Koninklijk bezoek aan de F okkerf abrieken m bureaux voor redactie en administratie. Imredy moet nu aftreden Politiek succes voor Daladier Ook katholieke vluchtelingen Het nieuws van heden NIEUWSTE PRODUCTEN BEZICHTIGD L. DE BAROMETER I J VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 - AVONDBLAD NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21497 V" Koning Leopold bracht hedenmorgen een bezoek aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker in Amsterdam-N oord Gedenkpenning aan de vorstelijke personen overhandigd Langdurige rondgang door het bedrijf Het Weer Hongaarsche regeering leed in het parlement een nederlaag Hij dreigde aan Chamberlain en Halifax te vragen hun reis uit te stellen Motie van wantrouwen werd verworpen Reynaud is tevreden MOND- EN KLAUWZEER AS De laatste maanden zijn meer dan duizend aanvragen binnen gekomen Het stoffelijk overschot van Kemal Ataturk is van Istanboel per oorlogsbodem naar Ankara overgebracht, waar. het in een mausoleum zal worden bijgezet Spionnagecomplot in Denemarken ST. NICOLAAS- BIJLAGE De aandacht can onze abon- nes vestigen wij op de bij dit nummer gevoegde extra St. Nicolaasbijlage. A DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN TROMPENBERG'S PALACE HOTEL Voor Wildbouien naar Vierhouten! Hotel „DE MALLE JAN" Telef. 2 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor d® kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek Heden wapperden reeds in den Vroegen morgen de vlaggen op de gebouwen der N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker in Amster dam-Noord, ter eere van het Ko ninklijk bezoek. Omstreeks kwart voor elf naderde de koninklijke stoet van 14 auto's. Waarin ongeveer 25 personen geze ten waren. In den eersten auto bevon den zich de Burgemeester van Am sterdam en de Hoofdcommissaris van Politie. Op het oogenblik dat de auto, waarin de vorstelijke bezoekers gezeten waren, het fabrieksterrein binnenreed, werden de Koninklijke Standaarden geheschen. Vóór den ingang van een der groote fabrieks hallen was een ontvangstbordes opgesteld, op sbiaakvo!le wijze versierd met tapijten en plan- ten, zoodat het geheel een feestelijk karakter Öroeg. De Vorstelijke bezoekers werden opgewacht floor dr. W. de Vlugt, burgemeester van de stad Amsterdam en den heer C. G. Vattier Kraane, Resident-commissaris en mede-oprichter van cie Fokkerfabriek. Ook de heer J. E. van Tijen, °bder-directeur der N.V. Nederlandsche Vlieg- Rigenfabriek Fokker, die den directeur, den heer A H. G. Fokker, die om zakelijke redenen in Amerika is, verving, was op het bordes aanwe- Nadat de burgemeester de beide heeren aan hunne Majesteiten had voorgesteld begaf men &ich in de hal, waar eenige geheel gereed-zijn- fle vliegtuigen waren opgesteld. Hier bevonden zich de heeren L. Janse, pro- 'bratiehouder en chef van de afdeeling Admi nistratie, F. W. Seekatz, procuratiehouder en nhef van de afdeeling Export, benevens Ir. M. heeling, chef-constructeur van de Fokkerfa- Riek. Achter hen stonden de heer H. J. Ta- officier M. S. D. der le klasse, chef van Rt militaire toezicht op den aanbouw van vHegtuigen en de overige hierbij gedetacheerde Officieren. Vervolgens nam de bezichtiging een aan hang. Zijne Majesteit de Koning der Belgen Werd rondgeleid door den heer van Tijen, H. M. de Koningin verzocht den officier hi.s.d. eerste klasse H. J. Takens, die als chef van het militaire toezicht op de Fok kerfabrieken is gedetacheerd, Haar in de fabriek rond te leiden en omtrent de in Aanbouw zijnde vliegtuigen voor te lichten. Midden in de hal bevond zich een lucht- kruiser van het type Fokker TV, het laat ste toestel van de serie van zestien mach tige bommenwerpers, bestemd voor de Duchtvaartbrigade te Soesterberg. Ter linkerzijde zag men den tweemotorigen lachtkruiser G1, het vliegtuig waarmede fle Fokkerfabriek tijdens de Luchtvaartten toonstelling te Parijs in 1936 zoo'n belang- Hjk succes wist te boeken, en waarvan thans series, zoowel voor de Nederlandsche Hegeering, als voor buitenlandsche reke ning in. aanbouw zijn. Ter rechterzijde stond de Fokker D21 opgesteld, een éénmotorig jachtvliegtuig, dat reeds in grooten getale aan de Neder landsche Luchtmacht is afgeleverd. Achter deze vliegtuigen bood de bouw. der houten vleugels, waarbij het middenstuk van den romp tot één geheel met den vleugel is samengebouWtC een interessant schouwspel. Deze fabricagemethode is door de Fokkerfa briek zoodanig geperfectionneerd, dat vleugel en rompmiddenstuk zelfs voor watervlieg tuigen als één geheel in hout kunnen wor den vervaardigd. De aandacht trokken hier de vliegtuigen type Fokker T8W, 2-motorige torpedovliegtui gen, in serie voor de Koninklijke Marine in aanbouw. Van deze afdeeling af begaf men zich via de schilderswerkplaats, waar zoo juist een vleugel van een der G1 vliegtuigen voor de Lucht vaartbrigade te Soesterberg in schutkleuren ge schilderd was, naar de montageloods. Hier kreeg m.en een duidelijk beeld dat hoewel de vliegtuigen nog niet aan een loopenden band kunnen worden gefabriceerd de doelmatige montagemethoden dit ideaal reeds zeer nabij komen. Waren de vleugels en rompen, welke zich achter in de montageloods bevonden, slechts schaars van inbouwdeelen voorzien, hoe meer men naar voren kwam, des te meer naderden deze tot geheel gemonteerde toestellen, met complete motorinstallaties, landingsgestellen, radio-ontvangers en -zenders en al wat verder moderne vliegtuigeh tegenwoordig bevatten. Bijzondere aandacht trok de zware frontbe wapening der G1 vliegtuigen, bestaande uit 8 FN mitrailleurs in den rompneus, een staaltje van bewapeningstechniek, die men eigenlijk vin een vliegtuigenfabriek niet zou verwachten. Im posant werken de in een lange rij opgestelde rompen van de jagers, type Fokker D—21. Be halve door de Nederlandsche Regeering werd dit type o.a. ook door de Finsche en Deen- sche Luchtmacht als standaardjachtvliegtuig gekozen. Over een inmiddels uitgelegd plankier be gaf de stoet zich van deze montageloods naar de nieuwste afdeeling van de fabriek, waar geheel metalen vliegtuigen worden gebouwd. Het eerst bezichtigde men hier den bommenwerper type Fokker T—9 met bestemming voor de Koninklijk Nederl- Iandsch-Indische Luchtmacht, het nieuwste geheel metalen vliegtuig der Fokkerfabrie ken. Over enkele maanden zullen de proef vluchten hiermede een aanvang nemen. Het oog werd verder geboeid door fraisma- chines, groote persen, kantbanken, veredelings- baden voor duraluminium, kortom alle moder ne werktuigen en gereedschappen van een goed geoutilleerde vliegtuigenfabriek. Het gezelschap besloot den rondgang met een bezoek aan het Constructiebureau, waar een honderdtal teekenaars dagelijks arbeiden aan het zeer groote aantal teekeningen, dat het bouwen van vliegtuigen vergt. Via het gebouw van den Technischen Dienst en de Wetenschappelijke Afdeeling, waar van de dertig academisch gevormde ingenieurs, die' aan de fabriek verbonden zijn, een twaalftal de aërodynamische en sterkteberekeningen maakt, begaf het ge zelschap zich naar de Ontvangstzaal van de fabriek. Hier werd een oogenblik ge pauzeerd en werden ververschingen aange boden, terwijl Hunne Majesteiten hun handteekening in het daarvoor bestemde boek plaatsten. De heer Vattier Kraane verzocht hierop den Koning en de Koningin, een gedenk penning van de Fokkerfabriek te willen aanvaarden, welke herinnering aan hun bezoek daarop aan de Vorstelijke Personen werd overhandigd. Alvorens de fabriek te verlaten, werd een van de schuilkelders bezichtigd, waarover de Fokkerfabriek beschikt, voor gebruik bij even- tueele luchtaanvallen. De Luchtbeschormings- ploeg in haar speciale kleeding stond hier opge steld. illlllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllH VERWACHTING: Stormachtige, krach- s tige Noordwestelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, regen of hagelbuien vooral aan de kust, iets kouder. S Hoogste barometerstand 759.8 te Toulouse 5 Laagste barometerstand 719.1 te Beracastle 1 STORMWAARSCHUWIN G SDIEN ST Geseind van De Bilt hedenmorgen te =j 9.45 uur aan alle posten: „Wordt ver- wacht storm uit het Zuidwesten, met rui- 5 menden wind". H Zon op 7.36 - onder 3.56 - Licht op 4.26 Maan op v.m. 8.50 onder nam. 5.12 E. K. 30 November iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bij het vertrek van de Vostelijke Bezoekers gaf het geheele personeel der fabriek op en thousiaste wijze blijk van zijn gevoelens van aanhankelijkheid en trouw. Het goede verloop van het bezoek was me de te danken aan de voortreffelijke wijze waar op de politie haar medewerking verleende, zoo wel bij aankomst en vertrek, als gedurende het verblijf in de fabriek van de beide regeerende Vorsten. BOEDAPEST, 23 Nov. (Havas). De regee- ring-Imredy is in het parlement definitief in de minderheid gebleven en wel met 105 tegen 95 stemmen. Volgens de Hongaarsche constitutioneele traditie zal Imredy thans aan het staatshoofd zijn ontslag moeten aanbieden. PARIJS, 22 Nov. (Havas) In de avond vergadering van de Financieele Commissie van de Kamer werd gesproken over de motie, welke Vrijdag j.l. is ingediend door de socialisten en communisten. Van te voren had Daladier nog een belangrijke verklaring afgelegd. De minister-president zeide, na te hebben gewezen op het belang van de wetsontwerpen voor het verzekeren van het evenwicht der be grooting, dat indien de Financieele Commissie vanavond een motie van wantrouwen zou aan nemen, hij den Britschen- ministers, die morgen worden verwacht, zou verzoeken hun reis naai Parijs uit te stellen. „Ik wil Chamberlain en Halifax niet ont moeten met een motie van wantrouwen in mijn knoopsgat. Indien zulk een motie wordt aan genomen; weet ik wat mij te doen staat." In welingelichte kringen is men van meening, dat deze woorden van Daladier beteekenen: in dien de commissie zich vijandig zou toonen ten aanzien van de decreten, zal de minister-presi dent binnenkort het parlement bijeenroepen om een besluit te nemen over het economisch en financieel herstel. Hij is van oordeel, dat de onzekerheid over de houding, welke het parle ment zal aannemen, niet langer mag duren. De commissie heeft hierop de socialistische motie verworpen met 20 tegen 18 stemmen, bij 5 onthoudingen. Vervolgens is een motie, welke was ingediend door den radicaal-socialist Paul Bernier, welke door de regeering was aanvaard, aangenomen met 25 stemmen tegen 16. Overeenkomstig deze motie zal onmiddellijk worden gesproken over de budgetaire credieten, terwijl de studie over de financieele wet en de eventueele wijzigingen w'elke gebracht kunnen worden in de decreten opnieuw ter hand zal worden genomen. ia de middagvergadering had de minister van Financiën, Paul Reynaud, een uiteenzetting gegeven van zijn plannen. Hij begon met een overzicht te geven van den toestand zooals deze was op het oogenblik dat hij de portefeuille aanvaardde, en vervolgens zette hij de maat regelen uiteen, waarbij hij er op wees, dat het noodig is voor de verzekering van het evenwicht der begrooting 1939 een beroep te doen op het land. Deze begrooting zal ongeveer 66.5 milliard bedragen. Verder deelde hij mede, dat steeds meer merkbaar wordt, dat gevlucht kapitaal terug keert. De minister is op het oogenblik zeer te vreden. De uiteenzetting van Reynaud maakte een goeden indruk. Hierna stelde een aantal leden van de commissie vragen aan den minister. Zestien socialistische en communistische leden gaven vervolgens den wensch te kennen ieder twee of drie decreten te bespreken en minister Reynaud verklaarde bereid te zijn hierop te antwoorden. Nu de Financieele Kamercommissie de motie der radicalen heeft aanvaard, kan de kwestie der wetsdecreten als geregeld beschouwd wor den. Zij zal niet opnieuw kunnen worden op gehaald dan bij het onderzoek der financieele wet of tijdens de gewone zitting van 1939, wanneer de ontwerpen Hot ratificatie der wets decreten w'elke vóór 31 December zijn ingediend, aan het parlement zullen worden voorgelegd Woensdagmiddag zal de Financieele Kamercom missie beginnen met de bespreking der begroo ting en het onderzoek naar de credieten voor het ministerie van Handel. Z.H. Paus Pius XI tijdens de plechtigheid van de zaligverklaring van moeder Ma ria Mazzarello in den St. Pieter te Rome BERLIJN, 21 November (D.N.B.) Tus- schen 1 en 15 November is de mond- en klauw- zeerepidemie afgenomen. Het aantal besmette boerderijen is met 34.000 verminderd. In Oos tenrijk is het aantal evenwel grooter geworden. (Van onzen redacteur) In aansluiting op de mededeeling, dat binnenkort een niet onbelangrijk aantal katholieke Vluchtelingen uit Duitschiand te verwachten is, vernemen wij, dat de laatste maanden meer dan duizend aan vragen om hulp bij het R.K. Vluchtelin gencomité zijn binnengekomen. Uit den aard der zaak kan het Comité niet aan alle aanvragen tegemoet komen, omdat het verleenen van hulp groote bedragen vergt. Ge durende twee jaren, dat het comité zijn werk verricht, werd reeds meer dan f 250.000 aan de vluchtelingen besteed. Het onderdak, dat dezen wordt gegeven, geldt in de eerste plaats als een tijdelijk; de vluchtelingen moeten zoo snel als redelijkerwijs mogelijk is, het land verlaten en naar elders vertrekken. Velen komen zelfs nooit in Neder land. Zoo emigreerden gedurende den laatsten tijd door toedoen van het Katholieke Vluchtelin gencomité 150 Duitsche Katholieken uit Duitschiand. De teekenen wijzen erop, dat de aan vragen om hulp in de fcomende dagen be langrijk zullen toenemen. Het comité stelt zich daarbij voor den aanvragers behulp zaam te zijn bij het verstrekken van visa met eventueele financieele ondersteuning. Zooals bekend, stelt de regeering voor de im migratie van joodsche vluchtelingen bijzondere garanties. Ook het Katholieke Vluchtelingen comité heeft deze noodig gehad. In dit verband worde vermeld, dat het Hoogwaardig Episco paat in Nederland zijn volle medewerking heeft gegeven bij het toezeggen van deze garanties. Tot nu toe werd in ongeveer 1500 gevallen medegewerkt tot het verstrekken van visa; in 500 gevallen werd financieele steun verleend, welke ongeveer gelijk staat met de uitkeerin- gen, welke werkloozen ontvangen. a KOPENHAGEN, 22 Nov. (Reuter). De politie heeft een aantal personen gearresterd, waaron der een aantal Denen, in verband met het ont dekken van plannen tót het vormen van een or ganisatie, welke inlichtingen zou moeten geven over de scheepvaart, ten behoeve van een bui tenlandsche mogendheid. Hieromtrent meldt het Handelsblad: De Deensche staatspolitie arresteerde twaalf personen van Duitsche nationaliteit wegens deelneming aan een organisatie, welke in geval van een oorlog de beweging van buitenlandsche schepen in de Deensche wateren zou moeten controleeren. Onder de gearresteerden bevindt zich de cor respondent van de „Berliner Börsenzeitung", de voormalige kapitein-ter-zee Von Pflungk Har- tung, -bekend wegens het dooden van den com munist Karl Liebknecht in 1919. Officieel wordt medegedeeld, dat een te Ko penhagen wonende buitenlander de leider was van het complot (dat niet was gericht tegen de Deensche militaire of maritieme belangen) en Havas voegt er bij, dat v. PflugkHartung de bedoelde persoon is. Koning Leopold heeft de Fokker-fabrie ken te Amsterdam bezocht. Binnenkort zal een verklaring betreffen de samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschiand worden onderteekend. De Financieele Commissie der Fransche Kamer heeft een motie van wantrouwen in de regeering verworpen. Engeland is bereid om duizenden Jood sche kinderen op te nemen. Auto op onbewaakten overweg tusschen Rotterdam en Hillegersberg gegrepen; een doode en twee zwaar gewonden. De Tweede Kamer is Dinsdagavond be gonnen met de behandeling van de De- fensie-begrooting. Benoemingen bij de Paters Francisca- HILVERSUM Telefoon 7941 (2 lynen) Door zijn hooge ligging aangenaam verblijf in alle jaargetijden. Voor langer verblijf speciale arrangementen. Ruime keuze uit meer dan 25 Wildschoteis Stand op Woensdag 1 uur n.m.: Vorige stand: 741.1 737.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1