Versterking der weermacht m- OpqeptiifóftepJ Aspirin We luisteren FINANCIEN GENERAALS EN PACIFISTEN Kerkelijk leven Dagfilm W aters tanden IjP WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 OVERZICHT TWEEDE KAMER Telegrammen kruisen elkaar VRACHTAUTO'S VERLIEZEN STEENEN LIJK VAN ENGELSCHEN VLIEGER HERKEND ENGELSCHE TREILER BINNENGESLEEPT Nu Is het opletten en on middellijk ingrijpen, dCis bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! Het bezoek van Koning Leopold De residentie in afwachting van zijn komst Joodsche vluchtelingen in quarantaine? Een bloemenhulde uit Indië Deputatie door Koning Leopold in het bijzijn der Koningin ontvangen Auto door D-trein gegrepen Een doode en twee zwaar gewonden Het ongeluk gebeurde in enkele seconden BENOEMINGEN BIJ DE PATERS FRANCISCANEN Donderdag 24 November MILITAIR MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND NED. VRIJWILLIGERS IN SPANJE Zy zullen spoedig terugkeeren REGEN EN HAGEL OP KOMST 479e STAATSLOTERIJ MARKTEN ■F as 8 °'3 0*°, <Van onzen parlementairen redacteur). DEN HAAG, 22 November 1938. Vrijwel unaniem acht de Kamer een verster king van de weermacht des lands geboden. Maar daar blijven natuurlijk nuances van in zicht. Een oud-generaal ziet de zaken nu een maal anders dan een oud-pacifist. De één „groeit" bijwijze van spreken in de toenemende kracht en uitrusting van ons leger, de ander legt er zich met een zucht van beklemming bij neer. De een vindt, dat wij nóg lang niet ver genoeg gaan, de ander meent, dat de militai ren. nu zij eenmaal den wind méé hebben, al licht ernaar neigen al te gemakkelijk over fi- nancieele moeilijkheden heen te stappen en él te luchtig denken over een kruisertje meer of minder. Tot degenen, naar wier oordeel de Regeering in de versterking van de weermacht niet ver genoeg gaat, behooren de he eren de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) en Duymaer van Twist (A.R.) Wij zijn heelemaal niet paraat, beweerde de eerste; wij zijn het niet heelemaal, meende de tweede. En de militante generaal hief den waarschuwenden vinger op tegen de so ciaal-democraten; gij hebt een paar maanden geleden, in de dagen van München, Engeland en Frankrijk trachten te bewegen een oorlog te beginnen om het ongerepte behoud van Tsje- cho-Slowakije; wanneer zulk een oorlog was uitgebroken, had ons gebrek aan paraatheid ons leelijk kunnen opbreken! Onze vloot staat nog lang niet op peil. Een derde kruiser, het mocht wat! Wij hebben er véél meer noodig! Een s-uk of zes zeker! Onze grensbewaking! Hah! Waar zitten die troepen; véél te ver van de grens, véél te dicht by moeders pappot. SapperEn waarom hebben wij geen de fensief kanaal langs de Oostgrens. By een aanval uit het Zuiden kunnen de groote ri vieren het hart van het land beschermen dat ligt in de oogen van den heer Duymaer in ieder geval boven die rivieren maar dat arme IJsseltje, wat kan dat tegenhouden. Waar hebben we nou die tienduizenden werk- loozen voor? Laat die kerels een kanaal gra ven langs de Duitsche grens. Een flink, diep kanaal dan krijgen de binnenschippers meteen ook eens wat, merkte de heer Albarda schalks op. De heeren Tilanus (C. H.) en Schilthuis (V. D.) spraken niet over een teveel of te Vjainig. zy legden zich tout court bij de plan nen van de Regeering neer. E;ij de aanschaf fingsplannen dan. De heer Schilthuis plaatste alleen zeer terecht de opmerking dat het nieu we materieel nu ook zoo effectief mogelijk moet worden gebruikt. Wat baat ons een kostbare uitrusting, wanneer de manschappen onvoldoende geoefend er niet mee kunnen omgaan, of wanneer de organisatie van het leger op het moment, dat een oorlog dreigt uit te breken, niet voldoende klopt. En daar mee scheen het bij de jongste vóórmobilisatie wel eenigszins te haperen. Zou het niet mo gelijk zyn, aldus de heer Schilthuis, om de manschappen in de gelegenheid te stellen naast de herhalingsoefeningen, die in onvoldoende mate rekening kunnen houden met de indivi- duee'.e geoefendheid, eenvoudige vrijwillige oefeningen te houden bijvoorbeeld in de avond uren. Dat onderhoudt de geschiktheid. En ver geet dan ook de economische weerbaarheid des lands niet, drukte hij den minister op het hart. Zoek het dus niet alléén in méér mate rieel. De sociaal-democraten als wier woordvoer der de heer Albarda optrad, staan uiteraard als ten deele oud- en ten deele nóg-pacifisten weinig enthousiast tegenover een versterking van de weermacht, maar zij leggen zich bij het onvermijdelyke neer. Het is nu eenmaal niet anders, meende de heer Albarda. Zoolang de weg naar de internationale ontwapening is afgesloten, kan geen enkel land, dat in een gevaarlijke zóne ligt, zyn bewapening verwaar- loozen. Ook ons land niet. Maar de minister meene niet dat hy nu zóózeer kan gaan be wapenen, dat hy ons land in staat stelt zich heel in zyn eentje te verdedigen. Zelfstandige verdediging zuilen wij nóch hier, nóch in In- dié kunnen bereiken. Spruit uit een streven naar zulk een zelfstandige verdediging de tendenz voort, om de defensie-plannen van jaar tot jaar verder uit te breiden dan zal de sociaal-democratie zich daartegen verzetten. Zoo verzet zy zich bijvoorbeeld tegen den on- middellijken aanbouw van een derden kruiser. Wat moeten wij daarmee? Practlsch zullen wij, als deze gereed is, over vyf gevechtswaardige kruisers beschikken. Maar daarmede hebben wy geenszins de zekerheid, dat wij hier of in Indië veilig zyn, immers wat beteekenen drie oi zelfs vijf kruisers op den Oceaan? Neen, dan maar geld gestoken in het aanschaffen van kleine vliegöuigen. Daardoor valt een veel doelmatiger en een veel sneller verdedi ging te verkrijgen. Royaal meewerken kunnen de sociaal-demo craten nog niet. In hun onderbewustzyn leeft nog steeds het oude defaitisme: wy kunnen het tóch niet. Zonder bewapening gaat het niet maar zonder hulp gaat het óók niet. Zelfstandigheidspolitiek daar haalt men nog steeds de schouders voor op. Duideiyker zei het de heer Effendi (Comm.) die aansluiting, her-inpassing in het systeem der collectieve veiligheid bepleitte, waarby vermoedeiyk de Nederlandsche leger-plannen aan den genera- len staf van de Sovjet-Unie moesten worden bekend gemaakt omdat wjj ons alléén tóch niet kunnen weren. Terecht waarschuwde de heer Tilanus (C. H.) tegen deze wyze van voorstel len. Zijn kennis van de legerplannen in iedere casus-positie gaf hem de overtuiging, dat het behoud van zelfstandigheid wél mogeiyk is en dat dus geenerlei defaitisme ten aanzien van het vermogen onzer weermacht mag gelden. Dezelfde heer Tilanus trad met den heer Van Houten (C. D. U.) in het kryt over de vraag of de Heilige Schrift het dragen van wapens verbiedt. Hy sprak terecht zijn erger nis uit over de houding der christen-demo craten, die uit den Bijbel, uit de geschiedenis van het Jodendom nota bene, dat vrijwel al- tüd gevochten heeft, trachten aan te toonen, dat een Christen geen enkelen steun aan den oorlog, ook door op zichzelf geoorloofde eco nomische handelingen, mag verleenen. Hij ka rakteriseerde deze houding ads landsgevaarlijk en meende daaruit nóg eens te zien aange toond hoe volkomen terecht de Regeering den pacifisten-a-tort-et-a-travers als onbetrouw baar niet alleen uit den defensie-dienst, maar uit den heelen landsdienst weert. Zoowel hy als de heer Duymaer van Twist pleitten voor de uitbreiding van het aantal legerpredikanten. De heer Duymaer klaagde nog over een te jeugdig kader in het leger en brak een lans voor de oud-gepensionneerden en de militaire weduwen. Morgenmiddag v/orden de discussies in eersten termyn voort gezet. Onafhankelyk van elkaar en ongeveer op hetzelfde uur hebben de voorzitters van het Algemeen Christelijk Vakverbond te Brussel en van het R.K. Werkliedenverbond te Utrech! telegrammen gewisseld. Het telegram uit Brussel luidde: .,Op het oogenblik, dat de Koning der Bel gen bezoek brengt aan Nederlandsche volk en Koningin, houd ik er aan, gevoelens van ware sympathie uit te drukken alsmede harteiyke wenschen, heerlijke toekomst voor R.K. Werk liedenverbond. Wenschen van harte, dat dit vriendschaps banden tusschen onze beide landen nauwer moge toehalen en meer voorspoed verzekeren met waarborg behoud hunner vrijheden, onbe twistbare rechten der menschelijke persoonlijk heid eerbiedigend.'' Het telegram van het R.K. Werkliedenver bond was als volgt gesteld: „Heden betreedt uw Koning ons land. Wij begroeten hem met vreugde en hoogachting en spreken den wensch uit, dat de verhoudingen tusschen onze landen mogen zyn als die tus schen onze verbonden: oprecht, vriendschappe- lyk, vruchtbaar. Leve koning Leopold." Een gevaar op den autoweg Den HaagAmsterdam Den laatsten tijd komen bij den A. N. W. B. herhaaldelijk klachten binnen, dat op den autoweg van Den Haag naar Amsterdam losse zandsteenklinkers worden aangetroffen, welke blijkbaar passeerende vrachtauto's hebben ver loren. Daar deze steenen by de hooge snelheden, waarmede op den rijksweg gereden wordt, voor motorryders en automobilisten een gevaar be teekenen, heeft de A. N. W. B. zich tot de betreffende directies van den rijkswaterstaat gewend met het verzoek maatregelen te wil len bevorderen, welke aan dit euvel een ein de maken. Vliegtuig reeds eenige maanden geleden vergaan Eerst thans heeft men zekerheid gekregen aangaande het op 3 November jl.. op het Eg- rnondsche strand gevonden lyk van een Engel- schen vliegenier. Het heeft lang geduurd, alvorens de familie via het Engelsche consulaat te Amsterdam van een en ander verwittigd was. De ouders van den verongelukten vliegenier hebben de aan hen opgezonden portefeuille herkend, als af komstig als van hun zoon. Een zwager van het slachtoffer, woonachtig in Brussel, heeft zich daarna naar Egmond-binnen begeven, waar het lijk voorloopig op de algemeene be graafplaats ter aarde besteld was. Thans is komen vast te staan, dat de verongelukte is de vliegenier F. D. Hamilton, uit Suffolk, in dienst van de Royal Air Force, zyn vliegtuig is enkele maanden geleden vermist en nooit heeft men er eenig spoor van kunnen ontdek ken. Behalve Hamilton bevonden zich nog 4 personen in het vliegtuig. Men vermoedt thans, dat dit vliegtuig eenige maanden geleden vlak bij de Nederlandsche kust is vergaan. Eenige maanden geleden zyn inderdaad nood seinen opgevangen van een vliegtuig, dat zich boven de Noordzee ter hoogte van Egmond in nood bevond. Door verschillende schepen, met vliegtuigen en met de reddingboot is toen een onderzoek ingesteld, maar men heeft geen spoor kunnen vinden. Blijkbaar is het vlieg tuig, direct na het geven van noodseinen, neer gestort en in de diepte verdwenen. De aangespoelde vliegenier Hamilton was 36 jaar oud en ongehuwd. Hij zal te Egmond-bin nen begraven blijven. Het schip heeft ketelschade bekomen De Engelsche treiler Grimsby 39 „Gurth", ko mende van de visscherygronden, die Dinsdag om assistentie vroeg, is door den treiler IJmui den 112 Rotterdam", 140 myl van de kust op gehaald en gisteravond te IJmuiden binnenge sleept. Het schip, dat ketelschade heeft opge- loopen, zal te IJmuiden gerepareerd worden, waarna het wederom naar zee zal vertrekken. /''SSS C'iwAV. HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEP! 20 tabletten in een buisie 75 cent. Den Haag heeft vele voorbereidingen in ver band met 's Konings bezoek getroffen. De weg, dien de koning van de Boschbrug naar het paleis Noordeinde zal volgen, is sober maar smaakvol versierd. Tusschen den .Princesse- schouwburg en het gebouw van de Eerste Ne derlandsche staan twee eerebogen. „Welkom Leopold" staat op den eenen en „Koning der Belgen" op den anderen. Slingers van groen verbinden de boomen en daaraan hangen sier lijke bakken, gevuld met chrysanten. Zoo ziet het Korte Voorhout er uit. Het Lange Voorhout is met vlaggen versierd, aan de boomen ter' weerszyden van. het Schel penpad bevestigd. Slingers van groen zijn over dit pad tusschen de boomen gehangen. Voor het gebouw van het Belgische gezant schap staan twee eerezuilen en aan de over zijde van den weg eveneens. Deze vier zuilen zullen vanavond een gasvlam in top voeren. Een waaiervormige stellage tegenover het ge bouw zal dan feestelyk verlicht zijn. De gemeen te heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt de gewone verlichting in Zorgvliet te verbe teren. Dit was al lang noodig, want Zorgvliet was 's avonds altyd een donkere wijk. De regeering onderhandelt met Den Haag en Rotterdam (Van onzen redacteur) Zools wij reeds mededeelden is de regeering in onderhandeling getreden met de gemeente Rotterdam, ten einde aldaar een aantal Joodsche vluchtelingen onder te brengen. Ook Den Haag, dat vier buitenplaatsen beschikbaar stelde, on derhandelt nog steeds'met de bevoegde instan- tiSL Naar alle waarschijnlijkheid zal Rotterdam het eerst zijn poorten kunnen openen voor, de vluchtelingen. Met zekerheid is daaromtrent nog niets te zeggen, daar de toestand zich van dag tot dag wyzigt. De taak, den eenmaal in ons land toegelaten Joodschen vluchtèlingen onderdak te verschaf fen, heeft de regeering in hoofdzaak overgedra gen aan de daartoe in het leven geroepen co- mi té's. Een uit zes leden bestaande deputatie van de jeugdgroep der Indische club te Amsterdam heeft vanmorgen in het paleis op den Dam aan Z. M. Koning Leopold een bloemenhulde van Java aangeboden. Deze Bestond uit een bouquet orchideeën, welke Dinsdag met het K. L. M - vliegtuig „Rietvink" op Schiphol waren aange voerd. Koning Leopold heeft de deputatie m zijn salon ontvangen en het bouquet, waaraan linten in de Belgische en Nederlandsche kleuren waren bevestigd, met de bijbehoorenüe oorkon de, persoonlyk in ontvangst genomen. Ook H. M. de Koningin was bij de aanbieding van deze bloemenhulde aanwezig. Op den onbewaakten overweg in den Sliegel- nisserweg, juist op de grens tusschen Rotter dam en Hillegersberg, is vanochtend kwart over zeven een ernstig ongeluk gebeurd. Uit de richting Rotterdam naderde een per sonenauto, waarin gezeten waren drie woonwa» genbewoners, die den nacht in een woonwa genkamp bij Rotterdam hadden doorgebracht. Juist toen de auto zich tusschen de rails op den overweg bevond, naderde, eveneens uit de richting Rotterdam, de D-trein naar Utrecht, die om 7.02 uur van het station D.P. vertrok ken was. De auto werd in de flank gegrepen. Het vehikel werd ruim 300 meter meegesleurd, waarna de trein tot stilstand kwam. Bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat de 26-jarige J. F. Scheffer op slag gedood was, terwijl de 24-jarige A. van Laar hoven en de 31-jarige E. J. Koernap zwaar ge wond waren. Het stoffelijk overschot van Scheffer werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam overgebracht, terwyl de zwaargewon den naar het ziekenhuis aan den Bergweg ver voerd werden. De D-trein, die om 7.02 uur was vertrokken van het station Delftsche Poort te Rotterdam, in de richting Utrecht, had op het rechte stuk langs den Terbregscheweg een flinke vaart. Omstreeks denzelfden tyd hadden drie koop lieden het woonwagenkamp met de kleine Ford M. 32365 verlaten. De wagen was volgeladen met kleedjes, waarmede het drietal buiten Rot terdam zou gaan leuren. De bestuurder van den wagen is ongeveer gelijk met den trein opge reden; vlak bij den spoorwegovergang moet hy Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal Delegaat heeft Z. H. Exc. de Bis schop van Haarlem als kapelaan benoemd; te Delft: H. Josef, J. J. Hulsbosch O.F.M.; te Rotterdam: H. Antonius, C. J. M. Busc'n- man O.F.M. te Amsterdam: H. Franciscus, G. C.'Verhaar O. F. M. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonmuziek. Om ca. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11130 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 7.00 Berichten- 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Mannenzangvereenlging „Concordia". 8.50 Causerie „Solvay en de Soda". 9.20 Orgelconcert. 10.00 Berichten ANP, actueele uitzending. 10.30 ..All Round"-sextet. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Ultzendlng 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en soliste. In de pau ze: Causerie „Hou vast...." 12.15 Berichten. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met orgel. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Zlekenhalfuur. 4.30 Orgelspel. 5.00 Week-Kaleidoscoop. 5.30 AVRO-Aeolianorkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8 00 Berichten ANP. Radiojournaal. 8.20 Concertgebouworkest en solisten. 9.30 Radlotooneel. 10.35 Gramofoonmuziek. Hierna: Schaak nieuws. 11.00 Berichten ANP 11.10 Dansorkest Joe Andy. DKOITWICH, 1500 M. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.05 Pianoduetten. 12.45 Fluit en harp. 1.20 Dansmuziek. 1.40 Charles Ernesco-kwintet en solist. 3.35 Sted. orkest van Bournemouth en solist. 5.20 Zang. 5.40 Willie Walker Octet. 7.00 BBC-Orkest. 7.50 Variété-programma. 9.45 Jazzmuziek. 10.40 Grinke-Trió. 11.35 Variété-programma. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Adlson-orkest. 2.50 Zang. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Vioolvoordracht. 5.25 Kamermuziek. 6.35 Pianovoordracht. 6.50 Zang. 7.30 Locatelll-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Symphonieconcert. 10.57 en 11.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 9.20 Volksllederenconcert. 11.20 Leo Eysoldt's orkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Klcinorkest en solisten. 5.40 Pianovoordracht. 6.20 Gevarieerd programma. 7.30 „Carmen" opera. 9.50 Kurt Rehfeld's orkest, Stuttgarter Volksmusik en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Sarba-orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.50 Symphonic-orkest en solist. 7.23 Zang met toelichting. 8.20 „Andrea Chénler", opera. 10.50 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Salonorkest. 6.35 Orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Orkest. 9.50 Planovoordracht. 10.20 Orkest en solisten. plotseling den naderenden trein hebben opge merkt. Er zyn niet veel getuigen geweest van nei ongeluk. De bewoners van de huizen in de om geving hoorden een geweldigen slag, maar het ongeluk heeft zich in enkele seconden afge speeld en toen de menschen naar buiten kwa men, was de trein al driehonderd meter verder Het zicht ter plaatse is zeer goed:, aan geen enkelen kant staan obstakels, die de spoorbaan aan het gezicht onttrekken. De auto is opgelicht en op de bumpers blijven hangen. De botsing was zoo hevig geweest, dat de wagen op den neus van de locomotief zat vastgedrukt. Spoedig was assistentie en ook de geneeskun dige dienst was in zeer korten tijd ter plaatse. De beide inzittenden zijn uit den wagen ge haald en met een ziekenauto naar het zieken huis aan den Bergweg vervoerd. Een tweede ziekenauto heeft het stoffelijk overschot van Scheffer overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Deze laatste man was na hon derd meter uit den auto geslingerd; zyn li chaam was gruwelijk verminkt en hy moet op slag gedood zyn. Het spoorwegpersoneel heeft den wagen losgemaakt van de locomotief en aan den kant van den spoordijk neergezet. Met ongeveer veertig minuten oponthoud kon de D-trein de reis naar Utrecht voortzetten. Over de oorzaak van de botsing tast men nog in het duister. De verklaringen van een oogge tuige geven den indruk, dat de bestuurder van den wagen den trein inderdaad wel heeft ge zien, maar op het laatste moment dacht, dat hij niet tijdig meer zou kunnen stoppen, waar om hij wilde probeeren nog voor den trein langs te komen. Anderzyds moet bedacht wor den, dat hoewel het zicht ter plaatse uitstekend is, er vanmorgen een druilige regen viel en dat het zeer koud was. Tengevolge van deze om standigheden besloegen de zijruiten van den auto en het is dus zeer goed mogelyk, dat de bestuurder den trein niet heeft opgemerkt. Onverklaarbaar is echter, dat men de fluit signalen niet heeft gehoord. Geslipt en tegen een auto gebotst Een sergeant van het corps motordienst te Haarlem, op weg naar Amsterdam, is tenge volge van de gladheid van den weg in de bocht van den Rijksstraatweg bij Baambrugge ter hoogte van het Passantenhuis geslipt en vervolgens tegen een uit de tegenovergestelde richting komenden personenauto gebotst. De sergeant werd van zijn motor geslingerd. Dökter Van Doorn uit Abcoude alsmede dokter Geurssen uit Baambrugge, die spoedig met den burgemeester var. Abcoude, mr. A. L. des Tom be, ter plaatse waren, constateerden, dat het slachtoffer een bekkenfractuur en vermoedelijk een hersenschudding had opgeloopen. Per militaire ambulance is hy in ernstigen toestand naar het militaire hospitaal te Utrecht vervoerd. De Nederlanders, die krijgsdienst in Spanje hebben verricht, zullen binnenkort naar Ne derland terugkeeren. De reis door Frankryk zal onder Nederlandsch geleide worden ge maakt. Voor morgen wordt stormachtige tot krach- tigen noordwestelyke tot westelijken wind ver wacht, met regen- of hagelbuien. De tempera tuur zal vermoedelyk iets lager worden dan vandaag. (Niet officieel) lste klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 23 November 1938 Hooge Prijzen 40O15593 100.— 3432 13061 Prijzen van 20.— 1074 1126 1209 1355 1775 1803 2119 2402 2966 3044 3132 4076 4164 4430 4533 6267 6676 6998 7004 7079 7494 7540 7781 8134 8903 9183 9528 9655 9902 9971 10620 10838 10862 U426 11563 11611 11930 12454 12485 12583 12978 12982 13053 13106 13244 13298 13334 13493 13734 13770 13929 13953 14288 14581 14614 14761 14971 15282 15526 15770 16009 16157 16534 16655 17158 17351 17446 17743 17827 17930 18124 18308 18351 18477 18547 18804 18866 19245 19504 19803 19859 20286 20391 20553 20753 20836 20920 20971 21243 21274 21381 21387 21444 21479 21585 21983 21983 AMSTERDAM, 23 Nov. Veemarkt. 177 vette kalveren: le kwal. 8088 cent, enkele hooger; 2e kwal. 7078, 3e kwal. 6068 cent per kg. levend gewicht. Ondermelkers lager. 61 nuchtere kalve ren 6.0011 per stuk. 121 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90llo kg. 6162, zware varkens 6061, vette varkens 5960 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Vette kalveren matige aanvoer, han del sleepencj,. hooge prijzen. Ondermelkers lager. Nuchtere kalveren zeer matige aanvoer, handel vlug en constante prijzen. Varkens zeer matige aanvoer, handel zeer stil en de prijzen zijn on veranderd. WOERDEN, 23 Nov. Aanvoer 273 partyen kaas: le kwal met R.M. 26.5027, 2e kwal. met R.M. 23.5025, zware tot 28.50. Handel matig. BODEGRAVEN, 22 Nov. Kaasmarkt. Aanvoel 230 partijen, 10350 stuks, wegende pl.m. 93150 kg. Goudsche kaas: le soort met R.M. 27.0028, 2e soort met R.M. 24.0026, zwaardere tot 29.00. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Nov. 41000 kg. Roode kool 1.301.50. 46000 kg. Gele kool 1.30, 18500 kg. Deensche Witte kool 11.20, 1525 kg. Savoye kool 2.603, 5200 kg. Uien 3.704.20, grove 3.503.60, drielingen 2.502.80, stek 1.40 1.80, 8400 kg. Peen 1 802.80. kleine Peen 60 ct. 1450 kg. Bleten 1.201.30, 925 stuks Bloem kool: I 4.80, II 1.50—1.60. NOORDSCHARWOUDE, 23 Nov. 16000 kg. Roode kool 1.30—1.80, 5800 kg. Gele kool 1.30, 28300 kg. Deensche Witte kool 1—1.10, 1300 kg. Uien 3.90. 144000 kg. pootaardappelenEerstelin gen 28-35 A 4.30, idem C 3.80, 35-55 A 4.20, id. 35-45 A 5.00. idem B 4.80. OUDENBOSCH, 22 Nov. R.K. Vellingsvereen. „Oudenbosch en Omstreken". Appelen 15.00— 23, Blauwe Druiven 35.0038, Peren 19.0027 per 100 kg. Bloemkool: I 6.007. II 2.003 per 100 stuks. Roode kool 1.802.20, Witte kool 1.60 —1.90, Savoye kool 1.201.80 per 100 stuks. Bos- peen 2.003 per 100 bos. Breekpeen 1.602.10 per 100 kg. Prei 2,003, Selderie 1.002 per 100 stuks. Spruitkool I 15.0020, II 7.009, Uien 2.003, Witlof I 14.0016, II 6.0010 per 100 kg. Dc Londensche beurs maakt zich n°l-i teeds bezorgd over geruchten omtrent mogelijk terugroepen van den Duitschon gezant uit Engeland. Men acht deze mogO' Hjkheid niet uitgesloten, nadat de Avneri' 7caansche gezant uit Berlijn en de Duitsche gezant uit Washington zijn teruggeroepOf" allemaal om rapport uit ie brengen van de opinie over de mishandeling van de Jod£n 'n Duitschland. De beurs te Parijs gevoelt zich wat meel opgelucht door de verwachting dat meerderheid der financieele commissie vlt de Kamer, de herstelplannen der regeerM zal goedkeuren. De koperschrootprijs in Amerika daalde opnieuw met dollarcent tot 0.09 per w- en de export koperprijs van 10.62 dollarcent tot 10.55 dollarcent. Als reden hiervoor het feit, dat de daling der zichtbare kopet' voorraden tot stilstand is gekomen. De vef^ bruikers schijnen momenteel geen aanleg' ding te vinden, hun voorraden aan vullen. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Maandag 910.000 lb. tegen 1.19 millioen m' Vrijdag en Zaterdag j.l. te zamen. De automobiel-productie in de Vereen- Staten bedroeg in October 187.490 personen' wagens tegen 65.180 wagens in Septembe en de productie van vrachtauto's 12.030 te' gen 18.370 stuks. In het Buffalo gebied is de staalproducW, tot een nieuw hoogtepunt gestegen n.lWe 4% pCt. tot 53 'A pCt. der capaciteit, wegen toenemende vraag naar staal door de auto' mobiel-industrie. De voorraad gezuiverd lood in Amerika be' droeg einde Oct. 117.500 ton tegen 131■4" toil einde September. De productie bedroef in October 31.800 ton tegen 27.500 ton l1~ September en de verscheping 45.700 to' tegen 39.000 ton. De U. S. Rubber keert op de preferent aandeelen een dividend uit van 4, na-du1 voor het laatst over de periode DecerribO 1937 tot Februari 1938 een dividend 2 werd betaald. De Pacific Western Oil keert een dividend uit van 0.50 tegen 0.75 het vorig jaar. De Cons. Aircraft keert een dividend varl. 1 uit per aandeel, nadat in Decernbe!, 1937 voor het eerst een uitkeering heef plaats gehad van 0.50. De Remington Rand keert een onveran derd interim-dividend uit van 0.20 Pe aandeel. De Erie Railr. boekte in October netto-ontvangsten 1.31 millioen te9e 1.59 millioen in October 1937. De Kansas City Southern boekte in Ocw ber aan netto-ontvangsten 265.000 teff° 429.000 in October 1937. De Staat New York ontvangt van de n% latenschap van Rockefeller, groot 2°'*i millioen, aan successie-belasting millioen en de federale regeering 16 V1 De benzine-voorraden bij de Amerikaan sche raffinaderijen bedroegen aan het et de der vorige week 37.55 millioen vaten t gen 36.94 millioen vaten aan het einde a voorafgaande week. De voorraden bent en stookolie te zamen 153.97 millioen tey 154.57 millioen vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleV1'1,, productie in de Vereen. Staten is in de geloopen week ten opzichte van de °vn(-i eenkomstige week van het vorig jaar m 318.000 vaten gedaald. Het Pond Sterling bewoog zich hede ochtend te Amsterdam op 8.568.58 (0- j, 8.59%); de Dollar op 1.83%—1.83% (V- t 1.83de Frank op 4.79—4.80% (vorig s 4-81%); de Belgische Frank op 31.05— (v. sl. 31.07%) en de Zwitser sche Frank 41.5541.60 (vorig slot 41.52). De North American Ccnnp. keert een veranderd kwartaal-dividend uit van u' per aandeel. WOENSDAG 23 Nov. Waar- nemingspunten s® tu X3 u a 4^ 00 Sedert Gistere» O O S3 t Keulen 6 u Lobith Nymegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr W Arnhem Vreesw. 1. w Maastr. H.s. 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Llth 39.64 10.25 8.65 3.62 8.60 1.76 9.18 3.08 0.12 41.65 41.30 9.75 5.35 5.70 37.11 9.10 6.76 2.23 r 18 0.56 7.73 1.84 0 12 42.35 11.70 11 36 5 04 1.70 0.41 0.19 0.11 0 11 0.12 0.25 1.28 0.78 0 43 042 0.10 0.1» 0-1* Beneden de sluis ge- 1) De waterstand aan de hoofdsluis word acht 0.40 M. hooger te zyn by geheel geoP stuw. Dö 2) De waterstand aan de peilschaal te 5 Wtticiotaiiu uax, (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te z"1 geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43 AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 12 u 2 u 0 37— 0.35- 0 33— 8 u 12 u 2 u Stadswatei 0 37— 0.35— 0 33- AP AP AP AP AP AP 8 12 2 8 12 2 Amstelwater u 0.37 u 0.35-,p u 0 33- Ar IJselm water 0.13- f, 0.20— A- 0.17— WATERSTAND OP DEN RIJN 23 NOV. 22 NOV. 23 NOV. 22 Rheinl Breisach Kehl Maxau Mannh Dledesh bohr Malnz Bingen 1.33 157 2.97 1 84 1.76 1.00 1.39 1.53 2.96 1.82 1.84 1.14 Ems Jaub Joblenz rrier Keulen Jusseld luhrort Wesei Emmerik 1.06 1.15 0.05 0.70 0-07 0.92 1.12 0.21 AP Itol- i 0®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6