Residentie begroet Koning Leopold van België OVEREENSTEMMING BEREIKT Chamberlain en Halifax te Parijs aangekomen MET BELGIË Poolsche kabinet wil aftreden Barcelona hevig gebombardeerd WKÈmfl De nederlaag van Imrédy GROOTE GEESTDRIFT LANGS DEN WEG EEN GROOTE MENIGTE JUICHT HEN TOE Het nieuws van heden ZWARE STORM BOVEN HET KANAAL DE BAROMETER S VEREENIGDE katholieke pers DONDERDAG 24 NOVEMBER 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal Ï3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN. ZESTIGSTE JAARGANG No. 21498 Burgemeester De Monchy sprak aan de grens der gemeente een welkomstrede uit Receptie en galadiner in Belgische legatie Bij „Het Wachtje" Toespraak burgemeester De Regeeringspersdienst bericht: Woensdag hebben ten paleize te Amsterdam aan het noenmaal van Hunne Majesteiten mede aangezeten de voor zitter van den Nederlandschen raad van ministers, de Neder- landsche en de Belgische ministers van Buitenlandsche Zaken en de wederzij dsche gezanten. Aldus was de gelegenheid bij uitstek geschikt voor de bespreking van een aantal internatio nale problemen, waarbij zoowel Nederland als België geïnte resseerd zijn. Gemeld wordt, dat in den loop der bespreking bleek van volledig begrip voor elkanders standpunt en, in ruime mate, van overeenstemmend inzicht, terwijl gelijkheid van gezind heid werd vastgesteld wat betreft vraagstukken van internatio nale organisatie, handel en verkeer. GAAT VON RIBBENTROP NAAR PARIJS? Het Weer illlllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllljj iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii De zwaarste luchtaanval sinds Maart 1938 S§JfJpP Fransche socialisten tegen de regeering Dringende bijeenroeping van het parlement gevraagd Na afloop van den ministerraad begaf de minister-president zich naar Horthy Hij biedt zijn ontslag aan Buur en vriend Vertrek van „Royal Oak" met het stoffelijk overschot van Ko ningin Maud uitgesteld - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroeper»" tie de rubriek Met Koningin Wilhelmina aan Zijn tijde heeft Koning: Leopold zijn intocht in de residentie gedaan. Omstreeks half drie was het langs den weg, dien de koninklijke stoet van de Boschbrug haar het paleis Noordeinde zou volgen, nog betrekkelijk stil. Wel was het weer wat opge klaard de regen hield omstreeks het middag uur op maar de wind was zeker even hevig ais in den ochtend, misschien nog krachtiger. Zoo was het den menschen niet kwalijk te ne- then, dat zij niet zoo lang voor het uur, dat de stoet' verwacht kon worden, hun plaatsen langs den weg inname» Aanvankelijk wa-s de belangstelling niet groot, doch gaandeweg werd het drukker. Vooral op het Korte Voorhout bij de Bosch- brug, waar de Koning officieel door den burge meester van 's Gravenhage begroet zou worden, dromden de menschen samen. Ook bij den Koninklijken Schouwburg zag het ïWart van de menschen. Geleidelijk zag men de politie het schelpen- bad van het Voorhout vrij maken. Vele rijen dik stond om drie uur het pu bliek langs den intochtsweg geschaard om Koning Leopold te zien. Even na drie uur rukten de militaire troepen aan, die langs den weg voor de af zetting moesten zorgen. Trommels roffe len, commando's klinken, compagnie na compagnie marcheert voorbij naar de voor haar bestemde plaatsen. Op het drassige Malieveld staan de vier kanonnen van het tweede regiment veld artillerie, die den Koning met 21 schoten zullen begroeten. Omstreeks kwart over drie komen bur gemeesters en wethouders bij het paviljoen „Het Wachtje" aan. De menschen die tijdig een plaatsje op het terras van het paviljoen „Het Wachtje" heb ben gevonden, zijn goed af. Want om vijf mi- buten voor half vier begint het te regenen. Het bubliek lacht als de burgemeester, de wet houders en de gemeentesecretaris zich haastig Uit de voeten maken om een schuilplaats op de ^rinsessegracht te zoeken. Na een minuut of tien breekt de zon echter "°or en wordt de regen wat zachter. Drie minuten voor vier uur komen burge meester en wethouders en de gemeentesecretaris ^eer naar de Boschbrug. Zij stellen zich in een ''ij voor het paviljoen „Het Wachtje" op. Het groote oogenblik kan niet meer ver af *ijn. Het publiek begint alvast. te juichen. Om twee minuten over vier davert het eerste kanonschot, even later rijdt de hoofdcommis- ^rjs van politie in zijn auto voorbij. Een minuut daarna houdt de auto, waar in Koning Leopold en Komngin Wilhelmina gezeten zijn voor „Het Wachtje" stil. Uit honderden monden klinkt het „Leve de Koning." Een palfrenier in groene livrei maakt het portier open en de burgemees ter, mr. S. J. R. de Monchy, heeft ge legenheid zijn opwachting te maken. Alle leden van het dagelijksch bestuur der gemeente stelt hy den Koning voor. Vervolgens hield burgemeester De Monchy een korte toespraak. Sire, De burgerij van 's Gravenhage is ten zeerste verheugd Uwe Majesteit in haar midden te mogen begroeten als gast van Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Ko ningin, wier Residentie deze gemeente het voorrecht heeft te zijn. Ik beschouw het als een hooge eer aan deze gevoelens van blijdschap en toegenegenheid, die tot Uwe Majesteit uitgaan, uiting te mogen geven en Uwe Majesteit namens het gemeentebestuur eerbiediglijk van ganscher harte welkom te heeten In 's Gravenhage. Vervolgens rddt de auto die den Koning der Belgen en onze Koningin naar het paleis koordeinde zal jijden, de Boschbrug over. In den tweeden auto zien wij minister Spaak biet zijn Nederlandschen ambtgenoot, mr. J. A. k. Patyn, en daarachter rijden vele volgauto's. Bij het Paleis Het geduld der nieuwsgierigen bij het Ko ninklijk Paleis aan het Noordeinde werd eenigs- Ins, doch niet ernstig op de proef gesteld. Had bien aanvankelijk het tijdstip van aankomst op ^ien voor vier gesteld, in werkelijkheid is het "ken over vier geworden. Wat maakten die bhkele min. verschil uit voor hen, die reeds om kvaalf uur hun plaatsen achter de houten borstweringen hadden betrokken? Tegen kwart voor vier, toen het vanwege ben somberen hemel wat schemerig begon te borden, besloot men de illuminatie van den Srooten boom recht tegenover het Paleis aan steken. Feëriek gloeiden de honderden oran je-ballonnetjes tegen den druilerigen avond hemel. Ook in het Paleis werden lichten ont stoken en in een voor ons gelegen zijvleugel Sagen wij de kaarsen flikkeren van een kris tallen kroon. In rustige afwachting stonden daar de mili- Burgemeester De Monchy tairen met het geweer aan den voet. Links van den voorgevel van het Paleis was de Militaire Kapel, onder leiding van kapitein Walther Boer, opgesteld, rechts bevonden zich de tamboers, met hun groote rood-wit geschil derde trommels. Vier uurtwee auto's met leden van de rijksveldwacht snellen voorbijmaar nog blijven de soldaten in hun rust volharden. De man op het dak van het Paleis, die straks de standaards zal moeten hijschen, komt eens naar beneden kijken, 't Duurt hem ook wat lang in die kou en dien wind. Presenteert geweer!.... Het is nu tien over vier. Daar stopt snel en kort een auto, de hoofdcommissaris stapt uit, kijkt rond en be geeft zich naar de andere zijde van het plein. Nu ronken de motoren; bliksemsnel volgt de een op den ander, inspecteurs, politie.... van verre dringt reeds het hoera-geroep tot ons door en langzaam draait de auto met de beide koninklijke standaards naar den ingang van het Paleis. De Koningin en Koning Leopold stappen uit, blijven staan op de trappen, de laatste salueert, terwijl de Brabangonne weer klinkt. Kalm met de hand aan zijn pet, gaat de Koning langs de troepen, gevolgd door de Ko ningin, eenige hofdignitarissen en Belgische officieren. Het duurt alles één oogenblik. maar lang genoeg om het zoo op de proef gestelde geduld te bevredigen. Nu draait de Koning zich naar hier. Hoera, hoerazwaaien met hoeden en parapluies en het is alweer voorbij. Maar na enkele seconden zien we de beide Vorstelijke personen op het balcon verschijnen en terwijl Koning Leopold salueert, staat de Koningin glimlachend toe te zien. Het volk juicht en wuift opnieuw, maar het is niet zoo enthousiast, dat het blijft juichen als de Koning naar binnen gaat. Toch wil nie mand weg, ieder wil hem nog eens weer zien als hij zich dadelijk naar de Belgische legatie zal begeven. Eenige oogenblikken later arriveerden Prin ses Juliana en Prins Bernhard per auto ten Paleize. Als een klein intermezzo volgt het afmar- cheeren van de Militaire Kapel. Wel ja „Turf in je ransel" dat deuntje kennen alle Hage naars en ze neuriën (hardop zingen doen ze zoo gauw niet) mee. Dan trekken de eere- wachten af en tenslotte de huzaren. De duis ternis is nu gevallen en men kan van buiten af de paleis-bedienden in het helle licht zien gaan en komen. (Zie vervolg o<p pagina 2) BERLIJN, 23 Nov. Van semi-officieele Duit- sche zijde wordt medegedeeld: Omtrent de in de buitenlandsche pers gepubliceerde berichten, volgens welke de rijksminister van Ehitenland- sche Zaken, Von Ribbentrop, binnenkort voor nemens is naar Parijs te gaan, zijn van Duit- sche zijde geenerlei mededeelingen ontvangen. De geruchten, volgens welke een dergelijke reis spoedig te verwachten is, worden noch beves tigd, noch tegengesproken. Verwachting: Stormachtige tot krach- H tigen, Westelijke tot Noordelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, regen- en hagelbuien, vooral aan de kust, iets kouder. H Verdere vooruitzichten: Vrij guur. De president der Republiek heeft geweigerd de ontslag-aanvrage te aanvaarden WARSCHAU, 23 Nov. (P.A.T.) Minister-president generaal Sklad- kowsky heeft den President der Poolsche Republiek het ontslag van het kabinet aangeboden, met de motiveering, dat de aan de regeering toevertrouwde taak was vervuld. De president der republiek weigert dit ontslag te aanvaarden en heeft de regeering opgedragen, het bewind te blijven uitoefenen. BARCELONA, 23 Nov. Barcelona heeft hedenmorgen twee luchtaanvallen meege maakt, de hevigste, die sinds Maart 1938 gemeld werden. In totaal hebben achttien bommenwerpers aan de aanvallen deelge nomen. Voorzoover tot nu toe kon worden vastgesteld, zijn bij den eersten aanval 41 inwoners gedood en 70 gewond. Dit aantal is verrassend laag, ge zien de geweldige vernieling, die is aangericht. Om half één hebben tien driemotorige toe stellen voor de tweede maal de stad gebombar deerd. Hun bommen kwamen neer in de oude stadswijken en de straten rondom de Rambla. Bij dit tweede bombardement vielen, voor zoo ver bekend is geworden, 10 dooden en 30 ge wonden. In een officieele nota verklaart de Catalaan- sche directeur-generaal van Handel, dat in Ca- talonië een voldoende voorraad kledingstuk ken en huishoudelijke artikelen aanwezig is om in de directe behoeften te voorzien. De gegadigden zullen wellicht eenigszins naar bepaalde artikelen moeten zoeken, doch dit is een natuurlijk oorlogsverschijnsel. Men verze kert hun, dat, indien zij zorgvuldig zoeken, zij alle artikelen zullen vinden, die zij noodig heb ben. In de nota worden voorts diegenen, die het ge rucht hebben verspreid, als zou de voorraad van eenige artikelen volledig uitgeput zijn, gebrand merkt als „capitulanten en verraders", De Wit-Russen hebben in Frankrijk den 950sten verjaardag van de bekeering van Rusland tot het Christendom gevierd. Een godsdienstoefening op de terreinen van de abdij te Senlis, nabij Parijs PARIJS, 23 Nov. (Havas) Chamberlain en Halifax zijn vanavond om 5 uur 50 te Parijs aangekomen. Met tien minuten vertraging reed de trein, waarmede de Britsche ministers naar Parijs kwamen, te 17.50 uur het Gare du Nord binnen. Als eerste steeg minister-president Chamber lain uit. Hij was in het zwart gekleed en had zijn traditioneele parapluie onder den arm. Na hem volgde zijn eehtgenoote en vervolgens Lord Halifax en zijn eehtgenoote, waarna de overige leden van het Britsche gezelschap den trein verlieten. Minister-president Daladier en minister Bon net begroetten de beide Britsche staatslieden en schudden hen hartelijk de hand. Vervolgens sprak minister-president Chamberlain enkele woorden voor de microfoon. In verscheidene rijtuigen begaf het gezel schap zich vervolgens naar de Britsche am bassade, toegejuicht door een groote menigte. Op den hoek van den Boulevard Denain de Rue Dunkerque heeft zich evenwel een incident voor gedaan. Een aantal personen begon te fluiten en de ministers uit te jouwen. Onmiddellijk greep de politie in en drie personen werden gearres teerd. Engelsche perscommentaren De Yorkshire Post is van meening, dat het bezoek der Engelsche ministers aan Parijs van aanzienlijke beteekenis is. Het blad verklaart te hopen, dat de ministers, na te hebben ge constateerd, dat een aanzienlijke wijziging is gekomenop het vasteland van Europa sedert de besprekingen te München, de maatregelen zullen bestudeeren, welke genomen zullen moe ten worden op het gebied der landsverdedi ging, met het oog od den nieuwen toestand, zooals deze voor Frankrijk en Engeland is Ontstaan. Ten aanzien van het Spaansche vraag stuk maakt het blad zich tot echo van geruch ten, volgens welke een compromis zou kunnen tot stand komen. „De niet-inmengingscommissie zou ieder staatlid de vrijheid kunnen laten, indien dit zulks wenscht, om oorlogsrechten aan Franco toe te kennen." Ook de Manchester Guardian hoopt, „dat het vraagstuk der landsverdediging en de Spaan sche kwestie, welke slechts een zijn, als zoo danig te Parijs zullen worden bestudeerd." PARIJS, 23 Nov. (Havas). De executieve de legatie van de socialistische Kamerfractie Is vanmorgen bijeen gekomen onder voorzitter schap van Blum. Na de vergadering werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld dat besloten werd onmiddellijk een interpellatie-aanvrage in te dienen betreffende de algemeene politiek en in het bijzonder de fiscale economische en sociale politiek der re geering, teneinde uit te maken op welke meer derheid de regeering rekent voor de toepassing harer nieuwe politiek en teneinde eveneens de positie van de socialistische fractie te bepalen. De delegatie heeft dringend een bijeenroeping van het parlement gevraagd. BOEDAPEST, 23 Nov. Omtrent de neder laag, die de regeering-Imrédy in het Hon- gaarsche parlement heeft geleden, wordt nog vernomen, dat de Hongaarsche regee ring in geen 20 jaar in een openbare zit ting van het parlement is verslagen. Over het verloop der stemming kunnen wij nog het volgende berichten: In de zitting van het parlement stelde Imrédy de kwestie van vertrouwen over de volgende motie: 1. Opneming in de Kamer van de Hongaar sche afgevaardigden, die de Tsjecho-Slowaak- sche bevolking vertegenwoordigen van de aan Hongarije afgestane gebieden; 2. een bespreking van de wetsontwerpen der regeering. Het resultaat van de eerste stemming was: 115 stemmen tegen en 85 voor de regeering. De motie van Imrédy zou den nieuwen Hon- gaarschen afgevaardigden uit de teruggewonnen gebieden hebben toegestaan aan de debatten ceel te nemen en te stemmen. De oud-minis ter van Landbouw, Marschall, die de woord voerder is van de grootgrondbezitters, sprak evenwel zijn wantrouwen jegens de regeering uit en stelde voor de motie van den minister president te verwerpen. Hierop bleef Imrédy in oe hiervoor vermelde minderheid; een tweede stemming gaf den uitslag 95 vóór en 115 tegen aan. De voornaamste oppositie was van zuiver per soonlijken aard tegen Imrédy, waarbij zijn tegenstanders beweerden, dat zijn jaren van president der Nationale Bank hem niet de noo- dige bevoegdheid voor het premierschap gaven. In de bijeenkomst van heden heeft Imrédy zijn verklaring van gisteravond over Roethenië herhaald, n.l. dat Hongarije geen rechtstreek- sche actie beoogt om dit gebied te verkrijgen. In diplomatieke kringen meent men, dat hjj dit gezegd heeft onder den druk van Duitschland. Terstond nadat de uitslag van de stem ming bekend was geworden is de minister raad in vergadering bijeen gekomen. Na den ministerraad heeft Imrédy zich naar Horthy begeven. Het aantal der sinds gisteren uit de regee- ringspartij getreden afgevaardigden, aldus het D.N.B., is van 63 tot 67 gestegen, waardoor de regeeringspartij thans nog 95 afgevaardigden omvat. Voor de eerste maal sedert den oorlog beschikt de regeeringspartij thans niet over een overwegende meerderheid van afgevaardigden, doch zal gedwongen zijn steun te zoeken bii andere partijen. Volgens de laatste berichten heeft Imrédy den Rijksregent zijn ontslag aangeboden. Rijksregent Horthy heeft echter nog niet toegestemd in zijn aftreden. Naar verluidt is het Hongaarsche parlement voor een maand naar huis gezonden. Na den rijksregent te hebben geraadpleegd, verklaarde minister-president Imrédy aan zijn partij, dat hy in den avond een nieuw bezoek zou bren gen aan den regent. Hij zal dan morgen aan de partij mededeelen, of hy zal aftreden of niet. Indien hij van den ryksregent toestemming zou ontvangen het parlement te ontbinden, dan zouden de nieuwe verkiezingen niet worden ge houden overeenkomstig de onlangs aangenomen kieswet, welke voorziet in geheime stemming, doch op grond van de oude wetten met open bare stemming. NEDERLANDSCH-BELGISCHE OVER EENSTEMMING OVER INTERNATIO NALE VRAAGSTUKKEN. De Poolsche regeering biedt haar ontslag aan; de president weigert dit ontslag te aanvaarden. Chamberlain en Halifax te Parijs aange komen. Zware storm boven Het Kanaal. Geestdriftige ontvangst van Koning Leopold in Den Haag. Schepen in nood op de wadden; twee schipbreukelingen gered. Beurs van New York: Stemming aanvan kelijk wat vaster, later brokkelden de koersen langzaam af. „Een goede buur is beter dan een verre vriend," luidt 'n oud-Hollandsch spreekwoord. Een helpende buur, die ons onmiddellijk van dienst is, kan ons van meer belang wezen dan een vriend die verre is en niets doen kan. Maar het Belgische bezoek leert ons dat het allerbeste is een goeden buur te bezitten die tevens onze beste vriend is- En daarom moet er ons alles aan gelegen zijn de goede verstand houding te bevorderen tusschen twee broedervolken met eenzelfde taalver wantschap en vriendschappen te kweeken tusschen Noord en Zuid. Onze Zuiderbuur moet onze beste vriend worden en dit kan slechts, wanneer niet alleen regeering en hooger bestuur maar ook de kleinere autoriteitjes beseffen wat gedaan moet worden. Niet steeds toonden ze dit besef tegenover de vele Belgische journalisten die tot ons kwamen om in den geest van het koninklijk be zoek den band over en weer te verster ken. Maar de kleine potentaatjes zul len toch wel tot dat besef moeten komen, nu Vorstin en Regeering voor gingen. LONDEN, 23 Nov. (Havas) Sedert gister avond staat een zware storm op de West en Zuidkust van de Britsche eilanden. Ten gevolge van het slechte weer is de Queen Mary, die uit New York kwam, niet in Ply mouth binnengeloopen, maar direct naar Cherbourg gevaren en vervolgens naar Southampton. De telefoonverbindingen tusschen Londen en Dublin zyn verbroken. De automobielclub deelt mede, dat talrijke wegen in het Noorden van Engeland overstroomd en onberijdbaar zyn. Reuter meldt nog, dat toen Chamberlain en Halifax uit Dover uitvoeren, de golven zoo hoog opgedreven waren, dat het schip bijna niet te :ien was. De beide staatslieden vertrokken over .3 uur. De storm had toen een snelheid bereikt van 50 mijl per uur. Het stoffelijk overschot van Koningin Maud is, terwijl de storm door de tuigage floot, aan boord gebracht van de Royal Oak, waar het ge plaatst werd op een purperen baar. Officieel wordt medegedeeld, dat de Royal Oak, waarmede het stoffelijk overschot van Koningin Maud vervoerd zou worden, vier en twintig uur is uitgesteld. Tien dooden De hevige storm, boven de Britsche eilan den heeft tien dooden geëischt. Op sommige plaatsen bereikte de storm een snel heid van tachtig mijl per uur. Aan de kust verkeerden vele schepen in ge vaar en den geheelen dag waren de reddings booten buitengaats om hulp te verleenen. Verscheidene personen werden gewond door omwaaiend metselwerk. *0° L V VA\V( VUMUIIII III IIII >111/177/ Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 742 Vorige stand: 737.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1