PUROLS SPORT EN WEDSTRIJDEN We luisteren naar... FINANCIEN r Zedenverwildering DOODSLAG TE ALMELO Kerkelijk leven Mooie handen Dagfilm DINSDAG 29 NOVEMBER 1938 Dader tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld Mijnwerkerswenschen Industrialisatie en verkorting arbeidsduur LICHAMELIJKE OPVOEDING Onderwijzers-organisaties vragen maatregelen PATER P. KAPPEL Klacht tegen schipper van de Sch. 102 „Hij is een gevaar voor de opvaren den," aldus de wnd. inspecteur- generaal Ook in hooger beroep 2l/2 jaar gevangenisstraf opgelegd PASTOOR J. MOEREL TEN GRAVE GEDRAGEN Het kermisdrama te Hilvarenbeek BEKEND HONGI-LEIDER ONDERWORPEN SENSATIE IN RECHTSZAAL Dankbare veroordeelde kust de hand Van den rechter! Het hulpbehoevende kind Minister Romme spreekt vanavond voor de K. R. O.-microfoon BRANDSTICHTING TE SOMEREN In hooger beroep drie jaar geëischt AUTOMOBILISME Autoraces te Zandvoort Wegwedstrijd van de K.N.A.C. TAFELTENNIS VASTENMEDITATIES K.R.O. Door pater G. Lohuis O.F.M. R. K. Nat. Tafelt^nnis- tornooi Joh. Poort uit Hilversum wint den wisselbeker Woensdag 30 November CRICKET Cricket in Zuid-Afrika WIELRENNEN Wielerbaan-directeuren organiseeren zich Teneinde het engageeren van renners te regelen WERELDKAMPIOENSCHAP- PEN WIELRENNEN 1941 Niet in Polen, maar in Duitschland Groenewegen rijdt Zondag weer in Parijs Ronde van Duitschland Heden heeft de rechtbank te Almeloo vonnis gewezen in de zaak tegen den 24- jarigen koopman J. P. v. d. W., die terecht heeft gestaan wegens moord op het 12-jarig woonwagenmeisje Tetje Hof, gepleegd op 25 Mei. De eisch was levenslange gevangenisstraf. Op grond van de verklaringen van den verdachte en de getuigen heeft de rechtbank bewezen verklaard, dat verdachte opzettelijk zijn daad heeft gepleegd. Moord werd niet bewezen ge acht, wel doodslag. De rechtbank achtte niet bewezen, dat de daad na kalm beraad en rustig overleg is ge pleegd en vereenigde zich met het rapport van dr. Beek, dat verdachte, die naar Almeloo was gekomen om zijn vrouw te vermoorden, allengs is komen te verkeeren onder een heftige emo- tioneele spanning met als gevolg een verschui ving van de haatgevoelens naar de hem onbe kende Tetje Hof. Verdachte heeft gebrekkige ontwikkeling en een ziekelijke stoornis van het geestvermogen, doch is wel toerekenbaar. Het vonnis luidt tien jaar gevangenisstraf en later beschikbaarstelling van de regeering. De voorzitter van den Ned. Mijnwerkersbond, de heer Ch. van der Bilt, heeft in een perscon ferentie, onder leiding van den heer E. Kupers, van het N.V.V. een uiteenzetting gegeven van eenige brandende vraagstukken voor de mijn- werkersbevolking, teneinde ook boven den Moer dijk de aandacht op deze problemen, welke in Limburg algemeen bekend zijn, te vestigen. Dit betrof in de eerste plaats den arbeids duur, welke in de laatste jaren in Frankrijk, België en Polen verkort is, doch in Nederland nog steeds 46 uur bedraagt. Verkorting van den arbeidstijd achtte de voor zitter van den modernen mijnwerkersbond noodzakelijk, omdat algemeen geklaagd wordt over het afmattende arbeidstempo en de mees te mijnwerkers toch reeds op betrekkelijk jeug digen leeftijd ongeschikt worden voor den ar beid, wat een enormen druk legt op het Alge meen Mijnwerkersfonds. Een der groote problemen voor het A. M. F. is het invaliditeitspensioen. Sedert de inwer kingtreding van het Algemeen Mijnwerkers fonds op 1 Augustus 1919 zijn 4500 arbeiders gepensionneerd wegens invaliditeit, grootendeels tusschen 43 en 45 jaar oud, en slechts 810 mijn werkers wegens ouderdom. De Ned. Mijnwerkersbond heeft zich reeds tn 1925 met dit probleem beziggehouden. Aan gezien de wegens invaliditeit afgekeurde mijn werker meestal slechts ongeschikt is voor verdere tewerkstelling in de mijnen doch ove rigens normale andere werkzaamheden kan verrichten, heeft genoemde bond het voorstel gelanceerd, voor deze gepensionneerden passen den arbeid te scheppen, waardoor zij een be scheiden onderhoud kunnen verdienen en niet meer zijn aangewezen op het burgerlijk arm bestuur en zoo mogelijk slechts ten deele op hun pensioenuitkeerlng. In deze richting zijn door de Staatsmijnen proeven genomen. Ook met het oog op het probleem der jeugd werkloosheid achtte de heer Van der Bilt verdere industrialisatie van Zuid-Limburg en vestiging van nevenindustrieën noodzakelijk. Men beschikt er over goede en ijverige arbeids krachten, over goedkoope licht- en kracht bronnen en over goede vaarwegen naar alle richtingen, welke toegang geven tot een goed achterland. De Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland, de Onderwijscentrale, het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap, het Katholiek Onderwijzers Verbond, de Bond van Nederlandsche onder wijzers, de Vereeniging van hoofden van scho len in Nederland, de Unie van Christelijke on derwijzers en onderwijzeressen in Nederland, de Vereeniging voor meer uitgebreid lager onder wijs en het Nederlandsch Olympisch Comité hebben een adres gericht aan den raad van mi nisters en de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij verzoeken in het belang der lichamelijke opvoeding, die maat regelen te nemen of te doen nemen welke voe- «n tot het volgende: a. algemeene invoering der lichamelijke opvoe- «ng als verplicht leervak in alle schooltypen Op de Procure der Witte Paters te Boxtel is bericht ontvangen van het overlijden van Eerw. Pater P. Kappel, geboren te Eindhoven 30 Mei 1878, sinds 1905 Missionaris in het Vica riaat Tanganyika. te beginnen bij de lagere school t/m. de universiteit; b. het onderwijs in de lichamelijke oefening ook in de lagere scholen toe te vertrouwen aan vakonderwijzers in de lichamelijke oefening; c. dit onderwijs geheel te doen zijn school taak en overheidstaak, zonder afwenteling op buitenschoolsche instanties; d. tevens maatregelen te treffen ter bevor dering van de lichamelijke opvoeding en oefe ning der jeugd in beroep en bedrijf, de werk- looze jeugd daaronder begrepen. Voor de tweede maal binnen een week heeft schipper Van der Z. van de Sch. 102 voor den raad voor de Scheepvaart verantwoording moe ten afleggen van zijn gedragingen als gezag voerder op de „Maarten", Sch. 102. Betrof het onderzoek van den Raad de vorige week Vrijdag de ramp van het vaartuig voor den ingang van de Scheveningsche haven en be schuldigde de inspecteur-generaal hem in deze zitting van twee fouten, die de stranding met al haar rampzalige gevolgen in de hand hadden gewerkt, vandaag behandelde de Raad 'n klacht, die de inspecteur-generaal 'tegen Van der Z. had ingediend, en die in verband stond met het aan den grond loopen van de Sch. 102 nabij Esbjerg op 22 Mei j.l. Terwijl de logger dien dag het was een Zondag door het Normandiep nabij het Hormrif voer, liep schipper Van der Z. ih den vroegen morgen alleen wacht. Om acht uur werd voor anker gegaan om den motor te ver zorgen. Ongeveer een half uur later ontdekte de bemanning, dat door het vallen van het water het schip geboeid raakte. Eerst omstreeks vier uur 's middags kwam de logger zonder hulp weer vrij. De inspecteur-generaal had nu tegen den schipper ter zake van drie overtredingen een klacht ingediend. In de eerste plaats had hij dien Zondagmorgen de wacht aan minder dan twee man overgelaten, in de tweede plaats had hij van het ongeval geen aanteekening gehou den in het journaal en tenslotte had hij bij bin nenkomst, te Scheveningen de scheepvaartinspec tie niet gewaarschuwd. De schipper gaf de hem ten laste gelegde fei ten toe. Alvorens voor anker te gaan had hij niet gelood. Desondanks was hij zeer verrast toen hij eenige uren later ontdekte, dat het schip stootte en later geboeid kwam te staan. Het voorval zelf had Van der Z. tè onbelangrijk ge vonden om er in 't journaal melding van te ma ken. Om dezelfde redenen had hij later de scheepvaartinspectie niet ingelicht. De waarnemend inspecteur-generaal was van meening, dat het voorval is veroorzaakt door een zorgelooze navigatie. Deze schipper zoo zeide hij is een oude bekende van den raad. Reeds meermalen is hij berispt of heeft de raad een afkeurend oordeel over zijn gedragingen als schipper uitgesproken. Het is spreker ter oore gekomen, dat schipper Van der Z. steeds veel geluk heeft met visschen. Dit moge waar zijn, doch spreker is van oordeel, dat hij door zijn zorgeloosheid een gevaar is voor de opvarenden. Daarom is een zware straf gewenscht. Later zal de Raad uitspraak doen. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft conform den eisch den wever A. G. K. uit Til burg veroordeeld tot twee jaren en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij was in hooger beroep gegaan van een vonnis der rechtbank te Breda, waarbij hij veroordeeld was tot dezelfde straf, ter zake dat hij op 14 Juni j.l. in een café te Hilvarenbeek gepoogd had den marechaussee J. Vlemingh van het leven te berooven door hem met geweld met een sabel op het hoofd te slaan. Zooals men zich herinnert was er in het café een algemeene vechtpartij ontstaan, doordat de marechaussee na sluitingstijd de gasten naar buiten wilde leiden, bij welke vechtpartij meer dere personen gewond en een man en een vrouw gedood waren. Nadat Zondagavond het stoffelijk overschot van den zeereerw. heer J. M. H. H. Moerel, pastoor der parochie van den H. Jacobus den Meerdere te Schipluiden het geheel met gcloo- vigen gevulde kerkgebouw was binnengedragen, werden de Metten gezongen. Maandagochtend is na de Lauden de plechti ge Requiem-Mis opgedragen door mgr. J. L. F. Dankelman, deken van Delft, geassisteerd door twee zoons der parochie, den zeereerw. heer H C. Koppert en den weleerw. heer C. P. M. Holt- kamp. Het koor zong de Gregoriaansche gezangen. Na de H. Mis trok de begrafenisstoet, waar in de talrijke aanwezige heeren geestelijken de burgemeester, deputaties en schoolkinderen medeliepen, naar het dicht bij de kerk gelegen kerkhof, waar het stoffelijk overschot van den beminden herder aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Pastoor de Haan van Maassluis verrichtte de absoute. MANOKWARI, 29 Nov. (Aneta). De laatst overgebleven beruchte leider van Hongi-tochten, die zich tien jaar lang wist schuil te houden, in het onherbergzaam gebied ten zuiden van de Anggi-meren, en wien diverse moorden ten las te zijn gelegd, heeft zich op 19 November met talrijke volgelingen bij het bestuur aangemeld en zich onderworpen. Hij heeft een nog bruik baar vuurwapen ingeleverd. Hierdoor kan thans de pacificatie in dit ge bied aan het binnenlandsch bestuur en de be- stuurspolitie worden overgelaten. (Hongi-tochten zijn expedities, waarbij meer dere kampongs zich vereenigen om een aange dane beleediging te wreken en om op roof, vaak ook menschenroof, uit te gaan.) Onder een stortvloed van tranen nam Maan dag een dame uit Leiden in de verdachtenbank bij den Haagschen Politierechter plaats. Verhoor van de juffrouw was onmogelijk, als maar door snikte zij en de politierechter be greep te doen te hebben met iemand, die totaal overstuur was. Op een schriftelijk gestelde vraag, of zij het in de dagvaarding tenlaste gelegde bekende, mocht verdachte alleen met hoofdknikken vol staan. Heel zwaar was het vergrijp niet; in een magazijn te Leicen had zij tot tweemaal toe een corsage weggenomen, zooals een getuige mede deelde. De Officier meende, dat hij het geval toch niet mocht laten gaan, en om de dame te leeren, dat ze dergelijke dingen niet meer moest doen, vorderde hij een maand gevangenisstraf voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. Goudsmit, verklaarde, dat de juffrouw eigenlijk al genoeg is gestraft, want sinds de ondekking van het feit heeft zij geen rustig oogenblik meer gekend. De politierechter wees het milde vonnis, dat de verdediger verzocht, en legde f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis op. Toen schoot de verdachte, die alsmaar had zitten huilen, plotseling overeind. De veldwachter werd opzij geduwd, en de verdachte bukte zich over de groene tafel, waarachter de politierech ter zat. Ze greep diens hand, begon die te kus sen en in volkomen opgewonden toestand riep ze voortdurend „Duizendmaal dank, dat u me het leven hebt gered". Ze liet de hand van den rechter bijna niet los; ze riep om de getuige om haar te danken, de veldwachter werd beet gepakt, de verdediger, de bode, en alsmaar uitte verdachte haar dank baarheid. Zachtjes leidde men haar de rechtszaal uit, waarna haar dank-geroep door het gerechts gebouw bleef weerklinken. De verdediger en de getuige wisten de vrouw tenslotte te kalmeeren, waarop zij het gebouw kon verlaten! De minister van Sociale Zaken zal heden avond om 9 uur voor den K. R. O. een pro- pagandarede houden betreffende den a.s. ver koop van de weldadigheidspostzegels en -brief kaarten „Voor het Kind." Deze rede zal over den A.V.R.O.-zender op Donderdag 1 December, 's avonds om 7.20 uur, opnieuw worden uitgezonden. Uw handen blijven ondanks guur weer en alle huishoude lijke arbeid gaaf, zacht en mooi door Beide in doozen 30-60, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. ■■bhhhm mijnhardt mmmmmimmmmm G. V., arbeider te Someren, verscheen voor het Gerechtshof te Den Bosch in hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Roermond, waarbij hij was veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf, met aftrek van voorarrest, ter zake dat hij in den nacht van 23 op 24 April J.l. te Someren in de door hem gehuurde wo ning brand had gesticht, door op den zolder vuur te maken, waardoor het dak van die wo ning in brand was geraakt en gemeen gevaar te duchten was geweest voor de in de nabijheid gelegen woningen. Verdachte zeide onschuldig te zijn. De brand was door den schoorsteen ontstaan. Dat zijn zoontje tegen hem had getuigd, schreef hij aan afpersing toe. Verdachte ontkende ook een kistje in den tuin verstopt te hebben. De advocaat-generaal eischte drie jaren ge vangenisstraf. Verdediger pleitte een voorwaardelijke ver oordeeling. Vonnis over 14 dagen. Het ligt in het voornemen van de K.N.A.C. in het begin van Juni 1939, behoudens goed keuring van de autoriteiten, een snelheidswed strijd voor sport- en toerwagens te Zandvoort te organiseeren. Hiermede gaat een reeds lang bestaand ideaal van de K.N.A.C. in vervulling. Men kent de vele plannen die in Nederland hebben bestaan tot den aanleg van een auto renbaan. In principe was de K.N.A.C. steeds bereid mede te werken aan het tot-stand- komen van dergelijke plannen. Maar telkens weer bleken de moeilijkheden grooter dan de mogelijkheden. Een uiteindelijke oplossing is nu gevonden. De gemeente Zandvoort bood aan, een weg- circuit aan te leggen buiten de bebouwde kom, waarvoor f 168.000 uit het Werkfonds zou worden verstrekt. Een autobaan ter breedte van negen meter cn ter lengte van 2300 M., bedekt met asfalt beton en voorzien van ronde en scherpe boch ten, zal worden aangelegd. De K.N.A.C. is op deze aanbieding ingegaan en heeft een grooten wegwedstrijd georganiseerd. Deze wegwedstrijd, welke den naam draagt van „Prijs van Zandvoort" zal vermoedelijk op Zaterdag 3 Juni worden gehouden; een of twee dagen tevoren zullen de deelnemers in de ge legenheid worden gesteld zich met hun wagens te trainen. De K.N.A.C. zal de inschrijving reeds dezer dagen openstellen, waarna aan de hand van de ingekomen aanvragen een klasse-indeeling voor den wedstrijd zal worden gemaakt. De sportcommissie behoudt zich voor een selectie te maken uit de aanvragen. In ieder geval zijn voor de eerste maal buitenlanders van deze wedstrijden uitgesloten. Ook race wagens zullen nog niet aan de wedstrijden kun nen deelnemen. Naar wij vernemen, zullen in 1939 de radio- vasten-meditaties voor den K.R.O. worden ge houden door pater Gilbertus Lohuis O.FM. De uitzending zal geschieden vanuit de parochie kerk te Kortenhoef (N.H.), waar pastoor I. P. J. Kaarsgaren de muzikale omlijsting zal ver zorgen. In het St. Josephsgezellengebouw te Nijme gen werd 't eerste R.K. Nationaaal Tafeltennis tornooi gehouden, waarvoor groote belangstel ling bestond. De groote propaganda en vooral ook de autoriteit van de R. K. Nationale Con tactcommissie, die zich achter de organisatoren plaatste zorgde er voor, dat 170 personen in schreven, waaronder verschillende der beste spelers uit Den Haag, Haarlem, Amsterdam, Hilversum, Maastricht en Nijmegen. Deden de berichten veel van dit tornooi ver wachten, het is helaas uit organisatorisch standpunt bezien een groote mislukking ge worden. De Nat. Contactcommissie treft in deze geen blaam, want zij kon dezen gang van za ken na de grondige besprekingen vooraf, niet voorzien. Interne moeilijkheden bij „Kolping" waren blijkbaar oorzaak, dat dit tornooi nu niet direct een succes is geworden. Waren de contact-commissieleden Peet en Olthoff niet ingesprongen, dan was wellicht de ellende niet te overzien geweest. Zoo bleek het mogelijk, dat één persoon in verschillende klassen (ook dou ble) kon inschrijven, waardoor uiteraard de cfe cfc cfc cfc 4a ct ch do e$> cb ebcb cb cb cb cb da cb cb cb ebeb cb ct cb ch ebeb cb«b cb cb ct cb ebct cb ct cb cb eb cb da cb do cb cb cb ct cb cb eb cb cb cb ct cb cb da cb n Q. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M, NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Viool met piano. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Burleseo-ensemble. 4.45 Felicitaties. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Bin- nenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Causerie over leerbewerking. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Ketting-avond m. m. v. sprekers, vocaal solisten-ensemble, NCRV- Salonorkest en solist. 10.00 Berichten ANP, actueel programma. 10.30 Orgelspel. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 ANP, actueel programma. 10.30 Orgelspel. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 NCRV-Salonorkest. 11.25 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending 8.00—10.00; 10.20—7.30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 9.30 Causerie ,,Onze keuken". 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. VARA-Orkest. 5.30 Orgelspel. 6.00 De Ramblers. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.40 Causerie: „Verzekering van midden stand en kleine zelfstandigen". 7.00 VARA-Kalender. 7.10 Vocaal concert. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-Orkest. 9.00 Declamatie. 9.20 Vervolg concert. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Sollstenconcert. 10.30 Fantasia. 10.50 Rotterdamsch Philharm. orkest, de Stem des Volks en solisten, li.20 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Pianovoordracht. 12.10 BBC-Welsch-orkest m. m. V, 1.05 Harry Engleman's kwintet. 1.35 Zang. 3.50 BBC-Northem-Ireland-orkest solist. v. solist. 3.10 Frank Rea's orkest. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.40 Hugo Rignold's orkest. 6.55 Pianovoordracht. 7.20 St. Andries-dag-programma. 8.35 BBC-Symphonie-orkest, Philharm. koor en solisten. 11.25 Jack Jackson's Band. 11.50 Gramofoonmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Giardino-orkest. 12.30 Zang. 1.05 Laurent-orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Pianovoordracht. 5.25 Ellis-orkest. 6.35 Pianovoordracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 7.50 Vioolvoordracht. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Cellovoordracht. 9.20 Variétéprogramma. 10.50 en 11.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Schupo-orkest. 12.35 Amusementsorkest. 1.30 Populair concert. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 5.40 Piano en viool. 6.35 Concert. 7.30 Orkest, dansgroep en solisten. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Heinz Fischer's orkest. BRUSSEL, 323 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Pianovoordracht. 5.50 en 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroepdansorkest. 8.20 en 9.20 Symphonie-orkest. 10.30 Zang en harmonica. 10.30 Dansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Geo Bogaert's orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Jean Omer's orkest m. m. V. solist 6.35 Gramofoonmuziek. 7.05 Vioolvoordracht. 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.30 Quatre-mains. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1871 M. 7.30 Vioolvoordracht. 8.20 Carl Woitschach's blaasorkest. 9.50 Cello en piano. 10.20 Uit Weenen: Amusementsorkest, ci- therkwartet en solisten. 11.00 Gramofoonmuziek. meest gecompliceerde situaties ontstonden en groote stagnatie in het verloop 't gevolg was. Mede daardoor kwam men met het double niet verder dan de eerste ronde en moest de rest hiervan wegensgebrek aan tijd worden af gelast. Natuurlijk zijn er eenige excuses aan te voe ren ook voor de tegenwoordige organisatoren, die door genoemde interne moeilijkheden plot seling onvoorbereid voor de organisatie kwa men te staan. Uit dit al blijkt, dat op tornooigebied nog heel wat werk te verzetten valt, om hier een vaste lijn in te krijgen. Het ware te wenschen, dat de nationale contact-commissie spoedig met definitieve en voor allen bindende maatregelen ea richtlijnen zal komen, om daarmede iets dergelijks, als wij in Nijmegen moesten mee maken te voorkomen. Want dat was toch zeker geen propaganda en dit is niet de eerste maal dat een tornooi buiten 't Gooi mislukt! Nu nog iets over de wedstrijden. Er werd ook hier in poule-systeem gespeeld en gezien de moeilijke omstandigheden werd in alle klassen zeer behoorlijk partij gegeven. Uiteraard ging de meeste belangstelling uit naar de hoofdklas se, waar tenslotte na hevigen strijd (Strang uit Den Haag en Sikking en Geul uit Hilversum waren in de halve finales gesneuveld), v. Ga len (Amsterdam), Lorsheid (Den Haag) en Joh. Poort (Hilversum) in de eindpoule uit kwamen. De beste wedstrijd werd hier ontegen zeglijk LorsheidPoort; beide spelers bleken in uitstekende conditie en verschillende open doekjes waren hun deel. Op het nippertje won Poort verdiend den derden set met 2321! Nadat Lorsheid van Galen had geslagen moest dus de match Poortvan Galen beslis sing brengen. In deze match wist Poort ten slotte de overwinning te behalen en daarmede ook den fraaien wisselbeker als hoofdprijs van het tornooi. De nationale kampioen 1938, Lorsheid, werd tweede. In de eerste klasse had J. Belovics (VIF, Hilversum) den beker te verdedigen, doch moest dezen afstaan aan Elberts (Amsterdam) en met den tweeden prijs genoegen nemen. In de andere klassen vallen geen resultaten te vermelden, temeer daar het double werd af gelast; alleen bij de dames wist mej. M. Poort de Hilversumsche kleuren hoog te houden, door achter de sterke Amsterdamsche speelster mej. Selderijk als tweede te eindigen. Zoo kwam 't einde van dit tornooi, dat „naar omstandigheden" nog geslaagd kan hee- ten, maar een les is voor de toekomst, zooals de secretaris van de nationale contact-commissie de heer Jac. P. Peet in zijn slotwoord op merkte. De M. C. C. versloeg te Bloemfontein in 2 da gen een Oranje Vrijstaat XI met innings en 24 runs. Maandag werd een half uur vóór het ver strijken van den speeltijd van den tweeden dag een beslissing verkregen. Bij een stand van 218 5 vervolgden Yardley en Bartlett de innings der Engelschen. Yardley speelde even fraai als Zaterdag en zijn 13 runs benoodigd voor zijn century werden spoedig gemaakt. De beide ama teurs, agressieve batsmen bij uitnemendheid, lie ten een prachtig spel zien. Naar alle richtingen van het veld vlogen de ballen met groote vaart. De lefthander Barlett maakte met een harde vier zijn 100 vol, doch werd onmiddellijk daarna gebowled. Met de score op 4126 sloot Hammond de innings. De stand voor het 6de wicket had niet minder dan 227 runs opgeleverd. Yardley bleef met een zeer fraaie 182 not out. De Zuid-Afrikanen moes ten 285 maken om een inningsnederlaag te ont gaan. De eerste wickets vielen vrij snel, doch Viljoen met 61 bood langen tijd weerstand. Een onverwachte stand voor het laatste wicket die 70 runs opleverde bracht het totaal op 260 all out. Veritz leverde weer de noodige moeilijkheden voor de Zuid-Afrikaansche batsmen op. De Yorkshire-bowler nam 7 wickets voor 75 runs. 't Was de 4de achtereenvolgende wedstrijd dien de Engelschen tegen minder sterke tegenstanders met sprekende cijfers wonnen. De directeur vast de Parijsche Winterbaan heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de directies van de winterbanen te Gent, Brussel en Antwerpen ten einde tot een bond van wie lerbaandirecteuren te komen. Deze bond zou regelend moeten optreden o.a. ten opzichte van het engageeren van renners en zoü o.a. moeten verblijden, dat een renner Zaterdagavond en Zondagmiddag in wedstrijden uitkomt. Het ligt in de bedoeling ook de directies van de Duitsche winterbanen, die van Kopenhagen en St. Etienne, uit te noodigen tot den Bond toe te treden. Tijdens de vergadering van de UCI te Amster dam heeft Polen zich candidaat gesteld voor de wereldkampioenschappen wielrennen 1941. Aan gezien zeer waarschijnlijk de baan, welke voor deze kampioenschappen gebouwd moet worden, niet tijdig gereed zal zijn, verluidt in UCI-krin- gen, dat de organisatie van de wereldkampioen schappen in 1941 zal worden toevertrouwd aan Duitschland en dat het thans reeds vrijwel vast staat, dat de wegwedstrijden op het moei lijke circuit van den Nümbergring verreden zul len worden. Onze landgenoot Groenewegen zal Zondag a.s. weer in Parijs rijden en deelnemen aan een drie- uurs-koppelwedstrijd. Zijn koppelgenoot zal waarschijnlijk van Amsterdam zijn. De voor naamste tegenstanders zijn: BuysseBilliet, Pe- lissierFournier, MagneF. Wambst, Clemens— Majerus, Ignat—Lapebie, ArchambaudBou chard, AimarBertocco Bruneau—Defoordt, MayeFrechaut, MithouardJaminet, Bailo Leoni, Landrieux—Le Niherzy en gebr. Seres. President. Roosevelt deelde mede, dat de douane-tarieven in het handelsverdrag met Engeland en Canada, welke 1 Januari a.s. van kracht zullen worden, niet van toepas sing zijn op den invoer uit Duitschland. Dit naar aanleiding van het feit, dat Duitsch land den invoer uit Amerika niet op gelijken voet behandelt met den invoer van andere landen. In Engelsche koperkringen wordt vrij algemeen aangenomen, dat wanneer in gaande Januari a.s. de restrictie weder zal worden ingevoerd op basis van 110 pet., deze restrictie niet drastisch genoeg zal zijn voor de marktpositie. Een sterkere inkrim ping zal moeten plaats hebben, tenzij de restrictie reeds in December in werking treedt. Op de beurs te Parijs maakt de krachtige houding der Fransche regeering tegen de VEILIG VOOR GRIEP EN KEELPIJN De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert daardoor besmettingsgevaar in tijden van griep en verkoudheden. stakingsactie een gunstigen indruk. Men neemt aan, dat de staking Woensdag a.s. verre van algemeen zal zijn. De regeering is niet voornemens, het volk de dupe te laten worden van de staking, die juist onder de huidige omstandigheden van groote zor gen, met betrekking tot den internationalen toestand, dreigt uit te breken. De banken blijven als gewoonlijk geopend en er is geen sprake van, dat de groote warenhuizen zul len worden gesloten. Het aanbod op de beurs is uiterst gering, terwijl voor arbitra gewaarden de stëtnming niet vaster is. De invoer van België bedroeg in October jr. 1.870 millioen, tegen jr. 2.421 mill, in October 1937. De uitvoer beliep jr. 1.958 mill- tegen jr. 2.387 mill. De invoer bedroeg in de eerste tien maanden jr. 19.324 mill., tegen jr. 22.967 mill, in dezeljde periode van het vorig jaar en de uitvoer jr. 17.736 millte gen jr. 21.602 mill. De waarde is derhalve in October sterk gedaald. In verband met het licht herstel, dat het l'ond Sterling te zien gaj, daalde de goud prijs te Londen met 2yz d. tot 149/9/z- 1.35 mill, werd aan goud omgezet. Tien Amerikaansche Spoorwegen, die hun resultaten over October publiceerden, boek ten netto-ontvangsten, die 4.2 pet. lager waren dan in October 1937. In September j.l. bedroeg de daling 12.1 pet. Sompnig0 mijen boekten in October hooger e ontvang sten da nin October 1937. Twee en vijjtig Amerikaansche eerste klasse spoorwegen, die hun resultaten over de eerste negen maanden bekend maakten- boekten aan netto-bedrijjsinkomsten welke 51-7 pet. oj 188.22 mill, minder waren day in de overeenkomstige periode van het vorii ■jaar. De gezamenlijke netto-winst van de Arne rikaansche Sporen eerste klasse wordt ovc October op S 68 mill, geraamd, tegen mill, in October 1937. De winst over hc laatste kwartaal zal meerendeels hoog" zijn dan in de overeenkomstige periode va het vorig jaar. De staalproductie in Amerika wordt than op 60.7 pet. der capaciteit geradmd, tege' 61.9 pet. de vorige week. De koperschrootprijs in Amerika daal01 met dollarcent tot 8d.c. per lb. D0 binnenlandsche koperprijs bleej op 11% a-L per lb. onveranderd. De Louis Nashville boekte in Octobe' 1.86 mill, aan netto-ontvangsten, teQy 1.69 mill, in October 1937. In de eerste tim. maanden 9.08 mill., tegen 13.89 mill- 1 dezeljde periode van het vorig jaar. De Atchison Topeka boekte in Octob0' aan netto-ontvangsten 2.80 mill., 1.24 mill, in October 1937. In de eerste t*0 maanden 14.05 mill., tegen 15.80 mill- het overeenkomstig tijdvak van het vo' jaar. De productiebeperking van petroleum Texas tot vijj dagen per week blijjt 0 voor de maand December bestaan. De koperverkoopen in Amerika bedroeg0. Vrijdag en Zaterdag te zamen 434.000 tegen 696.000 lb. Woensdag j.l. De grondstojjen-voorraden bij de ^-5- rikaansche industrieën zullen waarschv r lijk tegen het einde van het jaar kim -s zijn, dan in de laatste jaren het geva-i- geweest. Het Pond Sterling bewoog zich ^e.fC%. ochtend te Amsterdam op 8.55% slot 8.54'A)de Dollar op 1.83%—Hgi (1.8313/16), de Frank op 4.78%—f/. (4.78%), de Belga op 31.08—31.11 de Zwitsersche Frank op 41.7041.75 De datum van de Ronde van Duitschlah^, door de organisatoren thans definitief ndc steld op 1 tot 24 Juni 1939. Aan het W" „f- UCI-congres zal worden gevraagd deze da ficieel op den kalender te willen plaatsen. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God schrijft ons Meer dan door de grove pornografie wordt onze zedelijke volkskracht ontzenuwd door vele geïllustreerde bladen, welke in Nederland ver krijgbaar worden gesteld. Week in week uit die foto's van revues en badnuditeiten, die langzaam maar zeker het gedachteleven vergiftige71' Wie geregeld dergelijke illustratieS koopt, overprikkelt zijn sexueele nel gingen en steunt ondernemingen Jl0 ons volk langzaam maar zeker neer halen en sloopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6