De verklaring tusschen Frankrijk en Duitschland De „erfvijandschap" ten einde? Critiek op het onderwijsbeleid HOOFDKOU De Fransche pers blijft wantrouwend „Naar een nieuwe gemeenschap Vicks Va-tro-nol St. Willibrordus- herdenking BROEDERSCHAP DE KATHOLIEKEN ZWIJGEN Buitenlandsch overzicht Stop die ellendige Kerkelijk leven VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 Beteekenis en waarde van concordaten Artikel van pater Rosa S. J. in de Osservatore Beraadslagingen over wonderen te Rome De Osservatore over een Kreis- leiter en een Zoeloe Koudegolf in Amerika doodt 25 personen Naar heiligverklaring van Gemma Galgani Britsche Tennis-Bond handhaaft Footfault-regel 6 m Zijn bewondering... doet haar begrijpen, hoezeer de verfijnde geur van Tosca haar charme verhoogt. Het is dit heerlijk parfum, dat ge in Tosca Eau de Cologne vindt gecombineerd met de verfrisschende eigenschap pen van echte "4711" Eau de Cologne. Var fum Eau de Cologne Heep Voeder Creme fotion - Badzout 99 ,Den geest van het geheele Neder - landsche volk moeten we be reid maken, om tot een nieuwe ordening te komen" Rede A. C. de Bruyn De heer A. C. de Bruun HJIIIIIHMII De nood der Duitsche vluchtelingen Minister Colijn confereert OVERZICHT TWEEDE KAMER De zwakste schakel van het kabinet De plannen voor een openluchtspel PASTOOR J. M. H. H. MOERELf Audiëntie r"' De eerste kennismaking van Adolf Hitler met Frankrijk was niet aangenaam; zij had plaats tijdens den wereldoorlog aan het Westelijk front. Hij had daarbij de officieele opdracht Olie Franschen als zijn vijanden te beschouwen, en dienovereenkomstig te handelen. Dit offi cieele deel van zijn programma was met het einde van den wereldoorlog voorbij, doch er moet veel van die vijandschap in hem achter gebleven zijn tegen de Franschen, die hij als de onderdrukkers beschouwde van wat hij zijn vaderland noemde. Toen hij in de twintiger jaren zijn politiek program in „Mein Kampf' opstelde, kreeg Frankrijk een eigen plaats daar in, met het hoopvolle predicaat „erfvijand" met ■Wien eenmaal voor goed afgerekend moest wor den. Het valt moeilijk te zeggen, of de Fransche politici van die dagen reeds met Mein Kampï rekening hielden, doch zeker veronderstelden zij, dat de meeste Duitschers iets daarvan in zich hadden, en zij trachtten derhalve Duitsch land systematisch klein te nouden. Niet alleen door al hun invloed aan te wenden om den bin- nenlandschen toestand van Duitschland zoo moeilijk mogelijk te maken, doch ook en vooral door dezen potentieelen erfvijand te omgeven met een keten van mogendheden, die hem in bedwang moesten houden. Langen tijd is dit goed gegaan, doch het systeem was bij de eerste fout tot mislukking gedoemd, nadat Hitier, eenmaal aan de macht gekomen, ervoor gezorgd had, dat de buiten- landsche invloeden binnen zijn rijk tot een minimum gereduceerd werden. De Fransche fout Werd gemaakt tijdens de sancties, tegen Italië gericht, en had tot onverwacht gevolg, dat de as gesmeed werd: het onmiddellijk bewijs, dat het systeem van de „securité collective" door broken was. Londen schrok er danig van, en reageerde steeds vriendelijker op het liebaugeln Van de Duitsche machthebbers. Dit was het begin van een proces, dat te München in Sep tember j.l. zijn beëindiging vond: de keten was definitief gebroken, en het had er veel van weg, dat thans Frankrijk in een isolement was ge raakt. Achtte Hitier deze vernedering voor het trotsche Parijs voldoende, en beschouwde hij dit als de „definitieve afrekening"? Er is, vooral Van Engelsche zijde, veel aan de huidige waarde Van „Mein Kampf" getornd; het boek zou een i,jeugdige onbezonnenheid" zijn; niettemin geldt deze jeugdige onbezonnenheid in Duitschland hog immer als het heilig boek. Het zij daarmee Zooals 'twil, Hitier heeft thans verklaard geen ernstige geschillen meer met Frankrijk te heb ben en bereid te zijn tot het sluiten van een Overeenkomst met Parijs, zooals hij die met Chamberlain na München sloot. Neville Chamberlain heeft zijn groote voldoe- öing uitgesproken over de bereidwilligheid, Waarmede de Quai d'Orsay op deze verklaring ihgaat. Hetgeen weinig verbazing kan wekken, •ttidat zulk een Fransch-Duitsche verklaring geheel past in zijn systeem. Sedert München had Berlijn 'Frankrijk links laten liggen, doch iangzaam aan werden de relaties met Londen Verwaarloosd; er kwamen redevoeringen tegen de Engelsche gouvernante, en de „oorlogsdrij- Vers" Eden, Churchill en Duff Cooper; de feritsche reacties op de pogroms deden de deur dicht. Dus kwam Frankrijk weer aan de beurt; het is een systeem van Hitier geworden een Verdeelingstactiek toe te passen, waarbij hij een Voor een de vraagstukken isoleert, met alle kracht doorzet, en zijn succes consolideert door het aan alle zijden uit te buiten: een militair *anvalssysteem. Neville Chamberlain intusschen heeft dit succes voor Hitier noodig om a tort ®t a travers zijn vredesprogram door te voeren; hij den huidigen stand van de Britsche publieke **Pinie kan hij zelf zijn toenaderingspogingen ^ogenblikkelijk niet voortzetten, en toch had hij ®en succesje voor zijn politiek hard noodig, bij de klimmende oppositie tegen zijn bedoelingen. Èp. de situatie is nu eenmaal zoo, dat het uit met het stellen van eischen aan Berlijn, dat 'hans zelf eischen kan, daar het machtiger is. Öe rollen zijn omgekeerd. Reeds de vriendelijke woorden, die Hitier *Prak tot den scheidenden Franschen ambas sadeur, Frangois-Poncet, deden een toenadering Verwachten; het bleek, dat op den Quai d'Or- Sky een verklaring gereed lag, en het D.N.B. kaf den laatsten stoot door mede te deelen, dat he Führer geen Fransch-Duitsche problemen •beer aanwezig achtte, die een goede nabuur schap in den weg zouden staan. Von Ribben- hop zal dan binnen enkele dagen naar Parijs kaan, om een verklaring te onderteekenen, daarin de Fransch-Duitsche vriendschap een Vredesbelang genoemd wordt; geconstateerd V'ordt, dat er geen territoriale geschillen tus- Seiien beide meer bestaan, en beloofd wordt, hat alle toekomstige problemen langs den weg van overleg zullen worden opgelost. Straks kan dus Daladier evenals zijn Britsche ^Uega met een stuk papier zwaaien; van toe- behingen is hij evenwel niet zoo verzekerd als h&ze. Hoewel de Fransche premier zulk een ver garing wel als een politiek succesje kan be lhouwen in de wandelgangen van de Kamen men er in het algemeen vóór is do hactie der voor de buitenlandsche politiek zeer ^Voelige Franschen niet zoo onverdeeld gunstig b hij misschien gehoopt heeft; het is niet juist, wanneer men het voorstelt alsof alleen de so cialisten en communisten ertegen zijn. In het algemeen heerscht in de Fransche pers een zeker wantrouwen tegen zulk een verkla ring. Vooreerst, meent men, heeft Hitier al ge zegd, dat hij in Europa geen territoriale kwes ties meer kent; uiteraard is de nieuwe verkla ring niet toepasselijk op de koloniën, en Von Ribbentrop zal straks op grond van het te on derteekenen stuk papier van Parijs eischen, dat het daarover onderhandelt, hoewel reeds te Parijs verklaard is, dat hierover niet te spreken valt. En verder: nog in Maart verklaarde mi nister Goering aan Praag, dat eenzelfde afspraak tot onderhandelen, in '26 gesloten, volledig van kracht was; toen evenwel Praag enkele maan den later zich daarop beriep, haalde Berlijn de schouders op. Hoe zal het, vragen de cri- tische bladen zich af, met déze verklaring gaan? Er blijft in Frankrijk wantrouwen heerschen. hetgeen zelfs in een bespreking van de „Temps" tot uiting komt. Het blad voorziet, dat deze verklaring het gevaar van een onmiddellijke crisis afwendt, doch constateert nuchter, dat allerlei groote vraagstukken hangende blijven, en dat Frankrijk ook en vooral na deze ver klaring zich zal hioeten opwerken tot een mi litair vermogen, dat de beste garanties geeft voor een instandhouding en goede afwikkeling der beloften. Daarover hebben nu de Fransche en Britsche ministers gesproken: de militaire samenwer king tusschen Frankrijk en Engeland. En de „Figaro" herinnerde hen daarbij aan het woord van Mussolini aan den Brenner: „Grenzen war den niet gewaarborgd. Zij worden verdedigd." Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 24 November: De Osservatore Romano van hedenavond pu bliceert van de hand van pater Rosa S.J. een artikel over de beteekenis en de waarde van concordaten. Uitgangspunt vormt een artikel van Goebbels in 1933, dat door „Civilta Catto- lica" besproken en weerlegd was. Het artikel van pater Rosa komt op tegen de bewering van Goebbels, dat het concordaat de Kerk eigenlijk plaatst boven den Staat en dat de Kerk er het meeste voordeel van heeft. Het artikel brengt terloops landen als Engeland, Amerika en Nederland, landen zonder concor daat, ter sprake en zegt, dat de behoefte aan een Concordaat in die inden minder wordt ge voeld, omdat het natuurrecht daar nog wordt eerbiedigd. In Duitschland, aldus de schrijver, is dit niet het geval. Dinsdagmorgen heeft in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus de H. Congregatie der Riten be raadslaagd over twee wonderen, toegeschreven aan de tusschenkomst van de Eerbiedw. Diena resse Gods Emilia di Vialar, stichteres v. d. Con gregatie der zusters van „San Guiseppe dell' Apparizione". De Osservatore Romano verneemt, dat eenigen tijd terug de Aartsbisschoppelijke Curie van Freiburg bij de regeeringsautoriteiten van Baden in een rapport geprotesteerd heeft tegen een rede van „Kreisleiter" Fritsch, welke voor de doctrine en de bedienaren der Kerk ten zeerste beleedigend was. Zinspelend op de passage dier rede schrijft de Osservatore, dat er tusschen genoemden „Kreisleiter" en een Zoeloe een groot verschil in wereldconceptie bestaat, nJ. in zooverre, dat een Zoeloe niet de taal zou bezi gen, waarvan de Kreisleiter zich bediende. Donderdag heeft in tegenwoordigheid van den H. Vader de promotie plaats gehad van pater W. Wambacq, Praem. tot doctor in de bijbel wetenschappen. De H. Vader hield een korte toespraak, waarin Hij wees op het groote be lang van de bijbelstudie. NEW YORK, 25 November. (Reuter.) Boven het Noordoostelijk deel van de Vereenigde Sta ten heeft een sneeuwstorm gewoed, tengevolge waarvan 25 personen om het leven zijn gekomen. Te New York ligt de sneeuw meer dan zeven c.M. hoog. De temperatuur daalde tot 23 graden F. Zulk een lage temperatuur is sedert 1898 op dezen dag nog nooit geregistreerd. De H. Congregatie der Riten heeft een na der onderzoek ingesteld naar de wonderen, die voor de Heiligverklaring der Zalige Gemma zijn voorgedragen. Men verwacht dat in het begin van het volgend jaar de laatste plech tige zitting over het onderzoek dezer wonde ren zal plaats hebben, waarmee dan het eigenlijk proces afgeloopen zal zijn, en de Pos- tulator het z.g. „Decreet del Tuto" kan aan vragen. De strekking van dit Decreet is, dat er dan niets meer aan de Heiligverklaring in den weg staat. De Britsche Lawntennis Bond heeft besloten geen wijziging in den bestaanden footfault-regel te brengen. Origin flacon Sprenkel flacon Donderdagavond hield de af deeling Utrecht van den R.K. Metaalbewerkersbond een buiten gewone ledenvergadering in het gebouw van K. en W., waar het onderwerp „Naar een nieu we gemeenschap" werd ingeleid door den voor zitter van het R.K. Werkliedenverbond, den heer A. C. de Bruyn. De voorzitter zette uiteen, hoe het plan bij het afdeelingsbestuur gerijpt is om te komen tot het initiatief voor dezen avond en spreekt daarna een kort „in memoriam" naar aanlei ding van het overlijden van den heer J. Hen driks, in leven eersten voorzitter van de afdee- ling. Hierop verkrijgt de heer A. C. de Bruyn het woord. De vraag, aldus spr., kan gesteld worden, of het nu wel de tijd is een actie in te zetten en te organiseeren voor een nieuwe gemeen schap, gezien de groote internationale crisis, met zijn oorlogsdreiging, Jodenvervolging en geestelijke verdwazing, met zijn economische storingen en als gevolg daarvan aanhoudende werkloosheid.. Het antwoord op die vraag is, dat door dit alles de motiveering voor onze actie sterker is. Juist die geestelijke verwarring dat zoeken naar iets beters, legt ons Katholieken arbeiders, die vast overtuigd zijn de waarheid te bezitten, den plicht op, anderen den weg te wijzen naar de gemeenschap van broeder schap en sociale rechtvaardigheid. We zouden schromelijk verzaken, indien we in dezen tijd van geestelijke ellende met de handen over el kaar zouden blijven staan. De leegheid van den geest bevredigt niet. Is het niet verklaarbaar, dat zij, die den grond onder hun voeten zien wegzinken, ae oogen opheffen naar den stedehouder van Christus? Spr. zet uiteen de veranderde mentaliteit van veel andersdenkenden, waaruit een kentering ten goede spreekt. Hieruit kunnen we zien, dat wij den plicht hebben een apostolaat te ver vullen en een maatschappij te bouwen, die be woonbaar is voor onze Christelijk» menschen. In verband hiermede heeft het Verbond besloten het 3-jaren-plan te organiseeren. lllllllfllllü: De versiering is verdwenen, e= Stil is 't nu, na 't feestgedruisch; s Koning Leopold is nu weer In zijn land, hij is weer thuis. M 't Heeft gestormd en 't heeft gegoten In de dagen van het feest, Maar dat was nu ook het éénige, Dat niet prachtig is geweest, Want trots alle regenbuien En trots feilen, harden wind Was het goed in deze dagen, Want we vonden hier een vrind. Welkom was de jonge Koning, Om te juichen stond men klaar, Maar hij heeft ons volk veroverd Door elk woord en elk gebaar. Juist in deze droeve tijden, Die zwaar drukken op 't gemoed, Doet zoo'n hartelijke vriendschap, Doet zoo'n eendracht ons zoo goed. Nu de haat en nijd weer heerschen, Dat de wereld gruwt daarvan, Toonen België en Neerland Hoe het moet, en hoe het kan. H Koning Leopold ae Derde, Groote vriend van Nederland, Gaarne houden wij de vriendschap ij Van deez' dagen steeds in stand Tusschen vorsten en regeerders, Tusschen allen, groot en klein, België en Neêrland zullen Waarlijk broeder volken zijn. HERMAN KRAMER i illllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIli Onze actie bedoelt niet een ledenwerving op de eerste plaats, maar versterking van de geestelijke kracht. Zoo krijgen wij goede leden, met wie iets te beginnen is. Men schen, die op ideëele gronden toetreden, werklust en werkkracht kunnen demon- streeren, die geloof hebben en vertrouwen op eigen beginselen. Onder de katholieke bevolking moet komen een geest van vertrouwen, zooals „Quadrage- simo Anno" zegt, er zal klaarheid komen ten aanzien van de vragen, wat in sociaal opzicht niet en wel mag gebeuren. Genezing is alleen te vinden in de Christelijke leer en den terug keer tot het Evangelie. Den geest van het ge heele Nederlandsche volk moeten we bereid ma ken om tot een nieuwe ordening te komen, toe gankelijk maken voor het goede; dit is de hoofdreden dat we gekomen zijn tot deze actie. In het tweede gedeelte van zijn betoog be handelde spr. het concrete plan. De tijdsduur van 3 jaar is gesteld, omdat de actie uitmondt in 1941 in Rome. Vertrouwd wordt, dat we dan den Paus goede resultaten kunnen mededeelen. Gerekend wordt, dat ongeveer 4000 arbeiders medegaan. Tot het welslagen van de actie is een speciaal propagandabureau ingesteld. De pun ten van actie, die vastgelegd zijn, behandelde spr. uitvoerig. De volle medewerking van het Doorluchtig Episcopaat is toegezegd. We vertrouwen op de instemming en activiteit van ons geheele Ka tholieke volk en in het bijzonder van onze R.K. georganiseerde arbeiders. Het staat volgens spr. vast, dat, indien onze 200.000 georganiseerden achter ons staan, de leuze „Naar de nieuwe gemeenschap" in vervul ling gaat. Wanneer we in onze actie van het standpunt uitgaan; „Alles voor het volk, het volk voor Christus", dan hebben we ons best gedaan en gelooven, dat Onze Lieve Heer ons werk zege nen zal. De minister van Algemeene Zaken, dr. H Colijn, heeft Donderdagavond de heeren A. As- scher en prof. dr. D. Cohen ontvangen, die den minister nog eens den nood der Duitsche vluch telingen onder de aandacht hebben gebracht. (Van onzen parlementairen redacteur) Den Haag, 24 November 1938 Critiek blijft den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de zwakste schakel in het kabinet, mag men wel zeggen, allerminst bespaard. Het viel niet anders te verwachten. Reeds de schriftelijke gedachten- wisseling, over de begrooting van dezen bewinds man ademde doorloopend een geest van onte vredenheid, zoowel over de groote lijnen als over talrijke onderdeelen. De mondelinge dis cussies, die Vanavond aanvingen vertoonen een eenigszins ander beeld. Woorden van waardee ring worden er weliswaar weinig gesproken en vele onderdeelen worden van de een of andere zijde critisch bezien, doch de groote lijn, de critiek in grooten stijl ontbreekt. Een enkele keer valt er even een hartig woord. Doch wei nigen gaan zóó ver als de heer Van Sleen (S.D.A.P.) die den minister toevoegde, dat nu hij in de rol van Sinterklaas is mislukt ver leden jaar vroeg hij van alle leden verlang lijstjes met de belofte over de inwilliging er van na te zullen denken hij het dit jaar beproeft met de rol van wijlen Vargas, der, president van Alva's Bloedraad, die geen gratie kende en alles, wat hem in handen viel naai de galg verwees. Alle voorstellen immers, die den minister bereikten, schoof hij van zich af onder het motief; er is geen geld; over alle sprak hij la mort sans phrase uit! En ook durfden slechts weinigen de conclusie van den heer Van Houten (C.D.U.) aan, dat, indien deze minister nog lang aan het bewind blijft, het onderwijs weer de Asschepoester van de Neder landsche politiek zou worden. Maar er werd toch menig hartig woordje gesproken. Over de spelling bijvoorbeeld. De heer Roos- jen (A.R.) had ijverig naar De Vries en Te Winkelsche en Marchant-sche fouten in de Me morie van Antwoord gezocht en vond daarbij o.a. dat de minister in het woord „tevergeefsch" de „ch" wegliet. Sinds wanneer heeft deze minister het land aan de CH? Ook de heeren Dr. Vos (Lib.), Thjjssen (S.D.A.P.) en Tilanus (C.H.) drongen op doorhakken van den spel- lingsknoop aan. Anderen spraken over de li chamelijke opvoeding. Dr. Vos (Lib.), de heer Van Houten (C.D.U.) en de heer Woudenberg (N.S.B.) vonden, dat daar niet voldoende aan dacht aan werd besteed. Ons volk moet licha melijk fit blijven wil het geestelijk iets kunnen prestoeren. Den heelen Zaterdag maar gym nastiek meende de nationaal-socialist, die en passant een uiteenzetting van het onderwijs- program zijner beweging gaf, waarin natuurlijk stelling werd genomen tegen den invloed der geestelijken op de scholen, waarin de lof der Germaansche deugden werd bezongen en de salarissen van de kloosterlingen voor verla ging werden voorgedragen. Dr. Vos bepleitte een betere aansluiting tusschen school en leven. De heer Thijssen gromde over de toepassing van de concentratie-bepalingen en schertste over de bonte verzameling en de veelsoortige combinaties van vakken, die bij het MULO- examen woorden geëischt en over het nóg bon tere beeld van de waarde dezer examens, waar mee men hier we! en dóar weer niet terechi kan. De heer Van Sleen brak voor de schippers kinderen een lans, die hij ieder jaar met nieu we kracht pleegt te breken. De heer Botterweg en mevrouw De Vries Brums (S.D.A.P.) namen het op voor een kinder-ziekenhuis in Gronin gen. De heer Tilanus (C.H.) verzette zich tegen het optreden van een inspecteur uit het Noor den, die den bijzonderen schoolbesturen raad gevingen verstrekte over de reorganisatie van het leerplan, een figuur, die de vrijheid van onderwijs in gevaar brengtenzoovoort, en- zoovoort. Critiek op vele punten maar géén critiek in grooten stijl. Verleden jaar was dat anders. Toen vielen de katholieken het beleid van dezen bewinds man, vooral inzake de leerlingenschaal, scherp aan. Zij hadden de leiding in de critiek. De Minister echter verschool zich met een be roep op het feit, dat hij kabinetspolitiek voerde, achter zijn ambtsgenooten. Om dit jaar een herhaling van deze vertooning te voorkomen, bracht de Katholieke fractie bij monde van haren voorzitter Di-. Deckers de kwestie van de leerlingenschaal, hét angelpunt in de beoor deeling van het onderwijsbeleid, ter sprake bij de algemeene beschouwingen Een bevredigend antwoord mocht zij niet ontvangen. Thans zwijgt zij. Onder de sprekers, die aan de algemeene be schouwingen over de Onderwij,sbegrooting deel namen, bevond zich géén katholiek. Dat was de scherpste critiek van dezen heelen avond. Daar lag voelbaar de gedachte in be sloten; wat kabinetspolitiek was hebben wij be sproken bij de behandeling van het algemeen reegeeringsbeleid; met dezen Minister, die zich tóch achter het Kabinet verschuilt zoodra wij hem trachten te grijpen, met dit kruidje-roer- mij-niet spreken wij over deze kwestie niet meer; met dezen man van gedachten wisselen helpt tóch niet! Het beklemmende besef lag over deze onder- wijs-debatten, dat de grootste fractie van de Kamer, die van Dr. Colijn de verzekering kreeg, dat hij een minister, die zich met de kabinets-beslissing over de leerlingenschaal had vereenigd, niet op grond van deze beslissing zou laten losweeken uit het kabinet, een frac tie die echter het kabinet in zijn geheel niet wil laten struikelen over de leerlingenschaal, dat deze fractie den Minister van Onderwijs eenvoudig als lucht beschouwt en hem daar door duidelijker, dan met welke redevoering ook te verstaan geeft, dat zy van hem niets, maar dan ook niets meer verwacht. Het was dan ook een min of meer pijnlijke „opluch.ing", waarmee de Minister zijn rede aanvingvan de algemeene critiek op mijn beleid, die in den aanvang van het Voor- loopig Verslag tot uiting kwam, heb ik niets vernomen en ik hoef dus geen opsomming te geven van wat ik allemaal gedaan heb of ga doen. Die opluchting had meer van een be klemming. Hij kón hen, die zwijgend de lei ding van de critiek hadden genomen, niet be antwoorden. Weinig vertrouwen kon het antwoord wek ken, dat de Minister op de verschillende ge maakte opmerkingen gaf. Hier was hij „bezig adviezen in te winnen"; daar hield hij m kwes tie „in overweging'", op het gebied van de li chamelijke opvoeding zou hij graag uit de Ka mer vernemen welke vakken hij uit het leer plan moest schrappen terwille van het gym- nastiek-onderwijs; op het gebied van het voor bereidend onderwijs vond m,j, dat de overheid zich maar geleidelijk aan moet terugtrekken want men stelt meer prijs op bijzonder onder wijs; in de spellingskwestie is hij „bezig den knoop door te hakken'" door te „zagen"' wa re wellicht een typeerender uitdrukking het rapport Bolkestein over de aansluiting tusschen Lager onderwijs en Middelbaar heeft hij eerst eens laten „mousseeren"; op de kwestie of er niet te veel onderwijs-werken door het „Werk fonds." worden uitgevoerd, zoodra ze aan de controle van den Kamer ontsnappen, moeten de heeren den Ministerraad maar vragen; over de collegegelden die by Hooger Onderwijs ter sprake kwamen had hij een oplossing, die geld kostte, maar nu is hij „een andere oplossing aan het zoeken", die naar hij hoop te, geen geld zal kosten, over de benoemingen in den Raad van Amsterdam „laat hij zich liever niet uit." Allemaal slap, slap, slap! De zwakste schakel. DEZE NIEUWE DRUPPELS VER LICHTEN UW .HOOFD DIRECT Wanneer Uw hoofd verstopt is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten. Bijna oogenblikkelijk kunt U weer vrij ademen. Direct als U het gebruikt, welt U als het ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neus kanalen verspreidt. Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U haalt weer ffisch en aangenaam adem. Voorkom óók vele verkoudhedenl Maar dat is niet alles. U kunt vele verkoudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt! Het is speciaal gemaakt voor de "gevaarzóne" in den neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweren van infecties, zoodat daardoor menige dreigende verkoudheid in de kiem wordt gesmoord. DE BONDGENOOT VAN VICKS VAPORUB Prijs per flacon f 0.90 In aansluiting op ons bericht van Don derdagavond over het openluchtspel, dat ter gelegenheid van het twaalfde eeuwfeest van St. Willibrordus' dood bpgevoerd zal worden, kunnen wij nog het volgende mede deelen. Het ligt in de bedoeling van het feest comité om op een van de openbare pleinen in een opvoering te laten geven van een herdenkingsspel, dat een historisch karakter zal dragen. Van den heer Ad. Sassen, regisseur van „De Gemeenschapspelers" uit Utrecht, heeft het comité een aanbod gekregen om vbor dit onderdeel van de feestelijkheden zorg te dragen. Over de vraag wie de uitvoerenden zyn en wanneer het spel wordt gegeven, hopen wfj binnenkort nadere mededeelingen te kunnen doen. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der Stervenden is overleden de zeereerw. heer J. M. H. H. Moerel, pastoor te Schipluiden. De thans overledene werd 19 December 1878 te Delft geboren en priester gewijd 15 Augus tus 1902. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Hoek van Holland, te' Wassenaar, te Lei den (O. L. Vr. Hemelvaart), te Vlissingen en te Amsterdam (H. Nic. binnen de veste). 27 November 1920 werd hij benoemd tot pas toor te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Sinds 4 Mei 1929 was hij pastoor te Schipluiden. -- Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Donderdag audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9