steceman's Jubilea in Haarlemmermeer OUD! ADVOCAAT H. Vader weer ernstig ziek .O f O Victoria-Water Garage R.A.B.O. Haarlem, 25 Nov. EEN SHOW Van Ellinckhuyzen JAC. VAN WEERT 1938 BELANGRIJK JAAR St. Nicolaas-geschenken VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 Veilig verkeer Een geslaagde propaganda-avond VERKOOPINGEN Het huis en erf te Bentveld, gemeente Zand- UITSPRAKEN HAARLEMSCHE RECHTBANK Donderdag 24 November Programma Radio-Centrale GEBRUIK IN UW HUISHOUDING PORTRET VAN die stamppot met de échte Geldersche 1 rookworst van Stegeman op dient en die zich geweld moet aandoen om er af te blijven! Die heerlijke worst met de zachte rooksmaak! U eet ze thuis toch ook? Stegeman's rookworst is werkelijk iets bij zonders, en daarom U moet er heusch eens om vragen! LET OP of er wel Stegeman op 't loodje staat. Midden op den rijweg van den Korten Zijlweg staat een oude hoorn, die een gevaar voor het verkeer vormt. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft nu gisterenmid dag, na eenig debat, besloten den reus te laten vallen In winkels met ons raambiljet HET FRANS HALSMUSEUM In den loop van 1937 door bijna 10.000 personen bezocht BURGERLIJKE STAND Ned. Nat. Hist. Vereeniging Winkelsluiting in St. Nicolaastijd Lift bij Brinkmann Inbraak je UW BABY is veilig in een Ledikantje van Anegang 46 - Haarlem 65 en 70c.M. diep Voor LUXE-VERHUUR zonder chauffeur alleen Gasfhuisvest 11 - Haarlem Telefoon 17266 VERZEKERDE WAGENS KON. NED. HOOGOVENS- EN STAALFABRIEKEN Voorstellen tot afschrijving op het kapitaal aangenomen BILJARTEN B.C. ,,'t Hof van Holland" LeeghwaterCruquius, Mr. van Amersfoordt, Badhoeve, staalwater, beurs en Polderhuis Groot pionierswerk Hef bekende stoomgemaal „De Cruquius", dat thans is ingericht tot museum van den Haarlemmermeerpolder, Een wolmarkt Jan Adriaansz. Leeghivater, de beroemde waterbouwkundige en gemeentebestuur. Daarom gaf hij zelf weer het voorbeeld en richtte in het dorpje Sloten een wolmarkt op. Dan kwamen ook de andere, koeien-, paarden-, schapen-, pluimveemarkten, etc. De landbouwwerktuigenmarkt werd een unicum in het land. W egenbouw Graanbeurs Het eerste polderhuis M'n heele legsel wil Advocaat wordenOf ze 't ook weten_. want Oud's Advocaat wordt alleen gemaakt van versche Nederland sche eieren, de beste brandewijn en suiker. VAN V&iScfaiNEDERLANDSCHE EIEREN Agenda 26 November Van in onze vier ver nieuwde etalages Juwelier - Anegang 32 - Haarlem STAD Vele weetgierige kinderneuzen hebben tijdens de zoogenaamde veiligheidsdagen, welke korten tijd geleden door de vereeni- ging Veilig Verkeer te Haarlem zijn geor ganiseerd, post gevat voor een der etalages van de fa. Vroom en Dreesmann om met peinzende en nadenkende oogen te staren op een interessante verkeerspuzzle, welke door bovengenoemde vereeniging was uit geschreven. Niet alleen toonde hier de Haarlemsche jeugd een bijzondere belang stelling voor het verkeerswezen, ook het resultaat van deze jeugdige puzzelaars, die ten getale van duizend-min-een hun op lossingen inzonden, mag lang niet onver dienstelijk genoemd worden. Meer dan drie honderd veertig deelnemers slaagden erin, haar op de juiste wijze op te lossen. Op uitnoodiging van de vereeniging kwamen gisterenavond al de gelukkige inzenders bijeen om den propaganda-avond bij te wonen. Een buitengewoon gezellige stemming heerschte er in de groote concertzaal, die geheel gevuld was o.a. met vele genoodigden. Op het podium stond de groene bestuurstafel, waarachter een Wirwar van schotten stonden opgesteld, dis vele hartjes „vol verwachting" deden kloppen. In afwachting van den aanvang zwaaide een Vroolijke muzikale cocktail van marschen en schlagers door de zaal. Bij afwezigheid van tien voorzitter, lt. kol. A. A. M. van Loon open de de commissaris van politie, de heer Ed. H. Tencainck, den avond. Spr. heette alle aan wezigen hartelijk welkom, bijzonder het per soneel van de grootbedrijven, die door hun groote opkomst blijk gaven van interesse voor het werk der vereeniging. Een woord van dank richtte de commissaris tot de fa. Vroom en Dreesmann, die zoo bereidwillig is geweest een harer etalages beschikbaar te stellen. Ook een Woord van waardeering richtte spr. tot den A.N.W.B. en den heer Mol, die dezen avond biet een leerzame film opluisterden. Vooral de groote opkomst stemde het bestuur hoop vol en zonder twijfel zou dit een aansporing zijn voor de commissie, die geen moeite te veel achtte, een nog grootere activiteit te ontwik kelen. Hierna hield de heer G. A. Drayer, hoofd inspecteur van politie, een rede over het on derwerp: „Kennis en juiste toepassing der ver keersregels". Op vlotte wijze schetste hij het ontstaan van het verkeer. Het eigenlijke ont staan is gelegen in het zich verplaatsen van vervoersmiddelen, die de levensbehoeften van de menschen op een plaats moeten brengen, Waar zij ontbreken. Er bestaat vanzelf 'n veel soortig verkeer, maar als de gevaarlijkste brandmerkte hij de „Zondagsruiters", die de ergernis van de automobilisten zijn. (Hoewel 't gevaar van door-de-weeksche avonturiers van hog veel grootere afmetingen kan zijn). Het spreekt vanzelf, dat het verkeer te land aan tegels is gebonden. Zoo gauw het verkeer geen tegels kende, zou een onvermijdbare chaos ont staan. Het is daarom niet alleen voldoende de tegels te kennen. De toepassing ervan is een groote noodzaak en alle weggebruikers belmo ren hen toe te passen, niet omdat de wet het Voorschrijft, maar daar ieder weldenkend biensch moet aanvoelen hoe hij zich op den Weg gedragen moet. Het verkeer is immers hiets anders dan een kwestie van gezond ver stand. Spr. besprak hierna enkele geboden van de Verkeerswet, die in de practijk zoo dikwijls genegeerd worden en de oorzaak van vele on gevallen op hun geweten hebben. Geïllustreerd biet vele teekeningen, welke vervaardigd waren door den heer Kooyman, verduidelijkte hij de gevallen die op zoo'n onschuldige manier het Verkeer in den knoop kunnen leggen. Eigen aardige verschijnselen doen zich soms op den Weg voor, zooals o.a. personen, die het op straat te veel gevraagd vinden ook maar met de minste beweging richting aan te geven, of de alwetende bloem der jeugd, heeren met den 'angen broek en de sigaret tusschen de lip, die een onmetelijke dosis verkeerswijsheid sch ij- ben te bezitten, maar bij nadere kennismaking hog niet de allerelementairste kennis daarvan hebben. Dat het Hollandsche motto: „Recht op 't doel af" ook in het verkeer te herkennen is, bewijst wel den slechten naam, dien wij ons op den hals hebben gehaald in het buitenland. Zoo noemt men in Engeland het schuin oversteken van den eenen kant van den weg naar den anderen „Dutch crossing". In Haarlem is de proef geno men, hoe het met de gehoorzaamheid aan de verkeersseinen staat. Tusschen 8 uur 's ochtends en 8 uur 's avonds versloegen 342 zondaren het roode licht. Dit cijfer spreekt wel duidelijke taal. Het onder scheid tusschen rood, groen en oranje was schijnbaar moeilijk te maken. Toch hing er geen mist en van regenbuien was ook niets te bespeuren. Toch is er een vooruitgang merkbaar in het toepassen van de verkeersvoorschriften en 'amen met den inspecteur werken dagelijks tientallen vooraanstaande mannen om alle Weggebruikers te helpen in het drukke ver- beer, dat als het gevaarlijkste monster nog Jaarlijks zooveel dooden eischt.. Met een aansporing tot de aanwezigen zich jdtn te sluiten bij de vereeniging „Veilig Ver keer" besloot hoofdinspecteur Drayer zijn leer dame lezing, waarvoor een hartelijk applaus bsm welverdiend dankte. In de pauze was er gelegenheid tot het stellen van schriftelijke Vagen aangaande het onderwerp van den hr. Stayer. Velen gebruikten deze gelegenheid om een oplossing te hooren van hun persoonlijke ver keersproblemen. Een film over het verkeer il lustreerde nog de talrijke mogelijkheden die 't Vrkeer oplevert. Met de uitreiking van vele fraaie prijzen Werd de zeer geslaagde avond besloten. Uitslag van de verkoopingen op Donderdag avond 24 November in ,,'t Notarishuis" te Haar lem. Het heerenhuis met garage, erf en tuin te "eemstede aan den Heerenweg no. 83. f12000 opgehouden. Een woonhuis met erf en grond te Vogelen- ?ahg, gemeente Bloemendaal, aan de Leidsche- vaart no. 62. f 2140.R. K. Armbestuur Vo gelenzang. Notaris B. M. Serné: Een winkelhuis en erf j® Haarlem aan de Lange Lakenstraat no. 7. 1 1975.— A. Hamann q.q. Een huis en erf te Haarlem aan de Dr. Leyds- h"aat no. 30. f 2200.— M. Th. Hessels. voort, aan de Duinwindelaan no. 5. Niet ge veild. Een terrein gelegen te Haarlem aan den Spaarndammerweg tusschen de Werf Conrad en de Haarlemsche Sodafabriek. f 15200.H. van Beem q.q. Een zeer gunstig gelegen pand bestaande uit kapperssalon met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning en twee pakhuizen en erf te Haar lem aan de Barendsestraat no. 20. hoek Kam perstraat en Van Marumstraat. f 5500.H. Th. Fibbe q.q. Een pakhuis met twee bovenwoningen te Haarlem aan de Anthoniestraat nos. 10, 10a rood en 10b rood. f 3220.Th. Kout. Een winkel-woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Generaal Cronjéstraat no. 91. f 6125.A. J. van Gijn. Een woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Waldeck Pyrmontstraat no. 62, f 2475. M. Th. Hessels. Een woonhuis, stalling, hooiberg, erf en tuin grond te Zuid Schalkwijk, Schalkwijkerweg no. 56. Niet geveild. A. v. d. M., service-bediende, wonende te Koog aan de Zaan. Verduistering in dienstbe trekking. Een jaar gevangenisstraf o. v., met bevel dat de straf zal worden ondergaan in een bijzondere strafgevangenis voor jongelieden. A. V., zakkenstopper, wonende te Haar emmer meer, thans ged. Verduistering. Vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van prev. hecht. o.v. E. R., agentschaphouder, wonende te Velsen. Appèl overtr. Loterijwet". f 25 boete subs. 15 dagen hecht, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen formulieren o.v. C. F., chauffeur, wonende te Wormer. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". f 15 boete subs. 10 dagen hecht, met ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één maand, o. v. J. J. T., kleermaker, wonende te Amsterdam, „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwef'. Vrijge sproken. W. K. L. v. A., varensgezel, wonende te IJmui- den, gem. Velsen. Verduistering. Drie maanden gevangenisstraf o. v. J. C. G., electricien, wonende te Amsterdam. Vrijgesproken. J. H., schaalknecht, wonende te Haarlem Op lichting. Vier maanden gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. Zaterdag 26 November Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma 3: Keulen 8.00, pauze of Diver sen 9.20, Parijs Radio 10.00, Diversen 12.10, Ned. Brussel 12.20, Keulen 1.30, Ned. Brussel 2.50, Keulen 3.20. Radio PTT 5.20, Keulen 7.20, Ned. Brussel 10.20. Programma 4: Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20, London Regional 10.35, Droitwich 12.40, London Regional 2.05, Droitwich 2.20, London Regional 2.35, Droitwich *5.20, London Regional 9.45, Droitwich 10.00, Parijs Radio 10.30, Lon don Regional 10.55, Droitwich 11.40. Programma V: 8.00 tot 7.00 Diversen, 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert. Verzoekpro gramma. Van 8.00 tot 12.00 Diversen. geregeld ECHT Dit bevordert de gezondheid van Uw geheele gezin. Verschenen is het jaarverslag van het Frans Halsmuseum over het jaar 1937. Op de aller eerste plaats wordt in dit verslag nog eens de aandacht gevestigd op de Frans Halstentoon stelling waarover wij reeds uitvoerig berichtten. Verder publiceert het verslag de lijst van aan winsten en verliezen. In den loop van 1937 werd het museum bezocht door 9712 personen, waar van 4345 betalenden en 5367 niet-betalenden. Er werden 44 Engelsche catalogi verkocht. Ver der 38 Hollandsche, 22 Duitsche, 17 Fransche en 1 oud-Hollandsche. Groepen van jeugdvereenigingen en leerlingen van de Leidsche universiteit, een groep Engel sche gasten van het Internationaal Vacantiehuis te Bloemendaal, Belgische en Engelsche scholie ren en middelbare scholen, 56 leerlingen van de Ecole Normale de Verviers, 18 studenten van de Handelshoogeschool te Rotterdam, 14 leden van de Kunsthistorische Universiteit te Bonn hebben het museum bezocht. Voorts wer den nog bezoeken gebracht door leerlingen van 4 scholen buiten Haarlem, te zamen 202 leerlin gen en 15 geleiders. Geboren: 21 Nov. B. J. PaapLenstra, d. 23 Nov. G. A. C. Kievitde Jong, z. 24 Nov. C. de Jongv. d. Vlist, z. L. C. HoutWakkary, d. 25 Nov. A. C. ter WoortVermats, d. E. M. Pol- leOomen, d. A. M. HonnebierKlomp, d. Overleden: 23 Nov. A. v. Poorten, 59 jaar, Vrouwehekstraat. 24 Nov. B. BestemanWar mer, 39 j., Kruistochtstr. J. M. La Grouwvan Haren, 81 jaar, Uranusstraat. 25 Nov. J. v. d. Berg 77 jaar, Barendsestraat. Op Maandag 28 November, des avonds om kwart over acht, wordt in de H. B. S. aan het Santpoorterplein een ledenavond van de Ned. Nat. Hist. Vereeniging afd. Haarlem gehouden. Hierop zal dr. S. Leefmans het draaihartig- heidsvraagstuk bij kool bespreken. Kleurenopnamen van Groenendaal, Schot land en van een reis per vliegtuig van Lon den naar Schiphol zullen door Ir. H. van Ton geren worden vertoond, terwijl de heer J. Muschter reissmalfilms zal projecteeren. Van 25 November tot 5 December zullen de winkels uitsluitend op werkdagen geopend mo gen zijn tot 10 uur des avonds. Voor den Zondag gelden de gewone sluitings- voorwaarden. B. en W. hebben vergunning verleend tot het plaatsen van een lift-installatie bij „Brink mann" aan de Gr. Markt. Zooals dit steeds het geval is bij vergunnin gen inzake de Hinderwet kunnen belanghebben den, van dit besluit in beroep gaan bij H. M. de Koningin. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft iemand zich toegang verschaft tot een koffie- en theehandel aan de Leidschevaart. Een bedrag van f6.wordt vermist. De po litie stelt een onderzoek in. Hedenmiddag is in het gebouw van de Ne- derlandsche Handel Maatschappij te Amster dam een buitengewone vergadering van aan deelhouders in de Koninklijke Nederlandsche Hoogtwens en Staalfabrieken gehouden. Vertegenwoordigd waren 47 preferente en 28357 gewone aandeelen, te zamen recht geven de op het uitbrengen van 310 stemmen. In behandeling kwamen de voorstellen van directie en commissarissen tot afschrijving van 40 pet. (f 11.800.000) op het gewone aandee lenkapitaal ad f 29.500.000, ter dekking van het verliessaldo per 31 Maart j.l. ad f 1.006.781 en tot vermindering van de boekwaarde van de belangen bij aanverwante ondernemingen en wel voornamelijk de geheele boekwaarde van het belang bij de Vereinigte Stahlwerke. Bij hoofdelijke stemming werden de voor stellen aangenomen met 308 stemmen voor en 2 stemmen tegen. Deze week is in het restaurant van dien naam een nieuwe biljartclub opgericht. Het bestuur van deze vereeniging, welke voor nemens is zich binnenkort bij den Ned. Bil jartbond aan te sluiten, is als volgt samenge steld: J. Peuschgens, voorzitter; J. P. Nobels, secre taris en H. Lensen, penningmeester. De clubavond is vastgesteld op Donderdag avond 8 uur. Het jaar 1938 Is voor de Haarlemmermeer een jaar met veel jubilea, die herinneringen opwekken aan het belangrijke pionierswerk van hen, die medewerkten om van „het" Haarlemmermeer een grooten polder te ma- ken, waar thans meer dan 32.000 menschen wonen. In de eerste plaats noemen we dan den naam Jan Adriaansz. Leeghwater, die in 1575 in het Noord-Hoilandsche plaatsje De Rijp werd ge boren. Leeghwater was hier lid van den Rijper kring, een kring van dichters en schilders. Groote belangstelling toonde dit veelzijdige genie voor de werktuig- en waterbouwkunde. Ons land diende deze man bij de droogmaking van vele meren, waarvan de droogmaking van de Beemster wel de voornaamste was. In het jaar 1620 woedde over ons land een heftige storm. Groote brokken land werden door de vernielende macht van het water stukgesla gen. Leeghwater had zijn plannen reeds od pa pier, samengevat in het Haarlemmermeerboek, doch financieele zorgen hielden de regeering er van terug deze plannen ten uitvoer te brengen. Het was bovendien het doel niet, land te win nen, doch slechts de vernielende kracht van het water te stuiten. In 1848 werd het eerste stoomgemaal naar hem genoemd. Leeghwater was naast molenma ker een bekwaam timmerman en uurwerkma ker en kunstenaar tegelijk. De Ned. Ver. „De Hollandsche Molen" her dacht dit jaar deze feiten. Nicolaas Samuel Cruquius werd 260 jaar gele den geboren. Als burgemeester van het dorpje Spaarndam, toonde hij veel belangstelling voor de waterbouwkunde. Het Waterschap Rijnland benoemde hem daartoe tot opzichter. In het jaar 1754 werd hij in het plaatsje bij den „dam in het Spaarne" begraven. Het tweede stoomgemaal werd naar hem ge noemd. Het is het huidige gemeentebestuur, dat her inneringen wakker riep aan den tweeden burge meester dezer gemeente, Mr. J. P. van Amers foordt, door de naamgeving Badhoevedorp en Burgemeester van Amersfoordtlaan. 75 jaar geleden werd van Amersfoordt tot bur gemeester benoemd. Hij, zoon van een hoog leeraar, studeerde te Amsterdam en bezocht de Landbouwhoogeschool te Stuttgart. Daarna kocht hij 114 Hectaren bouwgrond in dezen pol der en toonde al spoedig zijn bekwaamheden als landbouwer. Met hevels bevloeide hij het land gebruikte het eerst de stoomploeg. Steeds een voorbeeld voor anderen, werd hij een leidende figuur in het polderbestuur. Goede wegen en markten waren noodzakelijk voor een bloeiend bedrijf. Bij zijn aanhoudende pogingen om aan deze voorwaarden te voldoen, ondervond hij veel tegenstand van polderbestuur Als voorbeeld voor den wegenbouw legde hij zelf een 2 K.M. langen weg aan. Ook probeerde hij een spoorweg in den polder te krijgen en had in 1864 daartoe zijn plannen gereed en het spoortreintje kwamin 1912. Zijn bedrijf de „Badhoeve" werd eveneens een voorbeeld, een modelinrichting, waardoor 'n En gelsche schrijver deze boeren „The best farmers from all parts of the Kingdom" noemde. Dui zenden bezoekers bezochten zijn bedrijf, niet alleen uit binnenland, doch ook uit het buiten land. Een landbouwschool in deze plattelandsge meente zou zeker goede resultaten afwerpen. De pogingen van dezen landbouwer werden in 1921 verwezenlijkt. De Fransche keizer Napoleon decoreerde hem met het Legion d'Honneur. Uit dankbaarheid voor het vele, dat de rechtsgeleerde landbouwer als polderbestuurder burgemeester voor deze gemeente deed, noemde het tegenwoordige ge meentebestuur het mooie dorp, dat rond zijn boerderij ontstond, Badhoevedorp en den weg, die zich door dit dorp slingert, Burgemeester Van Amersfoordtlaan. Vijftig jaar geleden werd besloten, de bron die zich bij den Spaarnwouderweg nabij Vijfhui zen bevindt, te gaan exploiteeren en het ijzer- zouthoudende water in den handel te brengen. In 1854 wilde 'n landbouwer achter zijn hoeve „d'IJser-inch" een put bouwen. Op 7 meter diepte gekomen, spoot plotseling het ijzerhou dende water met zooveel kracht omhoog, dat zijn landerijen totaal ondervloeiden. Men kent de verdere geschiedenis van de Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen te Haar lem, nu de N.V. Maatschappij tot exploitatie van natuurlijke bronnen. Sedert 1930 werd het bedrijf in nieuwe banen geleid. 75 jaar geleden noodigde de eigenaar van hel dorpslogement, het latere hotel-restaurant „De Beurs" alle landbouwers uit, op Donderdagmor gen hun producten in zijn logement te verhan delen. De eigenaar, de heer J. v. d. Poel heeft goed gezien. De landbouwers bleven des Donder dags komen en er ontwikkelde zich langzamer hand een levendige handel op deze Graanbeurs, waar naast de granen evengoed andere produc ten en zaken werden verhandeld. Met stak hiei zijn nieuws op, men nam van elkaar over, nieuwe methoden werden besproken, kortom de Graanbeurs had naast de commercieele waarde een groote paedagogische waarde. Zij werd dan ook het hart van Haarlemmermeers productie wezen en bleef dit tot op den jongsten dag Naast alle markten, die in dezen polder in het leven werden geroepen, wist de Graanbeurs zich te handhaven; zij bleef terwijl langzamerhand de andere markten afzakten en geheel verdwe nen. 25 jaar bezit de polder zijn groote polderhuis op het kruispunt te Hoofddorp, schuin tegenover het Gemeentehuis. Het eerste polderbestuur bestond reeds in 1856 uit den dijkgraaf J. I. v. d. Burch uit Haarlem, den secretaris E. W. van Brederode en den pen ningmeester W. G. de Bruin Kops eveneens uit Haarlem. Dit bestuur vergaderde in Halfweg, Amsterdam, Haarlem en Leiden. In 1909 werd besloten in den polder zelf te vergaderen in een eigen Polderhuis. Onder lei ding van architect Kuiper werd in 1911 met den bouw begonnen. Op 17 Juli 1912 werd door den dijkgraf, den heer G. Everwijn Lange de eer ste steen gelegd. De officieele opening had plaats op 2 September 1913. Het huidige bestuur bestaat uit den dijkgraaf, den heer J. C. Reinders Folmer uit Amsterdam, den secretaris, den heer Jlir. mr. L. M. Rengers Hora Siccama uit Amsterdam, den penning meester, den heer P. van Ouwerkerk uit Heem stede en den ingenieur J. G. Bijl te Hoofddorp. Laatstgenoemde wordt bijgestaan door een vier tal opzichters, de eersten door het college van Heemraden en Hoofdingelanden, waarin o.a. zit ting hebben de burgemeester van Bennebroek en die van Noordwijk. Op velerlei terrein heeft het Polderbestuur medewerking verleend, waardoor veel tot stand is kunnen komen, waardoor dit waterschap bij die van ons land een zeer vooraanstaande plaats inneemt. ,c ij betaalt dus niet t. 1.50 p. «esc* van /5 N1ET.maathoudBnde méér dan voor an i on a 1 30). Do kwaliteit flBSch traL "«fri» iMSANDEPgl Gebouw St. Bavo: H.G.K., 8 uur; R.K. Be volkingsbureau, 8 uur; Ledenvergadering Spoor wegpersoneel, 8 uur. Stadsschouwburg: Bouwmeester's Revue, kwart over acht. Domi, Overveen: „Katholiek Overveen", kwart over acht. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 10 tot 5 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 9 tot 5 uur. Gebouw St. Bavo: R. K. Kamercentrale, half 3; Geel Wit, 6 uur; Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Bouwmeester's Revue, 8 uur. Teylermuseum: Prof. Dr. A. D. Fokker over „Magnetisme", 8 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. VATICAANSTAD, 25 Nov. (Ha- vas). De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus schijnt plotseling slechter geworden te zijn en men is door dezen achteruitgang zelfs ver rast. Men heeft Z. E.m. Kardinaal Lauri, poenitentiarius van de H. Kerk, den kardinaal, aan wien de zorg voor het toedienen van de H.H. Sa cramenten aan Zijne Heiligheid is opgedragen, bij het ziekbed van den H. Vader geroepen. Kardinaal Lauri is ruim een uur aan het ziekbed van den H. Vader gebleven. Hedenmorgen, op het oogenblik, dat Zijne Heiligheid Zijn particuliere vertrekken verliet om Zich naar de lager gelegen verdieping te begeven, waar zich de bibliotheek bevindt en de particuliere audiënties gehou den worden, verloor de Heilige Vader het bewustzijn. Men riep in allerijl den lijfarts van Zijne Heilig heid. Prof. Milani onderzocht den Hoogen Lijder en schreef voor, dat de H. Vader zich te bed moest be geven; geen enkele audiëntie kon doorgang vinden. Bovendien werd dadelijk daarop Kardinaal Lauri ont boden. De nieuwe crisis is een ge volg van dezelfde oorzaken, waaraan de H. Vader Zijn ziekte van enkele jaren geleden te wijten had; zij be treffen den bloedsomloop in het al gemeen en de functie van het hart in het bijzonder. Voor het oogenblik schijnt het dat de gezondheidstoestand van den H. Vader stationnair is. Nader meldt Stefani: Vanmiddag om 12 uur is omtrent den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat Z. H., na dé H. Mis te hebben gecelebreerd, een aanval van hartasthma kreeg, waarin thans eeni- ge verbetering gekomen is. De eer ste ziorgen werden Z. H. den Paus verleend door dr. Rochi; onmiddel lijk daarop arriveerde de geneesheer, die den Paus behandelt, prof. Milani.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5