationale conferentie, waartoe de Nederlandsche regeering het initiatief Zou moeten nemen, buiten Europa zou bloeten worden aangewezen. De Mar chant et d'Ansembourg wil dus vast bij Voorbaat de hand lichten met wat Mussert noemt den zedelijken plicht van ieder volk en het aantal voort- Vluchtige en vogelvrije Joden met ette lijke duizenden vermeerderen. Hoe „ge- biatigd" en „opbouwend" de N. S. B. tegenover het Jodenvraagstuk staat blijkt overigens nog duidelijker uit een Plaat in „Volk en Vaderland" dan uit het geschrijf en gepraat van Mussert eh consorten. Terwijl heel de nog men- schelijk voelende beschaafde wereld ont- Zet is over de weerzinwekkende repres ailles, welke Duitschland tegen de Jo- hen neemt, en zich aan onze grenzen hartverscheurende tooneelen afspelen van radelooze, van alle have en goed beroofde Joodsche vluchtelingen, wien be toegang tot ons land geweigerd ivordt, teekent Volk en Vaderland een Walgelijk stelletje in overdadige pels- lassen gestoken Joden, die aan den slag boom aan de grens vragen binnengela ten te worden, omdat ze toch niet van Plan zijn te werken. Erg consequent is dat alles niet, maar bok als de N.S.B. in opbouwenden zin ban het werk gaat, blijkt de meest ele- bientaire consequentie niet gewenscht eh overbodig. Neen, het ei van Colum bus is ondanks zijn hoogen ouderdom toch nog frisscher dan het geklutste eitje, dat de N.S.B. als versche waar aan de regeering tracht te slijten, en het staat heel wat vaster en steviger. Het R. K. Werkliedenverbond heeft besloten een krachtige drie-jarige actie te voeren tot Propageering van de gemeenschapsgedachte in bat maatschappelijk leven. Deze actie zal zoo biogelijk in samenwerking met geheel georga niseerd Katholiek Nederland worden gevoerd, bat tot deze samenwerking dan ook zal worden bitgenoodigd. Op Woensdag 30 November as. vindt daartoe belangrijke initiatiefvergadering plaats in Amsterdam, in de groote zaal van Bellevue, op ^elke bijeenkomst door een drietal inleiders °ver de gemeenschapsgedachte zal worden ge broken. Tot deze bijeenkomst zijn de nationale S1 diocesane besturen van een groot aantal /^atholike vereenigingen op verschillend ter- eih uitgenoodigd, benevens een aantal voor- 8austaande Katholieken. Het Verbondsbestuur mocht van Hunne Hoog vaardige Excellenties Mgr. dr. J. de Jong en pgr. j. p. Huibers, alsmede van Zijne Excel- <?Utie prof. mr. C. P. M. Romme, minister van T'ciale Zaken, reeds de mededeeling ontvangen, bat zü deze vergadering zullen bijwonen. Volgens het verslag van de Tweede Kame: over de wetsontwerpen betreffende het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en de opschorting van ontslag van dienstplichtigen bracht men algemeen aan de regeering dank. dat zij tijdig besloten heeft tot buitengewone oproeping in werkelijken dienst van een deel der met groot verlof zijnde dienstplichtigen en het ontslag van onder de wapenen zijnde dienstplichtigen heeft opgeschort. Men waar deerde het echter evenzeer, dat de regeering niet is overgegaan tot voor-mobilisatie en al- gemeene mobilisatie. ..Aangezien is gebleken, dat er onder de ka- bolieke beoefenaars van het Esperanto, recla- f e wordt gemaakt voor deelname aan Espe- ^uto-cursussfen, uitgaande van het neutrale J^rh-Instituut in Den Haag, waarbij men a i '°ri aiie bezwaren, die van katholieke zijde wfeh deze neutrale cursussen zouden kunnen tg en ingebracht, tracht te ontzenuwen, door q 2eggen, dat deze cursussen worden gegeven or een katholiek priester „Pater Cseh", zoo o®0 wij ons genoodzaakt den katholieken be- k enaars dringend af te raden om aan de £beranto-cursussen van voormeld instituut deel ®emen. Haarlem, 3 Nov. 1938. Bavo) t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem Als u tóch iets moet verliezen #En u hebt 't voor 't kiezen Offert liever dan een uur Dan uw verd'ren levensduur1 „Tsjecho-Slowakije zal in het duister ver dwijnen," aldus voorspelde Winston Churchill den zegevierenden Britechen premier, toen de ze van zijn reis naar Muenchen terugkeerde. Het heeft er eenigen tijd naar uitgezien, dat deze ongeluksprofetie in vervulling zou gaan. Toen de groote vier de grenzen van den in 1918 geschapen nationaliteitenstaat illusoir ge maakt hadden, schenen de buren van de Moldau- republiek tot een verdeeling van het land te willen overgaan; slechts de wederzijdsche vrees heeft hen hiervan teruggehouden. Duitschland, kort tevoren nog de bittere vijand, was het thans, dat de beschermende vriendenhand boven Praag uitstrekte en den staat voor een volledigen ondergang behoedde: wat hadden de verwarde burgers, in onderlingen twist, in een staat zonder grenzen kunnen doen, indien Polen en Hongarije hun voorne mens tot annexatie van Slowakije en Roethenxë snel ten uitvoer hadden gebracht? Edoch, Weenen behoedde het land voor den onder gang, en het volk van Tsjecho-Slowakije, zoo als dat in de nieuw vastgelegde grenzen be staat, kan thans eindelijk een aanvang maken met het consolideeren van den nieuwen staat. Alvorens over binnenlandsche toestanden te spreken, heeft generaal Syrovy, de minister president met de voorloopige bevoegdheden van een staatshoofd, de plaats van den nieuwen staat in het internationle bestel bepaald. De politiek van Praag vóór de overeenkomst van München heeft een zwaar, échec geleden; het systeem van de collectieve veiligheid, die ont aardde in een Fransche omsingelingspoging tegen Duitschland gericht, bleek op het cri- tieke oogenblik zijn sterksten pijler, Parijs, te missen en stortte ineen. Er waren er genoeg, ook in Tsjecho-Slowakije, die dit tijdig hebben voorzien; het schijnt, dat de Tsjecho-Slowaak- sche gezant te Parijs, Osiesky, zijn regeering reeds in het voorjaar gewaarschuwd heeft, dat het Westen geen hand voor het bedreigde land zou uitsteken. Begrijpelijk is het, dat hij een volledig onderzoek in dezen geëischt heeft; an ders zou op hem vooral het odium blijven rus ten van zijn land door onvoorzichtige politiek in gevaar gebracht te hebben. Anderzijds heeft een andere gezant, Chvalkofsky, door het ver loop der gebeurtenissen aan gezag gewonnen; deze sympathiseerende met de „as" schijnt zelfs in de naaste toekomst tot president van den nieuwen staat benoemd te zullen worden, terwijl een Slowaak hem in zijn ambt van mi nister van Buitenlandsche Zaken zal opvolgen. De rijzende ster van Chvalkofsky voorspelde reeds, wat generaal Syrovy thans officieel in het Praagsche parlement aankondigde; dat Tsjecho-Slowakije thans verdwijnen zal van het politieke schaakbord, en als strikt neutra le .staat -vriendschappelijke relaties zal aan- knoopen met zijn naaste buren, met Duitsch land op de eerste plaats. De politiek van neu traliteit is wederom bewezen de beste te zijn voor een klein land, en men moet de Praagsche lieden gelukwenschen met hun verbeterd in zicht. Syrovy heeft het niet gemakkelijk gehad; de gebiedsafstand, waartoe hij en de zijnen ge dwongen Werden, desorganiseerde het binnen landsche staatkundige en economische leven in ernstige mate. Voornamelijk aan de taai heid van het Tsjechische volk is het te dan ken, dat het niet op een chaos uitliep; na een korte algemeene verwarring heeft men zich dap per door den voornaamsten arbeid: het behoud van de eenheid, heengeslagen. Nu de grenzen naar buiten zijn vastgesteld, staat Praag vooj de taak de grenzen tusschen de drie nationa liteiten, die binnen die grenzen leven, af te bakenen. Hoe gebeten de Slowaken tevoren op de Tsjechen bleken te zijn, tenslotte bleken zij er toch de voorkeur aan te geven met dezen verder in een verband te blijven, liever dan in het Hongaarsche staatsverband op te gaan. Ook dit besluit was wijs, want de Slowaken, die door de beslissing van Weenen onder het bewind van Boedapest zijn gekomen, schijnen nu reeds on aangenaamheden te ondervinde: een Slo- waaksch blad in het bezette gebied maakte mel ding van gewelddaden, door het Hongaarsche leger tegen Slowaken begaan. De nieuwe constitutioneele wet op de inwen dige organisatie van Tsjecho-Slowakije maakt van de republiek feitelijk een statenbond, ge lijkend op de republiek der Vereenigde Neder landen, zooals die bestond na de Unie van Utrecht; een vereeniging van Nederlandsehe republieken, zeide Jan de Witt. De centrale Wetgevende vergadering te Praag krijgt onge veer dezelfde bevoegdheden als de Haagsche Staten-Generaal van toenmaals: het beleid naar buiten, waaraan het gezag over het leger inhaerent moet zijn, en de grondwet. Dat het geldwezen en de belastingen centraal georga niseerd zullen zijn is een verstandige maatregel, die min of meer voor de hand lag; voor het overige komt de wetgeving aan de locale par lementen: een vergaande autonomie. Bij de nationale verschillen, die tusschen de drie volkeren bestaan, is deze autonomie even wel de beste oplossing om een vruchtbare sa menleving te garandeeren. Ook in elk der af zonderlijke deelen valt een verschuiving waar te nemen; het tot dusver gevolgde partijen systeem wordt gereorganiseerd. In Slowakije was dit reeds langer het geval; de extremisti sche partijen werden verboden. Praag ruimt thans eveneens de vele kleine partijen op; een drie-partijenstelsel moet thans het evenwicht in den Tsjechischen staat herstellen, waarbij elke partij grooter en krachtiger geworden een sterker regeering mogelijk maakt. De tot een „Nationale arbeiderspartij" gereorganiseerde socialisten zullen thans de oppositie vormen, die parlementaire controle uitoefent tezamen met de Moravische Katholieken; de regee ring zal steunen op de nationale eenheidspartij. De communistische fractie, die voorloopig nog bestaat, zal wel spoedig verdwijnen. Ongetwijfeld beteekent dit alles een verschui ving naar rechtsch; de regeering krijgt grootere macht dan zü tot dusverre had. Doch de mili taire dictatuur, Waarom het volk in de straten van Praag geroepen had, komt er niet; de de mocratie, waarbij het overwicht evenwel bij de uitvoerende macht ligt, blijft bestaan. In zoo ver kregen de pessimisten geen gelijk. Opvallend is, dat in de bijeenkomst van gis teren de zetel links van Syrovy leeg bleef; de premier van de Karpatho-Oekraine. Mgr. Volo sjin, was niet aanwezig en had zich ook niet la ten vertegenwoordigen. Een veeg teeken? Mgr. Volosjin en de zijnen zullen er wel van over tuigd zijn, dat de kansen van de „Karpatho- Oekraine" slechts binnen het verband met Praag zullen blijven bestaan. Doch dit deel van Tsjecho-Slowakije had het zwaarst te lijden van den gebiedsafstand, en de kleine rest wordt ernstig bedreigd. Durfde de premier zijn staatje niet te verlaten, omdat elk oogenblik een actie van Warschau en Boedapest te verwachten is? Het bericht, dat een aantal Poolsche terro risten gearresteerd werd, schijnt erop te wijzen; voorloopig zal de Karpatho-Oekraine het zwak ke punt zijn in den nieuwen staat. U ademt direct weer gemakkelijk. Een paar dezer nieuwe druppels in ieder neusgat verwijdert slijm, geneest opgezwollen slijmvliezen en lucht op. In Beusichem is een geval van de ziekte van Weil geconstateerd bij een man van ruim zes tig jaren. De patiënt is ernstig ziek. Vermoe delijke oorzaak is een sloot, waarin ratten hun nesten hadden gemaakt. De man had bloemen geplant in de nabijheid van de sloot en was zoo in aanraking gekomen met de nesten. Zooals men weet, arresteerde de Arnhem sche politie verleden week twee mannen: die met een aantal andere mannen de be jaarde mevrouw B. te Arnhem op buitenge woon sluwe wijze hadden opgelicht voor een bedrag van ongeveer f 36.000, waardoor deze dame nagenoeg geheel van haar vlot tende middelen werd beroofd. Na de arrestatie van bovengenoemde twee op lichters heeft de politie het onderzoek voortge zet met het resultaat, dat opnieuw twee man nen, uit Haarlem en Amsterdam afkomstig, wer den gearresteerd. Deze moeten evenwel als he lers worden beschouwd. Bij het speuren naar de hoofddaders bleek, dat dezen de wijk naar het buitenland hadden genomen. Het was buitengewoon moeilijk te achterhalen waarheen zij waren vertrokken. Een te Brussel ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat een der hoofddaders werd gesig naleerd, doch juist op het oogenblik van zijn ar restatie door een ongelukkige omstandigheid wist te ontkomen. De man meldde zich echter Donderdag op het politiebureau te Arnhem en werd na verhoor ingesloten. Uit het verder onderzoek bleek, dat de drie andere leden van de bende naar het Zuiden ver trokken waren. Inspecteur H. C. Maagendam en een rechercheur kregen de niet gemakkelijke opdracht in het zuiden van Frankrijk het onder zoek voort te zetten. Omdat een der mannen in Brussel een post adres had achtergelaten, begaven inspecteur Maagendam en zijn assistent zich naar Nice, waar ze na 'n dag onderzoek met behulp van de dan welk ander merk ook, is Sukrisfol. Een uitkomst voor elk gezin, want Sukristol geeft enorme besparing op Uw suikerrekening. On misbaar voor (jorpulen- ten, diabetici en maag lijders. Suiker maakt dik,Sukristol niet. 500 x zoeter dan suiker. Z.g goedkoopere mer ken hebben 'n bijsmaak, Sukristol niet. iandige, platte draaidoosjes 25 ct. Bij apothekers en drogisten. IMP. H. TEN HERKEL - HILVERSUM Inzake de belangrijke verduistering, gepleegd door den voormaligen penningmeester van de Chr. scholen te Weesp, vernemen wij nader, dat C. P. P. feitelijk geen penningmeester meer was, daar deze functie reeds geruimen tijd geleden, werd overgedragen aan den heer J. v. d. K. te Weesperkarspel, waarbij echter was overeenge komen, dat, in verband met den werkkring, dien laatstgenoemd te Amsterdam vervulde, de afgetreden penningmeester de loopende be talingen wel zou doen en zijn opvolger voorloopig zou assisteeren. Waarin dit assisteeren heeft be staan, is later maar al te duidelijk gebleken. De nieuwbenoemde functionaris was echter zóó weinig opgewassen tegen C. P. P., dat ook toen hem geleidelijk bleek, dat er iets niet in orde moest zijn hq nog niet krachtig ge noeg tegen den ontrouwen beheerder der gelden optrad. Eenige maanden geleden barstte de bom, toen de heer v. d. K. aandrong op stor ting van een belangrijk bedrag, waaraan C. P. P. niet kon voldoen. Laatstgenoemde heeft toen aan zijn opvolger bekend, waaraan hij zich had schuldig gemaakt, maar wist van dezen, onder schoonklinkende beloften, de verzekering los te krijgen, dat de medebestuursleden niet met de verduisteringen in kennis gesteld zouden worden. Jammer genoeg heeft de penningmeester zich door z'n medelijden er toe laten .brengen'n der gelijke gevaarlijke belofte te doen. Kort daarop is P. toen ziek geworden en einde September overleed hij. Van den heer Th. E. B. Honders, die als be stuurslid in de plaats van P. is benoemd, en die deel heeft uitgemaakt van de commissie tot het nazien der boeken en bescheiden van den penningmeester, vernamen wij, dat in het rap port dier commissie gezegd is, dat zij de reke ning had nagezien, maar zich in geen enkel cpzicht verantwoordelijk wilde stellen voor de juistheid van de cijfers. De commissie had al leen eenige steekproeven genomen en op grond van die proeven kon zij de vergadering wel adviseeren de rekening goed te keuren. Echter drong de commissie aan op een accountants onderzoek. Toen een der leden in die vergade ring de opmerking maakte, dat hij op grond van een dergelijk rapport toch geen décharge kon verleenen, verklaarde de secretaris van de vereeniging met nadruk, dat het bestuur zich in zijn geheel achter den penningmeester schaarde. Natuurlijk waren op dat oogenblik de verduisteringen van den penningmeester P. nog niet bekend. Thans is ook duidelijk geworden, waarom zoo weinig moeite werd gedaan het ledental der ver eeniging uit te breiden. Tal van ouders, wier kinderen op de Chr. scholen gaan, hebben nim mer 't verzoek ontvangen als lid toe te treden. Daartegenover werden ingezetenen, die kinder loos zijn, uitgenoodigd lid te worden. De con tributie bedroeg 5.per jaar en herhaaldelijk is er op aangedrongen, deze contributie te ver lagen, teneinde 't ledental der vereeniging eens flink uit te breiden. Maar daarvan wilde C. P. P. nimmer hooren; steeds zorgde hij er voor een kring van hem goedgezinde personen om zich heen te hebben, die het hem niet lastig zouden maken. Daarin is hij dan ook, gezien de volstrekt onvoldoende controle, welke is uit geoefend op het financieel beheer, volledig ge slaagd. Het totale tekort, dat in de zaken van C. P. p. geleidelijk was ontstaan en waarbij steeds weer nieuwe slachtoffers werden gemaakt, moet ongeveer een ton bedragen. politie aldaar Donderdag de overige leden van het complot, twee mannen en een vrouw, op het postkantoor arresteerden. De Officier van Justitie te Arnhem heeft bereids de uitlevering van deze menschen gevraagd. Alle acht gearresteerden zijn goede bekenden van politie en justitie. Hun foto's komen in meerdere politie-archieven voor. Onder hen bevonden zich twee personen, die ook betrokken zijn bij den grooten schilde- rijenzwendel, welke eenigen tijd geleden te Oosterbeek werd ontdekt. In aanmerking genomen de enorme beweeg lijkheid van de hoofddaders, aldus deelde de commissaris te Arnhem ons hedenmorgen mee, mogen wij ons met het succes feliciteeren. We zijn overtuigd, dat zich nog meerdere ge vallen van oplichting hebben voorgedaan en het onderzoek wordt dan ook in die richting voort gezet. Tijdens een onderhoud, dat wij met den com missaris, den heer A. W. v. d. Burgt, hadden, ratelde de telefoon en meldde zich inspecteur Maagendam vanuit Nice, die ons in het kort een relaas deed van de arrestatie. De gearresteerden waren in een splintemieu- wen auto via Brussel, waar op het postkantoor een postadres voor Nice werd achtergelaten, naar het zuiden van Frankrijk gereden. Het lag dus voor de hand, dat men, nieuwsgierig naar den gang van zaken in Nederland, regelmatig het postkantoor in Nice zou bezoeken. Toen Donderdagmorgen dan ook de vrouw, die een bekende oplichtster is, en de twee mannen het postkantoor binnen wandelden, konden wij, aldus inspecteur Maagendam, tot arrestatie over gaan. Een der mannen was goed te herkennen, want hij had een wrat op zijn gezicht. De namen der gearresteerden konden ons in het belang van het verdere onderzoek niet wor den medegedeeld, doch het staat wel vast, dat zich onder hen de beruchte Dreijer bevindt, die ook betrokken is bij de Oosterbeeksche schilde rijenaffaire. In aansluiting op het desbetreffend telegram ontleenen wij aan de „Delicrt." het volgende omtrent de rede, die oud-minister Verschuur onlangs te Medan heeft gehouden: Mr. Verschuur besprak het nationaal-socia lisme, wees op de goede elementen die er in voorkomen, doch concludeerde, dat het systeem als geheel verderfelijk is, omdat er enkele verderfelijke elementen in voorkomen die het vergiftigen. Daarom moet men er tegen wa ken, want aan elke dwaling (gelijk het natio naal-socialisme) kan kracht worden toege kend. Wij hebben dat gezien aan den Islam, waar bij een geestelijk beginsel met stoffelijke mid delen werd uitgebreid; wij zien het bij den Shinto-dienst in Japan, waar het een volk tot een enorme eenheid van kracht weet te bren gen, hoewel het volgens de R.K. ideeën van ver keerde beginselen uitgaat, en ten slotte ziet men het in Duitschland, waar vele goede din gen voorkomen, maar waar toch volgens mr. Verschuur het land ten onder zal gaan aan fouten als: erkenning der rassenleer, het aankweeken der anti-godsdienstige stemming, die ontaardde in geloofsvervolging, het insti tuut der dictatuur, enz. Aan de kerk is in Duitschland veel afgeno men en in Weenen heeft men onlangs bijna een Kardinaal uit het raam geworpen. Zoover is het daar gekomen en volgens spreker kent dit geweld geen grenzen meer. En vermoedelijk heeft men tot nu toe slechts den buitenkant aangetast, om straks over te gaan op den kern. En dit stelsel wil de N.S.B. in Nederland importeeren: de beweging ontkent dit wel, aldus spreker, maar dat is misleidend, zij doet het toch en meldt zich niettemin zon der cenig1 bezwaar aan als een nationaal- socialistische beweging. Men stelle zich dit voor: een nationale beweging, waarin te zijner tijd geen plaats zal zijn voor een koning. Mr. Verschuur 'wees er op, dat Nederland zich tot nu toe echter nog te nuchter toonde voor deze beweging, die bij de laatste verkiezingen nog geen vijf procent der stemmen op zich vereenigde. Men heeft in het moederland trouwens wel andere dingen om over te denken en in de eer ste plaats geldt dit het werkloosheidsvraagstuk, dat daar op een andere wijze moet worden op gelost dan in Duitschland geschiedde, waar men het doet door werk zonder economisch nut te laten verrichten, wat tenslotte tot ont wrichting van het financieel bestel moet leiden. Volgens spreker zal dit op een failliet moeten uitloopen en dan kan het Duitsche volk op een dag opnieuw beginnen. Spreker vertelde, hoe er in Nederland ook door andere partijen hard gewerkt wordt om tot een oplossing van dit nijpende pobleem te geraken. Alles geschiedt er onder het licht der publieke opinie en van geheimdoenerij is dus geen sprake. Wel heel anders dus dan het ge val is met de financiën van de N.S.B., aldus de oud-minister. Daarover zouden meerderen wel eens iets naders willen hooren. De 21-jarige chauffeur A. S. uit Haarlem heeft op 13 October een poging gedaan om in te breken bij een 71-jarige weduwe, van wie hij vermoedde, dat zij veel geld in huis had. De juffrouw ontdekte hem echter en S. vluchtte. Den volgenden dag echter kwam hij terug en deed zich voor als rechercheur, die een onderzoek naar de inbraak kwam instel len. Na zijn vertrek miste de weduwe f 16.50. De man werd korten tijd latdr aangehouden en legde voor de rechtbank een volledige be kentenis af. Het O. M. eischte acht maanden gevangenis straf tegen hem. Uitspraak 1 December. Op 17 November heeft mgr. Edmond Lou- til, de alom bekende priester-journalist van Parijs, meer bekend onder den schuilnaam Pierre l'Ermite, Peter de Kluizenaar, zijn 75en verjaardag herdacht. Van weinig an deren kan gezegd worden, dat zij de wa pens van dezen tijd zóó hanteeren als Pierre l'Ermite. Eertijds was een rotsblok de preek stoel van Peter de Kluizenaar, die de ge- loovigen opriep tot den heiligen kruistocht. Maar mgr. Loutil gebruikt liever de eerste kolommen van een dagblad, om iederen Zaterdagavond zijn gedachten te laten door dringen in duizenden gezinnen. Mgr. Loutil werd geboren in het dorpje Mo- hon in de Fransche Ardennen. Zijn moeder was afkomstig uit den Elzas, en zijn grootouders die hij dikwijls bezocht woonden in het Weilertal dicht bij den St. Odilienberg. Het is dus goed te verklaren, dat mgr. Loutil in zijn leven de H. Odilia tot patrones nam, en haar ook als beschermheilige aanwees voor de kerk, die hij op last van zijn Aartsbisschop in een buitenwijk van Parijs bouwde. Edmond Loutil studeerde eerst vobr onder wijzer, maar Gods roeping wekte in hem het verlangen naar het priesterschap. Op den voor avond van zijn intrede in het seminarie bezocht hij met zijn vader het theater, en zag daar de destijds zoo gevierde tooneelspeelster Sarah Bernhardt. Hoe weinig kon hij vermoeden, dat Sarah Bernhardt nog eens in Parijs tot zijn pa rochianen zou behooren en hoe hij bij haar sterfbed zou worden geroepen, om haar gang naar de eeuwigheid gemakkelijker te maken. Vijftig jaar geleden in 1888 werd Edmond Loutil tot priester gewijd. Zijn zwakke gezond heid belette hem om priester-leeraar te wor den, en hij werd te werk gesteld in een van de parochies van Parijs. Rond het jaar 1890 kwam hij in aanraking met het apostolaat der pers, en het is bijna onbegrijpelijk, hoe deze man voor wiens gezondheid destijds alle reden tot ongerustheid bestond, en die herhaaldelijk last had van bloedspuwingen nu reeds meer dan 40 jaar lang iedere week een hoofdartikel schrijft in het Fransche katholieke dagblad „La Croix", hoe deze man ondanks zijn drukke parochie- bezigheden, ondanks zijn kinderjeugdwerk met de vacantiekolonies, ondanks de vele moeilijk heden die de kerkbouw van zijn Odilia-parochie meebracht, tijd vond om wereldvermaarde boe ken te schrijven als b.v. „Hoe ik mijn kind ge dood heb". Van dit boek is een film gemaakt, waarin Pierre l'Ermite zelf een hoofdrol speelt. Al zijn vrienden heeft Pierre l'Ermite des tijds aan het werk gezet om mee te helpen aan zijn St. Odiliakerk. De Aartsbisschop had tot hem gezegd: „Uw wijk heeft een nieuwe kerk noodig en u bent de man om haar te bouwen. Maar ik kan er geen cent aan bijdragen, want ik heb alles noOdig voor mijn Chantiers". Als man van gehoorzaamheid boog Pierre l'Ermite voor het woord van zijn overheid, en zonder een cent, maar geholpen door zijn mach tig woord begon hij te bouwen. Hij schreef over St. Odilia, over zijn kerk, over zijn parochie, over zq"n eigen arbeiders, en de kerk verrees als een getuigenis van het grobte geloof en van de groote werkkracht van Pierre l'Ermite. Wie hem wilde opzoeken, kon hem vinden op de steigers van zijn kerk. En het kwam niet zel den voor, dat hij in den biechtstoel zat, en hij zijn hand in zijn zak stak, en dan een hamer, een beitel en wat spijkers voelde Binnenkort zal een nieuw boek van dezen 75- jarigen man verschijnen, getiteld: „L'Homme ap- proche". Zijn artikelen schrijft hij in vrije oogen- blikken, in de metro, in den autobus. Maar zijn boeken moeten wachten tot hq va- cantie heeft en het drukke Parijs kan vergeten in de weldoende rust en de stille omgeving van Nbirmou tiers. De noodtoestand der Duitsche vluchtelingen heeft geheel ons land in beroering gebracht. De leden van den Hollandschen Kunste naarskring, kunstschilders en beeldhouwers, hebben het initiatief genomen tot organisatie van een steunbeweging onder de Nederland sehe beeldende kunstenaars. Hun zal worden verzocht ten bate van deze zwaarbeproefden een werkstuk af te staan. De middelen, die daardoor worden bijeengebracht, zullen ter be schikking worden gesteld van het hulpcomité. Bij nota van wijziging heeft de minister op de begrooting van Buitenlandsche Zaken alsnog een bedrag van 4000 aangevraagd als aandeel van Nederland in de kosten van het, ingevolge de te Evian gehouden conferentie inzake het vluch telingenvraagstuk, te Londen gevestigd bureau. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9