I Païestijnsche kwestie geen militair maar een politiek probleem m Euwe wint van Botwinnik NIEUW JA CHTVLIEGTUIG VAN FOKKER UITBREIDING VAN DE HOOGOVENS MacDonald bespreekt het Joodsche vraagstuk Kerkelijk leven VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 De tragiek van een volk, dat geen vaderland heeft, was nimmer zoo erg als deze week Gegronde grieven der Arabieren Een rondetafel-conferentie Opstanden aan Rus- lands Westgrens? Boeren zouden in verzet komen VON DIECKHOFF UIT AMERIKA VERTROKKEN 8 De Katholieke missies in het Verre Oosten Het werk der missionarissen tijdens den strijd wekt alom bewondering GOUDEN PROFESS1EFEEST NEDERLAND—DUITSCHLAND Stand der clearing per 23 Nov. Eenpersoons-jager met tandem motoren en neuswiel Bijzonderheden thans bekend gemaakt Regeering wil voor f 700.000 deelnemen in het preferent kapitaal De partij tusschen Flohr en Fine eindigde in remise Amerikaansche Beurs IJSHOCKEY Bern slaat A.IJ.H.C. Heller scoorde vier maal R. K. Universiteit AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 24 November Clearingkoersen STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN LONDEN, 24 Nov. (Beuter). Minister MacDonald heeft vanmiddag in het Lager huis de debatten geopend over de Païes tijnsche kwestie. Hij zeide, dat het niet eerder mogelijk geweest was deze kwestie aan de orde te stellen, aangezien gewacht moest worden op he>t verslag van de com- missie-Woodhead. MacDonald zette uiteen, dat de regeering thans de beschikking heeft over machtige mi litaire en politiestrijdkrachten en gestadig en zeker het gezag der regeering in het geheele land herstelt. Wü weten, dat zekere belanghebbende propa gandisten tal van onbehoorlijke beschuldigin gen tegen het gedrag onzer troepen hebben uitgesproken. Spreker heeft nimmer eenigen grond in deze beschuldigingen gezien. Integen deel, aldus MacDonald, de herbezetting van de oude stad van Jeruzalem was een voorbeeld voor de wijze, waarop Elritsche troepen met volmaakte menschelijkheid een delicate mili-' taire operatie kunnen uitvoeren te midden van een burgerbevolking. Het werkelijke probleem van Palestina is geen militair, doch een politiek probleem. Onze troepen kunnen de orde herstellen, doch niet den vrede. Dat moeten de regee ring en dit Huis doen. Hoewel Palestina een klem land is, is het naar den geest een groot land. 2000 jaren ge leden was dit het tehuis van de Joden en in de afgeloopen twintig jaren hebben vele Joden zich onder de voorwaarden van het mandaat teruggespoed naar Palestina. Denkt niet, dat iemand met recht kan zeggen, dat Groot-Brit- tannië gedurende deze jareft niet de verplich ting is nagekomen de immigratie van Joden te vergemakkelijken. Sedert 1922 zijn meer dan 250.000 Joden Palestina binnengekomen om er zich te vestigen. Het resultaat van hun werken was opmerkelijk (applaus). De Joden zijn in Palestina niet omdat hun dat als gunst wordt toegestaan, doch omdat het hun recht is (applaus). Onder de geeseling der vervolging in Midden Europa is hun terugkeer naar het oude vaderland honderdmaal ver groot. De tragiek van het volk, dat geen va derland heeft, is nimmer zoo erg geweest als deze week (instemming). Ik hoop, dat wij niet aan onze gevoelens van afschuw over de wijze, waarop met dit volk wordt omgesprongen, zul len toegeven om onze kalme en juiste beoor deeling van het moeilijke probleem-Palestina te vertroebelen (toejuichingen). Ik moet een waarschuwing laten hooren. Toen wij beloofden de vestiging van een Natio naal Tehuis voor de Joden te vergemakkelijken, hebben wij nimmer gedacht aan deze verschrik kelijke vervolging. Wij hebben niet de belofte gedaan, dat het het tehuis voor iedereen zou worden. Zij, die 20 jaren geleden de mogelijk heid van de inrichting van een Joodseh Natio naal Tehuis in Palestina opwierpen, werdefl ge dreven door een groot ideaal. Reeds in de eerste twintig jaar werd dat ideaal omgezet in een wonderlijke scheppings daad. Ik ben soms benieuwd, aldus vervolgde MacDonald, of al de scheppers van deze groote daad toen wisten, dat er tusschen Jordaan en Middellandsche Zee 600.000 Arabieren wonen. Ik geloof niet, dat zij konden weten, dat als gevolg van de invoering van een Britsch be stuur en de komst van Joden die Arabische bevolking snel zou toenemen. Zij is thans toe genomen tot 990.000 zielen en het is uitge rekend, dat er over twintig jaren 1.500.000 Arabieren zullen zijn. Dit feit geeft aanleiding tot twee overpeinzingen: Ik ben allereerst van meening, dat berekend moet worden, hoeveel Joden zich in Palestina kunnen vestigen zonder de rechten en de po sitie der Arabische bevolking te benadeelen. Deze becijfering heeft echter twee kanten. De andere zijde is, dat de Arabieren niet kun nen zeggen, dat de Joden hen uit hun land drijven. Doordat de Joden in Palestina komen, brengen zij er moderne gezondheidsdiensten en andere voordeelen, waardoor Arabieren, man nen en vrouwen, die anders ongetwijfeld al dood zouden zijn, nu nog leven. Hoewel de Arabieren dat mogelijk ontkennen, hebben z(j zeer veel gewonnen door de ver klaring van Balfour, evenals de Joden. Ik weet, dat het nutteloos is dit argument aan de mees te Arabieren voor te leggen. Zjj zijn er doof voor. Zij denken aan hun vtijheid en denken, dat wanneer dit proces voortgaat, zij zich ten slotte zullen moeten bukken voor de politieke overheersching van de ondernemende, hard werkende en steeds in aantal toenemende bur gers van het Joodsche Nationale Tehuis. Wij, Britten, behooren het laatste volk ter wereld te zijn om de gevoelens der Arabieren in deze zaak niet te begrijpen, omdat wij ook materieele voordeelen zouden opofferen, wan neer wij zouden denken, dat onze vrijheid op het spel staat (applaus). Wij kunnen de Joden niet onder de over heersching der Arabieren plaatsen. Tenzij wij echter den vrees der Arabieren kunnen weg nemen, dat zij onder de overheersching van de Joden komen, zullen wij zeer zeker rekening moeten houden met een argwanend en vijandig volk in een groot gebied van het naburig Oos ten en wjj zullen een groot deel van ons leger voor onbepaalden tijd in Palestina moeten houden. Verzoening van twee stand punten Wij hebben plechtige verplichtingen tegenover beide volken in Palestina. Wij zijn verplicht de Joodsche immigratie onder geschikte voorwaar den te vergemakkelijken en een dichte vestiging i van Joden op het land aan te moedigen. Wij zijn verplicht er op toe te zien, dat de rechten en de positie der Arabieren niet worden benadeeld. Hoe deze beide verplichtingen op recht vaardige en vreedzame wijze met elkander in overeenstemming te brengen, is het pro bleem dat wij moeten oplossen, een raadsel, waarvoor wij een antwoord moeten vinden. MacDonald verklaarde vervolgens, dat het Lagerhuis zich nimmer gebonden had aan de politiek der verdeeling (applaus). Het is duidelijk, dat de deeling, zooals was voorgesteld door de commissie-Peel, onuitvoer baar was. Wij moesten een alternatief vinden, d.w.z. om het hoofd te bieden aan de noodzakelijkheden van den ongelukkigen toestand van Palestina. Deze oplossing diende ook te worden bewerkt door de beide andere partijen, n.l. Arabieren en Joden. Zij moeten beiden hun bijdrage leveren, beiden concessies doen aan elkander. Wanneer zij slechts bereid zijn dat te doen, dan zullen vrede en welvaart terugkeeren voor beide volken in Palestina. Daarom heeft de regeering voorgesteld, dat te Londen beraadslagingen zullen worden gehou den. Waarschijnlijk zullen het in eersten aanleg beraadslagingen zijn tusschen de regeering en Arabische vertegenwoordigers en beraadslagin gen tusschen de regeering en Joodsche vertegen woordigers. Doch wij hopen, dat zij eerlang zullen leiden tot een beraadslaging tusschen alle drie partijen om de ronde tafel. MacDonald hoopt, dat de beraadslagin gen over een paar weken of op zijn laatst begin Januari zullen beginnen, omdat het gebiedend noodzakelijk is, dat zoo spoedig mogelijk een einde komt aan de huidige onzekerheid (toejuichingen). MacDonald besloot zijn rede: „Wanneer ik tot het Païestijnsche vraagstuk overga, heb ik een gevoel van een zeker ontzag en eerbied. Ik kan mij den tijd niet herinneren, dat mij geen verhalen werden gedaan over Nazareth, Galilea, Jeruzalem en Bethlehem, waar de Koning van den Vrede is geboren." Dit Huis met zijn langdurige geschiedenis zijn vele kostbare zaken toevertrouwd, doch nimmer een zoo gewijde als die van het herstel van den vrede en den goeden wil in het Heilige Land (toejuichingen). WARSCHAU, 24 Nov. (PAT) De Poolsche dagbladen publiceeren berichten van de Poolsch-Russische grens betreffende een her vatting der ontruiming door de Sovjets van de bevolking uit de grenszone. Treinen met uit gedrevenen worden des nachts naar het bin nenland gereden. De Poolsche bladen voegen hieraan toe, dat deze massale ontruiming toegeschreven zou moeten worden aan opstanden onder de boe ren in de omgeving van Szetietowka. De Rus sische militaire autoriteiten zijn in sommige grenssectoren overgegaan tot den bouw van een palissade van meer dan drie meter hoogte, voorzien van prikkeldraad en bewaakt, zulks, volgens genoemde bladen, om de gebeurtenissen aan het oog der Poolsche bevolking te ont trekken. Fjij geruchte verluidt, dat de bouw van een dergelijke palissade langs de geheele Poolsch-Russische grens ontworpen zou zijn- NEW YORK, 24 Nov. (Reuter) De Duit- sche ambassadeur, Dieckhoff, is gisteravond met de „Hansa" naar Duitschland vertrokken. Hij reist onder den schuilnaam Rennert. Men had verwacht dat hij morgen met de „Europa" zou reizen. Bij het aan boord gaan vertelde Dieckhoff aan de journalisten, dat hij dit deed om anti-nazi-betoogingen, zooals onlangs bij het vertrek van Duitsche schepen plaatsvonden, te vermijden. Op een vraag van den Reuter-cor- respondent, of hij dacht naar de Vereenigde Staten terug te keeren, antwoordde Dieckhoff: „Ik kan u daarover thans niets mededeelen". Het nieuwe gevechtsvliegtuig van Fokker, een éénpersoons jachtvliegtuig van het type D 23, wordt geëxposeerd op den Parijschen Luchtvaartsalon. Boven: het nieuwe vliegtuig met drie landingswielen en voor en achter den romp de beide motoren. In de verdikking van den vleugel is nog juist de loop van een der mitrailleurs zicht baar. Beneden: de trommel met den loopenden band, welke de munitie voor den vleugel-mitrailleur aanvoert K.W.P. verneemt uit Rome 24 Nov 1938, dat verschillende missies zich door de vijandelijk heden in het Verre Oosten in eqn benarden toestand bevinden. Maar uit bijna alle berichten, die wij uit China ontvangen, spreken de helden moed en de opofferingsgezindheid der missio narissen, die alom zoowel bij de tegenstan ders als b;i de oorlogsslachtoffers groote bewondering hebben gewekt. Vanaf den eersten inval der Japanners in Zuid- China hebben de katholieke missionarissen er niet-katholieke zendelingen tezamen gewerkt cm in de nooden der vluchtelingen te voorzien; het hulpcomité kwam in contact met de mili taire autoriteiten om neutrale zones in te rich ten, die op Chineesch gebied en in de kolonie Hongkong hiervoor werden aangewezen. De voorzitter van het comité, pater Ryan S.J., liet rijn keus vallen op drie zones, maaf de snelle cpmarsch en overwinning der Japanners maak ten deze maatregelen overbodig en alleen de zone van Hongkong werd benut. Te Kanton zelf werd de hulpdienst voor de vluchtelingen geor ganiseerd door mgr. Fourquet van de Vreemde Missiën te Parijs. Op het terrein rond de kathe draal werden de vluchtelingen ondergebracht en te Hongkong werd om doctoren en verband middelen gevraagd. Onder leiding van mgr. Valtorta en van den protestantschen bisschop werd te Hongkong een hulpgroep opgericht, die naar Kanton zal ver trekken, zoodra de rivier weer vrij is voor de scheepvaart. Overal wordt gevraagd naar pater Kennedy, een Iersch Jezuïet, die militair dokter was tijdens den wereldoorlog. Te Kweitch kreeg de bevolking op strooibil jetten, die uit de Japansche vliegmachines wer den geworpen, den raad om de stad te verlaten, zoo zij niet in de vlammen wilde omkomen. De Missionarissen hebben voor de weeskinde ren en de zusters een veilige schuilplaats in de omgeving opgezocht. Enkele dagen later werd de stad veroverd en geheel verwoest, ook de missiegdbouwen. Toen de missionarissen na drie maanden terugkeerden, konden zij bijna de plaats van hun missiestaties niet meer vinden. Overal worden de vluchtelingen door de missie geholpen. In Yungcheng worden al maan den lang 3000 vluchtelingen van voedsel voor zien. In de groote steden, die door de Japanners veroverd zijn, is de rust weergekeerd. Maar als men zich van deze steden verwijdert, komen van alle kanten de roofbenden en guerilla- troepen opdagen. Tot op heden werden de mis sionarissen door deze roovers niet lastig ge vallen, maar zelfs door hen beschermd. In het seminarie van Kaifeng worden 3.000 Vluchtelingen geholpen. Tijdens het beleg der stad heelt geen enkele missionaris zijn post verlaten, evenmin in de uren van groot gevaar, toen de dijken van de Gele Rivier waren door stoken en een zware overstrooming dreigde. In verschillende provincies hebben pest en cholera l:un intrede gedaan. Op vele plaatsen zijn de missiegebouwen in puinhoopen veranderd en de schade is onberekenbaar groot. Maar het apostolaat is vruchtdragend; dui zenden personen vragen om het H. Doopsel en de publieke opinie is gunstig voor de missiona rissen. Overal worden zij geëerbiedigd, zoowel door de Japanners als door de Chineezen en zelfs door de roovers en plunderaars. In het klooster der Zusters Dominicanesen te Susteren viert vandaag Zuster Maria Odilia, in de wereld mej. Trijntje Pooijer uit Volen- dam. haar gouden professiefeest. Algemeene Clearingrekening 1. Stortingen in Nederland f 274.134.100 (15- ll-'38: f 265.899.700); waarvan bestemd voor: a) achterstallige vorderingen f 1.056.800 (f 1.051.700)b) rentedienst Dawes- en Young- leening, Oostenrijksche Staatsleeningen en Still- halte; rentetransfer f 5.212.400 (f 5.161.700); c) vrije rek. Reichsbank f 27.314.700 (f 26.494.600) d) nieuwe onder de Clearing vallende vorderin gen f 240.550.200 (f 233.191.700). 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) f 265.954.800 (f 259.595.400). 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor- Reichsmarkvorderingen106.751/115.345. Laatst uitbetaalde nummers van storting: tegen guldensvorderingen: 660.523a, tegen Reichsmarksvorderingen106.751/115.345. Speciale Verrekening. Stortingen in Nederland tegen afgegeven reischèques f 2.578.200 (f 2.558.500); uitbetalin gen in Nederland f 2.292.000 (f 2.291.700); nog beschikbaar f 286.200 (f 266.800). De groote sensatie van de twee- jaarlijkschen Parijschen luchtvaart salon, welke heden te Parijs zal worden geopend, is de nieuwste schepping van de N.V. Nederland- sche Vliegtuigenfabriek „Fokker", een snel jachtvliegtuig van het type Fokker D 23. De D 23 is een eenpersoons jachtvliegtuig, uit gevoerd als vrijdragende middendekker, met in tandem opgestelde motoren in den romp en in trekbaar neuswielonderstel. Het uiterlijk is al zeer opvallend. De korte romp eindigt aan de voor- en achterzijde in een luch gekoelden motor, waarvan de cylinders in twee rijen achter elkaar hangend zijn inge bouwd. De motorbokken vormen één geheel met den romp, welke vervaardigd is van gelaschte stalen buizen. De vleugel is als één xeheel ge bouwd van duralumin liggers, ribben en platen en is met slechts vier bouten aan den romp bevestigd. Op eenigen afstand van den romp loopen van den vleugel de beide staarten van het vliegtuig naar achteren, waar zij onderling verbonden zijn en de hoogte- en richtroeren dra gen. De schroef aan de achterzijde van het vliegtuig draait dus tusschen beide staarten. Het landingsgestel bestaat uit drie intrekbare wielen, zooals ook bij het nieuwste Douglas verkeersvliegtuig, de 1X3 IV het geval is. Twee der wielen kunnen worden ingetrokken in den vleugel. Het neuswiel kan worden geborgen in den romp van het vliegtuig In de D 23 zijn verschillende nieuwe con structies toegepast en voorts vele vindingen, welke reeds verspreid worden toegepast, bijeen gebracht. Daardoor wijkt het vliegtuig, dat zeer groote capaciteiten heeft, in alle opzich ten af van de tot nu toe gebouwde types. Het is de eerste keer dat een snel jacht vliegtuig wordt uitgerust met drie lan- dingswielen. Vooral bij het landen zal dit grootevoordeelen opleveren. Het zal zelfs practisch mogelijk zijn om in geval van nood niet in een lange glijvlucht neer te strijken, maar om het vliegtuig als het wa re tegen den grond aan te vliegen. Natuurlijk is dit ook voor dit merkwaardige toestel niet de normale landingsmanoeuvre. Maar de beteekenis van deze mogelijkheid springt dadelijk in het oog, wanneer men overweegt, dat het mogelijs zal zijn over een hooge hindernis heen stijl te dalen, de snel heid tot een minimum terug te brengen met behulp van de remkleppen en het vliegtuig keihard neer te zetten. De landingssnclheid zal dan zeer gering zijn en omdat het neuswiel over den kop slaan voorkomt, kan bovendien nog sterk afgeremd worden, waardoor met een korten uitloop volstaan kan worden. Een niet minder belangrijke nieuwigheid is de plaatsing der twee motoren niet ter weers zijden van den romp, maar in den neus en in het achtereinde van den romp. Het gezichtsveld van den vlieger is daardoor veel ruimer, om dat de zitplaats voor den vleugelrand kon wor den ingebouwd en terzijde de motoren het uit zicht niet belemmeren. De tandem-opstelling maakte het ook moge lijk de motoren in gelijke richting te laten draaien, zoodat voor- en achtermotor in alle onderdeelen precies gelijk van constructie zijn en daardoor onderling verwisseld kunnen wor den. De motorbokken vormen een uitmunten de bepantsering, welke den vlieger reeds bij na volledig beschermt. De gegarandeerde maximum-snelheid bedraagt 620 K.M. per uur, maar waar schijnlijk zal deze nog overtroffen worden. Op één motor vliegend kan nog altijd op een hoogte van 5500 meter een snelheid van 400 K.M. per uur worden bereikt. Ten slotte kan het toestel op één motor, zeer zuinig vliegend, circa vier uur blijven krui sen. Nadert een vijandelijke vlieger, dan kan onmiddellijk de tweede motoi^ inval len, zoodat tijdens het gevecht over de grootste capaciteit wordt beschikt. D^ bewapening bestaat uit twee zware browning F.N. mitrailleurs, van 13.2 m.m., wel ke duizend schoten per minuut kunnen afge ven. Deze zijn in de vleugels ingebouwd Voorts beschikt de vlieger over twee door de schroef schietende F.N. mitrailleurs van 7.9 m.m. met een vuursnelheid van 1300 schoten per mi- nutt. Door een vernuftige constructie kan een groote hoeveelheid munitie worden meege voerd. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij uit overweging, dat het wenschelijk is de uit breiding van het bedrijf der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden met een walserij te bevorderen, een bedrag van 700.000 wordt aangevraagd om deel te nemen in het uit te breiden preferent ka pitaal der N.V. In de memorie van toelichting zegt de minis ter van Financiën, dat het een zaak van het grootste belang is, dat de vervaardiging van staal en de verdere verwerking daarvan tot walsproducten aan het bedrijf wordt verbonden. Den bouw van een staalfabriek zal Hoogovens geheel uit eigen middelen kunnen financieren. In de 12e ronde van het A.V.R.O.-tornooi, welke Donderdagavond in den Dierentuin te Den Haag werd gespeeld, werd de partij tus schen Euwe en Botwinnik na 32 zetten door onzen landgenoot gewonnen. De partij tusschen Flohr en Fine eindigde in remise. De partij duurde slechts 19 zetten. In verband met „Thankgivings Day" bleef de New Yorksche beurs Donderdag gesloten. Het enthousiasme, dat steeds zulk een machtig wapen is in de handen van de Am sterdammers, heeft hen ditmaal niet tot de zegepraal, kunnen voeren. Het technisch veel sterkere Bern wist een royale 41 zege te behalen en daarmede den gastheeren hun eerste nederlaag in het nieuwe seizoei^ toe te brengen. Het zag er al dadelijk naar uit, dat de Am sterdammers alle hens aan het dek zouden moeten brengen, om het tegen de technisch veel sterkere Zwitsers te bolwerken. In den eersten speeltijd slaagden zij daar inderdaad in, doch het dient gezegd dat daartoe heel wat kunst en vliegwerk noodig was. In het Amsterdamsche doel was van Os, die vorige week niet bijster op dreef was, vervan gen door Grenzius. In het geheel heeft deze goalie het niet slecht gedaan, maar ja, twee fouten die een doelpunt kosten is toch wel wat teveel. Waarmee we maar zeggen willen, dat de kwestie van den doelverdediger nog lang niet opgelost is. Trouwens de Nederlanders waren ditmaal geen van allen erg op dreef. We willen een uit zondering maken voor Taconis, die wel eens wat ruw optreedt, maar toch voortdurend een struikelblok voor de snelle Zwitsersche aan- valslinie was. De anderen deden zoo nu en da.i wel eens aardige dingen, maar in hoofdzaak moest het toch van de Canadeezen komen, die 't dan ook wel eens teveel alleen deden, waar mede zij tegen de hechte Zwitsersche defensie echter geen schijn van kans hadden. Vooral Bra zier, die overigens verschillende malen zijn su perbe kwaliteiten toonde, stootte zijn neus nogal eens. Het begon met een terreinverkennen, maar aldra wierpen de spelers zich vol enthousiasme in den strijd en volgden aan beide zijden snelle aanvallen elkaar op, waarbij aan den eenen kant Brazier, aan den anderen Dallmaier op vielen. Toch slaagde geen der partijen er in het doel te vinden. In de tweede periode hebben de gasten,die veel en veel beter speelden, dit verzuim al spoedig goedgemaakt. Er was nauwelijks drie minuten gespeeld, toen Heller zich snel langs een aan tal tegenstanders werkte en toen een schot loste, dat hoewel niet onhoudbaar, voor den Nederlandschen doelman toch te machtig bleeK (0—1). Even later wordt Klotz het veld uitge stuurd, doch als hij na een minuut weer te rugkeert, hebben de Zwitsers hun numerieke meerderheid toch niet in een doelpunt weten uit te drukken. Zulks geschiedt 1 minuut voor het verstrijken van den tweeden speeltijd, als opnieuw Heller zijn tegenstanders te vlug af ls en Grentzius kansloos gepasseerd wordt (02). De Nederlanders slagen er maar niet in het spel te verplaatsen. De gasten houden de teu gels volkomen in handen en dit wordt ook ver diend in een doelpunt uitgedrukt, als Heller opnieuw een schot inzendt, waar de Amster damsche doelman tevergeefs naar grijpt (03). Dan pas komt het succes voor de gastheeren. Martin ls er tusschen uit getrokken en lost een scherp schot, dat langs het doel zou zijn gegaan, wanneer Mueller zelf de rood-zwarten niet aan een tegenpunt had geholpen (13). Dallmaier is het met de beslissing van den scheidsrechter, die zonder aarzelen doelpunt geeft, niet eens en hakt ten bewijze hiervan met zijn stick op het publiek in. dat zijn op treden met een luid gefluit beantwoordt. Het eenige resultaat is echter dat het spel bedui dend forscher wordt. Tusschen al het geharre war, dat nu volgt, weten de Zwitsers toch nog eert snellen en fraaien aanval op te zetten, waaruit de uitstekende Heller voor de vierde maal de puck achter Grentzius schuift. De Amsterdammers probeeren nog wat zij kunnen om den achterstand te verkleinen, maar veel kans krijgen zij niet en het einde brengt dan ook een volkomen verdiende 41- overwinning voor Bern. In de pauze danste mej. Trudi een wals en een mazurka. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de kunstgeschiedenis de heer N. R. A. Vroom te Amsterdam. WINNIPEG, 24 NOV. 24 Nov. 23 Nov. 24 Nov. 23 Nov. Tarwe Gerst Dec. 58'/s58 - Dec. 35 35%-— Mei 61V4- 61 Mei 36%36 V«- Juli 62 62 VsJuli 36% Rogge Lijnzaad Dec. 38%381/8— Dec 137% 137V* Me) 40%— 40%Mei 136'/» 136%.— Juli 41 Haver Dec. 27%-— 27%-— Juli 27% 28% Mel 28%:— 28% gedaan en laten t bieder nominaal De markten en beurzen ir. de Vereenigde Staten zijn gesloten in verband met Thank- givingsday (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel 26 11/16 49%—49% 54% 17% Koersen voor stortingen op 25 November 1938 legen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken t 73.63, Lires f 9.63. BINNENLAND SCHF. HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 23 Nov.: WllhelB1 Russ. s., Trangsund (voor Zaandam). Uitgaande vastgemaakt, wegens storm: Alm» Aangekomen, 24 Nov.: Brandaris, m.s., Boston; Casanare, s., Londen; Crynssen, s., W.-Indic- Aserbaldjan, tank, Batoen; Pass of Leny, tank' Duinkerken; Freiburg, s., Java; Erpel, s., An* werpen (voor Ve'.sen Vertrokken 24 Nov.: Trito, s., Belfast via Rot terdam; Wallonia, s., R'dam; Wallonia, s„ Rot' terdam; Spartak, s., Leningrad; Pluto, s., K° penhagen. Vertrokken 24 Nov.: Pass of Leny, tank, Duin kerken; Mercurius, s-, Antwerpen; Varnrdo, 6J Gothenburg; Rhein, s., Hamburg; Norma, s., An* werpen; Sembilan, s., Java; Rijnstroom, m-S-' Bristol; Casanare, s., Jamaica. AMSTERDAM. Aangekomen 24 Noc.: GatesheaO' Newcastle, stukgoed en steenkolen, J. P. Coen' haven. Verg. Cargadoorskantoor. Aangekomen. 24 Nov.: Branda-ri, Boston, ledip Steiger H.A.L., Kampman: Casanare, LondeO' bunkeren, J. P. Coenhaven, Neef. Steenk. Hand' Mij.: Crijnssen, W.-Imdië, stukgoed, Suriname' kade, Vrachtmail; Asarbaidjan, Batoem, petro' leum, Petroleumhaven, Gebr. Scheuer; Pass Leny, Duinkerken, petroleum, Petroleumhaven1 Schóepv. Steekn. Mij.: Freiburg, Java, stukgoed J. P. Coenhaven, Wm. H. Müiler Co. KON. HOLL. LLOVD MONTFERLAND, 25 Nov. n.m. 6 uur van B' Aires te IJmuiden verwacht. ZAANLAND, uitreis, 22 Nov. te Rio Janeiro FORT ARCHAMBAULT (charter), 23 Nov. va" Amst. te B.-Aires MIJ. OCEAAN MYRMIDON, Java naar Amst., 23 Nov. te 0®' lawan. PEISANDER, Liverpool naar Java, 24 Nov. va' Suez. HALCYON LIJN STAD ARNHEM, naar R'dam'-Vlaardingen, pas-8 23 Nov. Gibraltar. - STAD DORDRECHT, naar Alejandric. was v Nov. 4 uur 20 n.m. 25 mijlen Z. van Niton. ROZENBURG, 24 Nov. van Chantenay n. Bllba" MIJ. NEDERLAND TARAKAN, uitreis, was 23 NoV. 12 uur 's dags 10 mijlen O. van Niton. JAN PZ. COEN, uitreis, 22 Nov. van Sabang MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 24 NO'' te Guena. SEMBILAN, 24 Nov. van Amst. naar Java. KON. NED. STOOMB. MIJ. BREDA, 21 Nov. van Valparaiso n. Talcahuan0' PERICLES, uitreis, 22 Nov. te Cristobal. ACHILLES, naar Antwrepen, pass. 23 Nov. n— Gibraltar. AURORA, 23 Nov. van Savona tiaar Livorno. CRYNSSEN, 24 Nov. v.m. van W.-Indië tc Ams" ORPHEUS', 23 Nov. van Oporto naar Vigo. ULYSSES, 23 Nov. van Thessaloniki te Piracd»' PLUTO, 24 Nov. van IJmuiden n. Kopenhage"' AGAMEMNON, 24 Nov. van Malta n. Flraeb'' BODEGRAVEN, Amst. naar Hamburg, 24 te Defzrijl. BOSKOOP, uitreis, 23 Nov. tc Callao. FAUNA, naar Amst., pass. 24 Nov. Gibraltar. HERMES, 24 Nov. van Thessaloniki n. Izmir IRENE, naar Amst., was 24 Nov. 2 uur n.m. mijlen N.O. van Finisterre. ODYSSEUS, 24 Nov. van Odense te Kopenhag6?' PERSEUS. 23 Nov. te Gothenburg teruggekeerd gaat vooGpoplg repareeren en zal 28 Nov. de re' voorzetten. - TRAJANUS, naar Amst., pass. 24 Nov. B" 1 uur 30 Ouessant. PLATO, 22 Nov. van Kingston (J) n. Jerem1 ROTT. LLOYD KOTa NOPAN, uitreis, 24 Nov. n.m. 3 uur Port Said. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLL AND-AFRIK A LIJN SPRINGFONTEIN, thuisreis, 23 Nov. n.m. 5 te Marseille. - MELISKERK, 24 Nov. v.m'. 3 uur van Durb9 naar Lorenzo Marques. NIJKERK, 23 Nov. n.m. 11 uur van Amst. Hamburg. IIOLLAND-BRITSCII-INDIE LIJN HOOGKERK, uitreis, 24 Nov. van Safaga DIVERSE SCHEPEN HAULERWIJK, 23 Nov. van Havana n. Mams'. NAALDWIJK. 23 Nov. van R'dam tc Borde?«u VECHT, 23 Nov. van Rafso naar R'dam. -4 TUVA, naar Havre en Antwerpen, pass. Nov. Ouessant. JONGE JOHANNA, 22 Nov. van Port Said Jaffa. f ST. ANN,ALAND, 23 Nov. van Shleldfe n Hamburg. f, MERULA, naar Falmouth, pass. 22 ov. Bcvez'9 HENNIE. pass. 23 Nov. Barry Island. SCHIELAND, 23 Nov. van R'dam te ImminghS".., SUNETTA. 22 Nov. avn St. Vincent te DaK% KEILEHAVEN, 19 Nov. van Libreville te P° Gen til. ROTULA, 22 Nov. van Singapore n. Engels1?-. PAULA, 23 Nov. van Ballk Pappan te DarW RAPANA, 22 Nov. van B.-Aires na-ar Curacao M AMUR. A, 21 No* van Montreal te CorP" Christ! - ENA. naar R'dam, was 22 Nov. 4 uur 35 n 260 mijlen W.Z.W. van Lands End. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: x 23 Nov.: A. J. M. Verlegh, Sigarettenfa,br% Dena, Heeze. R.c. mr. A. W. Klcinenhamm»"- Cur. mr. W Overmars, Valkenswaard. E. L. Ennenga, eenig flrm'ant van de H»9"-, Fruithandel, winkelier In fruit en delicatesse fi Soest, van Weedestraat 38. R.c. mr. D. Vis®6 Cur. mr. F. c. Terlingen, Soest. 4. M. J. Saarloos, gewoond hebbende te Utree" thans zonder bekende woon- of verblijfplaats. mr. D. Visser. Cur. mr. G. J. de Graag te Utree"., 24 Nov.: J. H. Scheffer, echtgenoot» van O A. Thijs, openbare koopvrouw, Amsterdam, perstraat 80 huis. R.e. mr. W. M. A. Weitje® Cur. mr. D. Barmes. Jan L^U'kenstraat 62, A' sterdam'. ep C. F. Helms, hande.aar in aardappelen -j, groenten, Amsterdam, Andreas Bonstr. BO R.c. mr. W. M. A. Weitjcns. Cur. D. Barmes. J Luijkenstraat 62, Amsterdam. M. Opgeheven wegens gebrek aan actief do van.: R. de Bruin, Amsterdam; M. van Kloef, A sterdam'; H. van der Lugt, Leersum. - C open 'antai j?' Hee t)H nu bost.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2