De Fransche regeering wijkt niet voor stakingsgeweld Poolsch- Russische verklaring wekt sensatie Overstroomings- ramp op Celebes Imrédy blijft aan Het nieuws van heden H. Vader verleent weer audiënties MINISTER DALADIER VASTBESLOTEN PRAAG VREEST NIEUWE VERWIKKELINGEN fi POLEN BEZETTEN HET AFGESTANE GEBIED DE BAROMETER rJBi RESTAURANT DEN HOUT FISK safti flight VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 AVONDBLAD rijzen GARANTIE DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM „Een minderheid tracht door brutale actie dictatuur uit te oefenen in een democrati- schen staat Stakingen door niets gerechtvaardigd Rede van den Spoorweg minister De Monzie Ook minister de Monzie heeft Zondag een Gemeentepersoneel staakt niet Rijksregent weigert zijn verzoek om af te treden te aanvaarden 56 huizen in asch gelegd Groote kampongbrand Men verwacht de benoeming van een nieuwen Russischen am bassadeur te Warschau Berlijn was niet ingelicht President Albert Lebrun tijdens zijn rondgang over de Internationale Lucht- marttentoonstellingte Parijs Het kwam tot schietpartijen tus schen Polen en Slowaken Het Weer 1 Stormwaarschuwingsdienst 1 Een groot aantal huizen en bruggen verwoest Reeds 65 dooden geteld De geruchten om Kard. Innitzer Geen sprake van een opvolging van Mgr. Preysing VATICAANSTAD, 28 Nov. (Havas) In bevoegde Vaticaansche kringen spreekt men formeel het bericht tegen, volgens hetwelk kardinaal Innitzer uit Weenen zou worden geroepen en door den Bisschop van Berlijn zou worden vervangen. DE SNEEUWSTORM EISCHTE 92 SLACHTOFFERS VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21505 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN BETROUWBAAR Zijne Heiligheid zag slechts iets bleeker dan gewoonlijk MET NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Éjr TE DEN HAAG BEZUIDENHOUTSCHEWEG 11-13 BEZUIDENHOUTSCHEWEG 11-13 r BIJ STAATSSPOOR Het aangewezen adres voor Uw maaltijden SPECIAAL MENU OP VASTENDAGEN |EN CRQ5. D. BLAZEP S METZ N.V R'DAM PARIJS, 28 Nov. (Havas). Zondagavond te acht uur heeft de Fransche minister-presi dent, Daladier, een radiorede gehouden tot het Fransche volk, waarin hij eraan herin nerde, dat, toen op 24 November Chamberlain en lord Halifax met de Fransche regeering beraadslaagden over de vraagstukken van ge meenschappelijke verdediging en de beste middelen tot het verzekeren van den vrede, plotseling stakingen met bezetting van de werkplaatsen uitbraken te Parijs, in het de partement du Nord en het departement van de Seine Inférieure. Toen de minister-presi dent op 25 November de gemeenschappelijka Fransch-Duitsche verklaring aankondigde, was het antwoord hierop een dreigement met een algemeene staking. Waarom, vroeg Daladier, deze bezettin gen, welke door alle minister-presidenten sedert 1936 onwettig zijn verklaard? Waarom deze algemeene staking, waarvan alleen de kleine burgers de schade ondervinden, waarom dit beroep op de ambtenaren om de wetten te overtreden door de openbare diensten lam te leggen, waarom deze op dracht aan het spoorwegpersoneel om den treinenloop stil te leggen? Het voorwendsel is protest tegen de decreten, doch de minister-president legde er den na druk op, dat de vertegenwoordigers van het land voor 31 December zullen kunnen beslui ten of deze decreten zullen worden opgeheven. Alleen het parlement heeft het recht te zeg gen of Frankrijk in staat zal zijn door energie zijn plaats in de wereld terug te vinden. Ver volgens zeide Daladier dat de decreten geen einde maken aan de sociale wetten en hij wees erop, dat de algemeene staking geen enkele materieele rechtvaardiging heeft, noch een moreele rechtvaardiging. Door niemand wordt de openbare vrij heden bedreigd. Het is belachelijk te spreken over een dictatuur, zooals sommigen doen. Het is geen dictatuur het land te vragen, met in- acht-neming van de wettelijke vrijheden, of fers te brengen in het algemeen belang. Hij voegde eraan toe, dat de huidige agitatie veel heeft van het opdringen van den wil van één partij of één groep der bevolking aan de geheele bevolking en aan de regeering door middel van een soort chantage, in afwachting van het gebruik van geweld. De minister-president verklaarde vast be sloten te zijn een einde te maken aan deze me thoden en te zorgen, dat allen de wetten des lands eerbiedigen. Deze actie van bezetting en algemeene staking is een brutale actie te gen de vredespolitiek van de regeering en een poging van een minderheid om een dictatuur Uit te oefenen. Hetgeen bij Renault is ge schied, acht de minister-president een bewijs voor zijn woorden. Uit de biljetten waarin Werd aangespoord tot deze staking bleek dui delijk het politiek karakter van de staking. Ten aanzien van redevoeringen van zekere leiders van internationale organisaties en ar tikelen in hun dagbladen verklaarde de mi nister-president, dat duidelijk blijkt, dat hier sprake is van een actie tegen de regeering. De regeering is evenwel vastbesloten haar plicht te doen. Zij richt zich der halve tot het gezond verstand en het ge weten van alle Franschen en vraagt hen na te denken over de gevolgen van de wanorde voor Frankrijk. Geen enkele ar beider kan voordeel verwachten, integen deel, de arbeiders zullen het slachtoffer zijn. De minister-president wees erop, dat het lot van de Fransche arbeiders beter is, dan het lot van de arbeiders in de landen, welke Frank rijk omringen. De arbeiders weten, dat de so ciale wetten niet worden bedreigd. De regeering doet derhalve een beroep op alle klassen van de bevolking tot het bewaren van de eenheid. Terwijl in de wereld de scha duw van de dictatuur steeds grooter wordt, blijft Frankrijk het land van de vrijheid. De opgericht en haar in stand houdt en hij her innerde aan hetgeen de raad van state, waar in Léon Blum zitting had, in 1910 heeft ver klaard: „Het spoorwegverkeer moet geregeld en ononderbroken functionneeren. Dit is te allen tijde noodzakelijk voor de veiligheid van het land en de landsverdediging". Tenslotte verklaarde de minister geen buitengewone maatregelen te zullen nemen. Zij die het werk Franschen mogen deze vrijheid geen geweld aandoen en niet met eigen hand schade doen aan de waardigheid van Frankrijk. Indien nicttpgenstaande dezen oproep van de regecring de dreigementen worden uitgevoerd, dan zal zij haar plicht doen en geheel haar plicht. Zij zal het eerbiedi gen van de wetten verzekeren en de groote belangen van het land beschermen. radiorede gehouden. Hij begon met te zeggen, dat hij slechts zou spreken over zes decreten, welke de spoorwegen betreffen en waarvoor hijzelf de verantwoordelijkheid draagt. De exploitatie van de spoorwegen levert een deficit op en hieraan moet een einde worden gemaakt. Het tekort van de inkomsten der spoorwegen kost den belastingbetaler zes mil liard, waarvan twee milliard tusschen 1921 en 1937. Toen heeft de regeering de nationale spoorwegmaatschappij opgericht, doch toen spreker zijn functie als minister van Open bare Werken aanvaardde bedroeg het tekort van de spoorwegen acht milliard zeshonderd- millioen francs. De minister verklaarde verder, dat de aan gekondigde staking in tegenstelling met de stakingen van 1910 en 1920 niet gericht is te gen de spoorwegmagnaten, doch tegen den staat, welke de spoorwegmaatschappij heeft willen neerleggen moeten evenwel overwegen, dat zij hiermede een collectief arbeidscon tract verbreken. De stakers zullen onwettig optreden. De algemeene vereeniging van gemeente secretarissen en gemeentepersoneel in Frank rijk en de koloniën publiceert een communi qué, waarin wordt verklaard, dat geweigerd wordt deel te nemen aan de staking, welke „wordt ingegeven door politieke overwegin gen". De leden worden uitgenoodigd Woensdag 30 November op normale wijze hun werk te ver richten. Zondag werd op het ministerie van P.T.T. verklaard, dat deze diensten voortdurend ter beschikking staan van de openbare diensten en dus niet kunnen worden opgeëischt. Niet temin heeft de regeering veiligheids- en voor zorgsmaatregelen beraamd om voor ieder ge val de normale functionneering te verzekeren der diensten van de P.T.T. Tal van winkeliers in het district Parijs heb ben het ministerie van Arbeid doen weten, dat zij Woensdag a.s. geopend zullen zijn, on danks de stakingsorder. BOEDAPEST, 27 Nov. De regeering van Imrédy blijft in haar oude samenstelling de Hongaarsche staatszaken leiden. Slechts aan het hoofd van het ministerie van Buitenlandsche Zaken zal in de plaats van Von Kanya een andere functionaris komen. Er wordt gesproken over een candidatuur van graaf Csaky. Horthy heeft zijn besluit vanavond om zes uur genomen. De rijksregent heeft in een zeer hartelijk eigenhandig schrijven aan minister-president Imrédy verklaard, dat hij na het raadplegen van politieke persoonlijkheden tot de overtuiging is gekomen dat eigenlijk geen tegenstelling bestaat tusschen de opvattingen van den minister-pre sident en de meerderheid van het parlement in zake de hervorming ter bespoediging van de parlementsprocedure en dat het land zonder twijfel verwacht, dat Imrédy zijn hervormingen door zal voeren. In verband met het vertrouwen, hetwelk het geheele land in Imrédy heeft gesteld tijdens de jongste buitenlandsch-politieke campagne, wei gert de rijksregent het verzoek van Imrédy om af te treden te aanvaarden. BATAVIA, 26 November. (Aneta). Gistermid dag heeft in het district Leuwiliang een groote kampongbrand gewoed. 56 huizen werden in de asch gelegd. Persoonlijke ongelukken zjin niet voorgekomen. De oorzaak van den brand is on bekend, evenals het bedrag van de 'schade. Frankrijk, beleeft door het uitbreken van stakingen onrustige dagen. De stakers hebben op vele plaatsen daden van geioeld gepleegd PRAAG, 28 Nov. (Havas). De gemeen schappelijke verklaring van Polen en Sov jet Rusland heeft in Tsjecho-Slowakije he vige sensatie gewekt. Tsjecho-Slowaaksche politieke kringen hopen, dat de nieuwe ver klaring niet de bron zal vormen van nieu we verwikkelingen in Oost Europa. Zij ont veinzen niet, dat er een zekere bezorgdheid op dit gebied bestaat. Te Praag verklaart men in het bijzonder, dat de houding van Rusland bij de jongste ge beurtenissen er een was van zuiver afwachten en dat de Sovjets er naar streefden zich te bepa len tot de rol van waarnemers. Onder deze omstandigheden, aldus verklaart men te Praag, moet men zich afvragen wat de werkelijke en feitelijke beteekenis is van de nieuwe verkla ring en of haar meest directe resultaat niet zal zijn, dat de Poolsche deur voor Russischen invloed wordt geopend. Het is in dit verband belangwekkend op te merken, aldus Havas, hoe in Tsjecho-Slowa- kije de reactie was op het bezoek van Goetel en Wawersky. De Poolsche professor Valerius Goetel, die steeds de Poolsch Tsjecho-Slowaaksche toena dering heeft bepleit, is te Praag aangekomen met Wawersky, den president der commissie van buitenlandsche zaken van het vroegere Poolsche parlement. De beide politici hebben zich niet alleen onderhouden met de Tsjecho- Slowaaksche leiders, doch ook met de hooge geestelijkheid. Zij werden ontvangen door den Aartsbisschop van Praag, Mgr. Kaspar. Hun bezoek heeft ten doel de vestiging van Poolsch-Tsjecho-Slowaak- sche betrekkingen op den meest vriendschap- pelijken voet. In bevoegde Tsjecho-Slowaaksche kringen juicht men deze daad toe, doch men verheelt niet, dat de houding van Polen jegens Tsjecho- Slowakije tijdens de jongste gebeurtenissen niet een atmosfeer heeft geschapen, welke de taak van de Poolsche politici vergemakkelijkt. Gezien de huidige gevoelens der Tsjecho-Slo waaksche openbare meening tegenover Polen, aldus zegt men volgens Havas in politieke krin gen te Praag, zou een belangrijk resultaat zijn, waarover men zich in Tsjecho-Slowakije zou verheugen, als men er in zou slagen tusschen de beide landen correcte betrekkingen te ves tigen. Havas meldt verder uit Warschau, dat daar het gerucht de ronde doet, dat na de besprekingen tusschen Litwinof en Crzy- bowski de Russische regeering binnenkort een nieuwen ambassadeur te Warschau zou benoemen. Zooals men weet, werd sinds het vertrek van Jacques Dawtion in November 1937 deze post bekleed door den zaakgelastigde Boris Linogra- dow, die in Januari 1938 vervangen werd door Listopad. Ook ziet men de mogelijkheid onder oogen van een persaccoord en de afsluiting van een nieuw handelsverdrag. Alle regeeringsbladen publiceeren de gister avond uitgegeven Poolsch-Russische verklaring op de voorpagina met foto's van Litwinof en Crzybowski, waarbij zij er op wijzen, dat deze hervatting van het contact tusschen Polen en Rusland een ontspanning tot stand moet bren gen en een stabilisatie van de betrekkingen tusschen beide landen in een ondërlingen geest van loyauteit en goeden wil. De pers wijst even eens op het belang van het besluit der Litausche regeering tot ontbinding van den bond tot be vrijding van Wilna, die een ernstigen hinder paal vormde voor de regularisatie der Poolsch- Litausche betrekkingen. In officieele kringen in Warschau is men van meening, dat dit nieuwe aspect der buiten landsche politiek van Polen niet alleen een wij ziging van houding met zich mede zal brengen van den kant van zekere naburen van Polen, maar eveneens belangwekkende reacties kan wekken op het gebied van de binnenlandsche politiek. Te Moskou verklaart men, dat de recente Poolsch-Russische gedachtenWisselingen ge voerd zijn op initiatief van de Poolsche regee ring, die den wensch te kennen zou hebben ge geven om de betrekkingen tusschen beide lan den op te helderen. De Russische regeering kon dit verzoek slechts een gunstig onthaal berei den. Men erkent de waarde, die onder de hui dige omstandigheden gelegen is in een ge meenschappelijke verklaring ten gunste van de handhaving der tegenwoordige verdragsver plichtingen tusschen Polen en Rusland. Al had de Russische pers kortelings vaak heftige critiek uitgeoefend op de Poolsche poli tiek, men geeft te Moskou toch te verstaan, dat deze critiek vooral tot doel had Warschau het gevaar te toonen, dat een te nauwe samen werking met Duitschland zou opleveren. Ove rigens schijnt wel vast te staan, dat de regee ring te Berlijn niet op de hoogte was van de te Moskou gevoerde besprekingen. PRAAG, 28 Nov. De Poolsche troepen zjjn Zondag de laatste door Slowakije aan Polen afgestane gebieden binnengerukt. Er hebben zich ernstige incidenten voor gedaan tijdens de bezetting door Poolsche troepen van de Slowaaksche gebieden Zdiar (Saar) en Javorina, die door Tsjecho-Slowa kije aan Polen zijn afgestaan. Het kwam tot schietpartijen tusschen Polen en Slowaken, waarbij een Poolsch officier werd gedood. De gezant van Polen te Praag, Appee, heeft vandaag een proteststap ondernomen bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Praag en de instelling van een onderzoek geëischt. Volgens inlichtingen uit regeeringskringen zouden de Polen een te korten termijn hebber, toegestaan voor de ontruiming van bezette ge bieden en zouden zij reeds tot'de bezetting er van zijn overgegaan zelfs voor het einde van de toegestane termijnen. Volgens Slowaaksche regeeringskringen zou de stap van Appee te Praag zeer krachtig zijn geweest. De gezant zou zich niet alleen hebben beklaagd over de gebeurtenissen van vandaag, doch ook over de houding van de Slowaaksche pers in het algemeen. De regeering van Slowakije heeft in een com muniqué medegedeeld, dat de Poolsche troepen de gemeenten Baliahora en Krivan binnentrok ken, hierdoor een gebied bezettende, dat twee keer zoo groot was, als het gebied, dat was af gebakend door de commissie tot het vaststelier' van de grens. Ook te Spis bezetten zij een groo ter gebied, o.a. de gemeente Smerdzonka, welke niet was ontruimd. Tusschen Zdiar en Javorina ontstond een vuurgevecht tusschen Tsjecho- Slowaaksche en Poolsche troepen. Twee Polen werden gedood, een luitenant-kolonel en een korporaal. Aan Tsjecho-Slowaaksche zijde werd niemand getroffen. Hoogste barometerstand: 765.9 te München. Laagste barometerstand: ;- 724.3 te Vestmanoer. =j VERWACHTING: Matige tot krachtigen l Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, L zwaar bewolkt met opklaringen, enkele regenbuien, vooral aan de kust iets kou- der. Geseind van De Bilt om 12.35 uur aan alle posten: „Attentiesein neer". Zon op v.m. 7.44 onder n.m. 3.52 uur. Licht op n.m. 4.22. Maan op v.m. 11.44 onder n.m. 10.12. Eerste kwartier 30 Nov. ^illllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllüllllllllllilllllllllllllllllllllililllli MAKASSAR, 28 Nov. (Aneta). De resi dent deelde mede, dat de bandjirs die de vorige week het Mandarsche hebben getroffen, zeer ernstige gevolgen blijken te hebben. Reeds zijn 65 dooden geteld, ter wijl nog 14 personen worden vermist. De materieele schade is enorm. Een tiental groote en tallooze kleine bruggen zijn weg geslagen. Van de 400 huizen in den kampong Maloenda in het Mamoedjoesche zijn er 126 verwoest. Alleen hier zijn reeds 28 dooden te betreuren. De groote hangbrug is verwoest, evenals de pasar, de school, de passanggrahan, en het bestuurskantoor. In de zijrivieren van de Mamasa-rivier steeg het water op vele plaatsen met niet minder dan 10 meter. Op den Mamasa-weg zijn 350 aardstortingen voorgekomen. In den kustweg zijn twee groote gaten geslagen. Op het kolonisatie-terrein zijn geen onge vallen te betreuren en de daar veroorzaakte schade kan hersteld worden. Sedert menschenheugenis zijn dergelijke bandjirs over een dergelijk groot gebied niet voorgekomen. Het binnenlandsch bestuur heeft aller wegen een regeling ingesteld voor de voed selvoorziening, terwijl de eerste maatrege len tot herstel van de schade zijn genomen. De resident is naar het gebied van de ramp vertrokken. Aan de regeering werd steun gevraagd voor de hulpverleening in het getroffen gebied, terwijl ook de andere landschappen bijsprin gen. Het water is thans overal vallende. De regent van Banjoemas en zijn gezelschap, die een bezoek zou brengen aan de kolonisatie, heeft den raad ontvangen hiervan thans af te zien. NEW-YORK, 28 Nov. (Havas) De sneeuw storm, die op 24 November is begonnen, heeft tot dusverre 92 slachtoffers geëischt De H. Vader verleende Zondag weer audiënties. Daladier vastbesloten om niet te wijken voor stakingsgeweld. Praag vreest nieuwe verwikkelingen in Oost-Europa tengevolge van de Poolsch- Russische verklaring. Het kabinet Imrédy blijft aan. Amerikaansche compenseerende invoer rechten op Nederlandsche melk en zuivel opgeschort. Gevechten tusschen Polen en Slowaken bij de bezetting van het nieuwe gebied. Gezantenconferentie in de Ver. Staten ter bestudeering van het Jodenvraagstuk. Overstroomingsramp op Celebes richt enorme schade aan; 65 dooden. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het andbouwcrisisfonds. foorstel van Gedeputeerden van Utrecht tot deelneming aan een waarborgfonds voor de St. Willibrordusherdenking. Groote brand in kantoorboekhandel te Schijndel. Oude man te Montfoort door kapper voor f 6000 opgelicht. onder alle omstandigheden VATICAANSTAD, 27 Nov. De onverwachte verbetering in den gezondheidstoestand van den H. Vader blijft aanhouden. Zondag voelde Zijne Heiligheid zich zelfs zoo goed, dat Hij zijn gewone werkzaamheden weer wilde hervatten. Ondanks de adviezen van Prof. Milani ver leende de Paus tien particuliere audiënties. Tot dusverre heeft hij —ardinaal Pacelli, Kardinaal Pizzaro, den markies Serasini, gouverneur van Vaticaanstad en Mgr. Colet, den aartsbisschop van Kamerijk ontvangen. Zelfs heeft Z. H. tegen het middaguur voor 400 Hongaarsche pelgrims een toespraak gehou den, die twaalf minuten duurde. Tijdens deze audiënties zag Zijne Heiligheid wel iets bleeker dan gewoonlijk, doch verder was niets aan hem te merken. Zondagavond zeide de Paus zich bijna nor maal te voelen en niet vermoeid te zijn. Te ze ven uur woonde hij een speciale godsdienstoefe ning in zijn particuliere kapel bij, welke onge veer 35 minuten duurde. De H. Vader is voornemens in den loop dezer week, als gewoonlijk, de jonggehuwden te ont vangen. Aan andere pelgrims zal echter nog geen audiëntie worden verleend. Men hoort te Rome weer alom anecdotes ver tellen, die, zoo zij misschien ook wel niet histo risch zijn, dan toch een waarachtige bewonde ring tot basis hebben. Een er van is: Toen kardinaal Mundelein bij zijn laatste bezoek aan Rome den Heiligen Vader voor het eerst bezocht en Paus Pius XI zoo krachtig en energiek zag, zeide hijU maakt het zeer veel beter. Beter? vroeg de H. Vader, en nog eens: beter? Beter is een relatieve term, Ik maak het goed, zeer goed. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 753.0 Vorige stand: 753.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1