V.V.A. wint ook in Volendam met flinke cijfers Keres en Fine winnen A.V.R.O.-tornooi het SPARTAAN VERGROOT ZIJN VOORSPRONG KERES MAG ALJECHIN UITDAGEN DE RESULTATEN MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 VAN HET KATHOLIEKE KAMP In Zuid I heeft Laura 7 punten méér dan zijn gevaarlijkste concurrent Ook in Zuid II en Oost winnen de leiders Het was Santpoort te machtig Excelsior wint na een snellen, open wedstrijd met 21 Backs scoorden in eigen doel Daardoor eindigde S.J.C.-T.Y.B.B. in een 11-gelijk spel Spartaan bedwingt Onze Gezellen De Haarlemmers hadden veel tegenslag Gelijk spel in Zaandam V.V.Z. en E.M.M. doelpunten elk twee maal Verdiende V.V.A.-zege te Volendam Zelfs een penalty leverde geen tegen-goal op SCHAKEN Meesterlijke eindspurt van Euwe, die door een zege op Capablanca nog onder de prijswinnaars behoort Keres en Fine vertellen Geen precedent Strijd om den hal voor het doel van de gastheeren tijdens den wedstrijd Onze Gezellen—De Spartaan, welke gisteren te Haarlem werd gespeeld en een 32*zege voor de bezoekers opleverde Vijftien zetten-theorie AljechinBotwinnik FlohrReshevsky Euwe's eindspurt WIELRENNEN KAERSDEBRUYCKER WINNEN TE GENT 1 PUIT DE SPORTWERELD QHnï In twee afdeelingen heeft de striid om den eeretitel reeds een veelbe- teekenende phase aangenomen. Voor eerst m Zuid I, waar Laura gisteren opnieuw zijn concurrenten iets meer achter zich liet en vervolgens in West H, waar Spartaan door een ikleine zege op Onze Gezellen en door het gelijke spel van SJC tegen TYBB zijn kansen beduidend zag verbeteren. In de andere af deelingen is de strijd nog open en bevinden zich onder de kopclubs nog verschillende serieuze candidaten. In Zuid I heeft Laura dus zijn fraaie positie niet verspeeld. Weliswaar werd het tegen Wau bach maar een zeer kleine 10 zege, maar dat is toch In ieder geval beter dan de nederlaag die nummer twee Palemig by verrassing tegen R.K.O.N.S. leed. De leiders hebben daar mede hun voorsprong tot 7 punten vergroot. R.K.N.A.C. deed nog wat het kon om zijn kleine kansje niet verder te verspelen en slaagde daar tegen Kerkrade volkomen in. Ondanks deze 61 zege kunnen we echter niet aannemen, dat de club uit Bleyerheide nog lastig gaat worden voor de gedoodverfde kampioenen. Kimbria deed het uitstekend door nu ook op Valken burg een stevige 30 overwinning te boeken. Met dezelfde cijfers demonstreerde Sitt. Boys over V.V.H. een besliste meerderheid. De kam pioenen zijn daardoor weer nummer laatst ge worden In Zuid II heeft Brabantia met Wühelmina nog heel wat moeite gehad. De Weertenaren gaven zich zoo een, twee, drie nog niet gewon nen en streden tot het laatste oogenblik. Ten slotte moesten zij toch met 21 de meerderheid van hun gastheeren erkennen. De Eindho- venaren verloren een concurrent temeer, door dat S.V.B. niet kon winnen, maar deze neder laag werd geboekt tegenSchijndel, dat nog altijd in de schaduw van de leiders staat en een zeer gevaariyke tweede moet worden genoemd. Zwaluw is ook nog steeds een ernstig gegadigde. De wedstrijd in Venlo tegen Venl. Boys werd een foutlooze 32 zege voor de Vughtenaren, die daardoor nog velerlei kansen hebben. Kolping en R.K.T.V.V. zorgden beide voor een stevige overwinning in hun uitwedstrijd. Kol ping zegevierde op fraaie wijze met 52 over Eendracht en de Tilburgsche ploeg deed het zelfs nog iets beter door een 51 meerderheid over Best Vooruit dat intusschen leelijk ach teruit gaat te demonstreeren. Mulo en Tref fers konden het in Helmond maar niet. eens wor den over de verdeeling van den buit en namen daarom ieder één puntje. Brabantia 11 8 2 1 18 40—12 Schijndel 9 8 0 1 16 28—15 S.V.B. 10 7 0 3 14 26—21 Zwaluw 8 5 2 1 12 26—20 Wilhelmina 10 6 0 4 12 26—20 Kolping 9 4 2 3 10 18—17 R.K.T.V.V. 10 4 1 5 9 22—24 Eendracht 10 3 2 5 8 23—33 Treffers 9 3 1 5 7 13—17 Best Vooruit 9 2 0 7 4 10—33 Mulo 10 1 1 8 3 29—35 Venlosche Boys 9 0 1 8 1 16—40 In het Oosten hebben de leiders ervoor ge zorgd geen steek te laten vallen. Vogfdo ont ving S.D.O.U.C., dat alleen al om zijn naam een gevreesd tegenstander moet worden ge noemd. Het werd echter desondanks een fraaie en overtuigende 3—0 zege voor de gastheeren. Vosta moest naar N.E.O., ook al geen benijdens waardig baantje, maar ook hier zegevierde de club uit Enschede. Met 31 moesten de gast heeren tenslotte de vlag striken. Grol staat Weer moederziel alleen op de onderste plaats. Zelf verloren de jongste eerste klassers met 23 van Altior en of dit nog niet erg genoeg Was, slaagde R.V.W. erin. op kranige wijze Achilles te verslaan, zoodat ze de laatste plaats, die broederiyk met hun strüdmakkers werd ge deeld, thans als monopolie aan dezen overliet «h zelf triomfantelijk enkele plaatsen op de ranglijst steeg. Vogido 9 8 0 1 16 30—13 Vosta 9 7 1 1 15 23— 9 Quick 8 4 1 3 9 22—13 Achilles 9 4 1 4 9 19—21) Altior 9 4 1 4 9 16—18 V.D.Z. 9 4 0 S 8 20—17 S.D.O.U.C. 8 3 1 4 7 12—16 R.V.W. 7 2 1 4 5 14—22 tilE.O. 9 2 1 6 5 11—26 Lob. Boys 6 2 0 4 4 9—16 Grol 7 1 1 5 3 11—17 In West I konden slechts twee wedstrijden doorgaan. Eén daarvan was voor de bezetting van de bovenste plaats van het grootste belang, V.v.A. ging namelijk in Volendam een zeer ge vaarleken concurrent opzoeken, met de op bracht zijn achterstand op De Meer door een Stege op de wijdbroeken in te loopen. Doch hoe hboeiiyk deze opdracht ook was, de Amsterdam- biers hebben zich er buitengewoon van gekwe ten. Bovendien kan hun stevige 30 zege niet anders dan zeer overtuigend enonheil spellend voor De Meer worden genoemd. V.V.Z. ontving E.M.M. en behaalde een enkel, maar niet minder kostbaar puntje door een 22 geiyk spel. De Meer 10 8 0 2 16 21—12 V.V.A. 9 7 1 1 15 30—12 H.M.S. 7 3 2 2 8 16—10 Volendam 7 4 0 3 8 18—14 N.E.A, 7 3 1 3 7 15—17 E.M.M. 9 2 3 4 7 13—23 V.V.Z. 7 2 1 4 5 9—14 Wilskracht 7 2 1 4 5 9—19 Fortitudo 7 2 0 5 4 12—12 G.V.O. 8 0 3 5 3 9—19 In West II is Onze Gezellen er niet in ge slaagd den triomftocht van Spartaan te stuiten en daardoor zijn eigen kansen te verbeteren. Met 32 bleven de Rotterdammers in de meer derheid en bevestigden daardoor hun kracht, die hun thans, na tien wedstrijden, een voor sprong van drie punten deed verschaffen. Niet echter hun kracht alleen, ook het gedeeltelijk falen van S.J.C. is hiervan de oorzaak. De Noordwijkers verspeelden namelijk in eigen huis een punt tegen T.Y.B.B. en zagen daardoor hun kansen in niet onbeduidende mate verminderen. Er zal nu wel een en ander moeten gebeuren, om een Rotterdamsch kampioenschap te ver hinderen! Santpoort liet ook een paar steken vallen. Op een nederlaag. In eigen omgeving tegen Excelsior zal tenminste wel niemand heb ben gewed! Spartaan 10 9 0- 1 18 25- -11 S.J.C. 9 6 1 2 13 25—18 Onze Gezellen 8 4 2 2 10 15- -12 Excelsior 10 4 1 5 9 10—23 H.B.C. 7 4 0 3 8 28—19 Santpoort 8 4 0 4 8 26—20 T.Y.B.B. 9 3 2 4 8 19- -15 Leonidas 8 1 3 4 5 9- -18 D.H.L. 9 1 3 5 5 15- -26 D.08.R. 8 0 2 6 2 7- -25 Laura 10 9 1 0 19 24— 9 R.K.N.A.C. 10 5 2 3 12 41—28 Palemig 10 5 1 4 11 31—31 Sitt. Boys 9 2 5 2 9 22—20 Kerkrade 9 4 1 4 9 14—17 Kimbria 10 2 5 3 9 21—20 Waubach 10 3 2 5 8 17—18 Valkenburg 10 4 0 6 8 24—35 R.K.O.N.S. 9 3 1 5 7 12—17 R.K.V.V.L. 8 2 2 4 6 13—15 V.V.H. 9 2 2 5 6 16—23 Santpoort verschijnt met invallers voor Zandstra en v. d. Pieterman. Excelsior begint direct met een aantrekkeiyk open spel, waar op Santpoort geen vat schijnt te hebben. Her haaldelijk zet Oosterholt met keurige passes zyn voorhoede aan het werk en L. v. Lingen en Ruiterman plaatsen geregeld keurig voor doel. Een voorzet benut v. d. Linden keurig met een keihard schot in den hoek (01). Santpoort brengt er weinig van terecht en probeert steeds vanaf rechts gevaar te stich ten. v. Kerwen is er echter keurig in en belet Gerrits herhaaldelijk het voorzetten. In laatste instantie weet ook Broere wel raad met den bal en stopt eenige gevaarlijke schoten van Kaldenbach en Oosterholt. Na rust hetzelfde spelbeeld met Excelsior in de meerderheid; na vijftien minuten kogelt de snelle v. Lingen den bal in den uitersten hoek (0—2). Als Gerrits dan links-binnen gaat spelen, komt Santpoort wat in de meerderheid en 15 min. voor het einde benut Kaldenbach, die streng bewaakt wordt, een keurige pass van Gerrits (12). goed voorzet en de E. M. M.-midvoor uitstekend inkopt, 12. Nu pakt V. V. Z. flink aan. Herhaaldelijk wordt het E. M. M.-doel onder schot genomen en eindelijk is het de Wit, die uit een vlotten aanval onhoudbaar inschiet, 22. Nu ontstaat een geweldige strijd om de lei ding. Beide ploegen werken hard en E. M. M. wordt steeds meer in de verdediging gedrongen. Gedoelpunt wordt er echter niet meer. Als T. Y. B. B. heeft afgetrapt gaat het spel vlug op en neer, maar al spoedig blijkt dat S. J. C. sterker is en Metten moet handelend optre den om erger te voorkomen, wat hem zeer goed afgaat. Als bij een algemeenen aanval S. J. C. voor het T. Y. B. B.-doel is, ontstaat er een scrim mage en trapt een der backs in eigen doel, 10. Na de thee hetzelfde spelbeeld. Toch komt T. Y. B. B. beter opzetten en als er iets niet in orde is in de achterhoede van S. J. C., geeft de scheidsrechter een vrijen schop die achter geplaatst wordt. Als de spil van S. J. C. het leder verkeerd op zijn schoen krijgt schiet hij tenslotte eveneens in eigen doel, 1—1. S. J. C. doet alles om den wedstrijd te winnen en er wordt uit alle richtingen op het T. Y. B. B.- doel geschoten. Mette laat zich echter niet meer passeeren. Er wordt van meet af een zeer snel tempo ingezet, waardoor de verdedigingen handen vol werk krijgen, wat haar evenwel zeer goed afgaat. Toch is hiervan de oorzaak, dat Onze Gezellen eenigszins onnoodig een corner weg geeft. Wagemakers zet goed voor, Mentink raakt den bal maar half en deze belandt nu bij v. d. Werff die met een mooien omhaal Spartaan de leiding geeft (0—1). Onze Gezéllen zet alles op den aanval om dezen achterstand in te halen doch voorloopig zonder het noodige succes. Toch blijven de aanvallen van de Haarlemmers veel gevaarlij ker en het verbaast niemand wanneer Nolet na goed doorzetten op fraaie wijze met een formidabel schot de partijen op geloken voet weet te brengen (11). Het is Eke, die even hierna weer voor Onze Gezellen scoort, doch scheidsrechter Goedhart geeft off-side in plaats van goal. Tegen de verhouding in komt het succes aan de overzijde, wanneer één der OGers in duel komt met Wagemakers. Hij is den Spartaanman wel te vlug af, doch raakt den bal verkeerd, zoodat deze voor het doel belandt, waar Men tink van de geboden kans een dankbaar ge bruik maakt (12). In de tweede helft loopt Onze Gezellen hard van stapel en reeds spoedig weet het den ach terstand in te loopen, wanneer de uitstekend spelende Nolet een hard schot lost dat de dek- lat raakt; de bal belandt bij de Ruiter die hem in het doel werkt (22). Onze Gezellen houdt in deze periode het spel in handen, doch het succes komt opnieuw juist aan de tegenovergestelde zijde, wanneer v. a. Werff den bal vanaf den linkervleugel inschiet en de Reus, die zich voor in zijn doel heeft opgesteld, er niet meer bij kan komen (23'. Onder heftigen druk op het Spartaandoel komt dan het einde en heeft Onze Gezellen op o.i. onverdiende wijze verloren in een snel len en harden doch uiterst sportieven kamp. Onmiddellijk gaat V. V. Z. tot den aanval over. Reeds direct doen zich een tweetal uitstekende kansen voor, doch deze worden niet benut. Langzamerhand komt E. M. M. los en de voor hoede is zeer beweeglijk zoodat de V. V. Z.-ach- terhoede danig moet oppassen voorals als blijkt, dat deze niet al te sterk speelt. Na ca. 20 min. neemt E. M. M. de leiding als de V. V. Z.-achterhoede een fout maakt en Schrijver hiervan profiteert, 0—1. V. V. Z. gooit er nog een schepje op, doch E. M. M. verdedigt stug, zoodat het eerst tegen de rust is, als Wybenga onhoudbaar tegenscoort, 1—1. Na de rust pakt E. M. M. stevig aan en is eenigen tijd in de meerderheid. Eindelijk weet V. V. Z. het spel te verplaatsen, doch ook E. M. M. verdedigt stug. Dan neemt plotseling E. ML M. de leiding, ate de linksbuiten. Vanaf den aftrap toonden de gasten reeds een kleine veldmeerderheid. De uitvallen der thuis club zyn echter uiterst gevaarlijk, doch Sier zoowel als Koning zoeken in schietpositie het doel te ver. Ook de Volendammer doelman moet spoedig zyn talenten tobnen by een schot van korten afstand van Letschert. Het spel gaat zeer snel op en neer, zonder dat van een bepaald over wicht van een der partijen gesproken kan wor den. Gevaarlijke momenten voor beide doelen wisselen zich af. Als ongeveer een half uur ge speeld is lost Letschert een voltreffer die Sier te machtig is, 01. Onstuimig valt de thuisclub aan, doch spoedig heeft V.V.A. weer de beste papieren mede door het feit dat vermoeidheid het spel der thuis club begint te stempelen. OPk in de tweede helft zyn de gasten weer direct in den aanval en ontkomt het Volendam mer doei reeds in de eerste minuten aan een doorboring. Het blijkt echter uitstel van exe cutie, want spoedig is het de middenvoor der gasten die met een welgericht schot de score verhoogt, 02. Nog geven de Volendammers zich niet gewonnen. Alle zeilen worden bijgezet, doch er is geen verband in het elftal en de halflinie faalt volkomen. Het verrassende in den Volendammer aanval is volkomen zoek en steeds kunnen de backs ingrijpen. Juist in een korte periode van Volendam- overwicht is het opnieuw de V.V.A.-middenvoor, die na fraai combinatiespel de derde goal scoort, 03. Even later ligt de bal opnieuw achter Sier, doch scheidsrechter van Haasteren bleek reeds vOor off-side gefloten te hebben. Als Runder kamp in de laatste minuut gevloerd wordt, wordt een penalty toegekend. De hoop dat deze het verdiende tegenpunt zou opleveren bleek ijdel, want het harde schot van Koning werd fraai uit de uiterste hoek weggegrabbeld. Keres (links) en Fine (rechts) voor de microfoon na afloop van de Zondag te Amsterdam gespeelde laatste ronde van het A.V.R.O.-schaaktournooi De beslissende party tusschen Keres en Fine voor de bezetting van de eerste plaats in het A. V. R- O.-schaaktornooi, welke party Zondagmiddag in het kader van de 14e, tevens laatste ronde voor een eivolle zaal in „Krasnapolsky" te Amsterdam werd gespeeld, eindigde na 19 zetten in remise. Beide spelers had den met dit resultaat hun puntenaantal tot 8% opgevoerd: Zü deelden den eersten en tweeden prijs van het tornooi en zyn tezamen winnaars. Een speciale bepaling was in de reglemen ten van dit tornooi vastgelegd inzake het recht van voorkeur bij het uitdagen van den wereldkampioen, indien twee of meer mees ters tegelijk aankwamen. Volgens het Sonnen- born-Berger-systeem wordt, indien twee spe lers een geiyk aantal punten hebben, hun aantal hooger naar gelang van het resultaat van de tegenstanders, waartegen zij wonnen of remise maakten. Volgens deze berekening heeft Keres het voorkeursrecht inzake een eventueele uitdaging voor een titelgevecht tegen Aljechin. Of hij hiervan gebruik zal maken, staat op het oogenblik nog niet vast, daar dit afhankelijk is van verschillende fac toren, niet in het minst van financieelen aard. Onze landgenoot, dr. Euwe, heeft de tweede helft op fraaie wijze beëindigd: op prachtige wijze heeft hij Capablanca overwonnen in een zeer hoogstaande partij, n.b. zijn eerste zege op den Cubaan. Voordien heeft hij nimmer van Capablanca kunnen winnen. De beide andere partijen AljechinBotwinnik en Flohr Reshevsky werden remise, zoodat de eindstand van het tornooi luidde: 1. en 2. Keres en Fine, beiden 8% punt. 3. Botwinnik 7% punt. 4, 5 en 6 Euwe, Aljechin en Reshevsky, ieder 7 punten. 7. Capablanca 6 punten. 8. Flohr 4% punt. Het was overigens geen precedent in de schaakgeschiedenis, dat Keres en Fine in de laatste ronde van het belangrijk tornooi voor de eerste plaats streden. In Margate 1936 hadden beide meesters een gelijk aantal pun ten en toen moest ook de partij uit de laat ste ronde door de zeer toevallige loting speelden zy in die laatste ronde eveneens te gen elkaar de beslissing brengen. Het was destijds een strijd van wisselende kansen, nu eens stond Keres, dan weer Fine op verlies. Ten slotte werd het remise en deelden beiden de bovenste plaatsen. Het resultaat van het A. V. R. O.-tornooi was evenwel veel belang rijker voor beider carrière en daarom werd er zeer voorzichtig gespeeld. Na nog twee uren spelen waren beiden het met elkaar eens, na 19 zetten had men een stand bereikt, waarin niets meer zat. Zoo won de jeugd het tornooi en kwamen de ouderen op de volgende plaat sen. KeresFine was een Spaansche party en wel de open verdediging. Tot aan den vijftien den zet was alles grauwe theorie. Op den elfden zet bood Keres een pionoffer aan, dat overigens zeer bekend is. Fine wilde met zwart echter niets riskeeren en nam het niet aan. De geheele variant is indertijd reeds door dr. Tarrasch aanbevolen, maar het schynt, dat er niet veel mogeiykheden in zitten. Keres probeerde ook niet de opening door een nieuwtje te verbeteren, maar stuur de op afwikkeling af. Er werden nog een paar stukken geruild en op den 19den zet stelde Fine remise voor, hetgeen Keres na nog eenige minuten over dit voorstel nagedacht te heb ben, aanvaardde. De wereldkampioen, die zich spitste op re vanche opende met den d-pion, om niet al te gewaagd te spelen, daar hij door een nederlaag zyn laatste kans op een prys zou verspelen. Botwinnik van zijn kant mocht evenmin risico nemen, aangezien hij door een remise zijn derde plaats zou behouden en in het ongun stigste geval, wanneer Reshevsky van Flohr mocht winnen, met hem den derden en vier den prijs zou moeten deelen. Na al deze overwegingen koos hij een solide West-Indische verdediging. De party verliep volgens bekend recept. Terwijl Aljechin op den dame-vleugel opereerde, concentreerde Botwinnik zijn aandacht op het centrum waar hij zyn pionnen naar voren had ge bracht. Aljechin veranderde spoedig van tactiek en speelde op een koningsaanval na het centrum te hebben vastgelegd. Langs de f-lijn welke geopend werd drong hij met zijn torens in het vyandeiyke spel, doch Botwinnik bleef kalm als steeds en kon dezen storm bezweren. Hij opponeerde zijn torens, een der zware stuk ken werd geruild en het werd toen reeds dui delijk, dat het den wereldkampioen niet zou gelukken den strijd met een aanval te beslis sen. Nog een laatste poging werd verydeld en met slechts de dames en zes pionnen op het bord stelde de wereldkampioen remise voor, welk voorstel Botwinnik aannam. Ook deze party was voor beide spelers van groot belang. Reshevsky had nog kansen op den derden prijs en voor Flohr was het de laatste gelegenheid om het eerste winstpunt in dit tornooi te behalen. De opening, een Nimzowitsch-verdediging, ging langs beken de paden, terwijl de Tsjech op het voordeel van twee loopers speelde, zocht de Amerikaan tegenkansen in het centrum. Er ontstond een stelling, welke veel overeenkomst vertoonde met de partij CapablancaEuwe uit de zevende ronde. Als operatiebasis koos Reshevsky de d-lijn, welke hy met dame en toren had bezet. Later trachtte hy den witten damelooper tegen een paard te ruilen, maar Flohr wist zijn looper aan ruil te onttrekken en tegelijk de zwarte dame van de d-iyn te verdrijven. Op den 27sten zet, toen Reshevsky in tyd- nood verkeerde, bood hy zijn tegenstander re mise aan. Flohr nam hiermede genoegen. Ook in de party EuweCapablanca werd een West-Indische verdediging gespeeld, welke tot aan den zevenden zet voor zwart parallel liep "met de party Aijeehin—Botwinnik, De Cubaan Het voornaamste nummer van de internatio nale wielerwedstrijden, welke Zondag op de Gentsche wielerbaan zyn gehouden, was de 100 K.M. koppelwedstryd. Kaers—Debruycker won nen met twee ronden voorsprong op Pellenaars Slaats en LonckeHuys, die evenveel punten hadden. week thans af; bij den elfden zet bood Euwe zijn d-pion aan, echter niet uit philantropische overwegingen, want hij wilde er onder gunstige omstandigheden zwart's c-pion voor terug heb ben. Capablanca voelde niets voor deze transactie. Zooals gewoonlijk streefde hy naar vereenvou diging en bij den 18den zet was reeds veel ma teriaal van het bord verdwenen. Euwe had de beroemde raadsheeren en hield eenig stellings voordeel, maar het was zeer de vraag, of daar uit winst zou kunnen worden gedistilleerd. Euwe heeft bij de behandeling van het nu volgend deel zijn grootmeesterschap getoond. Op onverbeterlijke wyze breidde hij zijn voor deel uit en ten slotte zag de Cubaan zich ge noodzaakt een stuk te offeren teneinde niet in een hopolpoze stelling! te geraken. Doch ook dit offer baatte niet meer. Bij den 39sten zet streek hij de vlag. Met deze overwinning schaarde Euwe zich nog onder de prijswinnaars. De partij tusschen Keres en Fine had het volgende verloop: Wit: P. Keres; Zwart R. Fine. Spaansche partij. I. e2e4, Het teeken, dat Keres op winst speelt en van plan is een scherpe partij op touw te zetten. Ie7e5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3.Lfl— b5, a7a6; 4. Lb5—a4, Pg8—f6; 5. 0—0, Pf6xe4. De open verdediging, welke tot gecompliceerd spel leidt. Zonder a7a6 is het de Berlijnsche verdediging. 6. d2—d4. Op 6. Tel, Pc5; 7. Lc6, Dc6; 8. d4, Pe6; 9. Pe5, met gelijk spel. 6b7b57. La4—b3, d7—d5; 8. d4xe5. (8. a4 leidt na Pd4: tot gelijk spel). 8Lc8e6; 9. c2—c3, Lf8—e7. Op 9Pc5 volgt 10. Lc2 op Lc5; 10 Pbd2 of 10. Dd3 (de Motzkovariant) 10. Pbld2. Men speelt hier ook 10. Le3. 100—0. Op Pc5 speelt wit Lc2. II. Pf3d4. Gewoonlijk speelt men hier 11. De2, om pas na 11Pc5 met 12. Pd4 voort te zetten (12. Pb3; 13. P2b3: BotwinnikEuwe, Lenin grad 1934, biedt dan ongeveer gelijke kansen. De tekstzet is ongebruikelijk. Deze berust hierop, dat 11. Pe5? na 12. Pe4, De4; 13. Le6, fe6: (13c5?; 14. Pc6 en wit wint) 14. Pe6, Ddl; 15. Tdl: tot een voor zwart onhoudbaar eindspel leidt, maar heeft anderzijds het be zwaar, dat zwart nu zijn spel door ruil van beide paarden kan vergemakkelijken. I IPc6xd4!12. c3xd4, Pe4xd2; 13. Lel xd2, c7c5. De drie laatste zetten van zwart werden door Tarrasch aanbevolen; in plaats van 13c5 gevolgd door g5 overweging, weliswaar blijft de zwarte c-pion achter, maar de kans, dat wit daar partij van kan trekken, is niet groot. 14. d4xc5, Vrijwel gedwongen, want na 14. Lc2, c4 heeft zwart een belangrijke meerderheid op den da mevleugel. 14Le7xc5. De partijen staan thans gelijk; zwart heeft op d5 een geïsoleerden pion, die echter tevens vrijpion is, zoodat de voor- en nadeelen tegen elkaar opwegen. 15. Tal—cl, Ta8—c8. In een party HoefleinO'Kelly geschiedde hier Db6. 16. Tclxcö Een schijnoffer, t' welk slechts dient om zoo veel mogelijk stukken te ruilen. 16Tc8xc5; 17. Ld2—b4, Dd8—c7; 18. Ddl d4, Tc5—el. 19. Lb4xf8, Kg8xf8. Hier stelde Fine remise voor. Dit wordt door Keres, na langen tijd nagedacht te hebben, ge accepteerd. De partij EuweCapablanca had het volgen de verloop: Wit: dr. M. Euwe; zwart: R. Capablanca. West-Indisch. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pgl— f3, b7b6; 4. g2—g3, Lc8—b7; 5. Lfl—g2. Lf8 e7; 6. 0—0, 0—0; 7. Pbl—c3, d7—d5; 8. Pf3— e5, Pf6e4; 9. c4xd5, e6xd5; 10. Pc3xe4, d5xe4; 11. Ddl—c2, f7—f5; 12. Lel—e3, Pb8—a6; 13. Tal—cl, Dd8—d5; 14. Pe5—c6, Lb7xc6; 15. Dc2 xc6, Dd5xc6; 16. Tclxc6, Tf8—f6; 17. Tfl—cl, Tf6xc6; 18. Tclxc6, Le7—d6; 19. a2—a3, Ta8— e8; 20. Le3—f4, Ld6xf4; 21. gi3xf4, Kg8—f7; 22. e2—e3, Te8—e6; 23. Tc6—c4, b6—b5; 24. Tc4— c3, c7—c625. f2—f3, g7—g6; 26. f3xe4, f5xe4; 27. a3—a4. b5xa4; 28. Tc3—c4, Kf7—f6; 29. Tc4 xa4, c6c5; 30. Lg2fl, c5xd4; 31. Ta4xa6, d4 xe3; 32. Ta6xe6 t, Kf6xe6; 33. Lfl—h3 Ke6 d5; 34. Kgl—fl, Kd5c4; 35. Kfl—e2, Kc4— b3; 36. Lh3e6 t, Kb3xb2; 37. Le6—g8, a7—a5; 38. Lg8xh7, a5a4; 39. Lh7xg6, Zwart geeft op. =11111111111 illinium 1 le KLASSE H ZUID I 1 KimbriaValkenburg 30 RKNACKerkrade 61 RKONSPalemig 31 Sitt. B.—VVH 3—0 ee LauraWaubach 10 S Zuid II §j BrabantiaWïlhelmina 21 Eendr.Kolping 25 S MULOTreffers 11 Venl. B.Zwaluw 23 SchijndelSVB 31 EE Best Vooruit—RKTVV1—5 OOST Vogido—SDOUC 3—0 NEO—Vosta 1—3 GrolAltior 23 RVW—Achilles 3—2 1 WEST I VVZ—EMM 2—2 1 -= VolendamWA 03 1 WEST II Ijl SantpoortExcelsior 12 Onze Gez.Spartaan 23 E SJC—TYBB 1—1 IllillllllllimilllMUIflWHWIIIIHIIIIIimflUIIIIIIIIIIIIHIIIIIIMtel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9