St. adelbertsvereeniging hoestdblïmï. Kolonel Beek zorgt voor een verrassing OVEREENKOMST MET MOSKOU HET GEVREESDE MOND EN KLAUWZEER Bestrijdt KOU direct St. Willibrordus- herdenking Reactie op de houding van Berlijn Dobbel maim.Jekker.Tncin! LANDBOUWCRISISFONDS Buitenlandsch Overzicht MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 ZWART-FRONTLEIDER OP VRIJE VOETEN JapoRub-Massaê® Geen wachttijd—Werkt direct Steunadministratie te Weesp Benoeming van een administrateur en een controleur REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN Raad van Advies geïnstalleerd GOEDKOOPE TELEGRAMMEN PAUL HUF Voor de microfoon van de B.B.C. Deelneming aan een waarborg fonds door Provinciale Staten van Utrecht LANDSDRUKKERIJ Geen onnoodige uitgroei van het bedrijf ONVERWACHTE PAKKETTEN VER HOOGEN DE SINT NICOLAAS PRET! TERUG NAAR SOESTDIJK Menschensmokkel Een triest gevolg van de Jodenvervolging WIJZIGING ONGEVALLEN WET Advies van den Hoogen Raad van den Arbeid C.A.O.-BEPALINGEN RIJKSWERK BIJ N.V.V. richt zich tot de Tweede Kamer H yo de pii» SCHOLIER VAN ZIJN FIETS GEVALLEN BESLAG OPGEHEVEN Mogelijkheid voor prijsgrenzen voor landbouwproducten niet uitgesloten De margarine productie Visscherij Nog steeds teistert, zij het ook in afnemende mate, het gevreesde mond- en klauwzeer de veesta pels, niet enkel in ons land, maar ook bij onze Oosterburen. Naar het van Duitsch- land beter dan van Nederland op de hoogte zijnde Nationale Dagblad weet te berichten, worden er op het oogenblik in het Derde Rijk uitgebreide proeven genomen met een nieuw bestrijdingsmid del, waarmee volgens het oordeel van den diergeneeskundigen medewerker van het Mussert-blad waarschijnlijk goede resultaten zullen worden bereikt. Ter- Wijl verschillende afgevaardigden uit den landbouw der naburige staten werden Uitgenoodigd om deze proeven bij te we ten en in het algemeen belang een groo- tere bekendheid aan dit bestrijdings middel te geven, werden de beide Nederlandsche afgevaardigden Dr. 't Hooft en de heer Frenkel in Duitschland geweigerd. De reden hiervan moet niet in bezwaren tegen die beide afgevaar digden persoonlijk worden gezocht, maar in de groote ontstemming van Duitsch land over de „hetze-campagne", welke Vooral thans in versterkte mate vanuit Nederland tegen het Derde Rijk zou Worden gevoerd en, wederom volgens het Nationale Dagblad, dat het beter dan wie ook weten kan, de verhoudingen tusschen Duitschland en ons land, zeer ten nadeele van den landbouw, reeds min of meer zou hebben vertroebeld. Het Nationale Dagblad zou het Na tionale Dagblad niet zijn, indien het deze houding van Duitsch land niet zou billijken en niet zou ge bruiken om een deel der „leiding" gevende mannen in Nederland een veeg dit de Duitsche pan te geven. Het Concludeert met Tijl Uilenspiegel, dat zij het er wel naar gemaakt zullen hebben. Wij, die niet nationaal-socialistisch ge- Cchool en gedrild zijn en dus niet het Uitzonderlijke combinatie-vermogen be vitten, waarmee twee niets met elkander Uitstaande zaken volgens de wetten van Ue weinig christelijke represaille-logica Wet elkander in verband plegen te wor den gebracht, kunnen slechts gissen haar het voor nationaal-socialisten blijkbaar evidente verband tusschen Wond- en klauwzeer en antisemietisme, tusschen veeteelt en politiek. Mond- en klauwzeer is een zeer besmettelijke Viekte en het Duitsche anti-semietisme Ook. Maar terwijl aan mond- en klauw- Veer slechts vee ten slachtoffer valt, Waakt het anti-semietisme slachtoffers Onder erger dan redeloos vee behandel de menschen. Tegen mond- en klauw ier schijnt men thans een dienstig bestrijdingsmiddel gevonden te hebben, Waar hoe feller men het Duitsche anti- Wmietisme bestrijdt, hoe erger deze Waal schijnt te moeten worden. Hoezeer Wij het ook betreuren, dat de Nederland- Whe experts niet in de gelegenheid Whijnen te zijn gesteld om kennis te hemen van het Duitsche bestrijdings- Widdel tegen mond- en klauwzeer, wij Whten de menschelijke waardigheid en baar goed recht om principieel verdedigd worden toch nog hooger dan het belang van het arme besmette vee. 'htusschen zouden de Duitschers zich- Velf en hun runderen geen dienst be wijzen door de Nederlandsche afgevaar digden te weren, want zoolang in ons 'and het mond- en klauwzeer blijft Woeden, zoolang blijft de Duitsche vee stapel een ernstig besmettingsrisico '°open, evenals wij aan voortdurend besmettingsgevaar blijven blootstaan, Voolang zekere besmettelijke ziekten bij hbze Oosterburen niet alleen niet worden bestreden, maar zelfs van hoogerhand Worden gecultiveerd. Wanneer de Duit- Schers zich meenen te moeten beklagen °ver de algemeene verontwaardiging, die in de geheele beschaafde wereld en aUs ook in ons land wordt uitgesproken hver de systematische Jodenvervolging 'h Duitschland, kunnen* ook wij hen irwijzen naar de bij nationaal-socia- ''sten blijkbaar groot gezag genietende ''guur van Tijl Uilenspiegel en beamen, dat zij het er wel naar gemaakt zullen hebben. Landelijke centrale Naar wij vernemen is met ingang van 1 Ja- Jhari 1939 benoemd tot adjunct-secretaris van St. Adelberts-Vereeniging mr. P. J. M. Aal- 6rse te 's Gravenhage. Tevens kan worden medegedeeld, dat het or- Wn van de St. Adelberts-Vereeniging met in- *Wg van 1 Januari a.s. als maandblad zal ver fijnen. Ingesteld is een commissie van redac- k®. bestaande uit de heeren: professor A. L. de 'hek, L. Weterings en mr. J. de Vreeze. Üe leider van „Zwart-Front", die Woensdag- ,vQnd wegens het gebruiken van opruiende f 1 door de Nijmeegsche politie in arrest was teld, is, na Zaterdag voor den officier van ftitie te Arnhem te zijn geleid, op vrije °cten gesteld. Om zware kou Of ha3lt U vóór bed-l ?°etm flink Vicksl v'apoSubopkeelenl s,i rug, C3) de borst 1 Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden in geademd. Door de urenlang aanhoudende, dub bele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en U prettig voelend, zult U spoedig in een verkwik- kenden slaap vallen, 's Morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 et Hoewel reeds bijna vier maanden geleden de Minister van Sociale Zaken het gemeentebe stuur van Weesp schriftelijk had doen weten, dat de ambtenaren, die zich aan ontoelaatbare handelingen hadden schuldig gemaakt, nimmer meer bij de steunadministratie te werk moch ten worden gesteld, namen B. en W. nog steeds geen maatregelen, om in de plaats van den hoofdambtenaar P. v. A. 'n anderen functionaris te benoemen. De werkzaamheden, verbonden aan de steunadministratie, werden en worden dan ook nog steeds door een rijksambtenaar ver richt. Onlangs is echter vanwege het Departe ment van Sociale Zaken het gemeentebestuur er op gewezen, dat deze toestand niet bestendigd kon worden. Ook persisteerde men aan voornoemd Departe ment bij den reeds veel eerder gestelden eiseh, dat, in navolging van de gemeenten Diemen, Muiden en Weesperkarspel, een controleur over de steunverleening moest worden aangesteld. Over deze aangelegenheid is eerst nog van ge dachten gewisseld tusschen Sociale Zaken en Binnenlandsche Zaken, daar mén aan laatstge noemd Departement de touwtjes voor Weesp eenigszins strak wilde houden, met het oog op den ongunstigen financieelen toestand der ge meente. Echter heeft men tenslotte ook aan Binnenlandsche Zaken de noodzakelijkheid van een zoo scherp mogelijke controle over de ten uitvoerlegging van de Rijkssteunregeling te Weesp ingezien, en de aanstelling van een con troleur goedgekeurd. Thans zijn B. en W. er dan eindelijk toe over gegaan, om de plaats van den geschorsten amb tenaar P. v. A. door een ander te doen bezetten. Gegadigden zijn opgeroepen voor de betrekking van administrateur van de steunverleening op een salaris van f 1700 tot f 2100. In tegenstelling met de andere gemeenteambtenaren, zal deze functionaris op arbeidscontract te werk worden gesteld, zoodat de benoeming door B. en W. en niet door den raad zal geschieden. Waarom ditmaal van de gewone gedragslijn afgeweken wordt,zal velen wellicht niet dui delijk zijn, aangezien, hóe ook het rechterlijk vonnis over den hoofdambtenaar P. v. A. moge luiden, hij nimmer meer éénige werkzaamheid ten behoeve van de steun-administratie zal mo gen verrichten, daar anders het Rijk elke bij drage aan de steunverleening zou weigeren. Wat betreft den te benoemen controleur, ver nemen wij van bevoegde zijde dat de benoe ming van den nieuwen functionaris naar genoe gen van 't Departement zal moeten zijn, daar van Rijkswege in diens salaris de helft wordt bijgedragen. De controleur zal tevens de functie van armbezoeker vervullen. In tegenstelling met de tot nu toe gevolgde gedragslijn bij het aanstellen van controleurs over de steunverleening zooals o.a. ook nog te Diemen, Muiden en Weesperkarspel gehan deld werd zal ditmaal geen capitulant voor deze functie kunnen worden benoemd, daar in verband met de uitbreiding van de weermacht geen dusdanige krachten voor burgerlijke dien sten meer beschikbaar zijn. Zaterdag vergaderde de Raad van Advies van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken in het Jaarbeurs-Restaurant te Utrecht. Aanwezig waren oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, oud-gouverneur van Curacao, burge meester Van Slobbe, mr. Van der Heijden en de heer Fr. Twaalfhoven. Prof. dr. ir. H. Gelissen was wegens een lichte ongesteldheid afwezig. Bij ontstentenis van den voorzitter werd deze bijeenkomst gepresideerd door den alg. secretaris van de Reisvereeniging, den heer Joh. W. B. Beijk, terwijl de vereeniging tevens vertegen woordigd werd door den penningmeester I. A. Wessels en den geest, raadsman, kapelaan Lans bergen. Nadat de voorsitter met enkele welgekozen woorden den Raad had geïnstalleerd, zette hij doel en werkwijze van de Reisvereeniging uiteen, waarbij hij er den nadruk op legde, dat de Reis vereeniging een ideëele vereeniging is, die als zoodanig een vooraanstaande plaats in het Ka tholieke oi'ganisatieleven inneemt, althans dient in te nemen. Vervolgens is een aanvang gemaakt met de behandeling van de verschillende agenda-pun ten, welke aanleiding gaven tot een geanimeerde en vruchtbare gedachtenwisseling. Waar de agenda niet volledig kon worden af gewerkt, werd besloten, binnenkort opnieuw bij een te komen. Met Kerstmis en Nieuwjaar Van 14 December 1938 tot en met 6 Januari 1939 (met Bulgarije en Joegoslavië tot en met 19 Januari) kunnen wederom Kerst- en Nieuw jaarstelegrammen tegen sterk verlaagd tarief worden gewisseld in het binnenlandsch en grootendeels ook in het Europeesch verkeer, met Nederlandsch Oost- en West-Indië, de voornaamste bestemmingen in Afrika, Amerika, Australië en Azië, Nederlandsche schepen, Ne- derlandsch-Indische en Nederlandsch-West- Indische schepen, Nederlandsche oorlogssche pen en Duitsche en Fransehe schepen op zee. Deze telegrammen kunnen een vrijen inhoud hebben echter alleen bestaande uit een Kerst- en (of) Nieuwjaarswensch doch moe ten dan gesteld zijn in een taal, welke in het gewone telegraafverkeer met het betrokken land geldig is. Bovendien kunnen naar Nederlandsch Oost en West-Indië vrijwel geheel Noord- en Zuid- Amerika, Mexico, Bahama-eilanden, Cuba, Li beria cn Nederlandsch Indische, Nederlandsch- Wcst-Indische schepen en Nederlandsche oor logsschepen op zee telegrammen gezonden worden met een vasten tekst. Men heeft dan de keuze uit een 19-tal vaste teksten in de Nederlandsche, Fransehe, Engelsche, Spaansche en Portugeesche talen, voor Indië bovendien uit 5 Maleische teksten en voor het verkeer met de genoemde schepen uit 4 Nederlandsche gods dienstige teksten. Nadere inlichtingen worden op de kantoren verstrekt. De bekende acteur Paul Huf komt hedenavond te zeven uur voor de microfoon van de B. B. C., de Engelsche radio. Hij zal te zamen met S. J. Wannington optreden in de steeds met span ning aangehoorde Inspecteur Hornleigh-schet- sen, in Holland bekend als „Inspecteur Vlijm scherp". Het komt het college van Ged. Staten van Utrecht voor, dat er voor de Provinciale Staten aanleiding bestaat steun te verleenen aan het plan tot herdenking van het feit, dat het op 7 November 1939 twaalf eeuwen geleden zal zijn, dat St. Willibrordus, de apostel der Nederlan den, gestorven is. Deze steun zou kunnen bestaan in het deel nemen aan het garantiefonds voor f 5000 mits van andere zijde zal worden deelgenomen voor f 15.000. Ged. Staten geven het college der Provinciale Staten derhalve in overweging door vaststelling van een daartoe strekkend besluit deel te nemen in het waarborgfonds voor een bedrag, gelijk aan een derde van de deelneming van anderen dan de gemeente Utrecht en de provincie, tot een maximum van f 5000. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over de begrooting der Al gemeene Landsdrukkerij zegt de minister van Binnenlandsche Zaken, dat het advies van de commissie van toezicht nopens de vraag, op welke wijze de capaciteit van de Landsdrukkerij binnen bepaalde grenzen kan worden gehou den, hem heeft bereikt en dat het tot monde linge gedachtenwisseling met de commissie heeft geleid. Omtrent de door de commissie voorgestelde gedragslijn is voorloopige overeenstemming be reikt. Daarbij is o.m. vastgelegd, dat zij bij de aan den minister uit te brengen adviezen om- PAKKETTEN Vm 3 KG. STEEDS HET VOORDEELIGST MET DE ^Het Prinselijk gezin is vandaag per auto van Loo, waar het voor de hofjachten enkele ua8en gelogeerd heeft, naar Soestdijk terugge- Kolonel Beek, de Poolsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, zorgde aan het einde van de afgeloopen week voor een verrassing. Zonder gerucht te maken had hij zijn gezant te Moskou met Litwinof laten spreken, en aangezien deze laatste vrijwel nergens meer pied a terre heeft, ging hij grif op de Poolsche voorstellen in. Zoo zag de wereld zich Zaterdagavond geplaatst voor de surprise van een verbetering van de betrekkingen tusschen Moskou en Warschau die het non-agressie-pact van 1932 nog eens bevestigen,, beloven aan te sturen op betere handelsrelaties en van plan zijn onderlinge ge schillen uit den weg te ruimen. Hartelijk zijn de betrekkingen tusschen die twee tot dusver niet geweest. Zoowel het Pool sche volk, dat een ingeboren afschuw heeft voor de vroegere onderdrukkers, als de regeering, die sedert Pilsoedski zich van Moskou afzijdig houdt, hebben vrijwel nooit betere relaties met Rusland gewenscht; het jonge Polen, sterk na tionalistisch gezind, voelde niets voor de Sovjet- practijken en -ideologie. Slechts tusschen '32 en '34, toen Warschau de houding van Berlijn hopeloos achtte, w'aren de relaties naar de an dere zijde iets beter; in dien tijd kwam ook het Pooisch-Russische non-agressie-verdrag tot stand. Daarop kwam, zooais Pilsoedski in "27 reeds in een gesprek met Briand voorspeld had. Hitier aan de macht, en Warschau achtte het voorloopig veiliger het met dezen op een accoord te gooien; de Russen waren vertoornd daarover en de grensincidenten en scherpe commentaren van de Sovjet-pers waren niet van de lucht. Nog tijdens de Septemberdagen meende Moskou met een vlijmscherpe nota Warschau terecht te moeten wijzen. Thans zijn de betrekkingen plotseling weer verbeterd, nadien Beek zijn koers een halven draai liet nemen. Deze koerswijziging gaat gepaard met een on miskenbare verslechtering der betrekkingen tus schen Warschau en Berlijn, die sedert het Foolsch-Duitsche verdrag van '34 zeer goed ge weest waren. Het eenige, wat Polen werkelijk vreesde, was een Duitsch-Russiséhe toenadering; Warschau had de verdeeling van 1795, die op zulk een toenadering gevolgd was, nog versch in het geheugen. Tegen Moskou en Berlijn samen kon het alleen niets beginnen, en op de Fransehe hulp heeft het, door de ervaring wijs geworden, nooit ernstig gehoopt. Toen Hitier in Duitschland aan de macht kwam, w'as zulk een toenadering voorloopig van de baan, en Polen kon een soort evenwichtspolitiek gaan voeren, zich voorloopig richtende naar Berlijn, als de meest hoopgevende van de twee. De re laties tusschen de volkeren zelf zijn nooit erg hartelijk geweest: de West-Polen hebben zelfs tegen de vroegere Pruisische overheerschers een diepen afkeer. Doch het was te probeeren, en het ging. Tijdens de jongste crisis evenwel heeft Hitler, of, naar men zegt, Von Ribbentrop, zijn Pool- schen vrienden geen pleizier gedaan. WelisWaar kon Polen een niet te versmaden deel van Tsjecho-Slowakije als gevolg van de crisis in bezit nemen, doch dit was voornamelijk te dan ken aan de weinig elegante doch wijze politiek van de Poolsche regeering, die tijdig haar flank dekte. Over Danzig maakt Beek zich vermoede lijk weinig zorgen; in Gdynia heeft Polen een uitvoerhaven, waarmee het de stad zoo noodig economisch heel klein kan krijgen, en of Hitier nu in naam of alleen maar metterdaad de lakens in de Vrije Stad uitdeelt, kan hem Sibe risch laten; over de reizen van Burckhardt en Foerster, die de laatste banden met den Vol kenbond schijnen te willen doorsnijden, maakt hij zich niet bezorgd. De uitbanning der Poolsche Joden uit Duitsch land evenwel wekte te Warschau wrevel; de onderhandelingen daarover stuitten af op de Duitsche onverzettelijkheid. Dit was een begin van de moeilijkheden, die zeer ernstige vormen gingen aannemen, toen Berlijn kennelijk aan stuurde op het scheppen van Oekrainsche incidenten*Dit was rechtstreeks gericht tegen Rusland, doch zijdelings werden daarmede de Poolsche Oekraïne en Gallicië bedreigd. Men weet, hoe kolonel Beek geijverd heeft voor een vernietiging van de sub-Karpatische Oekraine: dit plan schijnt evenwel definitief afgestuit te zijn op Duitsch verzet; Berlijn zendt zelfs een hoogen officier als adviseur naar de nieuwe Oekrainsche regeering. Beek wordt het thans moe, en bezon zich op een middel, om de Wil- helmstrasse te laten schrikken; met de Poolsch- Russische toenadering is hem dit zeker gelukt. Ongetwijfeld is Von Ribbentrop woedend over dezen stap van Beek: Duitschland komt we derom in een tang tusschen Frankrijk en het Oosten. Mogelijk heeft hij bij een komende actie tegen Rusland van de sub-Karpatische Oekraine uit gerekend op Poolsche hulp die hcop is nu de bodem ingeslagen. Rieht hij zich thans direct tegen Polen, dan is de Oost grens van dit land gedekt; Roemenië zal uit eigenbelang zich aan de verdragen met Polen moeten houden, en in den rug dreigt Frankrijk weer, dat ten aanzien van het verdrag met Po len vrij wenschte te blijven bij de Fransch- Duitsche nooit-meer-oorlog-verklaring. Niettemin is de stap van Beek een riskante onderneming, gezien de agressiviteit van het nationaal-socialistisch regime, dat geen tegen stand duldt. Met belangstelling wacht men de dingen af, die thans in Oost-Europa gaan ko men.... trent de aanschaffing van nieuw materieel scherp zal nagaan in hoeverre, door het gelijk tijdig buiten werking stellen van oude of ver ouderde machines, voldaan wordt aan den eisch van een niet te sterke uitbreiding van de capaciteit van het bedrijf. Op deze wijze kan een ongewenschte expansie vermoedelijk wor den voorkomen. Hoewel de minister bereid is een onnoodigen uitgroei van het bedrijf te voorkomen, wenscht hij naarnaast niet uit het oog te verliezen, dat de behoeften, waarin de Landsdrukkerij naar de bestaande voorschriften zonder eenige te kortkoming moet kunnen voorzien,niet alleen niet onveranderlijk, doch als gevolg o.a. van den bevolkingsaanwas en uitbreiding van de overheidsbemoeiing, steeds stijgende zijn. Men schrijft ons van de grens: Nu de stroom van vervolgde Joden naar de Nederlandsche en Belgische grens steeds nog aanhoudt en de grensbewakingen aan weers kanten worden verscherpt, zijn de kansen voor Israëlieten, die niet voorzien zijn van de noo- dige papieren, steeds kleiner. Toch verlangen vele van deze Joden hun vaderland te ontvluch ten, terwijl hun daar ais het ware allé levens kansen worden ontnomen en zij de toekomst zoo donker inzien, dat zij nog liever als zwer vers in een vreemd land rondgaan, dan nog langer op Duitschen bodem te moeten verblij ven. Het ambt van menschensmokkelaars, dat sinds de oorlog blijkbaar niet loonend genoeg was om het nog langer waar te nemen, blijkt den laatsten tijd door sommige grensbewoners weer opgenomen te zijn. En deze mannen vin den in de vluchtende Joden dikwijls dankbare cliënten. De Duitsche grenswacht, welke er anders niet veel om geeft wanneer een Jood zonder papieren de grens passeert in de vaste overtuiging, dat zij op Belgisch of Nederlandsfh gebied toch worden aangehouden, let toch op bijzondere wijze op dat soort emigranten, dat met deviezen langs binnenwegen over de gren zen denkt te kunnen ontsnappen. En deze vluchtelingen, meestal onbekend met de binnen wegen in het grensgebied, maken gebruik van de gidsen, die in deze zone bekend staan ais de menschensmokkelaars. Zoo werd eind vorige week in het gebied van Aken door douaniers nog een menschensmokkelaar aangehouden o» het oogenblik, dat hij een aantal Joden des nachts heimelijk over de grenzen naar België wilde brengen. Toen de kommiezen de omgeving verder afzochten, vonden zij in een droge sloot nog vijf Joden verbergen. Meerdere Joden wis ten nog over de grens te ontvluchten. Eén van hen, zich ontdekt ziende, wierp een pakje weg, waarin door de kommiezen deviezen tot een waarde van 12.000 R.M. werden gevonden, welke zouden worden uitgevoerd. Op het oogenblik wordt er nu in het grensgebied zoowtel jacht gemaakt op verdachte Joden als op de zgn. menschensmokkelaars, die munt trachten te slaan uit de nood der vluchtelingen. Thans is gepubliceerd het advies van den Hoo gen Raad van den Arbeid inzake wijziging der Ongevalienwet-1921. Bij het samenstellen van dit advies liet de Hooge Raad zich voorlichten door een bijzondere Commissie, onder voorzitter schap van Z.Exc. Prof. Mr. C. P. M. Romme, waarin zitting hadden vertegenwoordigers der sociale organisaties, van de uitvoerende orga nen der sociale verzekering, enz. De Raad beantwoordde eenstemmig bevesti gend de vraag, of het principieel wenschelijk was, werkgevers en werknemers in georganiseer de samenwerking in te schakelen in de uitvoe ring van de industrieele Ongevallenwet. Ze verschillen echter van meening, of de be- drijfsvereenigingen hierbij al dan niet dienen te te worden ingeschakeld, terwijl ook t.a.v. verdere detailpunten verschillende zienswijzen naar voren werden gebracht. Naar aanleiding van het antwoord van den minister van Algemeene Zaken bij de behan deling van hoofdstuk 1 der Rijksbegrooting- 1939, op de vraag van dr. Deckers inzake het in de besteks- en andere voorwaarden voor rijkswerk opnemen van de bepaling, dat loon- en andere voorwaarden van eventueel bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten door de aan nemers van Rijkswerk fcehooren te worden na geleefd, heeft het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen een adres aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal ge zonden, waarin het o.m. betoogt, dat door wel de naleving van de bepalingen van de collec tieve arbeidsovereenkomsten te verlangen, doch daarvan de loonbepaiingen uit te zonderen, de regeering aan de collectieve arbeidsovereen komst haar ruggegraat ontneemt, en dat het het bestuur een onaanvaardbare toestand voor komt, dat het rijk de aannemers van rijkswerk in de gelegenheid laat, met elkaar te concur- reeren op kosten van de arbeidsvoorwaarden. Het bestuur spreekt de hoop uit, dat de regee ring bij de mondelinge beraadslaging over de begrooting van Waterstaat door het optreden van de Kamer tot een andere opvatting in deze aangelegenheid zal worden gebracht. IBISSHAG Onvoorzichtigheid met den dood bekocht Vanbchtend omstreeks acht uur is nabij da kerk te Arkel de 14-jarige A. Bakker uit Leer dam, leerling van de ambachtsschool te Gor - cum, die per fiets op weg naar school was, ge vallen. De jongen was onmiddellijk dood. Het slachtoffer hield zich vast aan een vracht auto. De wagen reed met groote snelheid, waar door de jongen viel. Hij kwam met zoo groote kracht tegen den grond, dat de dood onmiddel lijk intrad. Kees H?y i) Het beslag op de Zweedsche motortankbcot „Regulus", aan welk schip de instorting van de bouwput voor het dok van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen wordt geweten, is Zater dag, nadat een borgsom van f 140.000 gulden was gestort, opgeheven. Het schip vertrekt naar Key West. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Land bouwcrisisfonds ontleenen wij het volgende: Het was den minister van Economische Za ken een voldoening uit het verslag te verne men, dat vele leden zich in hoofdzaak met het gevoerde landbouw-crisisbeleid konden ver eenigen. De minister acht het inderdaad van groote importantie, dat een ingrijpende wijziging in het systeem der iandbouw-crisismaatregelen wordt gebracht en wel in dier voege, dat de overheid zich terugtrekt en het bedrijfsleven in den landbouw naar voren treedt. Op het oogenblik zijn nog besprekingen gaan de tusschen het college van regeeringscommis- sarissen en vertegenwoordigers van de landbouw organisaties ten einde te komen tot het vast stellen van richtlijnen, welke in de toekomst bij het overnemen van landbouwcrisismaatrege len waren te volgen. De minister verwacht, dat, deze besprekingen spoedig tot een voorloopig resultaat zullen voeren. Het resultaat van het daaropvolgend overleg zoowel met den land bouw als met handel en nijverheid zal daarna aan den minister worden voorgelegd, waarna hij zijn standpunt zal bepalen. Hoewel nog niet met zekerheid vaststaat, welk systeem dan zal worden ingevoerd, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat inde toekomst de overheid er zich toe zal bepa len zoodanige voorwaarden te scheppen, dat de landbouwproducten, indien het bedrijf de daartoe noodige regelingen treft, een prijs kunnen opbrengen, die gelegen is binnen zekere prijsgrenzen. Deze prijsgrenzen zullen dan wat ruim kun nen worden gesteld, ten einde het bedrijf niet slechts kwade, doch ook goede kansen te doen loopen. Dat de toestand van de landarbeiders over het algemeen nog weinig gunstig is, moet de minister tot zijn leedwezen erkennen. Maat regelen, b.v. een regeling omtrent minimum loonen, kunnen echter van den minister niet worden verwacht. Het ligt in 's ministers voornemen de goed keuring van de nieuwe margarineconventie van opneming van een bevredigende regeling om trent de overdracht van bedrijven afhankelijk te stellen. Veehouderij De minister is van meening dat, hoe gaarne hij ook zou overgaan tot opheffing van de kal- verteeltbeperking, hiertoe in het belang van de veehouderij niet mag worden besloten. De minister kan de meening van sommige leden, die van oordeel zijn, dat de vleeschprfj- zen thans te laag zijn, niet deelen. Om echter 'n daling te voorkomen worden op het oogen blik door de Nederlandsche Veehouderijcen trale op voorzichtige wijze het overtollige rund vee en varkens uit de markt genomen. Het voornemen bestaat, dit vleesch voor de werk- loozen beschikbaar te stellen, op de wijze zoo als dit ook reeds eerder is geschied. Het is inderdaad te betreuren, dat de ver liezen, welke de boterexport medebrengt, uit de opbrengst van de margarine-, olie- en vet- heffingen moeten worden bestreden. Het moet ten zeerste betwijfeld worden of stopzetting van de margarineproductie voor den landbouw thans voordeel zou opleveren. Wat betreft het tot de regeering gerichte verzoek haar invloed te willen aanwenden, op dat aan de huns inziens bevoorrechte positie van het Unilever-concern in de margarinecon ventie een einde kome, wijst de minister er op, dat de verdeeling van de productie van de margarine tot stand is gekomen door vrijwil lige overeenstemming tusschen de overgroote meerderheid der margarineproducenten. Ook over verlenging van de margarineconventie is thans tusschen de overgroote meerderheid over eenstemming bereikt. Wat betreft de vetconventie kan de mi nister mededeelen, dat deze na langdurige onderhandelingen tusschen de belangheb benden door de overgroote meerderheid van hen tot stand is gebracht. - Aan den afzet in het buitenland, welke voor den tuinbouw van primair belang is, wordt voortdurend aandacht gewijd, terwijl ook het verbruik in eigen land met alle ten dienste staande middelen wordt bevorderd. Voorzoover echter hierdoor geen verbetering is te verkrij gen, zal door een doelmatige steunverleening uit het landbouwcrisisfonds moeten worden voortgegaan den tuinbouw voor catastrophale gevolgen te behoeden. Het ligt in het voornemen van den minister met het verleenen van toeslag ojf de besom ming voort te gaan. De visschersvloot behoeft naar de meening van den minister vernieuwing en modernisee ring. De garnalenvisscherij wordt op verschillende wijzen gesteund en het ligt in het voornemen van den minister hiermede, ook hangende het onderzoek naar verdere maatregelen, voort te gaan. De vooruitzichten voor de zoetwatervisscherij zijn wel in bijzondere mate zorgelijk. De minister sluit zich dan ook aan bij de opvatting, dat voorshands steun nog dringend noodzakelijk is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5