Rond de collectieve veiligheid fe? M '«5 ÜE DU1TSCHE HELD VOLKENBOND EN RECHT l'- DADER VAN DEN MOORD TE BRUNSSUM BEKENT w* VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 ber ES OVERZICHT TWEEDE KAMER sFo- Zoon vermoordde zijn vader Twee en een half jaar gevangenis straf geëischt PETROLEUMVENTER DOOR AUTO GEGREPEN Kort daarop aan verwondingen bezweken LIJK VAN CHAUFFEUR GEVONDEN Vermoedelijk bij auto-ongeluk omgekomen i CHANTAGE OP EEN VROUW GEPLEEGD Twee en een half jaar tegen afperser gevorderd Biggenmerken Van brandstichting verdacht Tegen Mijdrechtenaar drie jaar geëischt Voor de uitgeweken kinderen Centraal Steunfonds te Amster dam opgericht INZAMELINGEN WORDEN GECONCENTREERD Requisitoir Man doodgereden Voetganger door automobilist niet opgemerkt KONINGIN NAAR HET LOO TERUGGEKEERD HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD Jubileum tentoonstelling te Den Bosch EXAMEN RADIO-AMATEUR Wijzigingen in het morseschrift t3> Huisvriend van de familie heeft de vrouw gewurgd BEGRAFENIS C. v. d. BERG UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Commissielid V erzekeringskamer Rijksverzekeringsbank Belastingen Rijksverkeersinspectiè de ov. iOV. igde nk- heli» Alm» 5 toni ndiëi tank. An*' Rot- Rot' KO- Xii»' o, An1' m-5, head. Uoen- ledté' ndct1' Hand- iair.«' oetro; ss 0 ïave» rgo'e» B' ro va' B» r. v»r pa»4 'as jllbad 8 mi» Ahg 4 N"v' iua»fl' n.ld' Sn°' t, 'Ams»' o. Jraeéf Siage»' ,raed. I N° ■Itaf- rr.ii ,i n. ljf jaageJ: Ekeefd, pe re" n-d*' rei»i#' 9» Sir V S u' urbdd et. tf id n»»f 7ezi«f' -pO* 'i3^ »rW orp» fclm»1'' VecP'; (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 24 November 1938 Kon minister Patijn rekenen op de instem ming van de Staten-Generaal, die in 1920 het ^olkenbondspact aanvaardden, toen hij eenige kiaanden geleden in Genève aankondigde, dat Nederland met de andere Oslo-Staten samen in den vervolge niet meer alleen de militaire, maar °ok de economische en financieele sancties als facultatief zou beschouwen en zich, hoewel lid van den Volkenbond blijvend, losmaakte van tedere verplichting om aan collectieve acties deel te nemen, mocht hij erop rekenen, dat de Warner zou instemmen met een zelfstandigheids- Politiek, waarin wU, zooals Jhr. van Karnebeek det onlangs uitdrukte, zelfs den schijn vermij den, dat onze houding ook in tfjd van - vrede aan het belang van een of andere mogendheid dienstbaar kan worden gemaakt? Bij de discussies over de begrooting van Bui- teniandsche Zaken, waarmee de Kamer van daag de behandeling van Defensie onderbrak, d'eek wel, dat deze nieuwe richting van ons duitenlandsch beleid bij de groote meerderheid ^stemming vindt. Nederland had geen andere houding kunnen Aannemen, verklaarde de woordvoerder der libe llen, de heer Bierema; niemands volgeling, diernands belager, dat ligt geheel in de lijn van °teze traditie. Het was lang vóór September j.l. duidelijk, dat de collectieve veiligheid ons had terlaten, meende de heer SMEENK (A.R.). De eer JOEKES (V.D.) vond het uitstekend, dat tej voortaan by ieder voorkomend internatio naal geschil afzonderiyk zelfstandig zullen uit haken, welke houding wij aannemen. Ook de eer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.H.) h'cht het toe, dat wij den sancties den rug heb- 'en toegekeerd, terwijl de heer BONGAERTS 'te.K.) eveneens geen beteren weg wist om, zon- ter den Volkenbond geheel te verlaten, de klip- ■teh der internationale politieke blok-vorming te Aflaten. Hij meende slechts, dat de minister in ,enève het aanvaarden van de zelfstandig- teldspolitiek te zeer opportunistisch had gemoti- teard en zag liever een principieele ver tering omtrent deze politiek, een verklaring in "ten geest, dat wij het als een principieele ver harding van den Volkenbond beschouwen, dat 'h meedoen aan zyn actie practisch neerkomt te aansluiting bij de politiek van één bepaald uk in Europa. Alleen de sociaal-democraten en de nationaal- hp'alisten waren over de wending in de buiten- Udsche politiek niet te spreken. De heer VAN ljËR GOES VAN NATERS (S.D.A.P.) vond, tet de Oslo-Staten de wereld een °urbecld van vasthoudendheid aan de nor ten van het Pact hadden moeten geven, dan ted de wereld voor den vrede van Mtinchen SösPaard gebleven. ZU hebben door tot zelf- teudigheidspolitiek over te gaan den band met ut recht doorgekapt en zich in de opportuni- "'tspoiitiek gestort. De heer ROST VAN TON- 'tNGEN dacht er precies andersom over: wij 'Pesten den Volkenbond maar heelemaal vaar- zeggen, want niemand anders dan Moskou '9kt in Genève aan de touwtjes. De heer Uhkoop zal het morgen wel voor zijn ver fde Sowjet-Unie opnemen. Wellicht herhaalt 1 heer Kersten nog eens, wat hy al by de al- teieene beschouwingen zei, dat de Volkenbond kis de snoevende en snorkende Assyriër voor Poorden van Jerusalem, waarvoor hy als ^'''sten-staatsman natuurlyk geenerlei sym- k^hie koestert. Doch daarmee is de oppositie bepraat. tee groote meerderheid van de Kamer geeft "P minister schoon gelyk. Geenszins echter beschouwt zy den door de h'tetandigheids-verklaring der Oslo-Staten tepw-geschapen toestand als ideaal. Er mag getornd zijn aan den oorspronkelyken op- f van den Volkenbond en sinds 1935 moge mislukking der sanctie-bepalingen evident P gebleken, men mag de hoop niet opgeven, dit instituut nog eens iets goeds te zien dttkomen. *tet dichtst bij den grond, by den status quo in zijn hoop op verbetering de heer "fgers van Rozenburg (C.H.) die het streven ter een Volkenbond met een bindend pact een zoeken naar de quadratuur van den '"■kei bestempelde en veel meer heil verwacht en een nederigen Volkenbond met een con- -atief karakter, een Volkenbond, die niet 'ven, doch als het ware in een ronde-tafel- teferentie, zonder prestige-kwesties op voet geiykheid naast de Staten zou staan. Adderen zochten heil in het losmaken van ';P Volkenbond uit de boeien van het Vredes verdrag. De oorzaak van München ligt in 1919, verklaarde de heer Smeenk (A.R.) en ook de heer Bongaerts (R.K.) liet zich in dien geest uit. Het meerendeel echter van hen, die den Volkenbond een betere toekomst wenschten, verwachtte alléén heil van een terugkeer naar de beginselen des rechts en naar de beginselen van het Christendom, door sommigen opgevat in den zin van de „moreele herbewapening". Slechts op de erkenning van. een natuurlyke rechtsorde kan de gedachte aan universeel? saamhoorigheid rusten en kan universeele sa menwerking worden gebouwd, verklaarde de heer Bongaerts (R.K.) De heer Smeenk (A.R.) wees erop, dat de Volkenbond de beginselen van het recht heeft verlaten, zooals blijkt uit de toelating van de Sowjet-Unie, die geenerlei rechtsbeginselen erkent. De heer Joekes (V.D.) wees op het voorbeeld van Tsjecho-Slowakije, dat door de beste bewapening in het geheel niet werd beschermd, dat alleen te redden ware geweest door een internationale organi satie, gebouwd op de beginselen van recht en zedelykheid. En onmiddellyk liet hij daarop volgen, dat het streven van den Volkenbond a! te veel gericht was op stabilisatie van on juiste toestanden en te weinig tegemoet kwan, aan rechtmatige grieven. Op de vraag of Tsjecho-Slowakije in zijn vroegeren vorm wel geheel aan alle eischen van internationale rechtvaardigheid beantwoordde, ging de heer Joekes veiligheidshalve maar niet in. De heer Rutgers van Rozenburg (C.H.) verwachtte al leen redding van de erkenning der christelijke beginselen. En zelfs de heer van der Goes van Naters (SDAP) bekende het principe, dat de Staten moeten gehoorzamen aan de normen van het recht. Zoo vereenigden zich velen, die in de prac- tische toepassing hunner ideeën héél ver uiv eenloopen, broederlyk om de ééne gedachte: de Volkenbond kan beter worden, als hij maar beginselen aanvaardt, principieeler wordt. Bij den aanvang der vergadering maakten socialisten en communisten het den minister van Koloniën even lastig over een tweetal wetsontwerpjes, houdende goedkeuring van eenige verhoogingen op de Indische invoer rechten en belastingen, verhoogingen, die nood zakelijk waren in verband met den toestand der Indische financiën. Of minister Weiter al betoogde dat het Indische Volksinkomen de laatste jaren aanzienlijk is gestegen in de eerste 9 maanden 1939 werd voor een inkomen van 363 millioen en in dezelfde periode van 1938 voor een inkomen van 498 millioen loon belasting betaald zij, de heeren Effendi (Comm.) en Stokvis (SDAP) bleven erbij, dat er geen 4 centen per jaar en per man aan invoerrechten en geen millioen aan inkomsten en loon-belasting meer af kon. Zy bleven met de NSB alleen staan. Vermoedelijk is de man bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zijn lyk werd naast den omgeslagen auto gevonden. Het slachtoffer woonde in Hoensbroek. Hij was in dienst van de taxi-onderneming Drummen te Eygelshoven. Voor de rechtbank te Den Bosch is Donder dag behandeld de zaak tegen den arbeider W. M. van B. uit Middelrode, gemeente Berlicum. Op 6 October j.l. heeft hy zyn vader, toen deze, in dronkenschap verkeerende over zijn over leden echtgenoote, in het bijzijn der kinderen beleedigende dingen zeide, met een mes dood gestoken. De getuige-deskundige dr. Mettrop uit 's Her togenbosch, verklaarde dat het mes een hals wervel grootendeels had gekliefd. De gemeente-veldwachter zeide bij het ge tuigenverhoor, dat de verdachte, die zich na het verrichten van zyn daad uit eigen bewe ging meldde, als een oppassend jongmensch bekend staat. Zijn vader maakte veel misbruik van sterken drank en was een lastig merisch. Ook andere getuigen verklaarden zulks. De officier van justitie, mr. Van den Burg, achtte doodslag bewezen en eischte, verzach tende omstandigheden in aanmerking nemen de, een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. De verdedigster, mej. mr. J. imkam uit Den Bosch, wees in haar pleidooi op de ongunstige kwaliteiten van den vermoorde, die meer malen met de justitie in aanraking is geweest en om wiens ontzetting uit de ouderlijke macht was verzocht. Zij verzocht, gelet op het goede gedrag van den verdachte, de uiterste cle mentie. Uitspraak over veertien dagen. Op den Bosscheweg te Tilburg is Donderdag middag omstreeks half vier de 74-jarige petro- leumventer J. van der Donk, wonende in de Wichmanstraat aldaar, toen hij met zyn kal den rijweg overstak, door een hem achterop- rijdenden auto uit Enschede gegrepen en tegen den grond gesmakt. De man brak een arm en een been en kreeg ernstige inwendige kneuzin gen. In ernstigen toestand werd hy door den Ge neeskundigen Dienst naar het St. Elisabeth- ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aan komst overleed. Den autobestuurder treft geen schuld. In den nacht van Woensdag op Donderdag is in Strasz, gemeente Herzogenrath, het lyk ge vonden van den ongeveer 26-jarigen ongehuw- den chauffeur W. van der Kort. eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. De officier van justitie te Amsterdam vor derde tegen een man, die wegens chantage te recht stond, twee en een half jaar gevangenis straf. Verd. had een vrouw eenige duizenden guldens afgeperst, haar bedreigende met het onthullen van een geheim. Verdachte ontkende schuldig te zyn. Van 7 tot 12 November zyn aangebracht 50.564 (v. j. 42.051) biggenmerken. Van de toekenning 1938 zijn tot 12 November 1.1. gebruikt 1.811.962 merken, tegenover 1.595.386 merken van de toekenning 1937 op het over eenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Van Januari tot genoemden datum zyn in totaal 2.074.691 (v. j. 1.745.525) biggen gemerkt. Op 9 April j.l. brak onder verdachte om standigheden brand uit in een blok woonhui zen te Mijdrecht, van welk blok een smid twee woningen in gebruik had. Het dak van de vier woningen brandde geheel weg, het gelykvloer- sche gedeelte van de woningen liep betrekkelijk weinig schade op. De trap in verdachte's woon huis was beneden verbrand, het middelste deel was intact gebleven, het bovenste deel echter werd een prooi der vlammen. De deskundige mr. Frima concludeerde, dat er twee brandhaarden waren in de woning van verd., waar het vuur uitbrak, dat zich snel over de zolders verspreidde. Het rook in het huis sterk naar benzine. De jeugdige smid werd gearresteerd. Hij werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, na dat de Officier van Justitie vier jaar had ge vorderd. Donderdag diende deze zaak voor het ge rechtshof te Amsterdam, dat gepresideerd werd door mr. Joh. M. Jolles. Eenige getuigen verklaarden, dat de brand met groote hevigheid om zich heen greep. De dakramen stonden open en er stond een felle wind. Verdachte was pas verzekerd. Op den dag van den brand had hij de polis betaald en ont vangen. Hij was verzekerd voor 1000, de in boedel was geen ƒ1000 waard, maar verd. had den verzekeringsagent gezegd, dat hij gauw ging trouwen en dat er dan meubelen bij zou den worden gekocht. De vader van den verdachte, die ook in een van de vier huisjes woont, had tot zes uur niets bijzonders gemerkt. Op dat oogenblik kwam een der andere bewoners van het blok. die hem vroeg, of hij ook gemerkt had dat het in huis zoo naar benzine rook. Onder voorzitterschap van den heer H. L. van Eeghen te Amsterdam is opgericht een „Centraal Steunfonds voor uitgeweken kin deren", dat den volgenden oproep heeft verspreid: „Landgenooten, Hoewel in deze moeilijke tijden reeds voor vele lofwaardige doeleinden op uw financieelen steun beroep wordt gedaan, meenen onderge- teekenden, dat het Nederlandsche volk wacht op een gelegenheid, waardoor het zijn gevoelens van deernis en medelyden met het ontzettende lot van vele buitenlandsche kinderen, in een daad kan omzetten. Reeds zyn onder den druk der omstandig heden in vele plaatsen comité's opgericht, die zich de hulp aan buitenlandsche vluchtelingen ten doel stellen. De wenschelijkheid de hulp aan buitenlandsche k i n d e re n afzonderlijk te organiseeren, heeft zich daarby geopenbaard. Ook hiervoor werken reeds comité's, maar willen deze de voorgenomen taak volvoeren, dan behoeven zy versterking van middelen. De regeering is bereid den arbeid dezer werk comité's te bevorderen, mits het haar mogelijk is de financiering hiervan te controleeren. Het is daarom, dat ondergeteekenden zicb hebben vereenigd tot het vormen van een „Centraal Steunfonds voor uitgeweken kinde ren", met het doel, in overleg met de regee ring, de verschillende werk-comité's in het land van de noodige middelen te voorzien. Om den werk-comité's, die reeds met groote opoffering zooveel voorbereidend werk hébben verricht, snelle voortzetting hiervan mogelijk te maken en om geen tyd verloren te doen gaan, hetgeen voor tallooze kinderen noodlottig kan zijn, verzoeken zij uwe bijdragen zoo spoe dig mogeiyk te storten op rekening van den penningmeester van het Centraal Steunfonds, Vijzelstraat 32, Amsterdam-Centrum, postgiro no. 343500. Laat uw bijdragen zoo groot mogelijk zijn Wy danken u by voorbaat." H. L. van Eeghen, voorzitter, Amsterdam; Ernst Crone, vice-voorzitter, Amsterdam; C. J. baron Collot d'Escury, penningmeester, Am sterdam; dr. E. Heldring, Amsterdam; ir. G. A. Kessler, IJmuiden; W. M. van Lanschot, Vught; R. Mees, Rotterdam; mr. E. E. Menten Den Haag; mr. L. F. A. M. van Ogtrop, Am sterdam; Mgr. dr. H. A. Poels, Heerlen; dr. A. A .L. Rutgers, Den Haag; mr. W. Suermondt Wzn., Rotterdam; mr. C. Freem, secretaris, Rubensstraat 49, Amsterdam. Het Comité-Ariens Kappers, Bouwman c.s. schryft ons: De wijze waarop de bevolking van Nederland reageert op de vreeselijke Joden-vervolging in President: En rook u iets? Neen, getuige had niets gemerkt van een ben zinelucht. Even later was zyn overbuurman binnen gekomen en had geroepen: „Maak dat je weg komt, anders verbrand je". President: U bent zelf ook eens wegens brandstichting veroordeeld, weet u van dezen brand niets af? Getuige: Van die veroordeeling weet ik niets meer. President: Dan is er aan uw verklaringen weinig waarde te hechten. Een getuige a décharge was van meening dat de schoorsteen lek was geweest en dat daardoor de brand was ontstaan. Volgens een tweeden getuige a décharge was de brand uitgebroken bij de scheiding tus- schen de zolders van het perceel van verd.'s vader en van diens buurman en niet boven de woning van verdachte. President: En de vlammen gingen zeker te gen den wind in verder? De procureur-generaal mr. dr. D. Reilingh zeide in zijn requisitoir dat het vast stond, da* er brand is gesticht. Er zijn twee brandhaar den gevonden, het perceel rook naar benzine. Gezien de lichamelijke gesteldheid van den va der noemde spr. het onaannemelijk dat deze den brand heeft gesticht. De zoon, de verdachte, was zeer slecht bij kas, vlak voor het uitbreken van den brand betaalde hij de verzekeringspolis. Tegenover anderen verklaarde hij, dat hij reeds geruimen tijd verzekerd was. Voorts staat vast, dat ver dachte begin April groote flesschen benzine heeft gekocht. Spr. achtte het niet uitgesloten, dat verdachte min of meer onder invloed van zijn vader heeft gehandeld. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis en veroordeeling van verdachte tot drie jaar gevangenisstraf, echter met aftrek van den tyd in voorloopige hechtenis doorge bracht. De verdachte, mr. J. Thors, pleitte vrij- spraak. Arrest 8 December. het Derde Rijk is een verzachting van de ont zetting, die zich van ons allen heeft meester gemaakt. Op de petitie van ons comité waren in eenige dagen niet minder dan 71.000 bewijzen van in stemming ingekomen en nog steeds komen dui zenden adhaesie-betuigingen binnen. Ook langs anderen weg zijn eveneens nog vele duizenden instemmingen van denzelfden aard aan de i egeering overhandigd. Allerwegen openbaren zich spontaan ook het verlangen en de bereidwilligheid om geld bijeen te brengen, tot het lenigen van den nood. Maar tegelijkertyd openbaart zich ook de be hoefte aan en de noodzakelykheid van een cen traal punt, waarop de bijeen te brengen gelden kunnen worden geconcentreerd. In belangrijke mate is deze concentratie thans reeds verkregen nu de drie vluchte- lingen-comité's het Protestantsch-Christe- lijke, het Roomsch-Katholieke en het Jood- sche het Nederlandsche Jeugdleiders- instituut, bereid hebben gevonden de natio nale collecte, ten bate van vluchtelingen wegens geloof en ras, over het geheele land te organiseeren. Zeer gaarne heeft ons comité voldaan aan het verzoek om deze actie te steunen en aan te bevelen. Onze aanbeveling geldt allereerst de collecte van 3 December e.k. Zij geldt niet uit sluitend deze collecte, maar moet meer algemeen worden opgevat. Op postgironummer 342000 te Amsterdam kunnen alle bedragen, die men ten behoeve van deze arme vervolgden bijeenbrengt, worden bij geschreven. Ook particulieren kunnen hun bij drage op dit gironummer overschrijven. De bestemming der gelden wordt vastgesteld door de drie genoemde vluchtelingen-comité's, die daartoe weer de noodige verbindingen heb ben met de door de regeering speciaal aangewe zen ambtenaren. Donderdagavond omstreeks half zeven is op den burgemeester van .der Feltzweg te Twello, ter hoogte van het villapark, de 47 jarige G. J. Post die aan dezen weg woont, aangereden door een personenauto uit Deventer. Het slacht offer was op slag dood. De bestuurder van den auto, die de lichten had gedempt voor tegemoetkomende wielrij ders werd verblind door het ter plaatse schelle menglicht, zoodat hij den voetganger niet had cpgemerkt. H. M. de Koningin is Donderdagmiddag per auto naar Het Loo vertrokken. Onder leiding van Jhr. J. van Vredenburch hield het hoofdbestuur van de vereeniging Stamboek voor het Nederlandsche trekpaard" een vergadering te 's-Gravenhage. Aan de algemeene vergadering zal worden voorgesteld een nationale tentoonstelling te houden ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum der vereeniging, te 's-Hertogenbosch op 29 en 30 Juni 1939. Voorts zal een voorstel, worden gedaan tot wijziging der statuten, waarbij o.a. de titula tuur der vereeniging verandering zal ondergaan. Voorgesteld wordt den bestaanden naam der vereeniging „Stamboek voor het Nederlandscne trekpaard (Belgisch type)" te wijzigen in „Ne- öerlandsch trekpaardenstamboek". Tevens zal worden voorgesteld in het regle ment op de stamboekhouding te bepalen, de samenstelling der jury voor de keuring tot opname van hengsten in het keurstamboek en de verplichte keuring voor dekking te doen be staan uit twee leden met een arbiter. Tot hoofdbestuurs-jurylid voor de keuring tot opname van merriën in het keurstamboek werd benoemd de heer G. O. Sneep te Ginne- ken. Met ingang van 1 Januari 1939 wordt het afzonderlijke morse-teeken voor de „ch" voor Nederland buiten gebruik gesteld. Dit teeken v.'ordt dan als twee afzonderlijke letters ,,c" en ..h" geseind, de punt wordt vervangen door 't teeken „punt streep punt streep, punt streep", de komma door „streep streep punt punt streep streep." Bij de overseining van groepen, bestaande uit cijfers en letters, moet tusschen de cijfers en de letters het teeken „punt streep punt punt streep" worden geseind. By het eerstvolgend examen voor radio amateur behoort met deze wyzigingen rekening te worden gehouden. I» jV Ai» i?'1 roman van Enrica von Handel-Mazzetti 6 moeder boog haar hoofd. Hy had gelijk ir o, wat moest zy doen? v^hgzaam liep zy de Hongaarsche straat door, te'ii'lend en gebroken; Marianne aan haar teterhand, terwyi Willy de hem aangeboden .teterhand versmadend, met gebogen hoofd aan 0 linkerzyde liep. to waren door een donker zysteegje in de .testraat gekomen. Alle deuren waren reeds °ten, de vensters duister. In de voorstad gaat tj,te met de kippen naar bed. Uit een enkel huis 1 nog eenig licht. Hier bleef mevrouw von - te°nburg wachten, nadat zy gebeld had. Van t.teizerlijke tuinen, aan de andere zijde van V Benweg, woei een koude, vochtige lucht en geur van acacia's over. Zij rilde, drukte de is "en tegen zich aan en hulde hen in haar ii) te sleutel knarste in het slot. De huisdeur open. Een vrouw op klompen stond daar, 'antaarn in de hand, en knikte. V, Heer, ik dacht, dat u vandaag nooit thuis tei, mevrouw. Ik ben sinds het avondluidcn "test. Gelukkig, dat u er bent. In een gangvenster stond een kaars op 'n koperen kandelaar. Sophie stak ze aan en licht te de kinderen voorzichtig bij op de steile trap. „Hoe is het met je haasje, Willy?" vroeg Marianne. Deze zweeg somber en koppig. Wat kon hem zyn haasje schelen, als zijn vader iemand ver moord had en zijn moeder, zijn moeder had ge logen! „Kindertjes, willen jullie nog iets eten? Ik zal de melk koken." Sedert weken was de moeder haar eigen dienstmaagd; toen het ruchtbaar werd, dat de moordenaar Tessenburg zou ver oordeeld worden, en dat men in tegenwoordig heid van den keizer niet eens zijn naam mocht uitspreken, ging het kleine, schuwe dienstmeisje hals over kop op den loop Behendig liet Sophie in de huiskamer de Quinquetlamp opvlammen. Haar man had deze lamp als kerstgeschenk gekocht. Hij wist steeds wat het nieuwste was, wat tijd spaarde, wat de gezondheid bevorderde. „Dank u, mammie," antwoordde Marianne op moeders vraag. „Wy hebben roompap gegeten bij de zusters; ik blief niets meer. Toe Willy! Antwoord mama toch als zy iets vraagt!" wendde zy zich verontwaardigd tot haar broer tje. „Laat hem maarzei de moeder wee moedig. Hij ging koppig, met gebogen hoofd, naar de zykamer. „Zal ik koffie voor je zetten, Willy?" vroeg zy liefdevol en bedroefd, terwijl zij haar hoed afzette: Marianne nam. op haar teenen staande. de sjaal van haar schouders en vouwde deze zorgvuldig op. Het schelle licht uit de huiskamer viel juist op den jongen, die zich op de canapé geworpen had, met het hoofd tegen den muur. Zacht trad de moeder in het kabinet. „Niets eten, Willy?" vroeg zij; zij stond nu naast hem en haar milde, teere hand zocht zijn verward haar. Hij knorde echter; „Laat me met rust!" Zijn stem was door tranen verstikt. Bevend ging zij weer terug naar de groote kamer en borg haar hoed en de sjaal in de breede ladenkast. De lamp brandde hoog en wierp een hel licht op de sobere maar wel smaakvolle inrichting van het vertrek, twee bed den in antieken stijl, enkele andere meubels, een aantal kopergravures van oorlogsscènes en een paar olieverf-scnilderijen. Marianne had haar hoedje afgezet en liep de kamer rond, zoekende naar de herinneringen uit het ouderlyk vertrek in het Invaliedenhuis. Waar was nu dat mooie kachelscherm met dien Turk te paard? En waar de groote beker, die op het buffet stond, waar de mooie zilveren schalen en dat lieve tafeltje? En de piano, waarop mama altijd zoo prachtig speelde? „Mammie," vroeg 't kind vol verbazing, „waar zyn toch al die mooie dingen? Hebt u alles beneden gezet?" „Neen, mijn kind," antwoordde de moeder. O, wat droevig, wat droevig! Alles moesten die kleinen nu tegelijk hooren! „Marianne, mama heeft vele uitgaven, gehad, en daarom heeft zii veel moeten veroanden. maar als papa thuiskomt, zal alles weer terug komen." Het kleine meisje keek haar met sprekende, ernstige oogen vol begrip aan. Stil ging zij by de lamp zitten, nam 't papier, dat moeder Aloisa haar gegeven had en ging halfluid den tekst van buiten leeren. De moeder was intusschen naar de keuken gegaan en kwam nu terug met twee bekers melk en eenige stukken gebak. „Eet, Marianneke," zei zij, tegelijk luisterend of de knaap daarbinnen iets zei; maar hij verroerde zich niet. „Mammie," vroeg Marianne, „dat groote schil- dery van papa hebt u toch niet weggegeven?" Zonder een enkel woord, met een vreugdeloos lachje om de bleeke lippen, hief de moeder de lamp naar den muur tusschen de vensters. Daar hing het groote portret van haar man, hij was in ulanen-uniform. Scherp geteekend was zijn kop, met de gewild slordige haren, 't door groefde voorhoofd en de felle, donkere oogen tegen een zware lucht als achtergrond. In de zijkamer bewoog iets. Hard en driest hoorde men de stem van den jongen zeggen: „Dat gelóóf ik, dat u het schilderij niet ver kocht hebt; dat zou ik niet gewild hebben! Dat is het portret van myn papa, dat laat ik niet verkoopen, en mijn papa laat ik niet beleedigen, door niemand, ook niet door mama." „Ik beleedig hem toch niet, mijn kind," klaag de de moeder met trillende stem, „Hoe zou ik ik zooiets kunnen doen, o God, en dat terwijl lk hem toch zoo liefheb meer, dan jullie, kinderen, kunnen begrypen. Zii zette dc lamp op tafel en ging zitten; de jongen in het kabinet verschoof kwaad de stoe- len. „Mamaatje," vleide Marianne, „die léélijke jongen daar! Toe, huil nou niet!" Zij streek met haar zij-zachte knuistjes over haar moeders door tranen bijna wond-geschrijnde oogleden. „Mammie, ik wel, ik weet 't wel, hoeveel u van papa houdt. U bent toch van Jagermayer tot den Donau geloopen, niet waar, om hem te zoeken, en toen bent u met hem getrouwd. Ziet u wel, dat ik alles onthouden heb." „Jagermayer," schudde de moeder, verwon derd lachend, het hoofd. „Neen kindje dat is het koffiehuis op den Trenisberg. Ik ben uit de oude stad weggeloopen." „Mama," kweelde Marianne, zoo fyn als een vogeltje. „Het verhaal is zoo móói; ik weet alles! Alleen hoe 't begint, ben ik vergeten. Toe ma ma, vertelt u 't nog eens! Die ondeugende jon gen daar hoort 't niet, dat is zyn straf. „Niet zoo over je broertje praten, Marianne," berispte de moeder zacht. Moe streek zij over haar voorhoofd. Ja, zy zal 't vertellen, dat mooiste sprookje, zoo vol wonderen en dat toch waarheid is. Mis schien lukt 't haar, die koppige lieveling daar door in de huiskamer en naar haar hart te lokken, haar hart, waarop hij zoo dapper ge trapt heeft met zyn kleine voeten. Marianne klom op moeders schoot en vleide zich tegen haar aan. Vol verwachting keek zy op naar het bleeke, gelaten gezicht. De lamp zoemde. Buiten wiekten nachtvogels. De arme, doodvermoeide moeder vertelde: ,Je weet, myn kindje, dat er toen, twaalf jaar De politie van Brunssum heeft Woensdag te Oirsbeek, in verband met den moord op de 23-jarige mevrouw Maessen-Schumans. welke vorige week' Vrydag aan het licht is gekomen, gearresteerd W. v. E., een huisvriend van de familie Maessen. De man is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Maas tricht Hy heeft een volledige bekentenis afge legd. Hij zeide de vrouw met een oijl op het hoofd te hebben geslagen en haar ver volgens gewurgd te hebben. Hij verklaarde verder den moord reeds den Zaterdag voor de ontdekking te hebben gepleegd. By de schouwing van het lyk was daaren tegen vastgesteld, dat de moord slechts een paar dagen voor de ontdekking bedrever. moest zy'n. Geiyk bekend waren er reeds urie per sonen in arrest, t.w. de echtgenoot van de ver moorde vrouw, haar zwager en diens echtge noote. Alle vier arrestanten zijn naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Onder vele blyken van belangstelling is Don derdag op de algemeene begraafplaats te Voor burg het stoffelyk overschot ter aarde besteld van den heer C. van den Berg. in leven direc teur van de stenografische inrichting der Staten-Generaal en oud-raadslid en wethouder der gemeente Voorburg. Onder de talrijke aanwezigen op den dooden- akker werden opgemerkt de burgemeester van Voorburg, jhr. W. C. Stem, de wethouders, de secretaris en de voltallige raad der gemeente, de burgemeester van Rijswijk, mr. Van Hellen- berg Hubar met den secretaris van die ge meente, het Tweede-Kamerlid mr. A. M. Joekes, lid van de gemengde commissie voor de steno grafie (de voorzitter van deze commissie, mr. F. I. J. Janssen, was door ambtsbezigheden ver hinderd) de griffier van de Tweede Kamer, mr. L A. Kesper en vele anderen. Aan de geopende groeve voerden o.m. het woord de heer W. J. Bastiaan, onderdirecteur der ste nografische inrichting, die namens de steno grafen enkele woorden van afscheid sprak en de burgemeester van Voorburg, jhr. Stern. Een familielid dankte voor de betoonde belangstel ling. Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau mej. J. M. van den Brink (zuster Euphrosina), werkzaam bij het onderwijs te Philipsburg (St. Maarten, Curacao) Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau J. Kroeze, voorzitter van de Vereeni ging voor lager en uitgebreid lager onderwys op gereformeerden grondslag, te Rotterdam. De by K. B. van 9 October 1938 aan H. L. C. van der Groen, deurwaarder bij het kantonge recht te 's Gravenhage, verleende eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, is by bevordering vervangen door de eere- medaille, verbonden aan genoemde orde, in goud. Verleend is de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, aan mej. de weduwe E. van Egmond-Zwaan, kosteres by de Gereformeerde kerk te Alphen aan den Ryn. Benoemd is tot lid der by het departement van Koloniën bestaande „Commissie van con tact voor economische aangelegenheden" de heer J. W. B. Everts, directeur van dc N.V. Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij te Amster dam. Met ingang van 1 Januari 1939 zyn benoemd tot commies by de Verzekeringskamer te Am sterdam: K. Paulides Jr. en P. C. de Roo, beiden thans adjunct-commies. Met ingang van 1 April 1939 is aan C. van t.onkhuyzen op zyn verzoek eervol ontslag ver leend als hoofdcommies by de rijksverzekerings bank De ontvanger der directe belastingen, enz., C. A. Meyer, Is verplaatst van het kantoor der invoerrechten en aceynzen te Groningen naar het kantoor der directe belastingen aldaar. Bij de Ryksverkeersinspectie zyn met ingang van 1 December 1938 benoemd tot adjunct- commies de administratie ambtenaren op arbeidsovereenkomst C. Th. de Jong te 's Her togenbosch, F. J. G. Spieksma. te s Gravenhage, A. Berendes te Haarlem, H. Brasser te Gro ningen, J. H. Mulders te Utrecht, P. B. Han- ning te Zwolle, J. L. Nieuwenhuis te Middel burg en C. J. G. M. Schölvinck te Maastricht. geleden, oorlog was. Wees maar blij, dat je dat niet beleefd hebt want oorlog is verschrikkeiyk. Men kon het gebulder der kanonnen hooren van Beieren tot Linz, en 's nachts was de heuvel rood van de wachtvuren der Franschen. Ons derde regiment was reeds naar Linz teruggekomen, want in Beieren en bij Alkoven en Efferding viel het ons niet mee. Wy zagen langs ons huis in de Hofstraat by den Slotberg veel gewonden voorbij rijden op ladderwagens en veel vluchtelingen kwamen langs. Beneden in de apotheek „De Zwarte Adelaar," had mijn vader de handen vol voor de noodla- zaretten. Ik was toen ook in de apotheek, maak te pluksel; myn vriendin Johanna had mij ge holpen. Toen ging de deur open en een officier in groene uniform trad binnen. Hij was een ulaan." De deur in de zijkamer bewoog. Heimelyk kwam Willy in den deurpost staan. „Mammie, hy luistert!" fluisterde Marianne opgewonden. De moeder deed stil: „St. meiske!" en ging voort: „Hy kwam binnen. Moest zich bukken de deur was te laag en hij te groot! „Kan ik hier menthol-extract krygen, om mijn paard op te kwikken?" „Menthol Mammie^' vroeg Marianne. „Menthol is pepermunt m'n meisje." „Mama en wie was die ulaan?" de oogjes glinsterden vol verwachting. En tot de diepste vreugde van de geduldige moeder klonk het luid en driest van dé deur: ,Papa!" (Wordt vervolgd:)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3