Parijs en Londen eensgezind AVaiV(j i Nieuw Guinea niet aan Duitschland Renaultfabrieken ontruimd Wordt Roethenië een twistappel? Het nieuws van heden POLITIEK TOT BEHOUD VAN DEN VREDE Zoekt IL een onschadèlijk laxeermiddel? DE BAROMETER SCHOENEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 - AVONDBLAD njzav DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21501 Vooral werd gesproken over vra gen van landsverdediging en algemeene diplomatie Het bezoek aan den hertog van Windsor Spaansche kwestie besproken Het stembiljet voor Sudetenland Palestijnsche kwesties in het Lagerhuis Churchill stelt voor een tienjaren plan voor het Heilige Land uit te voeren Treinongeluk eïscht twaalf slachtoffers PIROW NAAR MUSSOLINI? Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii^ IlllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIll Een verklaring van den Austra- lischen premier Chineesche successen aan den Jangtse Sovjets in ongenade De Engelsche minister-president Chamberlain teekent het gouden boek bij zijn bezoek aan het Parijsche raadhuis Ernstige incidenten te Parijs en in andere steden als gevolg der stakingen Politiek karakter der stakingen Berlijn en Rome manen Boedapest aan tot onderwerping aan hun uitspraak Wat de kaart ons leert POLEN H tQfiTn G/ A R IJE Mgr. William Godfrey De houding der werkgevers Een communiqué der regeering Chamberlain bij den Hertog van Windsor EEN TUSSCHENT1JDSCHE VERKIEZING IN ENGELAND Kunsthand Haarlem- el Leffelaar WAGENWEG 102 TELEFOON 14011 Een Bron vrn Welkome Geschenken! DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Cultureel accoord van Japan en Duitschland De verdediging van den Poolschen Staat Het betere merk ■van- DAM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingez. fnededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bi] contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek FARIJS, 24 Nov. (Havas). Na de besprekin gen der Fransche en Britsche ministers is het volgende communiqué gepubliceerd „Het bezoek van den Britschen minister-pre sident en den Britschen minister van Buiten- landsche Zaken heeft den Franschen ministers de gelegenheid gegeven tot een gedachtenwis- seling met hun Britsche collega's over de be langrijkste kwesties van gemeenscnappelijk be lang. Tot- die kwesties behoorden de nationale ver dediging en de diplomatieke actie. Uit de be sprekingen van heden is eens te meer geble ken, dat beide landen ten aanzien van de al gemeene politieke oriëntatie een volkomen ge lijke opvatting koesteren, die geïnspireerd wordt door het verlangen naar behoud en versterking van den vrede". In een verklaring ten aanzien van de Fransch-Britsche besprekingen heeft minister president Chamberlain medegedeeld, dat van gedachten is gewisseld over vraagstukken, wel ke beide landen betreffen. Men is eensgezind gebleken. „Onze politiek is een politiek van het handhaven van den vrede en wij zullen alle stappen doen, welke hiervoor noodig zijn." De minister-president voegde -hieraan toe, dat tot dit doel vooral is gesproken over vraag stukken van landsverdediging en algemeene diplomatie. Chamberlain verklaarde verder voldaan te zijn over de overeenkomst tusschen Duitsch- land en Frankrijk, welke dezelfde strekking heeft als de overeenkomst., welke hijzelf heeft cnderteekend met Hitier. Vervolgens wees de Britsche premier op het belang van persoon lijke besprekingen tusschen regeeringen in den steeds wisselenden toestand. Verder zeide hij diep geroerd te zijn door de hartelijke ontvangst, welke hemzelf, Lord Ha lifax en hun dames ten deel is gevallen. Hij is' ervan overtuigd, dat de vriendschap tusschen beide landen is versterkt, door de hartelijke persoonlijke gedachtenwisseling. Het verluidt, dat bij de Engelscn-Fransche besprekingen beide partijen ten aanzien van Spanje zijn overeengekomen, dat de overeen komst inzake de niet-inmenging nog steeds be staat. Aangezien dit hst geval is, kunnen oor logsrechten slechts aan beide partijen worden toegekend als integreerend deel der niet-in- toengingsovereenkomst. Indien een van beide partijen in Spanje moeilijkheden maakt bij de uitvoering van het plan van Londen, kunnen, naar men begrijpen fal, natuurlijk geen oorlogsrechten worden toe gekend. Ten aanzien van het bezoek aan den hertog Van Windsor wordt in de omgeving van den Britschen premier verklaard, dat Chamberlain den hertog niet heeft gezien sinds deze En geland heeft verlaten, en dat het daarom na tuurlijk was, dat hij hem, daar hij in dezelfde hoofdstad was, een bezoek heeft gebracht. Te Berlijn wordt van welingelichte zijde ver bomen, dat de Duitsche minister van Buiten landsche Zaken, von Ribbentrop, 28 November baar Parijs zal komen. Zijn verblijf in de Fran sche hoofdstad zal slechts van korten duur Zijn. Hij zal onmiddellijk naar Muenchen terug keren om rapport uit te brengen aan den Fuehrer. In verband met den rouw van het Britsche Bof had het diner op de Britsche ambassade een strikt particulier karakter. Behalve de Brit sche ministers en hun gevolg zatsn slechts mede San de minister-president en de overige Fran sche ministers, de voorzitters van Kamer en Senaat en enkele andere Fransche persoonlijk heden. Op Quai d'Orsay heeft de echtgenoote van den Franschen minister van Buitenlandsche Za ken, mevrouw Bonnet, een diner aangeboden Ier eere van mevrouw Chamberlain en Lady Balifax. De Fransche bladen stellen met voldoening Vast, dat tusschen de Fransche en Britsche staatslieden volkomen overeenstemming is be- toikt, in het bijzonder wat betreft de militaire Verdediging. De „Jour" is er vooral over verheugd, dat BERLIJN, 24 Nov. (Havas) Het stembiljet, dat in de stembussen geworpen zal worden bij de aanvullende verkiezingen in Boliemen op 4 December, heeft den volgenden inhoud: „Aanvullende Sudetenduitsche verkiezingen Voor het Groot-Duitsche Rijk. Stembiljet: Spreek je trouw uit jegens den Fuehrer, Adolf Bitier, den bevrijder van het Sudetenland, en geef je je stem aan de kieslijst van de B.S.D.A.P.? Deze lijst behelst bovenaan de namen van Adolf Hitler, Konrad Henlein en Karl Her mann Frank. Onder op het stembiljet zijn twee cirkels ge weekend: een groote waarboven: „ja" staat en ton kleine, waarboven: „Neen" staat. De kiezer hioet zijn stem uitbrengen door een kruis te Plaatsen in een der beide cirkels. Chamberlain de oude Engelsche opvatting van de „werkverdeeling", waarbij de zorg voor het landleger aan Frankrijk wordt overgelaten, om zich zelf te kunnen wijden aan de verdediging ter zee en in de lucht, zou hebben laten va- len. Thans, aldus het blad. is de crisis voorbij. De „Excelsior" stelt vast, dat „de Britsche ministers aan hun Fransche collega's opnieuw de verzekering hebben gegeven, dat Engeland zijn politiek en herbewapening krachtig zal voortzetten en nog zal ontwikkelen, ten einde zijn verplichtingen op het vasteland te kunnen nakomen." Volgens de „Époque" is het belangrijkste punt. dat uit het communiqué en de verklaringen van Daladier en Chamberlain naar voren komt, dat Frankrijk en Engeland vastbesloten zijn de ver dedigingsmiddelen te versterken. Wij weten niet', aldus het blad, hoe Berlijn en Rome dit besluit zullen opnemen, doch dat kan ons wei nig schelen. Van overwegende be teekenis is, o'at Frankrijk en Engeland vastberaden zijn, in de toekomst alle militaire, economische en di plomatieke hulpmiddelen gezamenlijk te ge bruiken. De „Populaire" schrijft: „Niet zonder eemge bitterheid moet men vaststellen, dat het eenige positieve resultaat van de Fransch-Britsche besprekingen, zeven weken na Muenchen, een accoord is tot versterking van de defensie der heide landen." LONDEN, 25 Nov. (Reuter) In antwoord op de debatten in het Lagerhuis heeft Winter- ton gezegd, dat indien op de conferentie te Londen inzake Palestina een overeenkomst zal worden bereikt, deze door de regeering aan het parlement ter goedkeuring zal worden voor gelegd. De Britsche regeering houdt vast aan het plan van een Joodsch nationaal tehuis, opge steld door de overige regeeringen en de Bal four-verklaring. Winterton voegde hieraan toe, dat het voor stel in Palestina een groot aantal kinderen van Joodsche vluchtelingen uit Duitschland toe te laten, besprekingen met den Hoogen Commis saris zou meebrengen. Het voorstel wordt met de grootste omzichtigheid behandeld. Verder heeft Churchill een plan voorgesteld om voor tien jaren de immigratie van Joden naar Palestina vast te stellen op een zeker aan tal, waardoor aan het einde der tien jaren niet op beslissende wijze de verhouding in zielental tusschen Arabieren en Joden zal zijn gewijzigd. Hij verklaarde, dat de groei der Arabische be volking het recht geeft thans te beslissen, dat de Joodsche immigratie in eenige periode niet minder zal zijn dan de groei der Arabische be volking, welke grootendeels voortkomt uit de be zielende kracht der Joden. Churchill zeide, dat den Arabieren eenvou digweg gezegd moet worden dat, tenzij zij binnen een redelijke periode een „fair" aanbod aan vaarden en ophouden met oorlog te voeren tegen Groot Brittannië, de Engelschen hun plan zul len ten uitvoer leggen, niet zonder rekening te houden met hun rechten, doch zonder eenige speciale verplichting. ROME, 24 Nov. (Havas). Het aantal slachtoffers bij het treinongeluk op de lijn Udi- ne-Cividale bedraagt thans twaalf. Een tiental reizigers wordt nog vermist. Het onderzoek wordt voortgezet. ROME. 24 Nov. (Reuter). Men acht het te Rome vrijwel zeker, dat de Zuid-Afrikaan- sche minister van Defensie, Pirow, een be zoek aan Mussolini zal brengen. H VERWACHTING: Krachtige tot mati- gen, Westelijke tot Zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, plaatse- j= lijk nog regenbuien, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST 5 Geseind van De Bilt hedenmorgen 8.10 uur aan alle posten: „Wcest op uw hoede" Hoogste barometerstand 772.3 te Toulouse Laagste barometerstand 731.3 te Ingö Zon op 7.39 - onder 3.54 - Licht op 4.24 Maan op v.m. 10.19 onder nam. 7.03 g Eg E. K. 30 November MELBOURNE, 25 Nov. (ReuterMinis ter-president Lyons heeft hier in een in terview verklaard, dat Australië niet van plan is Nieuw Guinea aan Duitschland terug te geven. "ÏEJOENGKING, 24 Nov. (Reuter) Volgens niet- officieele mededeelingen van Chineesche zijde hebben de Chineesche troepen twee heuvels ten Oosten van Wochoe 55 mijl stroomopwaarts van Nanking bezet, en zijn de Japansche troe pen teruggetrokken op Woehoe, terwijl zij jon ken in gereedheid brengen om eventueel verder op den Jangtse terug te trekken. Te Sjekloeng en Toengkwan, 40 mijl van Kanton, wordt hevig gestreden.De Chineezen houden een aantal steden rond Kanton bezet en de Japansche troepen in de stad pögen ver sterking te krijgen. Te Tokio heeft de Britsche ambassadeur Craigie gistermiddag een onderhoud van vijf kwartier met den minister van Buitenlandsche Zaken Arita gehad en opnieuw geprotesteerd tegen de schending door de Japansche autori teiten van de rechten en belangen der buiten landsche mogendheden in China. Do Britsche Kamer van Koophandel te Sjanghai heeft medegedeeld, dat de Britsche organisaties te zamen met de Fransche en Ame- rikaansche Kamers van Koophandel en andere organisaties een „eenheidsfront", ter bescher ming van de rechten van den buitenlandschen handel hebben gevormd. De vroegere Japansche ëbnsul-generaal te Hanoi heeft op het ministerie van Buitenland sche Zaken te Tokio verklaard, dat sedert Sep tember 1937 aan Tsjang Kai Sjek openlijk wa penen en munitie door Fransch Indo China wor den toegevoerd. MOSKOU, 24 Nov. (D.N.B.). De Komsomols- kaja Prawda, het orgaan van de communisti sche jeugdorganisatie, zet zijn artikelen tegen den gisteren afgezetten leider dezer organisatie voort. Vandaag wordt over Kossarew en zijn medewerkers gesproken zonder het gebruike lijke praedicaat „partijgenoot", waaruit men naar analogie van vroegere gevallen, conclu deert, dat zij zich niet meer op vrije voeten be vinden. De uitlatingen van het orgaan laten er geen twijfel over bestaan, dat de komsomol thans aan een uitgebreide zuivering zal wor den onderworpen. Voor het krijgsgerechtshof van het Siberi sche militaire district Nowosibirsk is een pro ces gevoerd tegen een groep landbouwfunctio- narissen, die beschuldigd waren van sabotage, Trotzkisme en voorbereiding van daden van terreur. Drie beklaagden werden ter dood ver oordeeld. PARIJS, 25 Nov. (Havas) Uit vele streken worden stakingen gemeld als bewijs van protest tegen de wetsdecreten. Te half acht gis terenavond is de politie begonnen met het ver drijven van de stakers uit de Parijsche fabrie ken van Renault, en te acht uur was het hoog te punt van de moeilijkheden bereikt. Verschei dene personen werden gewond, voornamelijk onder de politie, tien politiemannen werden ge kwetst, waarvan één ernstig. Tegen tien uur was de ontruiming gereed en waren 200 arres taties verricht. Vermoedelijk zullen de arres tanten niet vastgehouden worden. De prefectuur van politie deelt mede dat de Renaultfabrieken om een uur hedenochtend volkomen ontruimd waren. Niemand werd hier bij ernstig gewond. Slechts drie leden der Mo biele Garde en drie agenten liepen lichte kwet suren op. Meer dan 300 betoogers zijn gearres teerd. Te Denain is het gisteren zeer rumoerig ge weest. Des middags omstreeks drie uur heeft de Mobiele Garde een fabriek, waar zich drie duizend stakers bevonden, ontruimd. De stakers lieten de banden van de auto's der ordebewa kers leeg loopen en zij versperden den spoor wegovergang bij Villars, waardoor het verkeer werd gestremd, zoodat versterking van de Mo biele Garde een omweg moest maken om de fa briek te bereiken. In vechtpartijen werden drie personen gewond. Toen de toestand ernstiger werd en de menigte een dreigende houding ging aannemen, werden onderhandelingen geopend tusschen den pre fect, den burgemeester en het bestuur van den Bond van Arbeiders in de Metaalindustrie. Overeengekomen werd, dat de Mobiele Garde zich zou terugtrekken, op voorwaarde, dat de stakers vrijwillig de fabriek zouden verlaten, hetgeen geschiedde. In den avond trok een betooging van 3500 personen naar het gemeentehuis van Denain, BOEDAPEST, 24 Nov. (Havas) In welin gelichte Hongaarsche kringen zwijgt men ge heel over het vraagstuk der Karpathische Oe- kraine. Maandag j.l. is een gemeenschappelijke Duitsch-Italiaansche nota overhandigd aan de Hongaarsche regeering, waarin met nadruk wordt gewezen op het feit, dat Hongarije vóór de conferentie van München, evenals de re geering van Tsjechoslowakije, heeft verklaard de uitspraak over de nieuwe grenzen als bin dend te aanvaarden. Gisteren heeft de minister-president gezegd, dat hij niets had toe te voegen aan de ver klaringen van den minister van buitenlandsche Zaken, van Kanya, op 12 November. Hierin ver luidt, dat Hongarije de nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakije zal garandeeren, zoodra de nationaliteiten, welke dit land vormen, dus ook de Roethenen, over hun lot zullen hebben be slist in een volksstemming onder internationaal toezicht. Bij den vrede van München zijn de grenzen van sommige landen in Midden-Europa sterk gewijzigd. Bijstaand kaartje geeft den nieuwer, toestand weer in Centraal-Europa, n.l. de nieu- 6RESLAU krakau PRAAG TSjfc BR NO _3 BRATISLAVA KASCHAU CERNAUTI WEENEN miskolcz® BOEDAPEST®^ DEBRECZE OOST MAR roeme nie loej JASI (3974) SLAVIE AGRAM we grenzen van Tsjecho-Slowakije, Polen en Hongarije. De eisch van Polen en Hongarije een ge meenschappelijke grens te bezitten blijft nog een gevaarlijk probleem. Vaak wordt deze kwestie wel genoemd die van Karpatisch- Oekraïne (Roethenië, op de kaart zwart aan gegeven). Duitschland, onder wiens invloed thans ook Tsjecho-Slowakije staat, wil in geen geval dat dit land voor de vierde maal geampu teerd wordt en verklaart dat de grenzen van het nieuwe Tsjecho-Slowakije nu definitief ge regeld en door de nabuurstaten gegaran deerd zijn. Belangrijk zijn de twee besluiten waarbij Praag thans toegestemd heeft in het aanleg gen van een grooten autoweg Weenen-Breslau (zie de kaart). Dit zou geschieden om econo mische redenen, evenals de aanleg van een kanaal tusschen Oder en Donau (zie ook de kaart). De belangen van Praag en Berlijn loo pen wel zéér evenwijdig! Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 24 November: Mgr. Godfrey, de pas benoemde Apostolische Delegaat in Engeland, werd in 1889 te Liverpool geboren. Hij deed zijn studies aan het Engel sche college te Rome en promoveerde in 1916 tot doctor in de theologie. Van 1919 tot 1930 was hij leeraar aan het college van Ushaw. In 1930 werd hij rector van het Engelsche college te Rome en in hetzelfde jaar benoemd tot huis prelaat van Z. H. den Paus. Mgr. Godfrey heeft verschillende belangrijke missies volbracht. In 1937 maakte hij deel uit van de Apostolische Delegatie naar Engeland ter gelegenheid van de kroning van Koning George. In dat jaar heeft hij ook de seminaries en kerkelijke col leges in Engeland en op Malta bezocht als visi tator. Twee boeken „The young Apostel" en „God and Ourself" verschenen van zijn hand. waar sprekers de menigte aanspoorden om vol te houden. Te negen uur ging de menigte zonder incidenten uiteen. De Algemeene Bond van Fransche Werkge vers heeft medegedeeld, dat het bestuur den toestand, welke is geschapen door de stakingen en de propaganda om deze beweging uit te breiden, heeft besproken en heeft vastgesteld, dat de conflicten niet zijn ontstaan door ar- beidsmoeilijkheden, doch uitsluitend een ge concentreerde actie tegen de toepassing van ds decreten beteekenen. De bond heeft alle maatregelen genomen, welke noodig zijn om de orde en het goede functioneeren van de bedrijven te handhaven. De Bond van Mijnwerkers van Anzin heeft be sloten hedenochtend in algemeene staking te gaan. De Bond van Arbeiders in de Metaalindustrie in het gebied Parijs heeft een oproep gericht tot de arbeiders in de metaalfabrieken, om geen voortijdige actie te ontketenen in afwachting van de beslissing van de CGT. De Bond van Arbeiders in de Vliegtuig-indu strie heeft verklaard zich strikt te zullen hou den aan de voorschriften van de organisatie. Gisterenavond te acht uur heeft de minis ter-president een communiqué gepubliceerd over de stakingen, dat als volgt luidt; „In de departementen van de Seine, het Noorden en Seine-Inferieure zijn stakingen met bezetting van de werkplaatsen uitgebro ken. De regeering heeft onmiddellijk maatre gelen genomen om de orde te doen handhaven In het departement van het Noorden zijn 25 fabrieken, waar 12.000 arbeiders werk vinden, entruimd en in het departement Seine Infe rieure negentien fabrieken. In dit laatste de partement is thans geen enkele fabriek of werkplaats meer bezet. In het departement van de Seine zijn tien fabrieken met 5000 werklie den ontruimd. Met de ontruiming van de Renaultfabrieken is de politie nog bezig." Verder deelt het ministerie van Openbare Werken mede, dat ten gevolge van de staking, welke is uitgebroken in het gebied van Anzin, de mijnspoorweg van Semain naar de Eelgi- sche grens geblokkeerd was voor goederen transporten. Aangezien hierdoor de exploitatie van de mijnen werd lamgelegd, omdat de steen kool niet kon worden afgevoerd, heeft de mi nister een requisitiedecreet cnderteekend. De Renaultfabrieken zijn vanochtend niet heropend. Zij worden door de politie bewaakt. Er vormen zich groepjes nieuwsgierigen voor een kennisgeving van de directie, waarin ge zegd wordt, dat de fabriek tot nader order gesloten zal blijven, „daar het fabriekspersoneel het arbeidscontract met de maatschappij in strijd met het collectief contract van 2 Mei 1938 heeft meenen' te moeten verbreken". Bij Citroën te Levallois is het werk heden ochtend normaal hervat. Te Rijssel is, wat de stakingen betreft, geen verandering in den toestand gekomen. De po litie gaat voort met het doen ontruimen der fabrieken en hiermede hoopt men nog van ochtend of in het begin van den middag gereed te zijn. PARIJS, 24 Nov. (Reuter) Chamberlain en Halifax hebben vanavond een bezoek gebracht aan den Hertog van Windsor in Hotel Meurice. Dit bezoek duurde 25 minuten. Men verneemt, dat ook de Hertogin van Windsor aanwezig was. Omtrent het onderhoud, dat Chamberlain met den hertog van Windsor heeft gehad, .schrijft de „Jour" o.a.: „Wij meenen te weten, dat de hertog met Chamberlain zijn toe komstplannen heeft besproken en niet den wensch heeft verheeld, zijn land terug te zien en het nog nuttig te kunnen zijn." Voorts schrijft de correspondent van de Daily Mail te Parijs, dat de kwestie van een bezoek van den hertog en de hertogin aan En geland in het onderhoud met Chamberlain ook ter sprake is gekomen. Des avonds werd opnieuw gesproken over de mogelijkheid dat het hertogelijk paar met Kerstmis naar Sandringham gaat, doch dit gerucht is niet bevestigd. LONDEN, 24 Nov. (Reuter) Bij een tus- schentijdsche verkiezing in West Lewisham Londen is de conservatieve candidaat Brooke gekozen met 22.587 stemmen. De Labour-candi daat Skeffington behaalde 16.939 stemmen. De samenstelling van het Lagerhuis wordt niet ge wijzigd. De premier van Australië verklaarde, dat zijn land Nieuw Guinea niet aan Duitschland wil afstaan. De Parijsche fabrieken van Renault moesten met geweld door de politie worden ontruimd. De gehouden besprekingen voerden tot volkomen overeenstemming van Parijs en Londen betreffende de politieke oriëntatie. Pastoor J. M. H. H. Moerel, te Schip luiden, overleden. De Tweede Kamer is Donderdagavond begonnen met de behandeling van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ter herdenking van den terugkeer van den Prins van Oranje in 1813, zal 30 November te Scheveningen een gedenk steen onthuld worden. De heer A. C. de Bruyn heeft in een vergadering te Utrecht de 3-jaren-actie van het R. K. Werkliedenverbond be sproken. Bij apothekers en drogisten in verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. BERLIJN. 25 Nov. (D. N. B.) Heden, den tweeden verjaardag van het anti-Komintern pact is in Tokio het Duitsch-Japansche cultu- reele accoord geteekend, krachtens hetwelk beide staten er naar zullen streven haar cultureele be trekkingen op een vasten grondslag te plaatsen en te bevorderen, en wel in wetenschap en kunst, muziek en letterkunde, ilm en radio, jeugdbe weging en sport. De overeenkomst treedt met den dag van on- derteekening in werking, en is met een termijn van 12 maanden opzegbaar. WARSCHAU, 24 Nov. (Havas) Vandaag is in de Staatscourant een decreet opgenomen tot bescherming van den Staat. Hierbij wordt o.a. verboden te luisteren naar zekere buitenland sche radiozenders. Verder heeft de Staatscourant een decreet gepubliceerd, waarbij alle Vrijmetselaarsloges zijn ontbonden en hun bezittingen in beslag ge nomen, welke zullen worden verkocht. De op brengst wordt voor liefdadige doeleinden be stemd. IV V U Hmurni in nu r f r 4//? Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 754.6 Vorige stand: 757.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1