f. 1485.- Cijfers uit de begrooting Haarlem, 26 Nov. Radio Moors Een deugdelijke reclame DarAGE „DEN HOUT" NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, N.v. Gevestigd in het gebouw van MERCATOR N. V. BANK VOOR ONROERENDE ZAKEN HAARDEN en HAARDKACHELS ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 HlMATSJAL DE TROON DER GODEN MET VÓÓR- EN ACHTERWIELEN THANS DE COLLECTE VOOR DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN Vergadering der jeugdorganisaties SINT JOSEPHS-GEZELLENVER. HAARLEM I Frans Halsplein 7 ST. NICOLAASFEEST VOOR 1800 KINDEREN 1AA.1AR Haarlem Qgenweg 166-168 Telefoon 12138 Zilveren professiefeest van Zuster Jeroena D.H.C.V.S.V. StormvogelsH.B.S. de ONEERLIJKE WERKSTER In den loop van het jaar een groote hoeveelheid manufacturen gestolen GRAALNIEUWS MODERNE TALEN Wat de Haarlemmers aan belasting opbrengen En hoeveel schuld zij straffeloos hebben! AMSTERDAM KANTOOR HAARLEM - GED. OUDEGRACHT 65 - TELEFOON 18307 Oók tweede hypotheek, billijke conditiën COMITÉ VAN KATH. ACTIE Agenda 26 November Bioscopen 27 November Bioscopen 28 November Bioscopen Apotheekdiensten Kruisstraat 38, Tel. 14609 BETERE SERVICE VAKMENSCHEN A CONTANT PRIJZEN De Kleedingverkoopcentrale SCHAGCHELSTRAAT 19 C S. L. MOK 1 MAKELAAR EN TAXATEUR Vrseselijk eenvoudig: STAD n Op tal van scholen, openbare en bijzondere *ijn in de algeloopen dagen aan de oudere ,ecrlingen bloembollen uitgereikt met de bedoe- ''bg. dat deze thuis in bloei zullen worden ge- trokken en gedurende de donkerste winterdagen v®n dit jaar in vele woningen een blijde herin nering aan de lente zullen brengen. De bollen zijn afkomstig uit het bloembollen- sbrpiusfonds. Het zijn dus bollen, die eigenlijk Vernietigd hadden moeten worden, omdat er 'egen redelijke prijzen geen afzet voor is en die nit de markt zijn genomen, omdat zij de prijzen v*n de andere bollen zouden drukken. Aan verschillende gemeentebesturen is een Martij aangeboden om ze in de parken op te> Wanten. Haarlem kreeg er aanvankelijk 25.000 'begewezen, maar dat aantal werd tenslotte '30.000, zoodat ook de scholen konden bedacht vorden. Het is een mooi bedachte en dankbaar aan vaarde reclame voor het bloembollenproduct. Als wij ons niet vergissen, werden eenige jaren kleden de overtollige bollen op een hoop ge spen en overgoten met een zuur, dat ze on- 'tuikbaar maakte. Ze deden hun plicht door 'e verdwijnen, maar niemand had er verder \tfat Thans brengen zij vreugde in steden, wo- Wtigen en ziekenhuizen en maken reclame vooi mooie Holandsche product. Er is indertijd gevreesd, dat de gratis uitge pikte bollen den gewonen verkoop zou tegen houden. Wij gelooven het niet. De gemeente- hosturen, die gewoon waren bollen te koopen, *Ulien zich door het aangeboden geschenk niet 'aten weerhouden weer denzelfden voorraad op doen. Wat zy cadeau krijgen, wordt extra Wtgeplant en de kans bestaat, dat zij aan de kootere hoeveelheid gewend raken en in gun- 'Wger tijden meer bollen dan tot nu toe zullen loen. De enkele bollen, welke per leerling op scholen worden uitgereikt, zullen eerder een '''mulans voor de ouders zijn om nog méér bol- ®h te koopen dan een oorzaak, dat zij hun ge- *°he inkoopen achterwege laten. Heen, de beschikbaarstelling zal den schen- ■®rs geen nadeel brengen. En dan: wij, Hollanders, wij, bewoners van bollenstreek, hebben toch een zeker eerst geboorterecht! Waarom zouden Wij er geen prijs op stellen "Pht in de bloemen te zitten, wijl wij midden b het bloemenland wonen en waarom zouden in alle bescheidenheid niet aan de bollenkwee- Pfs mogen vragen, dat zij daarvoor zorgen? Vzenden bezoeken in den lentetijd het „tuliep- killand", zooals de Belgen zeggen, maar tel- ehs zijn zij ietwat teleurgesteld, omdat de bloe- Vp alléén op de velden te vinden zijn en de Ngeving, met name Haarlem, zich zoo weinig 'b overeenstemming met die lentepracht tooit. 'b dien tijd zouden alle steden in de bollen- bfeek en alle woningen in een bloemhoogtij 'boeten verkeeren. Dat zou ook beter den indruk van een bloe- '«nfeest geven en minder het idee van bloe menmarkt (waar overigens geen aanmerking op ^blaakt worde) laten prevaleeren. ,Er zijn in den loop der tijden al heel wat /"Pedities uitgerust die de Himalaya-gebergten i'iden beklimmen. Steeds weeraan bleek deze Jb'gketen onverzettelijk en weigerde hard- 16kkig toegang tot haar hoogste toppen te ver- Phen. Met het voortschrijden der techniek, eog ook de hoop er eindelijk in te zullen slagen b een van de laatste expedities is die, welke. 8 we ons niet vergissen in 1930 onder leiding s»h prof. dr. G. O. Dyhrenfurth plaats vond. >t een groep Duitsche, Oostenrijkers, Zwit- d^sche en Engelsche geleerden werd de gewel de tocht ondernomen, terwijl een speciale j'bistaf de natuuronderzoekers vergezelde. Aan toevoeging van deze filmmenschen is het dan te danken, dat er een document van die 'blalaya-expeditie is tot stand gekomen, een foment dat de belangstelling van de heele lhereld heeft en dat nog juist een dezer dagen 5 het Koloniaal Instituut te Amsterdam werd 5ttoond. j.Hiet alleen geeft deze film een goed en duide- overzicht van de geweldige organisatie welke hoodig is, om zoo'n expeditie op touw te Ptten, maar ook en vooral laat zij, de onbe- .'brijfelijke moeilijkheden zien, welke overwon- 5b moeten worden, wil men er in slagen dezen j 'oon der Goden" te bestijgen. Enorme giet ers, diepe ravijnen en afgronden en onbe- JbhWen steenmassa's dienen te worden gepas- jktd alvorens de eigenlijke klimpartij kan be dden. Daarbij heerscht er een ondragelijke koude, q^bWiji aan den anderen kant, de invloed van [6 zon met speciale gletscherzalf moet worden Heengegaan. Er werden verschillende vorsten- i°bimen van Br. Indische Maharadja's door- J^ist, terwijl tevens nog zeer geslaagde opnamen ,5b de Taj Mahal „het monument van onver- tjbkelijke liefde" (het werd door een Maha- Ijbja opgericht als een aandenken voor zijn ^elingsvrouw) in deze film voorkomen. ^oo zijn er nog talrijke andere bijzonder- An in deze film opgenomen, welke haar niet H^en zeer bezienswaardig doch ook hoogst ^rekkelijk maken. Zelfs het feit dat zij nog Qi'bm" is (wat zeer begrijpelijk is voor degenen Weten welk een hoeveelheid apparaten voor geluidsfilm moeten worden meegesjouwd) IjJ^ niet meer op als men deze bovenmensche- >pe klimpartij met de oogen volgt. Men kan gh dan ook voorstellen, welk een geweldige eUrstelling de leden ondervonden, toen zij na onafhankelijk geveerd 4 pers. Cabrio-Coach al hun moeite, hun pogingen moesten opgeven. Weliswaar stelden zij zich toen tevreden met een minder grooten bergtop, welke zij inderdaad ook hebben bereikt, maar den eigenlijken opzet om de hoogste toppen van het Himalaya- gebergte te bereiken, heeft men moeten laten varen. Het Himalaya-gebergte (het op een na hoogste ter wereld) heeft voor de zooveelste maal over den mensch gezegevierd. De film loopt thans in de a.s. Zondagmorgenvoorstelling van het Rembranat-theater. Gisteravond werd in de Raadszaal op het Prinsenhof een vergadering van de Haarlem- sche jeugdorganisaties gehouden, welke was bij eengeroepen door het voorloopig comité, dat zich heeft gevormd voor de organisatie van de col lecte ten behoeve van de Duitsche vltrchtelingen. De vergadering stond onder leiding van den heer D. J. A. Geluk, die na een woord van wel kom een korte uiteenzetting gaf van het doel der vergadering, n.l. de vorming van een defini tief comité en bespreking van, de medewerking, die de jeugdorganisaties kunnen verleenen aan de collecte op Zaterdag 3 December. Spr. bracht daarbij dank aan het gemeentebestuur, dat de zaal beschikbaar gesteld heef en aan den bur gemeester, die zich bereid verklaard heeft het eere-voorzitterschap van het comité op zich te nemen. Vanaf Maandag zal het bureau van het comité gevestigd zijA in het gebouw van de Nutsspaar- bank in de Jansstraat, waar collectanten zich den geheelen dag en ook 's avonds kimnen op geven. De fa. Kort heeft voorts de stof voor de herkenningsbanden der collectanten beschikbaar gesteld, terwijl de Drukkerij Westerling heeft aangeboden voor een deel van het drukwerk gratis te zorgen. Tenslotte hebben reeds ver schillende Haarlemmers zich voor administra tief werk beschikbaar gesteld, terwijl de heer van Waard, administrateur van de vereeniging voor T.B.C-bestrijding de wijkverdeeling van de Emmabloemcollecte ter beschikking van het comité heeft gesteld en bereid is dit ook verder met zijn deskundigen raad terzijde te staan. Nadat de aanwezige organisaties zich allen be reid verklaard hadden aan de collecte mede te werken, werd het comité samengesteld. De heer H. Kahmann helft zitting voor de R.K. groepen. Ruim 600 collectanten van 14 jaar en ouder zullen noodig zijn. Aan de jeugdvereenigingen werd verzocht uiterlijk a.s. Woensdag op te ge ven hoeveel collectanten zij kunnen leveren, liefst meisjes, met namen, en adressen. Voorts zal aan de Middelbare scholen verzocht worden de leerlingen op te wekken zich als, collectant aan te melden, terwijl aan het gemeentebestuur verzocht zal worden dezen leerlingen 's morgens vrij te geven. Tenslotte zal door middel van de plaatselijke bladen en zoo mogelijk via de radio centrale een oproep tot de jongeren gericht wor den zich beschikbaar te stellen. Voor de bezetting van de wijkbureaux zijn een dertigtal menschen noodig, die zich den geheelen Zaterdag beschikbaar zullen moeten stellen. Gaarne zal daarvoor hulp van ouderen aanvaard worden. Het Centraal Bureau heeft reclame-platen tot zijn beschikking. Zondag 27 No'vember bestaat er van 35 uur gelegenheid om het nieuwe Gezellenhuis van Haarlem I te bezichtigen. Weekagenda: Zondag 810.30 gelegenheid tot entspanning; tafeltennis OZ. Maandag 8 uur damclub T.E.P. Dinsdag 8 uur scola cantorum. Woensdag 8.30 de verplichte avond. Op dezen avond behooren zoowel de gezellen als de aspi rantleden aanwezig te zijn. Donderdag 8.45 zelatricenvergadering; 9 uur schola cantorum. Vrijdag 9.30 paladijnengroep; 8 uur biljart club. Zaterdag 8 uur tafeltennisclub O.Z. lederen avond bestaat er voor de Gezellen en de aspirantleden gelegenheid tot ontspan ning van 810.55, behalve op de Mariacongre- gatie-avonden. lederen avond bestaat er bij de commissarissen gelegenheid zich als lid op te geven. Hier ter plaatse heeft zich een comité ge vormd, dat maatregelen trefff om voor kinderen van werkloozen en door Maatschappelijk Hulp betoon gesteunden op Zaterdagmiddag 3 De cember een ga'oot Sint Nicolaasfeest te organi- seeren. Aan dit feest mogen de kinderen van 5 tot en met 10 jaar deelnemen. Voor de kin deren beneden vijf jaar uit dezelfde gezinnen worden St. Nicolaaspaketjes beschikbaar ge steld. Het feest heeft plaats in de tentoonstellings zaal, gelegen op de terreinen van Van Leer's Walsbedrijven. Hoofden en onderwijzend per soneel der scholen hebben hun volle medewer king toegezegd. Per extra trein zullen de kinderen naar het terrein vervoerd worden. Ongeveer 1800 kinde ren komen voor dit feest in aanmerking. Onlangs vierde de Eerw. Zuster Jeroena in het St. Canisius-Ziekenhuis te Nijmegen haar zilveren professiefeest in de orde van den H. Carolus Borromaeus. In vele ziekenhuizen in den lande is zuster Jeroena werkzaam geweest. Zij is geboren in Heemstede en heeft vele jaren in Hoofddorp gewoond. Zondag a.s. wordt dit groote feest door de zusters herdacht. V.S.V.: Michel, N.N., Voet, Heins, De Vries, v. d. Gevel, Dohring, Balvers, Van der Lugt, Bot, Sterk. Stormvogels: Hollenberg, Visser, Haak Jr., Bravenboer, Tol, Gerrits, Van Pel, Schoorl, Woudenberg, Prins, Opbergen. Agentschap HAARLEM Croote Houtstraat/Croote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) SPAARME ggBAMKqp De Haarlemsche recherche heeft op aanwij zing van den firmant, die argwaan koesterde, een 31-jarige werkster gearresteerd, verbonden aan een manufacturenhandel hier ter stede, die bekende in den loop van het laatste jaar een groote hoeveelheid manufacturen te hebbes: gestolen. Met den gestolen voorraad zou een linnenkast van niet zeer bescheiden afmetingen gevuld kunnen worden. Zij verkocht de goederen veelal aan haar fa milie, doch ook wel aan enkele kennissen. Bij huiszoeking werd een tafelkleedje gevon den, dat zij den dag daarvoor nog gestolen had. Een groote partij is in beslag genomen. De juffrouw is gisterenavond, nadat proces-verbaal tegen haar was opgemaakt, op vrije voeten ge steld. Zondag 27 November 4 uur Adventsviering in de Gen. de la Reystraat. De leidstersbijeen komst gaat door onvoorziene omstandigheden niet door. Maandag 28 November 8.30 uur Spaarne cur sus kinderverzorging. Dinsdag 29 November 7 uur. Jongeren groep Liduina. Donderdag 1 December Spaarne 8.15 uur Graalkoor. Zoetestraat 8.15 uur Trekvogels. Hoe staat het met de Tabitha-actie? Al sta pels? De verslagen van „hooren en zien" zijn nog lang niet allemaal binnen. En willen de inspectrices ook even een verslag zenden van haar bevindingen? Wat is de afspraak? Kom op tijd!!! EXCELSIOR!!! ZAANENLAAN 114 - TELEF 23907 - HAARLEM RADIO-CENTRALE ZONDAG 27 NOVElVfBER Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: Ned. Brussel 8.30; Keulen 9.20; Ned. Brussel 9.40; Keulen 11.20; Ned. Brussel 12.20; Diversen 2.05; Ned. Brussel 2.35; Pauze 3.05; Fransch Brussel 3.10; Radio P.T.T.-Nord 5.20; Straatsburg (Parijs P.T.T.) 5.35; Keulen 7.20; Weenen of diversen 7.30; Ned. Brussel of Diversen 9.20; Keulen 10.30; Fransch Brussel 11.20. Programma 4: Diversen 8.35; Fransch Brus sel 9.20; Droitivich 11.50; Parijs Radio 2.20: Droitwich 2.4(f; London Regional 5.20; Droit- wich 5.40; London Regional 6.00; Stuttgart of diversen 6.20; London Regional 6.50; Straats burg 8.10; Droitwich 8.20; Boedapest 11.00; Pa rijs Radio 11.20. Dezer dagen is een begin gemaakt met het planten van 130.000 bloembollen voor de stadsparken te Haarlem. Ter bevordering van den groei is het raadzaam, dat de voorbijgangers hun honden vasthouden! 'X 'H Het bladeren in de Haarlemsche Gemeente- begrooting is een dorre, maar toch niet geheel oninteressante bezigheid. Men leert er het leven van den zPnnigen, opgeruimden kant bekijken, vooral als men het zelf ook niet bijster breed heeft. Het tekort bedraagt f 1.284.226 op bijna acht tien en een half millioen inkomsten en uitga ven. Dat is zoo ongeveer 7 procent. Maar wat zullen wij ons om dat tientje per Haarlemsch hoofd druk maken als een zoo deftig man als onze burgemeester, baron de Vos van Steen- wijk, vindt, dat het nóg slechter had kunnen zijn, en de gemeentelijke schande gelaten draagt. Per 1 Januari a.s. zullen wij, Haarlemmers, ons de weelde kunnen veroorloven er per hoofd f 340 stedelijke schuld op na te houden, zonde: dat één deurwaarder de kans krijgt ons boeltje te verkoopen. Als gelukkige vader van een ge zin van tien kinderen beteekent dat vierduizend gulden, schulden waar hij nu eens niet om ge maand wordt. Wie het precies wil narekenen, wete, dat wij op 1 Januari 1939 gezamenlijk een schuld zullen hebben van f 46.565.154.99 en dat Haarlem op 1 Januari 1938, 135.356 zielen tel de. Op 1 Januari a.s. dus rond 136.000. Groote bouw- en andere openbare werken heeft de gemeente Haarlem in de laatste jaren niet veel uitgevoerd. Er was eenvoudig geen geld vbor. Toch is er zoo wel een en ander ge beurd, zooals de bouw van de Buitenrustbrug, de verbetering van het Ver wuift, de aanleg van de nieuwe Algemeene Begraafplaats. De goo cheme Haarlemmer vindt het toch maar wat fijn, dat wij dit van het Werkfonds gedaan heb ben gekregen. Maar onder in de mand ligt de rekening. In de Begrooting cijferen B. en W. voor, dat wij aan het Werkfonds een totale schuld van f 1.141.824 hebben. De Buitenrustbrug kostte f 171.338; de verbetering van het Verwulft f 46.311.99; de electrificatie van de Cathrijne- brug f 19.089; de inrichting 'van de Janskerk tot gemeente-archief f 38.864; de brandweerka zerne f 85.999; het gebouw van den geneeskun digen dienst f 131.966; het maken van een aula Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG: 5.30—7 uur: Repetitie Turn- club „Leonidas" voor meisjes van 613 jaar in de Jongensschool, Timorstraat 17, H.-N. 78.15 uur: Repetitie Tumclub „Leonidas" voor meisjes van 1316 jaar, in de Jongens school, Timorstraat 17, H.-N. 8 uur: Kienavond Haarlem's R.K. Gemengd Tooneel „Thalia" in het gebouw v. d. Haarl. Kegelbond, Tempelierstraat. 8.3010.15 uur: Repetitie Tumclub „Leoni das" voor dames, in de Jongensschool, Timor straat 17, H.-N. DINSDAG: 10.30—12 uur: spreekuur van de R.K. Reclasseerings-vereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereenigingi in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „De Spaarnespelers" in het „Hof van Holland", Gr. Markt. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E. E. Paters van de Vrande en Strijbosch, in de St. Elisabeths-vereeniging, Jansstraat 49. WOENSDAG 2.30 uur: Repetitie jongensafd. gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal Eemstraat, Haarlem-Noord. 45 uur: Repetitie Tumclub Leonidas voor meisjes van 69 jaar in het Gymnastieklokaal, Eemstraat, H.N. 56 uur: Indoortraining voor junioren R.K. A.V. „Holland" in de St. Aloysiusschool, Zand- voorterpad, Overveen. 56.15 uur: Repetitie Tumclub Leonidas voor meisjes van 913 jaar in het Gymnastiek lokaal, Eemstraat, H.N. 5 uur: Repetitie gymnastiek jongensafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad, Overveen. 8.15 uur: Clubavond van de R.K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. 8.30 uur: Vervolgcursus Leekenapostolaat voor gediplomeerden, gevorderden en propa gandisten door de E.E. Paters Strijbosch en Broers in het vereenigingsgebouw, Bagijnhof. DONDERDAG 9 uur v.m.: vergadering van het Armbestuur van de parochie St. Bavo, Haarlem-Noord, in de pastorie, 10.3012 uur: Spreekuur van de R. K. Re- classeeringsvereeniging in het bureau der veree niging, Bakenessergracht 26zw. 4.30 uur Repetitie gymnastiek meisjesafdee ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tempeliersstraat 1. 6 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdeeling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de Aloysiusschool, Overveen. 7 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried", afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen.'' 810 uur: Indoortraining R. K. Athletiekver- eeniging „Holland" voor Senioren in de R. K. school, Zandvoorterpad, Overveen. 8.30 uur: Bureauvergadering R. K. Reclas- seeringsvereeniging in het bureau der vereeni ging, Bakenessergracht 26 zwart. 8.45 uur: Vrije bijeenkomst K.J.M.V. St. Augus- tinus bij Brinkmann, Groote Markt. VRIJDAG 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie van de Kleuterafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. School, Wes tergracht, hoek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie jongensafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Westergracht. 7.308.30 uur: Zwemuur van de R. K. Zwem- eeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor dames en meisjes. 8 uur: Repetitie rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG 4 uur: Gymnastiek-repetitie kleuterafdeeling van de Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de Broederssehool aan het Teylerplein. 5 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdeeling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broederssehool aan het Teylerplein. 6.157 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwera- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor jongens. 77.45 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor heeren. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen by het uitschreven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en by vaststel ling hiervan onmiddeliyk mededeeling te doen. op de nieuwe begraafplaats aan den Vergierde- weg f 44.276; het nieuwe riool in Tuindorp f 14.200; de restauratie van de Vleeschhal f 70.000; het riool aan de Stuyvesantstraat f 46.300; de bbuw van een nieuwen vleugel aan het stadhuis f 326.000; de verbetering van het verkeerspunt Kenaupark—Verspronckweg f 147.500. In 1940 beginnen wij met het betalen van rente en aflossing daarvan. Ook de kapitaaldienst van de begrooting 1939 stelt nog al wat werkverruiming in uitzicht: voor rioleeringswerken aan Schalk wij kerweg, Floresstraat, Leidschevaart van Brouwersbrug tot Westerbrug, is f 58.000 uitgetrokken; voor asfalteering van de Ged. Oude Gracht van KI. Houtstraat tot Raaks f 118.500; voor een brug aan den Vondel weg f 25.000; voor het maken van een duiker in de Gouwwetering f 18.000; voor een walbeschoeiing aan de Emmakade en Leidschevaart bij de kathedraal f 12.600; voor het verplaatsen van het gemaal Romolenpoldei f 26.500; voor het aanleggen van nieuwe straten voor rekening van particulieren f 165.000. Bij el kaar bijna een half millioen! De ramingen aan belastingopbrengst. Hoe die geweldige bedragen bijeen komen, begrijpt de eenvoudige man, die zelf maar luttele tiental len guldens heeft aan te bieden, niet. Met hun allen brengen de Haarlemmers aan 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting een som van f 936.000 op. Dat wil zeggen, dat er aan gemeen tefondsbelasting in Haarlem, hoofdsom en op centen, in 1939 f 2.497.000 wordt opgebracht. Wat dit meer is dan het eerstgenoemde getal sleept het Rijk in zijn schatkist. Aan 195 opcenten op de personeele belasting hoopt de fiscus van de Haarlemmers f 1.070.000 te plukken, wat wil zeggen, dat er in Haarlem in totaal ongeveer anderhalf millioen gulden aan personeele belasting wordt betaald. Aan 38 opcenten op de Vermogensbelasting rekent Haar lem öp niet meer dan f 61.150; aan 48 opcenten dividendbelasting f 30.000; aan 80 opcenten op de grondbelasting f 419.820; aan hondenbelas ting f 32.400; aan vermakelijkheidsbelasting f 165.000; aan zakelijke bedrijfsbelasting f 80.000; aan vergunningsrechten f 20.000; aan straatbe lasting f 545.000; aan vervolgingskosten voor be lastingen f 6000. Wij zouden daar nog bedragen aan toe kunnen voegen voor erfpachtscanon, schoolgelden, -legesgelden, v begrafenisrechten, maar met bovenstaand totaal van f 3.365.770 zullen alle Haarlemmers wel overtuigd zijn, dat er by de 136,000 inwoners van onze stad nog al wat gehaald wordt. Dan nog de indirecte belastingen. Wij noemen slechts het electriciteitsbedrijf, dat over 1939 aan de gemeente meer dan een millioentje winst zal hebben te leveren, omdat de gemeentekas daar op rekent; het gasbedrijf zal f 151.263 winst moeten opleveren; het waterlei dingbedrijf f 61.801; het openbaar slachthuis f 50.800. Hieronder volgen nog enkele posten, waar een Haarlemmer wellicht belang in stelt. Het Reinigingsbedrijf levert een nadeelig sal do op van f 355.000; de Bank van Leening f 4.441; de keuringsdienst voor waren f 11.000. De gemeente krijgt daarvoor van het Rijk een f 24.497. De verkiezingen voor gemeenteraad en pro vinciale staten volgend jaar zullen vermoedelijk f 13.000 kosten. Aan wachtgelden betaalt Haar lem het niet onaanzienlijke bedrag van f 91.061. De politie-inspecteurs, agenten enz. kosten de gemeente aan salaris precies f 499.930; de poli- tiekleeding f 23.604. Voor patronen, voor bewa pening denkt de politie volgend jaar f 300 noo dig te hebben. Gelukkig niet alleen om op bns te schieten, maar om zich zoo'n beetje te oefe nen. De commissaris krijgt elk jaar een potje om aan politiebeambten voor buitengewonen dienstijver gratificaties te geven. Het is maai f 100; wij willen echter niet veronderstellen, dat er zoo weinig dienstijver bestaat, doch al leen, dat een agent van politie heel wat moet presteeren om een extra'tje te krijgen. De lui, die hier in den zomer en ook wel in den win ter, 's avonds bij de politie aanloopen om te zeg gen, dat zij geen onderdak hebben en dan door haar geholpen worden, worden op f 850 geschat. Als men nagaat, dat het Leger des Heils een heel goedkoop logement heeft, dan zijn er nog al wat liefhebbers. Maar van dat bedrag worden ook de reiskosten betaald van weggeloopen jon gens enz. Het onderhoud van de motorrijwielen met zijspan plus de aanschatfing van efen nieuw, kosten volgend jaar f 5.600; het onderhoud van rijwielen en aanschaffing van nieuwe f 3.598.80 De politiehonden kosten aan de gemeentekas f 2200.de onderhoudskosten van de politie- melder-installatie beloopen f 240; de kosten van de verkeerssignaalinrichtingen f 2000.—. Onze brandweer is bewonderenswaardig. Zij kost aan Haarlem maar f 37.646, omdat zij vrij willig is. Er zijn slechts negen brandwachts en één klerk, voor wie loon uitgetrokken is. De be roepsbrandweer in Utrecht kost een kleins f 100.000. De verlichting van het uurwerk der Groote Kerk kost per jaar f 450.—; de klokkenspeler, de heer H. W. Hofmeester, krijgt f 381; het op winden en het onderhoud van de stadsklokken kost den belastingbetalers f 1638. De pacht voor standplaatsen voor den ver koop van bloemen brfngt de gemeente f 1200 op; die voor den verkoop van kleine eetwaren f 3500; voor de plaatsing van rijwielrekken f 1400 en die van parkeerterreinen f 2000. De ontvangsten van de Frans Halstentoon stelling hebben bedragen f 52.742; de uitgaven f 32.742. zoodat er een overschot is van f 20.000. De verhuur van het brgel in de Gemeentelijke Concertzaal brengt niet meer op dan f 200 per jaar; de pacht van de gemeentelijke Concert zaal f 21.200 en de pacht van den stadsschouw burg f 14.200. Aan entréegelden brengt het Frans Halsmuseum f 2200 per jaar op. De uit gaven voor het Frans Halsmuseum bedragen echter f 24.516. De stadsbibliotheek brengt aan leesgeld-contributies enz. f 9813 en kost aan de stad 49.632, Waarvan aan jaarwedden alleen f 34.030. Wij hebben hier en daar maar een greep in de cijfers gedaan. Er is natuurlijk nog wel meer te vinden: de begrboting is een flink boekdeel van een vierhonderd pagina's .Zelfs de raads leden zullen niet elke pagina bestudeeren, doch zich in hoofdzaak bepalen tot wat hen het meest interesseert. Gebouw St. Bavo: R. K. Kamercentrale, half 3; Geel Wit, 6 uur; Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Bouwmeester's Revue, 8 uur. TeylermuseumProf. Dr. A. D. Fokker over „Magnetisme", 8 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt: „Sneeuwwitje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De terugkeer van Arsène Lupin", „Bokser tegen wil en dank", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De schrik van Brimstone", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vadertje Langbeen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogramma. Stadsschouwburg: „Die lustige Witwe", kwart over acht. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 25 uur. Rembrandt: „Himatsjal", half 12: „Sneeuw witje", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Arsène Lupin", „Bokser tegen wil en dank", 2, 5 en 8.15 uur. Luxor: „De schrik van Brimstone", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vadertje Langbeen" 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogramma. Gebouw St. Bavo: Gec. Slagers. 8 uur; Win terhulp, 8 uur; Haarlems Zanggenot, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. H.B.S. SantpoorterpleinNed. Nat. Hist. Ver eeniging, kwart over acht. Gem. Concertgebouw: H.O.V. Concert, kwart over acht. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt: „Sneeuwwitje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Arsène Lupin", „Bokser tegen wil en dank", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De schrik van Brimstone", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vadertje Langbeen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogramma. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Van Rijn, KI. Houtweg 15; Loomeijer, Zijlweg 34; Schcterboschapotheek, Rijksstraatweg 19. - oa Steeds geopend zijn: C. E. Schotsman, Bin- nenwegi 206—208; Elswöutapotheek, Bloemen-' daalscheweg 341. Apotheek Aerdenhout, Zandvoortschelaan, te- Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 90, te- lef. 26772. lefoon 28197. De Bloemendaalsche Apotheek, Bloemen- daalscheweg 85, telefoon 22181. Ten slotte enkele jaarwedden: de jaarwedde van den burgemeester van Haarlem staat op de begrooting uitgetrokken op f 11.775; die van den gemeentesecretaris op f 8.675; van de wet houders op f 4225 elk; van den commissaris van politie op f 7075. Een hoofdinspecteur van poli tie verdient van f 4200f 4400; een inspecteur le klasse van f 3100 tot f 3700; een inspecteur van politie 2e klasse van f 2600f 3000; de direc teur van een H.B.S. f 5800; de leeraren om en nabij de f 5000; de rector van het gymnasium f 6500; de bewaarder van het gymnasium f 1850 met vry wonen, vuur en licht. RADIO door PHILIPS' nieuwste serie v.a. 89. Ook op conditiën Inventa Ook in huurkoop HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 Telefoon 12762 Haarlem en toch vanaf 1.- p. week. Dat vindt U alléén bij naast Slager's Verfhandel TELEF. 17373 •2*2f2f2*0*0*0*0*0®0®0*Q*°®C|90606C60»06060«06C60606060906063 06060«09090*060«0«090*060*0*06090»090«090*0«09060«0«0*C«060a hi VERSrRONCK WEG 89 TELEF. 11701 HAARLEM ÏS SS ISSSSSSSSSoSSSSSSSSSSSoSSSSSSSoSSSSSSSSSSSoSSSSSSSSSSSSSSSSS 'nV-vormig verkeer* bord beteekent. dat u 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van links of van rechts komt. Let op de V-borden-: t is voor uw eigen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5