Belangrijk programma reserve-afdeeling de Duizenden genieten meer dan U! t Geheim? Rook CHIEF WHIP I FINANCIEELE PERIKELEN c in A.D.O. moet naar Lisse INCASSO-BANK N.V. De wedstrijd van morgen D.O.S.S. 2 ONTVANGT VOLENDAM 3 HAARLEMSCHE DERBY E.D.O.-R.C.H HAARLEM CREDIETEN SAFE-DEPOSIT Rijksonderstand over 1938 veel lager dan geraamd was NASSAUBANK ÏJ ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 D.H.VJS. Lisse 2 moet de reis naar DO SR 2 aanvaarden Fraai herstel van H.S.V. Afdeeling Noord Afdeeling Centrum TWEEDE KLASSE K.N.V.B. TWEEDE KLASSE I.V.C.B. Zal Zwaluwen Vooruit zich van S.D.O. ontdoen? Zullen Alkmaarsche Boys en R.C.H. de race volhouden? D.W.V. moet A.F.Ci bekampen St. George kan winnen van D.O.S.S. AjaxHaarlem WIELRENNEN H.S.V. „DE KAMPIOEN" SCHAKEN Schaakvereeniging Het Oosten LIJNDEN I KRUISWEG 59 Hoe een tekort van twee ton uit de begrooting wordt weggewerkt Verschuiving van lasten naar de toekomst Verdienste van het Rijkstoezicht? Blyft Onze Gezellen kampioens- candidaat? De strijd tegen Spartaan HEEMSTEDE BLOEMEND AAL SPAARBANK DEPOSITO'S OVERVEEN KATHOLIEK OVERVEEN Voordracht mr. J. de Vilder over „De katholieken en de cultuur" SANTPOORT VIJFHUIZEN S° 90 De resultaten van den laatsten Zondag heb ben betrekkelijk weinig verandering in de situa tie gebracht al zijn we er van overtuigd ge worden, dat in het Centrum RODA en DEK uit eindelijk om het kampioenschap zullen vechten. In het Zuidelijk gedeelte blijft deze strijd be perkt tot DOCOS en AVV met als out-sider VVSB, terwijl in de Noordelijke reserve-afdee ling de strijd om de bovenste pjaats in alle hevigheid is toegenomen. Prachtig werk leverde voorts HSV in het Noorden door LSVV de eerste nederlaag toe te brengen en het heeft daardoor zijn kansen volop behouden. Nu voor diverse elftallen de eerste helft van het programma bijna achter den rug is, lijkt ons een ranglijstje van de eerste klasse noodig om de situatie duidelijker te belichten. R. E. O. 8 6 0 2 12 24—14 H. S. V. 8 4 3 1 11 18—12 K. G. B. 8 3 3 2 9 15—15 W. S. V. 9 4 1 4 9 17—15 L. S. V. V. 5 4 0 1 8 13— 7 Zeevogels 7 3 1 3 7 19—15 U. S. V. 8 3 0 5 6 15—15 Limmen 7 1 3 3 5 8— 9 De Valken 8 2 0 6 4 12—27 E. S. V. 6 1 1 4 3 6—18 Slechts drie wedstrijden staan voor deze klasse op het programma en bij een daarvan krijgt LSVV gelegenheid te bewijzen dat zij zich door de onverwachte nederlaag van de vorige week niet laat ontmoedigen. Weliswaar is Zeevogels, vooral op eigen terrein een lastig tegenstander, maar toch verwachten we een kleine LSVV-zege. Ook HSV moet in staat geacht worden haar kans ook thans weer met succes te verdedigen en de uitwedstrijd tegen USV behoeft geen on overkomelijke bezwaren op te leveren. De Val kenKGB is speciaal voor de thuisclub van het grootste belang, omdat haar positie op de rang lijst groote zorg baart. Doch meer dan een ge lijk spel durven we De Valken heusch niet toe denken, want KGB beschikt over een elftal dat er zijn mag en zich haar kleine kans op de bovenste plaats niet geheel zal laten ontnemen. De reserve-klasse is momenteel wel dé inte ressantste afdeeling en meer dan ooit wordt het programma met de grootste belangstelling tegemoet gezien. Daar is dan in de eerste plaats de ontmoeting DOSS 2—Volendam 3, waarbij beslist kan worden, of de wijdbroeken in den strijd om het kampioenschap voorloopig wor den teruggedrongen tot een meer middelmatige positie. Gezien den uitnemenden vorm van het DOSS-elftal en de onverwachte nederlaag van de wijdbroeken op den vorigen Zondag, lijkt ons een zege voor de jongens uit Amsterdam-West hoogst waarschijnlijk. Indien den TYBB 2 zijn constanten vorm in den strijd tegen GVO 2 weet te handhaven, blijft de strijd om het kampioenschap voorloopig be perkt tot DOSS 2 en TYBB 2 met als gevaar lijke out-sider De Meer 2, dat zich de vorige week keurig herstelde en thans in staat moet worden geacht RKAV 2 er onder te houden. Ge makkelijk zal dit wel niet gaan, omdat RKAV 2 in deze ontmoeting zijn allerlaatste kans op het spel zet. Voor Wilskracht 2 wordt de situatie hopeloos wanneer ook nu weer wordt verloren. Indien Zeevogels 2 inderdaad den belangrijken strijd wint, wordt de achterstand van de Am sterdammers zes punten, een totaal dat bijna niet meer in te halen is. De verhoudingen in de eerste klasse A zijn genoegzaam bekend en het programma voor morgen leent zich er niet bepaald voor om groote veranderingen daarin aan te brengen. Zoo mogen we aannemen, dat Purmerend en Al liance tot de clubs van de middenmoot zijn gaan behooren en het resultaat van het tref- ien in den Purmer kan momenteel niet van veel invloed zijn op de huidige situatie. Zeer waar schijnlijk zal Purmerend zich herstellen van de drie achtereenvolgende nederlagen. Ook de ontmoeting RODAZPC leent zich niet voor veel commentaar omdat we RODA hier vrij zeker als de sterkste kunnen aanwijzen en daardoor zijn „run" op de eerste plaats gaat bespoedigen. De beide overige wedstrijden zijn voor de Amsterdammers wel belangrijk, omdat hierbij Gezellen Vier en The Unity zijn betrok- ken, elftallen welke theoretisch nog een kans maken op het kampioenschap. Zij zullen in elk geval beiden hun wedstrijden moeten winnen om in de running te blijven maar de tegenstaan- ders, resp. India en St. Martinus hebben in ver band met het dreigende gevaar de puntjes even hard noodig. Het zal er dus spannen en daar vooral plaatselijke ontmoetingen voorbestemd zijn om verrassingen op te leveren, onthouden we ons liever van een voorspelling. Evenals in het Noorden dienen we de situatie in I B met een ranglijstje nader toe te lichten. Dit ziet er als volgt uit: Docos 7 7 0 0 14 21— 3 A. V. V. 8 7 0 1 12 34—11 Meerburg 8 4 1 3 9 17—18 Quick Steps 7 3 1 3 7 22—23 V. V. S. B. 5 3 0 2 6 11— 8 Alph. Boys 7 2 1 4 5 19—21 Van Nispen 7 2 0 5 4 25—24 Unio 7 2 0 5 4 11—24 Vogelenzang 8 0 1 7 1 6—34 We maakten reeds de opmerking dat de strijd zich hier beperkt tot Docos en AVV en inderdaad kan VVSB zich nog niet kansloos achten, zeker niet na morgen. De ploeg is o.i. sterk genoeg om den strijd tegen Unio tot een goed einde te brengen en we veronderstellen dat dit elftal nog wel meer van zich zal laten hooren. De Alph. Boys kunpen met Quick Steps van plaats ver wisselen door de ontmoeting met deze ploeg in hun voordeel te doen eindigen. Ook hier is de reserve-afdeeling zeer interes sant, omdat de concurrentie voor de bovenste plaats drie elftallen beslaat. Twee daarvan ko men morgen tegen elkaar in het strijdperk, n.l. DOSR 2 en Lisse 2. Laatstgenoemde komt voor een lastige taak te staan en zal moeite genoeg hebben de 3O-zege op eigen terrein behaald thans te bevestigen. Eerder gelooven we het te gendeel. Ondertusschen gaat HBC 2 een vrij ze kere overwinning tegemoet tegen TYBB 3 en blijft daardoor aan den kop. Voorts krijgt DEM 2 gelegenheid zijn positie te verbeteren tegen DOSS 3 en zal Onze Gezellen 2 in Heemskerk danig moeten oppassen om niet door ADO 2 te worden verrast. Voor de overige wedstrijden raadplege men het programma. In Ia moet E.D.O. morgen zijn eerste plaats verdedigen tegen het langzaam maar zeker op rukkende R.C.H. Men zou geneigd zijn den lei ders iets betere kansen te geven, maar men ver- gete niet, dat het hier een derby betreft, waar van het resultaat moeilijk te voorspellen is. H.F.C. dient nu waarlijk toch eens te winnen. Of de good old er tegen O.S.V. ook werkelijk in zal slagen, is echter nog heel iets anders. Alkmaarsche Boys is favoriet tegen het bezoe kende Kennemers en blijft daardoor E.D.O. be dreigen, evenals W.F.C., dat tegen Alcmaria Victrix toch wel geen nieuwen misstap zal doen. West Frisia kan de positie van H.F.C. nog nij pender maken, door thuis van H.R.C. te win nen wat ook al zeer goed mogelijk is. In Ila zien we Hilversum in Utrecht royaal van Vriendenschaar winnen en aldus zijn eerste plaats behouden. D.W.V. zal desniettemin wel zorgen om van A.F.C. te winnen om aldus nog ■een kansje te maken, evenals Z.F.C., dat daar door thuis moet en kan winnen van Water graafsmeer en> H.V.C., dat tegen Hercules mis schien eveneens voor een kleine overwinning kan zorgen. De hoofdstedelijke derby Spartaan— Zeeburgia, kon wel eens op een gelijk spel of daaromtrent uitdraaien. In Zuid Ia heeft Zwaluwen Vooruit morgen een pracht-kans zich van een zijner gevaarlijk ste concurrenten te ontdoen. S.D.O. in Bussum, dat te Utrecht op bezoek komt, vecht natuur lijk in volle overgave voor zijn laatste kansen, maar toch houden we het op een zege voor de gastheeren, die zich daarmede den weg naar den titel weer voor een groot gedeelte hebben vrijgemaakt. L.V.V. heeft het bij Olympia ook al niet gemakkelijk, zoodat het bést eens een dubbele succesdag voor de leiders zou kunnen worden. Toch durven wij de Larensche club in Hilversum wel een kansje geven. Dan ligt ook R.K.B.V.V. nog altijd op de loer, al kunnen de kansen van de Blaricummers dan ook slechts theoretisch worden genoemd. Het kan op eigen veld tegen Hertha in ieder geval weer een zege worden. Saestum moet in Zeist iets sterker worden geacht dan Actif en kan misschien wel een kleine zege boeken. V.V.Y. gaat naar M.S.V. Mochten de oud-eerste klassers ook daar verlie zen, dan begint het er zelfs in de tweede klasse weer somber voor hen uit te zien. In Ib krijgt St. George in D.O.S.S. een van zijn voornaamste concurrenten te bestrijden. In Amsterdam werd het reeds een zege voor de Spierdijker club. Mede in verband met dit feit, moeten wij de leiders ook morgen de beste kan sen geven, al zullen de Amsterdammers zich met hand en tand tegen een zege van de gast heeren verzetten. Verliezen de rood-witten in derdaad, dan maken zij de baan vrij voor Al ways Forward, dat morgen bezoek krijgt van Zwaluwen en zich door deze ploeg wel niet zal laten verontrusten. V. I. C. heeft een behoorlijk kansje om zich van zijn schrik over de suc cessen der laatste wedstrijden te herstellen, nu V. V. A. 2 op bezoek komt. Ook R. K. A. V. V. moet nu weer eens winnen, temeer nu het Vo lendam 2 ontmoet, een tegenpartij, clie zwak ker dan de Amsterdamsche ploeg moet worden geacht. Constantius moet na zijn kranige suc cesreeks van de vier laatste wedstrijden ook The Victory aan zijn zegewagen kunnen bin den, al geschiedt dit natuurlijk niet dan onder hevig „protest" en verwoeden tegenstand van de Weesper club. De leidende positie van A.D.O. loopt morgen al weer danig gevaar nu de Heemskerkers op bezoek moeten bij Lisse, dat zelf ook aanspra ken op de eerste plaats maakt. Verliezen de gasten, dan hebben zij maar kort op de eere plaats beslag gelegd, doch zoover is het nog lang niet. Al zijn de gastheeren dan ook geen tegenstanders die onderschat mogen worden, toch meenen wij, dat de leiders sterk genoeg zijn om minstens voor een gelijk spel te zor gen. Trouwens, dit is wel noodig ook, want er zijn nog meer kapers op de kust. Op de eerste plaats het vorige week pas onttroonde Vitesse, dat echter in Castricum nog lang niet gewon nen heeft, want ook D. E. M. is plotseling naar voren gekomen en zal het zijn gastheeren wel geducht lastig maken. Toch hebben deze iets, zij het dan ook maar weinig, betere kansen. O.I.V. 2 heeft nu de gelegenheid de laatste plaats te verlaten, door in IJmuiden het sterk verzwakte Santpoort te slaan. Tenslotte is DSSH in staat tegen WE voor een kleine over winning te zorgen. „Santpoort" In den wedstrijd SantpoortExcelsior a.s, Zondag 27 November verschijnt Santpoort als volgt: Kockx J. Ntjssen D. Ntjssen Slok C. Tromp T. Tromp Gerrits v. d. Pieterman E. Bakkum Oosterholt Kaldenbach Het medespelen van v. d. Pieterman is niet zeker. Bij ontstentenis vervangt v. Leuven hem. De wedstrijd vangt om twee uur aan. Haarlem speelt a.s. Zondag in Amsterdam tegen Ajax met het volgende elftal: De Vries Kammeyer Huysmans H. de la Mar Eff ern Van Gooi De Winter J. de la Mar van der Hulst Van Polanen Ninaber Zondagmorgen gaan de leden der H.S.V. „De Kampioen" bij goed weer naar Kraantje Lek. Vertrek om 9 uur Zijlbrug bij de Sierkan. Bij regen enz. 9.30 in gebouw ,Roxy". De jaarlijksche kienavond zal plaats hebben 22 December in gebouw Roxy. De uitslagen van de wintercompetitie, gespeeld op Donderdag 24 Nov., luiden als volgt: Groep I HerstHoogedoon 0—1 v. Eis—Frijn 1—0 Bijl—Set) ts 1—0 Veerman—v. Beem Va—M Groep II Horem anHovingh 0—1 FochProsee YlVa Lind—Sierveld afgebr. De HaasBuur D. Groep IV v. Rooyen—Blokland afgebr. Wolffte—A. v. Weert 1—0 Voor de competitie van den N.H.S.B. speelde Het Oosten III tegen Rochade III. Het Oosten leed een 28 nederlaag. R. K. Staatspartij. Donderdag jj. hield de afdeeling Lijnden van de R. K. Staatspartij een vergadering ter vaststelling van candidaten voor de voorloopige lijst der Provinciale Staten verkiezing. De voorzitter, de heer H. J. Post, opende de bijeenkomst met 'n pleitrede voor de noodzakelijkheid van katholieke organisatie ook op politiek gebied. Alvorens tot candidaat- stelling over te gaan, schetste de voorzitter de beteekenis der Provinciale Staten, waaruit hij concludeerde, dat ook deze verkiezing onze be langstelling ten volle waard is. Als candidaten zullen aan den Kring Velsen worden voorge dragen de heeren P. Heilker, Hoofddorp, P. G. van Wees, Bovenkerk en J. P. Njjssen, Sant poort. De voorzitter kondigde een jaarvergadering aan met een feestelijk tintje, waarvoor hij de aanwezigen opwekte reeds nu propaganda te maken en sloot hierop de vergadering. tegen zakelijke ot persoonlijke zeker heid loketten te huur van f 5.— en hooger Terwijl in sommige gemeenten de begrooting voor 1939 reeds is vastgesteld, moet Beverwijk zich dezer dagen nogmaals met de begrooting voor het loopende jaar bezighouden. Ged. Staten hebben het gemeentebestuur n.l. in kennis gesteld van de beslissing van den mi nister op de namens den gemeenteraad inge diende aanvrage ter bekoming van rijksbnder- stand voor het jaar 1938, alsmede van de voor waarden aan die beslissing verbonden. Op de begrooting voor 1938 wordt het tekort geraamd op f 328.065 tot welk bedrag een bij drage van het rijk in de kosten der gemeente - huishouding was geraamd. De Minister is bereid een bijdrage te ver- leenen van f 123.500, welk bedrag naar de meening van B. en W. evenwel verhoogd kan worden tot f 126.200. Derhalve moet dekking worden gevonden vbor een bedrag van f 201.865. Daartoe stéllen B. en W. allereerst het nadeelig slot van hoofdstuk der begrooting (tekorten van vorige jaren) ad f 139.700 over te brengen naar den kapitaaldienst. In de begrooting voor 1937 werd een gelijke overschrijving toegepast tot een bedrag rond f 78.300, zoodat in totaal ten laste van den kapitaaldienst komt een bedrag van f 210.000, waarvoor nog geen dekking is gevonden. Verder moet een aantal besparingen plaats vinden, waarvan de voornaamste zijn: a. de voorgenomen vernieuwing van het be volkingsregister mocht in 1938 geen doorgang vinden: f 1860; b. als gevolg van de ingevoerde salarisver laging kan de post wegens jaarwedden van de politie verlaagd worden met f 2180; c. het geraamde bedrag voor subsidieering in de t.b.c.-bestrijding moet worden terugge bracht tot het bedrag voor 1937: f 2750. B. en W. hebben zich er van vergewist, dat het werk der betrokken vereeniging hiervan geen ernstige stagnatie ondervindt; d. op den post plantsoenen moet een bespa ring worden toegepast, o.m. door afvoering van het geraamde bedrag van f 2600, voor nieuwe gazonhekjes aan dé Breestraat, ad f 3050; e. op den post voor de gemeentereiniging is .te besparen f 3400;-- S> i>.' f. de voorgenomen reserveering voor uitge steld onderhoud-va» straten mag niet doorgaan; f 7000; g. de posten voor ondersteuning van arm lastigen en tuinders kunnen worden verlaagd met f 5650; h. de post subsidie aan werkloozenkassen kan wbrden verlaagd met f 1200; i. het voorgenomen herstel van bedrijfsre- serves waarover ten bate van vorige jaren was beschikt, mag niet doorgaan: f 14.000; j. de post wegens rente van kasgeldleeningen kan worden verlaagd met f 12.000. Ten slotte moet een groot aantal af- en over schrijvingen plaats hebben, die per saldo een besparing geven van f 9075, waarna het tekort van f 201.865 is weggewerkt. Dit alles zou den indruk kunnen wekken, dat het rijkstoezicht een belangrijke besparing op de uitgaven mogelijk maakt, welke anders zou zijn achterwege gebleven. Daarom vestigen B. en W. de aandacht van den raad op het volgen de; De maatregel sub a beteekent alleen een ver schuiving dezer uitgaaf naar een volgend jaar. De vernieuwing moet, op aanschrijving der re geering, voor 1 Jan. 1940 geschieden. De verla ging sub b is een gevolg van een wijziging der Zelden zal een voetbalwedstrijd zoo in de belangstelling hebben gestaan als de voor morgen vastgestelde ontmoeting Onze Ge zellenSpartaan. Vooral voor de Haarlem- sche clubs staan er groote belangen op het spel, omdat hier voor een goed deel beslist wordt of uiteindelijk onze Haarlemsche clubs nog voor het kampioenschap in aanmerking zullen komen. Onze Gezellen speelt inderdaad een belangrijke rol. We mogen veronderstellen dat de sportlief hebbers met de huidige situatie volkomen op de hoogte zijn en te vermelden dat de tegenstander van morgen met schitterende cijfers aan het hoofd der ranglijst gaat, lijkt overbodig. Toch geven we hier de resultaten met die der naaste concurrenten: Spartaan 9 8 0 1 16 229 S. J. C. 8 6 0 2 12 24—17 Onze Gezellen 7 4 2 1 10 139 Uit de cijfers blijkt maar al te duidelijk dat Onze Gezellen nog lang niet daar is waar het zijn moet, om als serieuze kampioenscandidaat te worden aangemerkt. Theoretisch hebben de Gezellen ongetwijfeld kansen, maar de wedstrijd van morgen wettigt in elk geval de vraag of zij kampioenscandidaat zullen blijven. Immers, wanneer Spartaan den strijd mocht winnen, wordt de voorsprong niet minder dan acht pun ten op O. G. en nu is het wel waar dat de Ge zellen dan nog twee wedstrijden in petto hou den om dien achterstand tot vier te reduceeren, in elk geval zal Spartaan het oud-Hollandsche gezegde van „hebben is hebben en krijgen is de kunst" als moreelen steun kunnen gebruiken in het verdere verloop van den strijd om het kam pioenschap. En hoe achten we nu de kansen van Onze Gezellen? Wel, de ploeg is mogelijk technisch niet zoo sterk als de geduchte Rotterdammers, maar de Haarlemmers behoeven aan het resul taat daarom niet te wanhopen. Spartaan speelt een welverzorgd spelletje dat echter te kort wordt gehouden en tegen de sterke O.G.-defensie moei te zal hebben tot de noodige doelpunten te leiden. Sterk bleek dit in den wedstrijd tegen TYBB en wanneer De Reus en zijn mannen het juiste tegenspel in de achterhoede weten te vinden, zal de Rotterdamsche voorhoede ook tegen de O.G.-defensie weinig kunnen uitrichten. En dan zal het voor een groot deel van de O.G.-voor- hoede moeten komen, waarin we Nolet en Eke zeker in staat achten voor het noodige succes te zorgen. Neen, kansloos zijn onze Haarlemmers niet en gesterkt door het vertrouwen van de talrijke supporters zullen de Gezellen ongetwij feld met inzet van al hun krachten den strijd aanbinden. Zij weten dat groote belangen op het spel staan, niet alleen voor O.G.-zelf, ook de andere Haarlemsche clubs zijn bij het' resultaat sterk geïnteresseerd. Een nederlaag van Spar taan brengt de kansen van H.B.C. en Santpoort ook weer geheel op normaal peil en een buiten gewoon spannend verloop in de tweede helft der competitie staat dan voor de deur. De wedstrijd van morgen is daarom zoo belangrijk, omdat het resultaat den verderen strijd om den eeretitel danig kan beïnvloeden en we mogen dan Onze Gezellen nu reeds feliciteeren met de totaal ge leverde prestatie in dit seizoen. Moge het dan ook de kroon op het werk zetten en door een zege over de gevreesde Rotterdammers de eigen kansen en die van de overige Haarlemsche clubs versterken. Groote propaganda voor het R. K. voetbal in Haarlem zijn de belangrijke voélbal- kampen geweest en de Gezellen hebben het in handen deze propaganda ook in het loopende sei zoen volkomen te bestendigen. Welaan dan, Gezellen....», salarisregeling en staat dus in zooverre los van de begrooting. Nu gebleken is, dat de uitgaven der betrokken vereeniging over het loopende jaar iets meevallen, zou het bedrag onder c genoemd tbch zijn uitgegeven geworden. Het achterwege laten van den maatregel onder f beteekent een verschuiving van lasten naar de toekomst en heeft geen wezenlijke bezuiniging tot gevolg, evenals de maatregel i. De andere verlagingen zijn het gevolg van meevallers, die ook zonder het rijkstoezicht zouden zijn ver kregen. B. en W. meenen hiermede te hebben aangetoond, dat het overgroote deel der „be sparingen" een gevolg zou zijn van het verschui ven van lasten naar de toekomst en van mee vallers, welke door veranderde omstandigheden zijn ontstaan. Het bedrag aan rijksonderstand wordt geno ten a fonds perdu. Het genot daarvan wordt af hankelijk gesteld van de naleving van enkele voorwaarden. Ten slotte vraagt het volgende nog de aan dacht: De kosten van het schoonhouden der school lokalen dienen tot ten hoogste f 50 per lokaal te worden beperkt. Aangezien het loopende jaar biina is verstreken, kan hieruit voor deze be grooting geen besparing meer worden verkregen. B. en W. zullen zoo noodig t.z.t. de noodig voor stellen doen. Over een door de regeering gewenschte ver laging van den post kosten der algemeene be graafplaats zijn B .en W. nog in corresponden tie.. Zij vertrouwen hierover met de regeering tot overeenstemming te zullen komen. Vervolgens moet een drietal posten wegens subsidies tot een gering bedrag worden verlaagd of teruggebracht tot de raming voor 1937. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen. Onder de bedoelde posten is ook begrepen de subsidie aan de vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Wijk aan Zee, welke tot het voor 1937 toe gestane bedrag moet worden verlaagd. Ondanks het herhaald verzoek is deze vereeniging nog steeds in gebreke gebleven met inzending van de noodige stukken, welke voor uitkeering van de subsidie voor 1937 noodig zijn. Deze sub sidie is derhalve nog steeds niet uitgekeerd en B. en W. leiden uit een en ander af dat de be hoefte aan subsidie niet erg groot is. Ten aanzien van de subsidieering van het bij zonder fröbelonderwijs ten slotte heeft de re geering, overeenkomstig het verzoek van B. en W., voor 1938 genoegen genomen met een ver laging van den betrokken post met 5 pCt. van het voor 1937 geraamde bedrag. Resumeerende stellen B. en W. den raad voor de voorwaarden, door de regeering en de be grooting 1938 te wijzigen als is aangegeven. Een binnenbrandje. Juist toen prof. A. Veraart aan het experimenteeren was om met de brandspuit water in de lucht te spuiten voor nachtvorstbestrijding en ter verwekking van wolken ten gunste van de luchtbescherming, werd brand gemeld in perceel Pieter Aerts- laan 1. Spoedig was de brandweer ter plaatse. Door dat het pijpje van den haard niet voldoende aan den schoorsteen sloot was achter den haard eenig vuur verzameld, waardoor de vloer aan het branden was gegaan. De brandweer doofde met eenige emmers wa ter het begin van brand. Wedstrijd in gevelbegroeiing. Bij de offi- cieele opening der bloemententoonstelling in September J.I., ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling Bloemendaal en omstre ken van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde, merkte de burgemeester van Bloemen daal, jhr. mr. C. J. A. den Tex op, dat de af deeling Bloemendaal veel cultureel werk had verricht en nog verricht. Spr. was toen zoo vrij, de aandacht der afdeeling te vestigen op iets' waaraan zij blijkbaar nog niet veel aan dacht had besteed. „Ik zie," sprak de burge meester, „als ik door Bloemendaal loop, vele muurvlakten, groote, kale plekken, die thans weinig bekoorlijks hebben voor het oog, maar die door een aardige begroeiing met klimplan ten, veel zouden kunnen bijdragen tot het aspect onzer wegen en lanen. Daarom wil ik, als persoonlijke bijdrage voor dit jubileum, een medaille beschikbaar stellen voor de, naar het oordeel van een deskundige jury, aardigste of fraaiste gevel-versiering of begroeiing." Dit aanbod werd toen door den voorzitter, mr. J. D. van der Plaats, in dank aanvaard. En zooals we reeds in het verslag der vergadering van Tuinbouw- en Plantkunde, Dinsdagavond in Rusthoek gehouden, mededeelden, werd er voor dezen gevelwedstrijd een reglement sa mengesteld, waarmede de burgemeester zich kon vereenigen en dat door de vergadering werd goedgekeurd. Ten einde mededingers in de gelegenheid te stellen, tijdig hun maat regelen te kunnen nemen, laten we hier het reglement volgen. Art. 1. De keuring zal geschieden volgens het puntenstelsel, door een jury van drie per sonen, telkens voor drie jaren door het bestuur te benoemen. Art. 2. Voor beoordeeling komen in aanmer king alle vanaf de straat zichtbare muurvlak ten in de gemeente van in de gemeente Bloe mendaal gelegen woningen. Art. 4. De medaille zal worden uitgereikt aan de bewoners van het perceel, dat naar het oordeel van de jury het fraaiste met klim opplanten is begroeid. Op grond van bijzondere omstandigheden, kan het bestuur bepalen, dat de medaille aan een ander dan aan den bewoner zal worden uitgereikt. (Toelichting: Mijnheer A. legt b.v. een be groeiing aan. Deze begroeiing wordt bekroond Deze krijgt dan toch de medaille). Art. 4. De keuring zal afwisselend ieder jaar in een ander gedeelte van de gemeente plaats vinden: het eerste jaar 1939 in Bloemendaal, het tweede jaar in Overveen-Vogelenzang, het derde jaar in Aerdenhout, daarna weer in Bloemendaal, enz. Art. 5. De Jury zal alle naar haar oordeel voor keuring in aanmerking komende perceelen bezichtigen. Bovendien zal aan de ingezetenen van het betreffende deel der gemeente door middel van de pers bekend worden gemaakt, dat zij door een schrijven aan den secretaris meer in het bijzonder de aandacht der jury op hun woning kunnen vestigen. Collecte. op verzoek van het Prot. Christelijke, het R. K. en het Joodsche comité en met instemming van de regeering, een groote nationale collecte ten behoeve van hen, die ter zake van geloof of ras vervolgd worden. Te Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang is op verzoek van den burgemees ter de vorming van een plaatselijk comité voor dit doel in voorbereiding. Dit comité roept dringend vrijwilligers (da mes en heeren) op, om op dien dag te collec teeren. Opgave van naam en nauwkeurig adres wordt ingewacht vóór of op 28 Nov. a.s. bij: te Bloemendaal: W. F. G. Dankbaar, Bosch en Duinplein 8, telef. 22963; te Overveen: K. J. Bonnes, Juliamalaan 96, Overveen te Aerdenhout: J. A. C. Bleeker, DtsteHaan 23, Aerdenhout; te Vogelenzang: Th. Remmerswaal, hoofd St. Jozefsschool, tel. K502378. ZIJLSTRAAT 61 HAARLEM Rente (tot 3000.—) 2.64 pCt. Rentetarieven op aanvraag beschikbaar In gebouw „Domi" werd Vrijdagavond door het comité „Katholiek Overveen" de tweede le zing gehouden. Mr. J. F. de Vilder hield een causerie over het onderwerp „De Katholieken en de Cultuur". Deze bespreking gaf spr. aanleiding in 't kort te verklaren, dat naar zijn meening de Katho lieken op cultureel terrein ten aanzien van onze andersdenkende landgenooten een grooten achterstand vertoonen en dit terwijl juist de cultuur tot het domein bij uitstek van den ka tholiek behoort. Niet, dat de cultuur tot het monopolie der katholieken zou behooren, doch wel, dat zich voor hen veel schoonere en weid- schere perspectieven openen. Vervolgens behandelde spr. uitvoerig wat wij onder cultuur hebben te verstaan en definieer de dit duidelijk zoowel ten aanzien der stoffe lijke als der geestelijke goederen. Verder toonde spr. aan, welke plaats de ka tholieken ten aanzien ook van de algemeene cultuur hebben in te nemen, en welk verheven genot het is naar best vermogen te trachten den zin voor cultuur zooveel mogelijk aan te kweeken. Voorts aan de hand van enkele voorbeelden werd er door spr. op gewezen, dat ons katholiek cultureel organisatiewezen niet voldoende volgens een groote richtlijn is uitgebouwd en georganiseerd, waardoor zeer veel krachtverspilling en kapitaalverspilling is ontstaan. Wanneer dus de groote beteekenis der cultuur door de katholieken beter begrepen zal worden, dan is het ook niet meer denkbaar, dat bestaande katholieke instituten een kwijnend bestaan zullen lijden. Het zou, aldus spr., uitermate te betreuren zijn, indien de katholieken ten aanzien van de bevordering der ware cultuur hun verplichtin gen niet zouden nakomen. Ook voor den minst begaafde onder ons. is hier een taak weggelegd- Mr. de Vilder kreeg van de vergadering een hartelijk applaus voor zijn interessante en leer zame lezing. Het eerste lustrum der St. Paulusgroep. Mien verzoekt ons te willen mededeelen, dat aUe jeugdleidsters en leiders in de parochie Over veen op den feestavond der St. PaulusgroeP op Zondag a.s. in „Domi" (8 uur) van hart® welkom zijn. 10 Algemeene vergadering van de R.K, Staal®' party. De algemeene vergadering van de af® Santpoort-Driehuis der R.K. Staatspartij zal Maandag 28 November des avonds om 3 uur 't Huis te Velsen, Hagelingerweg gehouden worden. De agenda vermeldt o.m. bestuursvef" kiezing wegens bedanken van den heer Jong, verkiezing voorzitter, rede mr. Rohl'®® uit Bloemendaal en candidaatstelling voor Provinciale Staten van Noordholland. R.K. Staatspartij Donderdagavond hield R. K. Staatspartij afd. „Vijfhuizen" een alSe' meene ledenvergadering in Café Sportlust. De voorzitter de heer C. A. de Koning re>eTl veerde in zijn openingswoord het overlijden v" J het Bestuurslid den heer K. Lamboo wat v°°_ het bestuur en afdeeling een groot verlies teekent. Als ingekomen stuk was een schrijven van d® Provincialen Kieskring, dat dr. Droog zich n meer candidaat stelt voor de Prov. Staten. In de plaats van wijlen den heer Lanrb0^ werd de heer H. Mesman gekozen. .j Alhoewel het niet op de agenda stond vermel^' volgde nu candidaatstelling voor de Staten. Dit werd een punt van bespreking- e De voorzitter zette dit punt op duideliJ* wijze uiteen. Als voorloopige candidaten wer"e,, r. Kool h r. houdi. Suil. "Onrll gekozen P. Heilker 1, P. v. Wees 2, Dr en Dr. Scheurs 4. Bij de rondvraag werden eenige vragen Het Nederlandsche Jeugdleiders steld meer van huishoudelijken aard, waard9 Instituut organiseert op 3 December a.s„ zulkssluiting volgde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2