Koning Leopold bezoekt ons land Koningin Maud is overleden Auto botste tegen trammast Vereenigde katholieke pers OM 11.38 UUR UIT LAEKEN VERTROKKEN Het nieuws van heden DE BAROMETER RESTAURANT i DEN HOUT Keelpijn MAANDAG 21 NOVEMBER 1938 AVONDBLAD GARANTIE DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Reeds in Roosendaal wachtte een talrijke menigte, onder wie 2000 kinderen, hem op Enorme drukte in de hoofdstad Vertrek uit Roosendaal Het Weer Amsterdam in afwachting Aankomst Koningin Nat.-soc. weekblad in Indië verboden De drie Belgische Koningskinderen: prin s Albert, kroonprins Boudewijn, prinses Josephine Charlotte, Onverwacht kwam einde der Noorsche vorstin in den nacht van Zaterdag op Zondag Koning Haakon niet bij het sterven aanwezig Het leven der over leden vorstin REGEN EN WIND OP KOMST Twee inzittenden werden gedood; de anderen werden gewond, van wie een ernstig Ernstig ongeval onder Haarlemmerliede Bekende persoonlijkheid op scheepvaartgebied 64e JAARGANG No. 21493 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Geen Duitsche Joden meer in Japan Crediet voor Roemenië van 12 millioen pond DE BALKAN-ENTENTE itan MET l&N CROS. O. BLAZER 5 N/1 ET Z N.V R'DAfvA NIEUWE HAARtEMSCHE COURANT V y TE DEN HAAG BEZUIDEBHOUTSCHEWEG 11-13 BIJ STAATSSPOOR Het aangewezen adres voor Uw maaltijden SPECIAAL MENU OP VASTENDAGEN De nieuwste foto van den Koning der Be Igen, Leopold III, die thans als gast van H.Mde Koningin in ons land vertoeft. Koning Leopold III is heden naar Amsterdam vertrokken met den trein, die om 11 uur 38 het station bij het kasteel Laeken verliet. De minister-president en minister Van Buitenlandsche Zaken, Spaak, Was met de hof dignitarissen aan het zuidstation in den trein gestapt. Roosendaal in den grauwen killen ochtend heden uit zijn gewone doen. Alles was in Afwachting van Koning Leopold. Voor het tweede perron van het Roosendaal- station stond de koninklijke trein, waarin Roning Leopold zou plaats nemen en welke Gm en de leden van zijn gevolg in enkele Ur, 'en van onze grens naar de hoofdstad des Wds zou voeren. Deze koninklijke trein be tond uit vier salonwagens. Achter den laatsten ^agen was het rijtuig van de directie der Ne derlandsche Spoorwegen gehaakt Ir. W. Hupkes en ir. W. P. H. Rijckevorsel, de beide directeuren der Nederlandsche Spoor wegen en eenige ingenieurs maakten in dit rij- de reis naar Amsterdam mee. Op dit perron stonden binnen de touwen der Afzetting meer dan twee duizend schoolkinde- ïGh, allen met vlaggetjes in de Belgische en ih de Nederlandsche kleuren. Ook vertegen woordigers van plaatselijke vereenigingen met e vaandels hunner organisaties hadden Viiei plaats gevonden, evenals eenige honderden Biangstellcnden. Het officieele karakter van het bezoek bleek Af bij 's Konings komst aan het Roosendaal- che grensstation, waar een aanzienlijk gezel- A°hap het Belgisch staatshoofd op Nederlandse!: Goudgebied verwelkomde. Eenigen tijd voordat de trein uit België zoi Aankomen, hadden zich op het perron verza- jdeld de leden van den aan Z.M. gedurende zijn ozoek aan Nederland toegevoegden eeredienst jft waren: vice-admiraal A. Vos, hoofd dei afdeeling van het departement van De ®bsie, gepensionneerd generaal-majoor der ar terie van het Indische leger J. H. Wesseling, Wr- Ms. Kamerheer Ph. J. graaf van Zuylen j®n Nijevelt en de ordonnans-officier van de ?°ningin, eerste luitenant jhr. D. J. A. A. van awick van Pabst van Nijevelt. Voorts waren ter begroeting aanwezig de com missaris van de Koningin in Noord-Brabant, jbr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, de %ische gezant bij ons hof, J. Baron Herry ?et den Belgischen consul te Roosendaal, den eer Th. Tiebacbx en de burgemeester van Roosendaal, mr. C. A. Prinsen. Ook waren er de bevelhebber in de 3e militaire afdeeling, Gheraal-majoor a. A. van Nijnatten en de gar- 'zoenscommandant te Roosendaal, majoor A. C. Reyers, beiden met hun adjudanten. Een eerewacht, van de Ille divisie (infanterie) Jo®t vaandel en vaandelwacht van het 3e regi- infanterie en het muziekkorps van het 6 regiment stonden op het perron opgesteld. Precies om 1 uur stoomde de trein fhet den Koning het station binnen. De locomotief was met Belgische en Nederlandsche vlaggetjes versierd. Nauwelijks was de koninklijke trein tot stilstand gekomen, of Z. M. Ko ning Leopold stapte op het perron. De Koning was gekleed in de uniform Van Luitenant-Generaal van het Bel gische leger en getooid met het groot kruis van den Nederlandschen Leeuw. Het was een plechtig moment, toen de Koning op 't perron stapte en de Riilitaire muziek de Brabangonne in vette. Onder de met vlaggen en guirlan des versierde overkapping, de hand aan de uniformpet; stram en strak, stond de Koning en luisterde naar het Belgische volkslied. Toen de laatste tonen geklonken hadden, trad de Belgische gezant, baron Herry, naar voren, om Zijne Majesteit te begroeten. Uit honder den kelen klonk op dit moment een: „Lang leve de Koning". Het was een mooi en hartelijk wel kom, dat den vorst op Nederland schen bodem werd toegeroepen. Nadat de Belgische gezant den Koning had begroet, stelde hij den vice-admiraal Vos aan Zijne Majesteit voor. Admiraal Vos vroeg vervolgens verlof de overige heeren van den aan Zijne Majesteit toegevoegden eeredienst voor te mogen stellen. Daarna trad de Commissaris van de Konin gin in Noordbrabant, jhr. mr. dr. van Rijcke vorsel, naar voren om den Koning op Neder- iandsch grondgebied te verwelkomen. Vervolgens werden de overige autoriteiten, welke zich op het perron bevonden, aan Ko ning Leopold voorgesteld, De burgemeester van Roosendaal, mr. Prinsen, kreeg daarna gelegenheid na mens de gemeente Roosendaal een geschenk aan te bieden, een herinneringsschotel, ont worpen door de Delftsche Aardewerkfabriek „de Porceleyne Pies", geborgen in een pa lissanderhouten cassette, naar het ontwerp van den Tilburgschen binnenhuisarchitect den heer H. Dreesen. Op dezen schotel zijn afgebeeld de wapens van Nederland en België, waarboven een bloe menkroon als een symbool van de vriendschap en samenwerking tusschen beide landen te zien is. Verder toont de schotel de wapens van de elf provinciën van Nederland, de emblemen van handel en industrie en in het klein het wapen van Roosendaal. Aan de achterzijde staat een opdracht aan den Koning. Zeven minuten nadat de Koning was aangeko men. stapte Z. M. in den salonwagen van H. M. de Koningin. Voor de vensters van het rijtuig onderhield hij zich enkele minuten met den admiraal Vos en met graaf Van Zuylen van Nyevelt. Precies op tijd, om 1 uur 13, zette de trein zich in be weging. Weer klonk uit tallooze monden het „Leve de Koning" en vriendelijk dankte Z. M. voor de uitbundige hulde te zijner eere. Tien minuten later herinnerde alleen nog maar de versiering 1 VERWACHTING: Veranderlijke wind, aanvankelijk zwak tot matig, later wel- -s licht weer krachtig, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, vooral in het Zuiden, weinig verandering in tem- peratuur. Hoogste barometerstand 766.5 te Budapest H Laagste barometerstand 732.4 te Seydisf jord Zon op 7.32 - onder 3.59 - Licht op 4.29 Maan op v.m. 6.51 onder nam. 3.44 H Gedeeltelijke Zoneclips, h. 1.1. onzichtb. Ez: op het tweede perron aan het korte oponthoud, dat de Koning der Belgen te Rnoosendaal heeft gehad. Reeds vroeg in den morgen was het in de hoofdstad te bemerken, dat Amsterdam een hoogen en graag gezicnen gast ging ontvangen. Het begon met de gemeentetram, die in het prille ochtenduur haar materieel met vlaggen getooid den weg opzond en zoodra de verschil lende kantoren en bedrijven waren begonnen, ontstond in zeer snel tempo een eindelooze wand van vlaggen, die den overigens druilerigen en killen morgen een ongekend feestelijk cachet gaf. Hoe later het werd des te beter was de typi sche feestsfeer te bemerken. De drukte ontstond en in die drukte trokken de laatste voorberei dingen voor den intocht van den Koning van België algemeene belangstelling. De intocht der militairen die den koninklijken weg zouden afzetten, genoot een belangstelling, die wel bewees, dat de hoofdstad op dergelijke schouwspelen belust is; het aantreden van de politiewacht op den Dam mocht evenmin over gebrek aan belangstelling' klagen en omstreeks dien tijd waren de trottoirs langs den intochts- weg reeds afgezet met kijklustigen, die voor het lange wachten veelal vouwstoeltjes hadden mee genomen. In deze drukte hadden de kooplieden, die met de nationale en de Belgische kleuren ventten, een ruim afzetgebied en ondertusschen kregen de kijkers interessante scnouwspelen om hen den tijd te laten korten. De immer martiale marechaussee rukte op, militairen werden langs de in den nacht ge schilderde strepen keurig in het gelid geschaard, Jiooge functionarissen spoedden zich naar het station, de eerewacht te paard, die oprukte, kon een spontaan hoera in ontvangst nemen en bij alle toeschouwers heerschte de indruk dat de geest bij het Nederlandsche leger in de laatste jaren wel snel vooruit is gegaan. Ongeacht de geweldige menschenmassa, die op de been was gekomen, had de openbare macht den toestand uitstekend in handen. Ner gens deden zich incidenten voor en ruim voor den aangegeven tijd lag daar een uitgestorven Damrak, door soldaten omzoomd en daarachtei verdrong zich een duizendkoppige menigte, die door een talrijke politiemacht gemakkelijk in bedwang werd gehouden. De Koninklijke weg wasjgereed, Amsterdam was klaar om zijn Koninklijken Gast een har telijk welkom toe te roepen. Hartelijk begroet door eenige honderden belangstellenden, die zich reeds vanmorgen op den feestelijk versierden Dam hadden opgesteld, is H. M. de Koningin omstreeks elf uur per auto in de hoofdstad aange komen. Hare Majesteit begaf zich onmid dellijk in het paleis. Enkele leden van het gevolg zaten in een tweeden hofauto. BUITENZORG, 21 Nov. (Aneta). Het drukken, uitgeven en verspreiden van het, te Batavia verschijnend, nationaal-socia- listisch weekblad „Het Nationale Week blad", is voor den duur van drie weken ver boden. Dit verbod staat in verband met het artikel, in het nummer van 5 November opgenomen, getiteld :„De leider spreekt", waarin wederom uitingen voorkomen met de kennelijke bedoe ling gevoelens van minachting op te wekken ten aanzien van en stemming te maken tegen het gezag in Nederland en de daar gestelde machten. Tevens worden deze uitingen schadelijk ge acht voor de openbare orde in Ned. Indië. LONDEN, 20 Nov. (Reuter). Ko ningin Maud van Noorwegen is he denmorgen overleden. Van ochtend heeft de gezant van Noor wegen te Londen het volgende bulletin, onder teekend door de geneesheeren, die Koningin Maud hebben behandeld, gepubliceerd: „Vannacht te 00.25 uur is Hare Majesteit de Koningin van Noorwegen plotseling overleden. Niets deed een zoo spoedig einde voorzien. Eenige uren voor middernacht waren de symp tomen, welke voortkwamen uit het chirurgisch ingrijpen, verminderd en na een onrustigen dag sliep Hare Majesteit vredig. w.g. John Weri Barrington Ward Dawson of Penn." Bij het overlijden van Koningin Maud van Noorwegen was slechts een verp'eegster aan wezig. De beide geneesheeren, die in allerijl geroepen werden, konden slechts den dood con- stateeren. Ook Koning Haakon, die in Bucking ham Palace logeert, was niet bij het sterven aanwezig. Omtrent de begrafenis is nog niets besloten. Zoodra aan Koning George was medegedeeld, dat zijn tante was overleden, keerde hij met zijn gemalin naar Londen terug De kroonprins van Noorwegen vertrekt Maandagochtend uit Oslo naar Londen. In de Noorsche kerk te Londen werd Zon dagmiddag een boodschap van Koning Haakon voorgelezen, dat „God vannacht de Koningin van mijn zijde heeft weggenomen, en dat het voor mij een groot verlies is, hoewel ik begrijp, dat het Zijn wil was." De Koning van Engeland heeft besloten, dat het Engelsche Hof gedurende vier weken den rouw zal aannemen over het overlijden van Koningin Maud. Bijzonderheden over de be grafenis zijn nog niet bekend geworden. Koning Ha-akon heef-t- aan den Bisschop, van.. Oslo een telegram gezonden, waarin hij mede- deeling doet van het overlijden van de Ko ningin. Een dichte menigte staat bedroefd in stilte voor het paleis te Oslo, waar de vlag halfstok is uitgehangen. In een buitengewonen ministerraad heeft de eerste minister uitdrukking gegeven aan de ge voelens van medeleven van de regeering met Kroonprins Olaf, die als regent de vergadering presideerde. De premier verklaarde, dat het overlijden der Koningin een nationale rouw beteekent en dat alle gevoelens van sympathie naar de Koninklijke Familie gaan. De bladen wijden speciale edities aan de overleden Koningin, waarbij zij haar edel ka rakter in het licht stellen. Als merkwaardige bijzonderheid mag worden vermeld, dat de vorstin overleed op denzelfden dag van het jaar als haar moeder in 1925 stierf. Uit haar jeugd wordt verhaald, dat zij als eerste der Engelsche koningsfamilie leerde fiet sen. Toen Koningin Victoria daarover bedenkin gen uitsprak, zeide de prinses: „Iedereen weet, grootmoeder dat ik beenen heb gekregen." Haar liefde voor de sport bezorgde haar in de jeugd den bijnaam „Harry". Zij tuinierde en wandelde gaarne en beoefende daarnaast de ski-sport. Haar litteraire belangstelling bleek o. a. uit •het feit, dat zij een ongepubliceerde no velle heeft geschreven. De Noorsche koningin hield zich in het open bare leven min of meer op den achtergrond met een gereserveerdheid, waaraan haar Engelsche afkomst niet vreemd was. Toch mocht zij zich zeker, in de liefde en den eerbied van haar volk verheugen. Haar zoon, kroonprins 01avi erfde van zijn moeder de sportiviteit. Hij is een uitstekend ski- looper, en won bij de Amsterdamsche Olympi sche spelen een zeilwedstrijd voor de jacht- klasse. Koningin Maud bezocht geregeld de in ternationale ski wedstrijden bij Oslo, waar h(j aan deelnam, en maakte met hem vele zeil tochten. Als zij een van haar vele bezoeken aan En geland bracht verbleef zij gaarne op Appleton House, dicht 'bij Sandringham Castle in Nor folk, dat Eduard VII aan zijn dochter als bruidsgeschenk had meegegeven. Koningin Maud van Noorwegen was in 1869 in Marlborough House te Londen geboren, als dochter van Könlng Eduard VII en Koningin Alexandra van Engeland. Haar echt Engelsche opvoeding maakte, dat zij zich haar geheele leven lang sterk tot haar geboorteland aange trokken bleef gevoelen. In 1896 trad zij in het huwelijk met prins Karei van Denemarken, die in 1905 bij volksstemming tot Koning van Noor- Wegen werd gekozen en den naam Haakon aan nam. Op 25 November 1905, dus bijïia 33 jaar geleden, kwam deze met zijn gemalin op het jacht „Dannebrog" te Noorwegen aan. De overleden vorstin slaagde er langzamer hand in de harten van haar onderdanen te winnen. Naast het sympathiek optreden van Koningin Maud, maakte haar sportiviteit haar populair. Uit haar huwelijk werd in 1903 Kroonprins Olav geboren, die in 1929 in het huwelijk trad met prinses Martha van Zweden Voor morgen mag veranderlijke wind worden verwacht, wisselend in kracht. Bij zwaar be wolkten tot betrokken hemel zal opnieuw re gen voorkomen, vooral in het zuiden. De temperatuur zal nog weinig veranderen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op de Haarlemmerstraat ter hoogte van Haarlemmerliede een Chevrolet, komende uit Amsterdam, met 80 K.Msnelheid te gen een betonnen paal, die de bovenleiding der tram draagt, gebotst, waarbij de wagen geheel werd vernield. Bij dit ongeval verloren twee personen het leven, ter wijl de beide andere inzittenden blessures opliepen In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks drie uur, is op den Haarlemmerweg onder Haarlemmer liede een uit de richting Amsterdam komende auto, waarin vijf personen zaten, even voor de Liedebrug op onverklaarbare wijze in volle vaart tegen 'n zwaren beton nen trammast gebotst. De auto drong met het voorstuk in den mast, welke ontzet werd en scheef over de trambaan kwam te staan. De motor schoof naar achte. 1, terwijl het stuurrad opeen eigenaardige manier ont wricht werd, waardoor het op zij uit den ver nielden wagen naar buiten sta: De caros- serie werd nagenoeg geheel versplinterd, de brokstukken lagen overal in den omtrek verspreid. Tot de passeerende automobilisten, die van verschillende kanten toesnelden, behoorde dokter R. J. P. Muller uit Haarlem, die onmiddellijk de noodige maatregelen nam. Dokter F. Kuipers, uit Halfweg, was spoedig ter plaatse, evenals de ongevallendienst en brancards van Mathot's Ziekenvervoer uit Haarlem. Het bleek, dat zich in den wagen een huurauto ui„ Amsterdam behalve de chauffeur, twee heeren en twee dames bevonden. Het waren de 'amilies S. W. F. Hendrikse en mr. O. ter Haar, beiden uit Heemstede. Het ergst was de heer Hendriks er aan toe, die een schedelfractuur had bekomen. Tij dens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. Zijn echtgenoote, die vermoedelijk lichte hersenschudding had opgeloopen, is in het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem opgenomen. Haar toestand liet zich Zondag avond vrij gunstig aanzien. Mr. Ter Haar is met verschillende ver wondingen naar het Diacnnesse„huis te Haarlem overgebracht, evenals de chauffeur Van der Kils uit Amsterdam, die een enkel heeft gebroken en een hersenschudding haeft bekomen. Mevrouw Ter Haar kan naar haar woning vervoerd worden, zij werd slechts licht gewond. Omtrent de oorzaak van het ongeluk zijn geen bijzonderheden bekend. Later is mr. Ter Haar in het ziekenhuis overleden. Het tramverkeer ondervond den gelicelcn Zondag vertraging, aangezien de draden onklaar waren geraakt, zoodat men de plek op enkel spoor moest passeeren. De heer Hendrikse, die bij dit auto-ongeluk om het leven is gekomen, was lid van de directie der N.V. Nederlandsche Stoomvaart Maatschap pij „Oceaan" en der N.V. Meyer en Co.'s Scheep vaart Maatschappij te Amsterdam. Deze functie had hij 1 Januari j.l. aanvaard. Hij was in 1920 in dienst van de maatschappij g" treden, was ge durende vele" jaren chef van de afdeeling alge meene zaken en daarna procuratiehouder.Als directeur was hij speciaal belast met de leiding van den nautisch-teehnischen dienst. Hij was op scheepvaartgebied een bekende persoonlijk heid, die in tal van commissies zitting had. Ook voor de watersport heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. Hij was bestuurslid van de Konink lijke Nederlandsche Roei- en Zeilver-sniging en commissaris van het matrozeninstituut dezer vereeniging (opleidingsschip „Pollux"). Voorts was hij bestuurslid van de vereeniging voor Nij verheidsbelangen „Amsterdam-Noord". Voor hij in het scheepvaartbedrijf kwam was hij zee officier. Hij was te Vlissingen geboren en be reikte den leeftijd van 52 jaar. BEZOEK VAN KONING LEOPOLD III VAN BELGIë AAN ONS LAND. De Chineesche stad Tsjansja werd ge heel door brand verwoest. De Duitsche regeering zal de actie tegen de Joden stelselmatig voortzetten. Koningin Maud van Noorwegen is giste renochtend overleden. Nat.-soc. weekblad in Indië voor den duur van drie weken verboden. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ernstig auto-ongeval onder Haarlem merliede eischt twee dooden. TOKIO, 21 Nov. (Havas). Uit goede bron. wordt vernomen, dat vanaf 25 November, den dag waarop het Duitsch-Japansche cultureele accoord wordt onderteekend, de toelating van Duitsche Joden practisch verboden zal zijn. De aanstelling van Duitsch-Joodsche onderwijzers, die de laatste drie jaar in Japan op bijzonder grooten schaal heeft plaatsgevonden, zal voortaan onmogelijk zijn, daar de Duitsche re geering zich de keuze za] voorbehouden van de Duitsche onderwijzers, die naar Japan worden gezonden. De Duitsche Joden, die door de Japansche autoriteiten in dienst gesteld zijn, .zullen niet weggezonden worden, doch de regeering heeft niet-officieel den wensch te kennen gegeven, dat zij, wier verbintenissen afloopen, door an deren worden vervangen. BOEDAPEST, 20 November Het blad Poli- tika schrijft een bericht uit Boekarest, dat Roe menië op korten termijn en renteloos een Britsch crediet van twaalf millioen pond ster ling zal ontvangen. Verklaard wordt, dat ver mindering van rechten zal worden toegestaan op in Groot-Britannië uit Roemenië inge voerd graan. Op 28 November zal te Athene een conferen tie worden gehouden van de generale staven van de leden der Balkanentente. Wrijf deze krachtige zalf op de keel en bedek ze met waxm flanel. Dit werkt als een pappleister en bovendien worden door de ingeademde dampen de aangedane luchtwegen gezuiverd. X L s. VW\V\\\V11I1III U) ll n l TI r r r A//P Stand op Maandag 1 uur n.m.: 144.5 Vorige stand: 746.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1