We luisteren De scheepsramp van de Sch 102 FINANCIEN SCHRETLEN Co. ï'fl WAT WAS DE OORZAAK? MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE Dagfilm W aterstanden °il VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 (Ingezonden Mededeeling) De Raad voor de Scheepvaart heeft heden een onderzoek ingesteld Verhaal der getuigen De stranding Eet lid van den Raad, de heer Visser: Ik Veranderingen geconstateerd Tweede Kamer oefent critiefr op inhoud en toepassing der wet Onthuling gedenksteen te Scheveningen Herdenking van den terugkeer der Oranjes Een warme, dikke jas en een dikke shawl is goed voor rheumatische pijnen VOETBAL Het jubileum van de K.M.A. Op de receptie boden vele autori teiten gelukwenschen aan EDe oefenwedstrijd van het Ned. elftal Interessante voorhoede-proef BOTERHEFFING Boternoteering MARKTEN Zaterdag 26 November ïïET ZUUR IN UW MAAG ZOU EEN GAT IN HET VLOERKLEED KUNNEN BRANDEN OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Vergunningen tot het zouten van haring SAFE-INRICHTING olo3 0.32 0 30 oioi 2.0? In de rustige en plechtige sfeer der zittings- zaal van den Raad voor de Scheepvaart in de Koopmansbeurs te Amsterdam is dezen morgen een scheepsdrama in de herinnering terugge roepen. Onder voorzitterschap van prof. mr. B. M. Taverne is de Raad bijeengekomen om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de stranding van den motorlogger „Maarten" (Sch. 102), welk visschersvaartuig zooals men zich zal herinneren op 9 October van dit jaar op de Noorderpier voor de haven van echeveningeri, te pletter sloeg en waarbij twee leden van de bemanning verdronken, één der opvarenden zwemmende den wol wist te berei ken, doch later in het ziekenhuis overleed en de overige tien opvarenden door de reddingboot „Zeemanshoop behouden aan wal werden ge bracht. Alvorens tot de behandeling van de ramp over te gaan herdacht prof. mr. B. M. Taverne, namens den Raad de slachtoffers van deze ramp en gaf openlijk uiting aan het gevoel van deernis, dat den Raad en de geheele Nederland sche zeemanswereld, ja het geheele Nederland- eche volk bezielt met de nabestaanden en in het algemeen met de Scheveningsche visschers- bevolking, die immers, als het er op aan komt, eene hechte eenheid vormt. De Nederlandsche kust staat als verraderlijk en gevaarlijk bekend. Spr. vermeldde voorts de reddingspogingen en wees er od, dat de groote gouden medaille, cie ditmaal aan den schipper M. J. Bruin is ten deel gevallen, slechts in zeer zeldzame gevallen wordt uitgereikt. Als getuigen had de Raad opgeroepen den schipper van de Sch. 102, P. van der Zwan, den schipper van de reddingboot M. J. Bruin en den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, Jhr. ir. G. B. R. de Graaff. Het eerst verschijnt schipper Van der Zwan; hij geeft enkele bijzonderheden van het schip, waarmede het ongeluk gebeurde. De „Maar ten", een schip van ruim 116 bruto ton, ge bouwd in 1903 te Vlaardingen en voortgedre ven door een motor van 100 p.k., was in Mei op de helling geweest en door de scheepvaart inspectie in orde bevonden. Schipper Van der Zwan vertelt dan, dat hij sinds Mei in het bezit is van een certificaat van bekendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanva ringen op zee en verder met de noodige keu ringsbewijzen. De Sch. 102, eigendom van de N. V. v/h. Frans Vroolijk, was 6 September met een be manning van 14 koppen uitgevaren ter haring- visscherfi op de Noordzee. Zooals de schipper bij het voorloopig onderzoek der scheepvaart inspectie reeds heeft verteld, bevestigt hij, dat 6 October besloten werd naar Scheveningen jfecrug te varen. Men had 38 last haring aan boord. In den nacht van Zaterdag op Zondag 9. .October omstreeks één uur kwam het schip vobr de Scheveningsche haven. Hoewel reeds een logger naar binnen was gestoomd, zag de schipper er van af, om direct naar binnen te loopen. Niet alleen stond er een Z. W.-wind van een kracht 7 8, maar bovendien was het val lend water. Eerst Zondagmorgen oesioot de schipper de haven binnen te gaan. Uit voor zorg werd eerst nabij de kust gestoomd, om te zien hoeveel water er stond en toen bleek, dat er slechts 28 palm gelood werd, keerde de schipper weer in open zee terug, om nog eeni- gen tijd op meer water te wachten. Gezien het springtij mocht hij dit verwachten, zoo zegt hij. Ongeveer een half uur later, toen hij dacht, dat er nu genoeg water stond, werd het roer opnieuw gewend, thans met het vaste voorne men de haven binnen te loopen. Get. geeft dan een uitvoerige beschrijving van de voorzorgsmaatregelen, die hij heeft ge nomen om bij den heerschenden stormwind tus- schen de pieren door te varen. Dan komt de schipper tot de stranding zelve. Hij vertelt dat op het oogenblik toen de voor steven in het midden van de koppen van de buitenpieren zou komen het achterschip hard naar het Noorden zwaaide. Het gevaar inziende, gaf hij onmiddellijk bevel de fok in te nemeri om daardoor te trachten het schip vlug bij te draaien en zoodoende nog binnen te komen. Bij het stampen van het schip was op dat oogen blik echter nog niet gevoeld, dat het schip op het zand gestooten had. De logger werd als het ware vastgehouden. Hij had in het geheel geen vaart meer en luisterde niet meer naar het roer. Toen werd nog een laatste poging gedaan om een stranding te voorkomen. Om te probeeren of het schip nog langs en benoorden den Noor derpier wilde afzakken en om eventueel aan lij daarvan te komen, werd de motor afgezet, maar ook dit hielp niet. Dadelijk daarop werd de motor weer op voor uit gezet, maar toen reeds stootte het voorschip tegen de steenen van den kop van de Noorder pier. De logger zwaaide toen heelemaal om tot dat ook het achterschip op de steenen sloeg en het vaartuig geheel „geboeid" stond. Terwijl het schip zinkende was en de bran ding en de hooge zeeën er hoog over heen sloegen, zocht de bemanning op het voor- en achterschip de hoogste plaatsen op. De meesten klommen in het want, een sprong over boord en drie anderen werden van boord geslagen; Twee wisten het strand nog te halen, de beide anderen verdronken. Dan vraagt prof. Taverne den schipper, of bij niet beter nog een paar uur had kunnen wachten. De schipper: We gaan altijd naar binnen, wanneer er opkomende vloed is. Dat is geen bezwaar. De voorzitter: Maar het was op genoemd tijd stip toch het ongunstigste moment van den 6troom. Ik heb den indruk, dat u beter een paar uur had kunnen wachten. Dan zou er geen stroom meer zijn geweest. De voorzitter: Wat is nu volgens u de oorzaak van de ramp? De schipper: De groote branding op de bank, die voor den ingang van de haven (de z.g. defensiedrempel) moet liggen. Dat loggers daar aan den grond stooten, is niets bijzonders; dat komt wel vaker voor. Ik kan voorbeelden genoeg geven. vindt het onverantwoordelijk, dat u den kluiver (zeil op 't achterschip) niet heeft geheschen. Had u dat wél gedaan, dan zou de vaart groo- ter zijn geweest. U moet niet vergeten, dat de schepen steeds zwaarder en grooter worden, terwijl de haven niet verandert. De schipper: Daar zegt u een waar woord, mijnheer. De schepen gaan met hun tijd mee, maar de haven niet. De inspecteur-generaal: U wist, dat de stroom zeer sterk was, zoo ongeveer 4 mijl. De schipper: Ja. De inspecteur-generaal: U wist ook, dat de stroom over een paar uur zou zijn opgehouden. De schipper: Ja. Maar dat zegt niets. We gaan altijd naar binnen als er genoeg water staat. De inspecteur-generaal: Ongeacht de om standigheden? De schipper: Over het algemeen wel. Met N.W. wind is het echter oppassen. Dan wordt als getuige gehoord de hoofdin genieur van den Rijkswaterstaat, jhr. ir. G. B. R. de Graaff. De voorzitter verzoekt dezen ge tuige, enkele hijzonderheden mede te deelen omtrent den toestand en de diepte van den haveningang voor en na de scheepsramp. Get. vertelt, dat de laatste peiling voor het vergaan van de Sch. 102 gebeurde 8 September Doen was er niets bijzonders geconstateerd. Na de ramp 16 October is de toestand op nieuw opgenomen. Er werden belangrijke wijzigingen gecon stateerd, wijzigingen zooals in geen 15 jaar zijn waargenomen. Op sommige plaatsen waren verdrogingen van wel anderhalve meter. Het is waarschijnlijk, dat deze erge verzan dingen veroorzaakt zijn door de zware stormen van 48 October; met zekerheid kan get. dat echter niet zeggen. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot verlen ging van den werkingsduur van de wet van 5 November 1936 houdende tijdelijke maatrege len betreffende de mechanisatie in de sigaren- industrie. Hieraan wordt o.m. het volgende ontleend: De instemming met dit voorstel tot verlen ging van den werkingsduur dezer wet belette evenwel niet, dat op den inhoud en de toe passing van de wet critick werd uitgeoefend. Zoo betreurden eenige leden, dat de regee ring in 1936 niet krachtiger heeft ingegrepen. De aanzienlijke voorsprong van de groote be drijven bleef en blijft bestendigd. Verscheidene leden voerden nogmaals een pleidooi voor het verbod van het machinaal vervaardigen van sigaren boven een bepaal den kostprijs. Sommige leden hadden vernomen, dat de Minister van Economische Zaken bij de toe passing van deze wet in het algemeen geen ontheffing verleent, indien een fabriek reeds voor een zeker gedeelte gemechaniseerd is. Het gevolg daarvan zou zijn, dat sommige firma's de ontvangen orders niet behoorlijk en op tijd kunnen afleveren, ook al zouden zij de be schikbare sigarenmakers volgens de vroegere werkmethode te werk stellen. 'Er is immers in sommige plaatsen een tekort aan geschoold personeel en daarin kan niet zoo vlug worden voorzien. Deze toepassin^van de wet strookt, naar het oordeel dezer reden, niet met de be doeling van den wetgever. Andere leden maanden in dit opzicht tot voorzichtigheid aan. Uitbreiding van mecha nisatie om wille van bijzondere orders houdt, naar de meening van deze leden, gevaren in. Sommige leden zouden de wet aldus willen wijzigen, dat de bedrijf,sraad als adviesorgaan in concrete gevallen wordt uitgeschakeld en al leen wordt gehoord voor de vaststelling van algemeene richtlijnen. Vele andere leden verzetten zich tegen het denkbeeld om den bedrijfsraad uit te schake len. Verscheidene leden meenden, dat het aan de naleving der wet ten goede zou komen, als de beslissingen van den minister betreffende de toelating van machines aan de vakbonden der arbeiders in het bedrijf werden medege deeld. Woensdag 30 November, den herdenkingsdag van de landing van den Prins van Oranje te Scheveningen, zal de Stichting Scheveningen tot viering van nationale en Oranjegedenkda gen een krans leggen aan den voet van den naald, het gedenkteeken, dat aan den Zeeweg, tusschen den vuurtoren en hotel Zeerust, als herinnering aan dit historisch feit is verrezen De voorzitter der Stichting, de heer M. den Heyer, zal daarbij een korte toespraak houden. Na afloop van deze plechtigheid omstreeks kwart over twee zal een gedenksteen worden onthuld in perceel Keizerstraat 58. Dit gebouw is de voormalige pastorie van 4s- Petrus Faas- sen de Heer, waar de Prins van Oranje na zijn aankomst eenige oogenblikken heeft vertoefd, om na de koude zeereis eenige ververschingen te gebruiken. Hij werd daar ontvangen door de beide dochters van den predikant (deze Was zelf afwezig, naar men zegt, gevlucht wegens ver denking van overtreding van het continentaal stelsel) en toegesproken door den oudsten be woner van Scheveningen, Berkenbosch Blok. Ter herinnering aan dit bezoek is in den gevel van het gebouw een gedenksteen aange bracht. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, zal de onthulling verritSiten. Een getrouwe historische voorstelling van de gebeurtenissen te Scheveningen op 17 en 30 November 1813 zal zijn Woensdag 14 December. Dan is de haringvisscherij geëindigd en kan de geheele Oranjelievende bevolking van Scheve ningen aan de feesten deelnemen. Dan denkt U dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek immers geen fleschje meegeven, maar een warme jas! Want U kunt niet zooveel aan trekken of U hebt het toch weer zoo te pakken, omdat een rheumatieklijder door de bij rheuma tische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie overgevoelig is voor koude, vocht, etc. Wees verstandig en neem serieus de bestrij ding van de oorzaak ter hand, die ligt in het onvoldoende werken van de afvoerorganen, als lever, nieren en ingewanden, waardoor afval stoffen gelegenheid krijgen zich op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat Uw organisme reinigt, van het overtollige urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt. En als U Kruschen trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit terug te keeren. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). C. Reyers, namens het 6e reg. inf. en ritmees ter O. Ch. G. M. Janssens namens het tweed» half reg. huzaren, brachten eveneens de ge- lukwenschen namens hun corpsen over. Kapt. F. J. J. F. M. van dep Kroon, com mandant der koninklijke marechaussee uit het district Elreda, de aalmoezenier majoor Van der Maden, ds. dr. H. van Oyen namens de Nederl. Hervormde gemeente, mr. F. Pels Rijcken, oud-deken van de orde van advocaten, de heer De Neve, de senaat van het corps cadetten, een deputatie van het corps adelbor sten, een deputatie van de onder-officieren van de K. M. A., benevens talrijke particulieren, sloten zich bij andere autoriteiten aan. Intusschen was in de casino-bioscoop een voorstelling begonnen, speciaal voor de cadet ten met hun invité's, waarna te zes uur een feestmaaltijd voor de cadetten plaats had. Des avonds te acht uur had in het gebouw Con cordia een gala-avond plaats, waarop het muziekcorps van het 6e reg. inf., onder leiding van kapelmeester A. C. van Leeuwen een con cert gaf, terwijl tevens eenige tooneelstukjes door de cadetten werden uitgevoerd. Een gezellig bal besloot den eersten dag der feestelijkheden. Nadat Donderdagmiddag eenige schermwed- strijden in de groote gymnastiekzaal van de Koninklijke Militaire Academie te Breda had den plaats gehad, werd om drie uur in de receptiezaal een receptie gehouden. Allereerst werd de gouverneur, generaal- majoor H. C. G. baron Van Lawick, gecom plimenteerd bij monde van overste Stuvel, hoofd van het onderwijs der K. M. A., die namens de officieren en burgerleeraren van de K. M. A. hun gelukwenschen overbracht. Alsdan werd het woord verleend aan ir. A. F. J. Eleukers, die namens een commissie uit de Bredasche burgerij den gouverneur kwam gelukwenschen met het feest van het 110-jarig bestaan. Hij bood namens een groot aantal in gezetenen aan de K. M. A. een klok aan, om den aanvang en het einde der verschillende lesuren en oefeningen aan te kondigen. Dan traden naar voren de burgemeester van Breda en de gemeente-secretaris, de heeren B. W. T. van Slobbe en mr. Ph. van Woensel, die namens het Bredasche gemeentebestuur den gouverneur hulde kwamen brengen. Het woord werd vervolgens gevoerd door den houtvester der houtvesterij Breda, den heer P. A. Tutein NPlthenius, die een prachtiger; krans van onverwelkbaar groen aanbood. Notaris Drion en dé heer N. O. J. de Pauw Gerlings, vice-voorzittér en secretaris van de vereeniging „Concordia" kregen vervolgens ge legenheid hun gelukwenschen aan te bieden, waarna mr. F. Smits, voorzitter, en J. van der Marck, secretaris van Breda Vooruit, eveneens hun opwachting kwamen maken. Dan verschenen de heeren J. Meeus en dr. P. J. M. H. Eloots, resp. voorzitter en comman dant der Bredasche burgerwacht, waarna ook afgevaardigden van den A. N. W. B. en van de K.N.A.C. hun hulde kwamen betuigen. ■Een tweetal officieren van den Belgischen generalen staf n.l. de kapiteins Heirman en Van Bingen, verschenen hierna in de receptie zaal. Kapitein Heirman bracht in een in het Nederlandsch uitgesproken rede de gelukwen schen over van zijn commandant, generaal Njjssens, gouverneur der Belgische Koninklijke Militaire Academie. Kolonel C. P. Brueckel, garnizoenscomman dant en commandant der 6e infanteriebrigade met zijn adjudant, gevolgd door majoor A. G. Zooals men zich zal herinneren, bespraken vvij dezer dagen in een kort artikeltje de voor- hoede-puzzle van onze nationale ploeg en ga ven wij tevens een formatie aan, welke o. i. de moeite van een proefneming zeer zeker waard zou zijn. Het blijkt, dat wij in dezen niet alleen ston den. De T. C. namelijk, welke Woensdag het elftal samenstelde, dat op 30 November; in Rot terdam tegen de Hongaarsche „Veulens" zal uitkomen, bleek in dezelfde richting te hebben gezocht en formeerde de voorhoede, zooals wij die in bovengenoemd artikel als de o. i. meest sterke hebben gelanceerd. Voor de rest vielen er in de keuze van het elftal gêen verrassingen te noteeren. Achter- en middenlinie komen uit zooals dit het geval was in de laatste internationale wedstrijden, met uitzondering van Weber, die Woensdagmidda; vervangen is door Blomvliet (Ajax) en zelf als back bij den Zwaluwen-wedstrijd op Donder dagavond fungeert. Het Nederlandsch elftal is als volgt samen gêsteld Doel: Van Male (Feijenoord) Achter: Blomvliet (Ajax) en Caldenhove (D. W. S.) Midden: Paauwe (Feijenoord), Anderiesen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Draeger (D.W. S.>, De Boer (K.F. C.), Dumortier (D.O.S.), Van Spaendonck (Neptu- nus) en De Harder (V. U. C.) Als reserves zijn aangewezen Pil (Sparta), Van der Heide (Feijenoord), Roelofs (Go- Ahead) en Vente (Feijenoord). Den volgenden dag, op 1 December dus, zul len de Hongaren op het verlichte V. U. C.-ter rein een wedstrijd spelen tegen een Zwaluwen- elftal, dat in de volgende opstelling zal ver schijnen Doel: Dijkstra (Z.F.O.). AchterWeber A. G. O. V. V.) en Van Ier land (Willem 2). Midden: Stam (V.U.C.), Punt (D.F.C.) en Been (Ajax). Voor: Vöndenhöff (Juliana), Balvers (V. S. V.), Vente (Feijenoord), Lenstra (Heerenveen) en Ooms (D. W. V.). Als reserves zijn aangewezen Dommers (V. U.C.), Chouffeur (A.D.O.), Bekenes (D.H.C.) en De Heer (A.D.O.). Deze wedstrijd begint om acht uur. Het bedrag van de heffing en de steunuit- keering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 24 November tot 1 December vastgesteld op 70 cent per kg. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 75 cent per K.G. De offlcieele Deensche boternoteering is Donderdag vastgesteld op 260 kronen is 99 ct. 4.20 Variétéprogramma. 5.20 Harry Roy's Band en solisten. 7.05 Viool en piano. 8.20 Variétéprogramma. 10.00 BBC-Harmonie-orkest. 11.40 Jack Harris' Band. 11,50 Dansmuziek. AMSTERDAM, 25 Nov. Visch. Kabeljauw 1.30 4.80, Leng 1.201.80 per stuk. Koolvisch 1.50 3 50 per 5 stuks. sehelvisch 1.255.50 per 10 stuks. Middel Tongen 1.00 per kg. Karper 14 cent, gest. Makreel 78 cent per pond. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal 2025 cent, Bot 1824 cent per pond. Versche Bok king 1.75—2.25, Harder Bokking 22.50 per 100 sti-ks. Gest. Makreel 8—10 cent per pond. BODEGRAVEN, 24 Nov. Eierenveiling. Aange voerd werden 5633 stuks. Prijzen: kipeieren wit 4.805.30, bruin 5.305.60, kuikeneieren 3.90— 4.60, eendeieren 44.10 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Nov. 41000 kg. Roode kool 1.30—1.70, 51000 kg. Gele kool 1.30, 54000 kg. Deensche Witte kool 1—1.20, 1400 kg. Savoye kool 1.902.60, 8900 kg. Uien 3.904.20, grove Uien 3.503.80, drielingen 2.803.20, stek I io1.60, 4800 kg. Peen 2.303, idem kleine 0.801. 10000 struik Andijvie 1.30—2.10, 268 kg. Druiven: Alicante 16 8031.40. DEN HELDER, 24 Nov. Gemeentelijke Vischaf- slag Aangebracht door Korders: Tongen 8595 cent, Slips 7080 cent per kg. Schol I 88.50, II 2.602.80, Schar 2.40, per kist. 650 manden Sardine 1.201.90 per mand. Door garnalenvis- schers: levende garnalen 1.852, gekookte gar nalen 15 cent per kg. HOOFDDORP, 24 Nov. Granen en Zaden. (Boe- rennoteerlngen). Rogge 7.207.40, Chevalier Gerst 7.40—7.80, Wintergerst 7.107.30, Haver 66.30, Duivenboonen 9.7510.50, Paardenboo- nen 8.759.10, Groene Jrwten 8.609.25, Vale Erwten 11.00—14, Gele Mosterd 14.0016, Kana riezaad 77.25, Karwijzaad 19.5020, Blauw- maanzaad 24.0025. Koolzaad 99.50.-Per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 25 Nov. 48000 kg. Roo de kool 1.302.10, 8200 kg. Gele kool 1.301.50, 61600 kg. Deensche Witte kool 11.10, 16000 kg. Uien 3.804.10. grove 3.403.70. drielingen 2.80 3.20, nep 6.20, 1100 kg. Peen 22.60, 1300 kg. Blauwe Eigenheimers 2.602.70, 7600 kg. vroege Witte kool 90 cent. 2500 struik Andijvie 90 cent. 185500 kg. pootaardappeleneerstelingen 28-35 A 4.50, 35-55 A 4.20, B 4.00 en C 4.20, 35-45 B 4.80. OUDENBOSCH, 24 Nov. R.K. Veilingsvereen „Oudenbosch en Omstreken". Appelen 14.0023, Blauwe Druiven 36.0038, Peren 17.0025 per 100 kg. Andijvie 1.101.40 per 100 stuks. Kroten 2.003 per 100 kg. Roode kool 1.102.10, Witte kool 1.101.60. Savoye kool 11.70 per 100 et Bospeen 2.003 per 100 bos. Breekpeen 1.20— 1.90 per 10o kg. Prei 2.003 per 100 stuks. Schor- seneeren 8.00—9 per 100 kg. Selderie 12.20 per 100 stuks. Spruttkool I 15.00—21. II 7.00—9, Uien 2.003, Witlof I 14.0016. II 8.009, Sjalot 10.00—12 per 100 kg. ZWOLLE, 25 Nov. Boter. Aanvoer 4 1/8 vaten. 1 1/16 vat en 120 stukken van een pond. Prijs 1.601.65 per pond, per 1/8 vat van 20 kg. prima 3131.50. per 1/18 vat van 10 kg. 15.50. 30.000 kipeieren 3.755.75 per 100 stuks. Veemarkt. Men besteedde voor: neurende en versch gekalfde koeien 110.00180, dito vaarzen en schotten 160.00240. gustekoeien voor de vet- wcide of stal 110.00185, dito vaarzen 120.00 180. voorjaarskalvende koeien 125.00200, ljé- jarlgo springstieren 80.00—170, 1 '/j-jarige plnke'n 110.00170 jonge fokkalveren 30.0080. nuch tere kalveren 6.0012, vette koeien en ossen aan bouten 4862 cent per kg., dito stieren 48 56 cent, dito kalveren 7090 cent. dito schapen 10.0020, lammeren 8.0015, 6-weeksche biggen 9.0011, 14-weeksche dito 11.5014, drachtige varkens 50.0080, magere dito 50.0078 per stuk, vette dito 4048 cent per kg. Overzicht. Neurende en versch gekalfde koelen en vaarzen prijshoudend, mindere soorten kalm, eerste soort duur. mindere soorten rdolijk, guste- voorkalfde koeien, pinken en vaarzen kalm, prijshoudend. Kalveren redelijke prijzen, echter niét hooger. schapen flauw. LEEUWARDEN, 25 Nov. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 pi. 1313.50, idem 40 plus 20—20.50, Goudsche kaas 20 plus 1313.50, idem 40 plus 2020.50, volvette kaas 40 plus 24.5025, broodkaas 40 plus 2020.50, Leidsche kaas 20 plus 1313.50 per 100 kg. Handel kalm. LEEUWARDEN. 25 Nov. Veemarkt. 50 Enterstie ren 110.00220. 62 Twenterstieren 220.00350, 446 vette koelen 130.00180 per stuk, 40—66 ct. per kg. 749 melk- en kalfkoelen 120.00300, 145 pinken 90.00180, 908 graskalveren 22.0095. 456 nuchtere kalveren 4.007, 288 vette schapen 12.00 —23, 115 weideschapen 10.00—17, 234 lammeren 8.0016, 188 vette varkens 40.00145 per stuk. 4251 cent per kg. 30 magere varkens 22.0045, 270 kleine biggen 6.0014, 38 bokken en geiten, 46 paarden. Totaal-aanvoer 4028 stuks. Overzicht. De aanvoer nam heden weer iets toe; de handel in stieren was flauwer gestemd; vette koeien eerste soort tamelijk vlug en stijgend in prijs; afwijkende soort gedrukt; voor de regeering werden een aantal slachtkoeien aangekocht. Melk en kalfkoelen goede soort, hersteld van mond- en klauwzeer, tamelijk vlug en wel prijshoudend; overigens slepend; pinken handel stug en prijzen eerder iets minder; graskalveren, voorzoover de - goede soort betreft, redelijk en prijshoudend, ove- rigens stug. Nuchtere kalveren handel Iets vlug-' HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 KRO-Melodlsten en solist. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-Nadhtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke RVU. 7.35 Actueeie aetherflltsen. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.30 Afgestaan aan den V. D. B. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Intermezzo. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.00 Adventsprogramma en declamatie. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending (8.0010.00; 10.20—7.30 en 8.0012.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 1.30 De Ramblers. 2.15 VARA-orkest. 3.00 Gedeelten uit de opera „Le Coq d' Or" (opn.). 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Fantasia. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.30 Zeeuwsch programma. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest en solisten. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 ,.En nu.Oké" (opn.). 10.30 Berichten ANP. 10.35 Zang en planoduo. 11.00 Orgel en hobo. 11.30 Cor Steyn's accordeonorkest. DROIT WICH, 1500 M. 11.20 Pianovoordracht. 11.50 BBC-Schotsch orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 New Hlppodrome-orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 9.00 10.05 12.05 12.30 1.00 1.10 2(40 2.50 3.30 5.05 5.25 5.35 7.30 9.30 10.25 11.20 PARIS, 1648 M. en 10.00 Gramofoonmuziek. Conservatorium-orkest. Gramofoonmuziek. Zang. Gramofoonmuziek Blaireau-orkest. Gramofoonmuziek. Zang. Gramofoonmuziek. Zang. Gramofoonmuziek. Cellovoordracht. Gras-orkest. Variétéprogramma. Symphonie-concert. J. Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 11.20 Orkestconcert. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 6.20 Gevarieerd programma. 7.30 Orkest en solist. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Dansorkest en solisten. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 12.50 1.50 2.20 2.50 3.20 3.50 4.35 6.20 8.20 8.50 11.00 11.20 12.20 12.50 1.50, 3.35 4.50 5.35 6.10 6.35 8.50 11.00 11.50 BRUSSEL, 323 en 484 M. 322 M. Gramofoonmuziek. en 1.30 Orkest. Gramofoonmuziek. José Guédarlana-orkest. Orgelspel. Vervolg concert. Zang. Piano, viool. Orkest, solist. Gramofoonmuziek. Symphonie-orkest en solist. Populair concert. Dansmuziek. 484 M. Gramofoonmuziek. en 1.30 Kleinorkest. 2.55, 3.15 en 3.30 Gramofoonmuz. Gertler-kwartet, blaasensemble en solisten. Pianovoordracht. Kleinorkest. Kleinorkest en soliste, en 7.35 Gramofoonmuziek. Symphonie-orkest en solist. Dansorkest en soliste. Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Orkest, Robert Gaden's orkest, Meis- ter-Sextett en solisten. 9.50 Cello en piano. 10.20 Kleinorkest en solisten. Origtneele foto van een otoerkteed. verbrand door meaffzuut Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal m een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U. dat dit zuur zoo krachtig is. dat he; een gat zou kunnen oran- den In een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen dooi scheikundigen. Zij druppel den wat zoutzuur (wat de zelfde samenstelling neelt als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van pl.m. 15 c.M. Indien dit reeds het geval is met een vloerkleed zult 0 zich kunnen voorstellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt Digestif Rennie pastilles te ne men. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speekse, ver mengt en daardoor een onmiddellijke uitwerking heeft. Het bevat bestanddeelen. die het zuur absorbeeren en neutraliseeren de andere be standdeelen, die de spijsvertering krachtig be vorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Reniiic- pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bij zonder prettig in te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgi of wanneer Uw maag is aangetast door overtollig zuur koop dan dadelijk een pak Digestif Ren nie Pastilles. Digestif Rennie Pastilles zijn ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogis ten 0.40 per pakje en 1.26 per groot pak. Naar reeds is medegedeeld, is krachtens het Crisis-Haringbesluit 1938 met ingang van 27 November 1938 een verbod tot het zouten van haring te verwachten, loopende tot 1 Mei 1939. De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt hieromtrent bekend, dat het gebruiken van zout ter verduurzaming van haring alleen kan ge schieden krachtens een door of vanwege den minister van Economische Zaken afgegeven vergunning, welke slechts wordt uitgereikt aan georganiseerden bij de Nederlandsche Vissche rijcentrale, echter onder voorwaarde, dat het gebruiken van zout geschiedt, hetzij uitsluitend ter voorkoming van bederf tijdens het vervoer, hetzij in een rookerij, inleggerij of soortgelijke inrichting, voor zoover aldaar noodzakelijk voor de uitoefening dezer bedrijven. Het is den houder eener vergunning verbo den, haring in tonnen te verpakken, alsmede haring in voorraad te hebben, waarvoor in strijd met genoemde voorwaarde zout is ge bruikt. Aanvraagformulieren ter verkrijging eener vergunning zijn op verzoek verkrijgbaar bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 3—4, te 's-Gravenhage; bij het Uitvoercertificatenbureau, Rijksvischhal te IJmuiden; aan den Vischafslag te Den Helder en bij de controleurs der Nederlandsche Vis scherijcentrale, te Vlaardingen, Da Costastraac 18, te Katwijk aan Zee, ten Brittenstraat 60 en te Scheveningen, Haringkade 71. 's-Gravenhage, 24 November 1938. Ter Londensche beurze neemt men stellid aan, dat, wanneer de internationale toe stand een gunstige wending neemt, de invloed hiervan op de fondsenmarkt niet achterwege kan blijven. Voor het eerst sinds weken lang bleef de goudprijs te Londen op 149/2 onveranderd- 1.07 millioen werd aan goud omgezet. De productie van kunstzijde in Engeland bedroeg in October 11.75 millioen Vb., in Sep tember en 13.57 millioen lb, in October van het vorig jaar. In de eerste tien maanden 117.51 millioen lb. tegen 129.36 millioen lb- in de overeenkomstige periode van het vo rig jaar. Ondanks het feit, dat door de verlaging van het disconto door de Banque de France van 3 pCt. tot 2'A pCt. het vertrouwen der regeering wordt aangemoedigd, overtuigt men zich te Parijs er van, dat van een repa- trieëring van het gevluchte kapitaal ui' Frankrijk 'nog geen sprake is. Dit laatste in verband met de nieuwe stakingsgolf in Frankrijk. De monetaire autoriteiten wen- schen echter voort te gaan met het econo misch herstel. Armour en Co. boekte in het jaar pot einde October naar raming een netto-ver lies van PA millioen tegen een netto winst van 9.71 millioen in het vorig jaar- Het tweede half jaar was minder slecht dan het eerste en het nieuwe jaar vangt onder gunstiger omstandigheden aan. De afzet stijgt belangrijk. Volgens fabrikanten van autobanden te Akron en Cleveland kan per einde Novem ber een verdere vermindering der Ameri- kaansche rubbervoorraden worden ver- ivacht n.l. tot 265.000 ton. Per einde October bedroegen de voorraden 269.937 ton en wa ren de kleinste sedert October. 1937 toen de voorraden 200.025 ton bedroegen. In verband met de opheffing van de ko per-restrictie buiten de Vereen. Staten zü''} Amerikaansche koperkringen optimistisch ten opzichte van de verdere prijsontwikke' ling. Men verwacht de handhaving van den binnenlandsehen koperprijs en een leven dige vraag in het begin van 1939. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.51%8.54 (v- sl 8.54%); de Dollar op 1.83%—1.83% (v. sl- 1.83 13/16); de Frank op 4.76'A4.78 (V. sl- 4.18%)de Belga op 31.0731-11 (vorig slot 31.09) en de Zwitsersche Frank op 41.80-- 41.85 (vorig slot 41.70). De Nivas verkocht 2664 ton superieure sui ker en 101 ton bruine suiker voor consuvnV' tie. Voorts 14.176 ton superieur en 928 ton bruine suiker voor export. ger, prijzen bleven vrijwel gelijk. Varkens koriej aanvoer, handel tamelijk vlug en ongeveer prijs houdend. Kleine biggen iets duurder. Wolvee kal"'- Vette lammeren iets meer vraag en prijzen vaster- Maandag J.l. nam de N.V.C. 168 varkens over. ZWOLLE, 25 Nov. Boter. Aanvoer 150 kg. Hah del kalm. Huiden. Koehuiden 12 cent, pinkenvellen 12 cv, stlerenveUen 10 cent, vette vellen 17 cent, grasvei' len 15 cent per kg. Paardenhuiden 7.00 per stu»' Handel flauwer. Veemarkt. Aangevoerd 3473 stuks, als: 164» runderen, 479 graskalveren, 356 nuchtere kalveren, schapen 118, geiten 4, schrammen 232, varkens 1 biggen 608. LEEUWARDEN, 25 Nov. Zuivel. Sleutel' kaas 17—19, Nagelkaas 12—31, Goudakaas 93r- 34, Edammerkaas 43. Aanvoer 1726 kg. Vei' lingboter 1.291.33 per kg. Aanvoer 3/6 vateh- Commissie 75. Eierenhandel. Aangevoerd Wet' den 10500 kg. kipeieren. Prijs 3.755.25 per 1° stuks, handelsprijs 7085 ct. per kg., 200 k?' eendeieren. Prijs 3.253.75 per 100 stuks, hah' delsprijs 4550 ct. per kg. Pluimvee. Aah' gevoerd werden: 10 slachthanen 0.601, 1" slachtkippen 0.551.20, 58 jonge hanen 0.50^ 1.25, piepkuikens 1070 ct. per stuk, 15 konO' nen 2530 ct. per kg. AMSTERDAM NIJMEGÜjg N.Z. Voorburgwal 326/28 Marlënburff Alle effectenzaken Beleggingsadvies®'! Vraagt gratis toezending van onze Beursberichte Plaatsing of conversie van Kerkelijke leenlng6*1' mede op ondcrbandsche schuldbekentenis VRIJDAG 25 Nov. Waar- nemingspunten V co Sedert Gisteren Keulen 6 u Lobith Nijmegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr W Arnhem Vreesw. 1. w Maastr. H.s. 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith 30.64 10.25 8.65 3.62 8.60 1.76 9.18 3.08 0.12 41.65 41.30 9.75 5.35 5.70 38.04 9.67 7.50 2.42 1.77 0.71 8.35 2.10 0 02 42.11 1220 11 83 5 13 1.53 0.57 0.51 0.43 036 0.3S 0.12 004 0.2» 0.04 0,61 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt 8®' acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopen® stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Gr®] (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 4322 AMSTERDAM Dl) Kanaalwater 8 u 0 27— AP 12 u 0 39- AP 2 u 0.46— AP Stadswater 8 u 0 27— AP 12 u 0.39— AP 2 u 0 46- AP WATERSTAND 25 Nov. 24 Nov. Rheinf 1.96 1.83 Em.l Brelsach 1 76 1.60 Jaub 1.59 Kehl 1 96 1.90 Joblenz 2 29 Maxau 3 36 3.34 rrier 1.05 Mannh 2 37 2.20 Keulen 2.10 Diedesh Ousseld 1.38 Lohr rtuhrort 0.41 Mainz 2.23 2.03 Wesel 0.04 Bingen 1^1 1.42 Emmerik 0J02 Amstelwater 8 u 0 .27— AP 12 u 0.39- AP 2 u 0 46— AP IJselm water 8 u 0.38— AP 12 u 0,46— AP 2 u 0.80- AP OP DEN RIJN 25 Nov. 24 N»v' 1.53 0 n ooj 000 0..D

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6