Gevaar voor pokken in ons land Aspirin DAMPO We luisteren naar FINANCIER f ANDERHALF MILLIOEN NIET-INGEËNTEN Dagfilm d W aters tanden UW KINDJE VERKOUDEN Restaurant DORRIÜ? fjj ZATERDAG 19 NOVEMBER 1938 Een pokken-epidemie te verwach ten, wanneer de vaccinatie plicht niet opnieuw wordt ingevoerd Misvattingen omtrent de vaccinatie Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin In huls te hebbent VEREENIGING VAN WAGEN- BOUWERS DOOR EEN MOLENWIEK GETROFFEN BILJARTEN OM DE COUPE GLORIEUX SCHAKEN INTERACADEMIALE COMPETITIE De Groningsche Studenten hebben de leiding VOETBAL MARKTEN Zondag 20 Novem ber Maandag 21 November 'A f <P, U° Si Bij onderzoek naar de kansen, die de Neder- landsche burgerij loopt, wanneer onverhoopt een invasie van pokken in de naaste toekomst mocht dreigen, met deze ziekte ook inderdaad te worden besmet, is gebleken, dat deze veel grooter zijn dan door het publiek met zekere zorgeloosheid wordt verondersteld, aldus schrijft ons dr. Huddleston Slater, arts te Rotterdam, en hij zegt verder: Wij zullen trachten aan te toonen, dat de oorzaak van die gevaren niet alleen gelegen is in de voortdurend bestaande mogelijkheid, dat pokkenlijders. ondanks het nauwkeurig toezicht van den gezondheidsdienst, tóch op Neder- landsch gebied binnen komen. En dat de voor naamste oorzaak te zoeken is in den slechten vaccinatietoestand van de burgerij, op zijn beurt direct gevolg van een bepaalde mentali teit van het groote publiek. Vast staat, dat de koepokinenting den mensch voor lange jaren een volledige onvatbaarheid voor pokken waarborgt. Wanneer de tegenstan ders van de vaccinatie dit ontkennen, dat zij het dan ook bewijzen of althans pogen het aan nemelijk te maken. Dit zal echter niet kunnen geschieden, daar de ervaring, in weinig kwes ties duidelijker dan hier, het zekere bewijs voor de onvatbaarheid der ingeënten heeft ge leverd. Wanneer door bepaalde omstandigheden aan de vaccinatie gevaren verbonden zijn, heeft de wetgever zich af te vragen of de voordeelen van de vaccinatie wel tegen deze gevaren opwegen. En zoo heeft hij zich indertijd, toen de encepha litis postvaccinatoria (hersenontsteking na in enting) haar intrede deed, niet langer verant woord geacht, de niet-ingeënten van het vrije verkeer op de school en in publieke ambten uit te sluiten, en dus den zoogenaamden indirecten vaccinatiedwang opgeheven. Hiermede was volstrekt niet gezegd, dat het publiek zich voortaan van plicht tot vaccinatie kon ontslagen achten. Nog minder, dat men al gemeen de vaccinatie kon afraden. De wet gever heeft alleen willen zeggen, dat hij onder de gegeven omstandigheden afzag van alles wat maar naar dwang zweemde. Van toen af bleef dus de beslissing bij de bur gers. En nu is het ons inziens een groote fout ge weest van hen, die krachtens hun kennis en hun beroep het meest deskundig moesten worden geacht in deze zuiver medische kwesties, dat zij niet nadrukkelijk genoeg hebben gewezen op de groote gevaren, die met een achteruitgang van den vaccinatietoestand van de bevolking van Nederland zouden aan den dag treden. Want, toen de wetgever de verantwoordelijkheid voor eenigen schijn van dwang' niet langer meende te mogen dragen, vestigde zich voetstoots bij het publiek de meening, dat men zich door vac cinatie aan een zeer groote kans op infectie met het virus (onzichtbare ziektekiemen) van de encephalitis blootstelde. Bij sommigen en deze meening was nadien in breede kringen in- heemsch geworden heerschte zelfs de mis vatting, dat vaccinatie niet meer noodig was; waarmee dus de gedachte aan de besmettelijk heid van de pokken en hiermede de vrees voor de ziekte praktisch verdwenen waren. Men hoorde alleen nog maar over de „verschrikke lijke" ziekte praten, die men door de vaccinatie kon oploopen, en over pokken sprak niemand. In werkelijkheid was de kans op besmetting met encephalitis zeer gering tegenover de zeer groote kans voor de havensteden kan men wel zeggen de zekerheid binnen korten tijd een pokkenepidemie te zien uitbreken, waar door het niet ingeënte deel der burgerij en zij, die hun onvatbaarheid tegen pokken hadden verloren of bij wie deze sterk was verminderd, aan zeer ernstige gevaren voor gezondheid of leven zouden worden blootgesteld. Want in onzen tijd, nu de snelle verkeersmid delen praktisch alle wereldstreken in voort durend innig contact hebben gesteld, nu reizi gers, afkomstig van met pokken besmette ge bieden, gemakkelijk binnen den incubatietijd <di. de tijd, welke nog verloopt tusschen het oogenblik van besmetting en het ziek worden tengevolge van de vermeerdering van de in het lichaam opgenomen smetstof) de meeste be woonde streken van de aarde kunnen bereiken, wanneer zij zich per vliegtuig verplaatsen, is de mogelijkheid van het binnendringen van een besmetting in ons land veel grooter dan ooit. En dat dan bij de voortdurende aanraking, waaraan de meeste menschen in de verkeers- eentra dagelijks bloot staan, terstond de niet- ingeente personen met pokken zullen worden besmet, is bewezen door de ervaring en staat dus vast. Enkele voorbeelden uit de laatste decenniën illustreeren dit op overtuigende wijze. In 1906 trof de pokkeninvasie in Groningen uitsluitend gezinnen van niet-ingeënte personen. Bij de epidemie van 1929 werden volgens gegevens van den G.G.D. te Rotterdam 323 gevallen van pokken aangegeven. Van de achttien over ledenen waren negen kinderen beneden 4 jaar. Acht van deze kinderen waren niet ingeënt; de entingstoestand van het negende was on bekend. De negen volwassenen waren slechts als kind ingeënt; van deze waren er twee tus schen 20 en 39 jaar. zeven tusschen 50 en 64 jaar. Het komt ons voor, dat met deze gegevens voor oogen aan het publiek wel wat beter de geringe besmettingskans met encephalitis en de zeer groote gevaren voor pokken hadden mogen worden ingeprent. Dan had de burgerij wellicht begrepen, dat het in de eerste plaats in het be lang was van de geheele bevolking, dat ieder zich liet vaccineeren, alsof de wetgever den indirecten dwang niet hadde afgeschaft. Het hielp niet, of sommigen waarschuwden. Het was noodig, dat de epidemie, waarvan men kon voorspellen, dat zij zeker zou komen, ook werkelijk uitbrak om de bevolking tot bezinning te brengen. Want nauwelijks kwamen in 1929 de eerste berichten van waargenomen pokken- gevallen, nauwelijks werd het bekend, dat we derom de niet-ingeënten het eerste het slacht offer werden van de ziekte, of de mentaliteit van het publiek sloeg plotseling om. De encepha litis was plotseling vergeten en bij duizenden liet men zich opnieuw vaccineeren. Door deze halsoverkop-massa-entingen-aan- den-loopenden-band zijn vermoedelijk nog tal- looze personen voor een besmetting met pokken bewaard gebleven. En het merkwaardige is, dat het verloop van het voorkomen van encephalitis van deze massa-entingen niet dién invloed heeft ondervonden als men a priori had moeten vree zen. Weliswaar kan men het aantal in 1929 ver richte vaccinaties bij geen benadering schatten, zoodat de aangegeven ziektegevallen van ence phalitis niet in procenten zijn uit te drukken. Maar vast staat, dat in de aangrenzende jaren 1928 en 1930 zeer weinig entingen werden ver richt tegenover de massa-inentingen van 1929. En toch werden in 1928 één, in 1929 slechts vijftien en in 1930 wederom één geval van en cephalitis te Rotterdam waargenomen. Het is overduidelijk, dat onder de zoojuist genoemde omstandigheden het aantal van vijftien zeer gunstig afsteekt bij de solitaire gevallen in 1928 en 1930. Stellen wij ons nu de vraag of de bevolking van deze harde les nu ook werkelijk iets heeft geleerd, dan moet het antwoord helaas ontken nend luiden. De vaccinatie van de Nederlandsche bur gerij verkeert op het oogenblik nog in een allerbetreurenswaardigen toestand. Wan neer de gegevens van den G.G.D. van Rot terdam juist zijn en er inderdaad in Neder land op het oogenblik anderhalf millioen niet-ingeënte personen zijn, d.i. ongeveer een vijfde gedeelte van de bevolking, dan zijn de gevaren voor een nieuwe besmetting bij de eerste de beste gelegenheid misschien nog grooter dan toen aan den Nederland- schen burger de vrijheid werd gegeven, zelf te beslissen over zijn eigen welzijn en over dat van ontelbare anderen. Wij herhalen daarom onze waarschuwing een waarschuwing waarover wij indertijd zijn uitgelachen, terwijl wij later door het verloop der gebeurtenissen in het gelijk zijn gesteld; een waarschuwing verder, die thans door een rond schrijven van den G.G.D., van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, van de Rotterdamsche Vereeniging ter bescher ming van zuigelingen, van de R. K. Kraamver- zorging en het Genootschap tot bevordering der Koepokinenting, kortelings aan de doktoren rondgezonden, iets minder aanleiding tot schou derophalen zal geven binnen afzienbaren tijd is een pokkeninvasie in Nederland te ver wachten, wanneer niet algemeen tot de vroeger gevolgde gewoonte, alle kinderen te laten vacci neeren, wordt teruggekeerd. Wij moeten voor de toekomst een strengeren toets aan de vaccinatie aanleggen. Voortdurend zullen wij er op uit moeten zijn de daaraan kle vende geringe gevaren nóg kleiner te maken, zoo mogelijk geheel te doen verdwijnen. Maar in middels rust op ons medici, maar ook op de geheele bevolking, de onontkoombare plicht, den vaccinatietoestand van het Nederlandsche volk. die op het oogenblik in een allerbetreurenswaar- dige inzinking is vervallen, zoo spoedig moge lijk omhoog te heffen tot het vroegere peil. Iedere bestrijding van de vaccinatie betee- kent en blijft beteekenen een zeer groot ge vaar, zoodat dan ook iedereen er voor heeft HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEP! 20 tabletten in een buisje 75 cent. te zorgen, zich zoo spoedig mogelijk te laten enten. Weet men daarbij, dat volgens de statistieken op iedere 10.000 vaccinaties van kinderen na het eerste levensjaar 25,6 gevallen van encephalitis voorkomen met een sterfte van 8,1 dat daarentegen op een gelijk aantal vaccinaties, ver richt bij kinderen gedurende het eerste levens jaar, slechts vier ziektegevallen werden waarge nomen, terwijl geen enkel sterfgeval voorkwam, dan mag men veilig zeggen, dat het gevaar voor encephalitis bij kinderen beneden het jaar wel niet volkomen is uitgesloten, maar dan toch ver rassend en verheugend dicht tot nul nadert. En, wanneer de Staatscommissie inzake den vaccinatieplicht, ingesteld bij Kon. Besluit van 26 Januari 1938 door den minister van Sociale Za ken, tot het herinvoeren van de verplichte vac cinatie zou kunnen besluiten, zou binnen afzien baren tijd het pokkengevaar weer tot het ver leden behooren, althans tot een minimum zijn beperkt. Tot zoover dr. Huddleston Slater. Ter verdere inlichting ontleenen wjj aan het „Nederlandsch Gezinsboek" nog enkele gege vens over de pokken, door dr. J. Th. Terburgh oud-hoofdinspecteur van de volksgezondheid te 's Gravenhage, daarin gepubliceerd De pokziekte wordt veroorzaakt door een fil- treerbaar virus (onzichtbare smetstof) dat bij de zieken in neus- en keelholte wordt aange troffen. De besmetting wordt veroorzaakt door druppeltjes-infectie. De inhoud der pokpuisten bevat het pokkenvirus en is dus eveneens be smettelijk. Het van de pokpuisten afkomstige virus kan bij de aanwezigheid van kleine huid- wonden bij de verplegenden besmetting veroor zaken. Uitdroging schaadt de levenskracht van het virus niet, waardoor het verklaarbaar is, dat de door pokkenlijders gedragen kleedingstukken of gebruiksvoorwerpen, welke niet ontsmet wer den, nog na geruimen tijd tot besmetting aan leiding kunnen geven. De aan die kleedingstuk ken klevende pokstof kan, zooals gezegd, door kleine huidwonden naar binnen dringen, doch het is meer waarschijnlijk, dat bij het gebruik van zulke niet-ontsmette kleedingstukken en voorwerpen het gedroogde virus in de lucht wordt verspreid en daarna wordt ingeademd (stof- infectie). Een en ander verklaart de bijzonder groote besmettelijkheid der pokken. Het incuba- tietijdperk bedraagt tien tot veertien dagen. De aanvalskracht van het virus is niet altijd even groot. Door welke oorzaken het virus in de natuur wordt verzwakt, is nog niet duidelijk geworden. Bij het vóórkomen van de goedaardige pokken worden ook wel enkele ernstige gevallen waargenomen, welke aan het bestaan van kwaad aardige gevallen doen denken. Zeer waarschijn lijk wordt dit veroorzaakt door een geringen al- gemeenen weerstand van deze personen. Aangeboren weerstand tegen de pokken bestaat slechts bij een gering aantal perso nen, zoodat een eerste besmetting meestal door ziekte wordt gevolgd. Juist de bestrijding van de goedaardige pok ken levert groote moeilijkheden op door het vóórkomen van tal van lichte aanvallen, welke menigmaal worden verzwegen en daardoor de verbreiding der besmetting bevorderen. De besmettingsmogelijkheid bij pokken is zóó groot, dat slechts onder zeer bijzondere omstan digheden door maatregelen als isolatie en ont smetting de verbreiding der besmetting geheel kan worden voorkomen. De door de koepokstof veroorzaakte actieve immuniteit tegen pokken blijft in den regel in vollen omvang tenminste zeven tot tien jaar be staan; bij vele personen zelfs langer. Staat men na zeven jaar weer aan besmetting bloot, dan zal re-vaccinatie geboden zijn. Door algemeene vac cinatie en re-vaccinatie der bevolking is het gelukt, de pokken, welke in vroegere eeuwen een geesel der menschheid waren, tot enkele geval len te beperken. De soms na inenting volgende ernstige hersenaandoening wordt zeer waarschijnlijk niet veroorzaakt door de koepokstof zelf, doch haar oorzaak is te zoeken in een andere ziektekiem, waarmede zij, die na vac cinatie hieraan gaan lijden, reeds op het oogenblik der vaccinatie besmet waren. Gedurende het vaccinatieproces vermindert de algemeene werstand van den gevaccineer de, waardoor de reeds in het lichaam aan wezige ziektekiemen gelegenheid krijgen om zich te vermenigvuldigen en daarbij de her senen aan te tasten. Wordep de pokken te eeniger tijd van uit andere landen in Nederland ingevoerd, dan zal Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo. Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. de besmetting een bevolking treffen, welke voor een deel niet beschermd is door actieve immu niteit, opgewekt door een voorafgegane in enting. Ook dr. Terburgh vreest, dat dan de ziekte weer den omvang zal aannemen, als in de jaren vóór de ontdekking der koepok-inen ting waargenomen, toen, zooals het gezegde luidde, niemand van de pokken en van de "liefde verschoond bleef. De Nederlandsche vereeniging van wegen bouwers hield dezer dagen haar wintervergade ring te Amsterdam. De aftredende leden van het hoofdbestuur, ir. R. A. Th. Brusse, L. W. van Drunen, H. J. Kruizinga, werden herkozen, terwijl in de va cature, ontstaan door het bedanken van den heer J. van Oord, voorzien werd door de ver kiezing van den heer Aug. van DijckPetit. Het hoofdbestuurslid Brusse hield een inlei ding over hetgeen in de naaste toe komst voor de vereeniging zal moeten worden gedaan. Naar aanleiding van deze causerie gaf de vergadering aan het hoofdbestuur opdracht, plannen te ontwerpen, de financieele verplich tingen der leden in een stichting onder te bren gen en vervolgens, om de oprichting van een steunfonds voor de nagelaten betrekkingen van de leden voor te bereiden. Mededeelingen werden gedaan over pogingen, die de vereeniging in het wterk heeft gesteld tot het verkrijgen van een of meer zetels in den bedrijf sraad voor de bouwvakken. Betreurd werd, dat de bonden van bouwvak patroons zulk een onwelwillende houding te genover de Nederlandsche vereeniging van wegenbouwers innemen. Met het departement van Financiën zijn besprekingen gevoerd, ten einde de toepassing der omzetbelasting zor eenvoudig mogelijk te doen zijn. Als plaats voor de zomervergadering 1939 werd Urk aangewezen. Te Nistelrode (Meierij) is de ongeveer 80-ja rige K. v. d. W. door een draaiende molenwiek getroffen en zoodanig verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Technische Hoogeschool DELFT. Geslaagd voor candidaatsexamen voor civiel-ingenieur: A. Koerselman, Utrecht. De eerste dag van den wedstrijd BelgiëNederland Na den eersten dag leidt België voor de Coupe Glorleux met 82 tegen Nederland. De uitsla gen luiden: Libre Gabriëls (B.) 500 5 425 100.— Sweering 46 6 36 9.20 71/2 Van Belle (B.) 300 27 57 11.11 Van Vliet 236 27 47 8.47 Driebanden Sengers 50 59 5 0.84 Zaman (B.) 47 59 6 0.79 45/2 Moons (B.) 400 18 86 22.22 Sweering 137 18 42 7.62 Fantasie klassiek Van de Kerckhove (B.) 64 in 76 beurten. Gehrels 8 in 87 beurten. Het achttal van de Groningsche Studenten Schaakclub Ludendo Studemus, dat dit seizoen voor het eerst aan de interacademiale schaak competitie deel neemt, heeft een buitengewoon goed debuut gemaakt. Na de overwinning op de Delftscbe Stud. Schaak Ver. „Paris", welke wij reeds meldden, hebben de Groningers een klein tournée geënsceneerd naar „Holland". Zoodoende waren zij Donderdag te Amster dam, waar zij het team van de Amst. Stud. S. V. „Philidor" een sprekende l'/2G'A neder laag bezorgden. Gisteravond werd te Utrecht gespeeld en. nadat cie ontvangende vereeniging „Lasker" in den aanvang had voorgestaan, de volgende overwinning geboekt: U.S.S.V. ..Lasker" Gron. Stud. S.V. „Ludendo Studemus" 1. J. H. A. P. J. JansenD van Oordt 2. Y. G. StoutenbeekG. J. v. d. Plaats 3. D. VerloopW. J. Plinzinga 4. Th. G. v RijsselR. A. Wassenaar 5. C. B. Th. EnklaarJ. A. Keverling Buisman 6. H. van IJzerenH. Hengeveld 7. L. J. Bastiaans—S. Woldring 8. G. H. HooglandH Huizinga 'A— 0 1 0—1 1 0 lA 0 1 1 0 0 1 Totaal 3 5 Hoewel er nog vijf wedstrijden moeten wor den gespeeld, ziet het ernaar uit, dat de Gro ningers reeds thans zeker zijn van den wis- selprijs, het Zilveren Paard. Wijzigingen wedstrijdprogramma I.V.C.B. Eerste klasse West I: H. M. S—Wilskracht, uitgesteld K. R. Tweede klasse Zuid Ib: Hoensbroek: Hoens- broekSportclub, vervallen. AMSTERDAM, 19 Nov. Aangevoerd door 12 motorbotters, benevens consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal, De Ruyterkade, Amsterdam. Besomming der botters f 18—78. Handschol f 11; kleine schol f 89; schar f 1.30—2.90; bot f7—7.50; wijting f 1.40—1.80 per kist van 35 Kg;; kl. schelvisch per kist f 2.50; tarbot per Kg. f 0.58; groote tongen f 0.700.76, middel ton gen f 0.781.00, kleine tongen f 0.76—0.90 per Kg. Uit de hand verkocht op het bui ten terrein: versche bokking f 1.501.80; harder bokking f 1.502.00 per 100 stuks; garnalen per kistje van 15 Kg. f 34.50; panharing per tal f 812. AMSTERDAM, 19 Nov. Aardappelmarkt. Aangevoerd 114.000 Kg. Prijzen onveranderd. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Nov. Aanvoer: 76.000 Kg. roode kool f 11.90; 38.000 Kg. gele kool f 11.40; 89.000 Kg. Deensche witte kool f 0.901.20; 5100 Kg. Savoye kool f 1.602.40; 15.650 Kg. uien f 2.80—3.40, grove uien f 2.70— 3.20, drielingen f 2.40—3.10, nep f 6.50, stek f 0.70—0.90; 11.800 Kg. peen f 1.80—2.60, kleine peen f 0.70—0.90; 1900 Kg. bieten f 0.80—1.70; 3500 struik andijvie f 0130. NOORDSCHARWOUDE, 19 Nov. Aanvoer: 89.600 Kg. roode kool f 1.30—1.90; 9200 Kg, gele kool f 1.301.40; 42.600 Kg. Deensche witte kool f 1; 10.800 Kg. uien f 2.803.40, grove uien i 3, drielingen f 2.702.90, nep f 5.30, stek f 2— 2.50; 1400 Kg. kleine peen f 1; 1700 Kg. bl. Eigenheimers f 2.90; 18.100 Kg. vroege witte kool f 0.901; 7300 struik andijvie f 0.801.30. LEIDEN, 18 Nov. Veemarkt. Aanvoer: 656 run deren, 300 kalveren, 551 schapen, 645 varkens. 10 stieren 210.00260 per stuk, 5458 cent per kg. schoon gewicht, matig. 158 kalf- en melkkoeien 200.00—320, tamelijk vlug. 336 varekoeien 110.00 215, tamelijk. 152 vette ossen en koeien 190.00 300 per stuk, 3874 cent per kg. schoon gew., goed. 152 graskalveren 20.0060, matig. 14 vette kalveren 80.00-100 per stuk, 80;115 cent per SS33 SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSii HILVERSUM I, 18 '5 en 415.5 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV 7.45—11.30 KRO 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Ger. Kerkdienst. 12.15 Voor den middenstand. 12.35 R.K. Zangver. „De Klokkengieters van 1860". 1.00 Religieuze boekbespreking. 1.20 Patronaatsharmonie „St. Cathrien". 2.00 Vragenbeantwoording. 2.50 Cello en plano. 3.30 Zie Brussel 322 M. 4.30 Ziekenhalfuurtje. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Nederd. Herv. Dienst. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Gramofoonmuzick. 8.00 Berichten ANP. 8.15 „Die lockende Flamme", operette. 10.00 Aan den vooravond van het bezoek van den Koning van België. 10.30 Berichten. 10.40 Epiloog. 11.00 Esperantolezlng. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.55—10.00 VARA. 12.00—5.00 AVRO. 6.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 9.00 Sportnieuws. Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuzlek. 12.05 Filmrubriek. 12.30 AVRO-Amusementsorkest, Duo .Ja" en orgel. 1.30 Causerie „Wat er in Indtë gebeurt". I.50 Gramofoonmuzlek. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 MusiCa Antiqua en solisten. 3.30 Causerie „Z.M. Koning Leopold III" 3.40 AVRO-Aeollanorkest. 4.30 Sportreportage, nieuws ANP. 6.00 Reportage propaganda-avond. 6.2o Gramofoonmuzlek. 6.30 Sportreportage en nieuws ANP. 7.00 Radlotooneel. 7.30 Noviteltenorkest, VARA-Mount-Boys en solisten. 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal. 8.20 Omroeporkest en solisten. 9.15 Radiotooneel. 9.30 De Vagebonden. 10.10 Vervolg van 9.15. 10.15 Causerie „Met de KLM de lucht ln" 10.30 Gramofoonmuzlek. 10.45 Schaaknieuws. II.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.40 Orgelspel. DROITWICH, 1500 M. 12.30 Klelnorkest. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 Falkman's Apache-orkest. 2.40 BBC-Northern Ireland-orkest. 3.40 Sandler's orkest. 4.40 Morris Mbtors-orkest. 5.40 BBC-orkest. 6.50 Mario de Pietro's Estudiantlna. 7.30 Orchestre Raymonde. 9.55 BBC-Theater-orkest en solisten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Batlly-orkest. 12.35 Koorconcert. 1.50 V. Pascal's orkest. 3.20 Trioconcert. 3.50 en 5.20 Zang. 5.35 Colonne-orkest. 7.20 L. Goldy's orkest. 8.35 Zang. 8.50 Symphjnieconcert. 11.20 J. Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Orgelspel. 9.20 Gramofoonmuzlek. 10.35 Strijkkwartet en solist. 11.20 Walter Noaek's orkest en solisten. I.20 Populair concert. 2.50 Gramofoonmuzlek. 3.20 Ley Eysoldt's orkest. 5.05 Gramofoonmuzlek. 6.50 Gramofoonmuzlek. 7.30 Orkest en -koor. 9.50 Klelnorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang en orgel. 11.20 Orgelconcert. 11.50 Carillonbespeling. 12.20 en 1.30 J. Schnyders-orkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.30 Orkest. 4.30 ,,Der Bërenritter", opera. 6.00 Gramofoonmuzlek. 6.20 Pianoduetten. 7.20 Pianovoordracht. 8.20 Gramofoonmuzlek. 8.50 Symphonie-orkest. 11.00 Populair concert. 11.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 9.20 aramofoonmuziek. 10.20 M. Alexys' orkest, orgelspel. II.20 Gramofoonmuziek. 11.35 M. Alexys' orkest. 11.55 Orgelspel. 12.05 Vervolg concert. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Salonorkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Concert. 2.00 Gramofoonmuzlek. 2.50 Zie Hilversum I. 3.30 Radlotooneel. 4.05 Nat. Orkest en solist. 5.30 en 5.50 Salonorkest. 7.35 en 8.20 Gramofoonmuzlek, 8.50 Zie Brussel 322 M. 11.10 Gramofoonmuzlek. 11.20 Dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 AL 7.30 Concert. 9.50 Pianovoordracht. 10.20 „Requiem" (opn.). HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzendlng 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuzlek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12.00 Berichten. 12.30 Amsterdamsch Salonorkest. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 Gramofoonmuzlek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Gramofoonmuzlek. 6.30 Vragenuurtje. 7.00 Berichten. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Z. M. Leopold III, Koning der Bel gen, bezoekt Nederland. 10.00 Berichten ANP, actueele uitzending. 10.30 Historische klanken. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Freiburger Kammertrio ftlr alte Musik. 11.45 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.16 Berichten. 10.20 Planovoordracht. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel, 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Ber. 12.30 VARA-Orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Declamatie. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Reportage aankomst Z. M. Koning Leopold III te Amsterdam. 3.15 Zang en plano. 3.45 Fantasia. 4.00 Viool en plano. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 The Four Blue Stars. 6.00 „Mignon" 6.30 Muzikale causerie. 7.00 Debat over de voorgenomen coördi natie van het verkeer. 7.30 Trioconcert. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Concert m. m. v. solisten, de Stem des Volks en het Rott. Phllharm. orkest. 9.30 Declamatie. 10.00 Berichten ANP. ,10.05 VARA-Orkest m. m. V. solist. 11.00 De Ramblers. 11.30 Gramofoonmuziek. DROIT WICH, 1500 M. 11.20 Sextet. 12.10 Gramofoonmuzlek. 12.45 Orgelconcert. 1.20 Politiemuziekkorps. 3.20 Dansmuziek. 4.15 Orgelspel. 4.50 Populair concert. 5.40 „The Alphas". 7.00 Gramofoonmuziek. 7.20 Variété-programma. 8.30 Jack Hylton. 10,00 Praagsch Philharm. orkest. 11.20 Dansavond. 11.50 Jazzmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 Gramofoonmuzlek. 10.00 Locatelli-orkest. 10.20 en 11.50 Gramofoonmuzlek. 12.30 Zang. 1.10 Laurent-orkest. 2.35 Vioolvoordracht. 2.50 Gramofoonmuzlek. 3.30 dito. 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.05 en 5.50 Zang. 7.30 Cantrelle-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Operette „Le marquis de Carabas". 10.50 Gramofoonmuzlek. KEULEN, 456 M. 11.20 Vliegeniersorkest. 12.35 Nedersaksen-orkest m. m. v. solist. 1.30 Vroolijk concert. 2.50 Gramofoonmuzlek. 3.20 Omroeporkest. 4.50 Mannenzangvereeniging. 6.20 Gevarieerd concert. 7.30 Orkest m. m. v. solist. 8.30 Orkest. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Rhelnische Landesorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 1.30 Klelnorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansorkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Kléinorkest. 9.20 en 10.30 Symphonie-orkest en soils-1 ten. 10.50 Dansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 1.30 Luc Darcy-orkest. 1.50 Gramofoonmuzlek. 5.20, 5.40 en 6.10 Jean Omer's Orkest m m. v. 6olist. 6.36 en 7.05 Salonorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Opera ,,L' Aiglon". DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Amsterdamsch Concertgebouw-ork. 9.50 Trioconcert. 10.20 Weensch Symphonie-orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. :£SSSSS^S£SSS8 ^SSS£SSSSSSS$S^SSSSSSSSSS8i3SSS88S8S88SSSSSSS88SS888S !»8i888S388iSSSS8SSSSS8ë38S8S8SSSSS^3^S4:S%3SS^SS3^SS8ïiSSS^8SSS88SS8SSSSSS8S8SSS^SSSëS^SS.SsSii N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterd3^ PLATS DU JOUR IN i U CAR* De wisselmarkt te Londen nam er van, dat het Britsch-Amerikaansch ha delsverdrag geen enkele clausule bevat trent een gewijzigde verhouding der gelsche en Amerikaansche valuta. In band hiermede was het verloop van a handel zeer kalm In, verband met het feit, dat het Sterling de laatste dagen niet aan een v6,. dere depreciatie blootstaat, daalde de 99% ij. prijs te Londen met 31/z d. tot 1*1 915.000 werd aan goud omgezet. De beurs te Parijs neemt een afwachMj. de houding aan ten opzichte van den hfy tigen strijd, welke tegen de decreten regeering inzake het financieel en eco misch herstel wordt gevoerd. Men gelooft te Parijsdat het tot sttfi, komen van het Britsch-Amerikaansch ruVffOWL C/U*#fr léUk DIROWi.-flIBV/MUlHHVOO.. AW delsverdrag niet in Duitschlands voornj kan worden geacht, bij de noodzakelijkh voor dit land, om zijn uitvoer te bevorder r Naar verluidt, is Duitschlands devie nood zoo groot, dat het land moeite h&'lt het ingevoerde Fransche ijzererts tijdrf betalen. De Federation of British Industries tert de hoop, dat 't Britsch-Amerikaan^ handelsverdrag een nieuwe welvaart v Engeland en Amerika zal bevorderen, h t geen in sterke mate zou kunnen bijdrdf tot het economisch herstel in anh landen. Montgomery Ward*boekte in het taal per einde October een netto-winst vet 6.36 mill., of 1.15 per aandeel,tey- 6.23 mill., of S 1-13 per aandeel in het eenkomstig kwartaal 1937. In de eerste gen maanden $11.5 mill, of 2 per aand m tegen 15.28 mill, of 2.73 p.a. in de ee< negen maanden van het vorig jaar. -ij' De Amerikaansche wagonverladingen «u in de week per 12 November ten opzidf van de voorafgaande week met 36.600 gons gedaald tot 636.700 wagons en ten zichte van de overeenkomstige week in vorig jaar met 95.300 wagons gedaald- De koperverkoopen *in Amerika bedroeS Donderdag j.l. 698.000 lb. Het kunstzijde-verbruik in EngelandJL- in de periode April-September 30 pet- der dan in de overeenkomstige periode het vorig jaar. Men verwacht tegen mis een verbetering van de vraag. De thee-invoer van Engeland bedroeij de eerste tien maanden 416.91 mill. lb.. 358-96 mill. lb. in de eerste tien maOfl y 1937. Nederl. Indië voerde 27.75 mill tegen 21.3 mill. De uitvoer van Enge' beliep 56.10 mill. lb. tegen 57.98 mill, lb' kg. schoon gewicht, stroef. 144 nuchtere Ka' (jt. 6.0012, tamelijk vlug. 350 vette schapen f" 24, matig. 201 weldeschapcn 14.0018, mati&ol mestvarkens 20.00—35, matig. 419 biggen 16, matig. 19 zeugen 40.0066, matig. LEIDEN, 18 Nov. Kaasmarkt. 53 partijen sche kaas: le soort 26.0028, 2e soort 24.0, f 12 partijen Leidsche kaas: le soort 22.00 50 kg. Handel matig. jr.. 's-HERTOGENBOSCH, 18 Nov. N. C. i?< sche Veiling Land- en Tuinbouwproducten- ce nazie 97130 cent per 10 kg. Kropsla 0ji m per 10 krop. Bloemkool: I 86112, II 550\ i per 10 stuks. Roode kool 1025. Savoye ce,< —34, Witte kool 2021. Eoerenkool 15—-z3t P!( per 10 kg. Spruiten I 1218. II 410 ce„cfl, kg. Bospeen 13—36 cent per 10 bos. Breekp ,9!' j OC Av.rUlT.in On OP! ennl »vn.. 1H IrC. I 'tl cent per kg. Juin 21 nt pe —25, Koolraap 15- -18 per 10 kg. Knolselderle 1130 cent per 1 Melkappel 1014, Gravensteiner 1013. 1 tjes 1214, Courtpendu 1112, SterappelF- 16, Kei.ilingappelen 1519, Bellefleur 6-j p(' dubbel 1618, Mispels 7. Kastanjes 1415' ven II 1112 cent per kg. jfik 's-HERTOGENBOSCH. 18 Nov. N.V. Bote fi' Aanvoer 11350 kg. Hoogste prijs 1.50, laaff®1 1.45, middelprys 1.43 per kg. ZATERDAG 19 Nov. Waar- nemingspunten O O) CO S3 S I T-i S" £3 2 60 Keulen 6 u. 39-64 36.69 0.04 fl.' Lobith 10.25 8.92 O-' Nijmegen 8.65 6.69 Kampen 3.62 1.82 0.07 Westervoort 8.60 7 10 Deventer 1.76 0.20 0.16 St. Andr. W. 9.18 7.62 Arnhem 3.08 1.5<\ Vreesw. 1. w. 0.12 014 Maastr. Ha. 41.65 1) Borgh 41.30 40.52 Belfeld 10.87 0.04 Venlo 9.75 .- Grave 5.35 2) Sluis 5.70 4 55 0.01 Uth 0.65 0.13 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluls acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te eeopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver i: Kanaalwater 8 u 0 50— AP 12 u 0 49— AP 2 u 0.49— AP Stadswater 8 u 0 50— AP 12 u 0 49- AP 2 u 0 49— AP AMSTERDAM Amsteiwate* 8 u 0.50- 12 u 0.49 2 u 0 49- IJselm waté1^ 3 u 0.18" g 12 u O-I?" 2 u 0.18" WATERSTAND OP DEN RIJN 18 Nov. Rhelnl Breisacb Kehl Maxau Mannh Diedesh Lohr Malnz Bingen 1.66 1.46 1.55 2.95 1.83 1 78 1.02 19 Nov. 1.67 1 36 157 2.96 1.84 1.84 1.04 18 Nov. Ems 3aub 3oblenz Trier Keulen Dusseld Xuhrort Wesel Emmerik 19 12 0 0.04 0 75 0-1} 0-84 1 12 01? 0' 0> I-li 0-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6