Kritieke nacht voor den Heiligen Vader De laatste berichten over den toestand van den Paas luiden minder optimistisch Rome diep onder den indruk 24-uursstaking in Frankrijk Het nieuws van heden I HET TERUGSTUREN VAN VLUCHTELINGEN CHAMBERLAIN VOLDAAN OVER ZIJN REIS BELGIË BENOEMT EEN AGENT TE BURGOS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21502 Onze Romeinsche correspondent seinde ons Vrijdagavond: Naar wij vernemen is voor hedennacht, welke nacht, naar ver wacht wordt, voor het verloop der ziekte van den H. Vader beslis send zal zijn, de volgende regeling getroffen. Bij Z. H. den Paus waakt pater During, een priester van Duitsche nationaliteit. Voor de deur van 's Pausen vertrek waken vier broeders van de Fate bene fratelli. Prof. Milani blijft uiteraard den geheelen nacht in het Vaticaan. In tegenstelling met onze vorige informaties luiden de laatste berichten minder optimistisch. De H. Vader zou reeds gisteravond een zeer lichten aanval hebben gehad. Daarop Volgde hedenmorgen een zware aanval en daarop schijnt de H. Vader hedenmiddag omstreeks een uur nog een aanval te hebben gehad. De H. Vader is geheel bij bewustzijn. Hem is absolute'rust voorgeschreven. De toestand is van dien aard, dat bij een nieuwen aanval het ergste moet worden gevreesd. De bekende hartspecialist prof. Bianchi is bij het ziekbed van den H. Vader ontboden, waar hij twee uren bleef. Prof. Milani, die het Vaticaan eenigen tijd verlaten had, keerde in den avond weer terug. In de omgeving van Z. H. den Paus verluidde, dat de toestand van den H. Vader stationnair blijft. De Curie-Kardinalen door een afgezant van het Vaticaan gewaarschuwd Iedere complicatie kan fataal zijn Schepen zonder bemanning Weer twee gesignaleerd Het Weer s S tor mwaarschu wings dienst g C. G. T. besluit tot algemeene staking op Woensdag 30 Nov. 1 w* f* li L M Minister Goseling verstrekt inlich tingen over voorvallen aan de grens STAAT VAN BELEG IN BOLIVIA De Britsche ministers te Londen teruggekeerd Pirow op 11 December naar Brussel De Paus Spaak zal Dinsdag in den Senaat dit besluit bekend maken NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inget mededeelfngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor «la kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek XJit de omgeving van Z. H. den Paus verna men wij nog de volgende bijzonderheden om rent de plotselinge instorting van den H. Va- Öer. Toen Z. H. de Paus hedenmorgen de bartsaanval kreeg, had Hij zoojuist het H. Mis offer geëindigd en bevond Hij zich nog in zijn Particuliere kapel om Zijn dankzegging na do *1. Mis te bidden. De aanval openbaarde zich floor een hevige benauwdheid. Oogenblikkelijk Verd de dienstdoende arts in het Vaticaan dv. ^h. Rocchi ontboden, die den H. Vader Ce Oerste medische hulp verleende. Ook de lijf- aïts van den H. Vader, naar men weet prof. Milani, werd oogenblikkelijk ontboden. Deze vond den patiënt reeds een weinig beter. Kar saai Lauri, de groot-poenitenciër, heeft den h. Vader hedenmorgen bezocht en meer dan flen uur aan het ziekbed vertoefd. Op de *taag of de Kardinaal den H. Vader de iaafc- H. H. Sacramenten had toegediend kon of v'ilde men ons geen antwoord geven. In den middag was de toestand van den H. >vrader dusdanig verbeterd, dat Hij een oogen- bük bezoek mocht ontvangen van zijn zuster markiezin Camilla Ratti en twee zoons van £ijn broeder. Dezen verklaarden later, dat zij c'en h. Vader in naar omstandigheden bevre digenden toestand hadden aangetroffen. In den loop van den middag werd vernomen, dat de verbetering van den toestand zich nog m«eds voortzette. Prof. Milani zeide hedenmid dag zeer tevreden te zijn over het verloop van den toestand, doch hij kon morgenochtend pas *eggen of het verder verloop gunstig zou zijn. ^it zou het geval zijn, wanneer zich heden- dacht de benauwdheden niet herhaalden. Volgens de later op den avond ontvan gen berichten was de toestand^tan den H. Vader, zooals wij reeds meldden, minder gunstig. Br is ernstige reden tot bezorgdheid in ver end met den hoogen leeftijd van den h. Va ler. Iedere complicatie, hoe gering ook, kan 'ataal zijn. Het bericht van 's Pausen ziekte heeft een Êtooten en diepen indruk te weeg gebracht. t>eZe reactie is wel een bewijs voor de Si'oote kinderlijke liefde, welke den Heiligen Va- Oer omringt. De ongesteldheid van den H. Vader is eerst ^kend geworden op het tijdstip, waarop an ders de audiënties aanvangen. Om elf uur hedenmorgen had kardinaal Mundelein, aartsbisschop van Chicago, zich m Gezelschap van Mgr. Hillenbrand, rector van het Chicago-college te Rome, voor een audiën tie naar het Vaticaan begeven. Naar Mgr. Hillenbrand ons mededeelde had kardinaal Mundelein hem na aankomst ten Vaticane verlaten, om zich alleen naar een van- de pauselijke privé-vertrekken te begeven. Daar wachtte de kardinaal vijf en veertig minuten, totdat een dienaar hem mededeelde, dat Zijne Heiligheid zich genoodzaakt had gezien, alle audiënties voor hedenmorgen te schrappen. Kardinaal Mundelein verliet het Vaticaan, zon der tegenover de pers een verklaring af te leg gen. In den middag hebben de Kardinalen Granito di Belmonte, Jorio, Sbaretti, Marmaggi en de Italiaansche gezant bij den H. Stoel zich ten Vaticane begeven om naar den toestand van den H. Vader te informeeren. Zij hebben Zijne Heiligheid zelf niet bezocht. Alle te Rome verblijf houdende Kar dinalen, d.w.z. de Kardinalen, die in de curie zitting hebben, zijn te hunnen huize rechtstreeks gewaarschuwd door een afge zant van het Vaticaan in verband met de crisis, die in den gezondheidstoestand van den Paus was ingetreden. Daaruit blijkt wel hoe ernstig men den toestand van den Paus beoordeelt. Vandaag zou de bijeenroeping van een con sistorie voor de benoeming van twee nieuwe Kardinalen gepubliceerd worden. In verband met den toestand van den Paus echter, althans volgens sommige kringen, verwacht men, dat deze publicatie tot later zal worden uitgesteld De officieele mededeeling, welke de Kardi nalen te Rome van de ziekte van den Paus hebben ontvangen, beteekeni, dat men ver wacht dat zij te Rome zullen blijven, zoolang de ernstige ziekte voortduurt. Vrijdagmiddag is in de Scheveningsche haven binnengeloopen de motorbotter UK 44, waar van schipper A, Post rapporteerde, dat hij 17 a 18 mijlen dwars van Katwijk aan Zee twee drijvende zeilschepen, z.g. „koffers", zonder be manning is gepasseerd. Naar aanleiding hiervan is de sleepboot „De Schelde" van Smit en Co. voor een onderzoek uit IJmuiden vertrokken. Verwachting: Meest krachtige, tijdelijk stormachtige, Westelijke tot Zuidelijken H wind, zwaar bewolkt tot betrokken met opklaringen, nu en dan regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. H Geseind Vrijdagavond om 21.05 uur aan s alle posten: „Wordt verwacht storm uit ËE het Zuid-Westen." PARIJS, 25 Nov. (Havas). De C.G.T., het Fransche vakverbond, heeft besloten tot afkondiging van een algemeene staking, die op Woensdag 30 November zal beginnen. Deze staking zal 24 uur duren. Het besluit inzake de algemeene staking werd met algemeene stemmen genomCn door de be stuurscommissie van het vakverbond. In de vergadering werd een resolutie aange nomen van den volgenden tekst' „In de eerste plaats wenschen wij een krach tig protest te doen hooren tegen de dwang methodes, door de regeering ten aanzien van de arbeiders, die het werk hebben neergelegd om hun verontwaardiging te toonen over de wets- clfccreten, genomen. Eveneens werd besloten een beroep te doen op alle arbeiders om in ieder inci dent en iedere voorbarige actie te vermijden, welke slechts nadeel zou kunnen toebrengen aan de algemeene actie van het verbond. Geen enkele afzonderlijke beweging moet wor den op touw gezet buiten de actie, waartoe door de verantwoordelijke organen van het algemeen vakverbond is besloten." Ten aanzien van de 24-uursstaking van Woensdag a.s. wordt in de resolutie verklaard: „Hoe de omstandigheden en gebeurtenissen ook zijn, overal zal Donderdag 1 December des och tends het werk moeten worden hervat". Zonder verwijl moeten in krachtige discipline door de belanghebbende vakvereenigingen veiligheids maatregelen worden genomen en streng worden uitgevoerd, zoowel ten aanzien van personen als voor de bescherming van materiaal. De staking zal In kalmte moeten voorbijgaan. De arbeiders moeten geen enkele uitdaging beantwoorden. Het C.G.T. verklaart, dat de staking niet ver gezeld zal gaan van een bezetting der werk plaatsen of kantoren. Woensdag 30 November zal geen enkele be tooging worden georganiseerd en ook geen enkele vergadering worden gehouden. Na de staking zal de actie der C.G.T. tegen de wets- decreten worden voortgezet op de wijze, welke tiidig door de verantwoordelijke organen zal worden bepaald. De aldus aangegeven beweging der algemeene staking is slechts bestemd om te protesteeren tegen de wetsdpereten in het algemeen, die den arme treffen ten voordeele van den rijke en beoogen voordeel te geven aan het kapitaal ten koste van de arbeiders. In de resolutie wordt vervolgens betoogd, dat het door de regeering bepleite stelsel in zich elementen draagt voor een nieuwe débacle, „welke het land voor altijd de mogelijkheid op herstel en onafhankelijkheid zal doen verliezen." De staking in de metaalnijverheid heeft zich tot bepaalde fabrieken in het departement Seine-et-Oise uitgebreid. Er is thans ook staking uitgebroken in de vliegtuigenfabriek van Breguet te Villacoublay, doch zonder be zetting der werkplaatsen. De politie heeft de vliegtuigfabrieken van Bloch te Orly ontruimd. 'KKeif i j j&Jggggj;' SjrgfJi - town» Ter lierlmnerltsg aan de 18 j§ A A S S A S» V L1' M T av V- -Xtev ivy, Bovenstaande foto geeft een omslag weer, welke door den postdienst te Amster dam gereed is gemaakt voor verzending naar Zuid-Afrika met de bijzondere vlucht (6 December) van de K.L.M. ter gelegenheid van de 100ste viering van Din- gaansdag in de Unie. Het vakje links van de postzegels is bestemd voor een afdruk van den bijzonderen poststempel, waarvan alle met deze vlucht verzonden stukken worden voorzien. Het postkantoor Pretoria Voortrekkersmonument, dat alleen tij dens de feestelijkheden in werking is op het terrein van het monument, stempelt den omslag aan de voorzijde (vakje rechts onderaan). Voorts frankeert dit postkan toor den omslag aan de achterzijde, welke eveneens in twee kleuren is bedrukt, o.a.. met een dubbele serie (Zuid-Afrikaansche en Engelsche tekst) van de herden kingspostzegels van 1 en l'A d-, welke de Zuid-Afrikaansche postdienst uitgeeft. De omslag wordt dan met het terugkeerende vliegtuig teruggezonden (aankomst Schiphol 31 December)te Amsterdam wederom afgestempeld, en aan den belang hebbende toegezonden. Inlichtingen omtrent verdere bijzonderheden van deze vlucht verstrekken de passagekantoren der K. L. M. en op schriftelijke aanvraag eveneens het Hoofdbestuur der P. T. T., 4de afdeeling, bureel E, te 's-Gravenhage. De bijzondere enveloppen kunnen ook bij de passagekantoren der K.L.M. verkregen worden Het Tweede Kamerlid Donker heeft aan den minister van Justitie gevraagd,of het waar is, dat er op 23 November j.l. een groote groep Joodsche vluchtelingen, onder wie een aantal, dat er in geslaagd was uit een concentratiekamp LA PAZ, 25 Nov. (Havas). De regeering van Bolivia heeft den staat van beleg afgekondigd na de ontdekking van een tegen generaal Penaranda gerichte militaire samenzwering. Op de grondstoffen-tentoonstellingdie te Rome is geopend, wordt ook een portret geëxposeerd van Mussolini in mijnwerker skleedij LONDEN, 25 Nov. (Reuter). Chamberlain en Halifax zijn van hun reis naar Parijs te Londen teruggekeerd. Bü zijn aankomst te Londen heeft minis ter-president Chamberlain gezegd: „Wij hebben een zeer aangename en prettige reis gehad en ons bezoek was heel nuttig." De ministers en hun echtgenooten kwamen met den boottrein op Victoria-station aan, waar zij werden begroet door ambtenaren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en den Franschen zaakgelastigde Cambon. Na een kort gesprek met den Franschen diplomaat nam Chamberlain afscheid van Halifax om zich naar Downingstreet te begeven. De diplomatieke redacteur van Reuter meldt, dat Chamberlain en Halifax bij hun terugkeer te Londen zeer voldaan waren cv et het verloop der Britsch-Fransche besprekin gen. Zij vonden het vooral aangenaam, dat men in den korten tijd van het bezoek zooveel werk had kunnen verzetten. In welingelichte kringen wil men geen voorspellingen doen omtrent de besluiten, die in Engeland ten aanzien van de defensie wei- licht zullen worden genomen als uitvloeisel der Parijsche onderhandelingen. Naar verluidt hebben de staatslieden van beide landen hun standpunt naar voren gebracht en is men ten slotte tot volkomen overeenstemming gekomen. In de standpunten ten aanzien van de Spaan- sche kwestie is geen verandering gekomen. Men vermoedt, dat Frankrijk Engeland niet speciaal verzocht heeft bemiddelend tusschen Parijs en Rome te willen optreden. Verder heeft Chamberlain het standpunt der Britsche regeering a.angaande het vluchtelingenvraag stuk uiteengezet. Men houdt rekening met het feit, dat er reeds drie millioen vreemdelingen in Frank rijk verblijven en dat Frankrijk dus meer dan zijn aandeel bijdraagt in de oplossing van het vluchtelingen-vraagstuk. Tenslotte hebben de staatslieden het vraag stuk van de waarborging der nieuwe Tsjecho- Slowaaksche grenzen besproken, doch men vermoedt, dat zij afwachten tot de ambassa deurscommissie te Berlijn zal mededeelen, dat de grenzen definitief vastgesteld zijn. BRUSSEL, 25 Nov. (Belga). Vernomen wordt, dat de Zuid-Afrikaansche minister van Defen sie en Handel, Pirow, tegen 11 December naar Brussel zal komen. Tijdens zijn verblijf in België zal Pirow o.m met de Belgische autoriteiten besprekingen voeren over de luchtverbinding tusschen den Belgischen Congo en Zuid-Afrika. te ontsnappen en waarvan verscheidenen sporen van mishandeling vertoonden, benevens ver scheidene jonge meisjes en bejaarde lieden, aan het station te Zevenaar is aangekomen, en dat deze menschen per keerenden trein weer naar Duitschland zijn teruggezonden, nadat zich op het station hartroerende tafereelen hadden af gespeeld. Is de minister, ingeval voorgaande vraag be vestigend wordt beantwoord, bereid mede te deelen: a. om welke redenen, nadat de regeering toe gezegd heeft Joodsche vluchtelingen in zekere mate hier te lande toe te laten, aan bovenge noemde vluchtelingen de toegang is geweigerd? b. waarom in dit geval zelfs geen rekening is gehouden met het feit, dat een aantal dezer vluchtelingen levensgevaar althans lijfsgevaar dreigt, terwijl vóór 10 November j.l. deze om standigheid voor de beoordeeling der toelating wél gewicht in de schaal legde? Op deze vragen heeft de minister van Ju stitie het volgende geantwoord: Het in de eerste vraag gestelde is klaarblijkelijk ontleend aan een bericht, dat dezer dagen in meerdere bladen vrij wel gelijkluidend is opgenomen en dat, evenals vele andere berichten over vluch- telingengevallen van den laatsten tijd, een tendentieus karakter draagt. De werkelijkheid is anders. Volgens een onmiddellijk ingezonden amb telijk rapport is in den avond van 23 Novem ber 1938 op het station te Zevenaar het na volgende voorgevallen. Op 23 dezer met den trein van 17.12 aan komst te Zevenaar arriveerden 5 Joodsche Duitschers (dames en heeren), die voorgaven over België naar een Amerikaanschen staat te emigreeren. Zij werden afgehaald door 2 personen uit Amsterdam, de papieren enz. waren in orde, behoudens dat het doorreis- visum voor België ontbrak. Door den contro leerenden ambtenaar werd uit dien hoofde doorgang geweigerd. Bij de betrokkenen ver oorzaakte dit aanvankelijk groote opwinding. Speciaal een der dames (een meisje van circa 20 jaar) wond zich hevig op, terwijl een der Duitschers zich op de knieën liet vallen. Na dat de chef van den doorlaatpost de zaak rus tig uiteen had gezet, keerde spoedig de kalm te terug. In hun paspoorten werd de aantee- kening gesteld, dat zij naar Düsseldorf werden teruggezonden, uitsluitend om aldaar het Bel gische transit-visum te erlangen. Door een ter plaatse aanwezigen vertegenwoordiger van het Joodsche vluchtelingen-comité werd voor het gezelschap telefonisch logies besproken in Em merich. Rustig en zonder verder protest is het ge zelschap daarna teruggereisd. Ook de perso nen uit Amsterdam toonden zich van het juiste der gevolgde handelwijze overtuigd. Van het voorgevallene waren circa een tiental op het perron aanwezigen getuige. Te 18.42 arriveerden per trein een aantal van 25 Duitsch-Joodsche vluchtelingen, en te 19.42 een aantal van II, allen uit Weenen. Onder deze 36 vluchtelingen bevonden zich drie vrouwelijke, de andere waren mannen van leeftijden, varieerende tusschen 20 en 30 jaar, behalve een tweetal, die resp. 50 en 54 jaar oud waren. Zij waren allen in het bezit van paspoorten. Als doel van binnenkomst gaven zij op voornemens te zijn om verder te emi greeren, zonder dat ook maar één hunner in het bezit was van de daarvoor vereischte do cumenten. Volgens een ontvangen bericht ston den er in Emmerich op het station nog een 200-tal gereed. Bij aankomst van beide treinen waren op het perron geen personen uit Zevenaar aan wezig. Slechts waren uit Arnhem een tweetal auto's gekomen met menschen om hen af te halen, alzoo, naar is aan te nemen, ten hoogste bevattende een 8-tal personen. De betrokken vreemdelingen vertoonden geen van allen sporen van mishandeling. Niemand van hen heeft zich op de knieën geworpen. Geen meisje is buiten bewustzijn geraakt. Niemand heeft het voornemen om zelfmoord te plegen geopperd. Er bestond dan ook voor de ambtenaren, volgens hun eigen verklaring, geen aanleiding om tot tranen geroerd te zijn. Van „terug drij ven" is geen sprake geweest. De laatste berichten over den toestand van Z. H. den Paus luiden minder op timistisch. Het Fransche vakverbond C. G. T. kon digt een algemeene staking af op 30 November. Chamberlain en Halifax te Londen te ruggekeerd. Polen bezetten Cazca aan de Slowaak- sche grens. Minister Goseling verstrekt inlichtingen naar aanleiding van het niet toelaten van een aantal Joodsche vluchtelingen. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Buitenlandsche Zaken z.h.st. goed gekeurd. Lockheed van de KNILM beschadigd; in den start vloog het hagageluik open. Plechtige inauguratie van het geres taureerde Ethnografisch museum der K. M. A. te Breda. Weer twee schepen zonder bemanning gesignaleerd. Beurs van New York: Lustelooze stem ming duurt voort. De ernstige berichten over den ge zondheidstoestand des Pausen hebben onze gedachten weer op bijzondere wijze naar Rome getrokken als het middelpunt der Christenheid. De Paus in gevaar dit bericht schokt ons omdat we in hem ons geestelijk op perhoofd erkennen, den plaatsbe- kleeder van Christus op aarde. Dit bericht schokt ons óók, omdat de persoon van dezen Paus zoo'n lich tend middelpunt geweest is te mid den van veel aardsche duisternis. Nu ons het oogenblik schijnt te dreigen waarop Hij ons gaat verlaten, besef fen we te dieper, welk een enorm verlies dit voor de wereld van thans beteekent. Onze gedachten wot den naar Rome getrokken; daarom juist wordt ons gemoed niet moedeloos. Want boven en door alle tijden klinkt het woord van Christus: „Gij zijt Petrus (dat is steenrots) en op deze steenrots zal Ik mijn Kerk bouwen en de poorten der hel zullen haar niet overweldi genZie Ik zal met u zijn tot de voleinding der tijden." En juist een eventueel zwaar ver lies van een glorievollen kerkvorst, voor wiens herstel we. bidden, herin nert ons aan die over alle tijde?i rei kende betcekenis van den Paus: „de stoel van Petrus blijft!" BRUSSEL, 25 Nov. (Belga) Minister president Spaak heeft vanmiddag in den kabi netsraad mededeelingen gedaan over de be sprekingen, welke hij met de ministers Colijn en Patijn heeft gehad ter gelegenheid van het officieele bezoek van den Koning aan Nederland. Hij heeft voorts de groote lijnen aangegeven van de verklaring, welke hij Dinsdag in den Senaat zal afleggen over de politiek van de re geering tegenover Spanje. Na den ministerraad werd vanavond ver nomen, dat de eerste minister tijdens deze verklaring het besluit zal mededeelen, dat een agent naar Burgos zal worden gezonden. Hij zal er de gebiedende noodzakelijkheid van aantocnen voor de behartiging van de ccmmercieele belangen van België. De agent van België zal niet worden benoemd vóór de debatten in hét parlement. Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 752.1 Vorige stand 754.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1