De Heilige Vader weer aan den arbeid De „Royal Oak" in Oslo aangekomen IGOUDEN HORLOGES! Daladier treft maatregelen Duitsch vliegtuig verongelukt Het nieuws van heden GEZONDHEIDSTOESTAND ZOO GOED ALS NORMAAL TEGENSLAG VOOR DE JAPANNERS IRENE VA N FEG GEL EN IN TOPVORM DE BAROMETER Noorwegen verwacht zijn gestorven vorstin VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 27 NOVEMBER 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE. NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21504 De drukkende sirocco te Rome waarschijnlijk een der oor zaken van den hartaanval Optimisme stellig gerechtvaardigd LAME RIS Fransche regeering bereidt zich voor met het oog op de alge- meene staking van 30 Nov. Kard. Pacelli ontvangt de pelgrims Kardinaal Mundelein vertrokken ZWEDEN EN DE BURGOS- REGEERING Wilson te Washington aangekomen Hij blijft voorloopig in de V. S. als deskundige in Duitsche zaken 2* Duizenden waren bij de aankomst van het stoffelijk overschot van Koningin Maud aanwezig In kapel van Akershus opgebaard Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini,inning 1 S tor mwaarschuwings dienst E Frankrijks sterkste torpedojager is in dienst gesteld. Het schip meet 2930 ton, is 138 meter lang en vaart 40. knoppen per. uur, Von Mackensen pleit voor Ds. Niemöller Andere hooge officieren steunen zijn verzoek om invrijheidstelling Twee grensstations opengesteld Van morgen af weer land- en tuin bouwproducten naar België RIJKSDAGVERKIEZINGEN IN SUDETENLAND Bij Jeshwang tegen een palmboom gevlogen en in brand geraakt Lot der passagiers onzeker Chineezen heroveren de stad Lotien 30 Nov. presidents keuze in Tsjecho- Slowakije Praag streeft naar nauwe samen werking met Berlijn Verbetering van haar eigen wereldrecord 100 M. rugslag DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Den weg terug De betaling der boete door de Joden Centraal kantoor te Berlijn koopt juweelen en kunstvoorwerpen op Requisitie der Fransche spoorwegen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et.. Inaez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor Ho kleine annonces „OmroeDers" rte de rubriek Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 26 November: Terwijl gisteren in Rome een zeer drukkende atmosfeer heerschte, een sirocco op zijn ergst, brak de dag van vandaag aan met zon en een aanmer kelijk gedaalde temperatuur. Onge twijfeld was de zware sirocco een der oorzaken van den hartaanval van den H. Vader en daarom nam men heden morgen de veranderde weersgesteld heid waar als een gunstig teeken en een belofte. Zooals men weet werd het optimis me volkomen bewaarheid. Het laatste communiqué noemde den toestand „zoo goed als normaal". De Italiaansche kranten wijdden bijzonder veel aandacht aan het gelukkige herstel van den H. Vader en dat ligt geheel in de lijn der stem ming die onder de menschen hier heerscht, een stemming van dien aard, dat l'Avvenire in hoog gestemde bewoordingen schrijven kon over de eendracht welke door 's Pausen ziekte en her stel bewerkstelligd werd. Zoodra bekend werd dat Z. H. de Paus zich weer naar zijn bibliotheek begeven had en Kar dinaal Pacelli had ontvangen ter bespreking van de meest dringende aangelegenheden, ademde Rome verlicht op, Eerlijk gezegd, was men op het ergste voor bereid. Men kon nauwelijks gelooven, dat wat men reeds de eerste maal een wonder had ge noemd, zich thans zou herhalen. Maar het won der heeft zich herhaald en zooals Kardinaal Pacelli het uitdrukte tegenover de Hongaarsche pelgrims, die hy heden inplaats van Z. H. den Paus ontving: „De Paus voelt zich gelukkig weer goed." In het Vaticaan bleef het den ganschen mid dag druk van Kardinalen, bisschoppen en ver tegenwoordigers van het diplomatieke corps, die zich voorgenomen hadden hun wenschen te gaan aanbieden voor het herstel van den H. Vader, maar den H. Vader reeds zoo goed als hersteld aantroffen. Er heerschte een gedempte, maar innige vreugde in het Vaticaan, hetgeen op alle UURWERKHANDEL LEIDSCHESTRAAT 18 BlO 11 12 1 2\ 9 PARIJS, 26 Nov. (Havas) De vanmorgen door Daladier belegde bijeenkomst had ten doel de maatregelen te bestudeeren welke de regeering op 30 Nov., den dag van aan kondiging der algemeene werkstaking, zal nemen tot behoud van orde en het doen functiionneeren der openbare diensten. Een nieuwe uitbreiding der staking viel van daag niet te bespeuren, en in het bijzonder de arbeiders in de vliegtuigfabrieken hebben nor maal gewerkt. Uit Valenciennes wordt vernomen, dat de ontruiming der nog bezette metaalfabrieken voortduurt. Incidenten hebben zich niet voor gedaan. In de mijnen en bij de spoorwegen Wordt gewoon gewerkt. Men acht het mogelijk, dat Daladier vóór a.s. Woensdag een radiorede houdt om het land tot rust, arbeid en eenheid aan te sporen. Een datum hiervoor is nog niet bepaald. Minister de Monzie zal Zondagavond per radio een mededeeling richten tot de spoor wegarbeiders. 282 betoogers, die voor de fabrieken van Re nault gearresteerd zijn, zijn voor de correctio- heele rechtbank gebracht. Zij zullen binnen kort wegens opruiing terecht moeten staan. In middels hebben vier hunner reeds het vonnis over zich hooren uitspreken, t.w. tien dagen gevangenisstraf en 25 francs boete. Bij geheime stemming hebben de metaalbe werkers in het gebied van Duinkerken met groote meerderheid besloten, Maandagochtend te staken. gezichten weerstraalde en duidelijk uit de ge sprekken bleek. Prof. Milani heeft den H. Vader nog eenige dagen rust voorgeschreven, zoodat de H. Vader eerst nog geen deel zal nemen aan de geestelijke oefeningen, die morgen zullen begin nen ter voorbereiding van Kerstmis. Het is ons bekend, dat de H. Vader aan prof. Milani vurig heeft verzocht ten spoedigste de audiënties, vooral die van de jonggehuwden, te mogen hervatten. Een herhaling van den aanval is natuurlijk niet uitgesloten, maar in zekeren zin kan men terecht zeggen dat de aan val gunstig is geweest, n.l. in dien zin dat de H. Vader zich nu in den eersten tijd weer meer zal moeten sparen. Het Is bekend dat de H. Vader den laatsten tijd arbeidde, alsof Hij in den bloei van Zijn leven was. Verder vergete men niet dat prof. pater Gemelli O.F.M. twee jaar geleden nog zeide: „Paus Pius XI is in zoodanige physieke conditie, dat hij nog jaren en jaren kan leven." En dit jaar herhaalde pater Gemelli nog eens: „Pius XI bevindt zich nog zoo, dat hij nog jaren en jaren kan leven." Zonder overdreven op timisme kan men vertrouwen, dat de Stoel van Petrus nog lang door de hoogs onschatbare wijs heid van Paus Pius XI bezet zal zijn. Heden ontving Kardinaal Pacelli inplaats van den H. Vader een groot aantal Hongaarsche pel grims, onder hooge leiding van Kardinaal Seredi, die naar Rome gekomen waren om den H. Vader te danken voor zijn deelname aan het Eucharistisch Congres ter gelegenheid van het negende eeuwfeest van St. Stephanus te Boe dapest. Onder de pelgrims bevonden zich vele bisschoppen en kerkelijke en wereldlijke auto riteiten. Allereerst nam Kardinaal Seredi het woord. Hij bood den H. Vader een bronzen borstbeeld van Paus Innocentius XI aan. Daarna sprak de rector magnificus van de Koninklijke Universiteit van Boedapest, dr. Pazimany, die Kardinaal Pacelli vroeg het eere-doctoraat te willen aanvaarden. Tenslotte sprak Kardinaal Pacelli. Z. Em. gaf allen namens den H. Vader den Apostolischen Zegen. Nu de verbetering in den gezondheidstoestand van den Paus aanhoudt, keert het Vaticaan tot het gewone leven terug. De H. Vader heeft den middag doorgebracht in zijn specialen armstoel, waarin hij gemakkelijker ademhaalt dan in bed Prof. Milani is nog wat bezorgd, omdat de Paus het liefst onmiddellijk zijn arbeid zou hervatten. Kardinaal Mundelein, die maatregelen had genomen om zijn vertrek uit te' stellen, is, na dat hij de laatste inlichtingen van prof. Milani had verkregen, toch van Napels naar New-York scheep gegaan. STOCKHOLM, 26 Nov. (Reuter) De i5\veed- sche regeering heeft met 't bewind van Franco een overeenkomst betreffende de uitwisseling van agenten gesloten. Met nadruk wordt ver klaard, dat deze overeenkomst geen erkenning de jure of de facto van Franco's bewind be- teekent. Daarom hebben de agenten niet den staat van diplomatieke vertegenwoordigers. WASHINGTON, 26 Nov. (Reuter). De Amerikaansche ambassadeur te Berlijn, Hugh Wilson, is uit Duitschland te Washing ton aangekomen en had terstond een con ferentie met Welles, den vice-minister van Wilson zich naar Warmsprings om presi dent Roosevelt te ontmoeten. Volgens een mededeeling van vice-minister Welles, zal Wilson voor onbepaalden tijd wor den toegewezen aan het departement van Bui- tenlandsche Zaken, als deskundige in Duit sche aangelegenheden. De Duitsche ambassa deur, Dieckhoff, zal waarschijnlijk niet naar Washington terugkeeren, zoolang de status van Wilson niet is opgehelderd. Zoowel Sumner Welles als Wilson heeft ge weigerd iets te zeggen over den vermoedelijken duur van Wilson's verblijf in Amerika. Andere ambtenaren hebben echter te kennen gegeven, dat Wilson's nieuwe functie aan 't departement van Buitenlandsche Zaken tijdelijk is cn dat daaruit geen conclusies kunnen worden ge trokken. Koning Carol van Roemenië heeft een bezoek gebracht aan Adolf Hitler, die den vorst in zijn villa op den Obersalzberg ontving 0 OSLO, 26 Nov. Het Britsche slagschip Royal Oak met het stoffelijk overschot van Koningin Maud aan boord, is vanochtend voor de Noorsche kust aangekomen. Een mijnenlegger en twee torpedojagers van de Noorsche vloot waren den Britschen oor logsbodem een eindweegs tegemoet gevaren. Terwijl de schepen de Oslo-fjord binnen voeren, weerklonken saluutschoten van de kustbatterijen en overal waren de vlaggen halfmast geheschen. In de buurt van de haven was een groote menschenmenigte samengestroomd en alle scholen en tal van winkels waren gesloten. Toen de „Royal Oak" de haven van Oslo binnenvoer en op eenigen afstand van de kade voor anker ging, waren vele duizenden op de been om bij de aankomst van 't stoffelijk over schot der geliefde Koningin aanwezig te zijn. Langs de straten, welke de rouwstoet zou vol gen, t.w. van de kade naar het kasteel Akers hus, stonden marine-detachementen, alsmede af deelingen der politie, van het leger en de luchtmacht opgesteld. Inmiddels waren Kroonprinses Martha en haar moeder, prinses Ingeborg van Zweden, aan boord van de „Royal Oak" gegaan waarna het stoffelijk overschot van Koningin Maud, gedra gen door Britsche mariniers, in een sloep werd neergelaten en naar de kade gebracht, waarheen zich ook Koning Haakon, Kroonprins Olof, Kroonprinses Martha en Prinses Ingeborg be gaven. Aldaar waren ter ontvangst aanwezig de voorzitter van Jret Storting de leden der regee ring, de gezanten van Engeland en Polen en vele persoonlijke vrienden der koninklijke familie. Onder het spelen van het volkslied werd de lijkkist in den rouwauto gedragen. 21 kanonschoten weerklonken. Op 26 November bulderden altijd de kanonnen ter eere van de Koningin, want het was haar verjaardag Bij de brug, welke de verbinding vormt tus.- schen het lagere en het hoogere deel van kas- E Verwachting: Meest matige Westelijke 1 wind, zwaar bewolkt met opklaringen, nog regenbuien, kouder. j= Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk weer zachter. Geseind Zaterdagavond te 20.20 uur aan H alle posten: Attentiesein neer. Koning Haakon teel Akershus hield de stoet halt, en bracht de bisschop van Oslo een laatsten afscheidsgroet aan de Koningin van Noorwegen. Op de schouders van acht leden der konink lijke garde werd de lijkkist vervolgens de kapel van Akershus binnengedragen. Na een kort ver blijf keerden de vorstelijke personen naar het paleis terug. Waarschijnlijk krijgt het publiek Zondag gelegenheid langs het stoffelijk over schot te defileeren. Omtrent de laatste rust plaats der Koningin is nog geen besluit ge nomen. BERLIJN, 26 Nov. (Reuter) Veldmaar schalk Von Mackensen, die de volgende maand 89 jaar hoopt te worden, heeft, naar in welingelichte kringen verklaard wordt, Hitier verzocht ds. Niemöller spoedig in vrij heid te stellen. Men zegt, dat zijn verzoekschrift ook door enkele andere hooge officieren van het vroegere keizerlijke leger geteekend is. Von Mackensen zegt in zijn verzoekschrift, dat hij wegens zijn hoogen leeftijd elk oogen- blik kan sterven. Hij vraagt den Führer hem dezen laatsten wensch in te willigen. De ge- heele evangelische wereld aldus de maar schalk zou Hitier voor een dergelijke edel moedige daad dankbaar zijn. De regeeringspersdienst bericht: De Moniteur Beige van Zaterdag bevat het Koninklijk Besluit, waarbij de Belgische grensstations Stroobrugge en Maaseyk met ingang van Maandag 28 November wederom voor den invoer van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten zijn opengesteld. BERLIJN, 26 Nov. (Havas) Het „Reichs- gesetzblatt" publiceert de officieele lijst van candidaten voor de aanvullende Rijsdagverkie- zingen, die op December in het Sudeten- Duitsche gebied worden gehouden. Aan 't hoofd der lijst staan Hitier, Henlein, Frank en Karl Herman. BATHURST (Gambia), 26 Nov. (Reuter). Een vliegtuig van de Duit sche Lufthansa, dat een proefvlucht van Berlijn maakte met vijftien pas sagiers aan boord, is bij Jeshwang in botsing gekomen met een palmboom en verongelukt. Het vliegtuig, dat plaats biedt aan veertig passagiers, ge raakte in brand. Het lot van pas sagiers en bemanning is onzeker. Het ongeluk gebeurde, nadat de machine van het vliegveld te Bathurst was opgestegen. TSJANGSJA, 26 Nov. De Chineesche troepen in Oostelijk Hoepeh hebben, naar het Chineesche persbureau meldt, de stad Lotien, op 115 K.M. ten Noord-Oosten van Hankau, welke de vorige week door de Japanners was bezet, heroverd. Ook elders maken de Chineezen melding van succes bij hun militaire actie. Sinds gisteren richten de Japanners hun aanvallen op Keng- kau, 20 K.M. ten Oosten van de spoorlijn Kan- ton-Hankau. Inmiddels wisten de Chineezen evenwel twee belangrijke strategische punten 1en Zuiden van Toengtsjeng in te nemen. Uit Hongkong wordt voorts gemeld, dat de vijandelijkheden de Noordelijke grens van Hongkong steeds dichter naderen. Eenige dui zenden Chineesche vluchtelingen zijn reeds in Hongkong aangekomen. De Engelsche politie en Engelsche troepen zijn naar de grens der kroonkolonie gezonden, om de verdediging te versterker^ Ondanks de krachtige aanvallen der Japanners zijn de Chineezen erin geslaagd Mafang, aan den Noordelijken oever, te be houden. De Japansche luchtmacht heeft weer ver scheidene steden gebombardeerd, o.a. Kwang- ning, waar 10 slachtoffers vielen en 90 huizen vernield zijn. PRAAG, 26 Nov. (D.N.B.) Officieel wordt te Praag medegedeeld, dat de verkiezing van den president der Republiek den 30sten No vember om half elf 's morgens in het Huis van Afgevaardigden zal geschieden. De minister voor Propaganda Vavrecka heeft tegenover vertegenwoordigers van de buiten landsche pers verklaard, dat de economische ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije een nauwe economische samenwerking met Duitschland wenschelijk maakt. Over den vorm van deze samenwerking zullen zeer binnenkort onder handelingen tusschen de beide staten worden geopend. Tsjecho-Slowakije, aldus de minister, streeft eveneens op politiek gebied naar nauwe en vriendschappelijke betrekkingen met Duitsch land. De „Prazti Vecer" publiceert een communiqué van het bestuur van de Tsjechische nationale partij, waarin gezegd wordt, dat krachtens de statuten slechts Tsjechen tot de party kunnen worden toegelaten. Personen van andere natio- anliteit, zooals Joden en Duitschers, aldus het communiqué, kunnen geen lid worden. Tijdens de internationale zwemwedstrijden, welke Zaterdag in het Koningin Astridbad te Antwerpen zijn gehouden, heeft Irene van Feg- gelen het wereldrecord op de 100 M. rugslag ge bracht op 1 min. 12.9 sec. De zeldzame vorm, waarin de IJ-zwemster momenteel verkeert, wordt wel het beste gedemonstreerd door het feit, dat zij het wereldrecord op dezen afstand in drie weken tyds driemaal heeft verbeterd. Op 12 November J.l. bracht zij het te Amsterdam op haar naam met een tyd van 1 min. 13.2 sec., den twintigsten werd het 1 min. 13 sec. te 's Gra- venhage en Zaterdagavond maakte zij den for- midabelen tijd van 1 min. 12.9 sec. De toestand van den H. Vader is weer zoo goed als normaal. De Fransche regeering treft maatregelen voor de aangekondigde staking van 30 November. Groot Duitsch vliegtuig bij Jeshwang ver ongelukt, het lot der passagiers onzeker. Het stoffelijk overschot van Koningin Maud in Noorwegen aangekomen. De Amerikaansche ambassadeur te Ber lijn, Hugh Wilson, is te Washington aan gekomen. Requisitie der Fransche spoorwegen. De stad Lotien door de Chineezen her overd. Twee Belgische grensstations wederom opengesteld voor den invoer van Neder landsche land- en tuinbouwproducten. Marineraad stelt een onderzoek in naar het vastloopen van Hr. Ms. „Hydra" bij Veere. Twee motorschepen in een der zeesluizen te IJmuiden tegen elkaar gebotst en be schadigd. Irene van Feggelen behaalde een nieuw wereldrecord op de 1 00 M. rugslag. Beurs van New York: Stemming gedrukt. Wanneer we gedoold hebben in 's levens dwaaltuin, dan is het noodig op de dwaalwegen terug te keeren en den beteren, den juisten weg te zoe ken. Maar die weg terug komt ons te staan op veel tijdverlies en teleurstel ling. Daarom moeten we van meet- af-aan met zorg onzen weg kie zen. Want onze levensweg gaat feite lijk alleen verder, gaat niet terug. We kunnen een beteren weg zoeken maar de verspilde tijd en de ontgooche lingen blijven ons deel. Onze weg gaat steeds vooruit, niet terug. We kunnen na een verdoold bestaan niet nog eens alles overdoen. Derhalve moeten we zuinig zijn met onzen tijd en zorg zaam met onze keuze. Geen teeg terug maar een weg vooruit zij onze levens weg! BERLIJN, 26 Nov. (Havas) Het eerste deel der boete van 1 milliard mark moeten de Joden op 15 Dec. a.s. contant betaald hebben. Ten einde hen in staat te stellen zich van hun schuld te kwijten, is in Berlijn een centraal kantoor opgericht voor den aankoop van juweelen en kunstvoorwerpen, welke in Joodsch bezit zijn. De artikelen worden hier door experts ge taxeerd. Voor de drie volgende betalingen zal de minister van Financiën de ontvangers kun nen machtigen om in betaling aan te nemen in Joodsch bezit zijnde effecten. PARIJS, 26 Nov. (Havasj. Het Fransche staatsblad zal morgen een decreet houdende de requisitie der spoorwegen publiceeren. S. IWxwVvMMimiiHHi 11 j 1 r 7 Stand op Zondag 1 uur v.m. 755 Vorige stand 748.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1