Naar een nieuwe gemeenschap m s f.3.25 1.1.75 VALDA PASTILLES De besprekingen te Parijs BEWAPENING HET HOOFDTHEMA Critieke dagen voor Frankrijk VOORBEREIDING DER GEESTEN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 Het grootsche initiatief door het R.K. Werkliedenverbond genomen Aller medewerking gevraagd Naar de Nieuwe Gemeenschap Het actieprogram De groote lijnen VOOR PAARDENTRACTIE OPENGESTELD DE NAAM DIE HOLLAND MIJ GAF Zwarte Piet.... de bijnaam van Hulstkamp's Zwartmerk.... een naam die het publiek zelf gaf aan deze zuivere en droge oude genever van Hulstkamp. Een waar teeken dat Hulstkamp's Zwarte Piet populair is - evenals zijn naamgenoot, die straks wederom in ons midden zal zijn. NIEUWE PRIJZEN ZWARTMERK en ROODMERK NIEUW STUDIEHUIS Plannen der Missionarissen van het H. Hart HET BEDRIJF VAN DE GRUIJTER JACHTEN OP HET LOO Hulpverleening aan Joodsche vluchtelingen Telefoonautomatiseering in Zuid-Limburg BLOEMBOLLEN AANGEBODEN Naar aanleiding van het behoud van den wereldvrede HET ACCOUNTANTSEXAMEN HULP VOOR VLUCHTE- LINGETJES Telegram aan Prinses Juliana .Bevaar VOn kouvatten* ECHTE VALDA Buitenlandsch overzicht MOND- EN KLAUWZEER Het sterftecijfer nog zeer hoog Tentoonstelling weldadigheids- postzegels Kerkelijk leven PATER JULIUS TEERNSTRA NAAR DE MISSIE Rapport inzake lasch-onderwijs Een overzicht ven de groote pluirnv eetentoonsteHing welke in de veemarkt hallen te 's-Hertogenbosch is geoR&nd Twee dingen zijn, volgens Paus Pi schap, waarvan hij in Quadragesimo A wezenlijken: hervorming der instellinge wij over „ordening" en over een „corp v/ij nog te veel aan het eerste alleen. W regelen, rekenen vóór alles op wat van juist. De aandrang tot hervorming van ópikomen, moet, wannéér zij van boven gerijpte geesten. Zonder dat mislukt d gemeenschap welhaast zeker. In dit bond het initiatief genomen tot een pro loofs-, doch ook den anderen landgeno deningsgedachte, de christelijke maatsc voor te bereiden, den voedingsbodem onzer op het natuurlijke verstand ruste de uiteenzetting van dit propaganda-pl mitiattiefnemers voorafgaan. us XI, noodig om de nieuwe gemeen- nno de grondtrekken teekende, te ver- n en verandering der geesten. Wanneer oratieve maatschappij spreken, denken ij verwachten alles van wetten en maat- bovenaf wordt opgelegd. Dat is on- de samenleving moet ook van onderen af wordt voorbereid, begrip vinden bij e ordening, de bouw van een nieuwe besef heeft het R. K. Werkliedenver- paganda-actie, die niet alleen den ge- oten duidelijk moet maken, wat de or- happijleer beoogt, om aldus de geesten geschikt te maken voor de doorvoering nde gedachten. Aan de hier volgen- an moge een woord van hulde aan de Ieder, die de ontwikkeling op maatschappelijk terrein ernstig volgt, is ervan overtuigd, dat Wij in een zeer belangrijke periode van de we reldgeschiedenis leven. De onrust, welke de maatschappelijke verhoudingen vooral sedert het einde van den wereldoorlog kenmerkt, is reeds herhaalde malen en van allerlei zijden terecht verklaard als een reactie op de begin selen, welke de laatste eeuw het maatschap pelijk leven hebben beheerscht als een ver schijnsel van overgang naar nieuwe verhou dingen en vormen op maatschappelijk gebied. Wij staan voor een keerpunt in het maat schappelijk leven; in den chaos van het oogen- blik ontkiemt reeds een nieuwe gemeenschap! In wetgeving en bedrijfsleven, in alle politieke partijen, onder personen van allerlei godsdienst is een streven naar maatschappelijke hervor ming, onder verschillende namen en gedaanten, merkbaar. Dat is in onzen overigens donkeren tijd, on getwijfeld een lichtpunt. De algeheele verwarring en ontreddering, Vooral ook op maatschappelijk gebied, heeft bij talloos velen het inzicht doen rijpen, dat alleen op den grondslag van de solidariteitsgedachte straks een nieuwe, een betere maatschappij kan Worden opgetrokken. Voor een betere samen leving, een nieuwe gemeenschap is noodig een grondige hervorming van de maatschappelijke structuur. Immers nog altijd berust de inrich ting van de maatschappij op klassen, die ver schillende belangen nastreven en daardoor tot Vijandschap en strijd geneigd zijn. Die verdeeldheid en versplintering werken Verlammend en verwarrend door de bevorde ring van de algemeene welvaart, terwijl wij Voor de naaste toekomst niets zoozeer noodig hebben als krachtig, doortastend en dus één- drachtig stuwen naar maatschappelijken op bouw en economische hervorming. Ook de geest moet worden vernieuwd! Immers vorming van nieuwe maatschappe lijke organen, noodig om het maatschappelijk Organisme te herstellen, heeft geen zin, wan- heer de betrekkingen tusschen de leden van deze organen en de verhoudingen tusschen de organen onderling, niet gebaseerd zijn op de Sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. Wanneer wij derhalve willen komen tot een Zoodanige samenleving, dat daarin voor alle hienschen de meest gunstige voorwaarden aan wezig zijn, noodig voor het bereiken van hun eindbestemming, dan hebben wij daarbij on miskenbaar noodig een daadwerkelijke toepas sing van de christelijke zedenwet. De actie zal worden gevoerd onder de leuze; Zij richt zich zoowel tot katholieken als niet- katholieken, omdat de principen op welke de hieuwe Gemeenschap moet worden opgebouwd Uiteraard van kracht en heilzaam zijn voor het geheele Nederlandsche Volk. Ook de Paus zegt in Zijn Encycliek Quadragesimo Anno over het herstel der maatschappelijke orde uitdrukke lijk, dat deze principen alleen tot verwezen lijking kunnen komen in samenwerking met allen, die van goeden wil zijn, dat dus deze brincipen niet als specifiek katholiek moeten Worden aangemerkt. Het spreekt echter vanzelf, dat in heel den bropaganda-opzet rekening zal worden gehou- Qen met het bestaan van die categorieën van hersonen, tot wie de autoriteit van den Paus Geinig of in het geheel niet spreekt. Hier zal het zwaartepunt in de propaganda voor de hernieuwde samenleving dan ook in argumen ten, gebaseerd op het natuurrecht, worden kelegd. Het R. K. Werkliedenverbond is er van over tuigd, dat voor de doorvoering van deze be- Sinselen, welke voor de maatschappelijke re- Gonstructie den grondslag moeten vormen, noo- Gig is een krachtige samenwerking van allen, Gie reeds met de nieuwe gemeenschapsidealen hezield zijn. Het heeft daarom besloten tot het voeren van een driejarige actie voor het propa- geeren van de gemeenschapsgedachte in het maatschappelijk leven, gebaseerd op de beginselen van sociale rechtvaardigheid en naastenliefde, in overeenstemming met de richtlijnen, welke daarvoor door Zijne Hei ligheid Paus Pius XI in Zijn Encycliek Quadragesimo Anno gegeven zijn. Het Verbond zal zijn Centralen Propaganda- tienst, onder leiding van den heer L. M. Beu- Uier, voor deze actie beschikbaar stellen, ter- Vijl met het oog op de uitvoering van dit plan Gen voorloopig Algemeen Comité is samen gesteld. Het Verbondsbestuur is daarnaast echter van hieening, dat deze actie wil zij succes heb ben gevoerd moet worden allereerst in sa menwerking met geheel georganiseerd katholiek Nederland. Daarom ligt het in de bedoeling buiten het Verbond staande katholieke organisaties gelegenheid te geven een vertegen woordiger aan het reeds genoemde Algemeen Comité toe te voegen. Op deze wijze zal ge tracht worden alle beschikbare krachten en middelen voor het groote doel te mobiliseeren. De actie zal worden voorbereid door een groote vergadering op Woensdag 30 November a.s. te Amsterdam in de groote zaal van Belie- vue, Leidschekade. Op deze vergadering zal het woord worden gevoerd door Mr. Dr. D. Beaufort O.F.M., lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, door den heer J. Asberg en door prof. Mag. Dr. J. B. Kors O.P., Hoogleeraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Tot deze vergadering zijn uitgenoodigd de nationale en diocesane besturen van tal van katholieke organisaties op sociaal-economisch, politiek, godsdienstig en cultureel terrein, bene vens een groot aantal vooraanstaande katho lieken. Het Verbondsbestuur mocht van Hunne Hoogwaardige Excellenties Mgr. Dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht' en Mgr. J. Huibers, Bisschop van Haarlem en van Zijne Excellentie prof. mr. C. P. M. Romme, Minister van So ciale Zaken, reeds de toezegging ontvangen, dat zij voornemens zjjn deze bijeenkomst bij te wonen. De welwillende medewerking van den K.R.O. is reeds verkregen voor het verzorgen van een 20-tal uitzendingen. Te beginnen op Dinsdag 6 December zullen steeds om 7.15 uur radio uitzendingen worden gehouden, welke op deze actie betrekking hebben. Bekende en vooraanstaande personen zullen zich tot het Nederlandsche Volk richten om het op te wekken de nieuwe en betere gemeen schap mede te helpen voorbereiden en verwe zenlijken. Het geheele Nederlandsche volk. om dat de weg naar een nieuwe gemeenschap niet gebaand kan worden zonder de medewerking van alle maatschappelijke groepen in onze sa menleving. Naast de korte toespraken van circa 15 mi nuten zal de overige tijd van deze radio-uitzen dmgen gevuld worden met suggestieve en pas sende entourage. Het Verbondsbestuur heeft tot alle plaatse lijke afdeelingen' van de aangesloten bonden het verzoek gericht al dan niet in samen werking met de plaatselijke afdeelingen van andere Katholieke organisaties op Zondag 4 December a.s. in alle parochiekerken van Nederland, doch minstens in één parochiekerk in elke plaats een plechtige H. Mis te doen opdragen om Gods zegen af te smeeken op deze actie Uit het voor deze actie opgestelde propagan- daplan blijkt, dat voor zoover het de recht- streeksche propaganda onder het katholieke deel der bevolking betreft, samenwerking zal worden gezocht met tal van andere groote ka tholieke organisaties op sociaal, economisch politiek, godsdienstig en cultureel terrein. Er zal een beroep worden gedaan op krach tige medewerking van de katholieke pers, con tact zal worden gezocht met Universiteiten, Hoogescholen, Seminaria enz., terwijl ook de medewerking van de katholieke mannelijke en vrouwelijke jeugdorganisaties zal worden inge roepen. Van de overige propagandamiddelen noemen we nog: het bevorderen, dat op de hoogste klassen van de lagere scholen, de Mulo en Middelbare scholen, over de Gemeenschaps gedachte en Quadragesimo Anno gesproken wordt; propageering van de Quadragesimo- Anno-gedachte in de openbare lichamen; het initiatief nemen tot meetings, waaraan een zoo breed mogelijke kring van katholieken deel neemt. Al deze punten moeten, voor wat de uitwer king betreft, nog nader onder het oog worden gezien. In het algemeen kan nu al gezegd worden dat de actie zal worden ondersteund door ma nifesten, pakkende affiches, brochures, zoowel voor de jeugd als voor volwassen katholieken het simuleeren van publicaties welke met de actie verband houden, een krachtige verkoop actie van de uitgaven der Encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, enz. De beginselen, op welke de nieuwe gemeen schap moet worden opgetrokken, zijn gegrond cp de natuurwet. Deze beweging wil dan ook aandacht, in stemming, enthousiasme en actieve medewer king vragen van'alle Nederlanders, die hunke ren naar een betere samenleving, die erken nen, dat alleen de beginselen van rechtvaardig heid en naastenliefde de redding kunnen bren gen uit den chaos en de tegenstellingen van het oogenblik.. Een werk van vér-strekkende beteekenis gaat beginnen. Mogen alle goedwillenden door dit grootsche plan bezield worden en de komst van de Nieu we Gemeenschap krachtig helpen voorbereiden! Op de vragen van het Tweede Kamerlid Mes betreffende het gesloten verklaren van het ge deelte van den rijksweg OudenboschZijpe op Sint Philipsland voor paardentractie, heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat een nadere afweging van de belangen der aanlig gende bedrijven eenerzijds en de verkeersbe- langen anderzijds, waarbij rekening is gehouden met de voorloopige geringe intensiteit van het motorverkeer op dit weggedeelte, hem aanlei ding heeft gegeven om de geslotenverklaring in te trekken. Vraag daarom naar Zwartmerk, alias Zwarte Piet, of naar Roodmerk. Beide merken zijn zacht en zuiver van smaak, doch Zwartmerk is iets droger. ,Pe|r 'h Liter kruik HULSTKAMP Einde Maart reeds berichtten wij, dat de Missionarissen van het H. Hart, de actieve missiecongregatie van Tilburg, een nieuw stu diehuis, afdeeling wijsbegeerte, zullen gaan stichten in Raai te (Ov.). Het klooster toch, dat daartoe pas 25 jaren in Arnhem dient, is totaal ongeschikt geworden door .stadsuitbrei ding en andere omstandigheden, om jonge Fraters, die pas het noviciaat hebben verlaten, hun priesterstudies te doen beginnen. Intusschen een bewonderenswaardige durf, al is men er dan ook toe gedwongen! Maar deze missionarissen hebben ook voor hun veel omvattend missiewerk (de eenige Orde of Congregatie in Nederland, die de zorg heeft voor 3 missies in onze Oost) nooit vergeefs gehoopt op de hulp van O. L. Heer en van katholiek Nederland. Vindicamus hereditatem patrum nostrorum: ruim 7 eeuwen geleden werd in de onmiddel lijke omgeving van Raalte het eerste klooster gesticht van de eens zoo groote Congregatie van Windesheim en thans doen er enkele schamele bouwresten nog slechts aan denken Maar jonge kloosterlingen zullen er gevormd worden, als Thomas a Kempis en als eens de H. Lebuinus, apostel van Overijssel naar ons land werd gezonden, zoo zullen zij gaan, om aan onze bruine broeders van Java, Celebes, Nieuw Guinea, de Philippijnen en Brazilië de blijde boodschap te gaan brengen. Men zie verder ook de advertentie in dit nummer. leiding met minimum-eischen voor den di recteur eener school of voor cursusleider. Het rapport is verdeeld in vijf hoofdstukken en behandelt de vorming van den lasscher in het algemeen, het onderwijs op middelbaar techni sche scholen'en de Technische Hoog/school, ter wijl verder de vorming tot laschkundige, keur meester, inspecteur of opzichter bij laschbe- drijven onder het oog gezien wordt. Naar wij vernemen is het noodig gebleken het thans te 's Bosch bestaande kantoor van het bekende bedrijf van P. de Gruyter en Zoon N.V. niet alleen geheel opnieuw om te bouwen, maar zelfs zoo uit te breiden, dat binnenkort meer dan de dubbele ruimte beschikbaar staat. Nadat 900 M3 gewapend beton, 34.000 K.G. staal, wagons met bronzen en stalen ramen en spiegelglas, alles van Nederlandsch fabricaat en door Nederlandsche vakmenschen verwerkt zijn, zal op 3100 M2, geïnstalleerd met de meest prac- tische meubels en machines, het uitgebreide kantoorpersoneel in frissche, heldere lokalen zijn intrede doen. Een snel-loopende lift, de modernste verwar ming en ventilatie-inrichting, uitgebreide tele foonnetten en oproepinstallaties, een in ieder opzicht veilige en moderne vluchtkelder, zullen het nieuwe kantoorgebouw tot een der ideaalste van Nederland maken. Gisteren en vandaag worden in de omgeving van Het Loo op uitnoodigïng van de Koningin jachten op grof wild gehouden. Tot het gezel schap behoorden Prins Bernhard en Prins Asch- win. Het prinselijk gezin en prins Aschwin lo geerden hiervoor op het paleis Het Loo. Uit Leiden is Vrijdag aan den minister van Al gemeene zaken, dr. H. Colijn, het volgende adres verzonden, onderteekend door drie en zestig adressanten „Ondergeteekenden, allen echtgenooten van hoogleeraren en Lectoren aan de Leidsche uni versiteit, doen een dringend beroep op Uwe Ex cellentie, om met grooter spoed aan een zoo groot mogelijk aantal joodsche vluchtelingen een tijdelijke toevlucht binnen onze grenzen toe te staan." Op Dinsdag 29 November a.s. te 13 uur wor den de automatische telefooncentralen te Ca- dier en Keer, Hulsberg en Meerssen in gebruik gesteld. Van dat oogenblik af zal de telefonische ver binding met de aangeslotenen op de genoemde netten gedurende korten tijd niet steeds moge lijk zijn. De heer H. J. Voors, secretaris van het Cen traal Bloembollen-Comité, deelt het volgende mede: Ter uitvoering van de gedachte om aan de regeeringen van de landen, die door het te München bereikte accoord hebben medegewerkt tot het voorkomen van een wereldoorlog, als bewijs van erkentelijkheid van het bloembollen vak een beplanting! aan te bieden, zoo mogelijk van parken of tuinen gelegen bij de gebouwen van de parlementen, heeft het Centraal Bloem bollen Comité het volgende verricht: Aan de regeeringen van Duitschland, Enge land, Frankrijk, Italië en Tsjecho-SIowakije is, eind September, eerst per telegram en toen per brief van dit aanbod kennis gegeven en daarbij gevraagd om toezending van teekeningen, waarop aangegeven stond de plaats waar deze beplanting zou kunnen worden aangebracht. Het heeft eenigen tijd geduurd voordat althans aan dit laatste verzoek was voldaan. Aan het einde der vorige maand en in het begin van deze werden aanvaardingen van het aanbod ontvangen namens de regeeringen van Frank rijk, Duitschland, Italië en Tsjecho-SIowakije en geleidelijk ook de benoodigde gegevens. Van de Engelsche regeering bleef zulk een antwoord tot heden uit. Wel werd ons gemeld, dat de oorzaak hiervan is, dat over geen geschikt ter rein voor dit doel kon worden beschikt. Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de wet van 22 April 1937, tot wij ziging en aanvulling der Hooger Onderwijswet, wordt het volgende ontleend: Algemeen wenschte men een nadere toelich ting omtrent den aard en de inrichting van de bestuurS- en accountantsexamens. Vervolgens vroeg men, hoe de verhouding is der vakken waarvoor een faculteit der rechtsgeleerdheid zal worden vereenigd met de faculteit der econo mische wetenschappen of een economische hoo- geschool. Gevraagd werd, of het wel juist is, ook het accountantsexamen in de samenwerking met de juridische faculteit te betrekken. De opleiding tot accountant geschiedt immers alleen aan de faculteit der economische wetenschappen van de Amsterdamsche universiteit en aan de eco nomische hoogescholen te Rotterdam en Til burg en behoort dus tot één faculteit.; de eco nomische. De Nederlandsche afdeeling van den Int» nationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid heeft een telegram van den volgenden in houd aan H. K. H. Prinses Juliana verzonden: „Aan onze grenzen sterven de kinderen. Het hoofdbestuur Internationale vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid smeekt U, Uw invloed aan te wenden bij onze regeering, opdat zij worden opgenomen voor het te laat is." Wapen U tegen het Bescherm Uw keel, luchtpijpen en longen met antiseptische tegen koude vochtigheid en infectie. Maar vraag naar de Hollandsche doozen 50 cent. Het officieele communiqué, dat aan het einde van de besprekingen tusschen de Britsche en Fransche ministers te Parijs werd uitgegeven, sprak kort en vagelijk over een algeheele over eenstemming; zulks heeft het gemeen met alle officieele communiqué's, die in zulke gevallen worden uitgegeven. Neville Chamberlain is thans, na twee woelige reizen over het Kanaal wteer te Londen teruggekeerd, en kan gaar. overwegen, hoe hij die overeenstemming Maan dag aan het Lagerhuis zal uiteenzetten. De besprekingen hebben overigens nogal lang geduurd, voordat het communiqué over die overeenstemming verscheen; en deze lange duur was des te opvallender, waar de berichten, die omtrent die besprekingen verschijnen, weinig tijd overlieten voor alle mogelijke netelige vraagstukken, die sedert München weer opgeld doen. Voor het Verre Oosten had men slechts vijf minuten tijd; de koloniale kwestie is slechts kort besproken; het Joodsche vraagstuk werd terloops aangeroerd. Zeven weken na. München hadden de leiders der beide kabinetten dus zoovele uren noodig om over bewapening te spreken: een opvallend verschijnsel. Parijs was dan ook ernstig ongerust. Bij alle beloften, die de Britsche premier gedaan heeft, scheen het erop uit te loopen, dat hij zijn defen sie-plan heel ernstig als een verdedigingsplan heeft opgevat, en dat hij vasthield aan de Fransch-Britsche werkverdeeling van het voor jaar, waarbij Brittanje slechts een goede vloot te presteeren had; later is daar een luchtvloot bijgekomen. Daladier moet er zijn Britschen collega evenwel op gewezen hebben, dat dc Britsche diplomatieke manoeuvres van den zomer Frankrijk het verlies gekost hebben van de hulp van 40 Tsjechische divisies; in een voorkomend geval zal het Fransche leger alleen bijna een jaar lang een eventueelen gezamenlijken aanval van de steeds sterker wordende Duitsche en Italiaansche strijdkrachten moeten weer staan. Daladier heeft ir^ v'anhoop generaal Gamelin op Chamberlain afgestuurd, die dezen de uiterst moeilijke positie van Frankrijk heeft aangetoond. Chamberlain wterd vermurwd er. beloofde hulp hoe, dat valt bij de vage be richten daaromtrent niet te zeggen: de toezeg ging zelf schijnt nogal vaag te zijn geweest. Of de Britten thans de nationale verdedigings lijsten krijgen, waarom velen van hen vragen, valt te betwijfelen; Chamberlain heeft zich dienaangaande vrij onverzettelijk getoond. Het is te begrijpen, dat Parijs onder die om standigheden niet wilde weten van een toeken ning van belUgerentenrechten aan Franco; af gezien van sympathieën en antipathieën voelt de Fransche generale staf er weinig voor, re kening te moeten houden met de mogelijkheid van een derde front. Victor Gayda is over deze besprekingen onte vreden. Nadat de Duce niet anders gedaan heeft dan de kracht van zijn leger te hebben gede monstreerd, komen de Italianen plotseling tot de ontdekking, dat de as ParijsLonden mili tair veel sterker is dan de as RomeBerlijn hetgeen een opvallende ontdekking mag heeten. De strekking ervan is duidelijk: Chamberlain moet den indruk krijgen, dat het met die be dreiging van Frankrijk niet zoo heel erg gesteld is, en dat hij niet zoo héél erg hoeft te bewa penen; hetgeen hem aangenaam in de ooren moet klinken. En eventueel kunnen Rome en Berlijn om een betere verhouding in de vloot- sterkte vragen. Er zijn nog meer ontevredenen. In Frankrijk, hetgeen erger is. De C.G.T., het Fransche Vak verbond, is gebeten op Daladier, en ontwikkelt een politieke actie, die beangstigend is. Na dc individueele stakingen is thans een algemeene proteststaking afgekondigd voor de volgende week; intusschen heeft de nationale garde handen vol werk gehad om stakers uit belang rijke fabrieken te jagen, waarop deze fabrieken gesloten werden: een weinig fraai begin voor een algemeene verbetering van de productie, die Frankrijk zoozeer van noode heeft. De S.F.I.O. moest onder den druk van de linksche agitatoren wijken; zij eischt thans het hoofd van den minister-president. Terw'ijl de herstelarbeid dringend noodig is, moet Daladier in allerijl opnieuw een binnenlandschen warwin kel op orde brengen en in het parlement naar een nieuwe meerderheid zoeken. Men meent, dat hem dit zal gelukken, hetgeen een merk bare verschuiving naar rechtsch zal beteekenen. Niettemin maken de Britsche bladen zich over den bondgenoot ernstig ongerust; Frankrijk gaat inderdaad door het drijven van de roode potentaten een critieke week tegemoet. Het aantal sterftegevallen tengevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week 13 t.m. 19 November bedragen: 146 runderen, 188 kal veren, 92 varkens en biggen. 11 schapen en 1 geit. In totaal zijn sedert de week 19 t.m. 26 September 1937 aan mond- en klauwzeer be zweken: 5619 runderen, 6072 kalveren, 4515 var kens en biggen, 368 schapen en 83 geiten. Op 3, 4 en 5 December wordt door de Haag- sche philatelistenvereeiiiging en de internatio nale vereeniging „Philatica" een propaganda- tentoonstelling voor weldadigheidspostzegels (kinderzegels 1938) gehouden in de tentoon stellingszaal van het gemeente-archief te 's Gravenhage. De stukken, welke ter post bezorgd worden in een daar aanwezige brievenbus, zullen voor zien worden van den afdruk van een bijzon- deren poststempel. Den 24en'November heeft Pater Julius Teern- stra C.S.Sp., zich te Lissabon op het s.s. „Quanza" ingescheept, met bestemming Lobito (Angola). Vandaar reist pater Teernstra per spoor verder door Portugeesch Congo en door een gedeelte van Belgisch Congo tot aan Bu- kama, waar twee dagen en drie nachten mee gemoeid zijn. Vervolgens wordt de reis per stoombootje' langs de Congo-rivier (Lualaba) gedurende een week voortgezet en als hij in zijn missie te Kongolo (Katanga, Belgisch Congo) een paar dagen vóór Kerstmis aankomt, schei den hem 13.000 K.M. van het geliefde vader land. Onder de vele blijken van belangstelling, die Pater Teernstra hier te lande genoot, moet vooral de edelmoedige daad van de Nederland sche M.I.V.A. gerekend worden, die den voor de tweede maal naar de missie vertrekkenden Pater een prachtige Simplex-motorfiets ten ge schenke heeft gegeven. Een dezer dagen is verschenen net rapport van de onderwijscommissie, ingesteld door de Nederlandsche Ver. voor Laschtechniek te 's-Gravenhage. In het rapport is een aantal programma's ont worpen, welke te beschouwen zijn als een hand-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9