I lil M Amsterdams gemeentebestuur begroet Koning Leopold DE TOESPRAKEN U krijgt VERSCHE BROODJES!... Vereenigde katholieke pers „SINT PETRUS" Enthousiaste ovaties langs den weg Het nieuws van heden DE BAROMETER a Bij de plechtige begroeting van Koning Leopold III op het Amsterdamsche stadhuis hield Burgemeester dr. W. J de Vlugt de volgende toespraak: Op deze toespraak antwoordde Koning Leopold als volgt Mijne Heeren, Het Weer Een aanklacht tegen generaal Cedillo -,m®f W b0EDkfi5P-Z DINSDAG 22 NOVEMBER 1938 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21495 .i De plechtige ontvangst Van Koning Leopold in de raadzaal van het Amsterdamsche stadhuis. De Koning der Belgen houdt zijn rede Hedenmorgen is Koning Leopold door het Amsterdamsche Gemeentebestuur op het stadhyis plechtig begroet. De ontvangst had plaats in de nieuwe raadzaal in het vroegere Admiraliteits gebouw van het oude Prinsenhof. Dit statige Admiraliteits gebouw is geheel uitgebroken en vernieuwd, maar de voorgevel staat er nog, gerestaureerd in ouden geest. Hier zijn ook andere staatshoofden door het stadsbestuur ontvangen, o.a. de Fransche president Fallières en de vader van Koning Leopold, wijlen Koning Albert, die bij zijn bezoek met Koningin Elisabeth in 1908 óók naar het Bagijnhof ging, waar Mgr. Klönne hem toen de oude archieven van het hof toonde. Toen Lode wijk Napoleon in het begin der vorige eeuw het Amsterdamsche Raadhuis aan den Dam tot paleis opeischte, is het stadsbestuur gehoorzaam naar het Prinsenhof verhuisd; het „woont" daar nu nog m een telkens verbouwd gebouwencomplex, waar eens een klooster stond. Koning Leopold en Koningin Wiihelmina, die tien minuten over half elf het paleis hadden verlaten, werden in de groote nieuwe raadzaal ontvangen, waar Burgemeester dr. W. de Vlugt een toespraak hield, welke toespraak door Koning Leopold werd beantwoord. Koning Leopold en H. M. Koningin Wiihelmina begeven zich Van het Paleis naar het Stadhuis van Amsterdam voor de officieele ontvangst door het Gemeentebestuur. Ongelukkige regeling Sire, Het bericht, dat Uwe Majesteit bij Haar verblijf in Nederland voornemens was, enkele dagen in de hoofdstad te toeven, beeft bij de Vroedschap dezer stad een oprechte vreugde gewekt. Dat het thans mijn taak is, aan deze vreugde uiting te geven r- te grooter, waar ook onze beminde Vorstin den zetel van het hoofdstedelijk Bestuur, het oude Prinsenhof, met Haar hooge tegen woordigheid wel heeft willen sieren stemt mij tot groote dank baarheid, maar ik zou aan de beteekenis dezer stonde te kort doen, indien ik niet tevens zwaar mijn verantwoordelijkheid zou gevoelen en den plicht, mijn woorden te doen beantwoorden zoowel aan die beteekenis als aan de kracht van de gevoelens, welke ons op dit oogenblik bezielen. Want kunnen woorden niet als ijle, dorre bladeren zijn, die dwarrelend verwaaien in den herfstwind? Maar óók kunnen woorden, geboren uit een rotsvaste overtuiging en door sterken wil of schoon verlangen gedragen, als in brons gedreven lijken, eigen-zinnig en onveranderlijk. De luttele frazen, die ik thans vermag te spreken, kunnen helaas tot diè schoone sfeer niet reiken immers het handwerk des dichters is mij vreemd maar mogen zij dan toch ondubbelzinnig lètuigen van mijn sterk en innig besef, dat de komst van Uwe Vlajesteit in Neêrlands hoofdstad door haar Vroedschap en door laar burgerij ten hoogste gewaardeerd en als een blijde, historische gebeurtenis gevierd wordt. Mogen deze enkele woorden dan toch begrepen worden als te zijn ingegeven en gestuwd door diepen eer bied en hartelijke gevoelens van sympathie voor den Vorst van ons stam- en taalverwant buurland. En wanneer het mij thans vrij staat, namens het Gemeente bestuur van Amsterdam een wensch uit te spreken, moge het dan zijn en Haar gische bestuur van Amsterdam een wensch uit te spreken, moge hel een krachtige bede voor het welzijn van Uwe Majesteit Huis en voor den bloei van het Belgische volk. Het hartelijk onthaal van de Amsterdamsche bevolking heeft mij zéér diep ontroerd. Weest zoo vriendelijk bij uwe medeburgers de tolk te willen zijn,van mijn levendige dankbaarheid. Over deze gewaardeerde blijken van vriendschap zal zich mijn volk verheugen, even oprecht als ik zelf. De Nederlandsche en Belgische gemeenten zijn op eenzelfden grondslag gebouwd. Aan beide zijden van den Moerdijk worden met eenderen hartstocht de individueele vrijheden gehuldigd en de mensche ijke rechten geëerd. Met dezelfde toewijding worden er in het Huisgezin en de Stede kernen van het politiek en maatschappelijk leven, gesterkt en geheiligd. Onder al de steden, die het Nederlandsche volk als een gordel van steen en licht aan het Noordzeestrand heeft opgericht, schittert het machtige Amsterdam, Koningin van het Noorden. In haar weelderigen bouwtrant weerschijnt de glans van een roemrijk verleden. En aan den stouten opzet van talrijke moderne wijken, ervaart men hoe zij in eenzelfden levenswil oud en nieuw weet saam te klinken. De zorg daarbij besteed aan de arbeiderswoningen, getuigt van een hoogstaand maatschappelijk plichtsbesef. Amsterdam is met het heerlijk ornaat der Nederlandsche kuituur versierd. Vanuit uw Rijksmuseum straalt Rembrandt uit over de heele wereld, en wij, uw Zuiderburen, door zoovele histo rische affiniteiten met uw dieper geestesleven vertrouwd, herdenken niet zonder trots, dat een uwer grootste burgers en Nederlands geniaalste dichter een zoon van Antwerpsche ouders was. Zoo afdoende redenen tot broederlijke toenadering worden in de huidige omstandigheden nog versterkt door onzen gemeenschap- pelijken wensch om met alle middelen te ijveren voor de bevorde ring van den vrede onder alle volkeren. Zulk streven kan alleen door de erkenning van de economische werkelijkheid worden ge diend. Aan het nuchter oordeel van het Nederlandsche Volk zal de wijsheid van deze stelling niet ontsnappen, en in Nederlands Staatkundig beleid meen ik een eendere opvatting te zien van de zending waartoe kleine vrije landen worden geroepen. Mijne Heeren, Amsterdam gedije in steeds hoogeren bloei en heerlijkheid! Per auto naar Soestdijk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN TAC KvMO'JTERD I V r\ en AZIJN De Vereenigde Staten kunnen hem niet meer opnemen VERLAGING DER LEERLINGENSCHAAL MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 10 et., Ingez. tnededeelingen 50 cent; idem op pag één 55 cent per regel. Bi] contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In de vroege ochtenduren van den tweeden dag van het bezoek van Koning Leopold van België aan Ko ningin Wiihelmina hing een dichte mist over de hoofdstad en zoo was Let begin van dezen dag triestig en somber. Maar tegen negen uur ver loor de mistsluier haar compacte dichtheid. De zon begon als een bleeke maan eerst te stralen en tegen tien uur brak zij feestelijk en triom fantelijk door de laatste nevels heen. Als bij tooverslag veranderde daar door het aspect der morgen-drukke straten, die vroolijk met de honder den vlaggen lagen te glanzen. Om half elf zijn vanmorgen de koninklijke personen uitgereden, maar reeds meer dan een uur tevoren stonden op den Dam tal van be langstellenden langs de trottoirs' aaneengerijd. In het paleis, waarvoor infanteristen op wacht stonden en eenige politie-agenten de men- schen op een afstand hielden, begon leven en beweging zichtbaar te worden. Om'vijf minu ten voor half elf trad de eerewacht van het zevende regiment infanterie met de stafmuztek aan op de „kleine steentjes". De rijtuigen kwa men voorrijden en het publiek keek zich de oogen uit naar al het kleurige en fleurige, dat er te zien was. Terwijl het paleis-carillon het halfuurspel speelde, klonken commando's, de eere-com- pagnie presenteerde het geweer. De bronzen deuren onder de galerij zwaaiden open en even later traden onder massaal gejuich der belang stellenden H. M. de Koningin en Koning Leo pold naar buiten. De stoet zette zich in be weging en zwenkte rechtsaf naar het Rokin. Het koninklijke statierijtuig was bespannen met vier paarden en werd voorafgegaan door de rijtuigen van den burgemeester en den hoofdcommissaris. Achter het koninklijke rij tuig reden Z. Exc. minister Spaak en de leden van het gevolg der beide Vorsten. Overal langs de korte route, welke via Rokin, Nieuwe Doelenstraat, Kloveniers burgwal, Rusland en Agnietenstraat naar het stadhuis, het oude Prinsenhof, leidde, stonden de belangstellenden, in dikke rijen opgesteld en talrijke ovaties werden aan Koningin en Koning gebracht. Het koninklijke rijtuig hield stil voor den hoofdingang van het stadhuis en door het groote hek schreden H. M. de Koningin en Haar gast over de fraaie binnenplaats naar de raadszaal. Hier stond de commissie van ontvangst opgesteld, die de Koninklijke Per sonen opwachtte. Deze commissie bestond uit de heeren de Miranda, oudste wethouder en Van Meurs, jongste wethouder en mej. mr. C. Tendelo, jongste lid van den gemeenteraad. Over de ontvangst ten stadhuize kunnen we verder weinig vertellen dank zij de klein-bur- gerlijke wijze, waarop het dagelijksch bestuur der gemeente de vertegenwoordigers der binnen- en buitenlandsche pers als de vertegenwoordi gers van het lezende publiek heeft meenen te kunnen behandelen. Koning Leopold heeft zich ln zijn buitenge woon belangrijke toespraak, welke hij in vloeiend Nederlandsch hield, zich tot de Amsterdamsche burgerij gewend. Maar ons Dagelijksch Bestuur der gemeente, dat zich blijkbaar te gewichtig gevoelde, heeft geen moeite gespaard om de pers verre te houden en het oogmerk van den koning, om hechtere toenadering' te bewerken tusschen twee volken en tusschen de burgerijen, te bemoeilijken. Want de perstribune was door de „goede zorgen" der afdeeling beplantingen (die de opgave weer had „uitbesteed") door een volslagen muur van bloemen en planten, die tot den zolder reikte, volkomen van de raad zaal gescheiden, zoodat men op tafels moest klimmen om tusschen de planten door nog iets te zien en te hooren wat elders geschiedde en gezegd werd. Dat was iets geheel anders dan we nog niet zoo lang geleden te Brussel, Parijs en Berlijn meemaakten. Uit ergernis verlieten vele Belgische journalisten de zaal. De Belgische bladen hadden speciale ver tegenwoordigers gezonden, die o. a. door de medewerking onzer regeering op de meest hof felijke wijze elders zijn ontvangen. Daarom is het te meer te betreuren, dat de vertegenwoor digers van het Amsterdamsche gemeentebestuur zoo onhebbelijk optraden en aldus de bedoeling van dit koninklijk bezoek schaadden. Ware de Belgische vorst niet zoo voorkomend geweest zijn rede ter beschikking van de Nederlandsche pers te stellen, dan had, door de schuld van het Amsterdamsche bestuur, zijn belangrijke rede niet behoorlijk kunnen worden weerge geven. Bij de ontvangst van Leopold's vader, wijlen Koning Albert, en bij de komst van den Fran- schen president indertijd onder een vorig dage lijksch Bestuur der gemeente was de organisatie heel anders en beter. We moeten daarom volstaan met mede te déelen, dat bij zijn komst den koning door den burgemeester de in een halven kring geschaar de raadsleden werden voorgesteld. Daarna namen de Koningin, die in een lila costuum ge kleed was, en. Koning Leopold op twee zetels plaats in het midden der zaal, met den rug ge keerd naar den wand der schilderingen. Staande las alsdan de burgemeester zijn begroetingsrede in het Nederlandsch voor, waarop de Koning antwoordde eveneens in het Nederlandsch. De toespraak van den sympathieken jongen vorst, die zoo prettig sprak, maakte grooten en diepen indruk: dit was een rede zonder alge meenheden, zonder frases, dit was de toespraak van iemand, die iets te zeggen had tot een broedervolk. Nadat de redevoeringen waren uitgesproken werden ververschingen rondgediend en onder hielden zich. de Koning en de Koningin met enkele aanwezigen. Maar nog eens:/ daarover kunnen we weinig mededeelen door de „voor- 9* iiiiiiiiiininiiiniiuiimiiiiniiHiiHiiiiiiiiimminiiiiiniHi Ti? treffelijke" zorgen van ons gemeentebestuur. (Niet ongevaarlijk leek ons die plantenmuur ook, want behalve de pers konden zich daar andere personen bevinden waarop nu, ondanks de aanwezigheid van politie, niet het oog kon worden gehouden.) Achter de plantenhaag was ook een heel, heel klein strijkje opgesteld, dat de volksliederen speelde. Omdat de vorstelijke personen na het bezoek aan het Prinsenhof rechtstreeks naar Soestdijk zouden vertrekken, waar in het witte, paleis van het prinselijk paar, dat reeds te tien uur per auto uit Amsterdam naar Soestdijk was ver trokken, de lunch zou worden gebruikt, en ver- yolgens zou worden doorgereden naar het Belgisch monument in Amersfoort, maakten de ïijtuigërr' tijdens het bezoek'.aan het stadhuis plaats voor auto's. Koning Leopold en onze Vorstin namen plaats in een gooten hofauto. waarvan de kap was neergelaten. Voor op den wagen wapperden de twee standaards. Niet alle leden van het gezel schap maakten den tocht naar Soestdijk mede. Slechts enkele hofdignitarissen en ook minister Spaak en de Nederlandsche minister van Bui tenlandsche Zaken, mr. Patijn, namen in twee volgauto's plaats. Zoodra' de vorstelijke personen naar buiten kwamen en in den auto stegen, werden zij voor de tweede maal door de voor het stadhuis verzamelde menigte hartelijk toe gejuicht. De geheele route, welke door een uitgestrekt deel van Zuid voerde, was omzoomd door dichte rijen toeschouwers en een onafgebroken ovatio neel gejuich plantte zich langs de straten voort. Om Circa kwart voor twaalf werd de grens der gemeente bij den Hartveldscheweg bereikt, waar de jpolitiemotoren achterbleven. In snel tempo vferdwencn de hofauto's in de richting Soestdiik, VËRVOLG OP PAGINA3l Officieele ontvangst van Koning Leopold op het stadhuis te Amsterdam. Hitier zou voornemens zijn den gezant te Londen naar Berlijn te ontbieden. De zaak der marechaussee te Oss komt 1 December voor den Centralen Raad van Beroep. De Nationale Woningraad zal in een landelijke bijeenkomst het vraagstuk der krotopruiming bespreken. Abtswijding te Zundert. Honderdjarig bestaan van het St. Elisa beth Ziekenhuis te Tilburg herdacht. De prijs van f 20.000 in de Staatsloterij viel op nummer 5355. DE FIJNPPOEVEP GEBPUIKT 5LAOLIE illlllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll!= 3 VERWACHTING: In het Westen mati- 3 i ge, tijdelijk krachtige, Westelijke later g wellicht verder krimpende wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde 3 temperatuur; in het Oosten meest mati- 3 ge, Westelijke tot Zuidelijke, later wel- licht verdere krimpende wind, aanvan- kelijk opklarend, later zwaar bewolkt tot 3j I betrokken en weer kans op regen, aan- 1 vankelijk iets zachter. r Hoogste barometerstand 755.3 te Biarritz s Laagste barometerstand 733.1 te Kopenhagen Zon op 7.34 - onder 3.57 - Licht op 4.27 3 Maan op v.m. 7.54 onder nam. 4.24 E Nieuwe Maan 0.25 v.b. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiitiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiB CORPUS CHRISTI (Texas), 22 Nov. (Havasj De Mexicaansche rebellen-generaal Cedillo is gelijk met vijf tndere personen beschuldigd van schending der Amerikaansche neutrali- teitswet van 1937. Hem wordt n.l. ten laste gelegd, dat hij in September 1937 bij een firma te Chicago twee vliegtuigen heeft gekocht en heimelijk naar Mexico heeft overgebracht. Tevens richt de acte van beschuldiging zich tegen de pogingen van medeplichtigen van den generaal, om in de Vereenigde Staten een leening te verkrijgen tot steun van de opstandige beweging in Mexico. Deze beschuldigingen beteekenen voor Ce dillo, ditt hiermede practisch de grenzen der Vereenigde Staten voor hem gesloten zijn. Het laatste Verslag over het Onderwijs in Nederland was wederom een felle aanklacht tegen de te ver doorgevoerde bezuiniging op ons Lager Onderwijs. Ouders van Nederland, eist in het belang uwer kinderen de nodige verbetering door K.O.V. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 7423 Vorige stand: 741.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1