SCHUDT UW LEVER WAKKER De vooravond der presidentskeuze ORDE BEWAREN, MAAR DE WET VERANDEREN De bandjir op Celebes De schietpartij te Ruwiel DINSDAG 29 NOVEMBER £88 11 iiiiar i irrtwasMMBaffitrtTMni Politieke besprekingen in Praag Heden verklaring van Spaak Besluit tot het zenden van een agent naar Burgos Curfew te Jaffa Gevechten tusschen troepen en rebellen in Palestina Het ongeluk van de „Calpurnia" De besprekingen te Warmsprings Philipps keert volgende maand naar Rome terug Tokio's kabinet keurt China-politiek goed Spionnageproces nadert zijn beslissing Portugals vriendschap met Engeland HOF JAGER SPEK GAAT GOED VOORUIT Academische examens Nadere bijzonderheden over den omvang van de ramp Bliksem in tabakloods Veehouder staat terecht voor de Utrechtsche rechtbank DE AFFAIRE-MARGADANT Vleeschauto ramt een meubeltreiler Chaotische verwarring van ijzer en hout Een tweede botsing Hooge straffen wegens diefstal geëischt Tffi' wmsm unox fijnste Geldersche rookworst unox PRAAG, 29 Nov. Heden, den dag vóór de verkiezing van den nieuwen president der Tsjecho-Slowaaksche Republiek, wordt te Praag een bespreking gehouden tusschen Tsjechische, Slowaaksche en Roetheensche politici over de voornaamste vraagstukken van de toekomstige ontwikkeling der bin- nenlandsche politiek. De ministerpresidenten van Slowakije en van de Karpathische Oekraine, resp. Mgr. Tisso en Mgr. Volosin, nemen aan de besprekingen deel. Zij zullen eveneens den toekomstigen president der republiek ontmoeten, alsmede den minister president der Republiek, generaal Syrovy. De besprekingen worden morgen waarschijnlijk hervat. Ter gelegenheid van de presidentsverkiezing zullen alle leden der Nationale Vergadering in I Praag bijeenkomen. Voor het eerst zal des mor- gens, alvorens tot de verkiezing wordt overge gaan, een gemeenschappelijke vergadering ge houden worden van de groepen uit Kamer en Senaat van de nationale eenheidspartij, onder voorzitterschap van den afgevaardigde Beran, voorzitter der partij. De Slowaaksche ministerraad, die gisteren te Bratislawa vergaderde, heeft zich beziggehou den met kwesties, welke betrekking hebben op de afbakening der grenzen en verschillende economische vraagstukken. Tevens hechtte de raad zijn goedkeuring aan de benoeming van den afgevaardigde Sidor tot hoofdleider van de Hlinkagarde. BRUSSEL, 29 Nov. (Belga). Welingelichte kringen bevestigen, dat minister Spaak heden in den Senaat mededeeling zal doen van het besluit van de regering een Belgischen gede legeerde naar Burgos te zenden. De minister-president zal voorts de redenen uiteenzetten, waarom België niet langer deel zal uitmaken van de sub-commissie der niet- inmengingscommissie. België zal niet zijn tot nu toé gevolgde politiek wijzigen. De heer Spaak zal bovendien de algemeene lijnen aangeven van een hulpactie, welke ten gunste van Spanje zal worden ondernomen. HAIFA, 29 Nov. (Havas). De zuiverings actie in Noord-Palestina is gisteren den gehee- len dag voortgezet. Nabij het dorp Oemessinet kwam het tot een gevecht tusschen troepen en rebellen. Hierbij werden twintig Arabieren ge dood, waaronder de bekende rebellenleider Aboedoerrah. Gisteren hebben zich wederom verscheidene aanslagen en gewelddaden voorgedaan. O.a. is te Jaifa de curfew afgekondigd, nadat een bom haar politie-agenten was geworpen, waarbij dezen echter niet waren getroffen. Men vreest, dat vier personen werden gedood BAGDAD, 29 Nov. (Reuter). Men vreest, dat drie personen bij het ongeluk van het vliegtuig „Calpumia" by het Habbaniyahmeer zijn ver dronken en onder het wrak in de modder lig gen. Van de rest van de bemanning, welke uit zes personen bestond, is een gedood en twee gewond. Verscheidene mailzakken zijn gescheurd en honderden brieven liggen over het meer ver spreid. Men hoopt het grootste deel van de mail te kunnen verzamelen. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het slechte zicht. WARMSPRINGS, 29 Nov. (Havas). Roosevelt heeft gisteren langdurige besprekingen gevoerd met de Amerikaansche ambassadeurs te Rome en Berlijn. Bij het verlaten van den president weigerden Wilson en Philipps iedere verklaring aan de pers. Philipps deelde slechts mede, dat hy tusschen 10 en 15 December naar zijn post te Rome terug zal keeren. TOKIO, 29 Nov. (Domei) Volgens mede deeling van den eersten secretaris van het Ja- pansche kabinet, heeft de ministerraad de fun- damenteele politiek van Japan ten aanzien van de nieuwe regeling der ChineeschJapansche betrekkingen, in verband met den opbouw eener nieuwe orde in Oost Azië, goedgekeurd. Naar vernomen wordt, zullen de hangende kwesties tusschen Japan en de vreemde mogendheden aangaande hiin rechten en belangen in China behandeld worden overeenkomstig de zoojuist door het kabinet goedgekeurde fundamenteele politiek. NEW-YORK, 29 Nov. (Havas). Het spionna geproces te New York loopt ten einde. Giste ren heeft het federale hof de pleidooien aange hoord van de verdedigers van drie der verdach ten, de kapster Johanna Hoffmann, den voor- maligen soldaat van het Amerikaansche leger Glaser en Hermann Voss. De verdedigers concludeerden tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs Vandaag zal de ad vocaat-generaal zijn requisitoir houden. Hierna zal de uit tien mannen en een vrouw bestaan de jury zich beraden. LISSABON, 29 Nov. (Havas). Ter gelegenheid van de openingszitting van de Nationale Ver gadering heeft generaal Carmona haar een boodschap gezonden, waarin hy o.a. verklaarde, dat Portugal zyn vriendschap met andere lan den wil voortzetten en in het bizonder de ban den met Engeland nauwer wil aansnoeren. Uit naam van de vergadering dankte pro fessor Arthur den president der republiek. Ook hy wees op het belang van de vriendschap met Engeland en wees verder op de banden, welke het moederland verbinden met de koloniën. Het is nu juist een jaar geleden, dat Prins Bernhard op weg naar een jachtveld het ernstige auto-ongeluk is overkomen. Hofjager W. Spek te Apeldoorn, die in zijn gezelschap was, heeft door de storing van zijn zenuwen als gevolg van dit ongeval nog steeds niet zijn werk kunnen hervatten. Zijn toestand is evenwel goed vooruitgaande, mede dank zij de uitstekende medische behandeling, die hem door toedoen van H. M. de Koningin te beurt valt. GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift mevr. M. Hartgeruik-Koomans, geboren te Beetsterzwaag. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift de heer J. Ch. Ph. Eeftink Schattenkerk, geboren te Tienho ven. U-2-0339* Utrecht, Hoorn, Arnhem, de reeks plaatsen, waar de Neo-Malthusi- aansche Bond zijn openbare actie gedwarsboomd ziet door vurige en over tuigde katholieken, die in hun goedbe- doelden en spon tanen ijver soms tot min of meer ernstige ordeverstoringen overgaan, groeit. Verschillende malen hebben bij deze ordeverstoringen jonge katholieke intelleetueelen, studenten, een rol gespeeld. Van den eenen kant is dit te waardeeren, omdat deze jonge katholieke intelleetueelen daarmee het tastbaar bewijs leveren, dat zij niet slechts met den mond hun geloof wen- schen te belijden, maar ook, zoo noodig, bereid zijn met daden dat geloof te ver dedigen. Van den anderen kant ech ter verdient deze strijdmethode tegen den verderfelijken Neo-Malthusiaan- schen Bond afkeuring, omdat zij in zich niet juist is en haar doel deerlijk voorbijschiet. Verschillende burgemees ters hebben als hoofd van politie in hun gemeente de openbare vergaderingen en tentoonstellingen van den Neo-Mal- thusiaanschen Bond bij voorbaat ver boden, omdat zij ordeverstoringen van de zijde van katholieken verwachtten. Hoe gelukkig het effect van dergelijke verboden ook moge zijn, omdat in die plaatsen de Neo-Malthusiaansche Bond geen kans kreeg zijn, het zedelijk ge zinsleven ondermijnende, denkbeelden en practijken in het openbaar te propa- geeren, toch moet de motiveering van dergelijke verboden bij voorbaat uit vrees voor ordeverstoringen als niet de meest gelukkige worden geacht. Goddank, leven wij hier in een rechtsstaat, waar de persoonlijke vrijheid van de staatsburgers nog wordt geëerbiedigd en gehandhaafd, en dat moet zoo blijven. Maar 'n democratische rechtsstaat als de onze kan alleen maar dan in stand worden gehouden, wanneer de wetten worden nageleefd, het gezag wordt ge respecteerd en de orde wordt bewaard. Elke onwettige handeling van een in dividu of een groep van individuen moet worden voorkomen, verhinderd of gestraft. Wordt daarmee eenmaal de hand gelicht, dan is het hek van den dam. Geweldmethoden, die wij in an deren ten scherpste en principiëel af keuren, mogen redelijkerwijze zeker niet door ons worden toegepast. Moeten wij, katholieken, er dan maar gelaten in berusten, dat de Vrijdenkersvereeni- ging „De Dageraad" in woord en ge schrift het geloof aan God uit de har ten der menschen tracht te rukken en dat de Neo-Malthusiaansche Bond in woord, geschrift en beeld het duivelsche evangelie van de technische geboorte beperking predikt en angstwekkend veel slachtoffers maakt, helaas ook onder hen, die althans in naam nog voor onze geloof sgenooten doorgaan? Neen, dat moeten en dat mogen wij niet. Wij heb ben den onafwijsbaren plicht met alle geoorloofde middelen te strijden tegen het onberekenbare kwaad, dat door der gelijke organisaties wordt aangericht. Maar indien wij niet onze toevlucht mogen nemen tot geweldpleging, hoe zullen wij dan met eenige kans op suc ces dien strijd voeren? Ten eerste door zelf zoowel per soonlijk als in het gezins- en hu welijksleven stipt en getrouw vol gens de zedelijke beginselen van ons H. Geloof te leven. Ten tweede door tel kens en telkens opnieuw te waarschu wen tegen het kwaad, overal, waar het zich vertoont en waar het soms voor onoordeelkundigen bedrieglijk als goed vermomd tracht binnen te dringen. Ten derde door al onze macht en invloed aan te wenden om langs de daarvoor bestaande wegen en de daarvoor aan gewezen instanties de wet gewijzigd te krijgen, die aan de geestelijke en zede lijke bedervers van ons volk een on duldbare vrijheid van actie laat. Onze positief Christelijke regeering heeft uit drukkelijk in haar eerste Troonrede verklaart vóór alles Gods wet tot opper ste richtsnoer te nemen in wetgeving en bestuur. Welnu, dan is het thans de hoogste en de juiste tijd voor de poli tiek georganiseerde katholieken en alle geloovige Christenen om een energieke n legale actie op touw te zetten om te komen tot een wettelijk verbod tegen de openbare propaganda en actie van de Vrijdenkersvereeniging „De Dage raad" en den Neo-Malthusiaanschen Bond, wier leerstellingen en practijken rechtstreeks in strijd zijn met de reli gieuze en Zedelijke beginselen van het Christendom, de principiëele grondsla gen van ons Christelijk volksleven en de moreele gezondheid van het Nederland- sche volk en dus ook zijn welzijn aan vreten. Door een dergelijke goedgeor ganiseerde en geleide algemeene actie, die vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer neemt, zou een groot natio naal belang gediend worden en zou ons geloovig Christelijk volksdeel gespaard worden voor een.stelselmatige krenking van zijn heiligste gevoelens en begin selen, terwijl dan vanzelf geen enkele reden meer zou bestaan voor ordever storingen. BUITENZORG, 29 Nov. (Aneta). Omtrent de groote overstrooming tengevolge van bandjirs op Celebes is nog het volgende vernomen: In de onderafdeeling Mamoedjoe is het dis trict Tapalang het ernstigst getroffen. Hier zyn 13 personen gedood en werden 40 huizen verwoest. In het zuidelijk deel van dit district zyn alle bruggen weggeslagen. Zooals reeds werd gemeld, zijn in den kam pong Maloenda van de 400 huizen er 126 Ver nield. Hier zyn 28 personen het slachtoffer van de overstrooming geworden. Uit het noorde- lyk deel van dit district zyn nog geen berich ten ontvangen, daar de verbinding nog niet is hersteld. In de bergstreek Oeloemandad zyn 14 per sonen gedood. In de onderafdeeling Mamasa zijn vier groote bruggen weggeslagen. Tot dusver zyn van hier vier dooden gerapporteerd. In de onderafdeeling Folewali zyn zes per sonen gedood. Veertien personen worden nog vermist. Overal waar dit noodig is wordt voedsel ver strekt. SEMARANG, 29 Nov. (Aneta). By een zwaar onweer is de bliksem ingeslagen in een tabakloods van de onderneming Pandansiem- ping, ten Zuiden van Klaten. Een kamer met den oogst werd vernield. In de maand Mei van dit jaar werd de lan delijke omgeving van het dorpje Ruwiel tsr hoogte van Breukelen op ongeveer 4 K.M. ten Westen van de spooriyn UtrechtAmsterdam gelegen, opgeschrikt door een kort doch hevig geweervuur. Bij onderzoek bleek, dat op bevel van den Officier van Justitie te Utrecht met gewapend geweld de boerdery van den kleinen boer A. van M. was bestormd, waarbij de boer en zijn oudste zoon ernstig werden gewond, zoodat zij per ziekenauto naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht moesten worden overgebracht. Aan de boerderjj van den veehouder hadden zich des morgens eenige crisisambtenaren ver voegd om een onderzoek naar het op de boer dery aanwezige vee in te stellen. De boer, die reeds meermalen biyk had ge geven geen inmenging van wie ook in zijn be drijf te dulden, weigerde ook deze ambtena ren den toegang tot zyn bedrijf. De ambtenaren verzochten daarop de politie uit Kockengen hulp te verleenen. De boer hield zyn deur gesloten en weigerde eveneens de po litie den toegang. Daarop werd een smid ge baald, die de gegrendelde deur op bevel van de politie wilde openbreken. Terwyl de man daarmede bezig was, klonken schoten, die van uit de woning op de in de nabijheid van de deur staande ambtenaren en veldwachter wer den gelost door den veehouder en zyn oudsten zoon, kennelijk met de bedoeling om zelfs mer dergelijke middelen iederen toegang tot de boer derij te verhinderen. Aanstonds trok men zich daarop terug. De Officier van Justitie werd gewaarschuwd, die spoedig in Ruwiel na bij de Portengensche brug, waar de boerdery is gelegen, verscheen. Deze gaf den veehouder nog eenigen bedenktijd, tevens om hem de ge legenheid te geven zyn vrouw en de beide nog jeugdige kinderen, voordat met gewapend ge weld zou worden opgetreden, te laten vertrek ken. Toen hieraan na geruimen tijd j^een ge- boor werd gegeven, werd tot den aanval over gegaan, een dertigtal schoten werden van weerskanten gelost, waarbij de veldwachters de deur van de boerdery insloegen en met eenige goedgerichte schoten den boer en zyn zoon buiten gevecht stelden. Dezen werden overgebracht naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht, waar zij geruimen tyd werden verpleegd. De gemeenteveldwachter van Kockengen kreeg een schampschot aan de borst, doch kon na verbonden te zyn naar zyn woning terugkeeren. Hedenmorgen had de 60-jarige veehouder zich te verantwoorden voor de Utrechtsche rechtbank. Als getuigen waren verschenen de by deze zaak betrokken crisis-ambtenaren en de veldwachters, die bij deze schietparty te genwoordig waren geweest. Uit een onderzoek, ingesteld naar de geestvermogens van verdachte, is komen vast te staan, dat hij leed aan een vermin derde mate van toerekeningsvatbaarheid. De officier eischte twee jaar gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Kappeyne van de Copello, verzocht om een voorwaardelyke straf, gelyk- staande aan de doorgebrachte hechtenis. Hedenochtend heeft zich op den rijks weg nabij Hakkelaar een ernstige botsing voorgedaan tusschen een vleeschauto uit Meppel, bestuurd door A. B. en een meu beltreiler van A. v. N. uit Amsterdam, be stuurd door den eigenaar. Laatstgenoemde reed, komende van de hoofd stad, geheel rechts van den weg, toen op het bovenbedoelde weggedeelte van de tegenover gestelde zijde de vleeschauto uit Meppel nader de. Naar de bestuurder B. van laatstgenoemden wagen later heeft verklaard, is, door onver klaarbare oorzaak, zijn wagen op een gegeven oogenblik eensklaps van rechts naar links ge schoten, toen de meubeltreiler reeds te dicht genaderd was, om een hevige botsing te voor komen. De vleeschwagen liep in volle vaart op den meubeltreiler en een ware verwoesting was het gevolg. In de cabine van den treiler zaten be halve A. v. N. ook nog J. K. en J. v. H. Deze beide personen bekwamen by de botsing hoofd wonden en zijn met een passeerenden auto naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam ver voerd, nadat dr. Niekerk van Muiden ter plaat se het eerste verband had gelegd. Ook A. v. N. bekwam eenige lichte verwondingen aan het ge laat, maar behoefde niet naar het ziekenhuis vervoerd te worden. In den vleeschwagen reden mede mej. V. en iemand die onbekend was, doch onderweg gevraagd had, te mogen mee rijden. Laatstgenoemde liep een grooten buil aan het hoofd op en eenige lichte verwondin gen in het gelaat. Ook mej. V. werd licht ge wond. Gezien de chaotische verwarring van ijzer en hout, veroorzaakt door de botsing, mag het on verklaarbaar heeten, dat hierbij geen menschen- levens te betreuren vallen. Van den treiler is de cabine eenvoudig versplinterd. De oplegger werd in zyn geheel weggeslagen. Het chassis werd opengescheurd en de motor lag er in zijn ge heel naast. Terwijl tal van auto's langs den weg ge schaard stonden, daar de bestuurders uit nieuwsgierigheid hun wagens hadden stopgezet, zoodat de rijksveldwachter van Muiden groote moeite had, het verkeer te regelen, had de twee de botsing plaats, nu tusschen twee personen auto's. Van de richting Bussum naderde een auto, waarin twee personen gezeten waren, be stuurd door den heer P. J. d. B. te Deventer. Deze auto bevond zich in een file, maar moest plotseling stopgezet worden, in verband met de stagnatie, welke even te voren in het verkeer was ontstaan. De heer d. B. remde sterk, waar door de wagen eerst naar links, toen naar rechts schoot en bij de laatste beweging in bot sing kwam met den auto van den heer N. H. uit Amsterdam. In laatstgenoemden wagen be vonden zich vier personen, van wie er één licht gewond werd. Ook de heer d. B. bekwam lichte verwondingen. Beiden hebben zich onder be handeling van dr. Niekerk te Muiden moeten stellen. De rijksveldwachter van Muiden heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt, Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, v«elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddeien zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers en drogisten. L 0,75, MAKASSAR, 29 Nov. (Aneta). Heden heeft de officier van justitie by den raad van justitie te Makassar zijn requisitoir gehouden in de bekende zaak tegen K. Jr. en den chauffeur B. In deze zaak, een voornaam onderdeel vor mend van de z.g. affaire-Margadant, worden K. Jr. en de chauffeur beschuldigd de kas van den fungeerenden controleur te Boeloekoemba, wijlen Margadant, te hebben bestolen. In 1924 is de heer Margadant aan dezen diefstal schul dig verklaard en veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. De officier eischte schuldigverklaring van beide beklaagden, wegens diefstal door twee of meer vereenigde personen gepleegd, en vor derde tegen K. Jr. en tegen den chauffeur B. twee jaren gevangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5