Wat rockefeller heeft NAGELATEN Chamberlain en Halifax naar Parijs EEj Practische voorstellen tot steun aan de Joden HULDE AAK DEN VERRADER 'n Muziekwonder Scherpe Wind F ransch-Duitsche samenwerking DE SITUATIE ER NIET BETER OP GEWORDEN PALESTINA WIL ER 100.000 OPNEMEN één Genie op een Eeuw Buitenlandsch Overzicht De Entente Cordiale in moeilijkheden j^MVtOlWE VOSSENJACHT" WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 IRAK ERKENT HET KEIZERRIJK rJEDEItïWNDSCna^ïEffllENSSMK«TSCmPHfflffiaa "SSGRAVENHAGE S HOESTBONBONS Imrédy wil zijn bewind toch voortzetten Hij moet daarbij vooral steunen op de rechtsche extremisten Treinramp in Italië Reeds werden drie dooden geborgen Arabieren deden een trein verongelukken De ramp eischte verschillende slachtoffers WEEK Protest der V. S. te Berlijn Wegens de houding van het Rijk tegenover Amerikaansche Joden Tokio's antwoord onbevredigend Is Schuschnigg ernstig ziek? Goebbels verdedigt zijn politiek Duizenden Duitsche kinderen naar Engeland Goebbels spreekt opnieuw Naar een internationale oplossing? VRAAG UW WINKELIER UW INSCHRIJF-FORMULIER Een verklaring daaromtrent zal binnenkort te Parijs worden onderteekend Honderdvijftig dooden bij aardverschuiving? Leider van den Kom somol afgezet Zwarte versterkingen Plannen van De Valera Zwitserland vermijdt bruine gevaren PILOOT VAN CHAMBERLAIN VERONGELUKT Wij hebben er reeds een paar maal op moeten wijzen, hoe in onze „verlicht" geheeten twin tigste eeuw het leven fantastischer en onwaarschijnlijker wordt dan in het ftieest grimmige en lugubere sprookje. 2oo hebben wij beleefd, dat de indivi- dueele wandaad van een uit het lood geslagen Jodenjongen van 17 jaar, die zich wreken wilde voor het nameloos leed zijn familie en rasgenooten in Duitschland aangedaan, door het ge peupel in het Derde Rijk met aanvan kelijke instemming van de autoriteiten Werd beantwoord met een vandalisti- Schen pogrom, welke de geheele be schaafde wereld met verontwaardiging heeft vervuld. Nadat de zgn. volkswoede in het Duitsche Rijk ongestoord haar Vernielzucht had kunnen botvieren, gingen de machthebbers officieel het Wraakgericht organiseeren, want „Ord- bung musz sein". De gemolesteerde Jo den moesten uit eigen zak de hun toe gebrachte schade herstellen, want de Ariërs wenschten geen kapotten rommel Voor een appel en een ei over te nemen. ï>e verzekeringspenningen mochten niet aan de verzekerden, maar moesten aan den staat worden uitgekeerd, en de nog in Duitschland vertoevende joden öioesten gezamenlijk een boete van één milliard rijksmark opbrengen. Zoo nam het Duitsche recht, gebaseerd op wat öien het zuivere rechtsgevoel van het Duitsche volk gelieft te noemen, zijn stormloop en de staat incasseerde een financiëel voordeel, dat hij best kon gebruiken. Of dit financiëele voordeel tegen de enorme moreele schade, welke Duitschland zich zelf heeft toegebracht, Zal opwegen, mag ernstig betwijfeld Worden, want het maken van marte laars wekt altijd sympathie voor de ge meenschap, waartoe zij behooren, zelfs daar, waar aanvankelijk eerder van af keer dan van sympathie mocht worden gesproken. Het anti-semitisme voedt het semitisme gelijk het nationaal-so- cialisme het communisme voedt en om gekeerd. Wat de uit het lood geslagen Songe Jood in Parijs deed, had in het land, waar de moordenaars van Erz- berger, dr. Walter Rathenau en Dr. Dollfuss als nationale helden werden geëerd eigenlijk meer begrip en waar deering moeten vinden, omdat de men taliteit, waaruit deze even onzinnige als misdadige aanslag voortspruitte, daar toch niet geheel „vreemd" is. Een soortgelijke mentaliteit komt heden ten dage óók voor in een ander land, met name Sovjet-Rus land, waar een meer dan driemaal levensgroot standbeeld zal opgericht Worden voor den 14-jarigen „pionier" bawlik Morozow. Dit standbeeld zal in kfoskou voor de muren van het Kremlin dij den ingang van het Roode Plein een plaats krijgen, in het roode hart van het bolsjewistische rijk dus, waar óók het lijk van Lenin wordt bewaard. Welke heldendaad heeft deze 14-jarige mode bengel verricht, dat zijn nage dachtenis zoo hoog geëerd wordt door de bolsjewistische beulen van het Rus sische volk en dat zijn gedrag tot voor beeld wordt gesteld voor het opkomend geslacht? Deze jonge „held" der Sovjet- linie heeft tijdens de campagne van de Sovjet-republiek voor de collectivisatie Van de boerenbedrijven, waartegen de '■koelakken" (de heereboeren) zich met hand en tand verzetten, zijn vader als ■■koelak" aangegeven bij de autoriteiten. Toen de vader werd gearresteerd, werd de 14-jarige Pawlik Morozow door zijn °om, zijn grootmoeder en andere dorps bewoners doodgeslagen, waarop de Sov jet-autoriteiten de familie van Morozow gerechtelijk uitroeide met uitzondering Van de grootmoeder, die wel spoedig door een natuurlijken dood zou worden geëxecuteerd. Na een periode van stel selmatige gezinsontwrichting door het bevorderen van echtscheiding en immo- Valiteit predikt Vadertje Stalin thans Weer toewijding voor het gezin als een Shiver Sovjet-ideaal, maar in dit ideaal bast het verraad, gepleegd door kinde ken aan de bloedeigen ouders, als een heldhaftige beoefening van de Sovjet- deugd. Gemeenschapsbelang gaat im kers voor eigen belang, óók in Sovjet- rusland, en onder gemeenschapsbelang Verstaat men dan het vermeende belang Van den staat of liever van den des- boot, die volgens de opvatting van eeuwen terug decreteert: l'état c'est hioi" (De Staat ben ik). Deze geschie denissen leeren weer, dat „les extrèmes Se touchent" of te wel, dat de uitersten elkander raken, en het is goed, dat wij die les onthouden. ROME, 22 Nov. (Stefani). De minister van buitenlandsche Zaken, Ciano, heeft den ge- *aht van Irak ontvangen, die hem mededeelde, dat zijn regeering hem beschouwt als geaccre diteerd bij den Koning van Italië, Keizer van Abessinië. New YORK, 23 Nov. (Reuter). De nalaten- «chap van John Rockefeller Sr. wordt geta terd op 26.410.837 dollar. Naar schatting heeft de erflater gedurende zijn leven een bedrag Van 530 millioen dollar aan liefdadige instel- Wigen geschonken. Zoo'n Muziek-wonder is ook de Telefunken 8772 Super-ontvanger! Dui zenden Telefunken-ontvangtoestellen vonden hun weg over de wereld. Maar al de glorie en roem van zijn voor gangers zullen verbleeken, nu deze nieuwe creatie de Telefunken 8772 WK zijn intrede doet. Dat is inderdaad 'n „Muziek"-wonderHier past geen woord hier moet ge zélf zien en hooren! Een .toestel, strak en nobel van lijn, maar ook in zijn vorm en uiterlijk nog dienst baar gemaakt aan zijn roeping: het brengen van sublieme „muziek", in kringen waar het hoogste yerlangd en het edelste naar waarde genoten wordt. Vraagt vrijblijvend demonstratie van het Telefunken Muziek-wonder, de 8772 W K bij een Telefunken Service-Station. TELEFUNKENSUPER 8772 WK F. 249.50 Toen Neville Chamberlain midden Juli van dit jaar zijn brief naar Parijs schreef, en koning George begeleid door zijn minister van Buiten- ladsche Zaken Frankrijk bezocht, scheen het de gansche wereld toe, dat de leidende democratische mogendheden een definitief einde gemaakt had den aan hun weifelende politiek en dat zij van nu af gezamenlijk krachtig zouden optreden Waren de Britsche stap, in Mei te Berlijn ge daan met betrekking tot Tsjecho-Slowakije, en het succes dat de nieuwe Fransche premier in het binnenland had, er niet een bewijs voor dat de herboren Entente Cordiale een beleid zou gaan voeren, Waarbij met krachtige hand de vrede in Europa en zelfs daarbuiten georga niseerd zou worden? Zelfs waren de totalitaire landen er een beetje van geschrokken, hetgeen tot uiting kwam in het hardnekkig stilzwijgen van hun pers ten aanzien van de jubelende feesten in Parijs. Dat het aan ernst om den vrede te organi seeren niet heeft ontbroken, heeft kort daarop de crisis geleerd, die in de overeenkomst van Miinehen haar einde vond. Hier zagen Cham berlain en Daladier elkaar terug, weer toege juicht door de massa, die thans evenwel uit opgeluchte Duitschers bestond. Toen reeds werd aan verschillende zijden ingezien, dat het met het krachtig optreden niet veel gedaan was; ondanks zijn populariteit kreeg Chamberlain in het Lagerhuis scherpe critiek te verduren, cri- tiek, die sedertdien groeide. Doch hij stelde daartegenover, dat hij met zijn vredesplannen zou voortgaan, intusschen de weifelmoediger) geruststellend met de belofte de Britsche be wapening te zullen opvoeren; eenzelfde beeld gaf Parijs te zien, hoewel de geestdrift daai belangrijk minder was. Helaas, Berlijn, het einddoel van Chamber- Iain's welwillend pogen, was niet zoo gemak kelijk te bevredigen. De eerste aankondigingen van het nieuwe bew'apeningstempo werden door de Duitsche bladen ongunstig ontvangen, en die reactie werd officieel bevestigd in de verschil lende redevoeringen, die de Führer hield; wan trouwen was het eerste kenmerk van de Duit sche houding. De geruchten en besprekingen over het koloniale vraagstuk vielen evenmin in goede aarde, en tenslotte viel te Parijs een schot, dat een einde maakte aan de laatste hoop. Een pogrom, zoo hevig als de historie nau welijks gekend heeft, joeg over Duitschland; de wereld keerde zich in afschuw van Berlijn af: Washington verbrak zelfs de meest offi- cieele betrekkingen met de Jodenvervolgers Het scheen een oogenblik, dat de Duitsche machthebbers hun tactische fout inzagen, en de rede van Buerckel te Weenen, hoe fel ook, scheen een gematigder houding aan te kondi gen. Die verwachting is evenwel spoedig te niet gegaan; elk verwijt, dat men Berlijn maakte werd afgewezen met een verwijt naar eigen ge drag. Zelfs hoonde de Duitsche pers de bereid willigheid om den Joden hulp te bieden door te wijzen op de weinige activiteit, die de hulp vaardigen ontwikkelden men kan niet zeg gen geheel ten onrechte. Intusschen werden de betrekkingen tusschen Berlijn en Londen slech ter; al behoeft men niet direct de pessimisti sche voorspellingen over een verbreking der betrekkingen te gelooven, zij zijn er toch een symptoom van, hoe slecht die betrekkingen thans zijn. Is de situatie ten aanzien van Rome zooveel beter? Het Paasch-accoord is eindelijk in werking getreden, doch geestdriftig kan men de houding van beide partijen niet noemen, en de relaties, die Parijs met Rome onderhoudt zijn van dien aard, dat het accoord veel van zijn kracht verliest. En wat vindt Neville Chamberlain, wanneer hij vandaag zijn Franschen collega te Parijs begroet? Een premier, wiens herstelplan duch tig wordt aangevallen, een land, dat nog door innerlijke tweedracht verscheurd is, een kabi net, dat door bedreigingen een motie van wan trouwen met een kleine meerderheid kon ont gaan. Kort geleden nog meende Chamberlain te Parijs een plan de campagne te kunnen ont vouwen, dat etappegewijs tot een algeheele verzoening met de dictatoren zou leiden, waar na een ontwapeningsconferentie de kroon op zijn wterk zou zetten. Met dat plan is het voor- loopig gedaan: het eenige punt van besprekin gen, dat volgens de internationale waarnemers nog een kans heeft, is de coördinatie en verdere opvoering van de Franseh-Britsche bewapening. En hierdoor zal Berlijn weer ongunstiger ge stemd worden: men zegt, dat Bodenschatz, Goering's particuliere medewerker, te Londen kenbaar heeft gemaakt, dat een communiqué over maakt Uw keel droog en effent den weg voor verkoudheden: Verzacht en maak Uw keel vochtig met deze be'wapeningsplannen te Berlijn als zeer ongunstig zou worden beschouwd. Over koloniën zal niet gesproken worden dat wil zeggen, dat men te Parijs zal overleg gen, hoe men het beste weerstand zal kunnen bieden aan de Duitsche verlangens. Misschien zal men een beroep doen op de Jodenvervolgin gen,' en het openstellen van de voormalige Duit sche koloniën voor de Joodsche vluchtelingen als een tegemoetkoming aan de Duitsche eischen beschouwten ook geen oplossing, die Berlijn zal toejuichen. Zal het den Britschen premier gelukken, zijn Fransche collega's ertoe over te halen, hun eischen lager te stellen voor het toekennen van belligerenten-rechten aan Franco? De alge- meene opinie is van niet, en dit lijkt bij het strategisch wantrouwen, dat vrijwel alle Fran schen ten aanzien van dezen generaal, bevriend met Duitschland en Italië, koesteren, wel de juiste. En waartoe zullen de besprekingen over den Oriënt voeren?Berlijn vraagt, dat het volledig zijn zin krijgt, en de leiding in Europa: aansluiting bij de „as". Het beschikt thans over de kracht, om dien eisch geldend te maken, en de Fransche en Britsche ministers mogen thans in Parijs gaan overwegen, of zij te zamen vol doende kracht bezitten, die eischen te weer staan, ofwel in isolement en toegeeflijkheid de wapens moeten strekken. BOEDAPEST, 23 Nov. (Hong-telag.) Na het uittreden van 57 leden van de regee- ringspartij, die zitting hadden in het par lement, beschikt deze thans nog over 102 zetels. Minister-president Imrédy heeft te dien aanzien verklaard, dat hij wil steunen op het overgebleven deel van de regeerings- partij. De minister zonder portefeuille, be last met de behartiging van de zaken van de herkregen gebieden, Jaross, heeft ver klaard, dat zijn partij zich achter de regee ring zou scharen. Ingevolge de ernstige splitsing, welke zich Maandagavond heeft voorgedaan in de regee- ringspartij, is de positie van de regeering- Imrédy uiterst moeilijk geworden. Weliswaar heeft de minister-president verklaard zijn taak te willen voortzetten, steunende op het deel, dat zijn politiek trouw is gebleven, maar in het kabinet zelf zijn verscheidene ministers, die mie of meer de dissidenten aanhangen. In politieke kringen gelooft men daarom, dat het ministerie Imrédy, dat vandaag voor het parlement zal verschijnen, desnoods de Kamers voor drie maanden naar huis zal sturen. Het program inzake de herwonnen gebieden zou door wetsdecreten worden uitgevoerd. Nieuwe verkie zingen zouden worden voorbereid volgens een ander plan. Indien Imrédy deze voornemens koestert hij moet thans immers den strijd aanbinden tegen een aanzienlijk versterkte oppositie zou zijn politiek uitsluitend afhangen van de rechtsche extremisten, die het roerigste deel vormen van de nieuwe meerderheid. In de partij-conferentie heeft Imrédy ver klaard, dat de Hongaarsche regeering haar standpunt handhaaft, dat overeenkomstig het verdrag van Münehen alle volken van Tsjecho- Slowakije het recht van zelfbestemming hebben, ook de Roethenen. ROME, 23 Nov. (Havas) Tengevolge van de was der rivieren is nabij Udine een spoor brug ingestort, terwijl een personentrein pas seerde. Twee wagons zijn in de rivier gestort. Tot nu toe zijn drie lijken geborgen, terwijl vijftien personen werden gewond. Men vreest evenwel, dat in de w'agons, welke onder water liggen, nog meer slachtoffers liggen. JERUZALEM, 23 Nov. (Havas). De opstan delingen hebben in de buurt van Irbid met dynamiet een brug in de lucht laten vliegen, juist op het oogenblik, dat een goederentrein passeerde. De trein is in het ravijn gestort. Ei ziin verscheiden slachtoffers. Het treinverkeer tusschen Palestina en Transjordanië is gestaakt Gisterenmiddag zijn 56 verdachte Arabieren j vastgehouden na huiszoekingen, door Britsche troepen verricht in het dorp Einkarim ten Wes ten van Jeruzalem. Voor de Britsche troepen Beersjeba bezetten, hebben de opstandeilngen de openbare gebou wen in brand gestoken. VAN DE VORIGE WASHINGTON, 22 Nov. (Havas) Het staatsdepartement deelt mede, dat de zaak gelastigde der Vereenigde Staten te Berlijn aan de rijksregeering een nota heeft over handigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de houding van het Rijk tegenover de Ame rikaansche Joden. In de-nota wordt er op gewezen, dat Goebbels in zijn op 12 November uitgesproken redevoe ring deed opmerken, dat de Duitsche anti-semie- tische decreten niet van toepassing zullen zijn op buitenlandsche Joden. De zaakgelastigde heeft de formeele verzeke ring geëischt, dat de nieuwe decreten, welke op 1 Januari van kracht zullen worden, niet van toepassing zullen zijn op Amerikaansche Joden. WASHINGTON, 22 Nov. (Reuter) Cordell Huil heeft verklaard, dat het antwoord van Japan op zijn nota van zes October onbevredigend is. LONDEN, 22 Nov. Volgens een bericht in de „Daily Herald", hetwelk wij geheel voor reke ning van dit blad laten, zouden berichten uit welingelichte kringen in Weenen hierop neer komen dat de verwachte invrijheidstelling van Schuschnigg en het opgeven van een proces tegen hem niet zoozeer te danken zijn aan een interventie van Mussolini, gelijk gemeld was, als wel aan het feit dat dr. Schuschnigg ern stig ziek is. Hij zou, volgens dit blad, niet alleen physiek geleden hebben onder zijn gevangenschap en de veelvuldige ondervragingen, maar zou te vens het slachtoffer zijn geworden van een bijna volledige ineenstorting. De oud-kanselier, aldus de „Daily Herald" verder, loopt op krukken, wanneer hij zijn kleine kamer verlaat. Hij is vele ponden in ge wicht achteruitgegaan, ondanks de verzekering van Bürckel, die zeide: „Hij leeft, hij eet, hii drinkt." Schuschnigg die voor allerlei onderwerpen belangstelling placht te hebben, schenkt thans, naar gezegd wordt, weinig aandacht aan wat zich rond hem afspeelt. De meeste dagen brengt hij door, practisch onbeweeglijk zitten de en voor zich uitstarende. Ofschoon zijn vrienden verheugd zijn in het vooruitzicht van zijn invrijheidstelling zijn zij maar al te zeer bevreesd, dat zijn lot hetzelfde zou kunnen zijn als dat van een anderen beroemden nazi-ge vangene, Von Osietsky, den winnaar van den Nobelprijs voor den vrede, die» na vier jaar in de gevangenis te hebben gezeten, slechts in vrijheid gesteld werd 0111 te sterven. LONDEN, 22 Nov. (Reuter) Het Joodsch Agentschap voor Palestina heeft een verklaring uitgegeven, welke het voor stel inhoudt 100.000 Duitsche Joden naar Palestina te zenden als eerste groep. Er wordt verklaard, dat men daar zonder verwijl Duitsche Joden in grooten getale kan opnemen: 52 Joodsche landbouwkolonies en de Joodsche gemeenschappen in Palestina zijn be reid de financieele verantwoordelijkheid te aanvaarden en ook de organisatie op zich te nemen voor de directe opneming van 100.000 Duitsche Joden. Dit zou feitelijk neerkomen op de geheele jonge generatie van de Duitsche Joden, die kunnen immigreeren en zich aan nieuwe levensomstandigheden aanpassen. Grootere plannen zouden verwezenlijkt kun nen worden, indien bevriende regeeringen zou den helpen, door een leening voor dit doel te waarborgen. De Britsche Commissie voor Bijzondere Joodsche Belangen, welke onder leiding staat van Lord Samuel, heeft zich in ver binding gesteld met de Britsche regeering, teneinde de immigratie in Engeland en de opvoeding van Duitsche Joodsche kinderen te organiseeren, die bij duizenden in Groot- Brittannië zullen worden opgenomen en op gevoed. Men schat, dat het aantal Duitsche Joodsche kinderen van den leerplichtigen leeftijd onge veer 60.000 bedraagt. Eenige duizenden kinde ren, tusschen vijf en zeventien jaar zullen bin nenkort door instellingen, welke zich met hun opvoeding zullen belasten, in Engeland worden geplaatst. Volgens Reuter heeft Lord Winterton in een radiorede voor Amerika gezegd: „Wij zijn be reid zooveel kinderen op te nemen als de or ganisaties kunnen verzorgen en wij hopen, dat vele duizenden zullen worden toegelaten." President Laredo van Cuba heeft een de creet geteekend waarbij den consulairen ambtenaren van Cuba wordt opgedragen aan Europeesche Joden, overeenkomstig de immigratiewetten, visa te verstrekken. De legeering zal evenwel alleen Joden toelaten die goed gezond zijn en over voldoende mid delen beschikken om iets bij te dragen tot de economische ontwikkeling van Cuba. De rijksminister van propaganda, dr. Goeb bels, heeft Dinsdagavond in de Kroll Opera te Berlijn een rede gehouden, welke werd aange hoord door 2000 propagandisten uit Berlijn. Dr. Goebbels besprak o.m. het Joodsche vraagstuk en de debatten hierover in het Brit sche Lagerhuis. Hij zeide, dat men in Enge land, wanneer men vriendschap wil sluiter met 'het Duitsche volk, dit niet afhankelijk moet maken van binnenlandsche toestanden in Duitschland. De Duitsche natie laat zich thans geen in menging en voogdij meer welgevallen. Het op treden van de Joden in Duitschland zeA dwingt tot een ingrijpende en snelle oplossing en men zal niet loslaten. De nationaal-socia- listen wenschen niet ieder oogenblik in Berlijn ingeslagen ruiten te zien, hetgeen alleen voor komt uit het feit, dat deze ruiten hooren bij Joodsche winkels. Vervolgens verzette hij zich krachtig tegen de voorstelling van een zekere buitenlandsche pers, dat ook geplunderd is tijdens de spon tane protestactie tegen de Joden. Ten aanzien van het voorbeeld dat bij een Joodsche juwe lierszaak in „Unter den Linden" te Berlijn ge plunderd zou zijn, zeide dr. Goebbels, dat de Joodsche compagnon van den eigenaar gebruik heeft gemaakt van de actie om juweelen te stelen en later te beweren, dat zij bij de actie geplunderd waren. Tenslotte besprak minister Goebbels den wo ningbouw te Berlijn. Het plan om aan Berlijn een nieuw aanzien te geven loopt tot 1950. Tot dan toe zullen 30.000 of 35.000 woningen per jaar worden gebouwd om een einde te maken aan den woningnood. Te Weenen verklaarde de rijksorganisatie- leider Ley in een redevoering, dat de strijd tegen het Jodendom zonder compromis tot het einde moet worden doorgezet. Te Parijs heeft de Commissie van Buiten landsche Zaken der Kamer een bespreking ge houden over den toestand, aan den vooravond van de komst der Britsche ministers. De com missie „de ontroering deelende, wtelke in het buitenland en met name in het Lagerhuis aan den dag is getreden met het oog op de vervol gingen, waarvan zekere minderheden naar gods dienst of ras het slachtoffer zijn geworden, heeft den wensch tot uitdrukking gebracht, dat het vluchtelingenvraagstuk een internationale oplossing vindt". Aan het einde der debatten in de Belgische Kamer over het vraagstuk def Joodsche vluch telingen hebben Carton de Wiart (kath.), Max (liberaal) en Vandervelde (soc.) een motie in gediend, waarbij de Kamer haar vertrouwen uitspreekt in de regeering om te komen tot de organisatie van een internationale conferentie, welke met de oplossing van het vraagstuk zal worden belast. ZILVERVOSSEN Mevr. O. de Vries, Zaandam; Mej. Lucie van den Berg, Roodeschool; Hr. J. v. d. Stok, Zaandijk; Mevr. C. van Oorschot, Blerick; Mevr. G. Bou- man-de Graaf, Dordrecht. BURGERS E. N. R. RIJWIELEN Mej. A. A. v. d- Schalk, Noordwijk; Hr. G. Appelo, Santpoort; Mevr. van Loo-Senden, Simpelveld; Mevr. W.J. Bothof-Scheffel, Ede; Mevr. C. de Vries-Maertens, Maastricht. AUTOPEDS Mevr. E. M. de Roo-v. d. Peijl, Goes; Frans van Nimwegen, Helmond; Mevr. Jansma, Amster dam, W.; Mevr. T. Lammers, den Bosch; Mevr. A. Ver- goessen-Albers, Nijmegen; Mej. P. Kaars-Snieder, Mon nikendam; Mevr. M. J. Kronenburg-Verhagen, Nunspeet; Mevr. A. B. Hoeflake-v. Bosse, Wassenaar; Mevr. Jac. van Hoeve-Dekker, Zaamslag; Mevr. E. Haverhoek-v. Kleunen» Kattendijke; Mej. E. Los-v. Noordt, Poortugaal; Mevr. W. S. van Dijk, Dokkum; Mevr. Mulder, Amersfoort; Hr. C. P. van Beers, Edam; Mevr. C. Dijkmans-v. Scherpenzeel, Beverwijk; Mej. A. Driebergen, Nieuwersluis; Mevr. T. Wemer-Roll, A'dam; Mevr. F. M. Hendriks, A'dam; Hr. L. A. A. Kaghki, Helmond; Mevr. J. Kila, Hillegersberg. PARIJS, 23 Nov. (Havas). Offi- cieele kringen bevestigen, dat bin nenkort tusschen Frankrijk en Duitschland een verklaring zal wor den onderteekend gelijk aan die, welke te Muenchen door Hitier en Chamberlain geteekend werd. De Fransch-Duitsche verklaring zal o.m. behelzen een verklaring van vriendschap tusschen beide landen, erkenning der wederzijdsche grenzen en een verbintenis tot raadpleging in geval van een conflict. Von Ribbentrop zal waarschijnlijk aan het einde van deze maand naar Parijs komen om deze verklaring te onderteekenen. NEW YORK, 22 Nov. (Reuter) Men gelooft, dat bij de aardverschuivingen op Santa Lucia 150 personen den dood hebben gevonden. De reddingscolonnes verrichten hun werk, terwijl zij midden in den modder en het water staan. MOSKOU, 23 Nov. (Reuter). Alexander Ko- sarev, de 35-jarige leider van den Komsomol (de communistische jeugdorganisatie)is van po litieke misdrijven beschuldigd en van zijn func tie ontheven. LONDEN, 22 Nov. (Havas). De „Times" ver neemt uit Gibraltar, dat 20 November j.l. te Algeciras belangrijke versterkingen voor de troe pen van Franco zijn aangevoerd en ontscheept. DUBLIN, 23 Nov. (Reuter) In de jaarlijk- sche vergadering van zijn partij heeft De Va lera gezegd, dat het volgens zijn meening niet nuttig was een onafhankelijke republiek uit te roepen, zoolang nog niet geheel Ierland veree- nigd is. Thans moet als eerste doel worden gesteld aan Eire een grondwet te geven, welke moet worden uitgestrekt over geheel Ierland. Daarna is er geen bezwaar een onafhankelijke republiek uit te roepen. De vergadering heeft tenslotte een resolutie aangenomen, waarin de regeering werd aan gespoord te werken aan de hereeniging van ge heel Ierland. BERN, 23 Nov. (Havas). In den Kantonalen Raad is een door de socialisten ingediende mo tie goedgekeurd, waarin krachtige maatregelen tegen de nationaal-socialistische propaganda worden geëischt. Te Schaffhausen heeft de Groote Kantonale Raad met algemeene stemmen een motie aan genomen, waarin het beginsel der onvereenig- baarheid van de bekleeding van een openbaar ambt en het lidmaatschap van het Nationale Front of andere nationaal-socialistische orga nisaties of iedere anti-democratische organisa tie wordt bepleit. LONDEN, 22 Nov. (Havas). Kapitein Robin son, die in September het vliegtuig heeft be stuurd, waarmede Chamberlain zich naar Muenchen heeft begeven, is vanochtend door een vliegtuigongeluk bij Bristol om het leven gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9