RHEUMATIEK FYNNON SALT mm wijlt! De avonturen van een verkeersagent je VIM Het gala-diner De benoeming van Mgr. Godfrey Pirow bezoekt den Fuehrer Het Fransche bank- disconto verlaagd Eindelijk een cigaret Nieuwe Fokker A De man van Iracema HET MILLIARD BOETE DER JODEN DONDERDAG 24 NOVEMBER 1938 m ..maar SKIPPY smaakt duurder! t Snel jachtvliegtuig BEVERWIJK Een illuster gezelschap in de Belgische legatie bijeen De soiree Heden besprekingen in het bijzijn van Von Ribbentrop Ook koning Carol op den Berghof DEFENSIEBEGROOTING PROPAGANDA-AVOND VERRE VISSCHER1J T LA N I A 7 0 B A CC 0 0 M P A N Y ST. JOS. GEZELLEN DISTRICT ZAANDAM Een sensationeele nieuwigheid op den Parijschen luchtvaartsalon ZAANDAM R. K. POLITIEBOND ST. MICHAEL MARKTNIEUWS REINIGT ALLES ctik messen en vcikm DOOR OTFRID VON HANSTEIN Om even na achten ving Woensdag avond in de groote eetzaal van het Bel gische gezantschap te Den Haag het diner aan, dat Z. M. de Koning der Belgen aan Hare Majesteit de Koningin aanbood. Er waren ongeveer 65 gasten, die tot dezen disch waren genoodigd. Onder hen waren de leden van het gevolg van de Koningin, prin ses Juliana en Prins Bernhard, het gevolg van Koning Leopold, tal van andere leden van de hofhouding van Hare Majesteit, de Belgische minister-president Spaak, de Nederlandsche minister-president Colijn, minister Fatijn, de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Ggneraal, de vice-president van den Hoogen Raad, de vice-president van den Raad van State, de presidenten van den Hoogen Raad en van de Algemeene Rekenkamer, jhr. Van Kar- nebeck, commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, de Nederlandsche gezant in Brussel, oud-gouverneur De Graeff, de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag, de chef van den generalen staf, de commandant van het veldleger en de chef van den marinestaf, de particulier secretaris van de Koningin, de di recteur van het kabinet der Koningin, de oud gezant in Brussel, jhr. Van Nispen tot Seve- naer, de heer Van Kleffens, chef van de afdee- ling Diplomatieke Zaken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en de heer Crom- melin, die aan minister Spaak is toegevoegd. Naast H. M. de Koningin zat Z. M. Koning Leopold. Aan de andere zijde van de Koningin had Prins Bernhard plaats genomen. Naast Koning Leopold zat Prinses Juliana en naast Hare Konink lijke Hoogheid minister Spaak. Baronesse Herry, de echtgenoote van den Belgischen gezant, zat naast Prins Bernhard. Pe maaltijd duurde tot ongeveer half tien. De fraaie salons van het legatiegebouw vul den zich tegen half tien langzamerhand met een groote en uitgelezen schare van de meest vooraanstaanden uit den lande. Het was een schittering van uniformen, van goud, van ambtsgewaden, van ridderorden, als men maar zelden bijeen ziet. Daar waren allereerst tal rijke hofdignitarissen in hun gala-uniform, de opper-, hoofd- en vlagofficieren, de leden van het diplomatieke corps, de ministers, leden van den Raad van State, burgemeester en wethou ders van Den Haag, voorts talrijke hoofd ambtenaren van de verschillende departemen ten, vooraanstaande persoonlijkheden uit de kringen van bankwezen, handel, industrie en verkeer en voorts een groote kring van per sonen, met wie Koning Leopold gedurende zijn verblijf in ons land in aanraking was ge komen. Het was een mengeling van ambtsge waden, uniformen, elegante avondtoiletten der dames met hier en daar een stemmig zwart rokcostuum, en dit alles tezamen gaf aan de groote en smaakvolle zalen van het huis van baron Herry een ongekend schoonen aanblik. Omstreeks kwart voor tien kwam Prins Bernhard uit de eetzaal in de hall. Z. K. H. onderhield zich met verscheidene personen en bewoog zich geruimen tijd onder de gasten. Even na tienen gingen de deuren open en trad Koningin Wilhelmina met aan Haar rechterzijde Koning Leopold binnen. Terwijl de aanwezigen zich in twee dichte rijen op stelden, schreden de vorstelijke personen, min zaam naar beide kanten groetend, door de in- eenloopende zalen. De Koningin en Koning Leopold, bij wie zich ook Prinses Juliana en Prins Bernhard voegden, begaven zich naar een der salons, waar buffetten waren aangericht. Daar wer den tal van personen ontboden, om aan den Koning te worden voorgesteld. Tot de eer sten, die daartoe geroepen werden, behoorde oud-gouvemeur-generaal De Graeff, met wien de Koning zich geruimen tijd. onder hield. Om vjjf minuten voor elf vertrok de Konin gin met de Prinses en den Prins. Onder ae tonen van het Wilhelmus, dat het orkest, dat op de galerij rond de zaal was opgesteld, ten gehoore bracht, verliet ae Koningin, begeteiü door Koning Leopold het gezantschapsgebouw. Bij de vestibule nam de Koningin afscheid van baronesse Herry en dankte haar voor ds hartelijke ontvangst. De Koning ging tot aan den auto der Ko ningin en bleef toen voor het bordes van het gezantschap staan, totdat Hare Majesteit en Prinses Juliana met Prins Bernhard vertrok ken waren. Daarna keerde Zijne Majesteit ln het gezantschap terug. Nog tal van personen werden vervolgens aan den Koning voorgesteld. Het was reeds over half twaalf toen de Ko ning, die zich met verschillende Nederland sche autoriteiten lang had onderhouden en le vendig had gediscussieerd, aanstalten maakte om te vertrekken. De Koning nam hartelijk afscheid van baro nes Herry en van den gezant, drukte nog en kelen personen de hand en terwijl de muziek nu de Brabanconne speelde verliet Zijne Ma jesteit met den vice-admiraal Vos het legatie gebouw. Een groot aantal gasten bleef nog geruimen tijd bijeen. Het was een zeer geslaagd festijn, een avond vol praal en elegantie, welke door de aanwe zigheid van den vorstelijken gast en het Ne- derlandsch Koninklijk Huis voor de velen, die aanwezig waren, onvergetelijk zal zijn. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 23 November: De Osservatore Romano van hedenavond brengt het bericht, hetwelk reeds in een deel van de vorige oplage van ons blad werd ge publiceerd, dat Z. H. de Paus een Apostoli sche Delegatie heeft opgericht in Engeland met zetel te Londen, Als eersten Apostoli- schen Delegaat heeft Z. H. de Paus benoemd Mgr. W. Godfrey, rector van het Engelsch College te Rome, hem tegelijkertijd verhef fend tot titulair-aartsbisschop van Cio. Reeds eenige dagen geleden maakte een uit Londen afkomstig bericht melding van deze op handen zijnde benoeming. Bij navraag hierom trent in doorgaans welingelichte Vaticaansche kringen werd dit bericht minstens voorbarig ge noemd. Dit feit kan, nu deze benoeming door Z. H. den Paus als een verrassing komt, zoo verklaard worden, dat men politieke commenta ren, nog voordat de Apostolische Delegatie een feit was, wilde voorkomen. Ofschoon een Apostolische Delegatie niet bij de regeering, maar bü de bisschoppen wordt ingesteld, mag men niet aannemen, dat de op richting van zulk een delegatie buiten de re geering om heeft plaats gevonden. Ongetwijfeld wijst dit feit op verheugen de betrekkingen tusschen den H. Stoel en de Engelsche regeering. Een conciusie echter, welke besluiten zou tot een oriënteering van den H. Stoel naar de zoo genaamde democratieën, moet als volstrekt on juist van de hand worden gewezen. Dit zou een politieke activiteit van den H. Stoel veronder stellen, welke deze geenszins als richtsnoer neemt of zal nemen. BERCHTESGADEN, 24 Nov. (DJN.B.) De Zuid-Afrikaansche Minister van Defensie en van Economische Zaken, Pirow, is hedenmor gen om 11 uur voor zijn aangekondigd bezoek aan Hitler in den Berghof op den Obersalzberg aangekomen. Aan den ingang werd hij ont vangen door den Rijksminister van Buiten landsche Zaken, Von Ribbentrop, die hem naar Hitier geleidde, die den Zuid-Afrikaan- schen minister hartelijk verwelkomde. Pirow was Donderdagmorgen uit Muenchen per auto, begeleid door den plaatsvervangen- den chef de protocole, gezantschapsraad von Halem, naar Berchtesgaden gekomen, waar hij in het Grandhotel door den chef der Praesi- dialkanzlei, dr. Meissner, werd ontvangen. Bij aankomst van den gast bewees een eere- wacht van de Leibstandarte „Adolf Hitier" on der tromgeroffel het eerbetoon en de Rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken, tezamen met de adjudanten van Hitier, begeleidden Pirow naar den hall van den Berghof. Hier begonnen spoedig de besprekingen tusschen Hitier en Pi row, waarbij Von Ribbentrop aanwezig was. Pirow was vergezeld van den Zuid-Afrikaan- schen gezant te Berlijn, Gie. Hedenmorgen om 8.42 uur is Koning Carol van Roemenië met zijn uit vier salonwagens bestaande specialen trein uit Sigmaringen op het centraal station van Muenchen aangeko men. In den trein bevonden zich ook de bloedver wanten van den Koning, den vorst von Hohen- zollern en prins Franz Josef von Hohenzollern. Om 8.53 uur vertrok de trein uit Muenchen naar Berchtesgaden. Koning Carol zal van avond om 18.38 uur uit Berchtesgaden weer in Muenchen aankomen. deren met f 6.000.000 en mitsdien te brengen op f 22.450.000. De voorstellers zijn van oordeel, dat tot den bouw van een tweeden vervangenden kruiser niet in 1939 moet worden overgegaan Het Tweede Kamerlid Albarda c.s. heeft bij amendement voorgesteld artikel 219 te vermin- Tegen beier weten in zijn er nog steeds menschen die liever allerlei huismiddeltjes probeeren tegen hun rheumatische pijnen. Zoo doet ook UEn waarom Gebruik Fynnon Salt, het zout dat tallooze eigenschappen in zich vereenigt, die er stuk voor stuk toe bijdragen U van die smartelijke rheumatische pijnen te verlossen. Fynnon Salt, het ceiiige zout dat Lithium bevat. Fynnon Salt, het eenige zout dat is samengesteld uit 7 geneeskrachtige actief werkende zouten. Laat dit voldoende zvjn U ervan te overtuigen, dat Fynnon Salt het middel is waar U reeds zoo lang naar hebt gezocht. Doe vanaf morgen een intensieve Fynnon-kuur, lederen ochtend een half theelepeltje Funnon Salt op een glas u)arm u)atcr, ingenomen op de nuchtere maag, is meer dan vol doende om U die verlichting te schenken waarop U reeds zoo lang hebt genacht. Funnon Salt is verkrijgbaar bij iederen drogist of apotheker Fl. 1.25 per groote flesch. De Fransche Bank zal vandaag het disconto verlagen van 3 procent op 2H procent. BERLIJN, 23 Nov. (D.N.B.). Het „Reichs- gesetzblatt" publiceert een door den rijksminis ter van Financiën onderteekende uitvoerings verordening inzake de aan de Joden opgelegde boete. Volgens deze verordening wordt de cijns van één milliard mark als heffing van het vermogen van de Joden die Duitsch onderdaan zijn en van de Joden die statenloos zijn, geïnd. Verplicht tot de heffing bij te dragen is iedere Jood die volgens de verordening inzake de aanmelding van het vermogen van Joden van 26 April 1938 zijn geheele binnen- en bui- tenlandsch vermogen moest aanmelden en schatten. Joden, die buitenlandsch onderdaan zijn, val len niet onder de verplichting tot betaling aan de heffing. De heffing wordt niet toegepast wanneer de totale waarde van het vermogen na aftrek van de verplichtingen een bedrag van 5000 R.M. niet te boven gaat. De heffing bedraagt in totaal 20 pet. van het vermogen en moet in 4 termijnen worden be taald. Betalingen op grond van verzekeringsaan spraken van Joden, die Duitsch onderdaan zijn en van statenlooze Joden (verordening tot her stel van het straatbeeld bij Joodsche zaken van 12 November 1938) moeten onverwijld bij het betrokken belastingkantoor geschieden. Met deze betalingen wordt rekening gehouden bii de heffing van den Jood die recht heeft op de verzekering. Verzekeringssommen, die het bedrag van de heffing van 20 pet. van den be trokkene te boven gaan, vervallen aan den staat. Naar wij vernemen houdt de IJmuider Visch- handelvereenigdng Donderdagavond in het ge bouw van Chr. Belangen een propaganda-avond alwaar het artikel van de z.g. Verre Visscherij in den breede besproken zal worden. De secretaris van de Nederlandsche Vissche rij Centrale, Drs. D. J. van Dijk zal een kort woord tot de vele genoodigden richten, over de Verre Visscherij, waarna de film „De Zeevis- tcherij", vervaardigd in Nederland, vertoond zal worden. Tijdens de pauze zullen porties ge bakken visch van de „Verre Visscherij" als mede ververschingen worden aangeboden. "ff Ja, op Skippy kunt U bouwen. Diè is versch en blijft verschDe verwende rooker weet, wat dat beteekentaltijd verschaltijd geurig, altijd pittig en toch, o zoo zacht. Zooals Skippy smaakt kan alleen een versche cigaret smaken, een cigaret die niet alleen met alle zorg is gefabriceerd, maar die ook zoo behandeld is, dat ze versch is en versch blijft. SkippyDat is tabakdat is goede tabakdat is versche tabakDat is de Amerikaansche cigaret, die bij U behoort 20 voor 15 cent. Daar dit jaar de districtsdag niet is gehou den, is er besloten een districtsavond te organi- seeren. Deze avond zal plaats vinden op Zondag 4 Dec. te Krommenie. Nadere bijzonderheden volgen. De Gezellen gelieven nu reeds te zorgen die avond vrij te houden voor hun eigen Gezellen- vereeniging. r Tijdens zijn vlucht en terwijl hij de laan recht door wilde loopen, zag de tuinjongen achter een boom den boschgod weer verschijnen en dat maakte hem nog angstiger. Hij vloog een zijlaan in, denkend dat het bosch betooverd was. En terwijl hij snel voortliep, botste hij tegen iemand aan. Hij voelde wel, dat het geen boom was, maar dat deed hem nog meer schrikken. Hij dacht wis en zeker, dat hij tegen een ander spook was geloopen, welk spook, op zijn beurt, ook verschrikt deed en een luiden gil gaf. In de Tweede Kamer heeft Woensdagmid dag een der sprekers terloops medegedeeld, dat de Nederlandsche vliegtuigindustrie op den internationalen luehtvaartsalon, die om dé twee jaar te Parijs wordt gehouden en Vrijdag a.s. geopend wordt, met een sen sationeele nieuwigheid zal komen. Het betreft hier een volgens geheel nieuwe principes door de N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker geconstrueerd, zeer snel jachtvliegtuig met zeer bijzondere vlieg- eigenschappen, dat wordt uitgebracht als het type Fokker D 23. Het wijkt aanzienlijk af van het nieuwste type Fokkerjager D 21, waarvan, zooals men weet, een serie is geleverd ten behoeve van de Neder landsche luchtmacht en waarvan ook verschei dene series in het buitenland zijn geplaatst. Ook op den vorigen internationalen luchtvaart salon te Parijs in 1936 zorgde Fokker voor een sensatie, doordat de N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek daar voor de eerste maal ver scheen met hét tweemotorige gevechtsvliegtuig G 1, dat onder den naam „Le Faucheur" (de „Maaier") zoo grooten opgang maakte en waar van inmiddels eveneens een serie voor de Ne derlandsche luchtmacht en voor het buitenland ln aanbouw of ten deele reeds geleverd Is. Lezing voor de K.J.M.V. In zijn openings woord van de Dinsdagavond gehouden bijeen komst van de K.J.M.V. in Hotel Reitsma, deelde de voorzitter, de heer M. v. d. Berg, mede, dat de heer L. v. d. Broeke wegens verhindering zijn aangekondigde causerie over Eucharistische con gressen niet kon houden. In de plaats hiervan sprak thans de V.K.P.-redacteur, de heer Fred. Thomas, met als onderwerp de actie „Redt Vo- lendam". In een vlotte toespraak schetste spr. de vele moeilijkheden, welke voor de Volendam- mers waren ontstaan door de afsluiting van de Zuiderzee. Om deze te overwinnen moeten daar bedrijven annex het visschersberoep opgericht worden. Vooral jong Volendam moet geholpen worden. Met een film werd het gesprokene hier na nog verduidelijkt. Met een hartelijk dankwoord sloot de heer M. v. d. Berg dezen goedgeslaagden avond. Dinsdag herdacht de af deeling Kennemer- land van den Ned. R.K. Politiebond St. Mi chael haar jaarlijksch patroonsfeest. Des morgens werd in de kapel van het St. Joseph rustoord aan de Peperstraat door den geestelijken adviseur der afdeeling, den weleerw. heer kapelaan v. Ginkel een H. Mis opgedra gen, waaraan eenige heeren zangers op bij zondere wijze hun medewerking verleenden. Na afloop van deze plechtigheid vereenigden de leden met hunne dames zich aan een ge meenschappelijk ontbijt, in de tuinzaal van het rustoord. De voorzitter der afdeeling, de heer J.J. Hugtoenburg, installeerde den nieuwbenoem- den geestelijken adviseur met eenige welgekozen woorden. Spreker hoopte, dat kapelaan nog vele jaren adviseur der afdeeling zou mogen zijn. Vervolgens richtte spr. zich tot een lid der afdeeling, die voor korten tijd zijn zilveren ambtsjubileum heeft gevierd. Hoewel deze ju bilaris geen ruchtbaarheid aan dit feit heeft willen geven, meende de afdeeling toch van hare belangstelling te moeten doen blijken, waarna spr. een souvenir overhandigde. Des avonds vereenigden allen zich in de nieuwe zaal van het Kennemer Theater. Bij ontsten tenis van den voorzitter opende de secretaris, de heer A. P. Maas, deze feestvergadering. De leiding werd overgedragen aan -den heer Leo Peelen, die met medewerking van The Musi cal Players de aanwezigen geruimen tijd aan genaam bezig hield. De afdeeling kan met ge noegen op dit welgeslaagd Patroonsfeest terug zien. HAARLEM, 23 Nov. Groentenmarkt. Witlof 8 16, Tomaten 624 cent per kg. Andijvie 1545, Sla 1590, Spinazie 2585, Gele kool 2550, Groene kool 2045, Boerenkool 1540, Uien 80 110, Winterwortelen 4090 cent per kist. Bloemkool 11, Roode kool 48, Savoye kool 37 cent per stuk. Wortelen 2—8, Prei 212, Peter selie 17, Selderie 1-7, Radijs 25 cent per bos; Spruiten 0.40—1.70, Koolrapen 60—90 cent ner zak. OP ELKE BUS EEN 80N VOOR GESCHENKEN Voor den laatsten keer klonk het startschot. De koortsachtige spanning der duizenden had haar hoogtepunt bereikt. De menigte, die de tribunes van het groote stadion in Centralpark te New-York vulde, hield den adem in. De groote beslissende wedstrijd begon. De inzet was het kampioenschap tennis voor Amerika. Maud Shulier en Tim Brooker die de bezit ters er van waren, hadden het te verdedigen tegen Fred White, maar wie was Iracema Severing? Een volkomen onbekende naam in Amerika had ze tenminste nog nooit gespeeld. Een vreemde naam. Iracema? Dat moest Brazi- liaansch zijn een Braziliaansche-Indiaansche meisjesnaam. Sc Dat was misschien een Duitsche familienaam. „Drommels, waar komt die Iracema Severing vandaan?" „Ze moet de dochter zijn van een Duitschen consul-generaal, die jaren lang in Brazilië was." „En nu in New-York?" „Nee, de eigenaar van een groote export firma. Hoofdkantoor te Lissabon. Maar hii moet ziek op Madeira liggen." „U is buitengewoon goed op de hoogte." „Ik ben met mijnheer Joe Hosband bevriend, waar juffrouw Iracema nu logeert." „Hallo! Hallo! Three cheers for Miss Ira cema!" Duizenden schreeuwden aanmoedigende kre ten. Het spel was begonnen. Met een krachtigen slag speelde Tim Brooker den bal uit, handig sloeg Fred White hem terug. Voorloopig hielden de dames zich op den achtergrond, waagden zich nauwelijks aan den bal* totdat opeens Brooker een Amerikaanschen draaislag maakte, het racket links van zijn hoofd. Maar bliksemsnel greep Iracema in het spel in en zond den bal terug eveneens met een draaislag. Dit was het oogenblik, waarop voor het eerst het gejuich losbarstte. Ze was prachtig in vorm en liet White niet meer aan den bal komen, speelde alsof ze vloog zoo bliksem snel bewoog zij zich van 't eene eind van het veld naar het andere. Alle soorten van slagen wisselden elkaar af. Brooker wierp met opzet te kort, Iracema boog zich ver over het net zon der dit aan te raken, wist den bal te pakken te krijgen. De scheidsrechter was haast net zoo buiten adem als de spelers zelf. Toen klonk op eens het signaal: de wedstrijd was uit. Met reuzenletters verscheen op het groote witte bord de naam van het tweetal, dat ge wonnen had: Fred White-Iracema Severing. Die waren nu de bezitters van het kampioen schap tennis voor Amerika. Iracema Severing, hiep, hiep, hoera, voor Iracema! Aan haar was de overwinning te danken, haar partner, de gevierde kampioen voor enkel-spel, had in den strijd bijna geen rol gespeeld. Waanzinnig gejuich; alles drong op de eere-tribune. Iracema stond voor de jury. Knap was ze! Klein, elegant, haar zwarte krullen wat in de war, haar oogen nog schitterend van het vuur van den strijd. Sterke handen grepen haar, tilde de kampioene op de schouders en droegen haar rond het veld. Lachend liet zij zich dit gevallen, naar alle zijden knikkend en wuivend. „Hiep, hiep, hoera! Iracema Severing!" Op een der goedkoopste plaatsen had onder de toeschouwers een jonge Duitscher gestaan. Veel belangstelling had hij niet voor de tennis- mach. Alleen om den tijd te dooden was hij er terecht gekomen. Hij had door de straten van New-York geloopen in afwachting van het uur, dat de Lloyd-stoomer zou vertrekken, waarop hij dank zjj een gelukkig toeval een plaats als hulp van den pantry-steward had gevonden. Onverschillig had hij de eerste wedstrijden ge volgd, tot de beslissende match gespeeld zou worden en hij opeens den naam Iracema Seve ring las. Hij veranderde als een blad aan een boom. Nu drong hij door de menigte, naar de jury tribune, tenslotte naar den ingang van de kleedkamers der spelers. „Hallo, meneer, zonder kaart is hier geen toegang." „Ik wil juffrouw Severing spreken." „Dat wil iedereen, volkomen uitgesloten!" „Geef haar even dit briefje; ik ben familie van haar." Met potlood schreef hij zijn naam op een stukje papier, terwijl de portier tamelijk min achtend keek naar den zeer eenvoudig ge- kleeden Duitscher, die niet eens een visite kaartje had. Daarna stak hij een van de beide dollars, die de jónge man nog bezat, in zijn zak en verwijderde zich mopperend. Even later kwam hij alweer terug, maar niet alleen. Iracema, nog in haar sportpakje was hem voor en snelde op Robert tóe: „Robert, ben je het werkelijk?" Een straal van vreugde gleed over het zorge lijke gezicht van den jongen man. „Heusch, herinner jij je mij nog?" „Wat een vraag, domme jongen, kom mee!" Ze nam hem bij de hand en bracht hem naar de spreekkamer. „Hoe kom jij in New-York? Hoet gaat het je? Is je wond heelemaal genezen? Wat doe je in Amerika? Waarom heb Jij mij in het geheel geen bezoek gebracht?" Als een waterval kwamen de woorden over haar lippen. Ze gaf hem nauwelijks gelegen heid tot antwoorden en dat was maar goed ook, want het onverwachte weerzien had hem zoo ontroerd, dat hij nauwelijks kon spreken. „Ik ben zoo blü je weer te zien en met je schitterend succes. Is je vader ook hier? „Nee, vader is op Madeira; hij is ziek, sedert drie maanden logeer ik bij de familie Hosband je weet wel: den petroleumkoning Hosbrand om het Amerikaansche leven te leeren kennen. Kom mee, ik zal je uirect aan de dames Hos band voorstellen; je moet natuurlijk vanavond met ons eten. Je weet toch van het groote feest diner in hotel Astoria?" Hij schudde het hoofd. „Nee, Ira hij noemde haar bij haar naam, waarmee zij in den familiekring werd aange sproken binnen twee uur moet ik aan boord zijn." „Ga je weer naar Duitschland terug? Daar ben ik jaloersch op! Ik ben in lang niet in Duitschland geweest. Op welk schip heb je pas sage genomen?" Een bittere trek kwam om zvjn mond. „Ik heb heelemaal geen passage besproken. Ik ga als lid van de bemanning naar Duitsch land terug. Nog lang na den oorlog leed ik aan de gevolgen van mijn verwondingen en, wezenlijk, ik was niet lui of moeilijk, maar ik heb geen grond onder de voeten weten te krij gen. Ook hier in Amerika is het mij niet mee- geloopen." „Ik zal met mijnheer Hosband praten." „Dank je wel, Ira, maar ik kan mijn schip niet in den steek laten." „Waarom ben je niet bij papa geweest, zooals je mij beloofd had?" „Omdat ik niet wist welke houding de rijke, heelemaal Engelschman geworden oom tegen den armen neef aan zou nemen. Je weet ook, dat ik niettegenstaande mijn wond weer naar Duitschland terug wou en weer naar het front. Tenslotte. Hij stokte en zij vroeg; „Wat tenslotte „Nu dan, openhartig gezegd, ik wou je uit den weg blijven." „Mij?" „Je weet toch!" Ze zag hem aan en een warme gloed sprak uit haar oogen. „Domme jongen het heeft mij pijn gedaan, dat je zonder afscheid te nemen weggeloopen bent." De deur ging open en een zeer deftige, zeer stijve, zeer magere oude dame kwam de spreekkamer binnen en keek beiden verwonderd aan. „Tantelief, mag ik u even mijn neef Robert Severing voorstellen" Robert beet zich op de lippen, maakte een buiging en zei: „Mevrouw, wilt u mij wel verontschuldigen, dat ik hier ben binnengedrongen. Ik sta op het punt van naar Europa te vertrekken, kwam door een toeval hier en zag mijn nicht het kampioen schap winnen. Ik kon mij niet weerhouden haar even geluk te wensehen. Staat u mij toe, dat ik afscheid neem." Hjj kuste de oude dame vormelijk de hand en trad op Iracema toe. „Ik dank je, ik dank je uit heel mijn hart, Ira!" Voor ze antwoorden kon, was hfj de spreek kamer uit en in de menigte verdwenen. Waarom bedankt hij je?" „Dat weet ik eigenliik ook niet." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2